AU TO Honderd jaar Franse auto's 'Rijke' Renault 25 GTX RENAULT Cl ELAMB.V. Escort nu best verkochte auto in Nederland Importrace van Jaguar 'Braks moet geld blijven geven voor landschappen' Howe: weinig kans top Londen-Moskou WOENSDAG 4 JULI 1984 Varia PAGINA 19 Samengesteld door Koos Post Geen wonder dat Ford met de nodige trots heeft laten weten dat de Escort in de periode ja nuari tot en mei van dit jaar de meest verkochte auto in Neder land is geweest met een markt aandeel van 6,8 procent. Immers, meer dan vijftien jaar is de toppositie van de Opel Ka- dett onaantastbaar geweest. Nu bleef de lijsttrekker van Opel (die in het najaar wordt ver nieuwd) in die vijf maanden en kele honderden stuks achter bij de Escort: 17.233 Kadetts tegen 17.499 Escorts. De VW Golf nam met 11.613 re gistraties de derde plaats voor zijn rekening. Ford-directeur Plaggemars herinnerde eraan, dat de vorige Escort heel wat minder succes vol was geweest: nogal onder houdsgevoelig en mede daar door minder waard bij inruil. Volgens hem is dat nu dras tisch veranderd. De onderhouds kosten zijn juist opvallend laag. De restwaarde is meer dan goed. Door middel van speciale aan biedingen (Bravo en Laser) wordt ook een leuke uitrusting geboden. En kortgeleden is er pxtra-zuiniee Escort-diesel De eerste vijf maanden van dit jaar waren trouwens ook buiten Nederland voor Ford heel'gun stig. Het merk vestigde in West- Europa een nieuw record met de verkoop van 611.00 auto's. Dat was een marktaandeel van 12,9 procent, het hoogste percentage sinds zes jaar. In mei haalde Ford zelfs een aandeel van 14,5 pro cent op de Europese personen- wagenmarkt, dat was het beste aandeel ooit in één maand be reikt. De Westduitse metaalstaking heeft Ford geen al te grote pro blemen opgeleverd. Alleen de fa briek in het Belgische Genk le vert geen Sierra's en dieselmoto ren voor Transits. En de fabriek in Keulen is gestopt met Grana da's. Door de flexibiliteit bij de produktie in de diverse landen (Spanje, FYankrijk, Engeland o.m.) worden de meeste moeilijk heden opgevangen. Toch kun nen kleine zaken de produktie al stil leggen zoals blijkt bij de Sier ra Laser. Daar hoort een wis-was pomp van Bosch op, die fabriek ging plat en dus ook de produk tie in Genk. Het stilleggen van de produk tie van de Granada zal de Ford directie weinig pijn bezorgen. In Engelse, Duitse en Italiaanse au tobladen hebben al foto's ge staan van zijn opvolger (werk- naam Lugano). Door problemen met de toeleveranciers is de in troductie uitgesteld tot volgend jaar maart, op de autosalon van Genève. In mei staat de wagen in de showroom bij de dealers. De RAI kan de hoop op deze Ford- primeur voor de show van fe bruari dus vergeten. Het Gooise automobielbedrijf Kroymans heeft de race gewon nen om het importeurschap van Jaguar voor heel Nederland. Het heeft pijlsnel gereageerd op de eerste berichten, dat Jaguar bezig was in het kader van de verzelfstandiging van dit merk de import op het continent los van Austin-Rover te weken. „In november vorig jaar be greep ik al dat er wat te gebeu ren stond met Jaguar. De Aus- tin-Rover groep Nederland pre senteerde zich toen ineens zon der vermelding van Jaguar. Bo vendien was er het beleid van Margaret Thatcher om de suc cesvolste industrieën te privati seren. De laatste jaren is Jaguar buitengewoon succesvol geble ken. Sinds 1980 is de