Peloton in slaap gesukkeld wM t Kmmm Tour dames is eentonig Vakmanschap herken je zo. Tour in cijfers Oranje haalt z ii gram Demierre naar huis gestuurd Rustdag in 'Zes' mrÉ jr alenqon Weer Hollandse zege Figuranten nemen na lange vlucht ereplaatsen in jfe, A&i Polsbreuk Portugees Zweer plaagt Jan Raas WOENSDAG 4 JULI 1984 De uitslag van de vijfde etappe is: 1. Paulo Fereira (Por-Pinto), 207 kilo meter in 4 uur, 49 minuten en 15 secon den (met 30 seconden tijdvergoeding) (gem. 42.864 km/uur), 2. Barteau (Fra- Guimard) 4.49.25 (met 20 seconden tijd vergoeding), 3. Le Guilloux (Fra-Koech- li) 4.49.36 (met 10 seconden tijdvergoe ding), 4. Vallet (Fra-Koechli) op 8.11, 5. Planckaert (Bei-Post) op 8.12, 6. Kelly (Ier-De Gribaldy) z.t., 7. Van Vliet (Ned- Godefroot) z.t., 8. Hoste (Bel-De Witte) z.t., 9. Vanderaerden (Bei-Post) z.t., 10. Chaurin (Fra-Danguillaume) z.t., 11. Van der Poel (Ned-Godefroot) z.t., 12. Yates (Gbr-Berland) z.t., 13. Lemond (Vst-Guimard) z.t., 14. Roche (Ier-The- venet), 15. Vandenbrande (Bel-De Kim- pe), 16. Lubberding (Ned-Post) z.t., 17. Castaing (Fra-Berland) z.t., 18. Berard (Fra-Koechli) z.t., 19. Le Bigaut (Fra- Danguillaume) z.t., 20. Perini (Ita-Boifa- va) z.t., 28. Hanegraaf (Ned-Godefroot) z.t., 29. Anderson (Aus-Post) z.t., 30. Wij- nands (Ned-Godefroot) z.t., 46. Manders (Ned-Godefroot) z.t., 49. Nulens (Bel- Post) z.t., 52. Hinault (Fra-Koechli) z.t., 56. Van Houwelingen (Ned-Godefroot) z.t., 64. Winnen (Ned-Post) z.t., 70. De Keulenaar (Bei-Post) z.t., 76. Raas (Ned- Godefroot) z.t., 80. Peeters (Bel-Godef- root) z.t, 90. Veldscholten (Ned-Post) z.t., 106.Kuiper (Ned-Godefroot) z.t., 107.Knetemann (Ned-De Witte) z.t., 111- Zoetemelk (Ned-Godefroot) z.t., 117.De Rooy (Ned-Post) z.t., 167. en laatste Coll (Spa-Ocana) op 25.17. Algemeen klassement: 1. Barteau (Fra-Guimard) 18 uur, 48 minuten en 49 seconden, 2. Le Guilloux (Fra-Crepel) op 1.26,26, 3. Paulo Fereira (Por-Pinto) op 3.13, 4. Van der Poel (Ned-Godefroot) op 17.25, 5. Anderson (Aus-Post) op 17.33, 6. Hanegraaf (Ned- Godefroot) op 17.34, 7. Mare Madiot (Fra-Guimard) op 17.38, 8. Peeters (Bel- 7e Etappe 5 JULI 67 km /fJ^Tijdrit Individueel 20kmOFreSnay SUF 33kmrt Vernie 52km^CVMaquère le mans 67km Godefroot) op 17.43, 9. Lemond (Vst- Guimard) op 17.44, lO.Fignon (Fra-Gui- mard) op 17.47, 11. Vanderaerden (Bel- Post) op 18.17, 12. Zoetemelk (Ned-Go defroot) op 18.24, 13. Jules (Fra-Gui mard) op 18.27, 14. Van den Haute (Bel- Thevenet) op 18.28, 15. Veldscholten (Ned-Post) op 18.31,16. Mentheour (Fra- Guimard) z.t., 17. Peiper (Aus-Berland) op 18.35, 18. Poisson (Fra-Guimard) z.t., 19. Raas (Ned-Godefroot) op 18.36, 20. Kuiper (Ned-Godefroot) op 18.37, 21. Lubberding (Ned-Post) op 18.38,23. Wij- nands (Ned-Godefroot) op 18.40, 24. De Rooy (Ned-Post) z.t., 25. Winnen (Ned- Post) z.t., ^6. Planckaert (Bei-Post) 18.41, 30. Nulens (Bei-Post) op 18.45, 31. Van Houwelingen (Ned-Godefroot) op 18.46, 33. Manders (Ned-Godefroot) op 18.51, 34. Hinault (Fra-Koechli) op 18.55, 36. Van Vliet (Ned-Godefroot) op 19.00, 38. Knetemann (Ned-De Witte) op 19.02, 127. De Keulenaar (Bei-Post) op 