Lendl krijgt waarschuwing 'Wij zijn ook traditie geworden Jünger delft het onderspit Jaspers voldoet aan limiet Tourspel dagprijs Tsjech valt uit zijn rol DONDERDAG 5 JULI 1984 Sport PAGINA 11 Zwarthandelaren doen goed zaken op Wimbledon LONDEN (GPD) - Wie vanaf het metrostation Southfields in Lon den via de Church Road de klei ne wandeling maakt naar Wim bledon, wordt over een afstand van 100 meter minstens tien keer ietwat samenzweerderig toege sproken. Telkens is de onopval lend bedoelde, maar overduide lijke vraag hetzelfde: of meneer misschien „spare tickets" heeft, kaartjes die hij te koop aanbiedt dan wel op zoek is naar een toe gangsbiljet, om vele uren wach ten in de kilometerslange men- senrij aan de overkant van de weg te vermijden. Kortom, je bent beland tussen de zwarthandelaren, die zich qua uiterlijk weliswaar in niets on derscheiden van de gewone man, maar ondertussen wel dusdanig (financieel) zaken doen, dat elke rechtgeaarde jan-met-de-pet uit de fabriek of op kantoor zich on gelovig en hoofdschuddend over zoveel onrecht zijn rijtjeshuis zal opzoeken. De wereld van de „touts" of de „spivs", zoals de il legale kaartjesver- en opkopers in de Britse volksmond worden genoemd, kent zijn eigen regels en wetten, waarbij - hoe kan het ook anders - alles draait om geld. Sappig Dat blijkt eens te meer tijdens pogingen om de heren aan de praat te krijgen over hun handel en wandel. Twee van hen willen best een sappig verhaal afsteken, „maar dan kost het je wel hon derd pond de man". De verbaas de grijns wordt beantwoord met een voor-niets-gaat-de-zon-op- gebaar, waarna het duo zich weer even snel omdraait en zich richt op eventuele klanten. Het „normale" interviewtarief bliikt 20 pond te zijn, ongeveer 90 gulden. Elke zwarthandelaar, verzocht om wat meer achter grondinformatie en helderheid, heeft dat bedrag voor in de mond liggen, als een ingestudeerd ant woord op een bekende vraag. Maar kennelijk stoort de belang stelling van die „Dutch reporter" de aanvankelijk gesloten gelede ren toch meer dan men wil toege ven en al gauw meldt de eerste publiciteitsgevoelige „afvallige" zich. Chris Fowley ja hoor, je mag mijn naam rustig noemen") wil voor tien pond best tijd vrij maken, waarna de deal schoor voetend zijn beslag krijgt. Tot wrevel van enkele passerende collega's, die eerst zeker willen weten of hij wel betaald heeft ge kregen en hem vervolgens bij het horen van het ontvangen bedrag mopperend beschuldigen van valse concurrentie. „Jij zou het bij wijze van spreken nog voor niets doen ook". Fowley, een veertiger met een sympathiek gezicht, zit al vijftien jaar „in het vak". Het zogeheten „touting" is zijn dagelijks werk, want de schemerige handel in toegangsbewijzen blijft niet be perkt tot twee weken rondstrui nen voor de hekken van het Wimbledoncomplex. „Ik vertrek zo naar Wembley, daar is een popconcert met Elton John. Maar we komen ook wel in het buitenland. Ik was in Rotterdam toen de Rolling Stones daar op traden en binnenkort kun je mij weer zien bij de Formule-I-races op Zandvoort". Hoogtepunt Wimbledon betekent finan cieel gezien echter het jaarlijkse hoogtepunt voor de Britse zwart handelaren, wat gezien de nor male ticketprijzen niet zo ver wonderlijk is. Voor een centre- courtkaartje op een maandag in de eerste week staat een bedrag van zes pond. Wie het evenwel niet lukt die te bemachtigen, moet op de zwarte markt maar liefst 100 pond neertellen. Voor dinsdag is hetzelfde hoge bedrag vastgesteld; woensdag, donder dag en vrijdag „doen" 150 pond en de zaterdag zelfs 175. De man- nenfinale, die