Opnieuw gif wijk in Zuid-Holland c 4?s LICHT GEPRIJSD Noor zeelozingen van Philips aangevochten *£S£&Ê. Atoom vrij staat koopt grond in Woensdrecht Contract tussen Iran en KLM onderzocht Forse achteruitgang arbeidsongeschikten WOENSDAG 4 JULI 1984 Na Gouderak nu Krimpen a/d IJssel ROTTERDAM (ANP) - Tweëentwintig huizen in een wijk in Krimpen aan de Ijssel zijn gebouwd op ernstig verontreinigde grond. Opnieuw betreft het een plaats langs de Hol landse IJssel in Zuid-Holland waar op grote schaal industrieel afval is gestort. Uit een eerste onderzoek van de Dienst Centraal Milieubeheer (DCMR) van het openbaar lichaam Rijnmond, is gebleken dat de hui zen anderhalf jaar geleden zijn ge bouwd op een met afval volgestor te bocht in de rivier. De milieu- Binnenland koolwaterstoffen gevonden. De bewonersvereniging van de huizen aan de IJssellaan denkt dat de huizen zijn gebouwd op dezelf de gifgrond, waarop in de jaren zestig in Gouderak de Zellingwijk verrees. Nader onderzoek in Gou derak toonde aan dat de belang rijkste verontreiniging bestond uit ter olieresten en gechloreerde drins (bestrijdingsmiddelen), die DEN HAAG (GPD) - Philips-Duphar wil tot 1 april 1985 doorgaan met de stort van afvalzuren, polychloorverbindingen en dioxinen in de Noord zee. De Vereniging Noordzee en de Stichting Natuur en Milieu hebben gisteren op een zitting van de Raad van State schorsing gevraagd van de toestemming voor de zeelozingen. Minister Smit-Kroes (verkeer en wa terstaat) heeft aan de lozingen haar goedkeuring gehecht. Vanaf april volgend jaar wordt het chemisch afval op een terrein in de gemeente Velsen gestort. De milieuverenigingen verzetten zich tegen de ongecontroleerde op slag in Velsen. Bovendien vinden zij het saneringsplan van de chemiefa briek niet aanvaardbaar. Tijdens de zitting verdedigde een woordvoerder van Duphar het sane ringsplan van zijn fabriek. De lozingen op de Noordzee worden in het eerste kwartaal van 1985 beëindigd. De afvalzuren, die vrijkomen bij de produktie van landbouwvergiften, worden gemengd met kalk en daarna gestort in Velsen. Deze stort is ongecontroleerd. Als de stortplaats bij Velsen over 3 jaar vol is, dan is er een uitwijkmogelijkheid naar de gecon troleerde stortplaats in de Nauwernase polder. De Vereniging Noordzee en de stichting Natuur en Milieu blijven zich verzetten tegen de toestemming die de minister aan Philips-Duphar heeft gegeven om voorlopig nog even door te gaan met de stort van chemisch afval in zee. In de afvalzuren bevinden zich ook geringe concentraties dioxine en polychloorverbindingen. Daarom is het plan om na 1 april 1985 de zuren met ongebluste kalk te vermengen en ongecontroleerd in Velsen te storten, in de ogen van de milieubeschermingsorganisaties onverantwoord. daar onder andere door Shell zijn gestort. De milieudienst van Rijnmond vindt het nog te vroeg voor deze conclusie. Volgens een woordvoer der is verder onderzoek noodzake lijk. Op dit moment valt volgens hem ook nog niet te zeggen of de verontreinigde grond waarop de 22 huizen zijn gebouwd, gevaar ople veren voor de volksgezondheid, venmin kan nu al worden vastge- eld of de bodem van het wijkje ioet worden gesaneerd en of er aizen moeten worden afgebro ken, zoals in Lekkerkerk en Gou derak wel het geval is geweest. De ernstig verontruste bewoners zijn gisteren op een bijeenkomst op het stadhuis van Krimpen inge licht over de resultaten van het eer ste oriënterende