Toekomst Space Shuttle onzeker Bolivia reeds lang bankroet Reagan beproeft stille diplomatie Christen-democraten leiden in Guatemala Prestaties blijven tegenvallen Nieuwe politieke partij rond president Portugal Gandhi gekritiseerd na ontslag premier Kasjmir Adempauze in Bolivia CAPE CANAVERAL (Rtr.) - De toekomst van het Amerikaanse ruimtevaartproject rond de Space Shuttle loopt gevaar, nu door een reeks vertragingen grote achterstand is opge lopen in het programma. Gevreesd wordt dat het miljarden verslindenden project com mercieel voorlopig niet levensvatbaar zal zijn en het bij aanhoudende problemen zal moeten afleggen in de concurrentieslag met de Europese .Arianeraket. DINSDAG 3 JULI 1984 Bij de geboorte in het begin van de jaren zeventig werd de Space Shuttle gepresenteerd als een ruimteveer dat frequent mensen en goederen, kunstmanen en labo ratoria voor opdrachtgevers naar de ruimte zou kunnen transporte ren. Hoewel de shuttles op zich hun betrouwbaarheid hebben be wezen zijn er vooral bij de lancerin gen herhaaldelijk tegenslagen op getreden. NASA, het Amerikaanse bureau voor ruimtevaart, zei vorig jaar de cember nog optimistisch dat dit jaar 10 buitenaardse vluchten met het ruimteveer uitgevoerd zouden worden. Dat was tweemaal zoveel als in enig voorgaand jaar. Maar de twee afgelastingen die zich vorige week op het laatste moment voor de lancering van de Discovery voordeden hebben het twijfelach tig gemaakt dat er dit jaar meer dan zes vluchten gemaakt kunnen worden. In mei moest NASA twee Shuttle-vluchten die dit jaar zou den plaats hebben naar 1985 ver schuiven en al eerder was een zui ver militaire missie wegens proble men met een rakettrap geschrapt. Het gehele programma ligt al vele jaren op het „spoorboekje" achter en het ziet er, gezien de ervaringen van de afgelopen drie jaren, niet naar uit dat die achterstand spoe dig ingehaald zal kunnen worden. NASA heeft zijn hoop gevestigd op het plan twee ruimteveren, Dis covery en Challenger, een soort wisseldienst te laten uitvoeren, waarbij de een zijn minstens een maand in beslag nemende onder houdsbeurt krijgt terwijl de ander een ruimtevlucht maakt. De oud ste, Columbia, vloog voor het laatst in november 1983 en ondergaat momenteel een ingrijpende onder- houds- en vernieuwingsbeurt. Het zal niet voor volgend jaar mei in ge- MADRID (GPD) - Portugal heeft er sinds het afgelopen weekeinde een nieuwe partij bij. De nieuwe politieke groepering, die tijdens het eerste partijcongres in Abran- tes werd opgericht, hangt een so ciaal-democratische ideologie aan. Het initiatief tot de oprichting van deze nieuwe partij dateert al uit 1978, maar kreeg, voornamelijk omdat president Eanes aarzelde zich achter het initiatief op te stel len, pas vaste vorm na de herver kiezing van Eanes in 1980. De oprichters van de nieuwe par tij komen allemaal voort uit het co mité voor de herverkiezing van president Eanes, rond wiens per soon de nieuwe partij is opgezet. De nieuwe politieke organisatie beoogt een tegenwicht te vormen tegen de bestaande politieke partij en, die beschuldigd worden van bureaucratie, corruptie en incom petentie. Volgens waarnemers is de opzet van de nieuwe partij vooral een al ternatief te bieden voor de socialis tische partij. De jarenlange vete tussen president Eanes en premier Mario Soares zou aan het initiatief President Ramalho Eanes VERTRAGING (DPA) - De Zuid- afrikaanse ministers van buiten landse zaken, Roelof Botha, en van defensie, Magnus Malan hebben gisteren in Lusaka besprekingen