c TNavratilova is ook te kloppen S^Ü^T D- Richard Ippel rijdt zeer 'bekeken' koers Feyenoord en Ajax geplaatst Rien Booy verrast op Forescate Roeiteam al weg naar LA Chalana 'beste' voetballer EK Winnaar Ronde van Leiden MancUikova weer gemotiveerd Keetelaar bij laatste zestien /?~T% Tourspel dagprijs Belgische straffen bevestigd Boca Juniors wil geld voor Maradona Wereldrecord kogelslingeren Geen winnaar in lotto WOENSDAG 4 JULI 1984 Sport LEIDEN - De Du Prie-wieler- ploeg heeft niet tevergeefs zijn hoop op jeugdige talenten geves tigd. Richard Ippel hield gister avond tijdens de op de Witte Sin gel-Jan van Houtkade verreden amateurronde de eer van de jon ge garde hoog. De Leidse eerste jaars-amateur, vorige week op hetzelfde rondje al de beste in de wedstrijd met de studenten, reed gisteren voor eigen publiek een bekeken koers, die hij met een korte solo winnend afsloot. De door het jubilerende Swift in het kader van haar jubileum op touw gezette ronde van Lei den, mocht sportief bezien een succes heten. Niet alleen won Ip pel bij de amateurs, maar een an der clublid, Pieter Evelein, boek te een fraaie zege bij de liefheb bers/veteranen. Spijtig mocht al leen het gemis van het nodige publiek heten, dat met de WK voetbal-herkansing op TV de warme huiskamer duidelijk bo ven het wielrennen verkoos. In de amateurkoers over 80 ki lometer leek de slag al vrij snel gevallen. Een achttal renners (Michel Meere, Johan van der Weide, Barend Huveneers, Ri chard Ippel, Gerard Looyen- stein, Dirk-Jan van Reek, Paul Kooyman en Piet van Breggen) liet de grote groep al snel in de steek. Het dubbelen van het pe loton was vervolgens slechts een kwestie van tijd. Vier renners (Cees Vernooy, Alex Jansen, Martin Hendriks en Dick van Breggen) wensten het niet zover te laten komen en zetten de ach tervolging op de koplopers in. Nadat de kopgroep het uitgedun de peloton op sleeptouw had ge nomen, slaagde de jachtgroep, inmiddels in het gezelschap van de door de leiders achtergelaten Bollenstreker Gerard Looyen- stein. in ziin streven. Het viiftal sloot zich bij de spits van de groep aan en dacht daarmee de gemiste slag ongedaan te hebben gemaakt. Op dat moment bleek Richard Ippel zijn medevluchters even wel al te slim afgeweest. Toen een aantal gedubbelden was ont snapt, reageerde hij attent door naar het groepje toe te springen. Daar trof Ippel zijn club- en ploeggenoot Gert-Jan Zwaan in aan, die logischerwijs bereid en ook nog fit genoeg was om het tempo flink hoog te houden. De anderen roken het gevaar te laat, waardoor Ippel, na het afspurten van de gedubbelde renners, over voldoende voorsprong beschikte om gedurende het resterende viertal ronden in zijn eentje voor op te blijven. De 19-jarige Leide- naar boekte daarmee zijn eerste amateurzege. Gezien de groeien de vorm van de student in spé lijken er dit seizoen nog meer te zullen volgen. Johan van der Weide (de winnaar van de lei- dersprijs) won bij de achtervol gers met nipt verschil de spurt van Michel Meere en de rappe Huveneers. De uitslag: 1 Richard Ippel (Leiden), 2 Johan van der Weide (Amsterdam); 3 Michel Meere (Alphen aan den Rijn); 4 Barend Huveneers (Berkel); 5 Gerard Looyenstein (Noordwykerhout); 6 Piet van Breggen (Berkel); 7 Cees Vernooy (Roelofarends- veen); 8 Dirk Jan van Reek (Lis- se); 