Paus voert in ons land 'gestuurde gesprekken' Praag wil katholieken los van Vaticaan Juridische strijd om sperma van wijlen echtgenoot Reportage Bezoek kost niet meer dan 65 cent per katholiek WOENSDAG 4 JULI 1984 Varia De paus loopt om veiligheidsre denen niet de hele route in de stoet mee, hooguit de laatste paar honderd meter naar de de kathedraal Sint Jan. Hier gaat hij vervolgens voor in een eredienst. De meesten zullen dit via grote luidsprekers en beeldschermen buiten moeten volgen. Drukke dag De paus zal niet op Welschap maar op vliegveld Beek de grond kussen, wanneer hij besluit op zondag te arriveren. Daar volgt direct een massale eucharistie viering. De organisatie verwacht 'een happening' met minstens 300.000 mensen. Het wordt dan een verschrik kelijk drukke dag voor de 65-jari- ge Johannes Paulus II, omdat de Maria-ommegang dan ook op het programma staat. Bovendien lij ken twee massa-bijeenkomsten op één dag te veel van het goede. De eucharistieviering in Beek heeft op dinsdag plaats als de paus zaterdag in ons land aan komt. door Weert Schenk Zondag of maandag wordt de Utrechtse dag die begint met een eucharistieviering in de Irenehal. De mis is gereserveerd voor 25.000 vertegenwoordigers van de diocesanen en de parochies. In ieder geval is er geen plaats voor gewone parochianen. Na de mis ontvangt de kerk vorst in het congresgebouw dele gaties van religieuzen, parochies, maatschappelijke en politieke groeperingen en van organisaties die zich met de derde wereld be zig houden. De gesprekken wor den getypeerd als „vooraf geor ganiseerde" dialogen. Over die ontmoetingen is al een kleine rel ontstaan. Voor zijn vertrek naar Rome zei aartsbis schop Simönis dat de paus geen gesprekken moet voeren met kri tische groepen uit de katholieke kerk. Volgens hem moet het con tact beperkt blijven tot mensen die loyaal in de katholieke kerk willen staan." Een woordvoeder van de stich ting Pausbezoek zegt echter dat de parochies en religieuzen zelf moeten uitmaken wie ze naar de Paus afvaardigen. „Het is on doenlijk om te zeggen: Piet mag wel, maar Jan niet, die is te kri tisch" Opvolger Volgens hem is het veel be langrijker wie de paus in Den Bosch benoemt als opvolger van bisschop Bluysen. „Voor de goodwill en de sfeer van het be zoek is het zaak dat die benoe ming goed valt." Maar hij houdt het hart vast of Bluysens opvol ger in brede kring aanvaard wordt. Simonis zei erop te ver trouwen dat de paus ervoor zal zorgen dat er een echt rechtzinni ge bisschop in Den Bosch komt. Het thema van het bezoek is „Onze Vadèr", het gebed van alle christenen. Dat betekent dat er volop aandacht is voor de oecu mene. Op de Utrechtse dag spreekt de paus dan ook verte genwoordigers van de joodse ge meenschap en van de orthodoxe kerken in ons land. De leiders van de gereformeerde, de her vormde, de doopsgezinde en an dere reformatorische kerken ko men de volgende dag aan bod. Na Utrecht gaat de tocht naar Den Haag. Een mis voor zieken en gehandicapten opent het dag programma. De plaats van han deling is nog niet bekend, dus ook niet het aantal mogelijk aan wezigen. Ook zoekt men nog naar een selectiemethode. In de hofstad volgen ontmoe tingen met koningin Beatrix, de regering, het corps diplomatique en de nuntius. Zeer waarschijn lijk brengt de paus een bezoek aan het internationale hof van justitie. Tot nu toe heeft hij in elk land een instelling van de Ver enigde Naties bezocht, zo die aanwezig was. Terug in Utrecht is er een ont vangst door de commissaris van de koningin in Utrecht, mr Van Dijke, in zijn residentie, het Paushuis. In deze ambtswoning woonde ooit de Adrianus VI, de enige Nederlandse paus. De dag wordt afgerond met een oecume nisch kerkdienst in de Pietersen- kerk. Deze hervormde kerk wordt beschouwd als één van de mooiste kerken van de Domstad. Op de laatste dag bezoekt de paus de Sint Servaes en de Ster ren der Zee, twee kerken in Maastricht. Limburgers hopen dat de paus in het 1600e sterfjaar van Servaes de