'Wondermiddel' DES misvormde kinderen Laatste bedrijf affaire-Hick 'Maak niet te jongerenwerk christelijk' Reportage Klachten jarenlang niet serieus genomen DONDERDAG 5 JULI 1984 Varia Met kinderen van DES-gebruiksters leek aanvankelijk niets aan de hand. Uiterlijk viel immers geen afwijking te zien. Totdat in de jaren '70 werd ontdekt dat sommi ge dochters van vrouwen die DES hadden geslikt aan een zeldzaam soort vaginakanker leden. Het bleek het topje van een ijsberg: uit recent onderzoek blijkt dat bijna zeventig procent van de dochters van DES-ge bruiksters afwijkingen vertoont aan de baarmoeder of eileiders. Daardoor lopefl zij een grotere kans op on vruchtbaarheid, een miskraam of een vroeggeboorte. De minste klacht is vaginale afscheiding. Een wondermiddel, zo leek het. Het was 'diepgaand' ge test en kon 'zonder enig be zwaar' in 'zeer grote hoeveel heden' worden gebruikt. Tientallen jaren hebben hon derdduizenden zwangere vrouwen het geslikt om een miskraam te voorkomen. Die- thylstilbestrol (DES) werd het genoemd, Stilbestrol heette het meest verkochte merk. Een middel dat inderdaad 'won derlijke' dingen deed. Het gebruik was namelijk zinloos. Uit onderzoek in 1953 bleek dat het geen effect had op het voorkomen van een miskraam. Kennelijk ver dween deze onthulling onder de tafel, want artsen bleven het gewoon voorschrijven. Wat DES wèl deed, bleek pas jaren later. Het beïnvloedde de anatomische bouw van het nog ongeboren kind. Daar door doet de DES-affaire den ken aan een andere grove misser van de farmaceutische industrie: Softenon. Moeders die Softenon hadden gebruikt baarden zwaar lichamelijk gehandicapte kinderen. Ook de zonen hebben een ver hoogde kans op onvruchtbaar heid, zij het in veel mindere ma te. Deze ingrijpende gevolgen openbaren zich pas nu, omdat de DES-kinderen inmiddels de leef tijd hebben om zelf kinderen te krijgen ofte verwekken. Niet serieus DES, een synthetisch oestro- geenhormoon, werd in Neder land gebruikt in de periode 1947- 1975. Niet alleen om miskramen te voorkomen, maar ook als mor- ning-after pil, middel tegen pros taatkanker en zelfs verwerkt in door Margot Klompmaker Geleidelijk aan doken er berich ten op dat DES, afgezien van het feit dat het niet hielp, ook scha delijke bijwerkingen kon heb ben. Aanvankelijk echter legde vrijwel niemand verband tussen klachten van vrouwen en het ge bruik van DES. Of de huisarts wist niets af van de schadelijke gevolgen of hij nam de klachten niet serieus. Ook de vrouwen zelf hadden in de meeste gevallen geen flauw idee dat de oorzaak van hun pro blemen in de periode voor hun Bij pastorale projecten voor jon geren moeten „al te christelijke of religieuze" onderwerpen wor den vermeden, want „voor veel jongeren zijn het christendom en de werkelijkheid van nu twee werelden die elkaar totaal niet raken". Dat schrijven de landelijke Hervormde Jeugdraad (HJR) en het Hervormd Evangelisatorisch Beraad (HEB) in het rapport „Soms geloof ik er geen barst van", dat verslag doet van een proefproject van jongerenpasto raat dat beide organisaties twee jaar geleden begonnen. Het proefproject vloeide voort uit de constatering van de Her vormde synode dat steeds min der jongeren zich bij de grote kerkgenootschappen aansluiten. Een van de oorzaken zou volgens de raad kunnen zijn, dat er in de Kerken geen ruimte wordt gebo den aan de jongeren en hun pro blemen. Om in deze leemte te voorzien stelden HJR