LEIDSCH DAGBLAD Euthanasie afgewezen Geen uitbreiding van kruitfabriek Muiden Experiment met AIDS-patiënten Geen verzekering meer tegen fraude Bisschoppen: alleen passieve vorm soms toelaatbaar Ben W contra staatssecretaris: Omkopingen Flick in herfst voor rechter Dioxine in palingen uit Noordzeekanaal Fonds breekt met woningbouwcorporaties STOM, DINSDAG 3 JULI 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37437 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voof tet nrs zie coloton Zwezerik-transplantatie in Amsterdam AMSTERDAM (GPD) - Het Aca demisch Medisch Centrum in Am sterdam gaat de komende maan den AIDS-patiènten behandelen met de zogeheten zwezerik-trans plantatie. Bij deze ingreep wordt in de arm van mensen die aan de do delijke ziekte AIDS lijden, een stukje thymusweefsel overgezet. Het thymusweefsel wordt verkre gen tijdens operaties bij jongere kinderen met een meestal aange boren hartafwijking. Het wordt bij deze kinderen veelal verwijderd omdat het geen functie meer heeft. De Amsterdamse specialist dr. S. A. Danner verrichtte gisteren sa men met dr. P. T. Schellekens de eerste transplantatie. Vandaag volgt een tweede. Soortgelijke transplantaties werden eerder met succes verricht in de VS en Cana da. Er zijn in Nederland nog negen patiënten die aan AIDS in een ver gevorderd stadium lijden. Dertien van de 22 Nederlandse AIDS-pa tiënten zijn inmiddels overleden. De thymustransplantatie ver keert nog slechts in een experi menteel stadium. Wetenschappe lijk harde gegevens over de resul taten zijn er nog niet, maar de eer ste berichten uit Amerika en Cana da over de resultaten van deze transplantaties zijn hoopgevend. Bij AIDS wordt de weerstand bij patiënten tegen infecties afgebro ken. In het laatste stadium van de ziekte komt nogal eens kanker voor. De thymus, of zwezerik, is een orgaan dat vóór de geboorte zorgt voor de opbouw van een afweer mechanisme in het lichaam. Het maakt de uit het beenmerg afkom stige stamcellen van witte bloedli chaampjes tot zogeheten helper-T cellen. Juist die laatste cellen ont breken bij de AIDS-patiënten. Bij de geboorte is de zwezerik nog vrij groot, maar bij het ouder worden slinkt de thymus tot er niets meer over is. Met name in het academisch ziekenhuis in Utrecht beschikt men over zeer gespeciali seerde kennis van de thymus. DEN HAAG (GPD) - De rooms-katholieke bisschoppen zijn tegen elke vorm van euthanasie in de zin van 'doel bewust doden'. Zij vinden dat actieve euthanasie en hulpverlening bij zelfdoding als strafbare feiten moeten worden beschouwd. Daarom zouden de desbetreffende artikelen in het wetboek van strafrecht niet mogen ver vallen. Wel zou de wet nader kunnen omschrijven welke handelingen niet strafbaar zijn. Er zou daartoe een wets wijziging nodig zijn. ST. PAUL - In Alaska is gisteren de jacht op zeehanden geopend. Een bewoner van St. Pa.nl slaat met zijn knuppel in op een groep zeehonden. In totaal zullen dit jaar 22.000 zeehonden sterven van wege de waarde van hun bontvacht. In de meeste Europese landen bestaat een importverbod van zeehondenbont. (foto anpj Michael verliest van Monty (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/LEIDERDORP - De president van dë Haagse rechtbank, mr. Portheine, heeft de Amerikaanse popzanger Mi chael Jackson vanmorgen in het ongelijk gesteld. Jackson had een kort geding aangespannen tegen de suiker- werkfabriek Monty in Leider dorp. Het bedrijf zou de naam van de zanger of zijn portret willen afdrukken op pakjes kauwgum die het produceert. Michael Jackson eiste een dwangsom van tien miljoen gulden als de fabrikant het ver bod aan zijn laars zou lappen. De zanger had de rechten op het gebruik van zijn naam en portret aan een concurrerend bedrijf in Engeland verkocht. Mr. Portheine wees de vorde ring af, omdat hem uit niets was gebleken dat Monty plan nen zou hebben om pakjes kauwgum in de handel te bren gen waarop een foto met naam van het popidool zou