legaal 16 pond kost om een zitplaats rond de hoofd- baan te krijgen, is na het aan spreken van niet-officiële bron nen minstens pas voor de lieve somma van 250 pond (zo'n 1250 vgulden) per persoon toeganke lijk. De goedkoopste staanplaat sen bedragen nog altijd 30 pond. Prijzen, die de laatste vijf jaar onveranderd zijn gebleven. „Bu siness is good", roept Fowley dan ook. „Al had ik duizend tic kets tot mijn beschikking, ik zou ze allemaal kwijtraken. Maar he laas, de kaartjes komen minder makkelijk los dan vroeger. Ik heb er tot dusver 24 verkocht, wat betekent dat ik er nog 47 over heb voor de tweede week. Over de hele periode verdien ik minstens 2500 pond, maar met wat geluk kan het ook 5 a 6000 pond zijn. De echt grote jongens pakken in deze veertien dagen zelfs 40 a 50.000 pond". De straat-spivs komen op alle mogelijke manieren aan hun handelswaar. Ze kopen niet al leen toegangsbewijzen via het publiek, maar o.a. ook van de 375 officiële All-England-Clubleden, van internationale tennisverte- genwoordigers, spelers en zelfs scheidsrechters, die allen recht hebben op een aantal kaarten. Met enige diepgaande speur- werkzaamheden moet het voor de arm der wet dus een koud kunstje zijn om het zwarte cir cuit goeddeels te ontmantelen. „Maar ach, we maken ook deel uit van het circus; wij zijn net zo goed een stukje traditie gewor den", beseft Fowley. „En hele maal uitbannen kunnen ze dit toch niet". Politie Desondanks heeft de Britse politie een speciale eenheid van 20 rechercheurs-in-burger rond Wimbledon geposteerd om al te opzichtig en vooral opdringerig zaken doen tegen te gaan. Tij dens het gesprek draait Fowley zich ineens om en begint hij non chalant leunend over een hekje in het oneindige te turen. „Daar heb je ze al", fluistert de Londe- naar,-wanneer twee heren vlak achter ons langslopen, maar ver der geen enkele aansalten maken om enige actie te ondernemen. „Meestal knijpen ze een oogje toe", weet Fowley. Wat niet wegneemt dat over de eerste week al 60 tot 80 van zijn collega's gearresteerd zijn we gens „illegal touting". En dat kan flink in de papieren lopen. „Als ze je pakken moet je 52 pond boete betalen, de tweede maal 60 en dat kan zo doorgaan tot maxi maal 100 pond. Een vriend van mij is in Oxford zelfs zes keer op een dag meegenomen, maar hij was net zo snel weer terug. Er lo pen hier nu ongeveer 60 jongens rond die hetzelfde werk doen als ik, onder wie zelfs iemand uit Amerika. Ja, natuurlijk heerst er onderling veel rivaliteit, maar vechten of zo is er nooit bij. Het blijft beperkt tot zo nu en dan wat verbaal geweld". De reacties van het publiek op het zwarthandelen loopt volgens Chris Fowley nogal uiteen. „De Engelsen zelf zijn „shocked", die roepen dat ze ons allemaal met een in de gevangenis moeten zet ten. De buitenlanders maken er over het algemeen geen pro bleem van en aan hen raken we dan ook het leeuwedeel van de kaartjes kwijt. Vooral Amerika nen. Italianen en Fransen zijn goede kopers. Ik had net een rij ke kerel die ook voor zijn twee kinderen honderd pond betaal de. Aan Australiërs heb ik de meeste hekel, om welk evene ment het ook gaat. Die zijn arro gant en gemeen, proberen je al tijd te bedonderen". Winst Dat het Wimbledonbestuur zich niet erg druk maakt om de dubieuze transacties voor haar statige terrein, komt ook door de enorme winst die „The cham pionships" opleveren. Vorig jaar bleek dat (bruto-bedrag) zelfs de 2,7 miljoen pond te overschrij den, ondanks hoge posten aan de uitgavenkant als onderhoud (bij na twee miljoen) en prijzengeld (1,1 miljoen). De