9 Paul Kooyman (Leiden); 10 Martin Hendriks (Berkel); 13 Gert-Jan Zwaan (Voorschoten); 15 Ruud Waremerdam (Voor hout); 18 Michel Vermeij (Lisse). Bij de liefhebbers/veteranen liet Pieter Evelein zien dat het behalen van de districtstitel geen toevalstreffer was. Samen met zegekoning Gerrit Kleinveld en Adrie Kruger zocht hij al vroeg in de koers het avontuur. Een juiste beslissing, want twee van de drie vluchters werden door de anderen niet meer teruggezien. Alleen Adrie Kruger kon het tempo niet bolwerken en viel te rug naar het peloton. Wel ging de Katwijker later met drie andere renners nog in de achtervolging, maar dat bleek tevergeefs. In de eindspurt"betoonde Evelein zich vervolgens rapper dan vluchtge- noot Kleinveld. De uitslag: 1 Pie ter Evelein (Oegstgeest); 2 Gerrit Kleinveld (Lisse); 3 P. Overmeer; 4 Leo Wassenberg; 5 Adrie Kru ger; 7 Arie Ravensbergen; 11 Jan Zwaan. RUUD DOBBELAAR BERN (ANP) Twee van de vier Nederlandse clubs in de Europese be kertoernooien voetbal zijn geplaatst. Landskampioen Feyenoord is één van de negen clubs die in de openingsronde van het voornaamste Euro pese bekerevenement niet een voetbalgrootmacht zal ontmoeten. De plaatsing sluit VfB Stuttgart. Liverpool. Austria Wien. Aberdeen. Juven- tus, Benfica, Dinamo Boekarest en IFK Gothenburg als tegenstanders voor de Rotterdammers uit. Ajax is in het toernooi om de UEFA-beker één van de zestien geplaatste clubs. De twee andere Nederlandse representanten, Fortuna Sittard (toernooi der bekerwinnaars) en PSV (UEFA-beker) werden niet ge plaatst. Fortuna Sittard en PSV lopen wel de kans onmiddellijk een op ponent van aanzien te treffen. De loting voor de eerste ronde van de toernooien wordt op dinsdag 10 juli in Genève verricht. De UEFA heeft de inschrijving van de bekerwinnaar van Albanië, 17 Nentori Tirana, niet geaccepteerd. De club is twee jaar uitgesloten van internationaal voetbal omdat in het seizoen 1982/83 werd geweigerd tegen Dinamo Kiev te voetballen. Als gevolg van ideologische verschillen heb ben sportploegen uit Albanië en de Sovetunie elkaar al sedert de jaren vijftig niet meer ontmoet. LONDEN (GPD) - Jo Durie zal vier jaar geleden geen moment aan de mogelijkheid hebben gedacht dat ze ooit nog eens een vaste plaats zou veroveren in de subtop van het internationale vrouwen- tenniscircuit. In 1980 onderging ze een ernstige rugoperatie en na haar genezing wilde het totaal niet vlot ten met de sportieve carrière. Maar daarin heeft de 23-jarige inwoon ster van Bristol inmiddels nadruk kelijk verandering gebracht. Giste ren stond Durie zelfs als enige Brit se overlevende in de kwartfinale op Wimbledon en er was dan ook niemand die het haar kwalijk nam dat ze kansloos verloor van 's we relds op een na beste speelster, Ha- na Mandlikova. De als tiende geplaatste Durie werd op 18-jarige leeftijd voor het ■eerst de grote tenniswereld inge stuurd. Haar internationale de buut, tijdens de Europese jeugd kampioenschappen in Praag, liep echter uit op een mislukking. Ze kreeg van team-aanvoerder Alan Jones notabene te horen dat ze maar beter iets anders kon gaan doen, tenzij de bereidheid er was om keihard te knokken. Durie schrok, wist evenwel dat Jones ge lijk had en belde hem vervolgens op met het verzoek haar coach te worden. Die band is sindsdien