'Ik weet nog niet of ze me terugzien' C Uitbreiding RIO nu al te klein Jeugdwerk Oegstgeest: nieuw onderkomen is hard nodig Visverkoper vangt bot in Leiderdorp Tentoonstelling over het landschapsbeheer Voorschotenaar wint goud bij Paralympics OEGSTGEEST - Eén onderko men voor alle activiteiten van de Stichting jeugd- en jongerenwerk Oegstgeest (SJJO) in het centrum is hard nodig om de toekomst van het jeugdwerk in deze gemeente te verzekeren. Het jeugdwerk vindt tot nu toe plaats in Tabema, het ge meentecentrum en het Drieluik, waarbij Taberna als 'hoofdkantoor' fungeert. Dat versplinterde werken kost niet alleen handenvol geld, een nieuw onderkomen is ook nodig omdat Taberna door de nieuwbouw in Haaswijk uit het centrum van de gemeente komt te liggen. Dat schrijft het SJJO-bestuur in zijn jaarverslag over 1983. Een jaar waarin naast het tienjarige jubi leum de financiële problemen cen traal hebben gestaan. Er werd flink bezuinigd op het sociaal-culturele werk. Om de veel lagere gemeente lijke subsidie - het leeuwedeel van de inkomsten - op te vangen werd bezuinigd. Desondanks was moest een éénmalige subsidie van twin tigduizend gulden uitKomst bren gen. Stad en rand WOENSDAG 4 JULI 1984 De subsidie is dit jaar verder te ruggebracht en daarmee wordt een aanslag op het jeugdwerk gedaan. Volgens het bestuur is het niet mo gelijk om de bijdragen van deelne mers aan cursussen en andere acti viteiten verder op te schroeven. Met de verhogingen van vorig jaar is wat dat betreft de limiet bereikt. "Verdere verhoging zou betekenen zou betekenen dat de drempel tot de activiteiten te hoog zou worden en het werk alleen nog ten goede zou komen aan de meer draag- krachtigen", aldus het bestuur. De enige mogelijkheid voor het verhogen van de inkomsten ligt volgens secretaresse Heieen Rete- rink in het meer uitlenen van mate riaal en een vergroting van de bar- omzet. "Maar ook dat is niet zoveel, want je wilt als jongerencentrum niet commercieel gaan draaien", zegt ze. Verder bezuinigen is zonder in een 'louter afbraakbeleid' te ver vallen alleen mogelijk wanneer het jongerenwerk een nieuw onderko men krijgt waarin alle activiteiten een plaats kunnen vinden. Nu wordt er over drie plaatsen ver spreid gewerkt. Dat betekent niet alleen een versnippering van krachten, ook zijn de huisvestings lasten daardoor erg hoog. De stich ting voert sinds vorig jaar intensie ve besprekingen met het gemeen tebestuur en wellicht wordt bin-, nenkort een oplossing gevonden. Teleurgesteld is de stichting over de manier waarop in Oegstgeest vorig jaar de subsidies zijn ver deeld. Een door de gemeente inge stelde commissie welzijnsplanning - samengesteld uit raadsleden en vertegenwoordigers van het ver enigingsleven - zag geen kans crite ria op te stellen voor de verdeling van deze gelden. De gemeenteraad besloot uiteindelijk om alle subsi die-ontvangende instellingen met een gelijk percentage te korten. Het SJJO-bestuur zegt het te be treuren 'dat er geen gedegen in houdelijk vergelijking en afweging is voorafgegaan aan de subsidie- verdeling in 1983'. Onlangs bracht de gemeentelijke afdeling welzijn een (discussieno ta uit over de verdeling van de sub sidiegelden. Ook daarin komen echter nauwelijks criteria voor en wordt vooral uitgegaan van de hui dige situatie. Heieen Reterink be aamt dat maar zegt er desondanks wel hoop op te hebben dat de ge meenteraad er dit jaar in slaagt om zo'n lijstje met voorwaarden op te stellen. "De gemeente moet nu prioriteiten gaan stellen. Ik ben ook heel benieuwd of dat lukt, maar ik hoop het wel. Ik denk dat er in elk geval wel voldoende ken nis en inzet bij de raadsleden is", aldus de SJJO-secretaresse. WASSENAAR - Het Mensen Zonder Baan Project 'Natuur- en Landschapsbeheer' in Wassenaar organiseert vrijdag en zaterdag een tentoonstelling die een