en HEB voor twee geboorte lag. Ze werden ver keerd behandeld, kregen te ho ren dat 'ze zich niet zo moesten aanstellen', of werden van het kastje naar de muur gestuurd. Actiegroep Een aantal jaren geleden publi ceerde een landelijk blad een in gezonden brief van DES-kind Anita Direcks. Na een eindeloze gang langs artsen en ziekenhui zen was deze vrouw er uiteinde lijk achter gekomen dat de oor zaak van haar problemen het ge volg was van DES-gebruik door haar moeder. Andere vrouwen met soortgelijke ervaringen zochten contact. Met hun vragen konden ze niet terecht by arts of gynaecoloog. Besloten werd zelf actie te ondernemen, zo veel mo gelijk informatie over DES te verzamelen en die door te spelen, ook aan artsen. Het initiatief vond een enorme weerklank. De groep werd over stelpt met duizenden reacties van vrouwen. Ze waren vooral blij eindelijk iemand te treffen die wilde luisteren. De constate ring dat men niet de enige was met klachten vormde voor velen een grote opluchting. De DES-actiegroep schoolde zich in een razend tempo. Er wer den voorlichtingsbrochures ge maakt, artikelen gepubliceerd in medische tijdschriften. Artsen, gynaecologen en ziekenhuizen werden zo veel mogelijk bij het werk van de groep betrokken. Succes Nu, tweèenhalf jaar na de op richting, kan de actiegroep te rugzien op redelijke successen. Gynaecologen zijn inmiddels al gemeen bekend met de specifie ke DES-problemen. Negentien ziekenhuizen, waaronder het Academisch Ziekenhuis in Lei den, houden DES-spreekuren. De vrouwenartsen in deze zie kenhuizen zijn tevens vraagbaak voor de huisartsen in hun omge ving. De DES-actiegroep verzorgt de informatie van het publiek, fi nancieel daartoe in staat gesteld door een subsidie van het Pre ventiefonds. De groep heeft een landelijk kantoor in Utrecht en verspreid pver het land werken nog eens 24 contactvrouwen om vrouwen met vragen op te van gen. Het blijft nodig. Ondanks de toenemende publiciteit zijn er nog steeds huisartsen die niets afweten van DES of de proble men onderschatten. De DES-groep heeft het ministe rie van volksgezondheid ge vraagd een richtlijn uit te vaardi gen om medische dossiers van vrouwen die in de periode 1947- 1975 zwanger zijn geweest niet te vernietigen. In deze dossiers is namelijk terug te vinden of de moeder van een vrouw of man met problemen rond zwanger schap en vruchtbaarheid DES heeft gebruikt. Medische dos siers blijven gewoonlijk mini maal 10 jaar bewaard, in een aan tal klinieken 25 jaar. Volgens de DES-groep is het juist de komen de jaren van belang de dossiers bij de hand te hebben, gezien de leeftijd van de meeste DES-kin- deren. Niet geschikt Een van de gynaecologen die bij de behandeling van DES-vrou- wen is betrokken is dr.A.A.W.Pe- Twee leden van de DES-actieg roep: Anita Direcks (rechts) en Marlies Koster (foto GPD) ters, als arts verbonden aan het Academisch ziekenhuis Leiden. Evenals de actiegroep meent ook hij dat de schadelijke bijwerkin gen van DES nog steeds niet vol doende worden erkend. Peters noemt het 'onbegrijpelijk' dat er nog steeds huisartsen zijn die de DES-zaak bagatelliseren of klachten van vrouwen als aan stellerij afdoen en niet in ver band brengen met DES. 'Ik vraag me af of een arts die zo handelt wel geschikt is voor zijn vak', aldus Peters. Goede informatie kan volgens hem paniek bij vrouwen voorko men. Hij prijst dan ook het werk van de actiegroep. Volgens de vrouwenarts is het AZL een van de eerste klinieken geweest die de nasleep van het DES-gebruik en de gevolgen voor veel vrou wen serieus heeft genomen. 