'Situatie Afrika verontrustend' Tweede Kamer 'misleid' bij steunoperatie '78 VN over ontwikkelingslanden: Deel Duitse metaal weer aan het werk Nieuw overleg inzake acties Philips Morris Venezuela: vaste rente voor aflossen schulden Britse staal steunt de mijnwerkers niet Amsterdam Rubber wil uitbreiden DINSDAG 3 JULI 1984 Economie PAGINA 7 NEW YORK (DPA) - De meeste ontwikkelingslanden hebben nog niets gemerkt van de vorig jaar begonnen opleving van de wereldeconomie. Hun situatie is nog steeds zeer verontrustend, zo staat in het gisteren gepubliceerde rapport 'World Economie Survey 1984' van de Verenigde Naties. In het rapport wordt vastgesteld dat Noord-Amerika en enkele lan den in Zuid- en Oost-Azié een dui delijke economische groei doorma ken. Ook in de Oostblok-landen is de groei vorig jaar toegenomen. In West-Europa is slechts sprake van een zwakke opleving. Het rapport zal aan de orde ko- Meerderheid FNV-leden voor akkoord in de metaal UTRECHT (ANP) - Een overgrote meerderheid van de leden van In dustriebond FNV in de metaalin dustrie heeft zich op vergaderin gen in de districten van de bond uitgesproken voor het onderhan delingsakkoord dat op 8 juni in de ze bedrijfstak is bereikt. „Wat ons betreft staat niets de uitvoering van het akkoord meer in de weg", aldus een woordvoerder van de bond maandag. Elfhonderd van de in totaal 1.500 leden die de vergaderingen be kochten gaven hun fiat aan het on derhandelingsresultaat, 300 stem den tegen en 100 onthielden zich van stemming. De tegenstanders geloven niet dat arbeidstijdverkor ting echt extra werkgelegenheid zal opleveren en daarom willen ze er ook geen koopkracht voor af staan. Bovendien willen ze aan de achturige werkdag vasthouden: in het kader van het akkoord zullen langere dagen mogelijk worden zonder overwerkvergoeding. HiJCSÊ:f Diamant De Sowjet-Unie heeft in het eer ste kwartaal van dit jaar voor 69 miljoen dollar aan geslepen dia mant geleverd aan de belangrijke diamantmarkt ter wereld, die van Antwerpen. Dat is 46 procent meer dan in het eerste kwartaal van vo rig jaar. Met de opbrengst van die uitvoer wil Moskou zijn deviezen reserve vergroten, zo heeft Edward Asscher, voorzitter van de interna tionale vereniging van diamantbe werkers, gisteren gezegd. In Ant werpen begon vandaag het inter nationale diamantcongres. Landbouwfonds Nederland krijgt uit het Europe se oriëntatiéfonds voor de land bouw een bedrag van ruim 5,5 mil joen gulden. Dat blijkt uit een overzicht van uitkeringen uit dat fonds dat gisteren in Brussel is ge publiceerd door de EG-commissie. Met dat geld kunnen in Nederland tien projecten worden gefinan cierd of medegefinancierd. Er komt onder meer geld voor het moderniseren van een diep vriesinstallatie voor tuinbouwpro- dukten in 's-Gravenzahde en geld voor verbeteringen aan het slacht huis van Bodegraven, beiden in Zuid-Holland. Fokkers De Amerikaanse regionale lucht vaartmaatschappij Midstate Airli nes in de staat Wisconsin heeft twee Fokker F27 mark 500's aange schaft. De toestellen zullen in juli en augustus van dit jaar worden af geleverd. Het interieur van de toe stellen met een vervoerscapaciteit van 50 passagiers zal aan de eisen van Midstate worden aangepast, zo heeft Fokker gistermorgen be kendgemaakt. Pensioenfonds Het Bedrijfspensioenfonds voor de Bouwnijverheid heeft vorig jaar 334 miljoen gulden aan de onroe rend goed-portefeuille toegevoegd. Daardoor stegen de beleggingen