Feest van Minerva in park wekt woede raadsleden en buurt 1 De bedrogen consument Kroon wijst ontwerp voor definitieve brug Waag af Joe Cocker bij Minerva: voldoende stof tot napraten Felle kritiek op burgemeester Ook winkeliers boos Nieuwe Rijn met vier fonteinen uitgebreid DINSDAG 3 JULI 1984 LEIDEN Burgemeester Goekoop is gisteravond uitermate fel bekritiseerd, omdat hij niet is opgetreden tegen de geluidsoverlast van de jubileumfeesten van de studentenclub Minerva in het Van der Werfpark. Gedwongen door de raadscommissie algemene be stuurlijke aangelegenheden belegde hij gisteren vroeg in de avond nog een spoedverga dering met het organisatiecomité om verdere geluidsoverlast zoveel mogelijk tegen te gaan. Leiden LEIDEN - Niet alleen de lustrumvierders van Minerva, maar ook vele duizenden bur gers zijn gisteren verrast met een gratis op treden van Joe Cocker band. Het Britse bluesfenomeen had namelijk zoveel geluids apparatuur laten aanrukken dat het wel leek alsof de plaats van handeling het immense festivalterrein van Woodstock was in plaats van het knusse Van der Werfpark. De sfeervolle bluesrock die Cocker, woens dagavond op herhaling in de Groenoordhal- len, en zijn zeven man/vrouw sterke begelei dingsband produceerden, bleef dan ook niet 'hangen' in het hermetisch afgesloten Van der Werfpark. Integendeel, niet alleen de honderden op de Steenschuur opgestelde burgers konden gratis meegenieten, gedra gen door de krachtige wind drong hét vocale geweld van Cocker en de gierende uithalen van de uitstekende gitarist Cliff Goodwin door tot in alle uithoeken van de binnenstad Hoewel hij wel degelijk besefte dat dit fraaie staaltje van geluidsoverlast de verhouding Minerva - Leidse burgerij niet bepaald ten goede zal komen, was Michiel van de Graaff gisteravond waarschijnlijk de gelukkigste ziel op het met enkele duizenden lustrum vierders bezaaide feestterrein. Immers, in de middaguren hadden zich niet alleen letterlijk maar vooral ook figuurlijk inktzwarte wolken samengepakt boven de rode haardos van de voorzitter van de lu strumcommissie. Zijn huisgenoot Jan Kie- wiet de Jonge was er met wat hulp van zijn vrienden weliswaar in geslaagd Cocker Band voor de viering van het 34ste lustrum te contracteren, maar moeilijkheden met het podium, de aanvoer van de geluidsappara tuur en de geruchten dat Cocker waarschijn lijk toch niet zou opdagen, maakten van de anders zo laconieke Van de Graaff een ner veus baasje. Enkele uren voor het optreden zocht het tij delijke opperhoofd van de drieduizend leden van het Leidse studentenkoor contact met de weergoden in De Bilt. "Kunt u mij zeggen hoe het weer boven Leiden zich de komende uren ontwikkelt? Oh, dat is niet zo best. Nou ja, dan maken we er maar een soort Wood stock van. Dat is ook verregend, maar de mensen praten er nu nóg over". Va de Graaff kon zijn geluk dan ook niet op toen het optreden van Cocker, opvallend en thousiast aan het einde van zijn Europese toernee, even later uitgroeide tot een gedeel telijk verregend, maar uitermate sfeervol fes tivalletje. En dat er over dit mini-Woodstock voorlopig nog flink zal worden gesproken, staat ook als een paal boven water. Al was het alleen maar in de gemeenteraad. JAAP VISSER Geëmotioneerde omwonenden van het Van der Werfpark waren ook aanwezig tijdens de commis sievergadering. "Vanavond is het om tien uur afgelopen. Dat zweer ik u", riep een omwonende de aangeslagen Goekoop toe. "Ik ben niet van plan dit langer te pikken". En een oudere vrouw uit de buurt: "Ik heb een geïsoleerd huis. Ik had m'n ramen dicht en wat in m'n oren gestopt, maar ik kon niet sla pen. Minerva terroriseert een heel stadsdeel met die geluidsoverlast". Zingende studenten PvdA-raadslid Snelders maakte de tientallen klachten over geluid soverlast aanhangig in de raads commissie. "Ik vind dat mensen