Leiderdorp krijgt een eigen oudheidskamer Plan woningbouw Wilgenhof Wassenaar weifelt over keuze regio Plan van De Hollandsche Tuyn Belangengroep Tuinpad wint het bij de Kroon Stad en rand DINSDAG 3 JULI 1984 LEIDERDORP - Het is een opmerkelijke variëteit aan ak- tiviteiten die De Hollandsche Tuyn het komend seizoen ontplooit. Er moet wat de stichting betreft nu bijvoorbeeld eindelijk een oudheidkamer in Leiderdorp komen. En men wil daarnaast veel meer culturele evenementen gaan opzetten. Cabaret, lezingen, klassieke concerten: de be sprekingen zijn in volle gang. Wat de oudheidkamer betreft: medio januari moet Lei derdorp zo'n mini-museum rijk zijn. Alle stille getuigen uit een ver verleden, die ooit in het dorp zijn opgevist, moeten daarin een plaatsje krijgen. Zoals bijvoorbeeld de gouden munt, onlangs gevonden op een niet nader bekendge maakte plaats. De plannen voor een oudheidka- mer verkeren nog in een pril sta dium. Deze week vindt pas de eer ste vergadering erover plaats. Ze ker is wel dat de Leiderdorpse Kunstkring het langgekoesterde plan kan verwezelijken op de zol der van De Hollandsche Tuyn aan de Hoofdstraat 24. Aldus bestuurs lid Ed ten Hooven van de stichting. Realisering van eiland Koudenhoorn weer een stap verder WARMOND - De realisering van het Warmondse recreatie-eiland Koudenhoorn is weer een stapje dichterbij gekomen. Gisteren gin gen de commissies financiën en openbare werken akkoord met een voorstel om voor ruim 1,1 miljoen gulden het zogeheten overgangs gebied op het eiland in te richten. Dit gebied, dat tussen het recrea tie- en stiltegebied komt te liggen, moet halverwege volgend jaar ge reed zijn. In het overgangsgebied zijn on der meer dierenweiden, invaliden- visplaatsen, moestuinen en een wandelgebied gepland. Als het in derdaad lukt om, zoals wethouder Slingerland gisteren zei te hopen, in september met de werkzaamhe den te beginnen, dan kan het ge bied in de tweede helft van 1985 worden opgeleverd. Daarmee ligt de voltooiing van Koudenhoorn dan precies een jaar voor op het schema. De aanbesteding van het werk is niet openbaar. Het college heeft ge kozen voor een soort mengvorm. De gemeente en de Heidemij, die het bestek voor de werken heeft gemaakt, nodigen elk twee aanne mers uit die het werk naar hun me ning kunnen uitvoeren om een of ferte te maken. Uit die vier wordt dan de uiteindelijke aannemer kozen. Wethouder Van Schie licht te gisteren toe dat het werk op Koudenhoorn door de moeilijke grondstructuur niet door elke a nemer gedaan kan worden en de gemeente zekerheid wil hebben dat het in elk geval goed gebeurt. Daarom wil het college alleen in zee gaan met een aannemer die men kent en waarin men vertrou wen heeft. Aan de andere kant wilde het college wel profiteren van de scherpte concurrentieverhoudin gen en zodoende een vorm van 'open inschrijving' realiseren. De commissieleden toonden zich te vreden met het gevonden compro mis. Progressief Warmond-raads lid Van Kuijen vertolkte de gevoe lens van de commissie met zijn op merkingen dat hierbij van een 'ele gante oplossing' sprake was. DINSDAG Leiden Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, Nederlandse les voor buiten landse jongeren, 19-20.30 uur, aanslui tend soos, muziek of film. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. NVSH infocentrum - Rapenburg 48, tel. 149987, geopend op werkdagen van 14- 16 uur, di ook 20-21 uur. Voorschoten Lindehoeve - Burg. v.d. Haarplein, dart en stripcafé, 21 uur. Leiderdorp Gemeentehuis - raadscommissie be roep- en bezwaarschriften, 19 uur. Oegstgeest Gemeentecentrum - Lijtweg, open brid ge drive, 19.45 uur. WOENSDAG Leiden Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen, soos en sport, 15-17 uur. Hooglandse kerk - Pauze-orgelconcert door Vincent van Laar, 12.30 uur. Voorschoten Lindehoeve - Burg. v d. Haarplein, APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: 29 juni tot 6 juli door: Apotheek Kok, Topaaslaan 15, Leiden, tel. 76439. Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Rosmolen 13, Leiden, tel. 211611. Apotheek Noord-Hofland, Thorbecke- weg 3, Voorschoten, tel. 762877. die ervan overtuigd is dat er her en der in Leiderdorp (de gemeente- werf, de kelder van het gemeente huis) heel wat goederen opgesla gen liggen die een goed beeld ge ven van de Leiderdorpse geschie denis. Bovendien staat in de statu ten opgenomen dat het oprichten van een oudheidkamer één van de doelstellingen van de stichting is. De Hollandsche Tuyn kan die zolderruimte wel missen, al wordt het aantal aktiviteiten het komend seizoen fors uitgebreid. De cursus die deze maand wordt gegeven zal in elk geval weinig ruimte vragen. Dat is de cursus buiten tekenen in en om Leiden, die op dinsdag- en op woensdagmiddag wordt gege ven onder leiding van beeldend kunstenaar Rob Schouten. Van middag is de eerste les; belangstel lenden kunnen echter ook in de loop van deze en volgende week nog aan de bel trekken voor een plaatsje in de les. Dat kunnen dan mensen zijnil||v aardig met het potlood overweg kunnen, maar net zo goed mensen die ronduit stuntelig tekenen. Rob Schouten gaat het om het enthou siasme en de wil van cursisten om - in kleine groepjes - iets te leren. "Want als je wilt, kun je met bege leiding en corrigeren een heleboel ontwikkelen. Dat is vorig jaar ook gelukt. Er waren mensen die nog nooit iets in die richtig hadden ge daan die er helemaal gek van zijn geworden". Uniek is de tekencursus voor kinderen (op woensdagmiddag) en ook de grafiekcursus, waarvoor in De Hollandsche Tuyn een speciaal persje is neergezet. In het najaar kan men in de bovenruimte ook te recht voor cursussen tekenen, schilderen, aquarelleren en etsen. Cultuur Dat is voor wat de komende tijd betreft de hoofdmoot van de Lei derdorpse stichting. Bestuurslid Ed ten Hooven kijkt echter ook verder vooruit. In het najaar moe ten er heel wat culturele aktivitei ten gaan draaien. Zo zijn er bespre kingen gaande voor schrijvers avonden met onder andere Simon Vinkenoog, Drs. P. moet Leider dorp in november aandoen en er staan optredens van een harpiste en een caberetgroep op stapel. Bestuurslid Ed ten Hooven (links) en kunstenaar Rob Schouten in de zolderruimte van De Hollandsche Tuyn. Over dik een half jaar zal hier een oudheidkamer worden ingericht. Het persje op de voorgrond is speciaal aangeschaft voor de grafiekcursus. (foto Holvast). Of het allemaal lukt? Dat hangt deels af van het al dan niet verkrij gen van subsidie. Zoals bekend heeft het monumentale pand aan de Hoofdstraat eeuwenlang dienst gedaan als herberg. Sindsdien werd het gebruikt door verschil lende instanties. Vanaf 1982 fun geert het als restaurant annex cul tureel centrum. Ed ten Hooven: "De gemeente Leiderdorp is er nog niet uit. Ons probleem is dat veel mensen den ken dat we een eenheid vormen met hét café-restaurant dat de be nedenverdieping heeft gehuurd. Dat is dus absoluut niet zo. We staan helemaal los van dat restau rant. Commercieel zijn we ook niet: we komen net uit de onkosten en de cursussen