in onroerend goed tot 30 procent van de totale beleggingsportefeuille, zo blijkt uit het jaarverslag-1983. De 334 miljoen werden besteed aan 2.500 woningen in aanbouw. Bij de nieuwe verwervingen ging het om 1.231 woningen en 2.500 vierkante meter winkelruimte. Het pensioenfonds is met medewer king van de Stichting Vakoplei ding Bouwbedrijf begonnen met 14 projecten van in totaal 243 wo ningen die helemaal als leerling bouwplaats worden verwezenlijkt. Het fonds wil hiermee een bijdrage leveren aan de bestrijding van de jeugdwerkloosheid Nutricia Nutricia heeft 97.450 nieuwe aan delen uitgegeven tegen een koers van f 60 en deze geplaatst bij het Engelse bedrijf Unigate. Deze transactie vloeit voort uit een over eenkomst uit 1981 bij de aankoop door Nutricia van een dochter, Cow and Gate, van Unigate. Hier bij kreeg Unigate een optie om haar belang in Nutricia met nog eens maximaal 5 procent uit te breiden. De nieuwe aandelen zijn gerechtigd tot de helft van het divi dend over 1984, aldus Nutricia. men op de morgen beginnende vergadering van de Economische en Sociale Raad van de VN (ECO- SOC) in Genève. Het belangrijkste gespreksonderwerp op deze tot 27 juli durende bijeenkomst zal vol gens de secretaris-generaal van de VN, Javier Perez de Cuellar, de "ongekende" economische crisis in zwart Afrika zijn. De kritieke situatie in Afrika komt ook in het rapport duidelijk naar voren. De VN-deskundigen dringen niet alleen aan op uitbrei ding van de voedselhulp aan de door droogte getroffen landen, maar ook op de levering van zaai goed en kunstmest om de oogst- vooruitzichten voor de komende jaren te verbeteren. De met droogte kampende Afri kaanse landen lijden volgens het rapport zwaar onder de last van hun buitenlandse schuld. De hoge rente die over de schuld moet wor den betaald en het uitblijven van regen vormen de belangrijkste hin dernissen voor economisch her stel. Andere belemmerende facto ren zijn de toeneming van het pro- CARACAS (Reuter) Venezuela is van plan zijn buitenlandse schuldeisers een herfinancierings regeling met een vaste rente te vra gen voor een deel van zijn schul den. Minister van planning Luis Matos Azocar deelde dit mee. Hij zei dat de Venezolaanse regering een op economisch herstel gerich te begroting kan opstellen als zij precies weet hoeveel rente zij moet betalen'. Venezuela en de banken waarbij het in het krijt staat, hebben beslo ten op 23 juli te gaan onderhande len over tien jaar uitstel van beta ling voor 14 15 miljard dollar van een buitenlandse schuld van 34 miljard dollar. Volgens Azocar is het een belangrijke stap vooruit dat de banken er niet meer op staan dat Venezuela eerst de eco nomische voorwaarden van het IMF accepteert. De minister deelde mee dat in DEN HAAG (GPD/ANP) - De Tweede Kamer is eind 1978 'zeer onvolledig' en daardoor 'mislei dend' ingelicht over de steunope ratie van 430 miljoen gulden aan RSV die in de decembermaand zijn beslag kreeg. Dat bedrag had genoeg moeten zijn om het vier jaar uit te zingen, maar al begin 1979 bleek dat er miljoenen meer nodig waren. Enquêtecommissie- voorzitter Van Dijk zei dat giste ren. Arie van der Hek, Tweede-Ka merlid voor de PvdA, moest tot be gin 1979 wachten tot hij wist dat er bij RSV financieel meer loos was dan de regering de Kamer had ge meld. Die getuigenis staat haaks op het verhaal van de eerste getui ge die de enquêtecommissie giste ren ontving, topambtenaar Bosma, die al medio 