Renovatieklachten Haagweg- kwartier worden verholpen Bouwfonds: fouten worden aangepakt Vrees voor winkels in parkeergarage rC Reële klachten in Stevenshof worden serieus genomen Provincie: tijd nodig voor aanpak hinder betonmortelcentrale Weer spelbreker bij festiviteiten Minerva Lezers schrijven "ZATERDAG 30 JUNI 1984 Leiden Bewoners kunnen tijdens werk in huizen blijven LEIDEN - De klachten in het Haagwegkwartier worden groten deels verholpen zonder dat de be woners hun huis uit moeten. De werkgroep, die alle gebreken heeft geïnventariseerd, schrijft dit in een bewonerskrant die gisteren ver scheen. In een proefwoning in het Haagwegkwartier zijn de verbete ringen al uitgevoerd. Tot volle te vredenheid van de bewoners, al dus de werkgroep. De woningen zijn overigens eigendom van de woningbouwvereniging 'Ons Be lang'. Het belangrijkste probleem in de huizen aan De Genestetstraat, Van Lennepstraat, Nicolaas Beets- straat, Oltmanstraat en Potgieter- laan is de aanwezigheid van creo sootolie, die gevaarlijk is voor de volksgezondheid. Deze olie werd gebruikt tijdens de grote opknap beurt die een aantal jaren geleden werd uitgevoerd om het hout te be handelen. De olie verspreidt een vervelende geur en komt in ver schillende woningen door het be hang heen. In veertig woningen is de creosootolie ook daadwerkelijk aangetroffen. De werkgroep advi seert het gecreosoteerde hout te verwijderen en opnieuw hout en wandbekleding aan te brengen. Het probleem met de krakende vloeren moet ook worden opgelost, vindt de werkgroep. In 47 wonin gen moeten de vloeren worden ver beterd. Ook het houtrot in de kozij nen (vooral de oude, maar ook de recentelijk aangebrachte kozijnen) moet worden weggewerkt. Bij de schildersbeurt zal dit gebeuren. De scheuren in het metselwerk, die in sommige gevallen de oor zaak van lekkages zijn, worden hersteld door de CTW, de centrale technische dienst van een aantal woningbouwverenigingen. De scheuren zijn overigens ontstaan door het verzakken van de wonin gen. Lekkages De klachten over lekkages zijn vooral het gevolg van het slecht af werken van ventilatie- en rookga safvoerkanalen. "De lekkages zijn niet van ernstige aard", aldus de werkgroep, die adviseert de CTW de klachten te laten verhelpen. In zeven woningen is optrekkend vocht geconstateerd. In die wonin gen zal dat bestreden moeten wor den door middel van het "injecte ren van de muren". Condensvocht is ook aangetroffen, maar dat is al leen te verhelpen door meer venti latie. De mening van de bewoners, die vrijwel allemaal zijn ondervraagd, over het functioneren van de radia torkranen is wisselend. Elf bewo ners zijn niet tevreden over de ra diatorkranen. Omdat ze toch al acht jaar oud zijn, en het normaal is ze na tien jaar te vervangen, stelt de werkgroep voor ze nu al om te ruilen. Er zouden dan radiatorkra nen met een kamerthermostaat in moeten komen. Alle aluminium schuiframen moeten volgens de werkgroep op nieuw gesteld worden. Bovendien moeten de veren worden vervan gen. Verder wil de werkgroep dat de leverancier vijf jaar garantie geeft op de ramen om problemen zoals nu - het niet meer goed slui ten, waardoor het tocht - te voor komen. Volgende week donderdag ver gaderen de bewoners over de voor stellen van de werkgroep. Dan zal ook duidelijk worden wat er pre cies kan worden hersteld, omdat de becijfering op dit moment nog niet geheel gereed is. Overigens stelt het rijk geld beschikbaar voor het verhelpen van de gebreken. De precieze werkzaamheden moeten op korte termijn bekend zijn, omdat op 10 juli de plannen in Den Haag moeten arriveren. An ders vervalt de rijkssubsidie. Schade De bewoners hoeven hun huis niet uit voor de herstelwerkzaam heden, die overigens geen huurver hoging tot gevolg zullen hebben. Wel kan er tijdens het werken schade ontstaan. Tussen de wo ningbouwvereniging 'Ons Belang' en de bewoners