bodemonderzoek. De bewonersvereniging zal aan dringen op een vervolgonderzoek, dat zo snel mogelijk moet worden gehouden. UTRECHT (ANP) - De arts is in bepaalde gevallen gerechtigd, maar niet verplicht om euthanasie toe te passen. Dit standpunt heeft het bestuur van de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij tot bevor dering der Geneeskunst voorge legd aan de staatscommissie die de regering over het euthanasievraag stuk moet adviseren. Het bestuurs- standpunt wordt in september be sproken in de ledenvergadering van de KNMG, maar het is niet de bedoeling dat er over wordt ge stemd of dat een besluit wordt ge nomen. Het bestuur heeft zich alleen uit gesproken over patiënten die volle dig in staat zijn hun wil te bepalen. Als zo'n patiënt in een ondraaglijke situatie verkeert (dat hoeft niet KNMG: arts niet verplicht, wel gerechtigd tot euthanasie per se in de stervensfase te ziin) en dan het uitdrukkelijke verlangen kenbaar maakt om te sterven, is de arts gerechtigd tot euthanasie over te gaan. Het bestuur adviseert in dat geval, hetzij een andere arts te consulteren, hetzij toetsingscom missies in het leven te roepen. Dit punt moet nog nader worden uit gewerkt. Amsterdammer bekent doodslag AMSTERDAM (ANP) - De 20-jari- ge C. B. uit Amsterdam heeft be kend dat hij eind mei, in een wo ning in Amsterdam-Noord, de 18- jarige Ricky L. Boerleide met een breekijzer heeft doodgeslagen. Het onderzoek naar de moord is met deze bekentenis van de dader afge rond. Dit heeft de rijkspolitie giste ren bekendgemaakt. B. heeft de Boerleide om het le ven gebracht omdat deze hem steeds getreiterd en mishandeld zou hebben. Na de moord gooiden B. en de 47-jarige J.B. uit Amster dam het stoffelijk overschot, ver zwaard met een stuk beton, in het riviertje de Bullewijk in Ouder- Amstel. Daar werd het lijk op 3 ju ni gevonden. ADVERTENTIE Originele bamboe fakkels i met lam|X)lie-reservoir. éi Maten: 150 cm hoog voor 12,95.120 an hoog voor 6,95,60 an nu EN VEEL SOORTEN LAMPOLIE IN HELE- EN KWARTLITER FLESSEN Leiden, Breestraat 1 19 Vestigingen d< lel 071 -1.555II »r geheel Nederland. UTRECHT (GPD) - Het 'ministe rie van subversieve zaken van de Atoomvrijstaat' heeft besloten in Woensdrecht een stuk grond te ko pen. Daarvoor is een obligatiele ning van 200.000 gulden uitgege ven. Ook zijn voor acht rijksdaal ders paspoorten voor 'atoomvrije mensen' verkrijgbaar. Gisteravond heeft het 'ministerie' een wervende bijeenkomst gehouden in het Utrechtse café Averechts. De aankoop is vooral bedoeld om een redelijk veilige uitvalsbasis te verkrijgen voor acties tegen de plaatsing van kruisraketten. Mooi meegenomen is de nabijheid van de kerncentrales in Borssele en Doel, want de Atoomvrijstaat richt zich tegen alles dat zweemt naar atoomgeweld. Tot nu toe zijn 1300 paspoorten uitgegeven, terwijl enkele tiental len obligaties van honderd gulden zijn verkocht. De burgers en bur- geressen van de Atoomvrijstaat zijn eigenlijk geen Nederlanders meer. Want mét het paspoort aan vaarden ze een verklaring waar mee ze te kennen geven „een staat niet langer als de zijne-hare te be schouwen die de geestelijke en li chamelijke onschendbaarheid van zijn volk niet kan waarborgen, die het natuurlijk evenwicht tussen mensen, planten, dieren en mine ralen niet in stand kan houden, die berust op uitbuiting van allen ten bate van uiteindelijk niemand en die vasthoudt aan het dodelijke misverstand dat