beeld geeft van de activiteiten van het project en de stichting Niet Beroepsmatig Aktieven (NLB). De expositie 'Na tuur- en Landschapsbeheer' is te bezichtigen in het gebouw van de NLB aan de Wassenaarse Haven straat. Het project 'Natuur- en Land schapsbeheer' is speciaal voor mensen zonder baan. De afgelopen twee jaar hebben enkele 'haanlo zen' vrijwilligerswerk gedaan voor Staatsbosbeheer op de Wassenaar- se Slag en op de landgoederen Zuidwijk, Santhorst en De Hor sten. Behalve het verwijderen van bospest en esdoorns, hakten enige vrijwilligers een achterstallig es- senhakhoutperceel. Zij herstelden overwoekerde paden, verzorgden lanen en baggerden sloten uit. Tussen de vijf en vijftien mensen zonder baan werken drie dagen per week op de verschillende landgoe deren. De kosten van het project worden gefinancierd door de ge meenten 's Gravenhage, Rijswijk, Leiden en Katwijk en door de eige naren van de werkobjecten. De be geleiding wordt door drie vrijwilli gers gedaan. Zij hebben eveneens geen baan, wel een agrarische op leiding. De tentoonstelling is vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur te bezichtigen, zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. VOORSCHOTEN - Hij mag dan wel goud hebben gewon nen bij de Paralympics, de Olympische Spelen voor ge handicapten, Voorschotenaar René Waaijer (25) kijkt aller minst tevreden op de afgelopen weken terug. Hij is hele maal niet te spreken over de organisatie van het sportspek- takel. "Als de centrale training van de Nederlandse Invali den Sportbond niet verandert, dan weet ik niet of ze mij daar terugzien. De manier waarop de bondscoaches de zwemselectieploeg trainen, moet veranderen", zegt de Voorschotenaar, die uitblonk op de 50 meter schoolslag voor visueel eehandicaDten. door Wouda Bouman René Waaijer: "De huidige bondstrainershebben geen ver stand van zwémtraining. Ze bre ken met hun trainingsprogramma af wat de zwemmers in jaren heb ben opgebouwd. Alle definitief ge selecteerde zwemmers voor de Pa ralympics moeten meedoen aan de centrale training, die door bonds coaches van de NIS wordt gege ven. Maar die training past niet in het programma van de zwemmers Als lid van het Haagse Kame leon, de grootste sportvereniging voor gehandicapten in ons land, werd hij pas eind januari met 21 anderen officieel geselecteerd voor het onderdeel zwemmen op de Pa ralympics. Ook aan die selectie ging volgens hem een hoop 'gedon der' vooraf. "In november vorig jaar zou de definitieve selectie be kend worden. Maar het werd steeds uitgesteld door de NIS. Dat keer op keer uitstellen werkte ook heel frustrerend. Ik had drie jaar naar een datum toegetraind. En om dan steeds te horen te krijgen dat de definitieve selectie is uitge steld... Nee, ik kreeg pas in het vliegtuig weer zin om naar de spe len toe te gaan". Onbekend Eenmaal op de Paralympics be land koesterde René geen enkele illusie. Zijn broer Ruud vertelt waarom de gouden medaille onver wacht kwam: "Deelnemers uit an dere landen hadden nog nooit van hem gehoord. Het was zijn eerste internationale toernooi. En toen zwom René twee sporters met een jarenlange ervaring, een Zweed en een Canadees, er met een tijd van 40.30 seconden uit. Hij begon als 'underdog', maar hij werd eerste", aldus Ruud Waaijer, die als bonds coach van de gehandicapten atle- tiek-ploeg ook in New York was en zijn broer zodoende kon zien win nen. "Hij ging als laatste van het start blok", weet hij. "Maar door zijn enorme sprongkracht lag hij direct in derde positie", aldus een trotse broer. De Voorschotenaar zou bij de 50 en 400 meter vrije slag respectieve lijk nog vierde en achtste worden. René is in eigen land overigens geen onbekende in de gehandicap tensport. Tijdens de voorlaatste Paralympics in Arnhem maakte hij deel uit van het goalball-team (een balsport