zullen contracten worden gesloten hoe de schade wordt vergoed. Er zijn al drie schaderegelingen bekend. In de huizen waar het be hang moet worden verwijderd om het hout met creosootolie weg te halen, krijgen de bewoners de keus: of ze laten hun woning op nieuw behangen door de schilder van de aannemer of ze behangen het zelf. In het eerste geval mogen ze behang uitzoeken van ten hoog ste een tientje per rol. In het twee de geval mag het behang 25 gulden per rol kosten. Overigens kunnen bewoners met een minimuninko- men duur behang kopen en dat - 'V Een deel van de gerenoveerde woningen in het Haagwegkwartier, waarvan de klachten zullen worden verhol pen, zonder dat dit leidt tot een huurverhoging. "°to Holvast» vastgesteld door een stoffeerder en Voor het zeil in de keuken is een een vertegenwoordiger van de wo- soortgelijke regeling. Omdat het ningbouwvereniging. Als de vloer- vrijwel onmogelijk is het zeil te De tweede regeling is voor de bedekking wordt beschadigd en verwijderen zonder het te bescha- huizen waar de vloeren verbeterd dus niet kan worden teruggelegd, digen, kunnen de bewoners kiezen moeten worden. De waarde van de krijgen de bewoners het geld ver- uit een aantal verschillende soor- vloerbedekking wordt van tevoren goed. ten nieuw zeil. der_ LEIDEN - Het Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten zal alle - 'reële' klachten aan de 132 nieuwbouwwoningen in de Mi. Leidse wijk Stevenshof verhel- pen. "Wij voeren kwaliteit in ons vaandel. Daar staan wij res" voor. Wij nemen deze zaak ui terst serieus", aldus een ^eg, woordvoerder van het dis- 3rk trictskantoor Zuid-Holland "Tok" van het Bouwfonds. ,tre* De kopers van de woningen, waar van de koopprijs rond de 100.000 gulden lag uitgezonderd de jaar lijkse erfpacht, spuiden afgelopen donderdag in deze krant een was lijst van klachten over de wonin gen. Een greep: douches lekken ondanks een aantal reparaties met de kitspuit; het voegwerk is slecht uitgevoerd, evenals het schilder werk; de drainage onder de uitbrei ding bij 34 woningen is niet aange legd, waardoor er water onder de vloer staat; en bovendien bleken in een huis de verwarmingspijpen die onder de vloer van de eerste ver dieping liggen na twee maanden al doorgeroest. De woningen zijn gebouwd door de Bouwcombinatie Leiden. De opdrachtgever is het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. Juist op de opdrachtgever, en dan met na me de opzichter van het Bouw fonds, richt zich de kritiek van de bewoners. Hij is verantwoordelijk voor de kwaliteitscontrole, een controle die hij volgens de bewo ners niet naar behoren heeft uitge voerd. Bovendien weigerde hij wat te doen aan de klachten van de be woners, zeggen ze. Volgens de woordvoerder van het Bouwfonds is er wel degelijk controle geweest. Het is zelfs zover gekomen dat tegelzetters van de bouwplaats zijn gestuurd, omdat ze slecht werk afleverden. Toch sluit hij de mogelijkheid niet uit dat er nog klachten zijn bij de be woners. "Er kunnen zich proble men voordoen en die moeten wor den opgelost", aldus de Bouw fonds-woordvoerder. Het Bouw fonds wil op korte termijn contact opnemen met de bewoners om de zaak verder te regelen. Vervelend PvdA-wethouder R. Eikerbout (volkshuisvesting) vindt het "een hele vervelende zaak als er klach ten zijn van deze omvang en aard". Hij legt de nadruk op 'als', want zonder eerst een inventarisatie van de klachten te hebben gezien wil hij nog geen definitief oordeel uit spreken. "Maar het is een uitermate onge lukkige zaak. Allereerst voor de be woners, maar het heeft ook het ne gatieve effect dat iets van het beeld dat er in de Stevenshof slecht wordt gebouwd, blijft hangen. Ter wijl het om één project gaat van het Bouwfonds", aldus Eikerbout. Hij wijst overigens met nadruk de verantwoordelijk voor deze zaak van de hand. "De gemeente heeft geen rechtstreeks toezicht