naar deze eerste bisschop in de Nederlanden ge noemde kerk wil verheffen tot basiliek. In het klooster van de zusters van Onze Lieve Vrouw ter Eem in Amersfoort, waar de paus lo geert, ontmoet hy daarna onge veer 10.000 jongeren. Vervolgens vergadert de kerkvader met de Nederlandse bisschoppen. Het klooster in Amersfoort is niet alleen als verblijfplaats van de paus gekozen vanwege de uit stekende keuken of omdat het vijftig jaar bestaat. Een erg be langrijke reden voor de keuze is de uitermate gunstige ligging. Het klooster ligt vrij geisoleerd en is daarom goed te beveiligen. Pausmobiel Om veiligheidsredenen maakt de paus iy Nederland vooral ge bruik van een helikopter. Dat heeft ook als voordeel dat het verkeer niet ontwricht raakt. Al leen in Den Bosch en Den Haag maakt de paus gebruik van een pausmobiel, een min of meer ge pantserd voertuig. De stichting Pausbezoek over legt nog met het ministerie van binnenlandse zaken over de vei ligheidsmaatregelen. De rijkspo litie stuurde vorige maand twee man naar Zwitserland om te kij ken hoe de paus en zyn gevolg daar werden beveiligd. Over een verdeling van de kosten van de beveiliging is nog geen overeen stemming. Er worden volgend jaar onge veer 1000 journalisten uit bin nen- en buitenland verwacht. Voor hen wordt een landelijk perscentrum in Utrecht inge richt. De verslaggevers kunnen daar alles volgen. Met de NOS is de afspraak gemaakt dat het hele bezoek wordt opgenomen, ook de delen die niet integraal op de televisie worden uitgezonden. Alle opnamen zijn wel recht streeks in het perscentrum te De organisatie van het pausbe zoek denkt de stichting ongeveer 400 mensen nodig te hebbben. Gehoopt worden dat vrijwilli gers uit de bisdommen zich zul len aanmelden. De paus moet gedreven heid en spontaniteit uit stralen. Om dat te kunnen opbrengen en volhouden mag hij zich tijdens een bezoek aan een land niet te veel inspannen. Of schoon hij gezond en sterk is, moet worden verme den dat hij overmoeid raakt. Om die reden mag aan een eenmaal door het Vaticaan goedgekeurd programma niets worden toegevoegd. Met de grootst mogelijke nauw keurigheid moet aan het schema de hand worden gehouden. Bisschop Paul Marcin- kus, de in Japanse vecht sporten gespecialiseerde directeur van de Vati caanse bank, schreef dit in 1981 in een vertrouwe lijk rapport aan het comi té dat in dat jaar het be zoek van de paus aan de Filippijnen organiseerde. Marcinkus was toen ook nog veiligheidschef van de paus. Nu is dat mon seigneur Tucci, Voor zijn veiligheid wordt bijvoorbeeld ge steld dat voorkomen moet worden dat de paus na een evenement te midden van het publiek verzeild raakt. Bij aanvang doen zich geen probelemen voor. Veel mensen zijn vroeg garriveerd om de paus goed te kunnen zien. Zij zullen hun plaatsje op de eerste of tweede rij niet snel verlaten of zich er van laten wegdringen. De ze mensen dienen als een ring van veiligheid. De heksenketel kan pas ontstaan na de gebeurte nis, wanneer deze mensen vooraan niet meer bang zijn om hun plaatsje te verliezen en vervolgens oprukken richting paus. Na afloop dient de paus zich derhalve te verplaat sen in een pausmobiel De pausmobiel, een zwaar voertuig, moet niet alleen de veiligheid van de kerkelijke hoogwaar digheidsbekleder garan deren, maar ook het zicht op hem. Hoe lager het voertuig, des te groter het gevaar dat mensen en en met name kinderen hem willen benaderen. Zolang het publiek de paus kan zien, is er geen gevaar voor een massale versto ring, zo heeft de ervaring geleerd. Waar de paus ook gaat of staat, altijd is er een gordel van veiligheids mensen om hem heen. Op speciaal geclassificeerde plekken, in het veilig heidsjargon „block-out" genoemd, mag behalve de paus niemand aanwezig zijn. Een greep uit de andere aanbevelingen: het aantal officiële personen dat de paus moet ontmoeten of op de luchthaven ontvan gen dient tot het uiterste minimum te worden be perkt. Als de paus tijdens een mis klaar is om verder te gaan, dient het