c Dadels: voedsel uit de woestijn Afstroopmiddel Zetplaat is ideaal hulpje tegelzetter HOBBY aankoop van uw nieuwe Opel Rekord te vieren. [MlHet Motorhuis 29 Reiswinkels in het land. VRIJE TIJD Niet alleen voor studen ten. Goedkope vluchten naar waar ook ter wereld, bussen, boten en treinen, stedentrips, expedi ties, Nederland sportief, etc. Varia DINSDAG 3 JULI 1984 Dadels bevatten naast suiker ook tal waardevolle vitaminen. (tekening GPD) In onze contreien eten we maar zel den dadels. Hoe anders is dat in de Arabische wereld. Daar staan deze suikerrijke vruchten vrijwel dagelijks op het menu, al zo'n vijfduizend jaar lang. De Babylo- niërs uit Mesopotamië waren de eerste dadelpalmenkwekers, zij hielden zich al bezig met verbe tering en veredeling van de in het wild voorkomende dadel palm. Een palmboom die zo'n 25 meter hoog wordt en zich op zijn best voelt in een droog, subtro pisch klimaat. In de woestijn dus. Toch verlangt hij vrij veel water want, zoals een Arabisch gezegde luidt, een dadelpalm ge dijt het beste met zijn hoofd in de brandende zon en zijn voeten in het water. Begroeiing voor oases dus, die plekken in de woestijn waar op wonderlijke wijze water naar de oppervlakte komt. Vruchten Er zijn mannetjes- en vrouwtjesda- delpalmen. Alleen de vrouwtjes dragen vrucht, maar 50 tot 100 van hen hebben daar wel een mannetje bij nodig. Arabieren leerden lang geleden hoe ze bij de bevruchting een handje kon den helpen. Zij binden een tak stuifmeelbloesem tussen de vrouwelijke bloemen. Als alles goed gaat draagt een volwassen dadelpalm ruim 50 kilo rijpe vruchten per jaar. De boom is dan ongeveer 15 jaar oud en kan trouwens wel worden. De dadels hangen met 25 tot 35 stuks aan een streng, 40 strengen ziin sa men een tros, de boom draagt vijf van die trossen. In een vochtiger klimaat wil de palm niet goed vrucht dragen. Groeien doet hij wel, dat doet hij zelfs bij ons als kamerplant. Phoenix dactilifera is de weten schappelijke naam. De palm is tegenwoordig ook in Amerika in cultivatie, en zelfs in Australië kweekt men dadels. Daar heerst dan ook een klimaat dat verge lijkbaar is met dat van het Nabije Oosten. Toch is Irak nog altijd de grootste producent van dadels, gevolgd door Saoedi-Arabië, Al gerije, Iran, Egypte en Marokko. Rassen Hoewel er een groot aantal ver- schillense rassen bestaat, kun nen dadels toch in drie hoofd groepen worden onderscheiden. Allereerst de zachte dadels, die vaak in blokken geperst worden verkocht, voornamelijk binnen de Arabische landen. Dan de halfdroge dadels, de soort die wij hoofdzakelijk kennen. Die wor den in doosjes, soms met een streng er nog aan, verkocht. De variëteit „Deglet Noor" is de be roemdste. Deze vruchten hebben een suikergehalte van 60 tot 70 procent. Tot slot de droge, meli ge dadels die ongeveer 20 pro cent suiker bevatten en heel lang bewaard kunnen worden. Degla- berida, of brooddadel worden ze wel genoemd. Men bakt er inder daad brood van, tammer heet dat. Behalve suiker bevatten dadels veel waardevolle vitamines en mineralen. Dan schijnen ze boven dien werkzame stoffen te bevat ten die een gunstige uitwerking kunnen hebben op geirriteerde keelslijmvliezen. Volkeren die hun leven in de woes tijn slijten waren vele eeuwen lang hoofdzakelijk op gedroogd voedsel aangewezen. Gelukkig voor deze bedoeinen is de combi natie van dadels met amandelen en rozijnen een prima voedings bron die ook nog erg goed smaakt. Een typisch gerecht uit de keuken van dit rondreizende volk is dan ook deze combinatie met rijst. Een handvol amandelen in kokend water laten wellen, afdrogen en halveren. Een