houdende taak. In directe zin heb ben wij geen verantwoordelijk heid. Maar in het algemeen willen wij natuurlijk dat er kwalitatief goede woningen worden afgele verd", aldus de wethouder. De klachten waren overigens maar voor een deel bekend bij de gemeente. Eikerbout betreurt dat: "De vraag is waarom de bewoners niet eerder aan de bel hebben ge trokken bij de gemeente. Dan had den wij daar in de maandelijkse bouwvergadering, die we bijwo nen, aandacht aan kunnen beste den. Dat hebben we ook steeds ge daan bij de klachten die ons wel bereikten". De gemeente gaat de zaak nu wel onderzoeken. Eikerbout wil de klachten inventariseren. Hij ver wacht voorlopig dat het Bouw- DEN HAAG/LEIDEN - De bezwa ren die bij de provincie zijn inge bracht tegen de voorgenomen bouw van parkeergarage Sanders aan het Levendaal lijken het plan niet op losse schroeven te zullen zetten. Tijdens een toelichting voor een speciale commissie uit het da gelijks bestuur van de provincie (GS), bleken de bezwaren van de eigenaar van een winkel in elektri- sche artikelen aan het Levendaal, tegenover de toekomstige garage, vooral gericht tegen het feit dat de winkels in het nieuwe complex wel gaan behoren tot het kernwinkel gebied, maar de zijne niet. Hier door heeft hij slechts de mogelijk- Plan-Sanders lijkt goede kans van slagen te hebben heid om de elektrische artikelen te verkopen die hij nu verkoopt of meubels. Detailhandel in een ande re branche is in het voormalige pand van een garagebedrijf hier door niet mogelijk terwijl de toe komstige winkels in de parkeerga rage wel in alle branches mogen gaan verkopen. Maar de winkelier voerde ook mogelijke concurrentie van de winkels in de parkeergara ge als bezwaar aan. Namens de winkelier bracht woordvoerder Van der Spek naar voren dat het Leidse structuurplan voor de binnenstad uitbreiding van het kernwinkelgebied niet toe staat. "De grens van het kernwin kelgebied wordt door de plannen hier toch zo'n tweehonderd meter verplaatst". Namens de gemeente ontkende ambtenares Schram dit niet, maar zij wees erop dat de ge meentelijke inzichten wat dit be treft in de loop der jaren zijn veran derd. "Daarbij sluit het Sanders- complex goed aan op het kernwin kelgebied en de winkel in elektri sche artikelen aan de overkant van het Levendaal niet", vond zij. Over de suggestie van een van de omwonenden om de borstwe ring op het dak van het gebouw van lichtdoorlatend materiaal te maken zodat hij meer zon in huis zal krijgen, was zij evenmin te spreken. "Daardoor zul je waar schijnlijk de auto's zien die op het dak geparkeerd staan en dat is le lijk", verduidelijkte zij. Op vragen van gedeputeerde Borgman of de driehonderd vierkante meter win kels op de eerste verdieping nu wel echt nodig zijn, reageerde zij ont kennend. De winkels op de parter re van het gebouw zijn echter vol gens haar beslist noodzakelijk om de realisering van de parkeergara ge financieel mogelijk te maken. Overigens liet Borgman er geen twijfel over bestaan een groot voor stander van de parkeergarage in de Leidse binnenstad te zijn. "Maar wellicht wel met een kleine wijzi ging van het vloeroppervlak van de geplande winkels op de eerste ver dieping", aldus liet de provinciaal bestuurder doorschemeren. Wethouder Eikerbout: "Een uiter mate ongelukkige zaak". (foto Holvast) fonds de klachten zal verhelpen. "Een bouwer is ongelukkig met dit soort publiciteit. Ik ga er dan ook vanuit dat het Bouwfonds reële klachten zal verhelpen. Als het toch nog zaken laat liggen dan zul len wij de mogelijkheden bekijken om het repareren op te leggen". Afsluiting brug en spoorwegovergang LEIDEN - De Rijnzichtbrug en de spoorwegovergang op de Mors- weg zijn met ingang maandag drie weken voor het doorgaande ver keer afgesloten. In die periode wordt de hoofdriolering aangelegd en de weg opnieuw ingedeeld. Daarna wordt het geheel geasfal