die al drie nachten niet hebben kunnen slapen er recht op hebben vanavond wel op tijd naar bed te kunnen", zo zei ze. Snelders doelde op de overtreding van de afgege ven vergunning. Zaterdagnacht mocht Minerva doorgaan met mu ziek tot twee uur, maar daaraan hield de studentenvereniging zich niet. Bovendien mocht er drank worden geschonken tot zes uur in de morgen. Het gevolg was wel dat het lang rumoerig bleef in het park, onder andere door zingende stu denten. Bij de politie zijn tientallen klachten binnengekomen over de geluidsoverlast. Toch is er niet op getreden, zei plaatsvervangend- commissaris Mostert. "Aan zingen kunnen we niets doen", consta teerde hij droog. Maar ook de volu meknop was niet lager gedraaid, want op de vraag van het CDA- TASJESROOF - Op het Stations plein werd gistermiddag om streeks twee uur de tas van een 72- jarige vrouw gestolen, die bij een bushalte zat te wachten op de bus naar Alphen aan den Rijn. In de tas zat volgens de politie o.a. een paar honderd gulden. Klachten over optreden van Joe Cocker LEIDEN - Het regende gister avond telefoontjes bij de politie van mensen die klachten had den over het optreden van Joe Cocker in het Van der Werf park. Volgens de politie stond de telefoon de gehele tijd roodgloeiend. De Leidse politie overweegt overigens om een rapport te gaan schrijven over de Minerva-feesten van de afge lopen dagen, "zodat de moei lijkheden die zijn gerezen in de toekomst niet meer kunnen voorkomen". raadslid Geelkerken over de pre cieze maatregelen van de politie te gen de geluidsoverlast bleef Mos tert het antwoord schuldig. De plaatsvervahgend-commissaris verwees naar de contacten die met de organisatie waren geweest. "Wij proberen het te regelen", was zijn enige antwoord. Maar zonder resultaat, consta teerde de commissieleden. "Ik vind het raar dat de politie niet eer der heeft geconstateerd dat de ge luidsoverlast overmatig was", zei Snelders. En haar partijgenoot Van der Pluijm: "Het stoort mij dat de politie niet eerder heeft ingegre pen". Hij stelde voor nog direct met Minerva te gaan overleggen. Goekoop voelde daar eerst niets voor. Hij vertelde dat er overleg was tussen politie en Minerva over de klachten. En dat er een compro mis was bereikt. De muziek zou tot het optreden van de wereldbe roemde artiest Joe Cocker op een aanvaardbaar niveau worden ge bracht. Na het optreden van Coc ker zou het feest in het Van der Werfpark onmiddellijk beëindigd worden, aldus Goekoop. Intrekken De commissie vond de toezeg ging van Goekoop echter onvol doende. Van der Pluijm na die toe zegging: "Naar aanleiding van de vele klachten is er volgens mij vol doende reden om de vergunning vanavond nog in te trekken". Maar dat zinde Goekoop niet. Hij was bevreesd voor schadeclaims van Minerva, omdat de vereniging Joe Cocker had ingehuurd. Hij wees er dan ook op dat er geen waarschu wingen waren gegeven aan Miner va. En zomaar tot intrekking van de vergunning overgaan, kon vol gens hem niet. Voor Snelders was toen de maat vol: "Eerst geeft de politie geen waarschuwingen en dan wordt er nu gezegd: ja, we kunnen de vergunning niet intrek ken, omdat er gisteren geen waar schuwingen zijn gegeven". Het optreden van Goekoop stoorde de raadsleden zichtbaar. "In alle eerlijkheid: ik denk dat wij ons niet gerealiseerd hebben dat met de huidige apparatuur zo ge luid kan worden voortgebracht", was een opmerking die de commis sie duidelijk in het verkeerde keel gat schoot. "Die apparatuur was er ook al in maart toen u de beslissing nam", was de reactie. Ook de me dedeling van Goekoop dat hij pas gistermorgen op de hoogte werd gebracht van de vele klachten, viel niet goed. Fel was ook de reactie van de publieke tribune: "U bent zeker nog nooit naar een popcon cert geweest? Nee, natuurlijk niet. Als u nu gewoon zegt: ik ben dom geweest. Ja, u