21.19, 167. en laatste Urruti (Ocana) op 30.12. Dagploegenklassement: 1. Koechli 15.04.39, 2. Guimard z.t, 3. Pinto z.t., 4. Post op 17.42, 5. Godefroot z.t Algemeen ploegenklassement: 1. Guimard 57.00.48 seconden, 2. Koechli op 3.04,3. Pinto op 18.03,4. Post op 18.12, 5. Godefroot op 18.25. Jongerenklassement: 1. Barteau (Fra-Guimard) 18.47.53, 2. Paulo Fereira (Por-Pinto) op 3.13, 3. Ha negraaf (Ned-Godefroot) op 17.54, 4. Le mond (Vst-Guimard) op 18.04, 5. Peiper (Aus-Berland) op 18.35. Puntenklassement: 1. Hoste (Bel-De Witte) 79 punten, 2. Rault (Fra-Koechli) 70, 3. Van der Poel (Ned-Godefroot) 66, 4. De Jonckheere (Bel-Ocana) 49, 5. Kelly (Ier-De Gribal dy) en Vanderaerden (Bei-Post) 48. Bergklassement: 1. Peeters (Bel-Godefroot) 24 punten, 2. Paulo Fereira (Por-Pinto) en Le Guil loux (Fra-Koechli) 8, 4. Pascal Simon (Fra-Berland) 7, 5. Maier (Oos-De Witte) 6. Tour de femme De uitslag van de vierde etappe is: 1. Hage (Ned), 51.7 kilometer in 1 uur, 24 minuten en 43 seconden (gem. 40,582 km/uur), 2. Havik (Ned), 3. Lieverse (Ned), 4. Timpers (Ned), 5. Meyer (Ned), 6. Le Gall (Fra-a), 7. Simonnet (Fra-a), 8. Way (Can), 9. Diaz (Fra-b), 10. Potereau (Fra-a), allen in dezelfde tijd als Hage. Het algemeen klassement na de vier de etappe is: 1. Havik (Ned) 6 uur, 4 minuten en 18 seconden, 2. De Bruin (Ned) op 0,46, 3. Hage (Ned) op 1.12, 4. Meyer (Ned) op 1.17, 5. Lieverse (Ned) z.t., 6. Nanne- Martin (VSt) z.t., 7. Le Gall (Fra-a) 1.22, 8. Waller (Fra-b) 1.25, 9. Timpers (Ned) op 1.27, 10. Simonnet (Fra-a) z.L CERGY-PONTOISE (GPD) - De Tour de France Femi- nin, voor vrouwen dus, is vooralsnog een eentonige zaak. Het is elke dag maar weer 'Oranje boven' en zoals het er nu uitziet lijkt het Holland Festival zeker nog de hele week te duren. Zo lang er geen bergen in het parcours opdoemen, heeft de ploeg van Ben Scheperkamp niets te vrezen. MÜNCHEN (ANP/SID) - Het Nederlands voetbalelftal van 1974 heeft eindelijk zijn gram gehaald. In Mün- chen werd gisteren revanche genomen voor de tijdens de finale van het toernooi om het wereldkampioen schap geleden nederlaag (1-2). Voor slechts 15.000 toe schouwers, won Oranje door een doelpunt van Johan Cruijff in de 38e minuut van de eerste helft. Van de spelers die tijdens de eindstrijd op 7 juli 1974 in actie kwamen ontbrak, alleen Johan Neeskens. Hij wilde komen maar kon door het slechte weer niet vertrek ken uit New York. De sterren van weleer lieten op de drijfnatte mat van het Olympisch stadion in München, herhaaldelijk knappe staaltjes voetbal zien. Dat het allemaal een paar tempi lager ging dan tien jaar geleden, zal nie mand ontgaan zijn. Onder leiding van de toch weer een keer in actie komende Johan Cruijff, had Oranje lange tijd het beste van het spel. Met aardige combina ties werd de op leeftijd geraakte verdediging van de voormalige wereldkampioenen, herhaaldelijk uitge speeld. Dat het niet tot meer Nederlandse doelpunten kwam, lag aan de grote nonchalance die begrijpelijk bij deze wedstrijd de overhand had. Bij de Westduit sers was Franz Beckenbauer de beste man. Wanneer de statige verdediger er als nieuwe