teerd. Voor de bouwvakvakantie moe ten de werkzaamheden, die de eindfase vormen van de verbete ringswerkzaamheden tussen de Wetstraat en de Lage Morsweg, klaar zijn. Het verkeer zal tijdens de werkzaamheden via borden worden omgeleid. DEN HAAG/LEIDEN - De provin cie ziet geen mogelijkheid om de hinder door lawaai en stof voor de bewoners van flat Cronenstein aan het Lammenschansplein en af komstig van de Leidse Betonmor- tel Centrale BV heel snel tot een einde te brengen. Dit antwoordt het college van GS, het dagelijks bestuur van de provincie, op vra gen van statenlid F. Hazewinkel (PvdA). Zij had eind mei persoonlijk ge constateerd dat met name de ge luidshinder die het bedrijf veroor zaakt zeer ernstig is en het lawaai zelfs pieken kent van 70 decibel. "En dat overschrijdt de normen die zijn gesteld in de Wet Geluid hinder", bracht zij het college on der de aandacht. Het provinciebestuur stelt in het vooruitzicht dat binnenkort aan vullende bepalingen zullen wor den gesteld aan de vergunning die het bedrijf heeft. L)it duurt onge veer vijf maanden, maar de Leidse Beton mortel Centrale kan tegen die extra eisen in beroep gaan bij de Raad van State en de uitkomst daarvan is niet voorspelbaar, aldus het college. Overigens is de gemeente Leiden al bezig te proberen om het bedrijf te verplaatsen naar industrieter rein Roomburg, maar of en wan neer dit gebeurt is nu nog onzeker. In afwachting daarvan moeten volgens het provinciebestuur in elk geval de maatregelen worden genomen waarom het statenlid heeft gevraagd, omkisting van de Optreden Cherry afgelast De betonmortelcentrale bewoners van de flat Cronestein hinder zeggen te ondervinden. voornaamste lawaaibron. En als lawaai en stof voor de Cronenstein- dat niet voldoende de hinder door bewoners beperkt, zullen volgens Zweeds wittebrood (3) Naar aanleiding van het ingezon den stuk van de hr. Fred Vos dd. 19-6 over Zweeds wittebrood heb ik mijn dagboek uit 1945 opge zocht. Aan de hand daarvan kan ik hem precies de gevraagde gege vens verstrekken. Op 26 jan.'45 stond in de krant dat het broodrantsoen verlaagd werd tot 500 gr. p.p. per week. Oor zaak: de strenge vorst. Bij Staveren lag 1200 ton graan ingevroren. Van het front kwamen voor ons gunsti ge berichten. Op 31 jan. stond in de krant: te Delfzijl zijn twee 6chepen met le vensmiddelen van het Zweedse Rode Kruis aangekomen, bestemd voor kinderen tot 14 jaar en zieken huizen. Ze hadden samen een laad vermogen van 3600 ton. Ze brach- ten meel, erwten, gedroogde groenten, margarine, levertraan en melkpoeder. Het vervoer naar het Westen zou te water geschieden maar daar de waterwegen bevro ren waren, moest de zending blij ven liggen. Gelukkig viel toen de dooi in. In dezelfde krant stond dat ver voer van levensmiddelen van het oosten naar het westen zonder de nodige vervoerbewijzen streng verboden was. Gelukkig trad de bekendmaking pas in werking op 1 maart. Reden waarom wij, mijn zusje en ik, enkele malen een tocht per fiets van Amsterdam naar Win terswijk en omgeving hebben ge maakt om daar bij familie en ken nissen wat levensmiddelen te be machtigen. Op 3 febr. werd een half brood extra aangewezen, tenminste aan bonnen. Maar om 11 uur was de bakker uitverkocht. Op 27 maart schreef ik: 'we krij gen nu elke week een half wit brood van het Zweedse Rode Kruis en we hebben nu al voor de tweede maal 125 gr. margarine ge had, ook Zweedse, 't Kost niets, we moeten er alleen een bon voor inle veren.' Dat brood werd inderdaad door onze eigen bakkers gebak ken. Ze kregen daar het meel voor. Op 24 april schreef ik: 'wat er in 'Trouw' staat over bommenwer pers die voedsel zullen uitwerpen, is natuurlijk apekool. Hoe kan dat nu?' We kregen nog steeds Rode Kruis brood, maar de Centrale keu ken werkte niet meer. Op woesdag, 2 mei, om 9.20, daar kwamen de bommenwerpers, wel 300 en die wierpen hun last af op