Goekoop: 'Ik heb mezelf in de maling genomen' Gemeente mikt op geld werkgelegenheidspotten Sloop van twee panden aan Stationsweg gaat niet door Burgemeester onderschat geluidsoverlast van feest Minerva in Van der Werfpark Ziekenhuizen streven naar samenwerking ven- DE NATUUR ALS BUUR 'Vh J A v V i v èH V» ZOMERFLORA'84 KLASSE! Lelden J LEIDEN - "Als er een fout is ge maakt dan leg ik de verantwoorde lijkheid daarvoor bij mijzelf'. Bur gemeester Goekoop zegt dat hij de geluidsoverlast van het lustrum feest van Minerva in het Van der Werfpark niet heeft voorzien. "Ik heb niet stil gestaan bij de huidige geluidstechniek. Die heb ik duide lijk onderschat". Was hij wat dat betreft vals voorge licht door de organisatoren van het feest vierende corps? "Nee, zij heb- Nu klachten over dansfeest in Pieterskerk LEIDEN De dansavond van de studentenvereniging Miner va in de Pieterskerk heeft gis ternacht weer voor een tal van klachten gezorgd. Omstreeks twaalf uur kreeg de politie boze mensen aan de telefoon met de mededeling dat zelfs de dikke kerkmuren niet bestand waren tegen het volume van de band. Om twee uur is de politie een kijkje gaan nemen en consta teerde dat er inderdaad veel te hard werd gespeeld. Na overleg met de organisatoren is aan het optreden van de band een eind gemaakt. De volumeknop van de installatie van de discoshow is voor de helft zachter gezet, zodat het geluid in de kerk bleef. Overigens had de studenten- verening een muziekvergun- ning gekregen voor negen uur 's avonds tot zes uur de volgen de morgen. zegt alles in het werk te hebben ge steld aan die voorwaarde te vol doen, "maar eerder beginnen kon al niet meer. Dat zouden de muzi kanten niet halen". Van de Graaff heeft met de mana ger onderhandeld over de tijds duur, maar uiteindelijk moest hij genoegen nemen met een over schrijding van negen minuten. "Kan ik ook nog enigszins begrij pen, zo'n artiest werkt ook naar een hoogtepunt toe". Uiteindelijk werd het kwart voor twaalf. "Na één nummer toegift gingen ze nog door. Ik wilde al het podium op rennen, maar de gitarist kwam dreigend op me af en er stonden ook nog een paar van die potige ke rels. Toen heb ik het maar zo gela ten". Andere klachten uit de raadscom missie worden door hem terzijde gelegd. Het is niet zo dat er behalve in plastic bekers ook in glazen werd geschonken. Het PvdA- raadslid Van der Pluijm viel daar in de vergadering over. "Maar dat is echt absoluut onjuist", zegt Van de Graaff, hetgeen door Goekoop bevestigd wordt. Ook werd in de commissie gesuggereerd dat er in strijd met de afspraken allerlei din gen in bomen zijn gehangen. "Dat is niet waar. Wat er in bomen hing, is met toestemming van de directie groen gebeurd". Burcht Wijs geworden door de ervaringen in het Van der Werfpark heeft bur gemeester Goekoop wel voorwaar den gesteld bij een Minerva-feestje morgenavond op het Burcht-com plex. De muziek aldaar mag niet versterkt worden. Van de Graaff kan daar in komen, "gezien de toe standen van de afgelopen dagen". Gisteren hebben veel Minerva-stu- denten de hele dag besteed aan het schoonmaken van het Van der Werfpark. 'We zijn moe en voldaan. Maar het opruimen moet wel goed gedaan worden', stond op een bord te lezen. Dat is ook gebeurd. Alles ziet er weer "spie en span uit", wist Van de Graaff gisteravond al. Me dewerkers van de directie groen konden daar vanmorgen geen oor deel over geven: zij waren een dag je uit. Motie PvdA: feesten beperken LEIDEN - De PvdA gaat aan staande maandag tijdens de ge meenteraadsvergadering een motie indienen om toekomsti ge festiviteiten in het Van der Werfpark aan banden te leggen. In de motie zullen voorwaar den worden gesteld waaronder festiviteiten, zoals die van Mi nerva de afgelopen dagen, plaats