voor blinden). Maar team sport trok hem niet mer. "Ik wilde iets alleen doen. Op een gegeven moment zag ik bij Kameleon een blinde jongen zwemmen. Ik dacht: wat hij kan, kan ik ook", zo vertelt de Voorschotenaar over de aanlei ding voor zijn zwemcarrière. Ereboog De ontvangst en huldiging van de Nederlandse Paralympics deelne mers, afgelopen maandag op Schiphol, heeft René ervaren als een feestelijk gebeuren. "Maar het was ook wel een beetje rommelig, want iedereen zocht elkaar en we waren allemaal moe. Eigenlijk wil de ik zo gauw mogelijk naar huis", bekent hij. Eenmaal in Voorschoten aange komen bleken alle buren de vlag te hebben uitgestoken. Voor zijn huis Voorschotenaar René Waaijer (25), ten: 'Ik kreeg pas in het vliegtuig wee 1 was een ereboog gezet. "Ontzet tend leuk", zegt René over dat eer betoon. Na een paar uurtjes rust moest hij door naar Den Haag. Samen met de Haagse gehandicapte zwemster Ineke Hageraats werd hij opnieuw flink in de bloemetjes gezet. Per koets ging het toen rich ting stadhuis, waar onder andere de Wassenaarse burgemeester Staab hem lof toezwaaide. En nu? Voorlopig een maandje rust. Dan duikt hij het zwemleven weer volop in. Eén keer in de week traint hij bij Kameleon. De overige het goud bij de 50 meter schoolslag i de Spelen'. dagen oefent hij zonder begelei ding in Rotterdam, waar René ook studeert. ten bij de Wassenaarse sportver eniging 'WIK'. Daarmee slaat hij twee vliegen in één klap. Hij doet wedstrijdervaring op en hij zwemt ook met 'gewone' mensen. "Ik zwem eigenlijk het liefst met vali den. Ze leven ook meer mee dan gehandicapten. De sfeer onder ge handicapten heeft misschien iets van jalouzie", denkt René. Over zijn zwemtoekomst is hij uiterst onzeker. Zijn klacht tegen de NIS blijkt serieus, en daardoor dreigt de gehandicapten-sportwe reld één van zijn beste zwemmers te verliezen. "Want ik vind dat er overleg moet komen tussen bonds- en clubtrainers. Er zaten jongens in het selectieteam die zeker tien jaar trainen. Die weten echt wel hoe ze hun training moeten opbou wen. Nee, ik weet niet of ze me te rugzien als er niets verandert. En ik ben echt niet de enige die er zo over denkt. Als van de 22 Paralym- pics-zwëmmers er zes of zeven doorgaan is dat veel". Leiderdorpse school groeit als kool LEIDERDORP - Het Rijnlands Instituut voor Ondernemersonder wijs (RIO) in Leiderdorp begint waarschijnlijk in november van dit jaar met het uitvoeren van zijn uit breidingsplannen. Maar ook deze extra huisvesting zal meteen al te klein zijn om met het hoofdge bouw 1150 aspirant-ondernemers te herbergen. Dezer dagen sprong het sein voor nieuwbouw op groen nadat een regeling met de 'buurman', La- boratoriumschool 'Rijnland', over de bouwplaats van de nieuwe loka len werden afgesloten. Het RIO (voortgezet beroepson derwijs) hoopt sinds de opening van de vestiging aan de Leider- dorpse Leidsedreef in 1977 op uit breiding. Het huidige gebouw is berekend op 375 leerlingen. Zeven jaar geleden bestond de schoolbe volking echter al uit 450 leerlingen. De belangstelling voor het onder nemerschap groeide met de jaren. En zo kan het gebeuren dat het Inbraak in Kwantumhallen opgelost VALKENBURG - Een inbraak in de Kwantumhallen half februari, waarbij 100.000 gulden aan goede ren werd buitgemaakt, is opgelost. De gemeentepolitie van Hoorn heeft in samenwerking met de rijkspolitie van Rijnsburg drie in woners van Hoorn aangehouden van respectievelijk 18,20 en 23 jaar oud. De drie verdachten, van wie de laatste gisteren is gearresteerd, hebben bekend en zijn inmiddels voorgeleid aan de officier van justi tie in Den Haag. De zaak kwam aan het rollen toen de politie van Hoorn vorige maand onderzoek deed in de woning van een van de verdachten. Bij die huiszoeking werden spullen aangetroffen af komstig van de inbraak in de