prijken. Dit hebben de gezamenlijke bis schoppen laten weten aan de staatscommissie euthanasie, die eind 1982 werd ingesteld om de re gering over dit vraagstuk van ad vies te dienen. Deze commissie, die nog niet weet wanneer er een rap port komt, heeft vorige maand en kele besloten hoorzittingen gehou den om belanghebbenden te raad plegen. De bisschoppen achten bepaalde vormen van passieve euthanasie wel toelaatbaar. Dat geldt met na me voor het staken van een zinloze medische behandeling, levensred dende pijnbestrijding, het weige ren van een medische behandeling en het verlenen van stervenshulp. De Gezondheidsraad heeft deze handelingen niet als euthanasie aangemerkt en de bisschoppen zijn het daarmee eens. In al deze gevallen kan niet wor den gesproken van doden op ver- MUIDEN (ANP) - B en W van Mui den zijn voortaan tegen elke uit breiding van de kruitfabriek in de ze gemeente. Dat staat in een noti tie aan de gemeenteraad. Voorge steld wordt de kruitfabriek wegens strijd met het bestemmingsplan geen bouwvergunning voor een uitbreiding te geven. Daarmee staat het Muidense col lege lijnrecht tegenover staatsse cretaris Kappeyne van de Coppello (sociale zaken) die uitbreiding van de kruitfabriek wel verantwoord acht. De risico's worden daardoor niet groter, aldus de bewindsvrou we in een brief aan het college. Het college was aanvankelijk wel bereid het bestemmingsplan te wijzigen. Er lag al een voorstel bij de raad, maar dat werd ingetrok ken na de ongevallen in de kruitfa briek van dit en vorig jaar. Op 30 mei 1983 werden door een explosie drie werknemers gedood. Door een brand op 9 september vo rig jaar kwam een werknemer om het leven. Op 21 februari dit jaar was er opnieuw brand in de kruit fabriek, terwijl er op 28 maart nog sprake was van een inbraak, aldus DODEN BIJ AANVAL - Twee Fi lippijnse zeelieden zijn omgeko men en vier zijn gewond bij de aan val van zondag op een Grieks vrachtschip bij de ingang van de Golf. Irak had zondag gemeld dat het vijf schepen in genoemd ge bied had vernietigd en dat er twee op een mijn waren gevaren. Het schip Alexandra Dyo werd aangevallen op weg naar de Iraan- se haven Bandar Chomeini. B en W van Muiden. 'Wij achten het met het oog op de veiligheid niet langer verantwoord aan een verdere uitbreiding van het bedrijfsterrein hoe gering van omvang dan ook, onze medewer king te verlenen', aldus het Mui dense college. B en W van Muiden zijn er teleur gesteld over dat de staatssecretaris nooit is ingegaan op de externe vei ligheidsaspecten rond de kruitfa briek: 'In feite voltstaat zij met de mededeling dat de veiligheid van de bevolking van Muiden niet in gevaar is gekomen'. zoek, menen de bisschoppen. Het zijn vormen van passieve euthana sie die gescheiden moeten blijven van directe (of actieve) euthanasie. Tussen doden op verzoek (als pa tiënten hun eigen wil kenbaar ma ken) en doden in het belang van de betrokkene (bijvoorbeeld baby's, demente bejaarden, zwakzinnigen die geen wil kunnen uiten) mag volgens de bisschoppen geen on derscheid worden gemaakt. Zij wijzen beide vormen van euthana sie af. In zulke gevallen, aldus de bis schoppen, gaat het om doelbewust doden. Mochten pijn en ongenees lijke ziekte als rechtvaardigings grond voor het doden van mensen worden aangemerkt, dan valt te vrezen dat de grenzen steeds ver der worden verlegd. Patiënten zou den dan niet meer kunnen weten of de arts hun verlangen opvolgt. Mocht doden op verzoek niet straf baar zijn dan kunnen patiënten worden gemanipuleerd, menen de bisschoppen. De bisschoppen zijn gekant te gen een eventuele verwijzings plicht voor artsen die niet bereid zijn actieve euthanasie te plegen. Dat zou in strijd zijn met de gewe tensvrijheid. Erkenning van zo'n plicht zou kunnen betekenen dat de overheid positief staat tegen over het recht zich te laten doden. Het episcopaat verzet zich verder tegen eventuele regels voor de re gistratie van gevallen van doden op verzoek of hulp bij zelfdoding. Zij zijn ook tegen het eventueel wettelijk erkennen van een zoge noemde euthanasieverklaring en non-reanimatieverklaring (waarbij men de wens te kennen geeft dat men niet kunstmatig wil worden beademd). Dit is het nalaten van een medische handeling, waarover een arts zelf moet kunnen blijven beslissen, aldus de bisschoppen. 