Jenny Arean: 'Lastig Ik ben gedreven kritisch' Zingen is voor mij iets onontkoombaars'' C Grote namen in Carré NOS wil ANP-nieuws op radio bekorten Nieuwbouw RO en NDT eindelijk aanvaard Mathilde Santing wil doen wat ze wil DINSDAG 3 JULI 1984 Radio - tv - kunst AMSTERDAM (GPD) - Zou ze een rol weigeren als ze er niet achter staat? Wel zeker zou ze dat. Een vast beraden, verbeten 'ja'. Op het pinnige af. Jenny Arean is op haar hoede. Taxeert el ke vraag en weegt haar ant woord. Al eens een aanbie ding afgeslagen dus? „Ja, maar ik zeg niet welke". Het gaat niemand wat aan, vindt ze. Het is een onderdeel van haar vak, van de manier waarop ze het beoefent. Een werkende vrouw met koele, gifgroene ogen. door Jacques d'Ancona „Het afgelopen seizoen speelde ik in de musical 'De zoon van J Louis Davids', ik doe radio en tv, ik heb een huis en een kind. Er moet gekookt, gestofzuigd en gestreken worden. Een tournee gaatje niet in de koude kleren zitten. Het is ge woon werk". Ze kent het theaterleven. Jenny Arean was net 17 jaar, toen ze bij Wim Kan binnenkwam. Na drie jaar huishoudschool was ze op haar vijftiende gaan werken in de huishouding. Nu, op haar 41e, houdt ze nog steeds van zingen en van toneelspelen als fantastische j uitingsvormen. Ze leest geen noot, bespeelt geen instrument en onthoudt de mu- zieklijnen via een zelfverworven soort braille-notities. „Ik heb een scherp ontwikkeld muzikaal ge heugen en studeer de nummers in met een pianist. Als je de kennis van het notenschrift mist, scherp je andere talenten aan". Veel activi teiten zijn bij Arean terug te bren gen tot een kwestie van inzet. „Als iets niet loopt zoals gehoopt is, heb je een mentaliteit op te bouwen, anders zou de boel in het slop ra ken. Daar zijn we te goed voor". Zelf is ze niet creatief op papier. „Er zijn ongelooflijk veel slechte tekstschrijvers. Daar hoef ik geen onderdeel van uit te maken. Ik schrijf wel voor mezelf, maar brei- lappen en oninteressant gekleuter bestaan er genoeg. De noodzaak van zelf schrijven moet aanwezig zijn. Je moet weten dat het deugt". Ze doelt op de periode met Ischa Meijer, journalist, begaafd intervie wer, theatermaker. „We leefden en werkten samen. Er werd ruzie ge maakt over elke zin die getikt werd. Hij is de schrijver. Dat soort processen heb ik niet veel meege maakt. Meestal werkje met paskla re tekst. Je moet het er al of niet mee doen. Met Ischa viel te over leggen. Hij zei altijd: „Voor elk woord is wel een ander woord, ik heb niet de pretentie dat ik nu een gouden ei heb gelegd". Jenny Arean heeft al heel vroeg iets bereikt. Op de auditie voor het programma van Wim Kan moest ze een liedje voorspelen en het toneel aflopen. „Het ging er om of je wijs kon hou den. Of het veel voorstelde, weet ik niet. Mensen zoals Henk Elsink die al iets eerder in het vak zaten, kon den niet tegen de sfeer bij Corry en Wim. Die vonden het een kleuter school. Ze werden er kriegel van. Daar had ik totaal geen last van. Ik was zielsgelukkig dat ik eindelijk mocht. Die kleuterschool had ik nooit gehad. Ik kwam recht van moeder vandaan en slurpte alles met volle teugen in, tweeëneenhalf jaar lang. Alle poriën stonden open..." Televisie Het ging hard. Er kwam televisie, er kwamen shows bij de NCRV en musicals. Op haar éénentwintigste was Arean een naam in het theater en het grote toneel toonde belang stelling. Ze koos voor Ensemble (het huidige Globe) en was met rol len in de weer, ging verder dan een cabarettekstje. „Er zijn geen gezelschappen waar ik me echt verwant mee voel. Ja toch, het Werktheater. Hun manier van werken spreekt me erg aan. Misschien is het voor hen al achter haald, maar ik vind