zingen onmiddellijk te stoppen. De pers moet gekleed zijn in een donker pak. Spijkerbroeken, T-shirts en rubber schoenen zijn verboden. Fotografen die altijd de beste plaatjes willen, moeten goed on der de duim worden ge houden. Zij mogen niet dichter dan hoogstens 30 meter van podia of altaar komen. PARIJS - Corinne Parpalaix, een Francaise, wil een kind van haar man, maar ze moet er voor vechten tegen de ambtelijke windmolens. Dat komt omdat echtgenoot Alain met kerst 1983 overleed aan testi kel-kanker en het sperma dat hij voor Corinne in een spermabank achterliet niet wordt vrijgegeven. De Franse wet weet geen raad met het geval. Een vrouw die door haar man na diens dood wil worden be vrucht, was tot voor kort science fiction. Op 11 juli hoort Corinne de uitslag van het rechterlijk beraad. Als ze echt krijgt wat ze wil, zal dat een mijlpaal in het juridisch den ken zyn. De knappe Corinne is de heldin van de dag en in de interviews die haar door alle denkbare media worden afgenomen, houdt ze stug vol dat ze kunstmatig geinsemi- neerd wil worden. Ze is nog steeds razend verliefd op Alain en ze gaat zelfs zo ver te zeggen dat ze nooit meer zal trouwen. Corinne is 22. Alain was inspecteur van politie in Marseille toen hij in augustus 1981 Corinne ontmoette, die op de prefectuur werkt. Een paar weken na deze eerste ontmoeting ontwik kelden zich by Alain de eerste symptomen van testikel-kanker. Alvorens een bestralingskuur te ondergaan, waarvan de doktoren zeiden dat hy er steriel van zou kunnen worden, liet Alain zijn sperma deponeren in het 'Centrum voor de bestudering en het bewa ren van sperma' in de Paryse voor stad Kremlin-Bicetre. Als de be straling niet helpt, worden Alain's testikels weggenomen. Hy sterft op kerstnacht 1983 en trouwt er 'in extremis', 48 uur voor zyn dood, met Corinne Richard. Begin februari van dit jaar vraagt Corinne aan het instituut in Krem lin-Bicetre het sperma van haar overleden man op met de bedoe ling zich kunstmatig te laten inse- mineren. De directeur van de in stelling weet geen raad met het verzoek en hy stuurt Corinne door naar het ministerie van gezond heid, waar ze op de gebruikelijke manier met een kluitje in het riet wordt gestuurd. Als ze begrijpt dat de autoriteiten proberen de neteli ge zaak op de lange baan te schui ven, gaat ze naar de rechter. Ze wordt in die actie gesteund zowel door haar eigen ouders zowel als door die van Alain. De discussie die voor dit Parijse tribunaal op gang komt, bewijst hoe bizar de situatie juridisch is. Het minste probleem is nog dat Alain zijn sperma in de sperma- bank deponeerde voordat hij met Corinne getrouwd was en het be- wijsmatig helemaal niet vaststaat voor wie hij dit sperma had be stemd. Natuurlijk weet iedereen in feite heel goed wat de bedoeling was en ook de dokter van Alain weet dat. Hij werd als enige getui ge echter niet opgeroepen, omdat hij ambtshalve tot zwijgen ver plicht is. Behoort het glazen buisje met de ACHTERGROND door Rudolph Bakker sperma tot de erfenis van de overleden Alain en dient het op die grond aan de weduwe te worden overhandigd? De advocaat van Co rinne houdt vol dat het in feite om het buisje en de inhoud gaat, de ad vocaat van de sperma-bank meent dat de afscheiding een ondeelbaar geheel uitmaakt van een persoon en als zodanig geen deel kan uit maken van een nalatenschap. Een vraag van minder orde was nog of het eventuele kind van Co rinne niet een zogenaamd onecht kind zou zyn, omdat het geboren zal worden 300 dagen na de dood van de echtgenoot. Volgens het Franse burgerlijk recht geldt nog de befaamde 300-dagenregel, die maakt dat een kind dat na deze ter mijn geboren wordt niet meer de naam van de vader mag dragen. De advocaat van Corinne stond niet sterk op de smalle juridische basis die de wet hem bood en hij gooide het dan ook dramatisch op het filosofisch aspect. De advocaat wees er nog op dat men immers voor zijn dood ook zijn eigen orga nen aan ziekenhuizen en laborato ria vermaken mag en