baas van het West- duitse voetbal in slaagt een deel zijn voetbalcapacitei ten over te dragen aan de huidige internationals, staan de Westduitsers zeker weer successen te wachten. Al in de eerste fase van de strijd kreeg Nederland de beste kansen. Vooral Arie Haan het enkele uiterst fraaie mogelijkheden onbenut. Ook Rensenbrink, die het zien het voetbal nog niet verleerd te zijn, zocht enkele malen het doel op de verkeerde plek. Gaande weg verloor het duel zijn vriendelijkheid. Vooral Wim Rijsbergen hep te spelen alsof het tien jaar geleden was. Gerd Müller, nog trager en dikker dan in 1974, moest het enkele malen ontgelden. De heerschappij begint een beetje genante vormen aan te nemen en doet de waarde van de damestour als internationaal evenement van formaat dagelijks dalen. Immers, toonaangevend als wielernatie is Nederland bij de vrouwen al lang niet meer sinds het wegvallen van veelvuldig wereldkampioene Kee- tie van Oosten-Hage. Om nog een beetje afwisseling op het erepodium te krijgen, pro beert men binnen de Nederlandse afvaardiging iedereen aan zijn trekken te laten komen. Na Mieke Havik (2x) en Petra de Bruin was het gisteren de beurt aan de Zeeuwse Heieen Hage, een jongere zus van Keetie. Zij was aan het eind van de rit tussen Beauvais en Cergy-Pontoi- se de snelste in een massasprint, die vohedig door de rensters van ploegleider Ben Scheperkamp werd gedomineerd. Met Hage leg den Havik (tweede), Lieverse (der de), Timpers (vierde) en Meyer (vijfde) beslag op de eerste vijf plaatsen. Alleen Petra de Bruin het zich rustig over de meet 'bollen'. In het algemeen klassement is het bij na hetzelfde hedje, slechts de na men staan in een andere volgorde. Voor Heieen Hage was de etap- CERGY-PONTOISE (GPD) Een lange vlucht van drie figuranten heeft gisteren een einde gemaakt aan het verwarrende secondenspel om de gele trui. Met de zielsgelukkige Portugese neo-prof Paulo Fereira als ritwinnaar en de Fransman Vincent Barteau als nieuwe leider begon de Tour de France eigenlijk pas echt. Weliswaar vermoedt niemand dat onder de drie vluchters van de slaapverwekkende vertoning tus sen Bethune en de Parijse slaap stad Cergy-Pontoise een Tour-win naar is, wèl wordt een aantal equi pes nu tot aanvallen gedwongen. De bereidheid daartoe was tot nu toe bij niemand aanwezig. Behalve dan bij de 22-jarige Portugees, die al onmiddellijk na het startschot in Bethune een sprong waagde, die nota bene tot ieders verbazing ook nog eindigde in een spurtzege. Huilend van vreugde viel hij zijn verzorgers in de armen. Tegenover die blijdschap stond de verbijste rende nuchterheid bij Adrie van der Poel, die finishte in het peloton dat met eën beschamende achter stand van bijna achttien minuten de finish passeerde. Van der Poel werd er koud noch warm van. Hij trok de gele trui uit als was het een bemodderd overall na een zware werkdag op de Hoogerheidese boerderij. Zijn ploeg reageerde in elk geval niet toen het drietal Fe reira, Barteau en Maurice le Guil loux wegsprongen. „Waarom zouden wij dat doen? Er zijn toch nog zestien andere ploegen", reageerde Van der Poel verbaasd. Maar die