c Hard aanpakken geblazen voor meewerkende vrouw Paus ontmoet alleen loyalen in Nederland Hulp echtgenote onmisbaar in midden- en kleinbedrijf 'Landen om Noordzee bevuilen eigen nest' DINSDAG 3 JULI 1984 Varia 's Avonds rolt ze doodmoe het bed in, want zoals ge woonlijk was het vanmorgen weer vroeg dag. De kinde ren naar school helpen, was in de machine, bedden op maken, met een stofdoek door de kamers en op een draf naar de winkel, waar de vakken op bijvulling wachten. Ze neemt de kassa over van haar man en snijdt tussendoor ook nog vleeswaren en brood voor de klanten. Als het even wat stiller is in de zaak moet ze rennen om de eigen boodschappen te halen. En 's avonds, de maaltijd achter de kiezen en de afwas aan kant, duikt ze nog even met de neus in de boekhou ding. Voor vrouwen die meehelpen in het bedrijf van hun echtgenoot is het vaak hard werken geblazen. Heeft ze ook nog een gezin, dan is haar dagtaak al snel een dubbele. Een goed gevuld loonzakje is er echter niet bij aan het eind van de maand. Integendeel: vooral na overlijden van de man of na echtscheiding blijkt de rechtspositie van de meewerkende vrouw erg zwak. En ook valt ze vaak tussen wal en schip wat betreft de sociale voorzieningen. Uit een onderzoek van het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (EIM) blijkt dat een op de drie ondernemingen in meer of mindere mate op de inzet van de echtgenote drijft. Het gaat daarbij om ruim honderdduizend vrouwen. Veel van hen zijn twintig uur per week in het bedrijf actief, een kwart zelfs veertig uur of nog langer. Kenmerkend is dat deze vrouwen ook buiten de gebruikelijke arbeidstijd moeten kunnen 'bijspringen'. De dames Van de Akker (links) en Rijnsburger: "Een boerin zit heus niet onder de koeien met een rode zakdoek om". (foto Holvast) Dat wordt vooral in de hand ge werkt doordat bijna de helft naast het bedrijf woont, zo bleek het EIM. De vrouwen moeten hun rol in het bedrijf combine ren met de rol in het gezin. Me vrouw Hofman, die samen met haar man een levensmiddelen zaak aan het Noordeinde in Lei den drijft, kan daarover meepra ten. "Ik help in principe de hele dag in de winkel mee. Al loop ik wel twintig keer per dag naar bo ven voor de was en allerhande zaken". Tussen de bedrijven door moet bovendien het jongste zoontje van vier naar de kleuterschool gebracht en weer afgehaald wor den. "Systeem zit er verder niet in", zegt ze, gevraagd naar haar dagindeling. "We staan 's mor gens om half zeven op en pas te gen zevenen zijn we aan het avondeten toe. Daarna zijn er ook nog vaak rekeningen uit te schrijven. Het enige waar we steevast van uitgaan is dat de zaak voorop, staat, de kinderen netjes aangekleed moeten zijn en de rest daar pas achteraan komt". Wrang De was 's morgens in de ma chine en 's avonds gestreken in de kast, dat zul je bij haar bij voorbeeld niet tegenkomen. Zelfs met de huishouding buiten beschouwing gelaten, komt me vrouw Hofman namelijk al op een werkweek van zeventig uur. De vergelijking met vrouwen die een baan buitenshuis hebben en daarvoor elke maand een salaris krygen, moet wrang zijn. Vakan tiegeld, of als dat nodig is zieken geld, zijn ér immers ook al niet bij. "Daar sta ik niet bij stil. We hebben de inkomsten van de winkel, en dat is het eenvoudig. Ziek zijn? Dat kan eigenlijk niet, het is toch je boterham? En wan neer we eens per jaar veertien da gen op vakantie gaan, dan zeg gen de klanten: wat lastig