mogen hebben in het park. De fractie heeft dat gister avond tijdens haar vergadering besloten. De belangrijkste voorwaarde is dat feesten voortaan beperkt worden tot een dag. De PvdA zal burgemeester Goekoop aan staande maandag ook aanspre ken over de gang van zaken rond de Minerva-feesten. Voor al de vraag waarom er niet op getreden is tegen de geluid- overlast na de vele tientallen klachten van omwonenden zal centraal staan. ben mij niet in de maling genomen. Ik heb mezelf in de maling geno men". Wat Goekoop betreft is het ook zeker niet zo dat Van der Werf park voortaan taboe is als feestter rein voor Minerva. Studentenvereniging Minerva viert dezer dagen haar 34ste lus trum. De afgelopen dagen gebeur de dat grotendeels in het Van der Werfpark. Omwonenden zeggen daarvan grote geluidshinder te hebben ondervonden. Bij de poli tie kwamen daarover veel telefoon tjes binnen en maandagavond tik ten de leden van de raadscommis sie algemene bestuurlijke aangele genheden de burgemeester op de vingers. De raadsleden deelden veront waardiging van de bewoners en burgemeester Goekoop moest zich nog dezelde avond met het organi satiecomité verstaan. Het geplande concert van de Engelse roek-muzi kant Joe Cocker diende om half twaalf afgelopen te zijn. Dat lukte niet helemaal, het werd kwart voor twaalf. Maar volgens de organisa toren was het ook heel moeilijk, zo niet onmogelijk, om zich stipt aan de opdrachten te houden. Op de gebeurtenissen terugkij kend zegt Goekoop: "We moeten de zaak eens goed gaan evalueren". Om er direct aan toe te voegen dat niet het feest, maar de geluidsover last problemen heeft veroorzaakt. Als voorbeeld noemt hij het ver sterkt omroepen van berichten. "Daar hebben veel mensen last van gehad". Michiel van de Graaff, voorzitter van het lustrumcomité: "Wij hoorden pas later dat dat zo veel overlast veroorzaakte". De po litie heeft de organisatie daarop niet direct aangesproken, aldus Van de Graaff. Mocht Minerva ooit weer haar ten ten willen opslaan in het Van de Leden van Minerva waren gisteren in de weer om. het Van der Werfpark weer schoon te krijgen. Werfpark, dan "moeten we kijken in hoeverre dat acceptabel is", vindt Goekoop. "Misschien dan maar voor een beperkte tijd". Hij denkt niet dat de klachten te ma ken hebben met het feit dat delen van de bevolking misschien op ge spannen voet leven met het corps. "Nee, als je nu kijkt naar de op tocht van reünisten afgelopen za terdag, dan blijkt toch wel dat Mi nerva geaccepteerd wordt". Dat er een combinatie met zijn ei gen corpsverleden zou worden ge legd, gelooft hij evenmin. "Er zijn toch ook anderen geweest die van het park gebruik hebben gemaakt. Denk maar aan de homo-dag van vorig jaar. Bovendien is het een be sluit geweest van het college van B en W. Niet van mij persoonlijk". Geschrokken Michiel van de Graaff zegt "heel erg geschrokken" te zijn van de klachten over geluidshinder. "We hebben ons werkelijk niet gereali seerd dat we zoveel overlast ver oorzaakten. Ik was stupéfait toen ik er maandag over hoorde". De omwonenden is vooraf een brief gestuurd, waarin kond werd ge daan van de feesten met daarin de belofte de herrie zoveel mogelijk te beperken. "Maar daar zijn we dus kennelijk niet in geslaagd. De reac ties zijn ook beslist niet van dien aard datje kunt zeggen dat ze over dreven zijn". Hij en de andere organisatoren wa ren maandag ook aanwezig bij de vergadering van de raadscommis sie. Tijdens een schorsing werd als voorwaarde gesteld dat het optre den van Cocker om half twaalf af gelopen moest zijn. Van de Graaff LEIDEN De gemeente Leiden gaat het pand Stationsweg 25 aankopen. Door deze aankoop is de dreigende sloop van dit pand en van Stationsweg 23 afgewend. Dat blijkt uit een voorstel