Politie bepleit 120 km per uur Snelheidsgrens onbevredigend Eis: 18 maanden voor aanranding Staatssecretaris afwijzend Elke verkeersdode kost maatschappij 1,2 min Puntenstelsel huurprijzen vereenvoudigd Brinkman: 50 miljoen bezuinigen op WVC Marokkaanse vrouw mag trouwen met Nederlander IKV vraagt om grond voor bouw vredesdorp PvdA vreest gevolgen contract KLM-Iran DINSDAG 3 JULI 1984 DRIEBÊRGEN (GPD) De leiding van het korps rijkspolitie vindt dat de toegestane maximum-snelheid op autosnelwegen moet worden verhoogd van 100 naar 120 kilometer per uur. Uit het jaarverslag van de algemene verkeersdienst in Driebergen blijkt dat bijna driekwart van de weggebruikers de grens van 100 kilometer overschrijdt. De meeste vracht- en toerwagens houden zich evenmin aan de maximum-snelheid, die voor deze wagens op 80 km is gesteld. Binnenland Staatssecretaris Scherpenhui- zen (verkeer) liet gisteravond ech ter al meteen weten dat hij er niets voor voelt de maximum-snelheid te verhogen. "De Tweede Kamer heeft eind 1982 duidelijk gezegd geen verhoging te willen en zelfs geen proef. De Tweede Kamer heeft het voor het zeggen, dus daar blijft het bij", zei hij. Volgens kolonel J.J. Jorritsma van de algemene verkeersdienst der rijkspolitie voelt de weggebrui ker zich niet aangesproken door het nu geldende maximum en on dergaat hij overschrijding daarvan niet als een overtreding. Daar komt bü dat de kans om betrapt te wor den, vrij gering is, zo blijkt uit het jaarverslag over 1983. Ontmoedigend Door deze factoren is het ook voor de politie zelf ontmoedigend om periodiek op snelheidscontrole te gaan, aldus de politieleiding, en bovendien gaat dit werk ten koste van andere bezigheden. Jorrits- ma's collega Leenders geeft daar van enkele voorbeelden. "De naleving van de maximum snelheid is voor ons een kleinig heid in het totale patroon van ver keersgedrag dat de verkeersveilig heid in gevaar brengt, zeker op au- LEIDSCHENDAM (GPD) - Elke dode in het verkeer kost de Ne derlandse samenleving 0,8 tot 1,2 miljoen gulden. De totale maat schappelijke kosten van doden, gewonden en schade als gevolg van verkeersonveiligheid moeten worden geschat op 9,3 tot 14,1 miljard gulden per jaar. Dat blijkt uit een onderzoek van ir. F. C. Flury, die is verbonden aan de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) in Leidschendam. De resultaten van het onderzoek, geti teld 'Economische schade ten gevolge van verkeersonveiligheid', worden binnenkort gepubliceerd. Flury heeft berekend dat de kosten per gewonde in het verkeer tussen 19.000 en 28.000 gulden liggen en dat de schade aan voertui gen en andere eigendommen per geval 7000 tot 10.000 gulden be draagt. De SWOV tekent hierbij aan dat met 'kosten' niet de direct toe gebrachte schade wordt bedoeld, maar het beslag op de maat schappelijke middelen. Daartoe kan ook worden gerekend het produktiviteitsverlies dat optreedt wanneer iemand tijdelijk of voorgoed uit het arbeidsproces verdwijnt. De maatschappelijke schade als gevolg van dodelijke verkeers ongevallen is berekend volgens dezelfde methode die in andere EG-landen wordt toegepast. De methode die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) toepast, geeft volgens Flury een verte kend beeld. Volgens de CBS-methode zouden verkeersdoden in 1982 een maatschappelijke schadepost van 3,9 miljard gulden hebben op geleverd. Verzekeringsmaatschappijen kwamen voor dat zelfde jaar op een totaal bedrag van 9,8 miijard. Flury en daarmee de SWOV geloven dat het bedrag van 14,1 miijard het dichtst bij de werkelijkheid ligt. In 1982 vielen in het Nederlandse verkeer 1710 doden. Vorig jaar waren het naar voor lopige schatting 1800. tosnelwegen", zegt