nou dat je gesloten bent". Ze weet niet beter, zegt ze, zou ook niet anders willen. "Want het is ook gezellig in de winkel. Ik verkeer mijn hele leven al in het zakenle ven, dat zou ik niet meer kunnen missen". En zo is het met'de meeste vrouwen die meewerken in het bedrijf van de man, zo bleek uit het onderzoek van het EIM. Meer dan de helft is zelf afkomstig uit een milieu van midden- en klein bedrijf en dus van huis uit al ver trouwd met het reilen en zeilen van een kleine onderneming. Ze ker in de agrarische sector is dat het geval: een boerenzoon, die trouwt met een boerendochter. Zijn er tegenwoordig wel uitzon deringen op die regel, zo'n veer tig jaar geleden was een 'ge mengd' huwelijk nog ondenk baar. Zo ook mevrouw Van de Ak ker, die met haar man boerderij aan de Weipoortseweg in Zoeter- woude drijft. Ze houden er melk vee en varkens, een taak die vooral op de schouders van de boer terecht komt. "Je moet niet denken dat ik koeien melk of de varkensstal uitmest, en dat alles met zo'n rode zakdoek om. Dat is een groot misverstand. Voor de boerin zijn er zoveel andere din gen te doen. Ik noem het altijd maar 'hand- en spandiensten'. Die komen neer op het onder houden van het erf, de boom gaard, het schoonhouden van de grote boerderij. En dat dan tel kens onderbroken door bijvoor beeld de veearts die een kalf komt halen en extra handdoeken nodig heeft, wel een kop koffie lust. Of de man van de veterinai re inspectie en mensen die aan komen lopen voor verse eieren. En wanneer de mannen 's avonds laat terugkomen van het hooi inkuilen, lusten ze ook wel wat hartigs bij de koffie. door Conny Smits Mevrouw Rijnsburger, die op een boerderij aan de Noord- buurtseweg woont, besteedt 's morgens ook nog eens zo'n drie uur van haar tijd aan het maken van kaas. Samen met mevrouw Van de Akker is ze bovendien ac tief in de agrarische commissie van Plattelandsvrouwen. Een commissie waar dingen worden besproken die alle bedrijven tref fen, zoals recentelijk de super heffing, maar ook de positie van de vrouw op de boerderij komt er aan de orde. Onmisbaar Mevrouw Van de Akker: "Na tuurlijk denk ik ook wel eens, wat is nu mijn salaris? Maar wan neer je dat eens goed gaat uitspit ten, uitrekent wat het aandeel van de boerin is in de verdien sten, dan kun je daar niet voor buitenshuis gaan werken. Belas tingtechnisch gezien komt het dan zó uit dat de boerin eigenlijk onmisbaar is. Ze is immers altijd bij het bedrijf betrokken?" In commissie is echter ook wel Mevrouw Hofman: "Het enige waar we vanuit gaan is dat de zaak VOOrop Staat". <'oto Holvast) geconcludeerd dat boerinnen on dergewaardeerd worden. Me vrouw Rijnsburger: "Veel men sen denken: wat woont die daar mooi, wat een heerlijk leventje in de vrije natuur. Wat er verder al lemaal aan vast zit, daar hebben ze dan geen flauw benul van. En neem de verzekering. Wanneer de man overlijdt, krijgt de vrouw een uitkering, maar omgekeerd niet. Alsof de boerin geen nuttig werk verricht, alsof haar taak zo maar even kan wegvallen". Toch blijkt de rol van de mee werkende echtgenote in een on derneming wel aan verandering onderhevig. Het rapport van EIM meldt dat ondernemers- vrouwen een eeuw geleden een 'nuttige werkkring vonden in het bedrijf van hun man', terwijl vijf tig jaar later haar rol in huis be langrijker werd geacht. Tegen woordig is het de tendens dat meewerkende echtgenotes de functie van 'mede-ondernemer' gaan