innerlijke en ui terlijke zekerheid door wapens en uniformen bereikt kunnen wor den". Het paspoort is geldig zo lang de houder nog kan lachen, zo wordt gezegd. Het bestuur van de stichting Atoomvrijstaat weet zich gesteund door de Triodos Bank NV in Zeist, die op gunstige voorwaarden geld leent aan milieu- en mensvriende lijke bedrijven. In het bestuur zitten mensen van de Anti Kernenergie Beweging (AKB), van de basisgroepen tegen kerngeweld en militairisme en van de steungroep Woensdrecht. Bestuurslid Doeke Renema wil als volgende stap de kernwapen en atoomvrije gemeenten in Ne derland benaderen met het ver zoek obligaties te kopen. Hij ziet een dergelijke aankoop door die la gere overheden als een logisch ge volg van hun stellingname. De aankoop van het te verwer ven stuk grond zal daardoor kun nen worden bespoedigd. Bestuurslid Gerda Brinkman geeft dat toe dat de actie vrij laat komt. Maar: „Het kan ook zijn dat we uiteindelijk besluiten elders grond te kopen, bijvoorbeeld op plaatsen waar nieuwe kerncentrales dreigen te komen. Want het gaat er tenslot te om dat we zo effectief mogelijk actie voeren tegen kerngeweld", zegt Gerda. 'Zwarte grond' riskant produkt UTRECHT (ANP) - De zogeheten zwarte grond die wordt gebruikt om sportvelden, parken en tuinen te voeden en mooier te maken, is in de huidige samenstelling een ris kant en bezwaarlijk produkt, dat maar beter onverkocht kan blijven. Uit het slib uit rioolwaterzuive ringsinstallaties komen sporen van zink, lood, kwik en cadmium in de zwarte grond, zo waarschuwt de stichting Natuur en Milieu. Van artsen met gewetensbezwa ren kan volgens het bestuur niet worden gevraagd dat ze de patiënt verwijzen naar een arts die wel eu thanasie toepast. De patiënt en zijn of haar familie hebben dan zelf de mogelijkheid een andere arts in te schakelen. Het KNMG-bestuur maakt geen onderscheid tussen passieve eu thanasie (het nalaten van bepaalde handelingen) en actieve (handelin gen die de dood tot gevolg heb ben). De patiënt heeft altijd het recht om een bepaalde behande ling te weigeren. In zo'n geval is er naar de mening van het KNMG-be stuur dan ook geen sprake van eu thanasie, evenmin trouwens als wanneer een zinloze medische be handeling wordt gestaakt. DEN HAAG (ANP) - Voor het eerst sinds twaalf en een halfjaar is gisteren in Den Haag een staats- uitvaartdienst gehouden. Onder begeleiding van een kleine vijfhon derd man troepen werd 's-ochtends om kwart over -negen het stoffelijk overschot van de ambassadeur van Tanzania, Sebastian J. Chale, van zijn residentie aan de Groot Haese- broekseweg in Wassenaar naar de rooms-katholieke De Goede Herder kerk aan de Stoeplaan overge bracht. De laatste voor wie een staats- uitvaartdienst werd gehouden was de ambassadeur van Ierland, Eoin MacWhite. Ambassadeur Chale overleed begin vorige week. De stoet werd onder meer bege leid door de marechaussee, de Ko ninklijke Marine, de Marinierska pel, en een vuurpeloton. Na afloop van de dienst is het stoffelijk over schot naar Schiphol gebracht. Am bassadeur Chale zal in Tanzania worden begraven. (foto anpj Onderhoud Boeings militair belang? Winkel bestolen kruidenier door dorpshulp gered BURUM (ANP) - De ruim 600 inwoners van het Friese Burum hebben ongeveer 6.000 gulden ingezameld voor een bestolen kruidenier in hun dorp. Met dat geld is hij in staat zijn pas be gonnen zaak voort te zetten. De kruidenier, M. van Hou ten, kreeg anderhalve