produktie verdubbeld en de komende drie jaar zal er weer een verdubbe ling tot stand worden ge bracht", aldus directeur Frits Kroymans. Vorig jaar maakte het exclu sieve Britse merk een winst van vijftig miljoen pond sterling. Het huidige model blijft voorlo pig nog in produktie. Kroy mans: „Men heeft een nieuw model overwogen, maar de ont wikkeling daarvan word uitge steld. Er is volstrekt geen haast meer bij". „Ik ben direct voorzichtig gaan lobby'en en we hebben de zaak op voorhand reeds ingrij pend verbouwd en aangepast aan de situatie die we voor ogen hadden. De Engelsen kwamen poolshoogte nemen. Ze speel den met de gedachte om met vijf hoofddealers te gaan werken, alle vijf sollicitanten naar het importeurschap. Ik moest ze er van zien te overtui gen dat één importeur het beste was en dat ik bovendien die im porteur zou moeten zijn. Dat is me dus gelukt". Volgens Kroymans is er veel strijd geleverd om dit impor- teurschap."Hessing in De Bilt bad het graag willen hebben en ook Louwman en Parqui, Toyo- ta-importeur, heeft er zijn best voor gedaan".Kroymans zal aan 26 dealers in Nederland leveren, waaronder zijn eigen dealerbe- drijven in Hilversum en Huizen. De verkopen belopen op dit mo ment ongeveer 300 Jaguars per jaar. Kroymans verwacht dat dit aantal binnen afzienbare tijd zal verdubbelen. Het impor teurschap gaat per 1 januari in. Tot die tijd blijft Austin Rover Nederland in Gouda de import voor zijn rekening nemen. AUtO rMlegaar Snelwegenkaart België De 'Autosnelwegenkaart van België en Luxemburg' van de uitgeverij Carto in Brussel is ver nieuwd en verbeterd. Niet alleen de snelwegen en verbindingswe gen, maar ook vele voorzienin gen langs die wegen worden dui delijk aangegeven. De opval lendste nieuwigheid wordt ech ter gevormd door de vijf platte gronden van Antwerpen, Brus sel, Charleroi, Gent en Luik. Nog een 'autocosmetica' Holt heeft weer een zogenoem de 'autocosmetica' uitgebracht: Turtle Wax Silver Chrome. Alles in één: chroomreiniger, glans middel en wasbeschermer. Haalt zelfs de gemeenste teeraanslag weg. In flacon of tube verkrijg baar, resp. voor 9,95 en 9,25. Weer Renault 5 Le Car De Renault 5 Le Car was in 1979 als actiemodel een succes. In recordtijd uitverkocht. Nu volgt een herhaling. In vijf verschillende versies verkrijg baar. De versies hebben gemeen dat het uitrustingsniveau com pleter is door van tal van extra's en dat ze helemaal in één kleur zijn uitgevoerd, tot en met de bumpers, voorspoiler en de gril le. Prijzen van 13.500 tot 26.000 (voor Le Car Turbo). Japanners in Amerika Het Japanse automerk Nissan gaat de fabriek in Smyrna in de Amerikaanse staat Tennessee - waar tot nu toe alleen vrachtwa gens werden gebouwd - uitbrei den, zodat daar ook de Sunny kan worden geproduceerd. Be gin volgend jaar wordt daarmee begonnen. Men wil tot 100.000 stuks per jaar gaan. Het model komt in de VS onder de naam Sentra op de markt. Ook Honda steekt de oceaan over, dit merk gaat voor honderd miljoen dollar een fabriek in Ca nada bouwen. De eerste auto's zullen de fabriek begin 1987 ver laten. Begonnen wordt met de Accord, later volgt de Civic. De produktie kan oplopen tot 40.000 stuks. De Duitsers mogen nog zo hard roepen, dat zij alle rechten bezit ten, een eeuw automobilisme is iets dat de Fransen - chauvinis ten als ze zijn - zich niet laten afpakken. Het recht op de uitvinding