overblijvende netto-winst van ruim 1,8 miljoen pond werd gebruikt om het Brit se tennis in al zijn geledingen te ontwikkelen. En de inkomsten van Wimble don zullen nog wel verder stij gen. Het bezoekersrecord in 1983 (360.000) wordt dit jaar waar schijnlijk overtroffen, want hal verwege passeerden, mede dank zij het mooie weer, al bijna 210.000 mensen de kassa's. Dit gevoegd bij de almaar toenemen de belangstelling van radio en tv - vorig jaar leverde dat de organi satie bijna vier miljoen pond op - kan het niet anders, of Wimble don gaat het prijzengeld straks wederom verhogen. Voorzitter Buzzer Hadingham maakt daar geen enkel probleem van. "We willen de spelers en speelsters graag laten meeprofiteren van de goede zaken die we doen. Boven dien stijgen de reis-en-verblijfs- kosten enorm en heeft Wimble don een reputatie hoog te hou den. Dat mag best wat geld kos ten". HELSINKI (ANP/AFP/Reuter) - Stijn Jaspers heeft gisteravond in Helsinki zijn startbe wijs op de Olympische Spelen in Los Angeles veilig gesteld. De in de Verenigde Staten studerende atleet, voldeed in de Finse hoofdstad op de 5000 meter met zijn tijd van 13 minuten en 32,46 seconden aan de zogenaamde B-limiet (IOC-norm) van 13.35.0. Op 1 juni had hij in Leuven al aan de zwaardere eis (A-limiet) van het NOC (13.26.0) gehoor gegeven met 13.24,46. Jaspers was in Helsinki de enige van vijf op limieten jagende Neder landse atleten, wiens missie slaag de. De overigen kwamen wel in de buurt van de NOC-eisen, maar haalden ze niet. Nellie Cooman hikt op de 100 meter al weken tegen de 11.33 se conden van het NOC aan. Tijdens de nationale kampioenschappen in Sittard klokte ze weliswaar 11.26, maar de te sterke rugwind bood een helpend handje. In Helsinki had ze in de Finse Maijamaa een Torres trainer van Portugal LISSABON (DPA) - De vroegere international Jose Torres wordt de nieuwe trainer van het nationale voetbalelftal van Portugal. De 45- jarige oud-speler van Benfica is de opvolger van Fernando Cabritas- die Portugal tijdens het Europees kampioenschap in Frankrijk zo verrassend in de halve finales bracht. trekster van niveau, maar ook zij loodste Cooman niet over de Grote Oceaan naar Los Angeles. Marja- maa finishte in 11.33, de tijd die Cooman moest maken. De Rotter damse deed er een paar passen lan ger over: 11.43, waarmee ze wel on der de B-limiet dook. Hans Koeleman bokst op de 3000 meter hindernisloop op tegen 8.24.0. Het deelnemersveld in Hel sinki was bereid Koeleman op sleeptouw te nemen, maar de in Amerika studerende atleet moest te vroeg afhaken om aan de NOC- wens te voldoen. Met 8.26,5 eindig de hij als vijfde achter de sterke Britse winnaar Graeme Fell (8.20,43), waarmee hij voor de twee de keer voor het IOC-examen iar voor het NOC min- ADVERTENTIE Vandaag njden de renners naar Le Mans. Het antwoord op de vraag om welk jaarlijks sport- evenement deze plaats nog meer bekendheid geniet is uiteraard de 24-uurs autorace van Le Dit werd onder andere goed beantwoord door Nico Nachtegeller, Emerentle Bannlngstraat 6 In Lelden. Hij krijgt de dagprijs, inhoudende een paar wielrenschoenen t.w.v. 100 gulden, aangeboden door Tom Walenkamp, Turf markt 8 te Lelden. De prijs kan daar op vertoon van een legitima tiebewijs worden afgehaald. LONDEN (GPD) - Sinds Ivan Lendl onlangs in Parijs zijn eerste Grand-Slamtitel heeft veroverd, wil hij ook als een volwaardig toptennisser worden behandeld. De Tsjech be klaagde zich er gisteren over, dat hij op Wimbledon wordt achtergesteld bij twee van zijn collega's. „Jimmy Connors heeft dit jaar nog geen buitenbaan