week ge leden bezoek van drie dieven, die de hele dagomzet, bijna 10.000 gulden, meenamen. De bevolking, die in de gaten kreeg dat het voortbestaan van de kruidenierszaak door de diefstal op de tocht kwam te staan, zette van de ene op de andere dag een grote collecte op touw. Er komen nog steeds giften binnen op een speciaal bankre keningnummer dat voor de kruidenier is geopend. Ook le veranciers zijn Van Houten in middels te hulp geschoten. Zo kreeg hij van een zuivelfabriek het aanbod gedurende een week vla te verkopen zonder te hoeven betalen. DEN HAAG (ANP) - De Neder landse autoriteiten stellen een on derzoek in naar een contact dat de KLM begin 1982 heeft gesloten met de Iraanse luchtvaartmaat schappij Iran Air, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken gisteren in Den Haag meegedeeld. Doel van dit onderzoek is na te gaan of het contract - over het onderhoud van een tiental Boeing 747 vliegtuigen - militaire kanten heeft. De woordvoerder reageerde op berichten dat de KLM op Schiphol onderhoudswerkzaamheden zou verrichten aan een tankvliegtuig. Tankvliegtuigen worden voorna melijk gebruikt voor het bijtanken van militaire vliegtuigen in de lucht, maar niet in de burgerlucht vaart. Volgens de KLM gaat het om een civiel contract waarover geen ad vies van het ministerie van buiten landse zaken behoeft te worden ge vraagd. Het ministerie moet wel worden gekend in militaire con tracten. Het ligt voor de hand dat de Ne derlandse regering niet wil worden betrokken in het conflict tussen Iran en het - door de meerderheid van de overige Arabische landen gesteunde - Irak. Dat risico zou zij kunnen lopen zich bloot te stellen aan verwijten dat zij het militaire potentieel van een van de oorlog voerende partijen versterkt. Een woordvoerder van de KLM deelde desgevraagd mee dat zijn maatschappij gistermiddag nog niet op de hoogte was van het in te stellen onderzoek „maar men is van harte welkom bij de KLM om te praten over de bijzonderheden van het contract", aldus de woord voerder. Hij wilde geen enkele medede ling doen over de vliegtuigen van Iran Air, die de KLM op Schiphol- Oost in onderhoud heeft. „Het ge ven van bijzonderheden over deze vliegtuigen is een zaak van onze klant Iran Air", aldus de woord voerder. Het contract tussen de KLM en Iran Air omvat de grote onder houdsbeurten van tien Boeing 747 vliegtuigen van de Iraanse lucht vaartmaatschappij. Het contract is in 1982 ingegaan en loopt tot eind 1985. De woordvoerder legde er de nadruk op dat het gaat om „civiel geregistreerde vliegtuigen". Eén jaar oude moord opgelost AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse politie heeft met de aan houding maandag van de 38-jarige Amsterdammer C.J.R.C. de moord op 4? 18-jarige Karin Derks opge lost. C. heeft gisteren tegenover de politie bekend het meisje, met wie hij een relatie had, op 21 juli van het vorig jaar in haar woning in de flat Egeldonk in de Bijlmermeer, om het leven te hebben gebracht. Dit heeft een woordvoerder van de Amsterdamse politie gisteravond meegedeeld. Het motief van de moord is nog niet bekend. De politie vermoedt dat het roof is geweest, omdat uit het huis van het slachtoffer 13.000 gulden is verdwenen. Op 2 augus tus vorig jaar vonden vriendinnen van het slachtoffer het lijk in het flatgebouw. De dader, een sportleraar, had niet alleen een relatie met Karin. Het meisje was ook zijn leerlinge. Op de bewuste avond in juli