hij vond het vreemd dat in een land waar abor tus is toegestaan kunstmatige inse minatie wordt tegengewerkt. Zo staan de zaken in feite niet. Alain is dood en kunstmatige inseminatie wordt toegepast in levende huwe lijken waar een der partners sterili- teitsproblemen heeft. Goedwillende omstanders pro beren Corinne er van te overtuigen dat ze beter de zaak uit haar hoofd kan zetten en met een andere man trouwen. Waarop ze koppig vol houdt: „Alain was zo knap, zo goed, zo sterk, zo volmaakt. Ik zal nooit meer van iemand houden als van hem". Wanneer Corinne's verzoek 11 juli zou worden afgewezen, blijft er flog de juridische vraag wat er dan met het sperma van de overleden Alain Parpalaix gebeuren moet. Corinne Parpalaix met haar ad vocaat Paul Lombart In katholieke kringen in Tsje- cho-Slowakije is heftig gerea geerd op een voorstel van leiden- de kringen in de communisti sche partij om de Tsjechoslo- waakse katholieke kerk los te maken van Rome. De paus zou als geestelijk leider vervangen moeten worden door de pa triarch van de Russisch Orthodo xe Kerk in Moskou. Dat hëeft het Oostenrijkse katholieke persbu reau Kathpress in Tsjecho-Slo- wakije Vorige week hebben partijfunc tionarissen, onder wie partijideo loog Vasil Bilak, leiders van de regeringsgezinde priesterbewe ging Pacem in Terris tijdens een bijeenkomst in de Hoge Tatra twee voorstellen gedaan. In de eerste plaats zou niet de paus, maar de patriarch van de Rus sisch Orthodoxe Kerk uitgeno digd moeten worden voor de vie ring van de elfhonderdste sterf dag van de H. Methodius in 1985. Bovendien werd voorgesteld, dat de rk kerk van Tsjechoslowakije zou breken met Rome, zich tot een nationale kerk zou verklaren en een „unie" zou aangaan met de Russisch-Orthodoxe kerk. Reeds in het begin van de jaren vijftig hebben leiders van de Commnunistische Partij dit idee naar voren gebracht. De rk kerk en ook Pacem in Terris hebben zich er toen fel tegen verzet. Vrouwendienst. Het breed mo- deramen (algemeen bestuur) van de Hervormde synode.heeft me vrouw H.A. de Kuiper - Veen be noemd tot voorzitster van de lan delijke werkgroep Hervormde Vrouwendienst, een subcommis sie van de Centrale voor vor mingswerk/Hervormde vrou wendienst. Mevrouw De Kuiper is sedert 1978 lid van de landelij ke werkgroep HVD en sedert 1982 voorzitster van de provin ciale commissie Noord-Holland van de HVD. Zij is ouderlinge ge weest, was van 1977 tot 1982 voorzitster van de zendingscom missie Overveen, Aerdenhout en Bloemendaal en heeft een tijd lang zitting gehad in de redactie raad van het zendingsblad „Van daar". De nieuwe voorzitster is de echtgenote van de scriba van de synode van de NHK, dr. A. de Kuiper, „maar dat heeft niets met mijn benoeming te maken", laat zij weten. Bezoek. Zodra de omstandig heden gunstig zijn zou paus Jo hannes Paulus II graag een be zoek willen brengen aan de Zuid- amerikaanse staat Colombia, zo heeft hij in een boodschap aan de in de hoofdstad Bogota bijeen gekomen bisschoppenconferen tie laten weten. In zyn bood schap herinnert de paus aan het bezoek, dat paus Paulus VI in au gustus 1968 aan Colombia heeft gebracht Patriarch. Op de luchthaven Twente arriveert vandaag Moran Mar Ignatius Zekka de Eerste, de patriarch van de Syrisch-ortho- doxe kerk, voor een bezoek van bijna tien dagen aan Nederland. De patriarch, voor de Syrisch-or thodoxe christenen even belang rijk als de paus voor de rooms- katholieken, zal op 11 juli in Los ser een synode leiden van bis schoppen uit de hele wereld. In deze Twentse gemeente bevindt zich het Europees centrum van de Syrisch-orthodoxe kerk. Tijdens de bisschoppensynode worden besluiten genomen over de toekomst van de Syrisch-or thodoxe kerk. De woordvoerder van de kerk sluit niet uit dat op deze bijeenkomst de vraag aan de orde komt of de hoofdzetel van de kerk in Damascus moet blijven, nu blijkt dat steeds meer Syrisch-orthodoxe christenen zich in het Midden-Oosten niet meer thuis voelen. Ze hebben nauwelijks nog mogelijkheden