gezien en John McEnroe zelfs al niet meer sinds 1982, terwijl ik er telkens een keer heb moeten spelen", consta teerde Lendl verbolgen. „Kennelijk is men hier bang om de lieve vrede te verstoren en kwaad bloed te zetten, nadat Connors hier vorig jaar al in de achtste finales (tegen Kevin Curren red.) werd uitgeschakeld op baan II". De kritiek van de Oosteuropeaan („Laat hem eerst maar eens de fina le winnen, dan heeft hij recht van spreken", repliceerde Connors di rect) was op zijn zachtst gezegd overdreven. Want uitgerekend die ene maal dat Lendl toevallig de „begraafplaats voor kampioenen", zoals de bijnaam van Court II luidt, moest opzoeken, om in de tweede ronde een diiel uit te vechten met de Zuidafrikaan Derek Tarr, werk te hij de makkelijkste klus in het toernooi af. Juist op de hoger ge waardeerde graspistes komt 's we relds op een na beste tennisser, die verleden jaar nog de halve finales bereikte met in totaal slechts één verloren set, behoorlijk in de pro blemen. Denk in dat opzicht maar aan de eerste baan-I-partij tegen de onbe kende Dick Stockton en de ont snapping op het centrecourt ten koste van Scott Davis, allebei vijf spelreeksen vergend. Wat dat be treft zal Lendl blij zijn geweest dat hij gisteren tegenover Tomas Smid stond, een veel minder getalenteer de landgenoot, die hem tijdens de voorafgaande acht directe confron taties pas één keer (drie jaar gele den in Frankfurt) de baas was ge bleven. Hoewel Smid Lendl zijn trainingspartijtje - zoals zij die on getwijfeld veel zullen hebben ge speeld in hun militaire diensttijd, toen eerstgenoemde de superieure officier was - inderdaad gunde, vond de nummer 2 van de Wimble- don-plaatsingslijst toch aanleiding zich danig op te winden. Een vrouwelijke lijnrechter waagde het om in de tweede set LEIDEN - Esther van Zuuren zorgde tijdens het tennis toernooi van Sassenheim voor een daverende verrassing. De Leidse Houtspeelster keek tegen de als tweede geplaat ste Jeanine Jünger in de derde set nog tegen een 1-3 ach terstand aan, maar trok dat speldeel alsnog naar zich toe: 6-4, 1-6, 6-3. Ellen de Jong, die in de eerste ron de een 6-0,6-0 overwinning boekte, stond aan Jeanne Haket al even min een game af. De Hillegomse ontmoet nu in de kwartfinale Ma deion Verdegaal. Bij de heren kwam de als eerste geplaatste Ruud Warmerdam opnieuw niet in de problemen. De Lissenaar scha kelde Leen Plug uit met 6-2, 6-3. Lodewijk Kallenberg bereikte nog simpeler de volgende ronde; zijn tegenstander F. Meiland trok zich terug. Dorine Drejer voegde zich bij Henriëtte Schepers in de kwartfi nale, zij won met 6-2,7-6 van Nicole Bader. A. Hooghoudt en Joyce Keuning gaven elkaar weinig toe. Na een urenlange strijd zegevierde Hooghoudt: 7-6, 6-7, 7-5. Madelijn Damen en Mandy Oostlander kwa men zonder setverlies een ronde verder. In het herendubbelspel eindigde het toernooi voor het als eerste ge plaatste koppel H. Faas/Dirk van der Neut. H. van der Meer en R. Koop tekenden voor deze surprise: 6-1, 6-7, 7-5. Tijdens het Forescate-toernooi ontmoetten de beide tennisleraren van De Merenwijk elkaar. Herman van der Capellen, de favoriet in de B-categorie, gunde zijn collega Tom Giberius niet meer dan drie games: 6-2, 6-1. In C werd Joost Rodenburg ver rast door het goede spel van Pa trick Chin a Fung. De nummer twee op het plaatsingsschema werd met 6-2, 6-2 aan de kant ge schoven. Ook in het damesdubbel spel viel een verrassing te noteren. Anneleis Koole en A. Klever wer den door Nel Vogelaar en Lammie van der Bent geklopt: 6-0, 6-1. Wedstrijdleider Ruud Bitter en partner Frans