Voor minima dit jaar 450 min VAKANTIE9 Begroting 85 voor kabinet een 'makkie' Man met ruilhart at al twee boterhammen 'Moskou-reis kamerleden later' Eenmalige uitkering rond Kerstmis Nota over dierproeven legt nadruk op ethiek UW REISVERZEKERING LIGT BIJ ONS KLAAR. ZATERDAG 30 JUNI 1984 Mevrouw De Keijzer optimistisch ROTTERDAM (GPD) Het gaat goed met de veertigjarige Gouwe naar Ger de Keijzer, die vorige week zaterdag een harttransplanta tie onderging. Hij ligt nog wel gei- soleerd in een aparte kamer met voorzieningen die infecties moeten tegengaan, maar begint steeds meer het leven van een gezond mens te leiden. De Keijzer kreeg gisterochtend het eerste vaste voedsel in de vorm van twee brui ne boterhammen naar binnen. Het echtpaar De Keijzer hoorde vorige week zaterdag pas dat de mogelijkheid bestond in het Rot terdamse Dijkzigt-ziekenhuis een ruilhart te krijgen. Tot die tijd ver keerde zij in de veronderstelling dat Ger de Keijzer naar Brussel moest voor de harttransplantatie die steeds noodzakelijker werd. Een jaar geleden kreeg hij zijn eer ste hartinfarct en met Pasen ver slechterde zijn toestand plotseling drastisch. „Het is allemaal zo snel gegaan", vertelde mevrouw Rita de Keijzer (32) gisteren in het Rotterdamse Politie vindt verdachte van moord en nog meer zaken AMSTERDAM (ANP) - De 20-jari- ge C.R.B uit Amsterdam heeft de zer dagen tegenover de politie be kend eind mei in een woning in Amsterdam-Noord de 18-jarige Ricky Boerleide, eveneens uit de hoofdstad, met een breekijzer te hebben doodgeslagen. Het lichaam van Boerleide werd pas 3 juni ge vonden in het water van het rivier tje De Bullewijk in de gemeente Ouder-Amstel. De rijkspolitie in het district Amsterdam heeft dit gisteravond meegedeeld.B. geeft als motief voor zijn daad maanden lange vernederingen door zijn slachtoffer. Het in verband met Boerleides dood gevormde recher cheteam van rijks- en gemeentepo litie kwam onverwacht nog meer zaken op het spoor. Zoals een groep jonge snelkrakers uit Amsterdam Zuid-Oost, die de politie in Amstel veen ook al op het spoor was. Deze inbrekers werkten in het hele land en hadden het vooral gemunt op video-apparatuur in radio- en t.v.- zaken. Veel meer wil de politie hierover niet kwijt. Wel is meegedeeld dat nog drie le den van deze groep in verband met Boerleides dood zijn aangehouden. Over hun aandeel wil de politie echter niets zeggen. Het recherche team ontdekte tijdens het onder zoek ook nog heroïnelijnen en -handelaren. De politie dacht na melijk op grond van een getuigenis aanvankelijk dat Boerleides dood het gevolg was van een wraakne ming tussen heroïnehandelaren. Dat blijkt niet het geval, maar speurwerk leidde wel tot de aan houding van verschillende hande laren en de blootlegging van inter nationale heroïnelijnen, aldus de rijkspolitie. SMOKKELDIPLOMAAT - Een diplomaat uit de Afrikaanse staat Zambia is afgelopen woensdag op Schiphol aangehouden, wegens smokkel van 13 kilo heroïne. Dit heeft de rijkspolitie dienst lucht vaart, die samen met de douane het onderzoek in deze zaak doet, giste ren bevestigd. De man, tweede secretaris van de Zambiaanse ambassade in Nai robi, was vanuit de Keniase hoofd stad naar Schiphol gereisd. Vol gens de rijkspolitiewoordvoerder was zijn aanhouding „een zuivere toevalstreffer". De heroïne was verborgen in de dubbele bodems van de twee koffers van de diplo maat. zieKennuis. „We beginnen pas nu te beseffen wat er gebeurd is. Za terdagochtend kregen we een tele foontje dat er waarschijnlijk een bruikbaar hart was en zijn toen on middellijk naar het ziekenhuis ge gaan. Na een paar spannende uren hoorden we om half twee dat het hart goed was