gevoerd met Angolese regerings vertegenwoordigers. Onderwerp van gesprek was de terugtrekking van Zuidafrikaanse troepen uit het zuiden van Agola. Een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken in Pretoria sprak tegen dat Zuid-Afri- ka de terugtrekking van zijn troe pen heeft gestaakt, zoals Zuidafri kaanse kranten hadden gemeld. Er is alleen een vertraging opgetre den, aldus de woordvoerder. bruik genomen kunnen worden. Functionarissen van NASA zeg gen dat de opdrachtgevers nog niet weglopen. Het risico is echter groot dat de uittocht gaat beginnen als de concurrentie groter wordt. Deze kan gevreesd worden van de Ariane-raket van Europa, die al di verse lanceringen met succes be kroond heeft gezien, en nieuwe Amerikaanse maatschappijen, die eigen ruimtevaartuigen ontwikke len om voor betalende klanten vracht naar de Ruimte te vervoe- (foto ANP) niet vreemd zijn. Volgens recente enquêtes, gepubliceerd in het weekblad O Jornal, heeft de nieu we formatie in de nabije toekomst redelijke perspectieven op succes en dreigt zelfs de socialistische partij als grootste formatie te over vleugelen. De felle aanvallen die met name premier Mario Soares op de plan nen om een Eanes-partij te forme ren, gericht heeft, vormen een voorbode dat de politieke twisten tussen Eanes en Soares zich de ko mende maanden nog verder zullen verscherpen. Belangrijkste politie ke inzet vormen de presidentsver kiezingen van eind volgend jaar. Op de achtergrond speelt zeker mee, dat Eanes, die zich na twee opeenvolgende ambtstermijnen niet herkiesbaar mag stellen, zijn preferente kandidaat, de voormali ge eerste-minister Maria de Lour- des Pintasilgo via de nieuwe for matie wil steunen. Dit in een po ging om te verhinderen dat pre mier Soares, die zich eveneens kandidaat heeft gesteld, de plaats van Eanes in het presidentiële pa leis van Belem zal vloge 'Franse piloten ;en Iraakse toestellen' WASHINGTON (AFP) - Franse piloten hebben vluchten met Mirage-F-1-toestellen uitge voerd ter begeleiding van Su- per-Etendard-vliegtuigen tij dens missies boven de Perzi sche Golf. Dit meldt het Ameri kaanse weekblad Defence and Foreign Affairs in zijn jongste editie. Het blad haalt een „zeer be trouwbare" bron bij het Franse ministerie van defensie aan. Beide type toestellen zijn door Frankrijk aan Irak geleverd. Een medewerker van het blad, dat gespecialiseerd is in wapen- vraagstukken, wist niet of de piloten militairen waren of bur gers die een contract hadden. Newsweek meldde in zijn jongste editie dat Frankrijk dit voorjaar 100 extra Exocet-ra- ketten aan Irak heeft geleverd die deel uitmaken van de uit rusting van de Super-Etan- dards. Het ministerie van defensie in Parijs heeft ontkend dat Franse piloten voor Iraakse re kening deelnemen aan ge- vechtsvluchten boven de Perzi sche Golf. Een woordvoerder noemde het bericht gister avond „absoluut onjuist". GUATEMALA STAD (AP) - Bij de telling van de stemmen die zon dag in Guatemala zijn uitgebracht, bleek gisteravond laat dat de chris tendemocraten de leiding hadden overgenomen van de nieuwe mid den-partij. Nadat de resultaten bekend wa ren van 1.964 van de 4.090 stembu- reau's hadden de christendemocra ten 21,54 procent van de stemmen en de Unie van het Nationale Mid den 19,10 procent. Een conserva tieve coalitie had 15,40 procent van de stemmen verzameld. Het doel van de verkiezingen is de vorming van een grondwetge vende vergadering. De huidige machthebber, generaal Mejia Vic- tores, heeft algemene verkiezingen beloofd