Leenders. Aan dacht voor helm, gordel, rechts passeren en wat hij noemt 'stom opstellen bij wegopbrekingen' via- gen en verdienen veel meer aan dacht. Hoewel de algemene verkeers dienst vindt dat de maximum-snel heid beter kan worden verhoogd tot 120 km, is de dienst niet van plan de regering een officieel ad vies van die strekking te geven. DEN HAAG (ANP) - Op 1 juli vol gend jaar gaat de rijksoverheid een ander puntenstelsel hanteren om de huurprijzen te bepalen. Volgens het ministerie van volkshuisves ting wordt het nieuwe systeem eenvoudiger en zal het verschil in de huren van gelijkwaardige wo ningen in de Randstad en in overig Nederland vervallen. Staatssecretaris Brokx (volks huisvesting) wil de huurbereke- ning veranderen omdat één punt verschil in het huidige systeem kan leiden tot soms honderden guldens verschil in huurprijs. Het verschil van dit ene punt kan het gevolg zijn van een iets grotere op pervlakte van de woonkamer, bij voorbeeld één vierkante meter. In het nieuwe huurberekenings- systeem is het volgens het ministe-, rie niet langer mogelijk dat derge lijke verschillen optreden. In het op stapel staande systeem zal meer worden gekeken naar de prijs van een nieuwbouwwoningwetwoning en de daarbij passende huur. Hu ren van oude(re) woningen zullen meer daarop worden afgestemd. De puntenwaardering voor sani tair, keukens, isolatie en verwar mingssystemen zal worden ver laagd. De waardering voor ligging van de woning en woonongeving zal voorts aan strakkere criteria worden onderworpen. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet zal volgend jaar op het departe ment van welzijn, volksgezond heid en cultuur 40 tot 50 miljoen gulden bezuinigen. Een belangrijk onderdeel van het ombuigingspak ket is een vermindering van rijks subsidies aan landelijke organisa ties en adviesraden. Dat heeft mi nister Brinkman (WVC) gisteren aan de Tweede Kamfer laten weten. Het kabinet heeft al enige weken geleden besloten ook volgend jaar weer op de begrotingen van de de partementen te korten. Voor 1985 moeten de ministers 2,9 miljard gulden bezuinigen. De minister raad beslist deze weken over de verdeling per departement. Twaalf miljoen moet worden in geleverd door de landelijke organi saties en adviesraden op het WVC- terrein. Uitgangspunt is volgens Brinkman het terugdringen van „vermijdbare bureaucratiekos- ten". Bovendien vindt de bewinds man dat deze organisaties en ad viesorganen op dezelfde wijze zou den moeten worden behandeld als het departement zelf, waar al flink in is gesneden. Het vrijkomende geld wil Brink man ten dele gebruiken om meer te gaan doen voor het jeugdbeleid. Hierbij denkt de minister onder meer aan een gezamenlijk plan van Scouting Nederland, de Stichting Ruimte en het Nationaal Jeugd- fonds. Dit plan houdt renovatie en nieuwbouw van accommodaties op het gebied van jongerenwerk in. Verder zegt Brinkman „positief' te staan tegenover het uitvoeren van projecten op het gebied van jeugd herbergen. ZWARTRIJDEN - „Strafrechtelij ke vervolging van zwartrijders is haast een nog groter probleem dan het zwartrijden zelf." Dit staat in het gezamenlijke blad van de ESO, het samenwerkingsorgaan van de streekbusondernemingen. Veel zaken kunnen volgens het ESO-blad niet onderling worden geregeld en lopen bij justitie vast door chronisch personeelsgebrek. Alleen al in Amsterdam behan delt het Openbaar Ministerie jaar lijks ongeveer 90.000 van dergelij ke zaken. Maar er komt een twee keer zo groot aantal binnen. Sepo neren is niet te voorkomen. Een gelukkige Arie Visser haalde zijn aanstaande i sterdamse vreemdelingenpolitie. AMSTERDAM (ANP) - De 25-ja- rige Marokkaanse Chadia Moussa- diq, die