altijd in tact gebleven, waarbij Jones er al snel achter kwam dat vooral het zelfvertrouwen van zijn pupil da nig te wensen overliet. „Tijdens de eerste training wilde ze op de meest afgelegen baan spelen. Jo dacht dat ze voor gek stond met haar lengte van 1.80 meter in plaats van daar trots op te zijn". Na veel bloed, zweet en vooral tranen groeide langzamerhand ook bij Durie het besef dat ze tot meer in staat was dan ze altijd had gedacht. Het leidde tot de sterke come back in 1983, waarbij de Engelse twee van de drie bereikte finales winnend afsloot, de halve eind strijd haalde tijdens de open Fran se en Amerikaanse en zich boven dien vijf keer bij de laatste acht voegde. Durie kwam prompt op de LONDEN (ANP) - Digna Kee telaar, als invalster tot het jeugdtoernooi van Wimbledon toegelaten, bereikte gisteren de achtste finales. De zeventienja rige Nederlandse speelster kwam in de eerste set van de partij voor de tweede ronde te gen de Italiaanse jeugdkam pioene Laura Garrone met 3-0 achter, maar zette de zaken ver volgens recht: 6-4,6-2 In de achtste finales ontmoet zij de winnares van de ontmoe ting tussen de Japanse Yokota en de als vierde geplaatste Zuidafrikaanse Mentz. De licht geblesseerde Rob Simon werd bij de jongens in de tweede ron de met 2-6,6-7 uitgeschakeld door Stefan Kruger uit Kaap stad. Kruger - geen familie van de vroegere president - is num mer vier op de juniorenlijst van Zuid-Afrika. Simon verloor de tiebreak van de tweede set met 2-7. Joeri Sedykh verbetert we reldrecord kogelslingeren (1) zesde positie van de wereldrang lijst terecht en heeft haar terugval dit jaar (ze staat momenteel 14e) dankzij de Wimbledon-prestaties w eer-a ar dig recht gezet. Ook Durie's tegenstandster van gisteren op het centrecourt lijkt de finitief over haar inzinking heen te zijn. Hana Mandlikova bleef maar liefst 28 maanden lang zonder toer nooizege, maar verzamelde dit jaar al weer vijf hoofdprijzen. Naast Mandlikova's vechtlust ongetwij feld zeker ook een gevolg van de aanwezigheid van Jan Kukal. Deze Tsjechoslowaakse ex-Daviscup- speler fungeert officieel als trainer, terwijl Betty Stoeve zich nog slechts met coaching bemoeit. „Ze kan me niet meer zo motiveren, on der druk zetten als een jaar gele den. Ik train liever en beter met Jan", aldus Mandlikova. Het kan inderdaad geen toeval zijn dat de 22-jarige Praagse sinds ze onder Nederlandse leiding ver geefs op succes wachtte, nu weer vrolijk het pad der overwinningen bewandelt. Tegen Durie begon ze weliswaar met een achterstand van 3-2 gerekend over de vijf directe duels, maar in een eerste ontmoe ting op gras zette Mandlikova die 'vergissing' weer recht. Haar mooi ste zege dit jaar kwam echter tot stand in januari in Oakland, ten koste van Martina Navratilova. Mandlikova, ooit ballenmeisje bij haar voormalige landgenote, heeft de oppermachtige Grand Slam- winnares nu in totaal vijf keer ver slagen. En dat maakt de verliezende Wimbledon-finaliste van 1981 toch de gevaarlijkste concurrente voor de regerend kampioen /ia. Maleeva verloor onlangs even eens pas in de kwartfinales van de open Franse titelstrijd en won dit jaar zowel de Zwitserse als Ita liaanse kampioenschappen op gra vel, waarbij ze onder meer Lloyd- Evert klopte. Navratilova moet het nu opnemen tegen Kathy Jordan, die