moeten zichzell bedruipen". Rob Schouten verwoordt de ak tiviteiten van de stichting als "een hoop pionierswerk zonder subsi die. Wonderlijk eigenlek dat het nog draait". WASSENAAR - Ook in 1984 zal de Wassenaarse gemeenteraad waarschijnlijk geen keuze doen tussen toetreding tot een Haagse of Leidse regio. Dit bleek gisteravond in een vergadering van de raads commissie algemene zaken, gewijd aan een verzoek van de provincie om een mening te geven over de voorlopige indeling in samenwer kingsgebieden. "We draaien om de hete brij heen", vond PvdA-com- missielid Goulooze. Wassenaar ligt ingeklemd tussen de regio's Den Haag en Leiden en heeft met beiden op gemeentelijk niveau samenwerkingsverbanden op het gebied van gezondheids zorg, vuilverwerking, woonwagen- beleid en dergelijke. De in voorbe reiding zijnde wet gemeenschap pelijke regelingen echter maakt dat gemeenten maar in één regio kunnen worden opgenomen. Dit vanwege de doelmatigheid en doorzichtigheid van bestuur. Bur gemeester en wethouders van Was senaar geloven hier niet in: ze kie zen voor één regio, waarin zowel Den Haag als Leiden zijn opgeno men. De indeling van Wassenaar bij de Haagse regio, zoals Gedepu? teerde Staten wenst, acht het colle ge "geen vanzelfsprekende zaak", aldus het ontwerp-raadsvoorstel. Gisteravond benadrukte wet houder Barning, die de vergade ring voorzat bij afwezigheid van burgemeester Staab, de redelijk heid van dit. standpunt: "Ook het rapport van de provincie geeft geen doorslaggevende reden waar om Wassenaar onder Den Haag moet vallen. Want wij hebben bij voorbeeld momenteel meer ge meenschappelijke regelingen met gemeenten uit de Leidse regio". Bovendien vroeg de wethouder zich af wat het gewicht van de stem van een kleine gemeente als Was senaar zal zijn binnen de grote Haagse regio, met ongeveer 680.000 inwoners tegen slechts 138.000 in de regio Leiden. De aanwezige fractievoorzitters waagden zich ook niet aan een de finitieve keuze en betuigden het college van B en W steun. WD- fractievoorzitter Aptroot illustreer de de vertwijfeling door voor een "Wassenaars dubbelbesluit" te pleiten: "We blijven voorlopig voor één groot samenwerkingsgebied, maar we inventariseren intussen wel de huidige situatie en de moge lijkheden om straks bij dwang van bovenaf een goede keuze te kun nen doen". Officieel is men dus voor één grote regio. Binnen afzienbare tijd zal echter dA keuze tussen Den Haag of Leiden waarschijnlijk weer aan de orde komen. Wethou der Barning zei voorlopig geen "dubbelbesluit" te wensen. Wel gaf hij een aanwijzing voor eht toe komstige collegepunt. De bevol kingsaantallen kunnen volgens hem wel eens doorslaggevend zijn. "En in dat geval hebben we meer invloed te verwachten binnen de kleinere Leidse regio". Boerderij Haaswijk: ooit 'i OEGSTGEEST - Aan het Oegst- geester-kanaal, vlakbij het Groe ne Kerkje, ligt boerderij Haas- wijk. Deze schilderachtige boer derij stamt uit het midden van de vorige eeuw en is tegenwoordig in gebruik als woning. Het had niet veel gescheeld of dit bouw werk was door de gemeente met de grond gelijk gemaakt. Het plan was om óók op de plaats waar nu de boerderij staat nieuwbouw te plegen. Daarom kocht de gemeente eind februari 1963 boerderij Haaswijk met 22 ha grond voor 400.000,-. In de gemeenteraadsvergadering werd gevraagd of de boerderij geen monument was dat gespaard moest worden voor de slopersha mer. B W antwoordden toen dat deze boerderij "uit historisch oogpunt niet van belang" was. Gelukkig schreef de Bond