bent gewoon dom". Spoedoverleg Goekoop bemerkte de irritatie en besloot de vergadering te schor sen voor spoedoverleg met de in derhaast opgetrommelde feest commissie van Minerva. Na een half uur kwam hij naar de commis sie terug met een compromis. Tot half twaalf zou het optreden van Joe Cocker uiterlijk duren, had Mi nerva beloofd. En Goekoop voegde daar nog aan toe: "Om half twaalf draaien we de knop om". Nog geen twee uur later werd de belofte door Minerva gebroken. Cocker speelde met zijn band door tot bijna kwart voor twaalf. Volgens de politie ver klaarden de muzikanten dat ze contractueel verplicht waren om in totaal vijf kwartier te spelen. Glas Het PvdA-raadslid Van der Pluijm had bovendien nog meer kritiek op Goekoop. Volgens hem hield Minerva zich niet aan de voorwaarden die in de vergunning zijn gesteld. "Ik stoor mij bijzonder aan het feit dat glazen en flessen in voldoende mate aanwezig zijn", zei hij, verwijzend naar het verbod om in of in de omgeving van het park van glaswerk gebruik te malcen. Goekoop betoogde dat er geen glaswerk werd gebruikt, waarna Van der Pluijm uitriep: "Burge meester, schei toch uit. Op de boot tegenover het gebouw van de so ciale dienst staan de flessen op ta fel". Het gebruik van glaswerk is ver- Joe Cocker met band: gister avond voor een select Minerva- publiek, morgenavond voor ie dereen in de Groenoordhallen. (foto Holvast) boden om later niet allemaal scher ven in het gras te vinden. Zo moet Minerva ook het park schoonma ken. Van der Pluijm had daar wei nig vertrouwen in. "Wie gaat er voor opdraaien? Hier staat keurig dat het terrein netjes moet worden opgeleverd, maar dat hebben we vijf jaar geleden ook al gezien". Toen vierde Minerva ook het lus trum in het Van der Werfpark. Goekoop antwoordde: "Ik heb vol doende vertrouwen in Minerva dat het opruimen van het park goed gebeurt. Bovendien heeft Minerva planten aangeschaft om het park tijdens de feesten te verfraaien die worden achtergelaten". Hij beloof de de commissie verder dat de hele gang van zaken op papier wordt gezet, zodat later de hele zaak nog eens kan worden doorgesproken. Overigens gebeurt dat zeer waar schijnlijk al eerder. PvdA-raadslid Snelders wil vanavond haar fractie vragen de Minerva-problematiek aan de orde te stellen in de ge meenteraad van aanstaande maan dag. LEIDEN - De winkeliersvereniging van de Doezastraat heeft zich zeer gestoord aan de festiviteiten van studentenvereniging Minerva de afgelo pen avonden in het Van der Werfpark en de overlast die dat heeft gege ven. Secretaris Wolters kondigt aan dat het bestuur een boze brief naar de gemeente zal schrijven. "Als wij eenmaal per jaar een geluidsinstallatie op fluisterniveau in de Doezastraat willen plaatsen, moeten we aan dui zend voorwaarden voldoen, voordat we een vergunning krijgen. Maar de universiteit en Minerva zijn kennelijk boven de wet verheven". "Afgelopen zaterdagmiddag werd de Doezastraat opeens afgesloten. Een winkelstraat! En wij wisten nergens van. Als wij een braderie willen houden, worden er allerlei eisen gesteld in verband met de bereikbaar heid voor de brandweer en dergelijke. En nu werd de straat zomaar ge blokkeerd". LEIDEN - Er komen vier fontei nen in de Nieuwe Rijn. B en W van Leiden hebben dat besloten op verzoek van de winkeliersvereni ging Nieuwe Rijn. Alleen de ge meenteraad moet nog akkoord gaan met de aanschaf en plaatsing van de fonteinen. De totale kosten zijn tienduizend gulden. De winke liersvereniging betaalt daarvan tweeduizend gulden. Uitbreiding van het aantal fon teinen is al jaren het beleid in Lei den. "Met name het wat stiefmoe derlijk bedeelde stadscentrum komt in aanmerking voor een der gelijke levendige en speelse voor ziening", aldus de overwegingen bij het B en W-besluit. B en W beseffen dat er al een fon tein is, namelijk de