handvol dadels ontpitten en klein snijden. Half zoveel rozijnen in wat water we ken, goed wassen en alle stelen en steentjes verwijderen. In wat hete boter de amandelen kort aanbakken. Dadels en rozijnen erbij en nog een paar minuten la ten doorkoken. Een scheut water toevoegen, een deksel op de kookpot doen en bij heel laag vuur in een kwartiertje alle vocht in de massa laten opnemen. Niet helemaal gaar gekookte rijst in een kookpot doen. Het dadel mengsel erover verdelen en nog een laag rijst er bovenop. Met wat gesmolten boter bedruppe len. Een half uur op heel laag vuur, of in de gloeiende as, laten sudderen. Om het zetten van wandtegels voor de doe-het-zelver te vereenvou digen zijn in de afgelopen jaren al diverse hulpmiddeltjes be dacht. Er is nu echter een pro- dukt verschenen dat alle proble men voor de amteur-tegelzetter uit de wereld helpt. Het is de „tegel-zetplaat", gemaakt van 2 centimeter dik polysty reenschuim (tempex), waarin aan de voorkant kruisvormige voegnokjes zijn opgeperst. In de vakjes die daardoor ontstonden, zijn diepliggende groeven aange bracht die de hechting van de lijm bevorderen. De bedoeüng is dat de platen (on geveer 62 x 92 centimeter groot) op de wand worden gelijmd, waarna de tegels erop gelijmd kunnen worden. Daarbij kan ab soluut niets misgaan; dank zij het nokkenpatroon komen alle tegels met gelijkmatige voegen en strak in lijn op de wand. Foutjes als te diep liggende, of naar voren stekende tegels kun nen zich niet voordoen. De prijs van dit ideale hulpmate riaal ligt rond de 19 gulden per vierkante meter. Dat verhoogt de totale kosten voor een tegelwand natuurlijk vrij sterk, maar de te gel-zetplaat doet tegelijkertijd nog twee andere belangrijke din gen: hij maakt een wand volko men vlak èn hij geeft isolatie..., wat dit laatste betreft ook tegen geluidoverdracht, wat belangrijk kan zijn voor badkamer en toilet. In de praktijk van het tegelzetten ontdekten we nog diverse leuke pluspunten. Je kunt na het aan brengen van de platen tot op een halve tegel precies uittellen hoe veel je er nodig hebt (dus eerst platen aanbrengen, dan tegels kopen) en bovendien is het mo gelijk om de plaatsen voor even tuele decortegels vooraf hele maal naar wens uit te kienen. Ze kunnen dan zelfs vooraf ge plaatst worden, en daarna pas de „uni-tegels". Ook kan vooraf de tegelindeling zo gunstig moge lijk bepaald worden: in hoeken, langs vloer en plafond, en ten op zichte van obstakels als kranen, stODContacten e.d. De tegel-zetplaat mag terecht een knappe uitvinding genoemd worden. Hij is verkrijgbaar voor tegels van 15 x 15 cm en van 15 x 20 cm. Voor het aanbrengen op de wand is Tegelkit het ge schiktst. Ook voor aanbrengen van steen- strippen komt nu een dergelijke plaat in de handel. Informatie naar verkoopadressen is verkrijgbaar bij MacLean in Dordrecht, tel. 078-13.95.00. Erg hardnekkige, harde en dikke 'verfkoeken' die met de gebrui kelijke middelen of systemen niet of slechts door zeer intensie ve behandelingen verwijderd kunnen worden, verdwijnen als sneeuw voor de zon als ze wor den aangepakt met het pas in Ne derland geintroduceerde pro- óukt Peel-Away. Het 'stroopt' verfkoeken tot wel 25 lagen dik in een keer af, zonder krabben. Peel-Away (een in En geland ontwikkeld produkt) is volkQmen gevaarloos: geen che mische dampen, geen brandge vaar, geen huid-irritatie. Het werkt ook 'schoon'. Dat gaat zo: het materiaal wordt geleverd in poedervorm, door mengen met water ontstaat een pasta die met een bijbehorende applicator op het verfoppervlak wordt aange bracht. Bij het systeem behoort eveneens een 'deken' die