zodra er een grondwet is opgesteld. NEW DELHI (UPI/Rtr.) - Het ont slag van premier Faroek Abdullah van de Indiase deelstaat Jammu en Kasjmir heeft gisteren geleid tot felle reacties van politici in de op positie. De leider van de Janata- partij, Chandra Shekhar, noemde deze maatregel van premier Gand hi immoreel en in strijd met de grondwet. Volgens waarnemers hoopt Gandhi met het ontslag van de pre mier meer controle uit te kunnen oefenen in Kasjmir, één van de zes staten die niet wordt beheerst door haar Congres-partij. De afgelopen maanden heeft zij geprobeerd meer invloed te krijgen door tegen standers van Abdullah te steunen. Abdullah werd uit zijn functie ont heven en vervangen door G.M. Shah, een zwager van hem. Deze is een aanhanger van premier Gand hi. Enkele uren na het ontslag stuur de premier Gandhi paramilitaire DEN HAAG (ANP) - Nederlandse automobilisten zullen er in West- Duitsland per 1 augustus rekening mee moeten houden dat het niet dragen van de autogordel in alle gevallen resulteert in een boete van ongeveer 45 gulden (40 DM). Een woordvoerder van het Ne derlandse ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft dit gisteren be kendgemaakt. De Westduitse rege ring heeft de politie-autoriteiten de instructie gegeven hieraan streng de hand te houden. De verorde ning geldt overigens voor alle auto mobilisten die van het Westduitse wegennet gebruik maken. Een campagne die enkele jaren heeft geduurd en die erop was ge- De Sowjet-ambassadeur Anatoli Dobrynin (links) tijdens de barbecue met VS-president Reagan. iroto api eenheden naai ivasjiuir om even tuele ongeregeldheden de kop in te drukken. Daarvoor was in de hele deelstaat al voor onbepaalde tijd een avondklok ingesteld. Alle scholen zijn gesloten en de politie is gestationeerd op strategische plaatsen. Abdullah werd er door zijn te genstanders van de Congres-partij van beschuldigd sikh-extremisten te helpen na de bestorming vankle Gouden Tempel in Amritsar. Hij zou er niet in zijn geslaagd wapen smokkel van Pakistan naar radica le sikhs tegen tehouden. Kasjmir wordt overwegend door moslems bewoond. De crisis in de in meerderheid door sikhs be woonde deelstaat Puryab waaraan Kasjmir grenst is overgeslagen naar Kasjmir. Kasjmir is een van de hoofdoorzaaken van gespannen betrekkingen tussen India en Pa kistan, die twee oorlogen hebben gevochten om het omstreden Hi- malaya-gebied. Duitsland: autogordel verplicht richt de automobilist te bewegen de autogordel om te gespen heeft in West-Duitsland gefaald. On langs is uit daar uit onderzoek ge bleken dat maar 58 procent van de automobilisten op de Duitse we gen de autogordel aan heeft. Uit een recent wetenschappelijk onderzoek over verkeersongeval len met dodelijke afloop is geble ken dat in vijftig procent van de ge vallen de autogordel een redelijke kans biedt om er levend af te ko men. Als iedere weggebruiker de autogordel om heeft, kan het aan tal dodelijke ongevallen in de Bondsrepubliek worden terugge bracht met 1800 2000 per jaar, zo is uit het onderzoek gebleken. WASHINGTON - Ronald Reagan heeft zondagavond te zijnen Witten Huize een barbecue aangericht voor ambassadeurs. Hoewel de di plomaten zich 'beef and chicken' goed lieten smaken, kreeg dit ge zellig samenzijn toegevoegde bete kenis, omdat Sowjet-ambassadeur Anatoli Dobrynin, de deken van het Washingtonse Corps Diploma tique, aanzat tussen Reagan en met minister van buitenlandse zaken George Shultz. Volgens het Witte Huis was dit een voorbeeld van de 'stilly diplo