Beschamend spel rond de gele trui ü-tfit Post: 'Geen reden tot paniek' vr ij 'Ze zoeken het maar uit Kelly grote verliezer DINSDAG 3 JULI 1984 Sport J Meer dan in welke bedrijfstak ook wordt de gang van zaken in de voetbalwereld bepaald door 1 chaos en gekte. Wie zich er in ver diept moet dus een hoop volstrek te warhoofderigheid voor nor maal houden, want anders loop je al na heel korte tijd om je moe der te brullen. Voetbal is oorlog en in die be zigheid treft men een geheel an der wetten- en normenstelsel aan. Dat geldt ook voor Nederland, maar daar is het toch speeltuin werk vergeleken met wat er rond de Middellandse Zee op dit ge bied te beleven valt. De kwestie-Maradona heeft in Napels een geheel nieuwe dimen- i sie aan het begrip voetbalidiotie gegeven. j Kijk, dat het volk de kop kwij- ■i traakt, daar kijk ik niet van op. I Napels is straat- en straatarm, Italië's eigen stukje derde wereld. J Vijftig jaar geleden vonden de mensen daarvoor troost bij de i godsdienst, tegenwoordig zoeken ze helden van tastbaarder soort en vooral: wat dichterbij. Dus als helemaal buiten zinnen geraakte Napolitanen het Spaanse consulaat met de grond gelijk willen maken omdat de transferbesprekingen tussen Barcelona en AC Napoli inzake Maradona aanvankelijk niet lukken, als getroebleerden zich uit protest aan de hekken van het •1 voetbalstadion vastketenen, als weer anderen hun pas geborenen naar de voetballer noemen of bij de Europese verkiezingen zo maar hun stem op hem uitbren- gieuze i Zelf zo arm als een kerkrat zijn en toch in volle devotie smeken om de komst van een als voetbal ler vermomde oer-kapitalist - voor deze laat-twintigste eeuwse vorm van 'bidden' moeten socio logen maar eens een mooie term Waar ik echter absoluut niet met mijn petje bij kan, is dat bankiers in Napels zich even snel garant voor dat gigantische be drag verklaren. Het bankierswe zen heeft de laatste tijd nogal wat scheuren in zijn reputatie opgelopen doordat het bleek te zijn meegegaan in hoogst du bieuze zaakjes en investeringen. Enige voorzichtigheid leek wel geboden. Het is in dit geval nogal wat: drieëntwintig miljoen neertellen voor een voetballer die de afgelo pen twee jaar bij Barcelona be paald niet aan de (hoge) eisen heeft voldaan en die bovendien veel meer dan anderen het risico van zware blessures loopt. In Spanje stond hij maanden op non-actief en ook in Italië is een trap voor zijn poten gauw uitge deeld. Maar kennelijk was in de alge mene euforie het verstand bij ie dereen even op nul geraakt. Of misschien heeft de Napolitaanse tak van de mafia even naar de bankiers geknikt. Zo van: geef het volk maar weer eens echte spelen, als in de oudheid, dan zijn ze weer even tevreden én af geleid. Hoe moet het dnders worden verklaard? Ooit heb ik van KNVB-bestuur- ders als Stoop, Harmsen en Van Praag geschreven dat ik hen maar bedenkelijke figuren vond. Maar vergeleken met wat daar in Napoli rondloopt zijn het ge wetensvolle lieden, voor wie je de klauw in het vuur kunt steken. Ik betreur mijn uitlatingen dan ook ten zeerste. Als ik nu aan Stoop denk, doemt bijna de onbevlekte ont vangenis voor me op. Tour De Tour de France wordt in een paar of twee tijdritten beslist. Daar komt het, wat er ook alle maal wordt beweerd, de laatste jaren op neer. De rest van de etappes is een soort versiering. Om de aanloop naar die paar echt grote dagen nog een beetje spannend te hou den, zijn steeds meer kunstgre pen nodig. De kwaliteit van de renners heeft zich verdicht, de or ganisatie binnen de ploegen is dusdanig opgevoerd dat grote verrassingen vrijwel niet meer mogelijk zijn. Voorbij zijn de dagen dat een ploegje renners de kuierlatten kon nemen en met zo'n enorme voorsprong aan de finish kwam dat het algemeen klassement heerlijk op zijn kop werd gezet. Zoals vrijwel elk aspect in de maatschappij is ook het wielerle ven verzakelijkt. De grote mannen in de Tour hebben, tot de beslissende etap pes, belang bij rust. En die heerst er ook meestal wel. De strijd ont brandt in een rit in vele gevallen