van het vorig jaar ontstond er in de wo ning van Karin ruzie tussen haar en C., waarbij deze het meisje met een stomp voorwerp de schedel in sloeg. C. was op dat moment onder invloed van heroïne, aldus de poli tiewoordvoerder. Nieuwe aanpak dij k verzwaring 'is bedreigend voor landschap' UTRECHT (ANP) - Een extra ver hoging van de rivierdijken op basis van nieuwe berekeningen van Rijkswaterstaat zou een ernstige aanslag op het rivierlandschap be tekenen. Rijkswaterstaat hanteert sinds kort hogere hoogwaterstan den om de verhoging van de rivier dijken te berekenen. Hoe hoger een dijk, hoe breder de bovenkant wordt, waardoor de schade aan het landschap alleen maar toeneemt. Dit hebben twintig natuurbe schermingsorganisaties gisteren per brief aan minister Smit (ver keer en waterstaat) en de Tweede Kamer laten weten. Zij zeggen pijnlijk verrast te zijn door de nieu we berekeningen van Rijkswater staat. „Als de dijken aan dergelijke pei len moeten worden aangepast, wordt het rivierlandschap geruï neerd", aldus de milieuorganisa ties. De organisaties vragen zich af waar die hogere peilen ineens van daan komen en hoe de minister de extra verhogingen denkt te bekos tigen. Zij dringen aan op het instel len van een nationale, evenwichtig samengestelde commissie die zich nader moet bezinnen op de kwes tie van de plotseling verhoogde peilen. Kind mishandeld DEN HAAG (ANP) - De Haagse politie heeft een 20-jarige inwoon ster van de residentie aangehou den. Zij wordt ervan verdacht een 4-jarig jongetje een nacht lang te hebben mishandeld. Het vermiste jongetje werd ge vonden in een pand aan het Spui in Den Haag. Hij zat onder de blauwe plekken en vertoonde verwondin gen die duidden op ingebrande si- garettepeuken, aldus de politie. Het is nog niet bekend waarom de vrouw, die verslaafd is aan he roïne, het jongetje zo heeft toegeta keld. Ze kende het jongetje vaag. aldus de politie. Het slachtoffer van de mishandeling is na een ver blijf van een week in het zieken huis weer terug bij zijn ouders. Vier verdachten na verkrachting AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse politie heeft maandag en gisteren vier jongemannen aan gehouden die worden verdacht van verkrachting van een vrouw bij de flat Kleiburg in de Bijlmer meer in de nacht van vorige week donderdag op vrijdag. De vrouw werd volgens de politie in een plantsoen bij de flat door vier man nen urenlang op „gruwelijke wij ze" misbruikt. De aangehouden jongemannen zijn 21, 19, 17 en 15 jaar en allen afkomstig uit Amster dam. Dit heeft een woordvoerster van de Amsterdamse politie giste ren meegedeeld. NEW YORK De Nederlandse consul-generaal in New York, C.J.M. Kramers (midden), ontving gisteren een delegatie van het Amerikaanse Indiaanse Gemeenschapshuis, dat van Nederland financiële steun wil hebben voor de aankoop van een eigen ruimte in Manhattan. De bedoeling is dat daar een hulpverleningsorganisatie wordt gehuisvest voor de ongeveer veertienduizend indianen in New York. Nederland kocht in de zeventiende eeuw het eiland Manhattan van de toenmalige indiaanse bewoners voor zo'n zestig gulden aan goederen. (foto UPI) Gevolgen nieuw sociaal stelsel onderzocht: DEN HAAG (ANP/GPD) - Ar beidsongeschikten zouden er in 1981 gemiddeld 7400 tot 8900 gul den op achteruit zijn gegaan, als het stelsel van de sociale zekerheid in dat jaar was herzien. Werklozen zouden 2700 gulden hebben moe ten inleveren. Dit blijkt uit het