'Vroeger kwamen de vrouwen van heinde en verre hierheen. Nu betreft het meer vrouwen uit de regio', zegt hij. Voor Peters een bewijs dat steeds meer artsen op de hoogte zijn van de DES-pro- blematiek. Onzin Niet allemaal echter. Neem de ervaringen van de Leidse Anita Brouwer. Haar moeder had DES gebruikt tydens haar zwanger schap en wees haar dochter op de mogelijk kwalijke gevolgen. 'Ach laat maar', dacht ze en liet de zaak aanvankelijk rusten. Na een televisieprogramma waarin ook uitgebreid over DES werd gesproken nam Anita toch contact op met haar huisarts. Diens reactie was tekenend voor het onbegrip dat er nog heerst. De (jonge) arts vond haar be zorgdheid 'onzin'. 'Hij zei dat ik me onnodig druk maakte', ver telt Anita Brouwer. 'Ik had toch immers geen klachten?'. Toch bezocht Anita de gynaecoloog, waar bleek dat zij behoort tot de twintig procent DES-dochters die geen afwijkingen vertoont. De zaak liet haar echter niet los. In overleg met de DES-actie groep in Utrecht, besloot Anita Brouwer contactvrouw te wor den voor Leiden en omgeving. Als haar voornaamste taak ziet zij het geven van informatie over DES, omdat die van de kant van de overheid 'zo miserabel' is. DES-contactvrouw In Leiden: Anita Brouwer, tel. 130198 tussen 20.00 en 22.00 uur; Landelijke DES-actiegroep, Malie singel 46, Utrecht, tel. 030-312331) tie voor de eredienst, op een ver gadering van liturgische com missies uit het aartsbisdom New York en de bisdommen Brook lyn en Rockville-Centrum. Hij vond niet dat er enig theo logisch bezwaar kan worden aan gevoerd tegen het verrichten van diensten bij het altaar door vrou wen. Er is alleen sprake van een gevestigd gebruik („een discipli ne") dat niet toe te laten, en dat vormt nu onderwerp van studie, aldus mgr. Noè. Een ander onderwerp waarop gestudeerd wordt is het opne men van dansvormen in de litur gie. Het aanvaarden van de dans zou een aanzienlijke breuk bete kenen met de traditie, aldus de aartsbisschop. De uiteindelijke beslissing blijft voorbehouden aan de Heilige Vader. Zelf vond hij dat de dans in de westerse cultuur een heel andere plaats in neemt dan bij voorbeeld in Afri ka. Opneming van de dans in de liturgie zou daarom in verschil- BONN - Het laatste bedrijf van de Flick-affaire is begonnen. Nadat het Westduits openbaar ministerie in november 1983 besloot de toen malige minister van economische zaken, Otto Graf Lambsdorff (FDP), aan te klagen wegens cor ruptie, heeft de zevende strafka mer van de rechtbank in Bonn de ze week officieel bekend gemaakt dat Lambsdorff zich in een proces moet verantwoorden. De vorige week afgetreden minister, die nog wel Bondsdagafgevaardigde is, wordt verweten dat hy 135.000 mark van het Flick-concern voor zijn party heeft aangenomen en in ruil daarvoor alles heeft gedaan dit bedrijf een belastingvoordeel van vele honderden miljoenen te ver schaffen. door Hans Amesz Lambsdorffs voorganger op eco nomische zaken en huidige presi dent-directeur van de Dresdner bank, Hans Friderichs, krijgt even eens een proces. Hij zou voor de FDP wederrechtelijk 375.000 mark hebben geïncasseerd. De vroegere Flick-manager Eberhard von Brau- chitsch moet terecht staan wegens actieve omkoping. Alle drie ont kennen schuldig te zijn. De zogenaamde partijgiftenzaak, die door de serieuze Suddeutsche