het Amerikaanse onderonsje met Pam Shriver (vierde geplaatst) vrij verrassend in haar voordeel be sliste na drie sets. Uitslagen: Achtste finales, dames enkelspel: Chris Evert (VSt) - Claudia Kohde (Wdl) 6-2,6-4. Kwartfinale: Achtste finales, dames enkelspel: Martina Navratilova (Vst) - Manuela Malejeva 6-3,6-2, Hana Mandlikova (Tsj; - Jo Durie (Gbr) 6-1, 6-4, Kathy Jordan (Vst) - Pam Shriver (Vst) 2-6, 6-3, 6-4. Damesdubbelspel, derde ronde: Fairbank (Zaf)/Reynolgs (Vst) - Alleru White (Vst) 6-3, 6-4, Potter/Walsh (Vst) Fernandez/Moulton (Vst) 6-0, 6-2 Blount/Wright (Vst) - Collins (Vst)/Me- drado (Bra) 6-3, 3-6, 9-7. Herendubbelspel, achtste finales: Mayer/Taygan (Vst) - Delatte/Kriek (Vst) 7-6, 7-6, 5-7, 7-5, Curren (ZAf)/Den- ton (Vst) - Edberg/Jarryd (Zwe) 6-3, 6-7 7-6. 6-4. Kwart-finale: Doohan/Fancutt (Aus) - Gullikson. Gullikson (Vst) 0-6, 6-4, 3-6, 6-2, 6-3. r een titel af te gaan op Wimbledon. "Maar ik weet zeker dat ik haar LEIDEN Ofschoon op de plaat- »i«. singslijsten van de tennistoernooi- Landen en Voorschoten en Sassenheim ookalstaat zeAderde geplaatst P^e-oh al be- achter Chris Lloyd-Evert. Mandli- 6in1t..ff te tekenen, is dat nog nau- kova is daar zelf niet in het minst weU)ks met verassingen gepaard van overtuigd. „Ik weet zeker dat En?s de wedstrijdleiding ik Navratilova kan verslaan. Ze van Sassenheim geweten had dat mag dan sterker en sneller zijn, Zoelen stond voor Anton- - 5 - - Wil, de oud eredivisie-tafeltennis- ook zijn overwinning op de van door gebruik te maken is ze wel degeU* te geplaatste N^ordw^k^Johan Omdie woorden waar te maken d« S"T,nS®'n zal de Oosteuropese in de halve fi- de C-categone aangemerkt wor- nale eerst moeten afrekenen met of Chris Lloyd-Evert of Carina Karls- AJ>een °P °r«^te werd echt Eerstgenoemde maakte giste- H ren dfmnde^rtfmetClè" de ctfom^btrius. weTd'oo^R.èn vierde ronde korte metten met de Unr.,, „QP, „„„„„.„nKt k-,k Westduitse Claudia Kohde'lOsch. fooyeen onverwacht halt toege- die nog nooit van haar opponente 'r. m ee n plek^thT deTtaa tste 'vier' B-ca^goTe; deD^M^^k-trï 7P nTY1 eelPieK ViJ °e iaai5,w; viei npr klnnt#» Paul Hp VpHp van Fores- of meer m haar'eentje het falen van w.» de Zweedse mannendelegatie Z goedmaakte De 20^arige blondi- ■™5&MnTïW«2 ne. 182e in het wereldklassement, j?'£g op Patnck clun a F"ng- 6-2. Annemarie van Gemund muntte ficatiespeelster de kwartfinales uit met een zege op B. Beuken- heeft bereikt. horst in de C-klasse: 6-4, 6-3. Tiny Martina Navratilova stoeide pre- van Velzen had niet de minste cies een uur lang met de als zeven- moeite met H. Chceha: 6-1, 6-2. de geplaatste Hongaarse Manuela In D was Frans van Dorp dicht Maleeva, een 17-jarig talent uit So- bij een verrassing. De Forescate- ADVERTENTIE De etappe van vandaag is 175 kilometer lang. Dit was ook de vraag behorende bij ons tour- spel. De dagprijs, een waardebon van 50 gulden aan geboden door Danny Shoes, Kopermolen 25 In Lelden, is gewonnen door mevrouw P.M. v.d. Helden, Brittenburg 24 Leiderdorp. Zij kan de prijs op vertoon van een legitimatie bewijs afhalen bij Danny Shoes. Namens het Leidsch/Alphens Dagblad onze hartelijke gelukwensen. speler nam tegen Gert Jan Onvlee een 6-1, 4-1 voorsprong, maar On vlee kwam sterk terug: 4-6, 4-6. De andere geplaatste spelers hadden minder moeite