van het eerste automobiel wordt door Frankrijk vol overgave op geëist. Zij menen terecht. Im mers, op 12 februari 1884 is er een patent geregistreerd van Edouard Delamare-Debouttevil- le. Op een houten paardenwagen zaten twee motoren van 4 pk elk, een stuur en koppeling plus ket tingdistributie. Dat die wagen nooit op de weg is geweest, kan de Franse geestdrift niet tempe reren. Ze zeggen dat van dat mo ment af de ontwikkeling van au to's niet meer heeft stilgestaan. Nu rijden er in de hele wereld veertig miljoen auto's rond. In Frankrijk zelf zijn de drie grote autofabrikanten op dit mo ment de belangrijkste werkge vers: Citroen, Peugeot en Re nault. Hun grote groei dateert uit de jaren dertig. Uit die tijd stamt ook de kreet 'Als Renault hoest is het land ziek'. Vele Fransen zijn voor hun inkomen immers afhankelijk van het staatsbedrijf Régie Renault. Natuurlijk is er op de tentoonstelling in Parijs ook een plekje inge ruimd voor de Traction Avant, tientallen jaren het pronkstukvan Citroen Zeker één op de tien Fransen werkt in de automobielbranche. En op de tentoonstelling „Hon derd jaar Franse auto" in het Grand Palais in Parijs wordt dui delijk, dat dit nog wel een tijd lang zo zal blijven. Op de expositie is ook goed te zien in welke stroomversnelling deze industrie is geraakt. Met na me op het gebied van automati sering en robotisering is er in het Westen alles aan gelegen om de Japanners bij te houden en zo mogelijk voor te blijven. De tentoonstelling - die tot 19 augustus duurt - geeft een over zicht van autobouw gedurende een eeuw, of, zoals een Frans tv- programma het noemde „Van tuf-tuf tot turbo". Ruim 160 au to's op een totale oppervlakte van 12.000 vierkante meter.Tot en met het einde van dit jaar zijn er allerlei evenementen in Frank rijk die het 100-jarig bestaan van de auto betreffen. De belangrijk ste daarvan is ongetwijfeld van 4 tot 14 oktober in Parijs: de Salon d'Automobile. Daar staat echter alleen het nieuwste van het nieuwste, met als grootste trek pleister voor de Fransen de nieu we Renault 5. Volgend jaar zullen de Duit sers niet achterblijven met hun eeuwfeest. Want Carl Benz en Gottlieb Daimler brachten in 1885 de eerste Duitse auto op de weg. Men betwist eikaars uitvindin gen tot op de dag van vandaag. Om uit die impasse te geraken zou het mooi zijn als bleek dat een Oostenrijks verhaal waar was. Maar het is helaas niet on omstotelijk te bewijzen, dat ene Siegfried Marcus al in 1875 de eerste benzine-auto op de weg bracht. Het voertuig 'van zijn hand' bestaat wel en de vele ver halen daaromheen ook. Maar de grote expositie in het Grand Palais besteedt er geen aandacht aan. Daar zijn Louis Renault, André Citroën en Ar- mand Peugeot de favoriete na- RIJ- IMPRESSIE Met de Renault 25 (de opvolger van de 20/30-serie) hebben de in ventieve Franse constructeurs laten zien dat de 'dictatuur van de windtunnel' niet altijd be hoeft te leiden tot het eenheids model, dat vandaag de dag zo'n opgang maakt in de autowereld. Overigens heeft Renault deze waarheid niet nu pas ontdekt. Dat bleek al bij de Fuego. De daarbij gevolgde styling werd via de Renault 11 en nu de Renault 25 ontwikkeld tot een soort 'huis stijl', al is niet iedereen binnen de Renault-gelederen even ge lukkig met feit dat aan de top van de lijn nu een auto staat met zo'n 'burgerlijke' vijfde deur. Maar men is over dit