op 20 juni in haar bruids jurk werd opgepakt door de vreemdelingenpolitie in Amster dam om uit het land te worden ge zet, mag trouwen met de Amster dammer Arie Visser. Dit heeft de vice-president van de rechtbank in Amsterdam, mr R.C. Gisolf, giste ren besloten in het kort geding dat de vrouw en haar aanstaande man hadden aangespannen tegen de Staat. Volgens de Staat was het voorge nomen huwelijk tussen de twee een schijnhuwelijk, uitsluitend be doeld om de vrouw het recht te ge ven in Nederland te blijven. Zij was hier sinds maart dit jaar ille gaal. De Staat baseerde die mening onder meer het feit dat de twee ge liefden elkaar pas enige weken kenden en nu al in het huwelijks bootje wilden stappen. De vrouw werd opgepakt en twee dagen later naar Schiphol gebracht om met het eerste vliegtuig naar haar thuis land te gaan. Vlak voor vertrek be sloot de rechter die uitzetting aan AMSTERDAM (ANP/GPD) - De officier van justitie by de recht bank in Amsterdam, mr.Franken van Bloemendaal heeft gisteren 18 maanden gevangenis en tbr geëist tegen de 28-jarige Amsterdammer R. wegens aanranding. R. is de man die op last van diezelfde offi cier van justitie eind januari dit jaar uit voorlopige hechtenis werd ontslagen wegens cellentekort. De man had toen zes aanrandingen be kend. Dat hij weer op vrije voeten kwam wekte grote ontsteltenis by de slachtoffers en actiegroepen. Mr. Franken van Bloemendaal vroeg de rechtbank gisteren de man alsnog in de cel te stoppen tot de dag van de uitspraak. Dat ver zoek werd door de rechtbank ge weigerd. De rechtbankpresident stelde de verdachte voor in augus tus vrijwillig naar het Pieter Baan- centrum in Utrecht te gaan. Tij dens een observatieperiode van minstens zeven weken moet daar blijken of hy zich in de toekomst opnieuw aan seksueel geweld schuldig zal maken. R. moet mor gen over het voorstel beslissen. R. worden twee aanrandingen ten laste gelegd: de eerste aanran ding in juni vorig jaar en de laatste in januari dit jaar. Toen hij op 9 ja nuari werd aangehouden bleek dat hij in die tussenliggende periode nog vier andere vrouwen had aan gerand. In byna alle gevallen was R. de woningen van de vrouwen binnengedrongen en bedreigde ze met een mes of priem. Bovendien was hy 5 van de 6 keer vergezeld van zyn uit de kluiten gewassen Dobbermann Pincher, waarmee hy de vrouwen bang maakte. R. zelf blijft erby dat zijn hond een lief dier is dat geen vlieg kwaad doet. De slachtoffers echter verklaarden allemaal dat het om een afgerichte hond ging, waar voor ze doodsbang waren geweest. Doodsbang zijn de slachtoffers nu nog. Drie van hen waren giste ren op de zitting en verklaarden voor geen goud de nacht in hun ei gen huis te willen doorbrengen, uit angst voor R. Eén van de vrouwen eist komende Vrijdag in kort ge ding dat R., zolang hij op vrije voe ten is, verboden wordt zich in de buurt van haar woning op te hou den. Bovendien wil zij een voor schot van 5000 gulden op een totale schadevergoeding van vijf ton. De twee vrouwen van wie de zaak gisteren werd behandeld vra gen 1500 gulden smartegeld. Door dat zij dit via de strafzaak eisen zijn zy daarbij gebonden aan het maxi mumbedrag van 1500 gulden dat kan worden vergoed. Urenlang heeft de rechtbank gis teren geluisterd naar een psychia ter en een klinisch psycholoog die de aanrander omschreven als een gehavend mens met een normale intelligentie maar met een gestoor de emotionele ontwikkeling. Een moeilijke jeugd, weinig scholing, nooit lang in een dienstbetrekking. Pas na het huwelijk van R. twee jaar geleden ging het wat beter. Maar toen zijn baby ziek werd kreeg hy moeilijkheden met zijn jonge echtgenote. Hij dronk veel en gratis in het café van een vriend en in deze periode heeft hij zijn eer ste aanrandingen gepleegd. 