18 PAGINA'S Mevrouw Hofman ROTTERDAM Diergaarde Blijdorp heeft er sinds gisteren een grote trekpleister bij. Het olifanten- kalf Bemhardine dat enkele weken geleden werd geboren in de Rotter damse dierentuin maakt het zo goed dat het olifantenverblijf giste ren voor het publiek kon worden opengesteld. (foto anp> BONN (GPD) - De rechtbank in Bonn heeft gisteren officieel be kend gemaakt dat de vorige week afgetreden Westduitse minister van economische zaken, Lambs- dorff, zich in een proces moet ver antwoorden. Lambsdorff, die nog wel Bondsdagafgevaardigde is, wordt ervan verdacht dat hij 135.000 mark van het Flick-con- cern voor zijn partij heeft aangeno men en in ruil daarvoor alles heeft gedaan dit bedrijf een belasting voordeel van vele honderden mil joenen te verschaffen. Lambsdorffs voorganger op eco nomische zaken en huidige presi dent-directeur van de Dresdner bank, Hans Friderichs, moet even eens voorkomen. Hij zou voor de FDP wederrechtelijk 375.000 mark hebben geïncasseerd. De vroegere Flick-manager Eberhard von Brau- chitsch moet terecht staan wegens actieve omkoping. Alle drie ont kennen schuldig te zijn. Het proces wordt in het najaar gehouden. Vaste olieprijs in ruil voor renteverlaging QUITO (Reuter) - De OPEC moet de industrielanden sta biele olieprijzen aanbieden in ruil voor een renteverlaging. Met dit voorstel gaan de twee Latijns-Amerikaanse leden van de Organisatie van Olie Expor terende Landen, Ecuador en Venezuela, volgende week naar de ministerraadsvergadering van de OPEC in Wenen. Ecua dor en Venezuela hebben sa men een buitenlandse schuld van 41,2 miljard dollar. Minister van olie Gustavo Galindo van Ecuador zei dit gisteravond op een persconfe rentie in Quito. "Het beste dat de OPEC onder de huidige om standigheden kan doen, is te beloven dat zij haar exportprij zen van ruwe olie zal handha ven, maar dan wel op voor waarde dat de banken in de rij ke industrielanden hun rente voor leningen aan de ontwikke lingslanden verlagen. Galindo zei in te zien dat de kans op aanvaarding van het voorstel in de ministerraad van de OPEC niet erg groot is. Hij wees er echter op dat de (La- tijns-Amerikaase) ontwikke lingslanden zeer gebaat zouden zijn met een verlaging van de prime rate (minimumrente voor leningen aan ondernemin gen) van de Amerikaanse ban ken. Stichting: consument waarschuwen Droog Droog weer en wolkenvelden, maar ook af en toe zon. Minimumtemperatuur rond 10, mid- dagtemperatuur omstreeks 18 graden. Zwakke tot matige noordwestelijke 4 juli 1984 Zon op: 05.27 uur, zon onder: 22.02 uur Maan op: 11.56 uur, maan onder: 01.01 uur Waterstanden te Katwijk: hoogwa ter om 07.54 en 20.28 uur, laagwater ALMERE HAVEN (GPD) - Het onderlinge verzekeringsfonds voor fraudezaken van de Nederlandse gemeenten (het FOG) wil woning bouwcorporaties niet langer verze keren. Met ingang van 1 januari 1985 worden alle bestaande con tracten opgezegd. De belangenor ganisaties van corporaties zijn nu op zoek naar een nieuwe verzeke ringsmaatschappij die hen wel te gen fraude wil verzekeren. Bij het verbreken van de banden met de woningbouwcorporaties hebben de fraudezaken van de laatste tijd mede een rol gespeeld. al is dit niet de belangrijkste over weging geweest. Dat zegt zowel de woordvoerder van het FOG als een zegsman van de Nationale Woning raad (een overkoepelende organi satie van corporaties). In totaal zijn nu nog 752 corpora ties voor de financiële gevolgen van fraude, gepleegd door perso neel of bestuursleden, verzekerd bij het gemeentelijk fonds. Veel corporaties zijn gratis meeverze kerd met de gemeente waar ze zijn