Diego Maradona pas in de laatste dertig kilometer als de tv-camera's zich bij de ka ravaan voegen. Dan kun je, nee moet je je sponsor immers even waar geven voor zijn geld. De organisatie van de Tour piekert zich elk jaar suf om de vaart er in het begin in te hou den. De bonificatiesprints onder weg behoren daartoe. Bepalend voor behoud of verovering van de gele trui is niet meer de aan komst (hoeft dat althans niet te zijn), maar de uitslag van de sprintjes onderweg. Dat heeft ons ook nieuw jargon opgeleverd: hij is 'virtueel leider'. De aanduiding dat iemand in wezen al gele-truidrager is door zijn succes in die sprintjes onder weg. 'Virtueel leider' - niets wordt ons ook bespaard. Het is een gesprokkei en gere ken met seconden waar je kriegel van wordt. Je moest bijna het praktijkdiploma boekhouden be zitten om na te gaan hoe Hane- graaf in het geel kon komen. Kortom, de Tour heeft er een nieuw spelletje bij en we zullen straks wel boeiende verhalen krijgen over renners die zich zwaar verrekenden. Om over of ficials, zoals gisteren, maar te zwijgen. Maar het doet toch wat geknusteld, om niet te zeggen armzalig aan. Resultaatvoetbal op de fiets. Theo's laatste Nu we het toch over de Franse ronde hebben: vlak voor zijn dood was Theo Koomen o.a. bezig met het schrijven van een "Tour gids ,84'. Hij heeft daarvoor nog wel een aantal hoofdstukken ge schreven, maar het werk niet meer kunnen afmaken. Met be hulp van de wielerjournalist Wim Amels is de gids, met een voorwoord van mevrouw Koo men, toch nog uitgebracht (uitge ver: Batteljee en Terpstra in Lei den). Theo voor het laatst bezig. In die aparte stijl, die zijn handels merk was. Uit duizenden te her kennen. Met zijn bekende la waaierige enthousiasme ver haalt hij over Zoetemelk, over Le- mond, over de Kneet, over de mooiste en de krankzinnigste etappe enz. Op blz. 23 schrijft hij: "Neem van mij aan dat het volgen en verslaan van een Tour de France een hels karwei is. Weliswaar ge niet ik er elke seconde van en, als onze Lieve Heer me dat toestaat, zal ik ook na mijn dood op de mo tor voortrossen". Het statistische gedeelte is waarschijnlijk van Amels, het ademt in elk geval een heel ande re sfeer. Elke etappe van de Tour '84 wordt bekeken, er is een over zicht van alle deelnemende ploe gen en van alle Tour-winnaars. Amels heeft ook uitgerekend op basis van een puntentelling 15- 12-10-8-6-5-4-3-2-1 voor respectie velijk de nummers 1 tot en met 10 van het eindklassement dat Joop Zoetemelk "de beste Tourrenner aller tijden" is. Merck:c staat op dat lijstje derde, Anquetil vijfde, Bobet negende, Hinault tiende, Coppi37ste. Ach, ach. Zó'n keurige, minu tieuze calculatie en dan toch zó ontstellend fout uitkomen.' Amels ziet er "prachtige stof voor discussie" in. Onzin. Zijn lijst deugt gewoon voor geen hout. Boek In 1955 publiceerde de Hon gaar dr. Ferenc Mezö de eerste grondige studie over de prijswin- dens karwei te zijn geweest, want vooral in de periode 1896-1920 waren de organisatoren tamelijk slordig met administratie en re gistratie omgesprongen. Tal van belangrijke documenten waren niet meer te achterhalen. Na de dood van Mezö zetten twee spitters van formaat zijn taak voort: de Oostenrijker Erich Kamper en Oostduitser Volker Kluge. Zij toonden al vlug aan dat Mezö's werk vele onjuisthe den bevatte, maar ook zij hebben nog lang niet alle hiaten en kwes ties bevredigend kunnen oplos- Van het monumentale werk van Kluae. waarvan na elke Spe len in de DDR een nieuwe druk verschijnt, is nu een Nederlandse vertaling op de markt versche nen: "De Olympische Spelen van 1896 tot heden" (Uitgave van EU i mar, Rijswijk, prijs f 29.90), met in de voetnoten vele interessante gegevens. Voor vertaling en bewerking hebben de sportjournalisten Wim van Hemert en Hans van Wissen zorggedragen. Zij hebben zich re- delijk van hun taak gekweten. Een omissie is wel dat zij niet duidelijk vermelden dat Kluge een Oostduitser is. Op de cover en in de tekst is daar omheen ge draaid. Vermoedelijk spelen hierbij commerciële