in de opgestre ken pasta wordt gedrukt. Na een tot tien uur (afhankelijk van de dikte en hardheid van de verfkoek) kan daarna de verflaag met de deken worden afge stroopt. In de monumenten-res tauratie zijn er opzienbarende re sultaten mee bereikt. Importeur is Forcefield Benelux in Amsterdam, tel. 020-828685. Tegelzetplaat egaliseert, isoleert en geeft feilloos strak zetwerk. - 'Vogelvrij verklaard'jeugdboek voor 14 jaar en ouder door Miek Dorrestein. Ploegsma, prijs 18,90. - 'Jij bent het gif en 'Geen rust voor de doden', twee thrillers van Frederic Dard, die op het gebied van de misdaad roman een bijna even grote faam heeft verworven als zijn landgenoot Simenon. Zijn verhalen draaien veelal om gewone mensen, die op een onbewaakt ogenblik de fatale stap zetten die hen tot misdadi gers maakt. Goossens, prijs 17,50 per - 'De grote stad, Amsterdam', een door Roelof van Gelder en Annemiek Dekkers samengesteld, rijk geillu- streerd boek over de hoofdstad. In het bijzonder bedoeld voor de jeugd, maar ook voor ouderen erg onderhoudend. Meulenhoff, prijs 37,50. - 'Jaap Burger, een leven lang dwars'. Christ van Esterik en Joop van Tijn schreven dit levendige portret van een socialistische voorman, die vele jaren lang op zijn eigen, markante wijze een stempel heeft gedrukt op de vaderland se politiek. In het boek geeft hij ook zijn mening over andere 'groten' in de poli tiek, zoals Romme, Drees, Vondeling, Den Uyl. Bert Bakker, prijs 29,50. - 'Een grote liefde' door de Russische schrijfster en politica - minister in het eerste kabinet van Lenin - Aleksandra Kollontaj. Een sleutelroman die zoals we nu weten is gebaseerd op de relatie tussen Lenin en Inessa Armand. Sara, prys 22,50. - 'Schoon schip 1945-1984' brengt een periode van veertig jaar schrijversschap van Gerard Reve vrij compleet in kaart door een veelzijdige bloemlezing uit zijn werk. Manteau, prijs 29,50 paperback, 39,50 gebonden. - 'Een oog te veel', poëzie van Albert Bontridder, Manteau, prijs 17,90. - 'Gebroken wit' door Carol Gina. Ver pleegster zijn is niet de romantiek a la Florence Nightingale, maar een werkelijkheid van hard en veel werken voor weinig geld. Een ontnuchterend verslag. Elsevier, prijs 24,50. - 'Marilyn' door Gaston van Camp. Van de meer dan zestig biografieën die over Marilyn Monroe zijn verschenen is deze een van de meest speelse, bizarre en ongebruikelijke. Ironie, humor en sarcasme. Elsevier, prijs 17,90. - 'Onder vrienden', roman van Nina Bawden over vermeende vriendschap. Elsevier, prijs 22,50. - 'Nacht als getuige' eerste roman van Clare Francis, de eerste vrouw die in haar eentje over de wereldzeeën zeil de. Aan de hand van de lotgevallen van drie personen geeft zij een boeiend overzicht van de sfeer in Europa vlak voor en tijdens de Tweede Wereldoor log. Elsevier, prijs 27,50. - 'Zoeken, vinden, maken, thuis en onderweg', een typisch vakantie-doe- boek, samengesteld door Wim Kros. On gebruikelijke bezigheden voor mensen, die het leuk vinden creatief bezig te zijn. Elsevier, prijs 29,50. - 'Zeshonderd vistips'. Nico de Boer maakte een selectie uit al eerder ver schenen publicaties voor sportvissers. Elsevier, prijs 29,50. - 'De Olympische Spelen van 1896 tot heden'. Namen, getallen en feiten in een dik boek (bijna 700 pagina's) verzameld door Volker Kluge. Een lekkernij voor de liefhebbers. Elmar Sport, prys 29,90. - 'Ga mee op een enkele reis'. Meer da.» honderd luchtige sonnetten van Max Dendermonde. 