matie', die Reagan recentelijk zo na aan het hart heet te liggen. Voor zover dat aan de hand van geluidlo ze televisiebeelden uit geanimeer de conversatie tussen Reagan en Dobrynin viel op te maken, is het gesprek tussen Washington en Moskou nog steeds gaande. door Henk Kolb Bewindsman Shultz zat er wat zorgelijk ogend naast, bevreesd vermoedelijk dat zijn president in het subtiele 'give and take' tussen 's werelds grootste machten spe lenderwijs te water zou geraken. Minister van defensie Weinberger, aan een belendende tafel, op de grens van gehoorsafstand min of meer rug aan rug met Reagan, leek een wat laatdunkend lachje rond de lippen te hebben. Hij moest een wakend oogje houden op Reagan niet alleen, maar ook op Shultz, die aan het hoofd staat van een depar tement waar men over wapenbe heersing soepeler denkt dan het Pentagon verantwoord vindt. Reagans feestje vormde het hoogtepunt van een ongebruike lijk snelle uitwisseling van bood schappen tussen Moskou ('In sep tember praten over ruimtewa pens') en Washington ('Goed, maar bij voorkeur tevens over kernwa pens') en Moskou ('Nee, géén voor waarden vooraf) en Washington ('Dan maar over ruimtewapens al leen'). De president van de VS had zijn voornaamste raadgevers reeds in de 'Situation Room' van het Witte Huis bijeen gehad nadat Dobrynin met het Russische voorstel naar Shultz was gesneld op vrijdag. Nog voordat hij voor het weekeinde naar Camp David vertrok, was vastgesteld dat: -A) het Russische aanbod de eerste werkelijke doorbraak bete kende na maanden van steeds fa lende pogingen om het overleg weer op gang te brengen; -B) dat het voor Reagans herver kiezing geen kwaad kon om in sep tember zo'n gesprek aan te gaan omdat het een vredeswil demon streert waaraan ernstige twijfel was gerezen; -C) dat de VS deze gelegenheid zouden moeten gebruiken als een hefboom om de kernwapenonder handelingen weer op gang te krij gen. Volgens Amerikaanse zegslieden uit de sector van het Pentagon zou de verbazingwekkende spoed waarmee de mededelingen over en weer gingen er op wijzen dat tus sen Moskou en Washington enor me verschillen van opvatting be staan, die niet gemakkelijk kunnen worden overbrugd. Anderen ver moeden dat het Sowjet-voorstel al leen maar ten doel had Reagan aan de vooravond van verkiezingen in verlegenheid te brengen. Het snel le, positieve antwoord daarente gen, keert zich nu tegen Moskou. Witte Huis-woordvoerder Larry Speakes heeft gisteren gezegd, dat de VS in september willen praten over demilitarisering van de ruim te, ook als de Russen het alléén daarover willen hebben. Maar wat de VS betreft, zal ook over kernwa pens worden gepraat - dat is geen voorwaarde, noch een belemme ring. Reagan zelf kondigde aan dat hij Dobrynin, die aan het eind van de week voor overleg en vakantie te rugkeert naar Moskou, een per soonlijke boodschap heeft meege geven. Mpskous recentste verkla ringen zjjn niet het laatste woord, zo voorspelde hij, omringd door voormalige en bejaarde groothe den uit het Amerikaanse baseball met wie hij zich wilde laten foto graferen. Intussen blijft Reagans persoon lijke bemoeienis eèn kwestie van zorg. Deze president weet welis waar meer over ontwapenings kwesties dan toen hij naar Was hington kwam, maar hij blijft vol gens insiders bij gebrek aan eigen inzicht zonder vertoon van vaste koers zwalken tussen de opinies van de voorstanders van onderhan delingen en de Pentagon-vertegen- woordigers die daarin niets zien. Zolang Reagan op dit punt, zegt zijn biograaf Lou Cannon, geen