bevonden. Om drie uur werd mijn man geopereerd". Mevrouw De Keijzer noemde de reacties die het echtpaar uit het he le land kreeg hartverwarmend. Ze kunnen echter de psychische druk op met name mevrouw De Keijzer niet verlichten. „Het gaat met mijn man beter dan met mij", verklaar de zij dan ook. Vanuit het Dijkzigt- ziekenhuis wordt het echtpaar door maatschappelijk werker Rob van Beets begeleid. Zijn hulp be staat voorlopig uit gesprekken met hem. De De Keijzers willen zich overi gens niet met de politieke commo tie rond de operatie bemoeien zo als het hun ook moeilijk valt om over de donor van het ruilhart te praten. De hartchirurg dr. M. L. Si- Ger de Keijzer na de operatie. moons wil daar gaan. Hij houdt zich ook buiten het „gevecht van de vijf ziekenhuizen die aangewezen willen worden als de centrale plek waar hartoperaties in Nederland plaats zullen vin den". Dr. Simoons toonde zich te vreden over het verloop van het herstel van De Keijzer hoewel, zo waarschuwde hij, het besmettings gevaar nog niet is geweken. Boven dien kunnen er nog problemem met de medicatie ontstaan die moet voorkomen dat het lichaam het hart afstoot. Uit een laborato- Mevrouw De Keijzer toont twee foto's van haar man, die goed vooruitgaat. UTRECHT (ANP) - Het acade misch ziekenhuis in Utrecht is begonnen met de bevruchting van eicellen buiten het lichaam van de vrouw, de zogenoemde reageerbuismethode. Op een persconferentie is gisteren mee gedeeld, dat het streven is om volgend jaar 200 en in 1986 onge veer 400 keer een laparoscopie, de ingreep waarbij de eicellen worden 'verzameld', uit te voe ren. Daarmee zou de Utrechtse kliniek voor obstetrie en gynae cologie voorlopig het grootste behandelcentrum in Nederland worden. AZU begint met bevruchten via reageerbuis De eicellen worden twee dagen na de bevruchting in het labora torium teruggeplaatst in de baar moeder van de vrouw. In het AZU zijn bij de eerste groep van vijf vrouwen al twee embryo's te ruggeplaatst, maar er zijn nog geen zwangerschappen ontstaan. De eerste „reageerbuisbaby", Louise Brown, is in 1978 in Enge land geboren. Dr. H.J.T. Coe- lingh Bennink, voorzitter van de uit 28 deskundigen bestaande werkgroep die zich in het AZU met de reageerbuismethode be zighoudt, zei dat intussen inter nationaal wordt verwacht, dat uiteindelijk ongeveer de helft van de onvruchtbaarheidspro blemen met deze methode zal kunnen worden opgelost. De behandeling kost ongeveer 5.000 gulden per keer. Particulie re verzekeraars vergoeden deze kosten over het algemeen wel, de ziekenfondsen (nog) niet. DEN HAAG (ANP) - De reis die een aantal leden van het Neder landse parlement van 2 tot 9 juli aan Moskou zou brengen, is niet af gelast maar alleen maar uitgesteld. Dit verklaarde de Russische am bassadeur in Nederland, Viktor Beletski, gisteren. Volgens de ambassadeur staat het uitstel volstrekt niet in verband met het 'posten' van enkele Neder landse parlementariërs voor de Russische ambassade in Den Haag ten gunste van de Russische dissi dente Irina Grivina of het besluit van de Tweede Kamer inzake de kruisraketten. Hier is sprake van een misverstand of van een moed willige verdraaiing van de feiten, aldus Beletski.De ambassadeur onkent dat hij het doorgaan van de reis begin juni persoonlijk tegen over het delegatielid Harry van den Bergh heeft bevestigd: „Ik heb vóór een eventuele officiële beves tiging uit Moskou alleen mijn per soonlijke ondersteuning kenbaar gemaakt naar aanleiding van het DEN HAAG (GPD) - De nieuwe 'eenmalige uitkering' voor mensen die van een mini muminkomen moeten rondkomen, zal de overheid dit jaar f 450 miljoen kosten. De uitkering zal net als in de afgelopen