van B en W aan de gemeenteraad. Rond deze panden heeft zich een langdurig juridisch steekspel afgespeeld, dat de gemeente dreig de te verliezen. Alles draaide om de datum van indiening van het bouwplan van de eigenaresse Noordwijk Passage bv, een slapen de bv van Mens Makelaardij. De gemeente had namelijk een voor- bereidingsbesluit genomen om on gewenste ontwikkelingen, zoals sloop, tegen te gaan. Passage Noordwijk hield vol dat het bouw plan was ingediend voordat het voorbereidingsbesluit was geno- De eigenaresse van het pand kreeg gelijk van de gemeentelijk commissie beroep- en bezwaar schriften, maar de gemeente pro beerde met allerlei mogelijk mid delen om uitvoering van het bouw plan, een kantoorpand met erg veel glas, tegen te houden. Zo werden Stationsweg 23 en 25 op de ge meentelijke monumentenlijst ge plaatst. Ondanks de overwinning in het verschiet, heeft Passage Noord wijk bv besloten de strijd op te ge ven en het pand aan de gemeente te verkopen. Makelaar Mens licht die beslissing toe: "Het heeft alle maal zolang geduurd. Toen wij er drie jaar geleden mee begonnen, hadden we er veel vertrouwen in. Het heeft nu geen zin meer gezien de ontwikkelingen op het Schut tersveld om daar een kantoorpand te bouwen. Het is economisch niet meer verantwoord. En dan wil ik het de gemeente Leiden ook niet langer lastig maken". Wat er nu in het pand komt, is nog niet bekend. B en W schrijven wel dat een commerciële exploita tie tot de reële mogelijkheden be hoort. LEIDEN/ALPHEN AAN DEN RIJN - Het Academisch Ziekenhuis Lei den en het ziekenhuis Rijnoord in Alphen aan den Rijn gaan onderzoe ken hoe ze tot een samenwerking kunnen komen. Ze hebben een werk groep opgericht "om te komen tot intensieve samenwerking op alle daar voor in aanmerking komende gebieden". Het initiatief hiertoe is uitgegaan van Rijnoord. In een verklaring die het AZL heeft uitgegeven, wordt gewezen op de beperkte mogelijkheden die Rijnoord heeft als "klein streekziekenhuis", beperkingen die niet op korte termijn door het Alphense ziekenhuis zelf kunnen worden opgehe- Het AZL merkt over zichzelf op "als topziekenhuis over meer mogelijk heden te beschikken", maar in deze tijd van bezuinigingen niet te ontko men aan een kritische beoordeling van zijn beleid met het oog op regiona le taakverdeling en doelmatigheid. De medische staven van beide ziekenhuizen, de personeelsraad van het AZL en de ondernemingsraad van Rijnoord zijn van de voorgenomen samenwerking op de hoogte gebracht. Het is de bedoeling binnen een jaar tot concrete afspraken tussen de twee ziekenhuizen te komen. Het pand Stationsweg 23. dat door de gemeente is aangekocht en daardoor voor sloop zal worden be houden. (foto Holvast) Enkele jaren geleden liep een goede kennis van ons om twee uur 's nachts met een egel (Erina- ceus europaeus) in zijn handen op de Witte Singel ter hoogte van de Sterrewacht. Hij had het dier op de rijweg zien lopen en meen de terecht er goed aan te doen om hem in elk geval te behoeden voor een roemloos einde onder de wielen van een auto. Op het moment dat wij hem tegenkwa men liep hij zich vertwijfeld af te vragen wat hij in vredesnaam op dat uur van de nacht met een egel moest doen. Mee naar huis nemen kon niet (en mocht ook niet, egels vallen onder de wet bescherming Bedreigde Inheem se Diersoorten) en op straat weer loslaten leek hem ook niet de juiste oplossing. door J.P.H.M. Adema en H.A.J. in den Bosch Na wat rondgekeken te heb ben bleek er maar één plaats te zijn waar we het dier veilig kon den vrij laten, nl. de Hortus. Het dier bleek zelf ook zeer tevreden met deze oplossing want zo gauw hij achter het hek gezet was liep hij snuffelend en snuivend de tuin in; wij konden vervolgens met een gerust geweten naar