de volgende ronde te bereiken; Jelle Raap gunde A. Scheffer niet meer dan vier games, Felix Jespers stond aan Kantevis- SCHIPHOL (ANP) - De nationale Olympische roeiploeg is, als eerste Nederlandse equipe, gistermiddag per KLM-boeing-747 van Schiphol naar Los Angeles vertrokken. De 24 Olympiërs, drie damesploegen - mogelijk zelfs vier als de afgevaar digden ook in de acht starten - en twee herenteams met hun chefs déquipe en coaches reizen niet rechtstreeks door naar het Meer van Casitas, waar de Olympische roeiwedstrijden worden gehouden. Hun eerste bestemming is een meer bij San Francisco, dat op 2000 meter hoogte ligt. Teneinde het maximale rende ment uit die hoogtetraining te krij gen blijven de roeisters en roeiers bijna drie weken in dat trainings kamp. Eerst kort voor het begin van de Olympische regatta, die maandag 13 juli aanvangt, betrek ken zij het Olympisch dorp op de campus van de universiteit van Ca- lifornië in Santa Barbara. Dat Olympisch dorp ligt op korte af stand van het Meer van Casitas, dat deel uitmaakt van een natuurreser vaat op zo'n 150 kilometer van Los Angeles. ser evenveel games af en H. Ver berg maakte tegen de als derde ge plaatste S. Kapteijn ook al niet meer dan vier games: 6-1, 6-3. Liz Weare, de dubbelspelspecia liste van De Rijnkanters toonde tij dens het toernooi in Sassenheim ook in de single over kwaliteiten te beschikken. Na twee spannende sets kwam Marlies van Balen er in het laatste gedeelte niet meer aan te pas: 6-5, 5-7, 6-0. Jüliëtte Grim bergen boekte één van de voor haar schaarse successen van dit seizoen; een 6-2, 6-3 overwinning op Hanneke Rother. Bij de heren gold hetzelfde voor Enno Zimmerman. De Hillegom- mer was duidelijk sterker dan Jack Manuputty: 6-0, 6-2. Rijnsburger Peter Paul Pruijn plaatste zich voor de volgende ronde via winst op Marius Pieters: 6-4, 6-4. Nog onfortuinlijker was Pieters in de C-klasse. De jeugdige OLT- C'er moest in de strijd tegen Rogier Liefbroer bij de stand 2-2 in de tweede set en een gewonnen eerste reeks op zak met een zweepslag af haken. Marco Visser zet zijn op mars voort. Ditmaal was Rob Schouten zijn slachtoffer: 6-3, 6-3. Lissenaar Warmerdam, eerste ge plaatst, wandelde met 6-3, 6-1 langs Ruijgrok. Marcel van Gaaien zette Louk Verhees aan de kant: 6-3, 7-6. Bij de C-dames kende Margot van der Haak weinig problemen met D-runner up Henriëtte Sche pers: 6-3, 6-1. Maija Kuipers over tuigde tegen Ligea Voorham (6-1, 6-1) en Madeion Verdegaal was Bep Holster duidelijk de baas: 6-1, 6-1. D-speler Jeiie Rinzema Ujkt hard op weg naar de finale. Ook in zijn derde partij stond hij zijn oppo nent, ditmaal Ben Eikens, slechts twee games af: 6-1, 6-1. Hartevelt daarentegen bereikte met bedui dend meer moeite de volgende ronde. Wim de Klerk Wolters capi tuleerde pas in de beslissende reeks: 3-6, 6-3, 6-2. ZÜRICH (RTR) - De wereldvoet balbond heefl gisteren in Zürich de straffen, opgelegd in het Belgi sche voetbalschandaal rond Stan dard Luik en Waterschei, ander maal bevestigd. Dat betekent dat de schorsingen van de bij de om koopaffaire betrokken betrokken spelers en officials, niet alleen voor België maar voor alle bij de Fifa aangesloten landen gelden. Al eerder had de wereldvoetbal bond de straffen voor bepaalde tijd overgenomen. De Fifa wilde echter van de