jaren omstreeks Kerstmis worden verstrekt aan alleenstaanden of huishoudens die moeten leven van een netto minimumloon of een vergelijkbare uitkering. Het behandelend team volgt het zogenoemde behandelingsproto col zoals dat in Californie is vastge steld. Het is het Dijkzigt-zieken huis er alles aan gelegen Ger de Keijzer zo gauw mogelijk te ont slaan. „Het ziekenhuis zelf is na melijk ook een infectiebron", aldus dr. Simoons. „Thuis bestaat het ge vaar op infectie er ook wel, maar in mindere mate omdat het lichaam op het milieu thuis is ingesteld". De uitkering heeft tot doel het in 1984 geleden koopkrachtverlies voor deze groepen te compense ren. Net als in voorgaande jaren moet de uitkering in het najaar bij de gemeentelijke sociale diensten worden aangevraagd. Volgens het voorstel van staats secretaris De Graaf (sociale zaken) varieert de eenmalige uitkering voor hen die voor het eerst deze toeslag krijgen tussen 290 en 585. De hoogte van het bedrag is afhankelijk van de vraag of de ont- Verbeek mag van bisschop niet in Europarlement GRONINGEN (ANP) - Bisschop Möller van Groningen keurt het lidmaatschap van het Europees Parlement van priester H.A. Ver beek niet goed. Hij heeft dit Ver beek, die op de lijst van het Groen Progressief Akkoord (GPA) is ge kozen, schriftelijk laten weten. Dit heeft de woordvoerder van het bis dom meegedeeld.Verbeek had gis teren zijn geloofsbrieven nog niet aan de Tweede Kamer aangebo den, omdat hij in het buitenland verbleef.De bisschop schrijft dat het volgens het kerkelijk recht niet kan dat priesters politiek actief zijn, hoewel dat in de jaren '70 oog luikend werd toegestaan. Paus Jo hannes Paulus 2 heeft er bij de bis schoppen echter op aangedrongen de oorspronkelijke richtlijn ten uit voer te brengen.Bisschop Möller heeft de brief ook geschreven om dat Verbeek bij herhaling heeft la ten weten dat hij in 1973 voor zijn politieke activiteiten de goedkeu ring van de bisschop heeft gekre gen. Daarover is nooit enig overleg tussen de bisschop en Verbeek ge weest, aldus de woordvoerder.Ver- beek, die al ruim tien jaar geen priesterlijke werkzaamheden ver vult, is oud-voorzitter van de PPR. voorstel in juli te gaan".De Russi sche autoriteiten willen dat eerst de reis van een officiële delegatie van de Nederlandse Staten-Gene- raal onder leiding van kamervoor zitter Dolman plaatsheeft. Dit be zoek is, zo verklaarde de ambassa deur, al twee maal op Nederlands verzoek uitgesteld en staat nu voor oktober op het programma. Wat de eerder genoemde reis van een aan tal kamerleden betreft, zegt Belets ki dat er overleg is begonnen om deze reis aan het einde van dit jaar te laten plaatshebben. vanger wel of niet gehuwd is en of er kinderen zijn. Indien er kinde ren zijn voor wie kinderbijslag wordt ontvangen, wordt de uitke ring met 50 per kind verhoogd. De bedragen, zoals voorgesteld in het wetsontwerp zijn: gehuwden 585 ongehuwden met 1 of 2 kinderen 525 ongeh. vanaf 23 jaar z. kind ƒ410 ongeh. van 22 jr. z. kind 360 ongeh. van 21 jr. z. kind ƒ315 ongeh. 18 - 20 jr. z. kind ƒ290 De uitkering voor mensen die al eerder een dergelijke eenmalige uitkering hebben ontvangen ligt een stuk hoger. Deze varieert tus sen f360 en f730. De kindertoeslag bedraagt f 150 per kind. Indien ont vangers van deze hogere uitkering ook nog recht hebben op indivi duele huursubsidie, krijgen zij nog een extra huurtoeslag van f 85. De nieuwe regeling omvat ver der een extra uitkering voor zelf standig wonende jongeren bene den 23 jaar, die in 1983 geen een malige uitkering hebben ontvan gen. Dat gebeurde vorig jaar als ge volg van een overbruggingsrege ling voor deze groep. Ook zelfstan digen