huis. Egels komen in Leiden van na ture voor. In de Hortus hebben er jaren een aantal gewoond; misschien hoorde het bovenge noemde dier daar ook thuis en was hij per ongeluk op de Singel terecht gekomen. De dieren kun nen goed zwemmen; het is zo doende niet ondenkbaar dat hij in het water gevallen was en zich in de richting vergist heeft. Ook achter de Jan van Goyenkade kan men in achtertuinen egels te- gekomen. De hospita van de stu dent die wij onlangs beschreven hebben in het artikel over de wil de planten die op de kade groeien, geeft iedere avond een egel wat melk en brood te eten. voedsel dat voornamelijk bestaat uit regenwormen, insekten, slak ken, jonge muizen en soms plan ten. Bij het fourageren belanden ze regelmatig op de rijweg en worden zodoende vaak het slachtoffer van het verkeer. Het zijn vrij trage dieren, die niet in staat zijn zich snel in veiligheid te brengen. Bij gevaar rollen ze zich als een bal op, zodat vijan den met de ongeveer 16000 ste kels die de dieren rijk zijn te ma ken krijgen. Deze methode van zich beschermen helpt uiteraard niet tegen het snelverkeer. Parasieten De stekels geven de egels wel iswaar een goede bescherming tegen eventuele vijanden als vos sen, maar verhinderen tevens dat de dieren zich goed schoon kun nen houden. Een egel zit dan ook altijd volledig onder de parasie ten. Tussen de stekels zijn dui zenden vlooien, teken, luizen en andere soorten lastig ongedierte te zien. Hoeveel het er zijn is waar te nemen aan een exem plaar dat nog maar net dood is. Het legioen van parasieten ver laat dan onmiddellijk het dode dier om op zoek te gaan naar nieuwe slachtoffers zoals bij voorbeeld de onderzoeker die het dode dier meeneemt voor na dere inspectie. Daar egels grote hoeveelheden schadelijke insek ten verorberen beschouwt men ze als nuttig. Ze zijn zodoende reeds lang beschermd in ons land. Van 1914 tot 1963 gebeurde dit onder de Wet Nuttige Dieren, ook wel de mollen-egels-kik- vorschwet genoemd. Daarna zijn ze een aantal jaren vogelvrij geweest, maar sinds 1973 vallen ze onder het Besluit Bescherming Bedreigde In heemse Diersoorten. Veel vijanden hebben ze niet, op de eerder genoemde auto's na. Alleen zigeuners vangen ze regelmatig als voedsel. Van een onderwijzeres die les geeft aan zigeunerkinderen, hoorden we dat de kindertjes vaak met egel boutjes in de klas zaten, die ze smakelijk onder de les afkloven, met alle gevolgen van vette vin gers op hun werk vandien. Ze a ft O 4 vi O «I* Y\ De schedel van een egel compleet en als bouwpakket. Door te lang macereren (een net woord voor rotten) zijn de onderdelen uit elkaar gevallen. (foto's In den Boschl worden na gevangen te zijn ge dood en al naar gelang de plaats waar men op dat moment is (zo als u weet verschilt dat wel eens) in klei gebakken of boven het vuur geroosterd. In het eerste ge val wordt de egel in klei gerold en vervolgens zo in het vuur ge legd. Als de egel gaar is, is de huid met de stekels tegelijk met de klei gemakkelijk te verwijde ren. Indien er geen klei voorhan den is wordt het dier eerst boven het vuur gebrand, totdat de ste kels te verwijderen zijn, vervol gens wordt het vlees dan gebak ken. Huisdier in bakkerijen, om stand in toom te houden; dit is echter in verband met de giganti sche hoeveelheid parasieten die de dieren met zich meedragen en zodoende verspreiden af te ra den. Een collega van ons vertel de dat hij vroeger thuis een half- tamme egel had, die vrij in en uit kon lopen. Het beest had echter een uitgesproken voorkeur voor warme plekjes in huis. Op zekere dag was hij erachter gekomen dat een bijzonder aantrekkelijke plaats het voeteneinde van het opklapbed van zijn baas was, maar dan wel ónder de dekens. Het is niet moeilijk te raden wat voor