monumentale Vismarkt-fontein, "maar bij dit kunstwerk is er meer sprake van 'bedruipen' dan van spuiten". Daarom zijn er nieuwe fonteinen nodig in de Nieuwe Rijn. Twee fonteinen komen tussen de Bastiaansbrug en Koornbrug, de derde spuit aan de andere zijde van de Koornbrug en de vierde gaat tussen de Karnemelksebrug en de Bastiaansbrug het stadsbeeld ver levendigen. De fonteinen worden zo geplaatst dat de rondvaartboten ongehinderd kunnen passeren. Het is de bedoeling dat er zoge noemde drietrapsfonteinen wor den aangeschaft. Een straal gaat recht omhoog en twee waterstralen vormen cirkels rond die eerste straal. Voorlopig worden de fonteinen op proef geplaatst. LEIDEN - Niets is leuker dan kijken naar consumentenpro gramma's waarin de auto's van misdeelde kopers aan een nader onderzoek worden onderwor pen. Met veel gevoel voor drama tiek wordt de kijker onthaald op een demonstratie. Gewapend met gereedschap en op het gelaat een ernstige gri mas komt de deskundige in beeld. De deuren zijn verroest, meldt hij kortaf, en om zijn gelijk te bewijzen doorsteekt hij één van de deuren. De eigenaar staat beteuterd te kijken. De deskundige beklopt de banden en stelt tevreden vast: versleten. De eigenaar staat nu te kijken alsof hij net een kopje azijn heeft leeggedronken. Leuk. Dank zij dit tafereel worden we namelijk weer eens gesterkt in de idee dat wij niet zo achterlijk zijn om een w,agen te kopen waaraan je direct al had kunnen zien dat behalve de asbak niets in orde was. Voor de kantonrechter gister ochtend ook een miskoop van de maand, ik bedoel: iemand die de eigenaar van een miskoop was geweest. Hij woonde in Wassenaar en had al weer een tijd geleden, een auto willen kopen. Een mogelijk heid diende zich aan en hij be zocht de verkoper. Tweehonderd gulden moest het voertuig kos ten. Schappelijk bedrag. Maar die prijs had hem wel moeten waarschuwen. Niks van dat. Of hij een ritje kon maken. Een ritje? De verkoper was verbaasd geweest volgens de verdachte. Nee, dat kon echt niet. Als hq de auto kocht, nou, dan kon hij nog genoeg ritjes maken. De ver dachte betaalde en bezegelde z'n lot. Goed staatsburger als hij was, besloot hij allereerst om de pa pieren in orde te maken. Een maal terug van het postkantoor besloot hij maar eens een wat langere proefrit te maken. Hij kwam van een koude ker mis thuis: politie. De agenten bestudeerden de au to en kwamen alras tot de slot som dat een en ander niet in orde was. Kapotte knalpot, om maar eens wat te noemen. De officier van justitie stak gis terochtend z'n verbazing over de loop der gebeurtenissen niet on der stoelen of banken. Die auto had maar tweehonderd gulden gekost - was dat niet al een aan wijzing geweest? Een proefritje had hij niet mogen maken - was er toen niet een hele batterij lam pen gaan branden? Nou neuhhh. Als de geboren onschuld stond de verdachte voor de balie. Het leek wel alsof hij tijdens deze zit ting pas begreep wat er allemaal met hem was gebeurd. Halver wege de behandeling van zijn zaak stelde hij namelijk vast: "Ik ben belazerd". Kantonrechters Soms redeneren kantonrech ters op een merkwaardige ma nier. Neem dat geval van gister ochtend. Een man maakte zich boos voor de balie omdat hij een boete al had betaald en dus ten door Wim Brands onrechte voor de rechter moest verschijnen. De verdachte wilde nu wel 'ns precies weten wat er fout was ge gaan. Dit zinde de rechter op een bepaald moment niet en hij zei: "Ik vind dat we deze zaak moe ten kortsluiten en in elk geval niet op de spits moeten drijven. En beseft u vooral goed dat die hele machinerie niet in werking was gezet als u geen overtreding had gemaakt". Merkwaardige redenering. Volgens deze rechter is iemand die een fout maakt dus ook ver antwoordelijk voor alle fouten die worden gemaakt bij een po ging om die eerste fout te be straffen. Wie