Kwantumhallen. Na onderzoek van de Rijnsburgse politie werden de drie inwoners van Hoorn aange houden. Van de buit is nog maar 3000 gulden over. RIO met ingang van het volgende schooljaar meer dan 1000 leerlin gen moet bergen. Het RIO zal ondanks de nieuw bouw toch met noodlokalen blij ven werken. "Ik kan zeggen dat, als we de nieuwbouw in augustus zouden betrekken, ze al te klein zou zijn. De aanvraag tot uitbrei ding is immers zeven jaar oud. In het huidige contract staat daarom dat uitbreiding van de geplande nieuwbouw in de toekomst moge lijk moet zijn", zegt J.C. van Brit- sum, directeur van het RIO. Hij legt uit dat de Leidse MEAO met ingang van het nieuwe school jaar de voormalige dependance van de openbare scholengemeen schap 'Louise de Coligny' aan de Sumatrastraat krijgt toegewezen als noodgebouw. Het RIO krijgt elf lokalen in de Leidse Asserstraat (acht in de MAVO en drie in de Zuiderparkschool). Het is de be doeling dat de MEAO en het RIO aan het begin van het schooljaar 1985/86 deze gebouwen ruilen. De Sumatrastraat ligt voor het RIO i veel dichterbij. Instorten Van Britsum: "Momenteel heb ben we de Karei Doormanschool aan de Sumatrastraat in zijn geheel als noodvoorziening in gebruik. Op het toekomstige nieuwbouwter- rein achter de school staan nog zes noodlokalen en een extra brom fietsstalling", aldus de directeur over de huidige stand van zaken. De zes noodlokalen voor theorie lessen staan, ondergebracht in drie keten, op een terrein dat eigendom is van het RIO. "Keten, dat is het juiste woord. De voorste stort in el kaar als hij voor nieuwbouw moet wijken", zegt Van Britsum terwijl hij vanuit het hoofdgebouw over zijn drie noodgebouwtjes kijkt. "Ik noem het wel eens het Manhattan van Leiderdorp", voegt hij er daar na lachend aan toe. Het RIO heeft de formele toe stemming tot nieuwbouw al bijna een jaar in huis. Aanvankelijk was het plan de nieuwbouw direct aan het huidige onderkomen aan de Leidsedreef te bouwen. Tussen de noodbouwsels en de school lopen echter de toegang en parkeervoor zieningen van de aangrenzende La- boratoriumschool. Onderhandelin- keten: "De voorste stort in elkaar als hij voor de nieuwbouw moet wijken". gen tussen beide scholen over een mogelijke grondruil liepen op niets uit. "Beide scholen konden niet tot overeenstemming komen. Twee weken geleden is besloten de nieuwbouw te realiseren op het terrein achter de school, waar nu onze noodgebouwtjes staan. De toegang tot de buurschool en de Agenda WOENSDAG Leiden Groenoordhallen - popconcert Joe Coc ker. 19.30 uur. Gulden Vlies - raadscommissie ruimte lijke ordening, openbare werken en ver keer, 20 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, Lesbies Kafee, 20-24 Clubgebouw ZLC - Smaragdlaan, avondfietsdriedaagse, 18.30-19.30 uur. Leiderdorp Scheppingskerk - Van Poelgeestlaan, schrgfavond Amnesty International, 19.30-20.30 uur. DONDERDAG Leiden Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, soos met films en informatie programma's, 15-17 uur. parkeerplaatsen blijven dus ge handhaafd. Onze docenten zullen me in de toekomst wel vervloeken omdat ze tussen de lessen van het ene gebouw naar het andere moe ten lopen. De nieuwbouw liet ech ter zo lang op zich wachten dat de knoop moest worden doorgehakt", licht Van Britsum toe. Groeiend Als alles volgens plan verloopt wordt in november met de nieuw bouw begonnen. Het wachten is op de tekeningen van de architect en goedkeuring daarvan. De nieuw bouw omvat voorlopig tien theo- LEIDERDORP Dat de gemeen te Leiderdorp niet erg scheutig is met het afgeven van ventvergun ningen ondervindt visventer L. Po- lane. Hij vocht gisteravond bij de commissie beroep- en bezwaar schriften tegen de weigering van burgemeester en wethouders om hem een ventvergunning voor vis en visprodukten te verlenen. Eer der al kwam 