geluid zijn nietsvermoeden de baas te horen gaf toen die in bed kroop. LEIDEN - Burgemeester en wet houders willen subsidies hebben uit werkgelegenheidsfondsen van het rijk om een groot aantal projec ten in Leiden uit te voeren. De uit voering van de projecten, alle in de bouwsector, vergen een investe ring van meer dan vier miljoen gul den. Het is de bedoeling dat via al lerlei subsidieregelingen de hogere overheden om en nabij een miljoen gulden bijdragen. B en W denken dat ongeveer 180 190 mensen tijdelijk werk kun nen vinden door de uitvoering van de werkzaamheden, die aan het eind van het jaar een aanvang zal nemen. "Het effect zal praktisch ongetwijfeld groter zijn. De erva ring heeft immers geleerd dat het aantal personen dat in de loop der tijd via dit opstapje een definitieve werkkring heeft gevonden in toe nemende mate een stijgende lijn vertoont", aldus B en W. Het meeste geld (1,5 miljoen gul den) willen B en W gebruiken om oude woningen verspreid over de stad grondig op te knappen. Het gaat om gemeentelijke woningen in de Van der Tasstraat, de Pas teurstraat, de Hansenstraat, de Haarlemmerweg en de Houtmarkt. Ook de gemeentelijke woningen in de Haverstraat (nummer 51 tot en met 61) zullen worden hersteld in de oorspronkelijke stijl (kosten 660.000 gulden). Verder willen B en W dat de ou de boerderij 'De Slaagh' aan de La ge Morsweg wordt gerestaureerd. Ook de beschoeiing van de Zijlsin gel tussen de Schrijversbrug en de Weversbrug zal met subsidie wor den opgeknapt, is de bedoeling van B en W. Voor dit project is uit het provinciaal werkgelegenheids- fonds al subsidie beschikbaar ge steld. B en W willen verder riolering aanleggen tussen de Roomburger- weg en de Aarstraat en in de Cro- nesteinkade. Nu wordt daar het af valwater nog gewoon in open wa ter geloosd. Bovendien moet er met subsidie een brug in de Vliet worden vervangen. Afsluiting dreigt, ondanks het regelmatig on derhoud en enkele noodvoorzie ningen. Clubhuis In de voormalige St. Antonius- school aan de Boshuizerlaan moet het nieuwe clubhuis komen voor de drie buurtverenigingen (Vijf Hoven, De Klinker en De Tamboe rijn) die samengaan. Nu wordt de school nog gebruikt voor opvang van leerlingen uit Stevenshof, maar daar begint in oktober de bouw van een scholencomplex. De St. Antoniusschool komt dan vrij. De voor- en zijgevel van de Witte Poortkazerne aan het Noordeinde wordt ook verbeterd met subsidie geld als het aan B en W ligt. Verder worden daar de rioleringen en de raamkozijnen vernieuwd. Het laatste project van B en W is nog niet duidelijk omschreven. Het gaat dan om herstratingen, on derhoud walkanten en beschoeiin gen en dergelijke. Ook enkele kleedaccommodaties van sportver enigingen zouden hersteld of ge deeltelijk vernieuwd moeten wor den. In het verleden heeft de gemeen te Leiden al verschillende malen geld gehad uit werkgelegenheids- potjes. Over twee aanvragen is nog geen beslissing genomen: de res tauratie van de boerderij in de Leidse Hout en de bouw van een standerdmolen aan het Galgewa ter. De verwachting is dat die be slissing binnen afzienbare tijd wordt genomen. Contactlens kapot LEIDEN - Een 20-jarige Leidenaar kreeg gistermiddag op het station bij het uitstappen van de trein een elleboog van een andere passagier in zijn oog. Gevolg: een contact lens die versplinterde. De man is overgebracht naar het Diaconesse- huis. ADVERTENTIE Duizenden zomerbloemen en planten in kleurrijke arran gementen in Flora-complex te RIINSBURG. Nog 4 dagen geopend! Dagelijks van 10.00-22.00 uur; zaterdag 7 juli van 10.00- 17.00 uur. Toegangsprijs slechts 3,-; kinderen tot 12 jaar en hou ders van 65+ pas 1,50. ZOMERFLORA '84APART, MÓET JE GAAN ZIEN

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3