recht heeft gestudeerd denkt dus soms krom. DEN HAAG/LEIDEN - Het ont werp voor een definitieve brug over de Oude Rijn ter hoogte van de Waag is door de Kroon verwor pen. De voorgestelde brugcon- structie zou volgens deze beroeps instantie de monumentale zeven tiende eeuwse steiger voor het Waaghoofd ontsieren. De gemeente wilde op een hoek van het Waaghoofd een enkele me ters hoge mast plaatsen vier kabels (twee bevestigd steiger zelf en twee aa brug). Volgens de gemeente lijkt zo'n constructie veel op de in vroe ger tijden voor de Waag aanwezige kranen en zou dus ook historisch volkomen verantwoord zijn. De toenmalige staatssecretaris van CRM was het hier niet mee eens en weigerde vijfjaar geleden de beno digde vergunning voor de vervan ging van de nu al weer sinds toen bestaande noodbrug. Leiden heeft hiertegen bij de Raad van State be roep aangetekend met het genoem de resultaat. Noodbrug De staatssecretaris had indertijd helemaal niets op met een brug op die plaats. Al in juni 1979 liet hij de gemeente weten dat er een nood brug voor fietsers en voetgangers mocht komen, alleen omdat er rio leringswerkzaamheden langs de Visbrug werden uitgevoerd. Maar na vijf weken moest die weer wor den afgebroken. De staatssecreta ris vond een kleine omweg voor fietsers niet erg en constateerde dat voetgangers via de brug juist een omweg nemen. Iets ten westen van het Waag hoofd zou volgens de toenmalige bewindsman wel een brug mogen komen. Hij was daarom niet bereid toe te staan dat de nog steeds be staande noodbrug op die plaats door een definitieve zou worden vervangen en vond dat die meteen moest worden afgebroken. Leiden heeft de afbraak tot nu toe kunnen tegenhouden door tegen de beslis- Politie-bus Op het Stadhuisplein staat morgen de zogenaamde politie- informatiebus. In deze bus, die al voor het vijftiende jaar door het land toert, is een expositie opge nomen, waarin het werk van de gemeentepolitie ifiordt verduide lijkt. Door middel van foto's en tekst wordt een beeld gegeven van een aantal facetten van het politiewerk. Tevens is er een doorlopende video-presentatie die plaats en taak van de politie aangeeft. Personeel van de plaatselijke politie is in de bus aanwezig om vragen van lokale aard te kun nen beantwoorden. Geïnteres seerden in het beroep van politie man worden in de bus ook aan informatie geholpen. De bus staat van tien tot vijf uur bij het stadhuis. Fietsen vrijdag een avond-fietsdrie- daagse (er kan dus één avond met gefietst worden). De afstan den zijn vijftien en dertig kilome ter per avond en startplaats is het clubgebouw aan de Sma ragdlaan in het Morskwartier. Inschrijven kan bij de start. Emill Hagens, basketbalspeler bij Elmex, lost het startschot Starttijd is tussen 18.30 en 19 30 ook mor- sing van de staatssecretaris bij de Kroon beroep aan te tekenen. Wethouder Peters (ruimtelijke ordening) is niet bepaald ongeluk kig met de uitspraak van de Kroon. "Natuurlijk is het jammer dat het oorspronkelijke ontwerp wordt af gekeurd", geeft hij toe. "Maar in de uitspraak staat niét dat er helemaal geen brug mag komen op die plaats. De staatssecretaris en Mo numentenzorg hebben dus wat dat betreft ongelijk gekregen". Daarom gaat de gemeente zich nu buigen over een ander ontwerp voor een brug bij De Waag, ééntje zonder mastconstructie. Dat zal overigens niet op korte termijn ge beuren. De noodbrug zal eerst nog dienst moeten doen als in novem ber rioleringswerkzaamheden in de Hoogstraat worden uitgevoerd. Peters: "We gaan eerst bekijken of die brug versteviging behoeft. Pas dan gaan we aan een nieuw ont werp denken Dat zal dus niet voor het eind van het jaar zijn" ADVERTENTIE ^Seigneur j d'Orange SH Vorstelijke likeur 'n Melange van sinaasappelen, koffiebonen, Delcavé wijn en gedistilleerd

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3