motieven een rol. Fraai is het in elk geval niet. Op pagina 375 staat in een kort stukje iets over politieke gebeur tenissen vlak voor de Spelen van Melbourne-1956 vermeld. In de Oostduitse editie komt het niet voor. Het moet wel van Van He mert en Van Wissen zijn, want Kluge zie ik niet gauw schrijven dat de sportwereld de rol van de Sowjet-Unie in Hongarije ten sterkste laakte. Maar de leek, niet op de hoogte van de nationaliteit van Kluge, zal ongetwijfeld den ken dat het stukje van hem is. Vreemd genoeg vindien Van Hemert en Van Wissen het niet nodig ook maar iets aanvullends te schrijven rond de boycot van j Moskou-1980 Dit alles doet overigens niets af aan de hoofdzaak, namelijk dat Kluges research van hoge kwali teit is. de In verband met de zo vakantie zal deze rubriek i maanden juli en augustus niet verschijnen. Vrij-uiters, wij tref fen elkaar weer bij het begin van het Petra de Bruin zorgt voor nieuw succes in damestour BETHUNE (GPD) - Bij gebrek aan tegenstand werd aan de Neder landse successtory in de Tour de France voor dames gisteren een nieuw hoofdstuk toegevoegd. Daarvoor tekende Petra de Bruin, die in de finale in haar eentje het peloton ontvluchtte en tot op de streep een geringe voorsprong vasthield. Naast de wereldkampioene van 1979 zorgde ook Hanneke Lieverse voor een aardig succes. Bij de eer ste doorkomst van de finishlijn streek zij duizend Franse francs (zo'n kleine 400 gulden) op, zijnde een premie voor de vrouw die zich het eerst in Bethune presenteerde. Geen wonder dat de hele Oranje- ploeg weer in jubelstemming naar het hotel afreisde. Chef d'equipe Ben Scheperkamp: „Het is nu in middels al zo, dat als wij niet rij den, er niemand meer rijdt in het peloton. Op tien kilometer voor de finish deden wij even niets en toen had je meteen een surplace. Echt waar, ze stonden met elkaar nage noeg stil. Toen zijn we maar gaan demarreren en dat loonde zich op- De Nederlandse vrouwen winnen tot nu toe bijna alles wat er te winnen valt in de damestour. Petra de Bruin (links) won de etappe, Mieke Havik (r) blijft in het geel en het meisje op haar schouders won de sympathie. BETHUNE (GPD) - De dagelijkse dans om de gele trui begint tijdens de 71e Tour de France langzamer hand een uiterst beschamende ver toning te worden. Verbaasde ge zichten van renners en ploeglei ders, driftig rekenende juryleden en verkeerde huldigingen. Een chaotisch beeld dat al na twee da gen tot een onverschilligheid heeft geleid, die de gele trui - het sym bool van de Ronde van Frankrijk - onwaardig is. Zo was er gisteren geen spoortje van teleurstelling te ontdekken bij de Belg Ferdi van den Haute, toen bleek dat hij de trui af moest staan. En Adrie van Oosterbosch moet Tour voor derde maal voortijdig verlaten BETHUNE (GPD) - Onverwachte ontmoetingen leiden niet zelden tot heel wat moois, afspraken wil len nog wel eens anders lopen dan men zich voorstelt. Voordat Bert Oosterbosch vandaag als lid van de Tourkaravaan zuidwaarts zou trek ken, had zijn vrouw Marian hem beloofd nog naar het Belgisch- Franse grensgebied te komen om manlief nog even een hart onder de riem te steken. Een kleine drie weken van huis is per slot van rekening niet niets. Echter, gisteren aangekomen in Valenciennes, het eindpunt van de ploegentijdrit, konden de heer en mevrouw Oosterbosch gezamen lijk terug naar Nederland. Terwijl het peloton zich nog maar net goed in gang heeft getrokken, viel de straalmotor uit de ploeg van Peter Post al uit. Een hard gelag.voor de 6e Etappe 4 JUL1199'/:km CERGY-PONTOISE Longnes man uit Oudenbosch en niet min der voor zyn vrouw, die hem liever nog een tijdje had gemist om zo goed mogelijk de kost te kunnen verdienen. „Het zit hem ook niet mee", merkte Marian Oosterbosch in Va lenciennes, wachtend op haar man die zijn galgenmaal nuttigde, be droefd op nadat ze de onheilstij ding had gehoord. In de ochtendu ren had Oosterbosch in de rit tegen het horloge voor ploegen reeds na 16 van de 51 kilometer moeten af haken. Oorzaak: een lekke band en met name een in