het nog steeds benijdenswaardig. Gewoonlijk be staat dat niet aan het toneel: dat omspitten van dingen, het uit de diepte scheppen. Gebruikelijk is dat je zes weken repeteert en dat is het dan". - Heb je daar zelf invloed op? Jenny Arean: „Zeker, ik zeg het de regisseur als ik bepaalde dingen zie". - Er wordt verteld datje nogal las tig bent. Jenny Arean, niet echt scherp in haar reactie: „Het is merkwaardig dat ik die naam heb onder mensen die nooit met me hebben gewerkt. Ik ben gedreven kritisch, dat is noodzaak. Zo heb je te zijn". De mensen kennen haar van de te levisie of van het na jaren opgegra ven musicalliedje 'Vluchten kan niet meer' dat ze samen met Frans Halsema zong. Wat ze op tv heeft gedaan blijft hangen bij het grote publiek, maar ze leverde meer en belangrijker werk af in het theater. Is dat niet ondankbaar? „Ik zou niet weten waarom. Het vak en de wereld zijn wijder. Ze prikken je vast op dingen. Dat is een gegeven. Het meeste artistieke genoegen heb ik beleefd aan de programma's met Ischa, aan 'Scherts Satire Songs en ander snoepgoed' van Dimitri Frenkel Frank en Robert Long en aan 'Het leven van Brecht', een collage van liederen en fragmenten. Hoewel, duizendenéén dingen zijn mooi en leuk als jé met liefde je werk doet". Het land is geïnteresseerd in Jenny Arean. Toen ze aankondigde dat ze vanaf januari met een solopro gramma komt, is het onmiddellijk prima geboekt in de schouwbur gen. Met name in de kleine zalen, maar daar wordt het ook voor ge maakt. Het wordt gesproken, ge speeld en' gezongen. Misschien doet ze ook typeringen, maar er is geen pasklare omschrijving in voorraad. Bernard van Lent zal haar op accordeon begeleiden. En verder? AMSTERDAM (ANP) - Theater Carré in Amsterdam krijgt in au gustus bezoek van maar liefst vier buitenlandse gezelschappen. Op 4 en 5 augustus treedt er het NOH- theater uit Japan op. Alle rollen worden door mannen en jongens gespeeld. Van 7 tot en met 11 au gustus is het de beurt aan het Bols- joi Ballet. Het Russische gezel schap komt met tien solisten onder wie Jekaterina Maximowa en Wla- dimir Wasiljew. Verder komt van 13 tot en met 19 augustus een Ame rikaans gezelschap met de musical Hair. Tenslotte is het Circus van Peking er van 21 augustus tot en met 2 september te zien. Een circus zonder dieren maar met "geweldi ge" menselijke prestaties. Voorlo pig is Carré tot en met 27 juli geslo ten. Arean: „We praten met schrijvers, spuien ideeën, we zitten in voor bakstadia. Een uitermate zenuws lopend proces, juist omdat ik ande re dingen wil doen. Cabaret is zo'n merkwaardig begrip, later maken we uit hoe het moet heten. De thea tervorm is nog niet onder een noe mer te vangen. Het wordt geen dra ma en geen amusement, neem ik Het idee voor een Heinrich-Heine- programma met Frits Lambrechts moet voorlopig vervallen. De beide agenda's bleken niet synchroon te zijn afgestemd. Een kwestie van tijdgebrek, stelt ze vast. Interviews Interviews ervaart Jenny Arean als „iets vreselijks, een ramp". Flau wekul die ze als vakvrouw onder gaat en beoefent omdat het er bij hoort: „Ik lees zelden iets over me zelf dat me interesseert". - Word je gewaardeerd? Arean, alert en zonder theatrale po se: „Ik dacht het wel. Er is nooit iemand uit bescheidenheid op een toneel gaan staan, maar ik houd niet van een expositie van mezelf. Het moet aanspreken, de moeite waard zijn. Dat is het enige dat in teressant is. Werken om populair te zijn. In dat straatje heb ik nooit ge dacht. Of ik gelukkig ben? Ik ben niet tevreden. Natuurlijk moet een mens eten; daarom is geld ver schrikkelijk belangrijk. Maar als je goede dingen doet en het graag doet, gaat het over