bezwaar heen gestapt. Temeer, omdat de ze stijl leidde naar een Cw-waar- de van 0.28. En dat is de laagste weerstandscoëfficiënt ooit met een produktiewagen bereikt. Het record Van de Audi 100 (Cw 0.30) heeft dus niet lang stand gehou den. Renault heeft het groots aange pakt. Er is meteen een complete 25-serie op de weg gezet met maar liefst drie benzinemotoren (van 103 tot 144 pk) en twee die sels. En met talrijke verschillen in aankleding: van betrekkelijk eenvoudig (de TS van dertig mil le) tot zeer luxueus (de V6 Injec tion van vijftig mille). Met tal van mogelijkheden voor leuke ex tra's. Ongeveer in het midden ligt de 25 GTX van dik veertig mille, die ik een tijdje ter be schikking heb gehad. De vijfdeurs limousine met zijn markante, maar niet door ie dereen gewaardeerde achterpar tij,,is in elk geval een imponeren de verschijning. Deze Renault 25 is een vrij compacte wagen met een merkwaardig genoeg niet overweldigende bagageruimte. Maar voor speciale gelegenhe den kan er door het weghalen van de hoedenplank en het neerklappen van de achterbank een uiterst royale en comfortabe le 'bestelwagen' worden ge creëerd. De ruimte binnenin daarente gen is wel overweldigend, de stoelen en de achterbank zitten voortreffelijk en ook de rest van de accommodatie is tot in de puntjes verzorgd. Voldoende ruimte om kleine zaken op te bergen, goed geplaatste hendels en knoppen en een gemakkelijk afleesbaar instrumentarium. De soepele vijfbak dirigeert in de GTX een opvallend rustige 2,2 liter viercilinder inspuitmotor. Hij krijgt de 1200 kilo wegende wagen wat moeizaam uit de startblokken, maar wanneer de 123 paardekrachten eenmaal goed vat op de zaak hebben drij ven zij de sierlijke kolos in min der dan IOV2 seconden naar een snelheid van 100 kilometer per uur en naar een top van om en nabij de 195 km per uur. Dat alles gebeurt zonder noe menswaardige geluidsproduktie. De motor reageert lekker op het gaspedaal, het van de 20/30-serie overgenomen onderstel en de onafhankelijk geveerde wielen zorgen voor een goede weglig- ging en door de in de GTX stan daard gemonteerde bekrachti ging is de wagen met de pink te besturen. Uiterst comfortabel verslindt men de kilometers, de wagen helt nauwelijks in de bochten, dankzij de overmacht onder de motorkap is snel reageren op het verkeer mogelijk en zelfs bij flink vertoon van macht blijft het verbruik binnen de perken. Eén liter superbenzine op dik elf kilo meter, maar weinig auto's van dit kaliber halen het. De uitrusting van de door mij gereden GTX is zeer overdadig, zelfs voor een auto van ruim veertig mille. Ik noemde de stuurbekrachtiging al. Het stuur is ook in hoogte verstelbaar. De deuren zijn centraal te vergren delen, niet alleen met een sleutel maar op afstand ook met een in frarood straaltje van de sleutel bos. Verder: elektrisch te bedie nen ruiten, een kaartleeslampje voor en nog meer leuke dingen. Dat zijn echter veelal zaken die men elders ook tegenkomt. An ders ligt het bij de elektronica, op dat gebied heeft Renault een duidelijke voorsprong op de con currentie. Niet alleen kan men de buitentemperatuur en de tijd in digitaalcijfers helder aflezen, maar een boordcomputer geeft ook alle mogelijke nuttige infor matie over de rit. Hoeveel men heeft gereden. Hoeveel men op het moment verbruikt. Hoeveel men al heeft verbruikt. Enzo voorts. Maar ook hoe ver