krijgen net als eerder dit jaar een eenmalige uitkering. Maar de ze wordt in een apart wetsontwerp geregeld. Onbetaald werk De ministerraad heeft verder in gestemd met een voorlopig wets voorstel dat uitkeringsrechtigden het recht moet geven onbetaald werk te verrichten. Het voorstel zal voor advies worden toegezonden aan de Sociaal-Economische Raad en de Emancipatieraad. Daarna zal het kabinet een definitief wets voorstel opstellen. De wettelijke regeling moet een juridisch kader aangeven waarbin nen het mogelijk is dat mensen die al geruime tijd werkloos zijn, onbe taalde arbeid verrichten. Stemrecht voor Nederlanders in buitenland DEN HAAG (GPD) Alle in het buitenland wonende Nederlanders krijgen in principe kiesrecht voor de Tweede Kamer. Bovendien krij gen landgenoten, die niet in een EG-land wonen, ook kiesrecht voor het Europees parlement. Bei de vormen van stemrecht waren tot nu toe aan Nederlanders in den vreemde onthouden. Het kabinet heeft gisteren beslo ten de kieswet en de wet Europese verkiezingen in deze zin te wijzi gen. De wijzigingsvoorstellen wor den voor advies nu naar de Raad van State gestuurd. Alle kiezers die in het buiten land wonen, moeten zich voor elke verkiezing melden bij de gemeente waar zij het laatst voor het vertrek hebben gewoond. De enige uitzon dering vormen inwoners van de Nederlandse Antillen, omdat deze al kunnen stemmen voor de Antil liaanse Staten. LEIDSCHENDAM (ANP) - Staats secretaris Van der Reijden (WVC) zal op korte termijn een notitie over het dierproevenbeleid aan de Tweede Kamer aanbieden. De no titie legt er de nadruk op dat het bij dierproeven vooral gaat om een ethisch vraagstuk. Enerzijds dwingt de eerbied voor het leven, ook het dierlijk leven, tot grote te rughoudendheid. Anderzijds drin gen zich vragen op die samenhan gen met de gezondheid en de kwa liteit van het leven.Een aantal van deze vragen kan bij de huidige kennis alleen maar met behulp van dierproeven worden opgelost. Bij een afweging van deze belangen moet volgens de notitie worden ge streefd naar een zo groot mogelijk beperking van het aantal dierproe ven en naar de uiterste zorg bij de uitvoering van de proeven die noodzakelijk zijn. Daarom heeft de staatssecretaris aan de commissie van advies voor de dierproeven gevraagd of op dit terrein algemene ethische beginse len zijn te geven die een ruim draagvlak hebben in de samenle ving. Een antwoord op deze vraag kan volgens het ministerie begin volgend jaar worden verwacht.In de notitie wordt het ontwikkelen van alternatieven als een effectief middel beschouwd om het aantal dierproeven terug te dringen, al mogen de verwachtingen niet al te hoog worden gespannen. Het aan tal dierproeven dat jaarlijks wordt vervangen, beloopt enkele tiendui zenden. Deze ontwikkeling zal ver der worden gestimuleerd door ge richt onderzoek. Dit laatste zal ook gebeuren met het oog op goede huisvesting en verzorging van proefdieren en het complex van vragen omtrent ethische en maat schappelijke achtergronden van dierproeven.Aan degenen die dier proeven uitvoeren zullen speciale eisen van deskundigheid worden gesteld. Dit geldt niet alleen voor academici, maar ook voor biotech- nici en dierverzorgers. In de oplei dingen zal afgezien van de vak technische aspecten aandacht wor den besteed aan de ethische en maatschappelijke achtergronden. Het toezicht op de dierproeven valt onder de wet op de dierproeven. In iedere instelling waar dergelijke proeven worden verricht zal een deskundige toezicht houden op het welzijn van de dieren. Het toezicht hierop is opgedragen aan de veteri- niare hoofdinspectie van het staatstoezicht dat binnenkort met een tweede inspecteur