duidelijk eigen standpunt kan ont wikkelen maar informatie uit het hoofd leert, maken onderhandelin gen weinig kans van slagen. En dat is temeer bedenkelijk omdat mo gelijk na Reagans eventuele her verkiezing het aandeel van de 'hard-liners' in het beleid nog zal groeien, ook al zijn zij dan voor de verkiezingsperiode enigszins ge muilkorfd. Stemmen is in Guatemala ver plicht voor de 48 procent van de bevolking die geletterd is. Voor de ongeletterden is stemmen faculta tief. De leider van de christendemo cratische partij (PCD), Vinicio Ce- rezo, schreef het succes van zijn partij toe aan de goede organisatie op het platteland. De Guatema- laanse partij had voor de verkiezin gen gehoopt enig voordeel te trek ken uit het recente verkiezingssuc ces van de zusterpartij in El Salva dor, die met Napoleon Duarte de presidentsverkiezingen won. De vorige jaar opgerichte UCN kreeg in Guatemala-stad 25 pro cent van de stemmen, wat ge waarnemers aanvankelijk deed voorspellen dat deze partij de grote winnaar zou worden. Maar de lei der van de UCN, de krantenuitge ver Jorge Carpio Nicolle, gaf des-, gevraagd toe dat de christen-demo craten de verkiezingen hebben ge wonnen. Nicolle sloot eerder een formele coalitie van de gematigde partyen uit. Cerezo verklaarde na de verkiezingen dat zijn party al een overeenkomst heeft bereikt met de gematigde Nationale Ver nieuwingspartij (PNR), die op 12 procent staat. Het is voor waarnemers verrassend dat de ultra-rechtse MLN en de sa menwerkende ultra-rechtse CAN (Authentiek Nationaal Centrum) slechts op een derde plaats terecht komen. Beide partijen waren zwaar favoriet voor de overwin ning. LA PAZ (Rtr) - Na de mislukte staatsgreep in Bolivia van het afge lopen weekeinde heeft president Hernan Siles Zuazo gisteren een adempauze gekregen van de Boli viaanse vakbeweging. Deze adem- pauze moet de president en zijn re gering in staat stellen de enorme economische problemen (hoge in flatie, enorme schulden etc.) waar het land mee worstelt aan te pak ken. In verband met de mislukte coup zijn inmiddels zekerd honderd mensen aangehouden, onder wie twee ex-ministers en vele militai ren en politie-functionarissen. Enkele tienduizenden mensen hebben gisteren in de Boliviaanse hoofd stad La Paz betoogd uit steun aan president Siles Zuazo. De vakcentrale COB had tot de betoging opgeroepen. (f0to ap) In de Boliviaanse geschiedenis is het nog niet eerder voorgekomen dat een president werd ontvoerd. In zoverre kwamen de breinen achter de staatsgreep met iets nieuws. De ontvoeringsactie valt daarentegen niet uit de toon in de tumultueuze politieke loop baan van president Hernan Siles Zuazo. De voormalige arts is een kun stenaar in politiek overleven. Door de jaren heen verdween hij herhaaldelijk van het toneel, maar hij slaagde er steeds in een come-back te maken. Zijn door vrienden geroemde crisistalent wordt de laatste tijd wel heel erg op de proef gesteld, omdat Boli via momenteel de zwaarste eco nomische crisis in zijn bestaan doormaakt. „Als staten bankroet zouden kunnen gaan, dan zou Bolivia de eerste zijn". Deze uit spraak van een Amerikaanse bankier ziet misschien de pijnlij ke situatie waarin veel Afrikaan se landen zich bevinden over het hoofd, maar is wel typerend voor de schier hopeloze situatie van het land in de Andes. Al geruime tijd lost de regering in La Paz zijn buitenlandse schuld niet meer af en een maand geleden werden afbeta lingen aan internationale banken officieel opgeschort. Deze be kendmaking baarde vooral op zien