zaken die be langrijk zijn. Laat ik het zo zeggen: het is mijn streven tevreden te kunnen zijn met mijn vak". JEUGDJOURNAAL - Huub Spall (42) is per 1 augustus benoemd tot eindredacteur van het NOS-Jeugd journaal. Hij volgt in deze functie Arno Wamsteeker op, die enkele maanden geleden is vertrokken naar de Stichting voor het Kind. Spall is sinds 1967 in dienst van de NTS en later NOS. In de zeventien jaar die Spall bij de omroep werkt, heeft Spall mee gewerkt aan programma's als Mo nitor, Scala en Panoramiek. ,Het programma met de muis', een voorloper van Sesamstraat, is door Spall opgezet. De laatste jaren heeft hij als chef programma-orga nisatie bij de NOS-programma- dienst meegewerkt aan het pro gramma voor buitenlanders Pas poort en aan .Mensenwerk'. Jenny Arean: 'Ik probeer tevreden te kunnen zijn met mijn vak'. (foto GPD) HILVERSUM/DEN HAAG (ANP) - De NOS wil de nieuwsbulletins van de Radionieuwsdienst ANP op Hil versum 2 en 4 met in totaal ruim een half uur per dag bekorten. Daarmee zou de omroep over zo'n 350.000 gul den extra per jaar kunnen beschikken om radioprogram ma's te bekostigen. Dit heeft een woordvoerder van de NOS gisteren desgevraagd beves tigd. Het plan om de ANP-bulle- tins te bekorten is ingegeven door het feit dat voor de uitbreiding van de radiozendtijd per oktober dit jaar geen extra geld beschikbaar is. De gemiddelde vergoeding per ra dio-uur gaat met zo'n vijftien pro cent omlaag. Bovendien komen er minder faciliteiten beschikbaar om radioprogramma's te maken, aldus de NOS.Het College van Program maleiders (CPL) van de omroep zou graag zien dat vier van de vijf nieuwsbulletins van tien minuten op Hilversum 2 (07.00, 13.00, 18.00 en 22.30 uur) tot elk vijf minuten zouden worden teruggebracht. Het bulletin van 23.55 uur op Hilver sum 2 moet helemaal vervallen, al dus het college. De bulletins op Hilversum 4 zouden van vijf naar twee minuten terug moeten. De 350.000 gulden die deze operatie kan opleveren, wordt „verdiend" doordat de omroeporganisaties het vrijkomende half uur moeten op vullen en daarvoor hun directe programmakosten vergoed krij gen. Het bekorten van de ANP-bulle- tins heeft overigens geen gevolgen voor de werkgelegenheid bij de Radionieuwsdienst, waar nu 31 mensen werken. DEN HAAG (ANP) - De gemeente raad van Den Haag is gisteravond in grote meerderheid akkoord ge gaan met gezamenlijke huisvesting van het Residentie Orkest (RO) en het Nederlands Dans Theater (NDT) aan het Haagse Spui. Voor de bouw van het complex is ruim dertig miljoen gulden beschikbaar De gemeente zorgt voor ruim 18 miljoen gulden. RO en NDT krijgen aan het Spui elk een eigen zaal, maar moeten de entree, de foyers en een parkeerga rage delen. In de plannen is ook de bouw van een hotel opgenomen. De concertzaal krijgt 1800 stoelen, de balletzaal 880 plaatsen. In de raad hadden alleen de meer derheid van PvdA-fractie en de klein rechtse combinatie proble men met het voorstel van B en W om het geld vrij te maken. Klein rechts is om godsdienstige reden tegen ballet. De tegenstemmers bij de PvdA vonden deze uitgave voor cultuur in economisch barre tijden niet wenselijk. De meeste fractieleiders spraken gisteren ook hun zorg uit over de toekomst van de andere grote za len in Den Haag. De gehele raad schaarde zich achter een motie van de WD waarin het gemeentebe stuur wordt uitgenodigd eindelijk eens klare wijn te schenken over de gevolgen van het nieuwe ge bouw voor de exploitatie van het Circustheater en de PW A-zaal in het Congresgebouw. De raad liet verder in het besluit opnemen dat Residentie Orkest en NDT moeten meewerken aan de onderlinge af stemming van de programmering van