'soepkoning' C.'Bodrij tegen een dergelijke weigering in het geweer. van vergunningen niet getoetst mag worden aan de 'vraag'. Het punt van de evenwichtige branche- verdeling zal via een op handen zijnde wijziging van de APV wor den geschrapt. Maar dan nog blij ven burgemeester en wethouders bij hun afwijzing. Ze zijn bang dat, als de strenge voorwaarden aan de vergunningen worden versoepeld, er.een ware optocht van venters in Leiderdorp zal komen. Problemen zouden kunnen ontstaan doordat de wagens maar langzaam vooruit kunnen, de venters een toeloop klanten met zich meebrengen en de 'concurrenten' die elkaar i een bepaalde wijk ontmoeten ruzie zouden kunnen krijgen. Aldus schetste woordvoerder W. van Winterswijk namens burgemeester wethouders de eventuele toe- noodlokalen. Directeur Van Britsum noemt deze lokalen (foto Holvast) rielokalen, twee lokalen warenken nis, een lokaal tekenen, twee loka len verkoopbevordering, een ka mer voor de adjunct-directeur, een bibliotheek, een overblijfruimte en een bromfietsstalling. Op het verlanglijstje van het RIO staan nog een overblijflokaal, een' extra kamer voor de adjunct-direc teur en een administratie-leraar ka mer. De ondernemersschool moet 15 nieuwe leerkrachten aanstellen voor de 250 extra leerlingen die zich voor het komende schooljaar hebben aangemeld. "Het RIO is een grote, steeds groeiende school", stelt Van Britsum tevre den vast. Het probleem voor de venters is dat in de plaatselijke APV staat dat een dergelijke vergunning kan worden geweigerd 'in het belang van een evenwichtige branchever- deling'. Op grond hiervan is voor elke branche in Leiderdorp een maximaal aantal vergunningen te vergeven. Wordt er een bepaalde komstige situatie, ventvergunning aangevraagd als'er al een vastgesteld aantal in die Visventer Polane vond deze ar- brarjche is afgegeven, dan wordt gumenten wel erg ver gezocht, zo'n aanvraag onherroepelijk ge- "Waarom zijn deze gevaren in an- weigerd. dere gemeenten niet aanwezig?", zo vroeg hij zich af. "Trouwens, Leiderdorp heeft helemaal nog geen visventers, behalve op vaste zijn geval te vergelijken is met dat standplaatsen. In enkele wijken van Polane, liep voorzitter Olivier wordt helemaal nog niet in de be- Polane vroeg zich ook af v een nieuwkomer als hij niet de als de afde- kans krijgt ergens aan de slag te ling rechtspraak van de Raad van gaan. En hoe kan het dat Leider- State hebben inmiddels bepaald dorp zijn eigen wetjes "in elkaar dat de vergunning wel moet wor den verleend. Burgemeester en wethouders blijven bij hun afwij zing. De commissie heeft echter geen bezwaar: ze gaat uit van de bepalingen in de vestigingswet, die stelt dat het al dan niet uitgeven Eind augustus zal de Leider- dorpse gemeenteraad uitspraak doen in de ventvergunningen- kwestie. LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel. 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorgmg na 19.30 uur) zaterdag v, 16.30-18.00 uur Abonnementsgelden bi| vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan Abonnementen kunnen dageli|ks ingaan Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 tn v Dam.ate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 63,10 Commentaren. Per post 85,50 W F j Wiriz ei Maandabonnement 21.21 A A va" B'uss' (Autom. betaling) Losse n Rubriekchefs Hoofdredacteur Sis J W E Metselaar Adj Hoofdredacteur R L> Paauw Alg redactiechef A van Leeuwen Plv Alg. redactiechef J Kroon (stad) B W T Jungman(plv) 'H I J Veldhuizen (regio) P J de Tombe (sport) A van Kaam (plv) W. C. H Schrama (feature) M. Hoenson-de Graaff (randgem.) P C Rosier (radio, televisie, kunst) S J de Groot (geestelijk leven) Redactie stad en randgemeenten tel. 071-144941. tst. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o ImSSmSSmX

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2