de proloog opge lopen blessure in het linkerboven been. Dat was verdraaid toen de Brabander in Noisy-le-Sec in de laatste bocht ongenadig hard was onderuitgegaan. In dubbel opzicht een pijnlijke zaak, want behalve het lichamelijke ongemak dat hij er aan overhield, zag hij andermaal als succesvol proloogrijder geen kans met geel van acquit te gaan in de Tour. En dat zal zijn moraal on getwijfeld geen goed hebben ge daan. „Maar", zo laat verzorger Ruud Bakker weten, „dat heeft niks met het uitvallen te maken. Hij is ge woon geblesseerd. Doordat hij tij dens die val zijn been heeft ge draaid, kan hij niet meer normaal fietsen. Je kunt de pijn dan wel even wegnemen, maar je kunt niet blijven verdoven. Dan kun je hem beter naar huis sturen, anders gaat- ie helemaal de vernieling in. Nor maal staat voor zo'n blessure een week rust. Doorrijden in de Tour met die grote versnellingen is dan gekkenwerk". Het was voor Oosterbosch een vreemde gewaarwording, dat hij nota bene in zijn specialiteit moest lossen. Een aderlating van formaat ook voor de Post-trein, die met een fitte Oosterbosch wellicht weer massaal op het erepodium had ge staan. Oosterbosch, die zondag al aan afstappen dacht, zag al snel het hopeloze van zijn goedbedoelde poging om zijn makkers zo goed en zo kwaad als het ging van dienst te kunnen zijn. „Ik kon geen kracht zetten met dat been. En dan kom je niet vooruit met zo'n grote versnel ling". Zijn opgave betekende de veelste tegenslag in een seize, dat wordt gekenmerkt door ups en downs. Het begon voor Ooster bosch allemaal zo voortvarend. In een tijdbestek van een paar weken liet hij liefst zes overwinningen aantekenen. Daarna raakte hij evenwel in de versukkeling. Eerst werd hij ziek en vervolgens smakte hij in de Ronde van Midden-Zee land tegen het wegdek. Hii raakte daardoor geruime tijd uit competi tie. Oosterbosch' rentree in de Dauphiné Libéré was van korte duur, maar in Zwitserland, in de laatste voorbereiding op de Tour, was zijn vorm weer stijgende. Hij bevestigde dat met een zege in de tijdrit. Vol goede moed trok hij dan ook naar Parijs, waar de pechdui- vel hem voor de zoveelste keer dwarszat. Het verlies van een ervaren man als Oosterbosch is voor de equipe van Panasonic groot. De roodhari ge flyer wil nog wel eens eens een Touretappe op zijn naam schrij ven, zoals hij sinds zijn debuut in 1980 tot driemaal toe heeft bewe zen. Bovendien is hij als 'lanceer- station' van veel waarde voor de sprinters Planckaert en Vanderaer- den. Ondanks zijn etappezeges valt de Ronde van Frankrijk voor Oos terbosch echter niet onder een ge lukkig gesternte. Vier maal startte hij, drie maal viel hij uit Ofschoon Peter Post met lede ogen afscheid nam van Ooster bosch en de rest van zijn ploeg tot dusver niet in beeld is geweest, be kijkt hij de gang van zaken nog steeds van de zonnige kant. Post: der Poel, die na veel gepuzzel tot de nieuwe leider werd uitgeroe pen, was al lang en breed vertrok ken toen het nieuws bekend werd. „Ze zoeken het maar uit", zei hij koeltjes, „ik hoor vanavond wel of ik het geel heb". Belachelijker nog dan de dagely- ke bonificatiesprints is de strijd die begeleiders van equipes na afloop voeren om hun renner op het po-, dium te krijgen. Gisteren in Bethu ne, toen etappewinnaar Van den Haute uitgelaten sprak over de vreugdevolle dag, bestormden an deren de druk cijferende jury.„Phil Anderson heeft de trui", jubelde Fred de Bruyne, die een onbedui dend baantje heeft bij de ploeg van Peter Post. „Is het waar dat Frank Hoste leider is?" informeerde de Belgische ploegleider Ronald de Witte. En de rustige Walter Gode groot stelde nuchter vast dat er geen twijfel was over de eerste plaats van Adrie van der Poel. Koddig, maar natuurlijk vooral een aanfluiting voor 's werelds grootste wielerevenement. Als zelfs profs aan het eind van de rit niet onmiddellijk kunnen zeggen wie er het 't beste heeft afgebracht, kan het publiek er zeker geen wijs meer uit. Het is het gevolg van het dwaze bonificatiesysteem. Niet al leen op de eindstreep