wordt uitge breid. De regionale veterinaire in specties zullen meer bij het toe zicht worden betrokken. ADVERTENTIE VROOMS DREESMANN Het is vele jaren geleden dat een kabinet zo probleemloos aan de zomervakantie kon beginnen als nu het kabinet-Lubbers. De kruisrakettenkwestie is voor an derhalf jaar in de ijskast gezet, de abortuskwestie afgerond, het mediadebat gesust en ook op so ciaal-economisch gebied heeft het kabinet voorlopig weinig te genwind. Lubbers en de zijnen lijken op rozen te zitten. Hoe sterk zij mo menteel staan, bleek donderdag wel uit het gemak waarmee mi nister Ruding (financiën) in het debat over de voorjaarsnota alle alternatieven van de oppositie van de hand kon wijzen. door Hans de Bruijn Die alternatieven van PvdA en D'66 zien er toch zo aardig uit: veel minder werklozen, een gro tere groei en meer koopkracht dan in het kabinetsbeleid, zij het met een wat hoger financierings tekort. Maar ondanks al dat fraais ziet het kabinet geen enke le reden om zijn beleid ook maar enigszins bij te stellen. De verdediging van het kabi net is simpel: het staat wel mooi op papier, maar ik kijk liever naar de werkelijkheid, zo onge veer zei minister Ruding het. Die werkelijkheid lijkt het kabinet voorlopig het voordeel van de twijfel te bieden. Het financieringstekort daalt, de stijging van de werkloosheid is sterk verminderd, het bedrijfs leven produceert weer meer. de export groeit en er is een flinke meevaller met de aardgasop brengsten. Weliswaar wordt het herstel vooral door buitenlandse facto ren veroorzaakt. Maar zonder een goed nationaal beleid is Tiet moeilijk van dat herstel te profi teren. Daarom moet vooral niet aan dat beleid worden getornd, luidt de boodschap van het kabi net. Vooral niet omdat uit het deze week verschenen rapport van de economische deskundigen uit de SER blijkt dat de economische groei na 1986 wel weer eens kan tegenvallen. Afzien van bezuini gingen nu zou de klap dan des te harder doen aankomen, zo luidt vrij vertaald de conclusie. Fluitje van een cent Het kabinet neemt de nadelen van dat beleid, zoals een grotere werkloosheid, daarbij voor lief. Het heeft natuurlijk zijn charme om de werkloosheid sterk te wil len verminderen, maar als dat ten koste gaat van het herstel, dan maar liever niet. Vanuit die situatie lijkt ook het opstellen van de begroting voor 1985. wat traditiegetrouw gebeurt in de eerste twee weken van juli, een fluitje van een cent te worden. Nu mee- en tegenval lers elkaar in evenwicht blijken te houden, moet het kabinet er zo uit kunnen zijn. Bovendien is de basis voor de begroting al in april gelegd, toen het totaal van de bezuinigingen (9.6 miljard) en de verdeling daarvan (2,9 miljard voor de de partementen, 2,7 elk voor zowel de ambtenarensalarissen als de sociale zekerheid en 1,3 miljard voor de volksgezondheid) wer den afgesproken. De komende weken gaat het nog slechts om de invulling van die bezuinigingen, maar behalve het bekende duw- en trekwerk tussen de diverse ministers zal dat geen grote problemen meer hoeven op te leveren. Voor het eerst in jaren worden geen uitga venplafonds voor de ministeries meer ingesteld. Bovendien ziet het er nu naar uit dat algemene kortingen op de sociale uitkeringen achterwege kunnen blijven. Het kabinet voorziet zelfs een flinke verla ging van sociale premies en be lastingen, zodat ook de burgers in het land iets merken van de tijdelijke economische opleving. Compromissen Heeft het kabinet economisch de wind mee, ook op andere terrei nen kan het niet echt in de pro blemen komen. Het mediadebat, de abortuskwestie of de midden schoolproblemen, het zijn alle- ^0- fx.. Ruding: liever de werkelijk