hebben de gele trui niet. „Wij ook niet echt, want met maar acht seconden voorsprong kun je mooi een hele ploeg kapot rijden. Bovendien heb ik heel ande re perspectieven in deze Tour". Dat klinkt interessant. Welke dan? „Dat zeg ik niet. Dat hou ik nog even voor m'n eigen". Het is dus niet vervelend dat je de gele trui al weer kwijt bent? „Nee, niet zo heel erg. Ach, als je hem hebt wil je 'm misschien na tuurlijk het liefst een paar dagen houden. Zo was' het de bedoeling dat Jacques Hanegraaf vandaag in de sprints mee zou doen en de trui zou pakken. Een dag later was het mijn beurt weer. Alleen kun je zoiets vantevoren wel afspreken, in de koers loopt het dikwijls anders. Zo had er van ons natuurlijk ie mand mee moeten zitten met die ontsnapping, maar daar hadden die jongens zelf op moeten letten". CERGY-PONTOISE (ANP) - De derde uitvaller in de Ronde van Frankrijk, dë Zwitser Serge De mierre, was een bijzonder ge val. Hij mocht van zijn ploeglei der Auguste Girard niet meer aan de start verschijnen voor de vijfde etappe. Demierre kreeg de opdracht zo snel mogelijk naar huis te gaan, waar zijn ont slagbrief klaarlag. Demierre werd vorig jaar Zwitsers kampioen. In datzelf de jaar werd hij winnaar van de langste etappe in de Tour. De mierre had het helemaal ver bruid in de Zwitserse ploeg. In de ploegentijdrit spande hij zich nauwelijks in. De ploeg van de Zwitserse klimgeit Beat Breu werd slechts tiende. De mierre zei laconiek dat hij niet goed genoeg in vorm was om veel op kop te rijden. In de mid dagetappe naar Bethune pro beerde dezelfde Demierre tot twee keer toe te ontsnappen, al vorens het de Belg Vandenhau- te wel lukte. Breu werd woe dend. „Jc had beter in de ploegen tijdrit gas kunnen geven", ver weet Breu zijn ploeggenoot. De mierre kon dit niet verwerken. De forse temporijder wilde di rect op de vuist met de kleine klimmer. Demierre probeerde midden in het peloton Breu van de fiets te trekken. Breu schreeuwde het uit, wist zich met moeite te ontdoen van Dc- mierres grote handen, en deed onmiddellijk beklag bij zijn ploegleider. Auguste Girard vroeg en kreeg daarop toestem ming van Tourbaas Felix Levi- tan Demierre uit het peloton te verwijderen. Breu haalde opge lucht adem. „Wat een geluk, dan we wan hem verlost zijn". De ploeg van nationaal kam pioen Jan Raas schakelde dus on verwacht over op een andere stra tegie. Door één rit volledig uit han den te geven („Eerlijk is eerlijk, wij hebben geen Tour-winnaar in ons midden", zei Raas) hoeft men zich onderweg niet meer uit de naad te rijden om via bonificatieseconden het geel in de gelederen te houden. „Want dat kost wel veel kracht. Daar moet je wel elke keer een jas je voor uit doen", stelde Van der Poel over het dagelijkse gevecht om de tijdvergoeding. Krachten, die men nu kan sparen voor het einde. „Elke keer met een man of vier de sprint aantrekken... Daar offer je mensen mee op, die in de finale hun slag kunnen slaan", zei Lim burger Ad Wijnands bijvoorbeeld. Misschien speculeert Raas er wel op dat klassementsrenners nu dag- in-dag-uit als gekken zullen sprin ten om de seconden, waardoor ze met