1978 wist dat er veel hogere verliezen zaten aan te ko men. De retorische vraag van commis sievoorzitter Van Dijk of dat met opzet niet naar buiten werd ge bracht "om het probleem niet aan te wakkeren", bevestigde Bosma: "Dat is juist". "De indruk dat RSV het met 340 miljoen kon redden in vier jaar werd dus gehandhaafd", aldus Van Dijk. Ondervoorzitter Joekes hield ge tuige Bosma voor dat al drie weken voor de steunbrief van eind 1978 van minister Van Aardenne, bij het tectionisme, de trage groei van de wereldhandel en het verminderen van de particuliere kredietverle ning aan veel ontwikkelingslan den. Industrielanden De grote westerse industrielan den hebben zaterdag nog beloofd de afschaffing van invoerrechten te versnellen, het protectionisme te bestrijden en de ontwikkelingslan den te helpen met de oplossing van hun schuldenvraagstuk. De belofte werd gedaan na twee dagen van in formele besprekingen tussen hoge functionarissen uit de Verenigde Staten, Canada, Japan en de Euro pese Gemeenschap in Eltville-Er- bach (West-Duitsland). Vice-voorzitter Haferkamp van de Europese Commissie verklaar de dat de GATT een grotere rol moet spelen bij het ordenen van de wereldhandel. De ontwikkelings landen met betalingsproblemen mogen de noodzaak om op hun im port te bezuinigen, echter niet ge bruiken als een excuus om nieuwe handelsbelemmeringen op te wer pen, zo waarschuwde hij. Caracas is besloten aflossingen op de hoofdsom van leningen die de Venezolaanse overheidssector in het buitenland heeft opgenomen verder uit te stellen tot 1 augustus. Hij zei goede hoop te hebben dat er voor die datum overeenstemming over een nieuwe aflossingsregeling zal zijn bereikt. Azocar zei niet te weten hoe een begroting die in aflossing van le ningen en rentebetaling voorziet zou moeten worden opgesteld als niet bekend is hoeveel rente er moet worden betaald. (Over het al gemeen wordt de rente van lenin gen aan ontwikkelingslanden ge koppeld aan de variabele tarieven van de banken in Londen of New ,York.) De minister verklaarde dat aan vaarding van de richtlijnen van het IMF voor miljoenen werklozen en een daling van de reële inkomens zal zorgen. ministerie van economische zaken bekend was dat alleen al bij de VDSM-werf de verliezen 180 mil joen gulden over de raming zouden heenschieten. Bosma hield dat op 110 tot 165 miljoen, "by ongewijzigd beleid". Bovendien had zijn minister al in oktober 1978 in een debat met de Kamer laten doorschemeren dat de STUTTGART (RTR-DPA-UPI) - De Westduitse metaalwerknemers in het belangrijke industriegebied rond Stuttgart hebben gisteren in gestemd met het compromisvoor stel van oud-minister Georg Leber Dat betekent dat de 257.000 werk nemers in het cao-gebied Noord- Baden/Noord-Wurttemberg, waar de staking zeven weken geleden uitbrak, vandaag weer aan het werk zijn gegaan. Volgens een woordvoerder van de vakbond IG Metall stemde 54,5 procent van de bijna 253.000 stem gerechtigde vakbondsleden in met het voorstel. Dat was ruim boven het minimumpercentage van 25 procent dat voor ratificatie noodza kelijk was. Tegen stemde 32,3 pro cent terwijl 87,9 procent zijn stem uitbracht. Het voorstel-Leber komt Toeristen besteden minder geld LEIDSCHENDAM (ANP) - Het toeristisch bedrijfsleven in Ne- d^'iiia verwacht dit zomersei zoen een groter aantal bezoe kers maar geen navenant hoge re omzet. Gemiddeld blijft de omzet zelfs enigszins achter. Dit is een omgekeerde tendens