gevestigd. Andere corporaties zijn los van de gemeente als zelfstandi ge instelling door het FOG destijds als klant geaccepteerd. Het fonds wil de corporaties niet langer verzekeren omdat het zich wil beperken tot gemeenten en ge meentelijke instellingen die rechtsstreeks ressorteren onder de (ook administratieve) controle van het plaatselijke bestuur. Corpora ties werden vroeger wel als zoda nig gezien maar gaandeweg zijn ze steeds zelfstandiger gaan optre den. „Door die verzelfstandiging van de corporaties is er voor ge meenten geen mogelijkheid om de administratie te controleren en in te grijpen", aldus een woordvoer der van het FOG. In 1981 heeft het fonds 413.000 gulden als schadevergoeding moe ten uitkeren aan corporaties waar (intern) fraude was gepleegd. Aan gemeenten of gemeentelijke instel lingen werd in dat jaar ruim 200.000 gulden uitgekeerd. Aan de coporaties was het fonds dus veel meer kwijt dan aan gemeenten. In 1980 was die verhouding heel an ders. Toen moest veel meer aan ge meenten (ruim 1,2 miljoen gulden) worden uitgekeerd dan aan corpo raties (76.000 gulden). DEN HAAG (GPD) - De Stichting Rein Water vindt dat het Rijksin stituut voor de Volksgezondheid moet waarschuwen voor het eten van paling die is gevangen in het Noordzeekanaal. De paling is vol gens de stichting vergiftigd door dioxine die in hoge concentraties voorkomt in het slib nabij de plaats waar indertijd een chemische fa briek van Philips Duphar heeft ge staan. Het Rijksinstituut voor de Volks gezondheid heeft vastgesteld dat het slib bij de lozingspijp van Du phar inderdaad dioxine bevat. Vol gens het instituut is het echter niet nodig dat op korte termijn maatre gelen worden genomen. De Stich ting Rein Water meent evenwel dat in elk geval moet worden gewaar schuwd voor het eten van vis (met name paling) uit het kanaal. In de fabriek van Duphar zijn ja renlang de uiterst giftige dioxinen geproduceerd. Na een ontploffing Groenen delen 'Euro-salaris' DEN HAAG (GPD) - De twee in het Europarlement gekozen leden van het Groen Progressief Ak koord, Bram van der Lek en Her man Verbeek, zullen van hun hoge beloning (85.000 gulden) niet meer accepteren dan ieder het mini mumloon voor alleenstaanden. Op die manier kunnen ook de niet- gekozen nummers drie en vier van de partij (Nel van Dijk en Roel van Duyn) in Brussel en Straatsburg werken in een fractiecollectief en kunnen bovendien zes fractieme dewerkers worden aangesteld. Uit de beloning (plus de riante on kostenvergoedingen) blijft dan nog zoveel geld over, dat er tevens een actiefonds kan worden gevormd waaruit internationale buitenparle- acties worden betaald. in 1963 werd de fabriek gesloten. Jaren later zijn de gebouwen afge broken. Nadien is Duphar nog veelvuldig in de publiciteit geweest. Enkele jaren geleden ontstond grote op schudding, toen bleek dat afval van de fabriek voorkwam in de Volgermeerpolder vlak boven Am sterdam. Uit onderzoek is geble ken dat van de dioxinen die in het slib van het Noordzeekanaal voor komen, een kwart wordt gevormd door de stof die in de oorlog in Vietnam als ontbladeringsmiddel ('agent orange') is gebruikt Op de helft van de officiële zit tingstermijn zal Herman Verbeek zijn zetel overdragen aan Nel van Dijk, nummer drie op de lijst. Her man Verbeek blijft dan wel in het fractiecollectief. Door deze afspra ken hopen de vier partijen (PSP, PPR, CPN en Groene Partij Neder land) ongeveer gelijke invloed op het te voeren beleid te kunnen heb ben. dal ik die geweldige aanbieding miste. Had ik die krant nou maar gehad. Neem zélf een abonnement voor een aan trekkelijk koopje. Ja. ik wil uw krant een kwartaal (f 63,10). Ik krijg de krant eer«J 2 weken gratis 4 weken voor 110.-. U kunt deze bon opsturen naar hei Leidsch Dagblad. Antwoordnr 10050, 2300 VB Leiden. Bellen kan ook, tel. 071-144941 LEIDSCH DAGBLAD ou:r wïrku). stad en land. een écht complete krant.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1