onderzoek van het Sociaal Cultureel Planbureau (SCP) naar de inkomensgevolgen van de stelselherziening sociale ze kerheid, met als rekenvoorbeeld de uitkeringen in 1981. Vorig jaar vroegen de staatsse cretarissen De Graaf en Kappeijne van de Copello (sociale zaken) het oordeel van de Sociaal Economi sche Raad en van de Emancipatie- raad over de herziening van het stelsel. Vorige week bracht de SER hierover advies uit. Als de kabi netsplannen doorgaan zullen de wao-, ww- en wwv-uitkeringen da len. Uit het onderzoek van het Plan bureau blijkt dat het bruto-inko- men van huishoudens van arbeids ongeschikten in 1981 gemiddeld op 31.000 gulden lag (inclusief an dere inkomsten en die van de part ner). In 29 procent van de wao- huishoudens is er sprake van twee verdieners. In deze huishoudens doen zich als gevolg van de stelsel herziening de grootste dalingen Het bruto inkomen van werklo zen bedroeg in 1981 gemiddeld 32.900 gulden. Als het nieuwe stel sel in 1981 had gegolden zou dat bedrag met gemiddeld 2700 gulden omlaag zijn gegaan. Alleenverdie ners zonder kinderen zouden er in verhouding het meest op zijn achteruit gegaan (3800 of dertien procent). In 23 procent van alle huishoudens met een ww- of wwv- uitkering bleek sprake te zijn van tweeverdieners. Hun inkomensda ling zou gemiddeld zes procent zijn. ANIB Dc ANIB, bond van arbeidson geschikten en gehandicapten, wil dat de regering een inventarise rend onderzoek laat doen naar de werkelijke situatie van uitkerings gerechtigden. Volgens de bond zijn vooral de arbeidsongeschikten en gehandicapten het slachtoffer van de bezuinigingsmaatregelen uit de afgelopen periode. De ANIB heeft een aantal maat regelen op een rijtje gezet die een „verbijsterend geheel" te zien ge ven. Zeker is dat al die maatrege len hebben geleid tot een groot ver lies aan koopkracht voor arbeids ongeschikten. Van een samenhan gend inkomensbeleid is geen spra ke. zo wordt gesteld. Het zogeheten 1-julipakket zorgt ervoor dat men nog zwaarder wordt gepakt, aldus de ANIB. 'Het beschamende spel van CDA en WD om op te komen voor achter eenvolgens werklozen en-of ar beidsongeschikten is dan ook vol- tie. Al deze overheidsmaatregelen verdelen Nederland meer en meer in twee groepen, zegt de organisa tie. Enerzijds mensen met een laag inkomen, omdat ze afhankelijk zijn van een uitkering, anderzijds een groep die werkt met een hoger in komen. Dit betekent niet een te ruggang naar de zo gevreesde jaren '30. 'Nee, erger nog, terug naar de vorige eeuw', aldus de ANIB. Pleegvergoeding geen inkomen DEN HAAG (ANP) - Op bijstandsuitkeringen mag niet worden gekort omdat men een pleegvergoeding krijgt. De pleegzorgvergoeding is een vergoeding van kosten voor door pleegouders verleende zorg en kan niet als inkomen worden beschouwd. Staatssecretaris Van der Reijdcn (volksgezondheid) heeft hierover overeenstemming bereikt met staatssecretaris De Graaf (sociale zaken). Hij neeft dit meegedeeld aan de Tweede-kamerleden Wessel-Tuinstra (D'66), Jabaay, Haas-Berger en De Pree (allen PvdA), die vorige maand tijdens een commissievergadering de korting op de bijstandsuitkering ter sprake hadden gebracht. Intussen zijn de achterstanden in de betaling van pleegvergoedingen in de loop van april weggewerkt. Een en ander was het gevolg van aanloop problemen bij de overschakeling van afhandeling met de hand op auto matisering.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5