een voorsprong op hun con currenten aan de voet van de ber gen aankomen. In dat geval zou den de sprinters uit die formaties (zoals bijvoorbeeld Eric Vande raerden en Eddy Planckaert in dienst van Phil Anderson) onder weg al diep in hun reserves moeten tasten. Maar over dergelijke theorieën liet de gebrilde Zeeuw zich niet uit. Ontwijkend merkte hij slechts op: „Ze zeggen dat wij de underdog zijn. Nou, en die moet het werk toch niet doen...? Hoe onzeker de hersenspinsels van Raas nog zijn, vast staat wel dat de gele trui de komende dagen niet snel van eige naar zal wisselen, of het zou don derdag in de tijdrit moeten zijn. En dan is het de grote vraag tot welke krachttoeren de drie vluchters van gisteren in staat zijn. Niemand bijvoorbeeld rekende er op dat Fereira, een grote onbe kende. de spurt van de drie kon winnen. Is hij een opvolger van de in mei verongelukte Joachim Agostinho, die in 1979 op Alpe d'Huez de laatste Portugese ritwin naar in de Tour de France was? Of groeit de 22-jarige Barteau uit tot een tweede Walkowiak, de Frans man die in 1956 met een schlemie lige vlucht meeglipte, de trui ver overde en die niet meer afstond. Of levert Maurice le Guilloux met een bovenmenselijke krachtsinspan ning een onverwachte wereldpres tatie af? Waarschijnlijk niet, omdat de klimmerscapaciteiten van de drie niet bepaald geroemd worden. Een papieren gegeven waar de klasse mentsrenners zich voorlopig maar aan vastklampen. De Portugese Fereira schreeuwt het uit van vreugde nadat hij na een lange vlucht de meet als eerste passeert. De Fransman Bartaux eindigde als tweede, maar mocht als 'troost' de gele trui even later aantrekken, (foto anpi pezege desondanks een geweldige ervaring, want in afwachting van de grote jongens kijkt het Franse publiek massaal naar de verrich tingen van het kleine pelotonnetje, dat is gereduceerd tot 35 vrouwen. Hage beschouwde haar zege, die haar met stip deed stijgen in het algemeen klassement, als een re- vanch voor haar niet-verkiezing in de olympische ploeg. Op de vraag of zijn vrouwen nog wel iets laten liggen voor de 'con currentie' antwoordde Scheper- kamp: „Ja, we hebben de bolletje strui prijsgegeven". Die is vandaag getooid om de ranke schouders van de Francaise Lutz. CERGY-PONTOISE (GPD) - Had de Tour vorig jaar zijn martelaar in gele truidrager Pascal Simon die met een gebroken schouderblad reed, ditmaal is die rol weggelegd voor een onbekende Portugees. Carlos Marta brak zondag tijdens een massale valpartij zijn pols en rijdt sindsdien met een gipsspalk rond. „Of ik het volhou, weet ik niet. Want vooral als ik aan mijn stuur moet trekken doet het ver schrikkelijk pijn", aldus Marta. CERGY-PONTOISE (GPD) - Niet zijn zwakke rug, maar een ver lengstuk ervan speelt Jan Raas ernstig parten in de eerste dagen van de Tour de France. Afgelopen vrijdag kwam de nationaal kam pioen aan de start van de proloog met een zweer op zijn zitvlak dat hem steeds meer is gaan hinderen. Inmiddels werken zijn verzorgers er hard aan om de pijn zo draaglijk mogelijk te maken, maar gisteren moest onderweg tussen Bethune en Cergy-Pontoise de ronde-arts