'Ik heb geprobeerd het seksuele te krijgen dat ik wou, binnen bepaalde beper kingen', aldus de verdachte. Volgens de deskundigen is het niet zeker of R. als hij in de toe komst weer onder geestelijke druk komt niet opnieuw tot seksueel of ander geweld overgaat. Met een be handeling kan er nog iets van hem en zijn gezin terecht komen. Over de slachtoffers van deze aanrander zei officier van justitie: 'Hun angst voor de schaamte en vernedering zijn niet terug te vinden in deze rechtzaak maar de rechtbank zal er wel rekening mee moeten houden'. Vrijdagmiddag zal een ander slachtoffer in een kort geding vra gen om R. opnieuw in hechtenis te nemen. Verschillende vrouwen hebben in afwachting van de uit spraak aangekondigd dat zy zullen onderduiken uit angst voor de aan rander. Morgen wordt de zaak voortge zet. AMSTERDAM - Voormalig politiechef Toorenaar nam gisteren af scheid van 'zijn' publiek in het Lido aan het Amsterdamse Leidseplein. Honderden bekende en minder bekende Amsterdammers bedankten de befaamde politieman voor zijn diensten. Op de foto Paul Wilking, alias Pistolen Paultje, die de scheidende commissaris een flinke fles wijn aan biedt. (foto ANP) WOENSDRECHT (GPD) - Het Interkerkelijk Vredesberaad wil dat de gemeente Woensdrecht aan vredesactivisten opnieuw een stuk grond ter beschikking stelt om een permanent vredeskamp te bou wen. De vredesbeweging schrijft dit in een brief aan de gemeente Woensdrecht. Het IKV meent dat een plaatselijke overheid ook de taak heeft om ruimte te geven voor het kunnen uiten van hetgeen in delen van de vredesbeweging leeft. Het IKV is het niet eens met de ontruiming van het vredesactie- kamp. De vredesbeweging vindt dat als er vanuit het kamp acties tegen een militaire basis worden ondernomen de schuldigen moe ten worden gestraft. Maar het is on gepast een heel vredeskamp op te ruimen, waardoor onschuldige ac tievoerders daar onder lijden, al dus het IKV. Wethouder J. Klunder Nijland van Woensdrecht zei gisteren niet te willen reageren op de brief van het IKV, voordat er over de inhoud ervan is gesproken met waarne mend burgemeester Goldberg. Dat gebeurt vandaag. Tegen 33 actievoerders die de af gelopen tijd zyn gearresteerd by de vliegbasis Woensdrecht zal een strafvervolging worden ingesteld. In de periode van 31 mei tot 5 juni werden 36 personen aangehouden wegens gepleegde strafbare feiten. Een groot deel van de vredesacti visten die, sinds de ontruiming van het vredeskamp vorige week woensdag, in Woensdrecht verble ven, heeft het dorp verlaten. Een handjevol betogers bivak keert nog voor het raadhuis en op een open plek in de nabij de start baan gelegen bos. De omstandig heden zyn verre van ideaal. De po litie verhindert de bouw van nieu we onderkomens, zodat de demon stranten onder stukken plastic be schutting moeten zoeken tegen de regen. DEN HAAG (GPD) - Het PvdA- Tweede-Kamerlid Van den Berg wil opheldering hebben over het contract dat de KLM met Iran heeft afgesloten voor het onder houd van vyf Boeing's 747. Twee van deze jumbovliegtuigen met burgerlijke registratie worden ge bruikt door de Iraanse luchtmacht. Volgens Van den Berg kan het on derhoudscontract politieke en eco nomische gevolgen hebben, omdat Nederland, hofe bescheiden ook, op deze manier betrokken kan raken bij de oorlog tussen Iran en Irak. Drie van de toestellen waarvoor het onderhoudscontract is afgeslo ten, zijn in gebruik bij Iran Air. De twee andere worden door de Iraan se luchtmacht gebruikt als trans portvliegtuigen. Ze kunnen wor den ingezet om andere vliegtuigen, bijvoorbeeld onderscheppingsja gers en jachtbommenwerpers, in