Heemschut, een monumentenor ganisatie, enkele jaren later een brief aan de gemeente, waarin werd gewezen óp de eigen plaats van de boerderij in het land schap. Men vond het behoud van de boerderij "van zeer veel be lang". In 1967, vier jaar na aankoop van de boerderij, besloot de ge meenteraad van Oegstgeest de boerderij met 3.000 m2 grond te verkopen aan de politicus prof. Glastra van Loon; vreemd ge noeg voor het vrij lage bedrag van ƒ80.000,-. Het toenmalige PvdA-raadslid De Graaf vond het maar raar dat de gemeente de boerderij "voor niets" weggaf. Hij berekende aan de hand van de grondprijs dat de gemeente er 100.000,- bij inschoot. Hij vond het ook onterecht dat de boerde rij niet in de openbare verkoop was geweest, maar zo'n beetje onderhands was verkocht. De gemeente erkende toen (in 1967) wél het "landschappelijk en historisch belang" van Haas- ,wijk. Men vond het plezierig dat prof. Glastra van Loon het hele maal wilde opknappen. Dat heeft hij ook gedaan, en wel zo ingrij pend dat boerderij Haaswijk ei genlijk geen boerderij meer is, maar een luxe landhuis. Vroeger stond de boerderij in een uitgestrekt gebied. Momen teel grenst ze aan de nieuwbouw wijk Haaswijk. De naam Haas wijk komt van een landhuis dat ten zuiden van de boerderij was gelegen en dat omstreeks 1740 is afgebroken. De geschiedenis van dat landhuis dateert al van 1650. Het landhuis was een groot ge bouw, met een lange oprijlaan en een prachtige toegangspoort. Heer Van Mathenesse, een be roemd man in zijn tijd (hij was o.a. afgezant naar de vredeson derhandelingen in Munster) was de eerste eigenaar. Na hem heeft Haaswijk verschillende bestem mingen gehad: woning van de veldheer Philips van Almonde (doof geworden van de herrie van zijn kanonnen) en woning van de burgemeester van Am sterdam De Haze de Georgio. (foto Holvasn. Zelfs een kostschool is er geves tigd. Rond het jaar 1740 werd het landhuis gesloopt en kreeg een nabijgelegen boerderij de naam Haaswijk. Ook déze boerderij werd in 1840 met de grond gehjk gemaakt toen het Oegstgeester kanaal de Vliet verving. De hui dige boerderij dateert uit die tijd en nam de naam Haaswijk over. Van de oude boerderij is anno 1984 niet zo veel meer over; ei genlijk alleen het voorstuk, de kelder en een oude pomp. Deze binnenpomp is door de opvol gers van prof. Glastra van Loon, de familie Van Dieten, geschil derd in wit en groen. De vroegere stal is nu woonkamer geworden en het gebouw naast het huis herbergt een zwembad. De te genwoordige bewoner, familie De Bolster, heeft weinig veran derd aan de boerderij, die daar om als een herinnering aan het oude Oegstgeest staat te pronken aan het Oegstgeester kanaal. JOS DAMEN LEIDERDORP - Op het terrein aan het voormalige tuincentrum Bloemendaal aan de Hoogmadese weg worden ongeveer zestig vrije- sectorwoningen gebouwd, waar van acht bungalows. De Leider dorpse commissie voor ruimtelijke ordening, verkeer en milieu had gisteravond geen bezwaar tegen dit bouwplan Wilgenpark, hoewel met name PvdA-fractieleider We- seling er zijn teleurstelling over uitsprak dat er geen woningbouw in de sociale sector kan plaatsvin den. Vorig jaar al verdwenen die plan nen van tafel. Het oorspronkelijke plan was om op deze plaats 77 wo ningen te bouwen, waarvan een deel in de premiekoopsector. Om dat de grondkosten echter hoog zijn, premiewoningen moeilijk te krijgen zijn en de gemeente deze contingenten liever reserveert voor de nieuwbouw in Buitenhof, stapte de grondeigenaar van de plannen af. Het nieuwe