om zich volgens hun eigen cul tuur te uiten. Het is onder andere in sommige landen niet toege staan de eigen taal te spreken. Het is om die reden dat een toe nemend aantal Syrisch-orthodo xe christenen zich elders vesti gen. Populair bij hen is vooral Europa, omdat ze er over het al gemeen goed worden opgevan gen door andere christelijke ker ken. In Nederland telt de Sy risch-orthodoxe gemeenschap nu ongeveer 2500 leden, voor het merendeel woonachtig in Twen te. Beroepen. Nederlands her vormde kerk: Beroepen te Bre- devoort, toezegging: drs. J. C. Hanekamp, kandidaat Terneu- zen. Aangenomen naar Stegger- da-Vinkega-De Hoev?: P. G. Pranger, predikant voor buiten gewone werkzaamheden (vloot- predikant), te Den Burg Texel. Bedankt voor Rotterdam-Zuid, toezegging: W. G. Gerritsen te Alblasserdam. Gereformeerde kerken: Beroe pen te Zwijndrecht-Groote Lindt: drs. D. Soeteman, voor heen zendingspredikant te Chi- pata in Zambia, wonende te Hil versum; te Amstelveen-Buiten- veldert: mevr. G. Postma-Gosker te Oostzaan (part-time). Gereformeerde kerken vrijge maakt: Beroepen te Zaamslag: drs. A. Kruizinga, kandidaat Aduard; te Groningen-Noord voor de missionaire dienst op Irianyaya: H. P. Dam, kandidaat Kampen. Christelijk Gereformeerde ker ken: Beroepen te Nieuwpoort: J. P. Boiten te Schiedam. Gereformeerde gemeenten: Be roepen te Soest: M. Heerschap «.e Lethbridge in Canada; te Barne- veld: J. Mol te Elspeet; te Bent huizen, te Borssele, te Meeuwen en te Oud-Beijerland: J. Beens, kandidaat te Genemuiden. Tweetal te Rijssen-Noord: Chr. van de Poel te Yerseke en N. W. Schreuder te Goes. Vrije Evangelische gemeenten: Bedankt voor Bussum: J. van Veen te Goes. Over het bezoek van paus Johannes Paulus II volgend jaar aan Nederland staat één ding vast: contact tussen de heilige vader en de gewone parochianen is nauwelijks mogelijk. De katholieke ge lovigen mogen al blij zijn een glimp van de paus te kunnen opvan gen. Bij de massale eucharistievieringen in Den Bosch en het Lim burgse Beek zullen zij ook op afstand worden gehouden. De eerste honderden plaatsen in de omgeving waar de paus de mis op draagt, zullen worden bezet door mensen die tevoren zijn „ges creend". Voor de rest is er over het bezoek nog geen zekerheid. Wel wor den de contouren van het programma nu langzamerhand zicht baar. Koortsachtig worden nu al de voorbereidingen getroffen om het bezoek zo glad mogelijk te laten verlopen. Deze week is aartsbisschop Simonis in het Vaticaan om bespre kingen over het bezoek te voeren. De stichting Pausbezoek heeft Simonis op het hart gedrukt niet uit Rome terug te keren zonder de definitieve datum van het bezoek. Oorspronkelijk zou de paus Nederland op 12, 13 en 14 mei aandoen. De stichting heeft liever dat hij een dag eerder komt. Dat zou de katholieken in België, die de paus aansluitend bezoekt, ook beter uitkomen. De Nederlandse organisatoren hebben de aartsbisschop gezegd dat het steeds moeilijker wordt om afspraken te maken als de data niet vaststaan. Rome wordt nog wel voldoende tijd gegund om met het programma te stoeien. Pas in oktober zullen de bisschop pen het definitieve programma bekend maken. In de herfst zal meteen een inzamelingsactie van start gaan om de kosten van het bezoek te financieren. Volgens de laatste schat tingen belopen die ongeveer vier miljoen gulden ('niet meer dan 55 tot 65 cent per in ons land wonend katholiek'). Simonis bespreekt vrijdag met de paus het programma van het bezoek, dat ontworpen is door de stichting Pausbezoek en inmid dels goedgekeurd door de Nederlandse bisschoppen. Het zal nog wel enige maanden vergen alvorens het Vaticaan het ontwerp heeft bestudeerd en op details aangepast. Als de kerkleider bereid is op zaterdag vliegtuig landen op vliegveld Welschap door naar Den Bosch, waar duizenden m€ ommegang maken. De pauselijke een breuk in een eeuwenlange dan niet op een zondag plaats Paus Johannes Paulus II: druk programma

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17