de vier grote zalen in Den Haag. Zowel Carel Birnie, zakelijk leider van het NDT als RO-dirccteur H.B. van der Meer, lieten zich enthou siast uit over het raadsbesluit. „Dit is stukken beter dan wij in Scheve- ningen hadden kunnen krijgen", aldus Birnie. Anders dan in Sche- veningen maakt de hoogte van de toneeltoren in de balletzaal uitwis seling met het muziektheater in Amsterdam mogelijk. De eerste spade voor het gebouw moet nog dit jaar de grond in, om dat Den Haag anders de werkgele genheidsgelden van het Rijk mis loopt. Als alles goed gaat kunnen de eerste voorstellingen in de loop van 1987 worden gegeven. Mathilde Santing: 'Uiteindelijk blijft ik die zangeres van het café op de hoek'. AMSTERDAM/HILVER- SUM (GPD) „Zingen is voor mij iets onontkoom baars. Ik heb gewoon een goede stem". Dit zegt de 25- jarige zangeres Mathilde Santing. Ze heeft een mini- elpee op haar naam staan met daarop allemaal covers. Enige tijd geleden heeft ze samen met Dennis Duc- chart de mini-elpee Water under the Bridge op de markt gebracht. Maar wie is nu eigenlijk die Mathilde Santing, hoe heeft zij het zo ver kunnen brengen? Mathilde: „Ik heb eigenlijk altijd al gezongen. Vanaf het eerste liedje dat mijn moeder mij op een dag leerde. Ik heb die nacht daarna geen oog dicht gedaan omdat ik telkens het liedje wilde zingen". Ze kreeg vanaf haar elfde jaar zangles van Elizabeth Ooms. „Daar heb ik ontzettend veel aan gehad. Al spe lend heeft ze me jarenlang les gege ven", aldus Mathilde. „Het was toen mijn hobby, en nu is het mijn werk". Vroeger begeleidde ze zichzelf op gitaar. „Ik kende niet meer dan acht akkoorden, en dat is altijd zo gebleven", vertelt ze lachend. „Een beetje piano kan ik spelen. Dat is ook minimaal, maar ik vermaak me er wel op". Op een gegeven mo ment kwam ze in het bandje van haar jongste broer terecht. Ze heeft wel verscheidene malen met het bandje opgetreden maar het zin gen in een popgroep bleek niet voor haar weggelegd. „Ik heb geen stem om in zo'n band te zingen. Dus ik ben er maar mee opgehou den". Improviseren Na een tijdje „niets doen" ging ze samen met een Amerikaanse jon gen in kroegen optreden. Mathilde zong en hij speelde piano. Ze brachten de bekende nummers van die tijd op een eigen wijze. „Ik heb toen leren improviseren. Bij elk nummer zaten we te denken hoe we het nu weer eens aan zou den gaan pakken. Dat ging prima, het was een leuke tijd", mijmert Mathilde. Ze heeft ook een tijdje muziekwetenschappen gestu deerd, maar dat bleek een verkeer de studiekeuze te zijn geweest. .Het was wel leuk hoor, maar voor mij geen haalbare kaart. Ik was he lemaal niet zo met muziek bezig". Ondertussen trad ze overal op. Het ging ineens heel hard. Ze werd gevraagd voor interviews en voor optredens bij Sonja Barend en in het VARA-televisieprogramma voor vrouwen, Kijk Haar. De pro ducer Johan Visser zag haar op een Amsterdamse televisiepiraat zin gen en besloot een plaat met haar te maken. Het werd haar mini-de buut. Een plaat vol met covers. Rolf Hermsen, ex-Tapes, heeft ook aan deze mini-elpee meegewerkt. „Er hoefde niet zoveel meer ge daan te worden. Wat vorm, zang en sfeer betreft, zat alles al in elkaar", aldus Mathilde. De plaat werd gemaakt bij het kleine label Idiot Records. De dis tributie en promotie kwam in han den van WEA, een grote platen maatschappij. „Op een gegeven moment bleek dat ik een artiest uit hun stal was. Bij hun label hoorde. Dat wilde ik eigenlijk niet", vertelt Mathilde. Ze wilde er niet aan vast zitten. Daarom stelde ze zelf een contract samen met daarin de voorwaarde dat ze elk jaar een plaat op de markt zou brengen. Zo dat ze daarnaast de mogelijkheid