er aan te pas komen om de Zeeuw bij stand te verlenen. „Ik heb een pijnstillende zalf ge kregen, omdat ik na een kilometer of tachtig toch wel erg veel proble men kreeg", vertelde Raas. „We zullen maar afwachten hoe het ver der gaat deze Tour". Biefstukken in de broek, in het verleden altijd een probaat middel tegen zweren op het zitvlak, zullen er overigens niet aan te pas komen. De medische wetenschap heeft ook voor deze ongemakken al mid delen ter beschikking. Verzorger Fons van Heel voorzag het zitvlees van de Kwantum-kopman van een 'tweede huidje'. „Het is een soort silicone, waaronder een ontsmet tende zalf zit die de ontsteking moet genezen. Jan heeft er pas een dag mee gereden, dus we moeten afwachten of het helpt", aldus Van Heel. Alphen - De derde dag van de Zes van Rijn en Gouwe kan over het algemeen gerust bijgeschreven worden als rustdag. Zaten de renners een dag eerder in Alphen nog vol vuur, nu was het in Boskoop een saaie boel. Daar kwam nog bij dat het publiek bij de buis was gebleven en ook de weergoden deden negatief een duit in het zakje. Na ruim twee uur op de fiets gezeten te hebben bleek Leider Johnny Broers weer iets uit gelopen te zijn op zijn concurrenten Theo Smit en Jos Lammertink. De laatste was schijnbaar in slaap gesukkeld toen een grote kopgroep in de slotfase toch nog uit het peloton wist weg te springen. Leider Broers sprong wel op tijd mee toen Hans Langerijs, Theo Smit, Teun van Vliet, Gerrie van Gerwen, Ad Prinsen, Wies van Dongen, Jac van Meer en Bert Wekema demareerden. In de laatste ronde wist Wies van Dongen moeiteloos zijn medevluch ters Wekema en Van Vliet te degraderen. Doordat Johnny Broers in de spurt Theo Smit nipt klopte mag hij ook vanavond in Waddinxveen de fel begeerde oranje trui weer om zijn schouders laten hangen. In de aanloop van de koers gebeurde bijzonder weinig. Teun van Vliet en Heddy Nieuwdorp waren wat rondjes op avontuur geweest. Maar voor de meeste opschudding zorgde nog de overstekende vrouw die dwars door het peloton heen wandelde. Gertjan Theunisse, Fons van Katwijk, Hennie Stamsnijder en Vester Aarts zagen kans om met wat schaafwon den weer op de fiets te springen. Voor de toch al gehandicapte Jan Aling liep het slechter af. Een bezoek aan het ziekenhuis was onvermijdelijk. Bij de voorwedstrijd voor Nieuwelingen was Michel Zaloni uit Wilnis Henny Beyer uit Zaandam te snel af. Frans van Veenendaal (Sassenheim) kwam als zevende over de streep. Zijn clubgenoot Michel Kokkelkoren uit Noordwijkerhout werd elfde. ^eJ^rste hen bu de Beroepsrenners 1. Wies van Dongen 95 km in 2 uur 09. 06. 2. oÏYrf ma ~eun van Vliet 4. Gerrie van Gerwen 5. Johnny Broers 6. Theo Smit 7. Ad Prinsen 8. Hans Langerys 9. Jacg. van Meer 10. Jos Lammertink De eerte vyf in het klassement na drie dagen: 1. Johnny Broers 115 pt. 2. Theo W Dongen 97 pt. 5. Hans Langerys 91 ADVERTENTIE Smit 106 pt. 3. Jos Lammertink 99 pt 4 Wies v Pt WIM VAN DUIVENBODE Al meer dan 300 jaar brouwt Grolsch haa op natuurlijk" ambachtelijke wijze En dat proef je. Vakmanschap is Meesterschap

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13