bekleden. Kenmerkend zijn echter nog steeds het gebrek aan een eigen inkomen, bindende voorschrif ten wat betreft arbeidstijden en te weinig rechten en faciliteiten op het gebied van de sociale ze kerheid. Het Economisch Insti tuut voor het Midden- en klein bedrijf pleit dan ook voor bijzon dere aandacht voor de meewer kende vrouw bij de uitvoering van de EG-richtÜjn over gelijke behandeling van mannen en vrouwen. Ook wordt het maken van een officieel samenwer kingsverband (via een contract) aanbevolen. Nu is het immers nog steeds zo dat als vanzelfsprekend wordt aangenomen dat de vrouw van een ondernemer wel meewerkt in de zaak. Van een bewuste keu ze door de vrouw is daarbij meestal geen sprake. Ze kiest voor een bepaalde món. Maar is dat er toevallig een met een eigen zaak, dan staat haar beroepsuit oefening wel direct vast. Zo ver ging het ook mevrouw Taytel- baum. Eigenlijk is ze "in hart en nieren een artieste", zegt ze. "Maar toevallig ben ik met een huisarts getrouwd en dat brengt heel ander werk met zich mee". Toen haar man zeventien jaar geleden een praktijk aan de Ho- gewoerd begon, had ze zich ei genlijk liever uitsluitend met de drie kleine kinderen bezig ge houden. Maar het was een tijd waarin de dokter nog zelf beval lingen deed en de avond- en weekeindde diensten nog niet zo goed geregeld waren. "Nachten met vijf spoedgevallen kwamen echt voor. Een semafoon hadden we nog niet, dus de hele dag moest je in de buurt van die tele foon blijven". Longontsteking Soms was er wel eens een tijd je een assistente, maar meestal boden die weinig verlichting. "Er waren meisjes bij die nog een hoop moesten leren, of soms ineens een paar weken wegble ven. Maar de doktersvrouw, die is er altijd, dus zelfs met een lon- gonsteking liep ik nog te werken in de praktijk en het huishouden. Want wat er ook gebeurt, ik vind dat alles in elk geval schóón moet zijn". Toen de kinderen groter wer den, ze was inmiddels ook weer met schilderen begonnen, kreeg mevrouw Taytelbaum meer ple zier in de praktijk. Haar belang stelling voor de patiënten groei de, ze kon ze door de opgedane ervaring ook zelf van adviezen voorzien. "Want ik beschouw het ook als mijn taak te zorgen dat mijn man zich niet overwerkt. Aan de telefoon kan ik vaak heel goed beoordelen of iemand met iets echt dringends zit of dat het wel losloopt". Het zit haar wel dwars dat an dere mensen soms afgunstig zijn op haar positie. "Ze denken dat je een luxe leventje hebt. Maar echt, we kunnen ervan leven, maar dan heb je het toch gehad. Buitensporige dingen kunnen we heus niet doen. En dan wat er tegenover staat: we hebben wel eens iemand in de praktijk ge had, die kwam 's nachts met een mes aan de deur om te dreigen. Daar stond je dan om twee uur in de nacht mee aan de deur om hem te kalmeren. Echt, er is niets te benijden, menigeen zou het niet eens aankunnen". ,.De landen rond de' Noordzee zijn heel druk bezig met het bevuilen van hun eigen nest. Dat doen die ren nog niet eens! De mens stort onvoorstelbare hoeveelheden vuil in zee en er is niemand die inzicht heeft in de schade die dat later kan opleveren. Deskundigen geven toe dat ze niet op de hoogte zijn van de effecten. Geruststellend wordt ge zegd dat het vuil wordt verdund en meegevoerd". Tjeerd van Weering uit Kolhorn is ook een deskundige. Als geoloog is hij verbonden aan het Neder lands Instituut voor het Onderzoek der Zee (NIOZ), gevestigd op Te xel. Maar in