omdat in bankkringen werd gevreesd dat Bolivia's voorbeeld gevolgd zou worden door buur landen en voorbode zou blijken van een internationale financiële crisis. Over verliezen maken de bankiers zich minder zorgen. De schuld van La Paz bedraagt in to taal 5 miljard dollar, een fractie van het bedrag waarvoor landen als Brazilië, Mexico of Argenti nië in het krijt staan. Maar voor het armste land van Latijns-Amerika viel de aflossing niet meer op te brengen. Vice- president Paz Zamora verklaar de dat de kas gewoon leeg was. President Siles Zuazo had uit vrees voor de gevolgen officiële opschorting steeds voorkomen. Maar nieuwe stakingsdreigingen deden hem ten slotte van koers veranderen. Het machtige vak verbond COB vreesde links inge haald te worden door kleinere groeperingen. Het verweet Siles onder het juk van het Internatio nale Monetaire Fonds (IMF) door te gaan om voor nieuwe kredie ten in aanmerking te komen. In april had de regering een pakket economische bezuini gingsmaatregelen afgekondigd dat het leven van de gemiddelde Boliviaan twee- tot driemaal zo duur maakte. De peso werd ge devalueerd van 500 tot 2000 voor een Amerikaanse dollar. Een sta kingsgolf en ongeregeldheden waren het gevolg. De geruchten molen over een ophanden zijnde militaire staatsgreep begon op volle toeren te draaien. In de bij na 160 jaar van zijn onafhanke lijkheid kende het land meer dan 180 staatsgrepen. Deze instabili teit wordt door veel politieke waarnemers beschouwd als een van de voornaamste oorzaken van de deplorabele staat van het land. Analfabeet De arme grotendeels analfabe te boeren en mijnwerkers zijn in hoge mate politiek bewust. Hun politieke voorkeur ligt een eind links van het midden. Te ver naar de zin van de militairen en de kleine maar machtige bour geoisie. Het gevolg was door de jaren heen een strijd op leven en dood tussen deze twee machts blokken, waarvan vooral de buurlanden profiteerden. Bolivia verloor in oorlogen grote lappen grondgebied aan Brazilië, Para guay, Argentinië, Peru en Chili. Tot overmaat van ramp raakte het honderd jaar geleden aan de laatste twee zijn toegang naar zee kwijt. Het land beschikt nog wel steeds over een marine. In alle politieke beroering is de opleiding van een kundig ambte narenapparaat erbij ingeschoten. Diplomaten in La Paz kunnen verhalen vertellen over financië le hulp die werd aangeboden, maar niet kon worden aanvaard omdat ambtenaren er niet in slaagden de benodigde papieren door de bureaucratische hinder nissen te loodsen. De handel in verdovende middelen bloeit vol op. Cocainekoningen zouden met één pennestreek het land weer financiële ademruimte kunnen verschaffen. Aangeno men wordt dat de cocaplant de grootste bron van buitenlandse deviezen is voor het het land. Het dunbevolkte land (bijna 6 mil joen inwoners) is wel rijk aan mi neralen, maar de wereldmarkt prijs voor de voornaamste ex- portprodukten, tin en koper, is laag. Hernan Siles Zuazo stond met de de huidige leider van het COB, Juan Lechin Oquendo, aan het hoofd van de opstand in april 1952. Na drie dagen van bloedige strijd werd het leger verslagen door boeren en arbeiders. De MNR (revolutionair nationalisti sche beweging) nam de macht over en de arts Siles werd presi dent. Hij droeg de macht even wel enkele dagen later over aan Victor Paz Estenssoro, die een jaar tevoren presidentsverkiezin gen had gewonnen terwijl hij in Argentinië vertoefde. De verlie zende conservatieve regering ontzegde hem echter toegang tot het land en droeg de macht