'Om languit te le zen', zegt uitgever Manteau. Prijs 17,90. - 'De blauwe fiets'. In haar vijfde ro man geeft Régine Deforges een uitvoe rig en goed gedocumenteerd beeld van Frankrijk in de Tweede Wereldoorlog. Het zijn de belevenissen van Léa Del- mas, die zeventien jaar oud was toen die wereldbrand uitbrak. Manteau, prijs 39,50. - 'Ontsnapping uit Kanton' is een nieuwe avonturenroman van Berkely Mather. Schipbreuk, opiumsmokkel, beroving en nog veel meer actie. Else vier, prijs 16,50. - 'Amsterdam, het land der letteren'. Tilly Hermans, Lodewijk van Zonne veld en Adriaan van Dis verzorgden de ze uitgave in de serie topografische bloemlezingen uit de Nederlandse lite ratuur. Schrijvers en dichters brengen nu de hoofdstad in kaart. Meulenhoff, prijs'/29,50. - Vapillon', een pocketuitgave van hel bekende boek van Henri Charrière, waarin hij uitvoerig vertelt hoe hij als onschuldig veroordeelde wist te ont snappen uit de hel van het Duivelsei land. Meulenhoff, prijs 16,90. - 'De Rode Kamer', roman van August Strindberg. In de tweede Literaire Mo ment-actie wordt deze Zweedse acteur in het middelpunt van de belangstelling geplaatst. Een speciale informatiebro chure met een essay over Strindberg krijgt men bij de aankoop van de roman gratis. Meulenhoff, prijs 17,50. - 'De eerste keer', een bundeling van interviews, die Mary Ann Lindo schreef met mensen die bereid waren te praten over hun eerste 'liefdeservaring'. Er kwam duidelijk niet altijd liefde aan te pas. Integendeel. Maar ze herinneren het zich allemaal als de dag van giste ren. Sjaloom. - 'De Nieuw-Guinea kwestie' met als ondertitel 'Aspecten van buitenlands beleid en militaire macht'. Geschreven door dr. P.B.R.de Geus, die in de jaren - Ny- Sensationeel aanbod voor snelle beslis sers. Het Motorhuis gaat van uw aankoop van een nieuwe Opel Rekord een feest zonder weerga maken, want u krijgt van ons een Vakantie Cadeau-Cheque van liefst f 1.000,-. u leest het goed: DUIZEND GULDEN. Om bijvoorbeeld met uw gezin en uw nieuwe Rekord opdeboottegaan om 'm in Zweden in te rijden. Of de Spaanse zon op te zoeken, een weekje wintersport te nemen of fijn tijdens een geheel verzorgd weekend Londen met z'n tweeën te klinken op uw nieuwe aanwinst. U zegt 't maar; u boekt 't maar bij één van de 29 reiswinkels van het nbbs waar u uw Vakantie Cadeau-Cheque kunt inwisselen. Uniek en eenmalig aanbod. voor wie nu of binnen enkele maanden op het punt staat een nieuwe auto te nemen is dit natuurlijk een kans uit duizen den. Beslis snel, want dit fantastische aanbod loopt slechts 8 dagen. van dinsdag 3 juli tot en met dinsdag 10 juli. Gun uzelf zo'n uitstekende Opel Rekord én een fijne vakantie op de koop toe. Bovendien hebben wij enkele buitenkans jes in prijs voor u: direktiewagens met maar heel weinig kilometers op de klok, die weg gaan tegen verrassende prijzen. Trouwens, u heeft al een Opel Rekord 2000 S in 4-deurs uitvoering voor f 27.851,- inclusief BTW (af fabriek). Ruime keuze aan Rekords uit voorraad. Kies tijdens deze aktie bij Het Motorhuis uit tientallen Opel Rekords uit voorraad, in di verse uitvoeringen en kleuren. Vele daarvan hebben opmerkelijke extra accessoires. Hogeinruilwaar- de verzekerd. Ondanks deze unieke aktié, hand haven wij onze hoge inruilprijzen. U kunt elk merk bij ons inruilen. Als u plannen heeft voor een nieuwe Opel Rekord en wilt profiteren van ons vakantie-aanbod, kom dan nu met uw vw, Citroen, Opel, Ford, Datsun, Pèugeot, Renault, Talbot, Toyota, Mitsubishi of ander bekend merk. u krijgt er een uitstekende prijs voor bij aankoop van 'n nieuwe Opel Rekord uit voorraad. Pak deze unieke kans en ga gratis op vakantie! v Vondellaan 80,2332 AH Leiden. Tel.: 071-769313.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 14