heid. (foto GPD) maal zaken die natuurlijk de ge moederen bezighouden. Maar keer op keer blijkt dat de com promisbereidheid van CDA en VVD groter is dan de menings verschillen die hen gescheiden houden. Zelfs de 'oplossing' voor de kruisrakettenkwestie getuigt daarvan. Premier Lubbers heeft zich daardoor de afgelopen twee par lementaire jaren een zeer sterke positie weten te verwerven. Met name de rol van het kabinet te genover de Tweede Kamer is sterker dan ooit. Dat komt minder door de in houd van het beleid dan wel door het feit dat CDA en wellicht in mindere mate WD zich in de Tweede Kamer door het kabinet de wet laten voorschrijven. Zij tonen keer op keer er geen be hoefte aan te hebben het kabi netsbeleid wezenlijk bij te stel len. Met een oppositie die niets heeft in te brengen, levert dat al gauw het beeld op van een vrij machteloze Kamer. Onder verwijzing naar de af spraken uit het zelfs na 20 maan den regeren nog heilig lijkende regeerakkoord, kan het kabinet in belangrijke mate zijn gang gaan. De theaterstukies die soms door de coalitiepartners worden opgevoerd hebben veeleer de be doeling die bereidheid te verdoe zelen dan werkelijk meningsver schillen uit te spelen. Ook WD- leider Nijpels voegt zich on danks al zijn verbale verzet keer op keer toch weer in het gareel van het kabinet. De al genoemde onderwerpen zijn daarvan recente voorbeel den. Nijpels wekt graag de in druk de man te zijn dank zij wie het kabinet zijn (WD-)beleid kan uitvoeren. Maar hij is tevens de actuele uitvoerder van de ooit in de PvdA bedachte nederla- genstategie: in een discussie hoog inzetten en ten slotte ge noegen nemen met een mindere' uitkomst die altijd nog beter is dan die welke je zonder dit bluf poker zou hebben bereikt. Dat is soms lastig voor het kabinet, maar het is wel zo prettig te we ten dat de zeeën bij Nijpels nooit zo hoog gaan dat hij het kabinet, ZIJN kabinet, er door in proble men zal brengen. Mak schaap Aan de andere kant heeft ook het CDA zich het afgelopen parle mentaire jaar als een nogal mak schaap gedragen. Het CDA heeft geleerd van de fouten uit het verleden die in elk geval geen de gelijk beleid tot gevolg hadden. Na jarenlang zelf verantwoorde lijk te zijn geweest voor een fa lend beleid overheerst bij de christen-democraten nu de stem ming van: het moet maar zo. Het is de vraag hoe lang het CDA die tamme houding vol houdt. De Vries zei deze week in een radiogesprek dat ,je na en kelejaren van bezuinigingen aan grenzen komt waar je eigenlijk niet meer overheen moet". Het wordt straks interessant te zien waar het CDA die grens trekt en of CDA en kabinet dezelfde grens voor ogen hebben. Een erg sterke indruk maken dergelijke opmerkingen van De Vries niet. Want zeker voor de CDA-fractie geldt dat verzet te gen de zo populaire Lubbers niet wordt geduld en zeker niet ver geven. Voor een man als De Vries is daarom geen rol wegge legd zoals Lubbers die als frac tieleider van 1979 tot 1981 opeis te toen hij het aandurfde het ka binet-Van Agt keer op keer de voet dwars te zetten. Premier Lubbers maakte in het CDA-blad van deze week duidelijk met het kabinetsbeleid als vlag op het CDA-programma de verkiezingen van 1986 in te willen. Verzet tegen het kabi netsbeleid betekent daardoor te gelijk verzet tegen de lijsttrekker van straks, een electoraal onaan trekkelijke gedachte. Uiteindelijk is het dus toch weer Lubbers met zijn kabinet die aan het langste eind trekt. Het gevolg is dat Lubbers in sep tember met een vrij gerust hart aan zijn derde parlementaire jaar, dat in de politiek vaak als 'oogstjaar' wordt aangeduid, kan beginnen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5