over aan een militaire junta. Strijd Siles Zuazo heeft veel van zijn huidige populariteit nog te dan ken aan zijn rol in de opstand van 1952. Hij won de presidents verkiezingen in 1956. Zijn ambts periode tot 1960 werd beheerst door de strijd tegen de fascisti sche Falange Socialista Bolivia- na (FSB), die het doel om de staatsmacht in handen te krijgen in 1959 uit het gezichtsveld zag verdwijnen door de zelfmoord van de leider. Ook vond Siles de machtige COB en zijn oude strijdmakker Lechin tegenover zich bij zijn plannen om de de pe so te stabiliseren. Toen ontwik kelde hij wat een van zijn formi dabelste politieke wapens zou worden: de hongerstaking. Door te weigeren eten tot zich te ne men, dwong hij zijn tegenstan ders tot inbinden. Deze vreesden grote volksoproer bij overlijden van de president. In 1960 nam Paz Estenssoro het bewind weer over. Hij kwam in frontale aanvaring met de COB. Het leger maakte van de gelegenheid gebruik om de pre sident in 1964 te wippen. Een roerige periode volgde met nieu we staatsgrepen, stakingen en geweld. De beruchte generaal Hugo Banzer Suarez zag zich ge dwongen in 1978 verkiezingen uit te schrijven. Hij had ze al eer der beloofd, maar steeds uitge steld. De verkiezingen leverden tot ieders verbazing een overwin ning voor de militairen op. Siles Zuazo verklaarde dat er gefrau deerd was en dat hij de eigenlijke winnaar was. Hij ging in honger staking en de uitslag werd ongel dig verklaard. Een jaar later herhaalde hij dit kunststukje. Bij de nieuwe ver kiezingen haalde geen van de kandidaten de absolute meerder heid. Siles had de meeste stem men, maar het parlement dreig de Paz Estenssoro, nu zijn rivaal van de andere MNR-vleugel, aan te wijzen. De gevormde interim- regering werd door het leger op zijgeschoven. Maar de militairen moesten door massale tegen stand na twee weken het veld ruimen. Mevrouw Lidia Gueiler Tejada werd interim-presidente. Het Boliviaanse volk zou het jaar daarop opnieuw naar de stembus trekken. Van mevrouw Gueiler werd gezegd dat ze zo'n goede oplossing was, omdat militairen het niet aandurfden een vrouw af te zetten. Terreur Siles behaalde in 1980 opnieuw geen absolute meerderheid en voordat het Congres kon bijeen komen om hem als winnaar aan te wijzen, greep het leger weer in. Onder generaal Luis Garcia Me- za werd Bolivia in feite gere geerd door smokkelaars in ver dovende middelen. Het leger oe fende onder de bevolking ware terreur uit. De Verenigde Staten en de Europese Gemeenschap besloten hierom de geldkraan dicht te draaien. De hopeloze economische si tuatie schiep het klimaat voor een reeks van coups en tegen- coups. De militairen droegen ten slotte in september de macht over aan het in 1980 gekozen par lement, dat Siles uit balling schap terugriep om orde op za ken te stellen. Politieke waarne mers voorspelden dat de oude strijdbare revolutionair en zijn linkse coalitie binnen een half jaar gewipt zouden zijn. Maar de arts overleefde in de kleine twee jaar dat hij nu weer in het presi dentieel paleis zetelt verschillen de politieke crises. De in januari 1983 weggelopen coalitiepartner MIR (links revolutionaire bewe ging) keerde terug in de regering. Al een half jaar gaat in La Paz het gerucht dat de communisten willen opstappen. Maar ook die bleven tot op heden in het kabi net. En waarnemers in La Paz ge loven dat hij zijn positie heeft versterkt door het avontuur van afgelopen zaterdag zonder kleer scheuren te doorstaan. (IPS)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 6