men nog kan rijden met het in lichten de cijfers aangegeven aantal li ters in de tank. Een tank, die meer dan 70 liter benzine kan be vatten. Goed voor een actiera dius van meer dan 800 kilometer. Bovendien zit er een 'omroe per' onder het dashboard, die met metalen stem (in het Engels) waarschuwt als er iets niet in or- de is. En in vele gevallen ook aangeeft hoe het mankement kan worden verholpen. Althans laat weten, hoe men moet hande len. De grandioze, geheel in het dashboard opgenomen, zeer wel luidende stereo-cassettecombi natie is niet standaard. Daarvoor moet 2300 gulden extra worden worden betaald. Maar als men dat er voor over heeft behoeft men voor het zoeken van golf lengte en station en voor het hard en zachter zetten de handen niet meer van het stuur te ne men. Alle daarvoor benodigde knopjes zitten op een satellietje vlak achter het stuur. Het doet het Nederlandse hart goed, dat er Philips op dit radiojuweeltje in een Franse auto staat... ADVERTENTIE Renault-dealer voor Leiden en e.o. LEIDEN: Haarlemmerweg2-4, tel. 071-121210/143163/213341. VOORSCHOTENLeldseweg 422, tel. 071-763854. Geslaagden avondcursus introduktie agrarisch bedrijfsbeheer: J. Brouwer, H. Dorresteijn, A. van Eek, K. van Haaster, J. de Jong, C. Kluis, A. Laros, T. Niesing, B. Streng, L. van Veen, M. Veerman, N. van Zoest, C. Smits. Aan ouders uitgereikt diploma J. Streng. BOSKOOP - Aan de CLTS slaagden voor de avondcursus booglassen voor beginners: R. van Drielen, B. Verloop, H. van Vliet, W. Wegerif, H. Nortier. Geslaagden avondcursus booglassen. voor gevorderden: E. Bakhuyzen, F. Slingerland, P. Vink. T. v.d. Vliet. Geslaagde vakschool boomteelt: E. Bakhuyzen, A. Blanken,- R. van Drielen, D. Hoogendoorn, F. Kolster, G. Stolwijk, A. v.d. Wilt, G. Captein. W. van den Bosch, W. van Dam, D. Hoogeveen, J. Hij man, B. Jurgens, T. Prins, E. Si- monse, R. Timmermans, D. Verhoef, K. de Vos, A. van Zoest, J. v.d. Nieuwen- dijk. 3 Kandidaten slaagden alleen voor het praktijk-diploma. 1 Herexamen. Geslaagden cursisten cursus 1983- 1984: M. Bakhuyzen, B. van Bemmel, R. Bosman, M. Brand, P. Kuyf, C. Pelle- kooren, K. Endeveld, J. van Leeuwen, K. Vermeulen, M. Hoogendoorn, L. C. Roefs, C. Weissenbach, C. Zoete- kouw, M. van Vliet, T. Vijlbrief, A. Smith, N. van Splunter, J. Keyzer, S. v.d. Berg, A. Qualm, A. de Ruiter, R. van Es, M. van Puffelen, J. van Gelderen, J. Brouwer, M. Leeflang, T. Bar, M. van Leeuwen, K. Bergwerff, M. v.d. Eng, P. Hortensius, L. van Wingerden, E. Roest, F. Kortlever, T. v.d. Berg, M. Coenders, M. Vergunst, F. Bredius, B. Tuinhout, A. Holswilder, G. Olieman, S. Veelen- turf, J. Ooms, K. de Ruiter, H. v.d. Salm, C. Zandvliet, J. van Zonneveld, A. Zwetsloot. T. Captein, B. van Heinin gen, E. Merkelijn, R. Verkade, E. Ger- ALPHEN AAN DEN RIJN - Aan de Ichthusschool slaagden voor het mavo diploma: A. Angenent, L. Angenent, D. Bell, H. v.d. Berg, M. Bik, J. Binnenmarsch, D. BUjleven, H. Boogaard, M. Bouma, M. van Brenk, J. Brokking, R. van Brum- men, C. Elstgeest, A. van Engelen, D. Esser, J. van Eijk, P. van Gorkom, F. Groenheiden, W. Haak, A. Halewijn, E. Heespelink, C. Hendriks, J. van Heus- den, G. Hop, J. den Horder, L. Interna, A. Janssen, M. Keizer, A. van Kesteren, L. de Kleuver, G. Knol, M. Koole, J. Koudijs, M. v. Krimpen, C. Kruijt, S. Kusgül, J. van der Laan, C. van Leeu wen, J. van Leeuwen, L. van