van de ontwikkeling in 1983, toen minder Nederlandse vakantiegangers meer geld hebben besteed. De onderne mers in Nederland verwachten dat aan de vorig jaar gesigna leerde ontwikkeling een einde is gekomen. In de hotelsector wordt gere kend op een stijging van het aantal gasten met 2,7 procent, in de sector bungalowbedrij- ven op een stijging van 10,4 procent en bij de kampeerbe- drijven worden 1,7 procent meer gasten verwacht. De om zet stijgt echter veel minder. De sector groepsaccomodaties is het meest negatief. Daar wordt een daling van 9,8 procent in het bezoekersaantal verwacht en een daling van 10,4 procent in de omzet. Van de onderzochte bedrij ven investeerde dertig procent en van de pretparken zeventig procent in verbetering van de bestaaande voorzieningen. prognose van de vereiste steun aan RSV van maart van dat jaar - die de Kamer bekend was - hoger zou uit vallen. "Het hoefde voor niemand een verrassing te zyn wat er in 1979 gebeurde", aldus Bosma. Hetgeen commissievoorzitter Van Dijk de opmerking ontlokte. "Je moet als Kamerlid wel zeer zorgvuldig lezen". erop neer dat de werkweek per 1 april 1985 wordt verkort tot 38,5 uur zonder inlevering van loon. De vakbondsleden zijn er kenne lijk van overtuigd, aldus de vak bondswoordvoerder, dat dank zij de staking het onder ondernemers heersende taboe van een 40-urige werkweek is doorbroken. In het grootste cao-gebied in Noordrijnland-Westfalen, maar ook in Noord-Duitsland en in AMSTERDAM (ANP) - De Rub ber Cultuur Maatschappij Amster dam mikt voor dit jaar op een winst die fors stijgt van 3,8 miljoen naar acht miljoen gulden. Amster dam Rubber wil de opbrengsten gebruiken om nieuwe overnemin gen die op het programma staan te kunnen financieren. Van het be drag is nog vijf miljoen gulden be stemd voor een vorige overneming (die van Horneman). Amsterdam Rubber is met drie bedrijven in bespreking. Het gaat onder meer om een Nederlandse firma, die werkzaam is in de effec tenhandel. Het bedrijf heeft hier het oog op laten vallen, omdat "de Amsterdamse beurs een goudmijn is". Amsterdam is internationaal gezien goedkoop. Directeur D.B. Gottesman verwacht dat de koersen zullen stijgen. Hij wil met Amsterdam Rubber gereed zijn om mee te kunnen profiteren als deze ontwikkeling zich in gang zet. Met de ambitieuze plannen voor de toekomst laat Amsterdam Rub ber een heel ander gezicht zien ver geleken met het kwijnende be staan dat in de jaren voor 1982 werd geleid. Het bedrijf (opgericht in 1908) is van huis uit een cultuur maatschappij. Na de nationalisatie van de plantages in Indonesië wendde de vennootschap de blik naar andere landen. Plantages wer den ontwikkeld in onder meer Li beria en Mozambique. Commer cieel bleken de zaken echter geen Toekomst Van de Partij van de Arbeid had het kabinet-Van Agt in 1979 trou wens meer geld mogen uittrekken dan de toen beschikbaar gestelde 250 miljoen gulden om de grote scheepsnieuwbouw en de offshore van RSV onder te brengen in een nieuwe, los van RSV staande, werf. Volgens het sociaal-democratische Tweede-kamerlid drs. Arie van der Hek, had die sector van het RSV- concern dan tenminste kans op een toekomst gehad. Hoewel het kabinet de Tweede Kamer eind 1978 'zeer onvolledig' en volgens commissievoorzitter Van Dijk zelfs bijna 'misleidend' mocht worden genoemd, was het voor de PvdA duidelijk dat 250 miljoen gulden volstrekt te weinig was om de grote-scheepsbouwwerf van de VDSM