Zeitung omschreven is als het „Watergate van Bonn", begon op 20 november 1975. Toen ontdekte de belastingopsporingsdienst van St. Augustin bij een CDU-functio- naris toevallig een ordner waarin zorgvuldig zaken met voor het grootste deel waardeloze adviezen Otto Lambsdc waren opgesomd. Voor de ambte naren van de belastingdienst was duidelijk dat het geld dat zoge naamd naar een adviesbureau in Vaud (Lichtenstein) was overge maakt en van de belasting was af getrokken, onmiddellijk in de kas sen van de CDU was gevloeid. Belastingontduiking dus. Er volgde een groot onderzoek door de justitie in de hele Bondsrepu bliek. Steeds meer details werden bekend over de manier waarop de politieke partijen destijds in ieder geval gedeelteUjk aan geld kwam. Talloze prominente politici en even prominente industriëlen zou den het met elkaar op eenakkoord- je hebben gegooid. Ingewikkelde constructies zorgden ervoor dat de gevers de belasting konden ontdui ken en de ontvangers de kassen van hun partijen konden spekken. Het ligt uiteraard voor de hand dat de gulle bedrijven met tegenpres taties van de betrokken politici re kening hielden. Eind november 1981 wordt de centrale van het miljarden-concern Flick in Düsseldorf onder de loep genomen. De opsporingsambtena ren vinden een door hoofdboek houder Diehls bijgehouden lijst, waarop pijnlijk nauwkeurig is ge noteerd in wiens opdracht welke politicus een bepaalde hoeveelheid geld heeft gekregen. De zaak is dan niet meer in de doofpot te stoppen. Op 26 februari 1982 wordt een officieel justitieel onderzoek geopend tegen onder andere minister Lambsdorff, zyn voorganger en Dresdner-Bankpre- sident ïïiderichs en de algemeen gevolmachtigde van Flick, Eber hard von Brauchitsch. Ondertus sen zijn ook vele andere officieren ACHTERGROND van justitie in West-Duitsland ac tief. De partijgiften-affaire beheerst het nieuws. Vooral het weekblad 'Der Spiegel' publiceert elke keer nieuwe, verbijsterende onthullin gen en citeert daarbij uit gerecht sprotocollen. Minister Lambsdorff spreekt over 'journalistieke dood seskaders'. De regering-Kohl oe fent harde kritiek op deze 'voor- veroordelingen' uit Op een zeer druk bezochte pers conferentie in Bonn deelt het openbaar ministerie in november 1983 mee dat Lambsdorff en ande ren worden aangeklaagd wegens omkoopbaarheid, respectievelijk omkoping. De beschuldigde minis ter laat weten dat de aanklacht geen 'inhoud' heeft. De chef van de Bondskanselarij, rechten-profes sor Waldemar Schrockenberger, noemt de aanklacht 'dun'. Dat vindt ook kanselier Helmut Kohl, waardoor hij het verwijt op zijn hals haalt dat de uitvoerende macht zich ontoelaatbaar mengt in zaken van de rechtelijke macht. Intussen mislukt de poging van de leiders van de regeringspartijen CDU-CSU en FDP om de party gif ten-affaire via een amnestie uit de weg te ruimen. De FDP-basis wil de uiteindelijk niet meedoen, wat een crisis in de liberale party en haast een crisis in het kabinet ver oorzaakte. Chipata in Zambia, wonende te Hilversum. Gereformeerde Kkerken Vrij gemaakt. Beroepen te Bever wijk: G. Zomer, kandidaat te Zwolle. Bedankt voor Hattum: J. H. Ulehake te Zoetermeer. Be dankt voor Schildwolde: J. Geer- sing te Hengelo. Gereformeerde Gemeente. Be roepen te Poortvliet: W. Hage te Kruiningen. Beroepen te Gori- chem: C. van de Poel te Yerseke. Beroepen te Scherpenisse: J. Beens, kandidaat te Genemui- den. Beroepen te Krimpen aan de