Belgische voetbalbond eerst alle papieren inzien voor er een definitieve beslissing zou wor den genomen. Voor de Fifa werd na bestudering van de bewijzen duidelijk dat de schorsingen te recht waren opgelegd. De wereld voetbalbond bleef daardoor bij zijn besluit de straffen voor al de 150 aangesloten landen, te laten gel den. NAPELS (DPA/SID) - Boca Ju niors wil de overgang van Diego Maradona van Barcelona naar Na- poli tegengaan. De vroegere werk gever van de stervoetballer, uitko mend in de hoogste divisie van Ar gentinië, wil eerst een miljoenen bedrag ontvangen, dat het tegoed zegt te hebben van Barcelona. Boca Juniors beroept zich op een overeenkomst, die voor de ver koop van Maradona, op 3 juni van het vorig jaar, met Barcelona werd gesloten. Komt Barcelona (of Na- poli) zijn verplichtingen niet na, dan overweegt de Argentijnse club Maradona terug te eisen. Napoli heeft zijn eerste verdien sten van de investering van onge veer 23 miljoen geïnd. In het sta dion van de Zuiditaliaanse club waren 80.000 mensen verzameld om Maradona met een helicopter op het veld te zien landen. De aan komst zou Napoli ongeveer een miljoen gulden opleveren, maar Maradona kwam gisteren nog niet. De kaarten blijven echter wel gel- dig. CORK (Reuter) - Joeri Sedykh (Sow) heeft gisteravond bij atle tiekwedstrijden in Cork in Ierland het wereldrecord kogelslingeren verbeterd en gebracht op 86,34 me ter. Het oude wereld- en Europese record stond sedert 21 juni van het vorig jaar op naam van een andere Rus, Sergei Litvinov, die destijds in Moskou tot een afstand van 84,12 meter kwam. PARIJS (ANP) Michel Platini mag dan gekozen zijn tot dé beste voetballer van het door Frankrijk gewonnen Europese kampioenschap, de krant L'E- quipe bepaalde zijn keus op de Portugese goochelaar Fernan do Chalana. De journalisten van het Franse sportdagblad beoordeelden Chalana met een gemiddeld cijfer van 8,20; hun landgenoot Platini kreeg 8,02. DEN HAAG (ANP) - De hoofdprijs van lotto 26 blijft »n de totalisatorkas. Vier winnaars van de tweede prijs ontvangen elk bruto 75.000 gulden. Derde prijs: 131 winnaars, elk bruto rr*94.20. Vierde prijs 5284 winnaars, elk f 46,90, Vijfde prys 70 231 winnaars, elk f 5,00. De jackpot voor lotto 27 is f 79 859.26 Het winnend nummer van het cijferspel nr 26 was 443200. Voor de ruim duizend winnaars bedraag het prijzentotaal f. 139.950,00. Zes cijfers goed: een winnaar, bruto f 100 000.00. Vijf cijfers goed: geen winnaar Vier cijfers goed. 10 winnaars, elk f 1000,00, Drie cijfers goed, 154 winnaars, elk f 100,00, TVee cijfers goed, 1455 winnaars, elk f 10,00. In de categorie aanvallende middenvelders zijn beiden de hoogst gewaardeerde voetbal lers. Beste verdedigende midden velder was de Fransman Jean Tigana, de uitblinker in de fina le tegen Spanje, die het fraaie cijfer 8,13 verwierf. Centrum spits Preben Elkjaer Larsen (Denemarken) kreeg 8,10. Als beste doelman kwam de West duitser Toni Schumacher (8.01) uit de krantenbus. In het „toer- nooi-elftal" koos L'Equipe vijf Fransen. Het elftal van L'Equipe: Schumacher (Wdl); Rednic (Roe), Maceda (Spa), Bossis (Fra) en Domergue (Fra); Tiga na (Fra), Platini (Fra), Fernan dez (Fra) en Chalana (Por), Elk jaer Larsen (Den) en Santillana (Spa).

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 15