blijft houden om andere dingen te doen. „Ik kreeg ook het gevoel dat ik mijn succes aan WEA te danken had. Dat is natuurlijk niet helemaal waar". Met het voorgestelde con tract ging WEA niet akkoord. door Harmke Schaart Eén plaat per jaar vindt Mathilde mooi genoeg. Ze wil ook nog tijd over hebben voor iets anders. „Als ik even iets wil proberen moet dat gewoon kunnen. Ik moet alles zelf kunnen beslissen. Met drie andere vrouwen (Elly de Waard, Josée Ruiter en Diana Blok) is ze door een stichting gevraagd om samen een middag met optredens te vul len. Met z'n vieren hebben ze be sloten een videofilm te maken. „En wie weet wat er verder nog uit onze samenwerking komt". Volgens Mathilde ben je wel be ter af als je in een band speelt. „Ik ben wel tevreden, maar als zange res alleen heb je toch een achter stand. In teamverband kun je veel meer tot stand brengen. Gelukkig ben ik geen lieverdje en kan ik goed van me afbijten. Maar neem nou zo'n Sinatra. Die had toch een prima orkest achter zich, waar hij altijd van op aan kon. Dat zijn voor mij dingen waar ik nog naar moet zoeken". Mathilde moest wel wennen aan haar bekendheid. „Dat kwam in het begin heel hard aan. Dat moet je verwerken. Mensen die je aan spreken van: „goh, het gaat wel goed met je hè". Maar dat is de bui tenkant. Voor jezelf verandert er niets. Ik ben gewoon aan het zin gen", legt Mathilde uit. Inmiddels is ze overgestapt naar Megadisc. Die tnaatschappij ging wel akkoord met haar voorstel om eens per jaar een plaat op de markt te brengen. Samen met Dennis Ducchart heeft ze een nieuwe mi ni-elpee gemaakt. Water under the Bridge. Ditmaal staan er geen covers op. De nummers zijn voor namelijk van Duccharts hand. De synthesizer is naar de achtergrond verdwenen. Daarvoor in de plaats teden er veel akoestische instru menten naar de voorgrond. Discotheek Als alles gaat goed wordt het nummer Too Much op single uitge bracht. Op de andere kant zullen weer twee covers komen te staan. Deze zijn opgenomen op oude jaarsavond in een kleine moderne discotheek in Berlijn. Verder laat Mathilde zich daar niet over uit „Ga maar luisteren", zegt ze. Grote optredens heeft Mathilde niet op haar programma staan. In besloten clubs en andere gelegenheden zul len we haar wel terug kunnen vin den. „Want uiteindelijk blijf ik die zangeres van het café op de hoek". GRONINGEN (GPD) - De dichteres-journaliste Elly de Waard heeft samen met de ac trice Josee Ruiter, ontwerpster Diana Blok en zangeres Mathil de Santing een videofilm ge maakt. De film die gevuld wordt met gedichten van Elly de Waard, duurt ongeveer een halfuur Elly de Waard: "De film is nog niet helemaal klaar, want hij moet nog voor een gedeelte afgemonteerd worden. Het wachten is op Josee tot zij te rug is uit Italië om de laatste montage te maken". Videofilm van Elly de Waard In de film leest Josee Ruiter gedichten en gedeelten van ge dichten van Elly voor. "Daar tussen door zijn beelden van Diana te zien cn Mathilde zingt twee liedjes die wat sfeer be treft daarop zijn ingesteld", al dus Elly de Waard. De dichteres-journaliste heeft voor de samenwerking met de drie gekozen, omdat Jo see indertijd voor de radio de len van haar bundel heeft voor gelezen. "Daarna heeft ze dat ook tijdens performances ge daan en dat was prima. De keu ze van Diana Blok is duidelijk: zij heeft ook de omslag ge maakt van mijn laatste bundel. Ik vind dat haar werk in vele opzichten thematisch en zeer verwant is aan wat ik doe. Dus haar keuze voor de visualise ring lag voor de hand. En Ma thilde ook voor mijn gevoel. Dat het klikte, bleek al bij de voorbespreking".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17