tegenstelling tot som mige van zijn collega's laat hij al leen waarschuwende geluiden ho ren. In zijn vrije tijd adviseert hij de Stichting Werkgroep Noordzee, een samenwerkingsverband van vijf grote landelijke milieu-organi saties die zich ernstig zorgen ma ken over de schadelijke ontwikke lingen op en in de Noordzee. Vol gens de werkgroep zijn er nu al ef fecten op zee merkbaar die erop wijzen dat het mis gaat. De werk groep meent dat het natuurlijke Noordzeemilieu in zijn bestaan wordt bedreigd, wanneer de oorza ken van die bedreigingen niet sys tematisch worden weggenomen. Kadavers Het zeemilieu is flink aangetast door allerhande niet gewenste gif ten. Zo zijn de bruinvis en de zee hond vrijwel uitgestorven in de Noordzee. De gechloreerde kool waterstoffen, waaronder pcb's, die zij bij het veroberen van vissen binnen krijgen, worden opgesla gen in hun lichaam. Deze verbin dingen maakt de dieren onvrucht baar. Zeehonden en bruinvissen zijn nog maar zelden te zien, met olie- bedekte vogelkadavers des te meer. Niet alleen olierampen met grote tankers veroorzaken grote sterfte onder de zeevogels, ook spuitende boortorens, illegale lo zingen en schoonmaakacties van schepen, smeerpijpen en het afval dat met de rivieren afzakt laten een spoor van verderf achter. Vissers varen met een grote boog om plek ken heen waar zeebanket zwemt met zweren, gaten en vergroeiin gen. En niemand weet wat afvalzu- ren, baggerspecie en procesafval water met giftige bestrijdingsmid delen, zware metalen zoals cad mium en lood en kankerverwek kende stoffen nog kunnen aanrich ten. Of het radio-actief afval van de opwerkingsfabrieken aan de Fran se en Engelse kust. Of de vaten landbouwvergif die voor de kust van Denemarken liggen te roesten "De werkgroep Noordzee eist een nauwkeurig onderzoek naar de schade die het storten van vuil op levert", zegt Van Weering, "Mis- chien komen we tot de conclusie dat bepaalde stoffen niet mogen worden gestort". Overheidsbeleid Samen met collega Kees Kramer en een aantal medewerkers heeft Tjeerd van Weering alle denkbare vormen van gebruik en misbruik van de Noordzee op schrift gesteld. Hun rapport is een handzaam boekje geworden met de titel ,,Het bedreigde zeemilieu de Noord zee", dat voor twaalf gulden in de boekhandel verkrijgbaar is. De aanbevelingen en conclusies uit het boekje liggen inmiddels ook by de regering op tafel, want volgens de schrijvers blijkt er nauwelijks een samenhangend overheidsbe leid te bestaan om voorzichtig met de Noordzee om te springen. De vervuiling van de oceanen valt nog best mee, concludeerde onlangs de UNEP, de milieu-orga nisatie van de Verenigde Naties. Maar in de kustgebieden, waar de mens het intensiefst gebruik maakt van de zee valt een duidelij ke ecologische teruggang te be speuren. De schrijvers over de Noordzee nemen de UNEP-con- clusie over, dat kustzeeën als de Noordzee een waarschuwingsfunc tie hebben. Wat daar nu gebeurt, staat op langere duur ook de ocea nen te wachten. Japan ACHTERGROND door Theo van der Kaaij stoffen. In Nederland wordt echter vaak door de fabrikanten gezegd dat de produktiekosten te hoog worden bij het doorvoeren van de vereiste milieumaatregelen. „Dat betekent zonder meer dat de produktiekosten nu kunstmatig laag worden gehouden", zegt Van Weering. „De Werkgroep Noordzee eist dan ook van de regering dat bij de prijsbepaling van verontreini gende stoffen de kosten van de noodzakelijke