Schiphol. Maar pas op 10 mei be gon men in Amsterdam met de dis tributie ervan. We waren al bevrijd, maar in die week hebben we nog honger geleden. De Duitsers hadden het westen totaal willen uithongeren, maar ze waren aan de verliezende hand en moesten het daarom toelaten dat het Zweedse Rode Kruis ons hielp. In een eerder stadium was dat toch niet mogelijk geweest. En ook na de bevrijding kwamen er nog sche pen uit Zweden aan. In heb me nu verbaasd over de hoeveelheden brood en aardappels die we nodig hadden. Maar het was wittebrood en er was geen vlees of vet bij. Het lijkt heel veel op het nu zo gepre zen brooddiëet, waar je zo heerlijk van afvalt... G. Wielinga Brederostraat 27 Leiden LEIDEN - Onstuimige regenval bedierf gisteren grondig de feest vreugde voor enkele honderden studenten in het Van der Werfpark. Tientallen commissieleden waren dagen bezig geweest om een heus dorp op het feesterrein aan de Steenschuur te laten verschijnen en juist op het moment dat de zan geres Cherry Wijdenbosch en haar band het bal zouden openen, be gon het tentzeil boven het podium te lekken en moest de eerste feest avond in het park worden afgelast. Tot overmaat van ramp kon de eerste start van een ballonwed strijd in de Leidse Hout door de sterke wind in de namiddag ook al geen doorgang vinden. Vanoch tend is een tweede poging ge waagd terwijl vanmiddag rond vijf uur, bij niet al te veel wind, op nieuw bemande ballonnen het luchtruim in worden gestuurd. Zondagochtend om acht uur is de laatste ballonvlucht gepland. Halve marathon en finish op de Witte Singel. De ruim 21 kilometer werden win nend afgelegd door de AV Hol land-atleet Fred van der Berg (1.17.18), op de hielen gevolgd door de student Joost de Vries. Hij kwam slechts twee seconden te kort om de lauwerkrans terug naar de sociëteit te kunnen brengen. Bouw Praxis stilgelegd Peuter-reünie Na elf jaar neemt peuterleid- ster Wil Nieboer-Oudshoorn woensdag 11 juli afscheid van speelzaal 't Pinkeltje. Die dag zal er een receptie worden gehouden in buurthuis 't Spoortje aan de Bemhardkade. Het is de bedoe ling dat zoveel mogelijk kinderen (en ouders) met wie Wil de afgelo pen elf jaar te maken heeft ge had, deze receptie bezoeken, om er een reünie van te maken. Het afscheidsfeest duurt van twee tot half vijf. Peuterspeelzaal Begin juni is de peuterspeel zaal 'Meneertje Koekepeertje' verhuisd van het Volkshuis naar een ruimte in het voormalige Harteveltcomplex aan de Lange- gracht. Aanstaande woensdag is er een openingsfeest, van tien tot drie uur, voor de peuters en kleu ters van de speelzaal en de kleu terclub. Wethouder Van Dongen verricht om vijf uur de officiële opening, waarna er tot zeven uur een receptie is voor oud-bezoe kers, oud-medewerkers en andere belangstellenden. LEIDEN - De verbouw van het voormalige pand van de Leidse Wolspinnerij aan de Zoeterwoud- seweg om de vestiging van Praxis doe-het-zelf-handel mogelijk te maken is stilgelegd. Bouwvaria, een collega van Praxis, heeft be zwaar gemaakt tegen de vestiging. B en W hebben Praxis vrijstelling verleend van het bestemmings plan, omdat dat alleen de vestiging van industrie mogelijk maakte. Een bouwvergunning was echter nog niet verleend. Bouwvaria, ook aan de Zoeterwoudseweg geves tigd, is nu in beroep gegaan tegen de vrijstelling van het bestem mingsplan en heeft verder de Raad van State gevraagd het besluit van B en W te schorsen. Hangende die schorsingsprocedure is Praxis ge stopt met de verbouw. Fiom verhuist LEIDEN De Stichting Fiom is bezig te verhuizen. Het regionale bureau voor hulpverlening bij zwangerschap en alleenstaand ou derschap verlaat zijn onderkomen aan het Noordeinde en trekt in het pand Langegracht 61 Het telefoon nummer van de Fiom blijft 071- 144715. In verband met de verhui zing is het bureau 2 juli gesloten.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3