indertijd met succes onder te brengen in wat moest gaan heten de Rotterdamse Off shore- en Scheepsbouwcombinatie (ROS). Van der Hek onderschreef de op vatting van de commissarissen die voor de ROS waren gevonden, en van de pas geworven directeur ir. Van der Want dat er meer geld no dig was om de zaak van dc grond te trekken, in elk geval wilden zij dat eventuele verliezen die zouden worden geleden op werk dat de VDSM en andere by dc ROS te be- West-Berlijn, worden vandaag de cao-onderhandelingen op basis van het plan-Leber voortgezet. In Hessen kwamen de sociale part ners dit weekeinde tot overeen stemming en zullen de vakbonds leden zich vandaag en morgen over het akkoord uitspreken. De ver wachting is dat ze ja zeggen en donderdag het werk hervatten. Intussen is in alle zes VW-fabrie- ken gisteren het werk hervat. De verwachting is dat de produktie LONDEN (RRT/AFP) - De Britse vakbonden van staalwerknemers hebben gisteren geweigerd in te gaan op een verzoek van de mijn werkers zich bij hun vier maanden oude staking aan te sluiten. De mijnwerkers protesteren tegen de voorgenomen sluiting van mijnen. Vakbondsleider Bill Sirs zei dat het stopzetten van de staalproduk- tie niet praktisch zou zijn. "Dat zou schadelijk zijn voor de industrie en totaal onaanvaardbaar voor onze leden". Sirs, voorzitter van de belang rijkste staalbond de ISTC, had de mijnwerkersleider Arthur Scargill vrijdag al voorgehouden dat de werknemers in de slechtlopende staalindustrie er niets voor voelen hun eigen baan op het spel te zet ten. Gevreesd wordt dat de beslissing van de staalwerknemers zal leiden tot hernieuwd geweld bij de sta- kingsposten. Arthur Scargill, had gisteren nog geen commentaar. Hij was op weg naar de vakbonden van spoorwegarbeiders, die wel so lidair zijn. Zij zijn twee weken gele den begonnen met het afsnijden van de erts- en kolenaanvoer naar de vijf grote staalfabrieken in het land. Het centrum van het verzet ligt nu in Nottinghamshire, waar geen van de 25 mijnen op de nominatie staat om te worden gesloten. De conservatieve regering stelt dat de stakingsactie tot dusver 400 mil joen pond (1,7 miljard gulden) succes ook door politieke ontwik kelingen, waardoor Amsterdam Rubber in 1982 in problemen raak te. Catz International, een handel- onderneming in noten, specerijen en zuidvruchten, nam Amsterdam Wereldbank verlaagt de rente WASHINGTON (AP) - De We reldbank heeft gisteren aangekon digd het rentetarief voor de meeste leningen voor het komende half jaar te zullen verlagen van 10,08 procent tot 9,89 procent. Dit in te genstelling tot andere banken, die hun tarieven juist verhogen. Het is de vierde renteverlaging die de Wereldbank doorvoert in twee jaar tijd. Vorige week verhoogden Ameri kaanse banken de "prime rate" tot 13 procent, en vele leningen zullen tegen aanzienlijk hogere rentes worden afgesloten. Sheldon Rappaport, functionaris van het financiële informatiecen trum van de Wereldbank, verklaar de dat het nieuwe rentetarief slechts een half procent hoger ligt dan wat de bank de afgelopen drie jaar zelf aan rente betaalde. trekken bedrijven al onder handen hadden, door de staat zouden wor den gedragen. Exorbitant Volgens Van der Hek was het voor 250 miljoen in elk geval niet te doen geweest. Hij waagde zich ech ter niet aan een duidelyk ant woord, toen Van Dijk hem vroeg tot hoe ver hij eventueel had willen gaan. "Als een project goed is, is er altijd geld voor". Commissievoor