van Dorp beleefden niet al te veel plezier aan het eigen optreden. Het geplaatste Foresca- te-koppel verloor in het herendub belspel D na in de derde set nog met 5-0 en 30-0 te hebben voor ge staan. Ariane Renaud stevende tijdens het Hazerswoude-toernooi vol gas op de overwinning af tegen Yvon ne Snellenberg. De Roomburg- speelster won met 6-3, 6-4. Bij de Cl heren had Mare Nagelkerken van TEAN een moeilijke dag tegen Bart Krans. De leider in het Leidse Courant-circuit had een derde set nodig om de overwinning naar zich toe te trekken: 2-6, 6-3, 6-1. Ook Marcel Lolling moest een derde set spelen tegen Thierry Rozier. En ook dit duel gaf de beslissende reeks weinig strijd meer te zien: 7- 5, 2-6, 6-0. een opslag van Smid goed te keu ren zodat de stand in plaats van 6-4 voor Lendl 5-5 werd. „Ik vroeg haar of ze soms blind was. Ze ant woordde niet en rapporteerde me alleen maar. Misschien was ze ook doof en kon ze liplezen", sugge reerde de Tsjech, die bij de umpire werd geroepen, de man nog toe voegde voortaan beter helemaal weg te blijven bij zijn wedstrijden en vervolgens een officiële waar schuwing kreeg. „Onterecht", pruilde Lendl uiteraard. „De ene speler kan alles doen en zeggen zonder dat het wordt bestraft en ik moet boeten voor zoiets onbenul ligs". Prikkelbaar Desondanks, het feit dat Ivan Lendl gedurende een dergelijke simpele partij uit zijn rol viel en de verontwaardigde reacties op een vermeende voorkeursbehandeling van McEnroe en Connors geven al aan dat hij gespannener, prikkel baarder ook, is dan ooit tevoren. De 24-jarige „eeuwige tweede" wil na zijn langverwachte Grand- Slamsucces op het gravel van Ro land Garros koste wat het kost be wijzen dat hij ook op gras serieus moet worden genomen en barst van het zelfvertrouwen. Alles en ie dereen die zijn concentratie ver stoort, krijgt onherroepelijk de wind van voren. Lendl is altijd een veel-tennisser geweest en wil, mede door zijn sterke progressie in mentaal op zicht, nu eindelijk ook wel eens een „veel-winner" worden. Vorig jaar leed hij in 93 partijen welis- .waar slechts vijftien nederlagen, maar het waren wel belangrijke. Het kostte hem o.a. de open Ameri kaanse en Australische titel, alsme de een Wimbledonfinale. Daar mag Ivan Lendl nu opnieuw een gooi naar doen. Dan zal hij echter eerst moeten afrekenen met vechters baas Jimmy Connors, beslist nog niet afgeschreven. De ambities van Lendls landge noot Tomas Smid staan op een aanmerkelijk lager pitje. De 28-jari- ge inwoner van Praag zet gewoon zoveel mogelijk toernooien in zijn al overvolle agenda en ziet wel waar het schip strandt. In 1982 was hij meer dan 40 weken actief bin nen het internationale tenniscir- cuit en gevraagd naar de reden waarom, merkte Smid droog op: „Omdat er geen 41 zijn". De win naar van het laatste Melkhuisje- evenement in Hilversum, waar hij ook eind deze maand weer van de partij is, beseft als geen ander dat zijn capaciteiten beperkt zijn en buit die dan ook volledig uit. Veel spelen is veel verdienen, luidt zijn motto. Middelmatig Smid wil zo lang mogelijk profi teren van de nog steeds uitstekend gevulde toemooiprijzenpotten en is als middelmatig tennisser dan ook niet uit de top-20 van de we FC Den Haag overweegt kort geding Nellie Cooman redt het net niet *Lendl beklaagt zich bij umpire Alan Mills over een lijnrechter. De Tsjech kreeg later een waarschuwing, (foto anp) reld te slaan. Momenteel staat hij 15e op de ATP-lijst en zelfs vierde in het geldklassement, achter McEnroe, Lendl en Connors. De Tsjech bezocht dit jaar al weer 14 toernooien en verdiende