plan, dat in twee va rianten respectievelijk 63 en 58 wo ningen bevat, kon de goedkeuring van de commissie wegdragen. Wel vroeg CDA-raadslid Van de Beek of op het terrein al een milieu-on derzoek is gedaan .Volgens wet houder Meerburg is dat nog niet gebeurd,. "We zullen het idee wel nadrukkelijk doorgeven aan de ei genaar. Maar zolang het bestem mingsplan niet rond is, zal een pro- jectonwikkelaar nog geen kosten willen maken. V/ij als gemeente staan ook niet te trappelen om een dergelijk onderzoek te betalen. Zo dra wfj vermoedens krijgen dat het terrein vervuild zou zijn, dan ne- len wij als gemeente de ntwoorderlijkheid wel". DEN HAAGAVASSENAAR - De gemeente Wassenaar moet haar be stemmingsplan 'centrum' herzien voor wat het Tuinpad betreft. Dat heeft de Kroon beslist. Het besluit betekent een overwinning voor de Belangengroep Tuinpad, die bij de Raad van State tegen het bestem mingsplan in beroep was gegaan. Het Tuinpad was in het bestem mingsplan opgenomen als een ver bindingsweg waaraan gedeeltelijk de bestemming 'Dorpserf en ge deeltelijk de bestemming 'Ver- keersdoeleinden' was gegeven. Een en ander betekende dat het nu vier meter brede pad een weg van zes meter breed kan worden. Die verandering op zichzelf vond de Kroon geen slechte zaak omdat het Tuinpad ook als toegangsweg dient voor leveranciers aan win kels in de Langstraat. Maar de Kroon vindt dat duidelijk moet zijn aangegeven wat de gevolgen zijn van de wegverbreding. In het bijzonder omdat die ten koste zal gaan van verschillende tuinen van particulieren die aan het Tuinpad De Belangengroep had aange voerd dat als gevolg van de verbre ding van het Tuinpad en het daar door moeten verdwijnen van een aantal tuinen, het verkeer zeer dicht langs de huizen zal gaan rij den. Hierdoor zouden stank- en la waaioverlast ernstig toenamen, werd gevreesd. Verder hadden de Tuinpadbewoners erin hun be zwaarschrift aan herinnerd dat het pad vroeger een gezellig oud dorpsstraatje was. Maar dat de ge meente Wassenaar de winkeliers van de Langstraat in de loop der jaren steeds meer de gelegenheid had gegeven hun winkels via het Tuinpad te bevoorraden, waardoor het nu bijna onleefbaar geworden is. Het nieuwe bestemmingsplan zou deze situatie alleen maar erger maken, meende de Belangen groep. De bewoners van de straat wilden daarentegen het dorpska rakter ervan behouden en wezen erop dat deze gedachte ook wordt uitgedragen in een rapport dat over het Wassenaarse dorpscen trum door Planbureau 2005 was opgesteld. Bridge-drive De Oegstgeester bridgeclub Rijnland houdt vanavond weer een open bridge-drive voor belangstel lenden uit deze regio. Aanvang kwart voor acht in het Gemeente centrum aan de Lijtweg iri Oegst- LEI DSC H DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan. Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen, lel. 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 ui zaterdag v. 16.30-18.00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan. Abonnementen kunnen dagelijks ingaan Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 tnv.Damiate Holding BV te Haarlem Maandabonnement 21,21 (Autom. betaling) Losse i A A van Brussel Rubriekchefs Graaff (randgem.) P. C. Rosier (radio, televisie, kunst) S J de Groot (geestelijk leven) Redactie stad en randgemeenten tel. 071-144941. tst. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in; Bonn, Brussel, Londen, Pariis, Washington, Cairo, Rome, Madrid, México en Wenen

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2