zijn er secon den te verdienen, maar ook onder weg. Tijdens tussensprints die door een insectendodend middel worden gefinancierd. Na twee da gen gehaspel is iedereen het er ei genlijk wel over eens dat de sprints maar beter zelf verdelgd kunnen worden. Behalve det, directeur blijft voorlopig de verschillen zo klein warer heel veel Bert Oosterbosch ques God- an de Tour. ..Het 0 doorgaan, omdat 1 de ploegentijdrit Er staan nu nog i het algemeen klassement op luttele seconden van elkaar", zei Walter Godefroot, ploegleider van de Nederlandse Kwantum-ploeg die voor de derde „Er is geen enkele reden tot pa niek. Het zit tot nu toe een beetje tegen, maar dat zal heus wel BETHUNE (GPD) - De Tour-favorieten mochten gisteren de onderlinge verschillen dan tot het uiterste beperken, er was wel een verliezer. De Ier Sean Kelly, verspeelde in de twee etappes die afgewerkt werden zo'n drie minuten. Anderhalve minuut in de ploegentijdrit en nog eens hetzelfde in de korte middagetappe. Dat laatste was een gevolg van een valpartij, zes kilometer voor de eind- keer veranderen. De Tour duurt streep. Kelly had door een lekke band kort tevoren van fiets gewisseld en nog heel lang en wij hebben andere achtervolgde het op hol geslagen peloton. Omdat hij het gevoel had dat er uitgangspunten dan die jongens wat haperde aan zijn reservefiets, probeerde hij dat al rijdend te herstel van Kwantum. Die vechten om se- len, wardopor hij opnieuw viel. Hoewel een groot deel van de ploeg op conden. Wij hebben andere belan- hem wachtte kon niet verhinderd worden dat hij anderhalve minuut ver gen, meer gericht op het klasse- lies boekte op zijn naaste rivalen. „Wat een stomme manier om tijd te ment op lange termijn". verliezen aldus Kelly. achtereenvolgende dag de trui in zijn gelederen hield. „Normaal ge sproken wordt na zo'n rit een grote schifting teweeg gebracht". Dat het niet gebeurde had een paar redenen. Ten eerste het gewij zigde bonificatiesysteem. Was er in het verleden een verschil van vijf tien seconden tussen de ploegen onderling, nu telde als de afstand minder dan die 15 seconden be droeg - de werkelijke tijd. En de verschillen waren uiterst mini maal. Cyrille Guimard greep met zijn équipe de overwinning, vier secon den voor de Panasonic-equipe van Peter Post en de Kwantum-forma tie. Post had als grootste tegenslag dat Bert Oosterbosch niet fit was en via een lekke band naar de remi se reed. „Het ging goed, maar je mist hem enorm", vonden zijn ploegmaats. De ploeg van Jan Raas en gele-truidrager Jacques Hane- graaf hield de schade beperkt tot vierhonderdste seconde. Belachelijk Hanegraaf hield er zijn leiders trui door. „Het is toch belachelijk dat je straks in een simpel tussen- sprintje meer tijdwinst kan pakken dan tijdens een ploegentijdrit", zei de ontstemde Australiër Phil An derson. „Je vraagt je af waar je ei genlijk voor gereden hebt". In de korte middagrit van 83 kilometer tussen Valenciennes en Bethune voegde hij de daad bij het woord. Hij stortte zich vol overgave in de bonificatiesprints en uit die grab belton vol seconden werkte hij zich naar een kansrijke positie voor de leiderstrui. Zelfs de Belg Ferdi van den Hau te. rijdend voor een Frans postor derbedrijf dat zijn hoofdvestiging in het noorden heeft, kon dat niet verhinderen. Een lange solo door het gebied van zijn sponsor bracht hem maximaal zeven minuten voorsprong maar op de eindstreep was die tot een krap minuutje ge slonken. Te weinig om de trui te verdienen, ook al kreeg hy die wel om de schouders. Adrie van der Poel bleek uitein delijk de rechtmatige eigenaar te zijn van het voorheen altijd zo be geerde kledingstuk uit de kleren kast van Felix Lévitan. Zijn derde plaats in de massale eindsprint le verde hem tien seconden vergoe ding op. Hij passeerde daardoor Hanegraaf, maar hoe welkom deze pleister op de dit seizoen geslagen wond ook was voor Van der Poel, hij voelde er niets voor om in de stromende regen de confererende juryleden af te wachten.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9