de lucht bij te tanken. „Op het Iraanse transportvlieg tuig dat nu op Schiphol staat, zijn voorzieningen aangebracht die duiden op exclusief militair ge bruik in bepaalde situaties", zegt Van den Berg. „Het is dus een puur militaire functie ten behoeve van Iran. Dat betekent dat het vliegtuig wordt ingeschakeld bij de huidige oorlogsvoering in het Midden-Oos ten". Volgens het kamerlid is het 'zeer onverstandig' van de KLM dat men het onderhoudscontract heeft afgesloten, omdat Nederland op deze manier betrokken kan raken in een ernstig conflict. Van den Berg wil deze zaak na het zomerreces te berde brengen in de kamercommissie die zich bezig houdt met de uitvoer van militaire goederen. 'Onderzoek CP' UTRECHT (ANP) - Het Anti-Dis criminatie Overleg (een samenwer kingsverband van elf organisaties van kerken, vakbeweging en bui tenlanders) doet een „dringend be roep" op de Tweede Kamer om een onderzoek in te stellen naar het be staansrecht en de activiteiten van de Centrumpartij. In een gisteren verzonden brief aan de Tweede Ka mer stelt het overleg dat de Cen trumpartij de verdraagzaamheid in Nederland ondermijnt. Het overleg zegt 'in hoge mate verontrust' te zijn over het optre den van de Centrumpartij en haar leden en aanhangers. 'Of in een de mocratie plaats is voor een partij met uitgangspunten en gedragin gen als de Centrumpartij is een vraag die een duidelijk antwoord behoeft', aldus de brief aan de Ka- SCHIPHOL Ook wanneer in 1992 de Olympische Spelen niet in Neder land worden gehouden, zal Nederland bereid zijn de Olympische Spelen voor gehandicapten te organiseren. Wanneer andere landen dat niet wil len 'hebben wij nog wel een gaatje', aldus staatssecretaris Van der Reij- den (WVC). Hij zei dit gisteren op Schiphol bij de ontvangst van de uit New York teruggekeerde Nederlandse deelnemers aan de Olympische Spe len voor gehandicapten. Op de foto drukt prins ClaiLS de hand van zwemster Yolanda Romero, terwijl hij de vijf medailles bewondert die het meisje in de Verenigde Staten won tijdens de Olympische Spelen voor gehandicapten. De Neder landse ploeg veroverde in totaal 110 medailles. (foto anpi te houden om uit te zoeken of de Staat wel zorgvuldig en volgens de regels had gehandeld. De Staat is fout geweest, meende mr. Gisolf. Hij baseerde zich op een artikel in het Verdrag van Ro me waarin staat dat iedere man en vrouw van huwbare leeftijd het recht heeft om volgens de nationa le wetten een huwelijk aan te gaan. De motieven daarbij doen niet ter zake, aldus dit verdrag. Het is voor de man en vrouw op praktische gronden onmogelijk in een ander land te trouwen. De Staat heeft door het huwelijk in Nederland onmogelijk te maken en de bruid in hechtenis te nemen en uit te wijzen het Verdrag van Rome geschonden. Om dat te her stellen moet de Staat alsnog gedu rende tien dagen de heer Visser en mevrouw Moussadiq in de gele genheid stellen te trouwen. Gedu rende die tijd mag de vrouw niet het land worden uitgezet, aldus de rechter. De Marokkaanse vrouw blijft in bewaring, maar deze bewaring wordt opgeheven zo gauw ze ge trouwd is. Wanneer de twee zullen trouwen is nog niet bekend. DEN HAAG (GPD) - De rijkspo litie in Driebergen, de groep die dagelijks in opvallende Porsches over de autosnelwegen raast en anderen maant of dwingt om minder snel te rijden, pleit voor verhoging van de maximale snel heid. Dat lijkt wel het laatste wat je zou verwachten. Is de Por- sche-groep al gevallen voor de realiteit van het aanstormende blik - zoals oud-minister van verkeer en waterstaat Tuijnman het placht te noemen - en is het nu nog alleen de volksvertegen woordiging, de Tweede Kamer, die moet bezwijken? door Harry