IJssel: R. Boogaard te Leiden. jaar een jongerenwerker aan, die moest onderzoeken, of het moge lijk is het pastoraat onder jonge ren op een nieuwe wijze gestalte te geven Er werd een ruimte gecreëerd, waar jongeren op bepaalde avonden zonder verdere ver plichtingen konden binnenlo pen. Daarnaast konden zij deel nemen aan gespreksgroepen. In drie gemeenten - Amsterdam, Balk en Lelystad - werd onder leiding van deze jongerenwerker met het „vrijplaatsmodel" geëx- perimenteerd.De houding van de kerkeraden in de drie gemeenten ten opzichte van het project bleek uiteen te lopen. In Amster dam werd het project door drie wijkkerkeraden gefinancierd, maar toonden de gemeenteleden weinig belangstelling. In Lelystad werd het project gefinancierd door de plaatselijke jeugdraad van de Hervormd-Ge- reformeerde federatie in nauw contact met de verschillende kerkeraden. De kerkeraden ga ven geen daadwerkelijke onder steuning, maar stelden het pro ject wel inhoudelijk aan de orde. In Balk was de steun uit de kerkeraad het grootst. Naar aan leiding van het project kwam een fundamentele discussie op gang over de plaats van de jongeren in de gemeente. In het rapport wordt geconclu deerd, dat een project van jonge renpastoraat door de belangrijk ste beleidsorganen gedragen moet worden. De relatie moet echter niet al te nauw zijn, omdat dit juist weer een belemmering zou zijn voor jongeren die moeite hebben met de Kerk als insti tuut. Misdienaressen - Het Vati- caan bestudeert op het ogenblik de vraag, of naast de misdienaar- tjes ook misdienaressen een plaats moeten krijgen in de ere dienst. Dat verklaarde aartsbis schop Virgilio Noè (62), secreta ris van de Vaticaanse congrega- lende culturen sterke verschillen kunnen vertonen. Naar Afrika - In opdracht van de Amerikaanse bisschoppen conferentie is vandaag een dele gatie van drie bisschoppen naar Afrika vertrokken om een be zoek te brengen aan Soedan, Ke nya, Zimbabwe en Zambia. Doel is informatie te verzamelen ovér de gevolgen van de droogte en over het vluchtelingenprobleem, „om het geweten van Ameri kaanse Katholieken wakker te schudden". Leider van de dele gatie is bisschop Anthony J. Be- vilacqua van Pittsburg, voorzit ter van de commissie voor migra tie en toerisme van de Ameri kaanse bisschoppenconferentie. Wederzijdse erkenning - Een wording van de Anglicaanse en de Hervormde/Gereformeerde Kerken is afhankelijk van weder zijdse erkenning van het ambt. De Hervormde en Gereformeer de Kerken moeten het bisschop sambt in overweging nemen en de Anglicanen onder meer het ambt van ouderling. Verder moe ten beide confessionele families meer de gewone gelovigen bij het bestuur van de Kerk betrek ken. Dit staat in het rapport van de internationale commissie van de Anglicaanse Kerk en de WARC (Wereldbond van Hervormde en Gereformeerde Kerken), dat morgen in Londen zal worden gepubliceerd. De commissie werd in 1981 ingesteld. Beroepingsberichten - Ne derlandse Hervormde Kerk. Be noemd tot bijstand in het pasto raat voor de tehuizen Claerber- gen en De Finke te Koudum: A. T. Deinum, aanstaand emeritus predikant te Grootegast die dit deze benoeming heeft aangeno men. Aangenomen naar Wou- terswoude: H. Zwijgstra, kandi daat te Hendrik-Ido-Ambacht. Gereformeerde Kerken. Aan genomen naar Zwijndrecht- Groote Lindt: drs. D. Soeteman, voorheen zendingspredikant te Eberhard von Brauchitsch

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13