zitter Van Dijk (CDA'er): "Maar is een steun-operatie die 250.000 gul den per arbeidsplaats kost, niet te veel van het goede. Is dat niet een exorbitant groot bedrag in vergelij king met wat elders kon gebeuren? RSV kreeg eigenlijk een 'blanco cheque' om de verliezen via de schatkist te dekken" Het verwijt van commissielid Korthals (WD) dat Van der Hek medeverantwoordelijk is voor de omvang van de verliezen op de mislukte ROS-affaire, legde de economische specialist van de PvdA-fractie gelaten naast zich neer. "Toen ik naar RSV keek had ik een zeker idealisme, wat mij zo langzamerhand is ontschoten, hoor'', zo hield hij de commissie Toch bleef de kern in Van der Heks betoog dat "als je bijvoor beeld iets in de grote scheepsbouw vandaag weer op het streefpeil van 5.000 stuks per dag zal üggen. Volkswagen sloot de fabrieken zes weken geleden bij gebrek aan on derdelen als gevolg van de metaal staking. VW-woordvoerder Ortwin Witzel schatte het produktieverlies op 160.000 wagens en het omzetverlies op een miljard dollar. De verwach ting is dat ook bij de Mercedes-, BMW- en Opel-fabrieken in het ge bied rond Stuttgart vandaag weer auto's van de band zullen rollen. De vakbond heeft zeker 500 mil joen mark uitgekeerd aan stakende en uitgesloten leden. Van werkge vers zijde is vernomen dat de pro- duktie-achterstand niet meer kan worden ingehaald, mede doordat bij veel bedrijven de vakantie is be gonnen. heeft gekost aan verloren produk tie, de overschakeling van elektri citeitscentrales op veel duurdere olie als brandstof, en door het in zetten van gemiddeld vijfduizend politiemensen per dag. De socialis tische oppositie raamt de schade echter op een miljard pond (4,25 miljard gulden). Staking zwarte mijnwerkers in Zuid-Afrika JOHANNESBURG (Reuter) - In twee Zuidafrikaanse mijnen heb ben ongeveer duizend zwarte mijn werkers gisteren het werk neerge legd. Zij deden dit uit protest tegen een eenzijdig toegekende loonsver hoging, zo heeft een woordvoerder van de Anglo American Corpora tion, de eigenaar van de mijnen, ge zegd. De mijnkamer, waarin de be langrijkste mijnbouwonderne- ming zitten, besloot afgelopen weekeinde tot een loonsverhoging variërend van 13,3 tot 14,4 procent. De kamer nam dit eenzijdige be sluit nadat verleden maand de be sprekingen met de zwarte nationa le mijnwerkersbond vastgelopen waren. De bond had een loonsver hoging van 25 procent geeist. eind 1982 over. Hierby werd voor een ingewikkelde constructie ge kozen waarbij Catz ondergescho ven werd onder de koepel van Am sterdam Rubber, waardoor de beursnotering en fiscaal compen- sabele verliezen van Amsterdam Rubber werden behouden. In 1972 werden de aandelen Catz opgekocht door het Engelse be drijf Berisford. De huidige direc teur van Amsterdam Rubber Got- tesmann was adviseur van Beris ford en trad voor dit bedrijf op als commissarisvoorzitter bij Catz. Hij kreeg het recht tot eerste koop als Berisford weer van Catz afwilde. Dit gebeurde. De in Zwitserland wonende Got- tesmann kocht met zijn familieka pitaal Catz. Vervolgens nam hij met Catz Amsterdam Rubber over Daarna werd ook de handelsonder neming Hornemann opgekoch- t.Amsterdam Rubber fungeert thans als houdstermaatschappij van drie activiteitengroepen, Catz met produktenhandel, Horneman met handel in petrochemische pro- dukten en de platangebezittingen. Van het aandelenkapitaal is 80 pro cent in handen van Gottesmann. In het zojuist geeindigde