Kuiper Honderd is weliswaar een mooi rond getal, maar als maxi male snelheid op autosnelwegen valt er wel het nodige tegen in te brengen. Op talrijke stukken van het Nederlandse autosnelwegen net is 100 km per uur onverant woord hoog. Toch zou op andere trajecten een hogere grens vrij wel zeker weinig kwaad kunnen. De grenzen die wy nu kennen, zijn eind 1973 ingevoerd by wyze van verzoek, toen Nederland door de Arabische wereld werd uitgesloten van olie-leveranties. Als zaak van nationaal belang was 100 km per uur voor veruit de meeste weggebruikers best te verteren, haast iedereen hield zich er voorbeeldig aan. Wegens de sterk toenemende verkeersonveiligheid in die jaren had de toenmalige verkeersmi nister Westerterp in het kabinet- Den Uyl trouwens al in de zomer van '73 aangekondigd dat er op zeker moment een maximum zou komen, ook al had hij geen tijdstip en zeker geen maximum genoemd. Maar toen in de loop van 1974 het verzoek werd omgezet in een definitief gebod, was lang niet ie dereen daar gelukkig mee. Delen van de autosnelwegen in Neder land zijn immers gebouwd voor veel hogere snelheden. Marke ring, verlichting, vangrails, en overzichtelijkheid zijn daarop af gesteld. Op autosnelwegen ge beuren verhoudingsgewijs aan zienlijk minder ongelukken dan op de andere verharde wegen. Bovendien is het nogal scheef dat treinen op veel trajecten met 140 km per uur onbewaakte overwegen mogen passeren, ter wijl auto's op autosnelwegen die kilometers achtereen volstrekt kruisingvrij zyn, niet sneller dan 100 mogen. Het is juist op die de len van het autosnelwegennet waar slechts weinigen de zin van maximaal 100 per uur inzien, en het gebod negeren. Tegelijk is lang niet elke kilo meter van het autosnelwegennet geschikt voor hoge snelheid, zelfs niet voor 100 km per uur. Nog afgezien van weggedeelten die ontoereikend zijn om het ver keer te verwerken - de vrijwel dagelijks weerkerende berichten over Coentunnel, Ridderkerk- Rotterdam en andere plaatsen spreken voor zich - zyn er ook vele kilometers waar op- en afrit ten zo dicht by elkaar liggen, dat lagere snelheid een dodelijke noodzaak is om ongelukken te vermijden. Met dit gegeven wilde staatsse cretaris Scherpenhuizen (ver keer) eind 1982 laten onderzoe ken wat de effecten zijn van een wisselende maximumsnelheid. Maar een meerderheid in de Tweede Kamer wilde zelfs van een proef niet horen. Daarmee zette de Tweede Ka mer ook de politie voor het blok. Snelheidsmaniakken pakken is een vry gemakkelijk karwei. Je zet een auto met radarappara- tuur achter de bekende dikke boom en de overtreders melden zich als motvlinders bij de lamp. In weinig ogenblikken worden zoveel overschrijdingen van de 100 km-grens geregistreerd, dat je je moet afvragen of je nog wel met maniakken te maken hebt De Algemene Verkeersgroep van de rijkspolitie in Driebergen (AVD) heeft nu de niet zo opzien barende bevinding gepubliceerd dat de maximale grens de meeste weggebruikers niet aanspreekt. Dat wist ook de rijkspolitie al lang. Met de niet-opvallende au to's waarmee de verkeersgroep behalve de Porsches op de weg verschijnt, worden alleen maar weggebruikers aangehouden die boven de 140 km per uur komen. 'Daarmee verrichten we per controlerende auto 70 aanhou dingen', aldus de rijkspolitie, 'en dan is onze werkdag om. Meer kunnen we er niet aanhouden'. Intussen blijven andere taken liggen. Er rijn tal van andere ge dragingen in het verkeer, waar door levensgevaarlijke situaties ontstaan. Door zoveel aandacht te geven aan één aspect van het verkeersgedrag, verslapt de aan dacht voor andere zaken en wor den in feite ook die bepalingen uitgehold.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5