daarmee bijna 170.000 dollar. Het (financië le) succes valt hem echter nauwe lijks aan te zien, want tevredenheid blijkt een gezichtsuitdrukking -die Smid niet kent. Niettemin had hij alle reden om vergenoegd zijn koffers weer haas tig te pakken. Het was namelijk de eerste keer in zijn carrière dat Smid op Wimbledon tot de kwart finales doordrong. Het is toch op vallend dat gravelspecialisten-bij- uitstek, met uitzondering dan van de Zweedse delegatie, zich boven verwachting hebben gemanifes teerd. Jimmy Arias bereikte de vierde ronde en Andres Gomez stond gisteren zelfs bij de laatste acht te 'ballen' tegen Pat Cash. die nu in de halve finale John McEn roe ontmoet. Als er iemand reden tot klagen had over de baanverdeling, dan was dat trouwens diezelfde Go mez. De Ecuadoriaan, winnaar van de open Italiaanse titelstrijd en tij dens zijn twee voorafgaande Wim- bledonoptredens telkens al in de eerste ronde sneuvelend, was de enige (ex-)kwartfinalist, die nóch op het centre-court, nóch op baan I verscheen. stens een herexamen moet doen. Allen Ellsworth, de tot Nederlan der genaturaliseerde Brit, kwam op de 400 meter tot de aanvaardba re tijd van 46,17 seconden (NOC- limiet: 45.85) en werd daarmee vierde. De Amerikaan Franks won in 45,45 seconden. Klaas Lok ten slotte fungeerde op de 5000 meter als lokvogel voor Jaspers. Zijn vriendendienst eindigde na ruim veertien minuten (14.05.85), waar mee hij op de twaalfde plaats ein digde. Internationaal werd de beste prestatie verricht door Klaus Tafel- meier. De Westduitser wierp de speer naar 90 meter en 10 centime ter en overvleugelde daarmee de Amerikaanse wereldrecordhouder Tom Petranoff (85.30 m) duidelijk. Overwinning Nieuwenhuizen VOGELENZANG - De Leidse wieler-junior Erwin Nieuwenhui zen heeft gisteravond de Ronde van Vogelenzang op zijn naam ge schreven. De Leidenaar besliste deze junio renwedstrijd in de slotfase. Hij fi- niste met tientallen meters voor sprong op het peloton. De Katwij- ker Guyt won de sprint om de tweede plaats. DEN HAAG (ANP) - Het bestuur van FC Den Haag overweegt een kort geding aan te spannen tegen de KNVB, als de beslissing de re serve-elftallen van de betaalde clubs in dezelfde divisie in te delen als de eerste teams niet ongedaan wordt gemaakt. Volgens het FC Den Haag-bestuur, sinds kort voor gezeten door Dé Stoop, is het be sluit niet alleen onverstandig, maar ook in strijd met de regels en af spraken. FC Den Haag wijst daar bij op de door het sectiebestuur be taald voetbal voor aanvang van het seizoen 1983/1984 zelf vastgelegde regels, waaraan het college zich diende te houden. Bovendien wordt gewezen op de afspraak tij dens de laatste algemene vergade ring, waar het sectiebestuur mee deelde dat in ieder geval niet voor het seizoen 1984/1985 wijzigingen in indeling zouden worden doorge voerd. FC Den Haag voelt zich ernstig door de nieuwe maatregel bena deeld, omdat het tweede team de afgelopen competitie kampioen is geworden in de reserve eerste divi sie. De verwachte promotie blijft door de nieuwe bepaling echter uit. In de brief aan de KNVB wijst het Haagse bestuur op in zijn ogen nog andere onrechtvaardigheden. Het eerste team van Helmond Sport degradeerde bijvoorbeeld naar de eerste divisie, terwijl het tweede elftal als vierde eindigde in de reserve eredivisie, maar nu wel mee afzakt. VOETBAL - Karl Allgöwer is be reid tot een terugkeer in het West- duitse elftal. De 27-jarige midden velder van VfB Stuttgart leefde m onmin met de teruggetreden bonds- trainer Jupp DerwalL

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11