der Linde, M. van Maasdam, C. v.d. Maat, M. de Mey, L. Meijer, M. Middelraad. J. Nik- kels, E. Noorduin, I. Odijk, R. Oosterlee, P. v.d. Plaat, E. Polman, R. Raaphorst. S. Reatsch, A. Rodenburg, J. van Rooij- en, R. Rijken, R. Schouten, D. Smit, R. Stigter, H. v.d. Streék, E. Stroosma, E. Taal, A. van Tol, A. Treep, P. van Vel- sen, A. Verboom, M. Vergeer, J. Ver- gunst, P. Versteeg, H. Verveld, I. Vink, S'. Vis, R. Vlieland, A. van Vliet, E. van Vliet, J. van Vliet, P. Vonk, L. Vonk. H. Vos. R. Vreeken, T. de Vries. R. Vyl- brief, A. van der Wal, M. Wassenaar. I. Wieten, E. Wingelaar, P. van Wouden berg, D. IJbema, D. Ijlst. LEIDEN - Aan het Stedelijk Gymna sium zijn de volgende kandidaten ge slaagd: M. Kielman; D. Scholten; M. de Wilde. HAARLEM (ANP) - Provinciale Staten van Noord-Holland heb ben gisteren hun teleurstelling uitgesproken over het plan van minister Braks (landbouw) om de financiering van het Nationa- le-Landschappenbeleid te sta ken. De provincie vraagt de be windsman dan ook op zijn plan terug te komen. Dit heeft een woordvoerster van de provincie gistermiddag meegedeeld. Drie jaar geleden wees het rijk het gebied Waterland in de pro vincie aan als één van de vijf proefprojecten Nationaal Land schap in Nederland. Nu langza merhand allerlei maatregelen zijn getroffen om dit gebied als Nationaal Landschap in zijn oor spronkelijke staat te behouden. kondigt de minister zonder over leg met het provinciebestuur af dat hij dit project niet langer wil financieren. Dat gebeurt dan na dat de provincie in de loop der jaren zelf ook al het nodige geld (400.000 gulden) in het proefpro ject heeft gestopt, aldus Provin ciale Staten. De statenleden, die hun onge noegen in een motie en aan de Eerste en Tweede Kamer ken baar maakten, herinneren eraan dat de bewindsman bij een be zoek aan Waterland in april met geen woord heeft gerept over zijn plan. Hij liet zich toen juist zeer positief uit over de ontwik keling van het behoud van het landschapsschoon in Waterland, aldus Provinciale Staten. MOSKOU (AFP/RTR/DPA) De houding van de Sowjet-Unie is ,zeer negatief en .volstrekt onlogisch', zo heeft de Britse minister van buiten landse zaken, Sir Geoffrey Howe, gisteren verklaard in een vraaggesprek met de BBC. Naar het oordeel van Howe zit Moskou op de verkeerde weg ,met de politiek van de lege stoel' in wapenonderhandelingen en komt het op het punt van de mensenrechten ,zyn verplichtingen niet na'. Zijn directe opmerkingen terzake die hij maandag in een tafelrede deed werden door het Sowjetpartijblad weggelaten, maar dit was ,te voorzien', zo zei Howe. Veel hoop op een top tussen de Britse premier, Margaret Thatcher, en Sowjetleider Konstantin Tsjernenko, waarover de afgelopen tijd veel was gepraat in Londen, liet Howe niet over. ,Zo een top wordt op het moment niet voorzien', zo zei hij. Howe is na zijn Italiaanse ambtgenoot, Giulio Andreotti, en hun West duitse, Hans-Dietrich Genscher, de derde minister van buitenlandse za ken van een Westeuropees NAVO-land, die sinds april op uitnodiging van minister Gromyko een officieel bezoek aan Moskou brengt. Howe en Gromyko bleken maandag in hun eerste contacten duidelijk van mening te verschillen over het Amerikaanse antwoord op het Sowjet- voorstel van vrijdag onderhandelingen te beginnen over ruimtewapens.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 19