afvalverwerking worden ingecalculeerd. Als blijkt dat die kosten te hoog zijn, dan moet men niet produceren". Volgens de Werkgroep Noordzee voert de regering nauwelijks een beleid en is er ook geen samenhan gende visie aanwezig op de gewen ste ontwikkelingen in de Noord zee. Er zijn dan ook nogal wat mi nisteries die iets over de zee te ver tellen willen hebben. Economische Zaken als het gaat om boren naar olie en gas; Verkeer en Waterstaat wat betreft de scheepvaart; verder Landbouw en Visserij; Defensie; en tenslotte de driekoppige reus Volkshuisvesting, Ruimtelijke Or dening en Milieubeheer. Rijkswaterstaat verstrekt de ver gunningen voor het lozen van af valwater en is tevens de control rende instantie. Deze combin r verschaft zoveel werk, dat Rijks waterstaat volgens de Werkgroep Noordzee nooit volledige controle kan hebben. Tekkels „De milieu-organisaties zyn net lastige tekkels," zegt Van Weering, „Ze procederen tot in het oneindi ge tegen lozingsvergunningen en altijd weer valt de beslissing uit ten gunste van de producenten van vervuilende stoffen. Bij vergunnin gen voor het winnen van olie en gas telt het milieu zelfs nauwelijks mee. Milieu blijkt steeds weer en overal het sluitstuk te zijn van de „Misschien moeten we eerst wel die borden op het strand krijgen: streng verboden te zwemmen in zee. Dan loopt het toerisme gevaar en daarmee een economische fac tor van betekenis. Wat wij tot nu toe hebben bereikt is dat de aan dacht voor neven-effecten voor het milieu is toegenomen. Voor de rest worden wij administratief leuk be ziggehouden^^ ADVERTENTTF. Eenvurehouten stelling als: KINDERBUREAU Het kan ook anders. Landen als Japan en de Verenigde Staten stel len veel strengere milieu-eisen aan de fabricage van verontreinigende Vraag de ideeenfolder en prijslijst gratis! Paus Johannes Paulus II zal geen ontmoeting hebben met kritische groepen binnen de Rooms-Katholieke Kerk tijdens zijn bezoek aan ons land volgend jaar mei. Er zullen slechts ont moetingen zijn met „mensen die op een loyale manier in de Kerk willen staan". Dat heeft aartsbis schop Simonis van Utrecht, voorzitter van de Nederlandse bisschoppenconferentie, giste ren voor de NCRV-radio mede gedeeld. Hij vertrekt deze week naar Rome om met de paus het programma van het bezoek te be spreken. Het is de vraag hoe je ontmoe tingen met kritische groepen zou moeten doen en welke groepe ringen je moet uitnodigen, aldus Simonis. Volgens hem is niet mogelijk dat de paus in drie da gen een compleet beeld van Rooms-Katholiek Nederland zal krijgen. „We moeten een noodza kelijke selectie toepassen." Op de vraag of iemand uit de conservatieve hoek door de paus zal worden benoemd tot bis schop van Den Bosch zei Simo nis dat hij er niet van houdt om over conservatief en progressief te spreken. „Wij zijn in een situa tie waarin je veel meer moet spreken over gewoon rechtgelo vig of vrijzinnig gelovig. Bij de opvolging van bisschop Bluys- sen moeten we in deze catego rieën denken." Het ligt volgens hem niet in de bedoeling dat dit onderwerp de ze week bij de paus ter sprake komt. Geen kerkbelasting - De Zweedse regering heeft besloten met ingang van 1 januari 1985 het recht van de Zweedse Lutherse Staatskerk kerkbelasting te hef fen bij bedrijven af te schaffen. Dat betekent dat deze kerk met ingang van die datum 170 mil joen Zweedse kronen (ongeveer 68 miljoen gulden) aan inkom sten gaat derven. Tot nu toe be staat er