eerste halfjaar bleef Amsterdam Rubber boven de begroting. In de eerste vijf maanden steeg de winst verge leken met dezelfde periode van vo rig jaar al met meer dan 50 procent Het interimdividend wordt ver hoogd van f 1,125 tot f 1,15 per aan deel van f 0,50. - en dan bedoel ik niet de grote- tankerbouw - en de offshore wilt doen, je niet voor een dubbeltje op de eerste rang moet willen zitten". "Als je dat wel wilt, doe je in feite niets en ben je echt je geld aan het wegslingeren" Voor Van der Hek was het een uitgemaakte zaak dat als een bedrijf écht een kans wordt gegeven, de mensen harder gaan lopen, zeker wanneer "de zaak goed wordt opgezet en goed wordt gerund". RSV-encpiête Aan die voorwaarden is, ook vol gens commissievoorzitter Van Dijk, kennelijk nooit voldaan. Voor Van der Hek was de overtui ging dat het niet meer ging, ge groeid toen het met de ROS fout liep. Het was voor het kamerlid "ongelooflijk dat zo'n grote organi satie als RSV niet het management kon opbrengen om het te volbren gen". Vandaag wordt door de enquête commissie onder anderen de CDA'er Van Houwelingen ver hoord. Voor morgen stat de voor malige RSV-president Stikker weer op de lijst. Volgende week woensdag verwacht de commissie de reeks af te ronden. Van Dijk: RSV kreeg 'blanco cheque' Drs. A. van der Hek (links) begroet mr. H. Bosma. aeiaen werden giste ren gehoord door de commissie waarvan Van Dijk middenvoorzitter is. (folo ANP) Gisteren 500 stakers BERGEN OP ZOOM (ANP) - De Voedingsbond FNV heeft vanoch tend, na ruggespraak met de cao commissie, besloten nieuw overleg aan te gaan met de directie van de sigarettenfabriek Philip Morris in Bergen op Zoom. Daar ging van daag de derde stakingsdag in tegen de financiering en nadere invulling van de arbeidstijdverkorting. De besprekingen begonnen vanoch tend om negen uur. Volgens voorlichter Fred Allers van de Voedingsbond FNV is hier toe besloten nadat van de kant van de bedrijfleiding is gezegd dat op belangrijke knelpunten tegemoet komingen worden gedaan. Allers zei dat vandaag 240 men sen van de ochtendploeg zich als staker hebben laten registreren. Dat zijn er vijf meer dan gisteren, toen over de hele dag genomen een kleine vijfhonderd werknemers, voornamelijk produktiepersoneel, aan de staking hebben meegedaan. De directie van Philip Morris noemt het voorbarig dat zij, zoals de Voedingsbond stelt, tegemoet komingen zou doen. "Laten we eerst maar het gesprek afwach ten", aldus algemeen directeur Van Roode. Aan het gesprek ne men ook de Industriebond FNV, de Industrie- en Voedingsbond CNV en de Unie BLHP deel. Gisteren waarschuwde een woordvoerder van de Voedings bond nog voor het gevaar van ver harding en voor "blijvende litte kens binnen de onderneming door de halsstarrige houding van de di rectie". Directeur Van Roode: "Als er schade aan de menselijke ver houdingen ontstaat, dan is dat in de eerste plaats de verantwoorde lijkheid van de voedingsbond". KNöE «wmJuiiL iNE f (WW 01 HEMN Voor de Nederlandse Middenstandsbank in Amsterdam wordt al gerui me tijd gedemonstreerd door het echtpaar De Hoon uit het Brabantse Wouw. Het echtpaar beweert dat de bank hen geruïneerd zou hebben. Op de foto (ANP) laat de heer De Hoon een brief zien waarin hem op straffe van een kort geding wordt verzocht de demonstratie te beëindigen. Me vrouw De Hoon was gisteren ziek. Winst stijgt naar acht miljoen

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7