in Zweden niet alleen een kerkbelasting voor indivi duele kerkleden, maar ook voor rechtspersonen als bedrijven en instellingen. Vooral kerkelijke Gemeenten die in grote steden zijn geves tigd, ontvangen uit deze bron jaarlijks aanzienlijke bedragen. Verwacht wordt dat deze tegen valler de grootste weerslag zal hebben op de kerkmuziek, om dat daar de kerkelijke gemeen ten het eerst op bezuinigen. Vredesinstituut - De Zweed se Raad van Kerken heeft beslo ten tot oprichting van een christelijk vredesinstituut dat waarschijnlijk in Stockholm zal worden gevestigd. Dit als uit vloeisel van de internationale oe cumenische vredesconferentie Het is de bedoeling dat het in stituut volgend jaar aan het werk gaat. Daarbij zal een staf van theologen, rechtsgeleerden en politieke deskundigen zich rich ten op onderzoek op het terrein van oorlog en vrede. Arbeiderspastoraat - Tot en met oktober van dit jaar wordt een studie verricht naar de be hoefte tot oprichting van een lan delijk centrum voor arbeider spastoraat. In het bedrijfspasto- raat is een ontwikkeling gaande naar toenemende aandacht voor arbeiders en de zaken te bezien vanuit arbeiders en arbeidersbe wegingen, zo bericht DISK (Dienst in de Industriële Samen leving vanwege de Kerken). Op drachtgever tot de studie is de RK Stichting Bedrijfsapostolaat Nederland (SBN). Een landelijk centrum zou een functie moeten vervullen in het ondersteunen van vorming, stu die en bezinning ten dienste van arbeiderspastoraat. De orde der Franciscanen zal het onderzoek financieren. Botha weigert - Premier Bo tha van Zuid-Afrika weigert een gesprek met de Raad van Kerken in dat land. Bisschop Tutu, se cretaris van de Raad, had op aan dringen van de lidkerken hierom gevraagd. Aanleiding vormde de uitslag van het onderzoek, dat de regering naar de Raad had inge steld. Het is de tweede keer dat pre mier Botha een ontmoeting met leiders van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken afwijst. In een brief schrijft Botha „Wanneer het duidelijk wordt dat de lidker ken van de Raad zich van poli tiek zullen onthouden en terug keren naar het geestelijk leven, pas dan, en niet eerder, is mijn kabinet bereid met u te spre ken." Beroepingsberichten - Ne derlandse Hervormde Kerk: Be roepen te Utrecht: mevr. L. A. van Ketel, kandidate te Zeist (voorganger Nederlandse Protes tantenbond te Wecsp); te Heus- den: J. A. Wegenf, kandidaat te Spijkenisse; te Raalte: toezeg ging W. J. Rutgers te Drumpt. Aangenomen de benoeming tot studiesecretaris voor de raad voor kerk in Israel: dr. H. Vree kamp te Epe (Sionskerk); naar Bleskensgraaf: P. van der Kraan te Woudenberg; naar 's-Graven- zande: J. Kortleve te Hellen doorn; naar Hoogkerk-Oost- wold K. Schaap te Hendrik-Ido- Ambacht. Bedankt voor Middelharnis: toezegging M. Goudnaan te Ou derkerk aan de IJssel, voor Am sterdam H W van den Toorn te Zwijndrecht (nadere beslissing) Gereformeerde Kerken: Be roepen te Leeuwarden: J. Krui- ter te Hardenberg. Aangenomen naar Lemmer drs. W. J. Molenaar te Staphorst- Rouveen. Christelijke Gereformeerde Kerken: Bedankt voor Almelo: J. Plantinga t Leeuwarden. Gereformeerde Gemeenten: Beroepen te Middelharnis en te Rotterdam-Centrum: Chr. van de Poel te Yerseke; te Ouddorp. J Koster te Klaaswaal; te Katwijk aan Zee J Beens, kandidaat te Genemuiden; te Beekbergen M. Burggraaf, kandidaat te Rotter dam-Centrum.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13