Bejaarde honden krijgen rusthuis 'Het groen zit in de lift' Wassenaarse jachthaven draait onverwacht goed Omzet winkels flink gekelderd Provincie geeft geld voor wegen Forse toeloop bij agrarische scholen Uniek initiatief in Wassenaar Parkschool wordt anibtenaarrijp Jeugdwerk Oegstgeest verplaatst zomerkamp WASSENAAR, VOORSCHOTEN De provincie wil 170.000 gulden uittrekken om de fietsgangersover- steek op de aansluiting Wassenaar- seslag-Katwijkseweg in Wassenaar te verbeteren. Het in twee richtin gen bereden fietspad moet volgens de provincie worden 'uitgebogen'. Dit betekent dat de oversteekleng- te van het fietspad wordt verkort door het kruisingsvlak te verklei- Voor aanpassingen van het Voor- schotense kruispunt Papelaan- Oranjekade/Juliana van Stolberg laan trekt de provincie 55.000 gul den uit. In aansluiting op aanpas singswerkzaamheden die de ge meente Voorschoten al heeft uitge voerd zal het betreffende kruis punt worden verkleind en een deel van de parallelweg fietspad wor den. Stad en rand ZATERDAG 30 JUNI 198' OEGSTGEEST - Het aantal aan meldingen voor de agrarische scholen in de regio is fors geste gen. Een aantal schoolleiders spreekt zelfs over een toename van veertig procent. De belang stelling van de jeugd voor de na tuur groeit. Vooral scholen waar praktisch onderwijs wordt gege ven, krijgen de voorkeur van toe komstige agrariërs. Nadelen heeft die grote be langstelling evenwel ook. Zo zorgt ruimtegebrek op de lagere agrarische school in Oegstgeest voor de nodige problemen. De laatste jaren is een chronisch te kort ontstaan aan lokalen en dat wordt door stijging van het aan tal aangemelde leerlingen alleen maar nijpender. "Op deze school komen 120 nieuwe leerlingen te gen 115 vorig jaar. We hebben ze ven lokalen te kort en vijf extra docenten nodig. Het is moeilijk nieuwe leerkrachten aan te stel len als er geen ruimte voor is. Maar ik werk aan een oplossing", aldus directeur M.G. Kneppers van de Oegstgeester school. De Rijnsburgse school daaren tegen krijgt volgend schooljaar twee lokalen, dertig leerlingen en vier onderwijzers extra. "De tijd van de witte boorden is voor bij. De toename van het aantal aanmeldingen op onze school hangt volgens mij ook naauw sa men met de goede kansen op werk in het kwekers- en handels- ween en met de toegenome inte resse in de natuur. Het groen zit zogezegd in de lift", aldus J.R. Vis van de lagere tuinbouw school in Rijnsburg. Rondvraag in de streek leert dat deze opgewekte woorden overal onderstreept worden. "Toekomst genoeg in de agrari sche sector. De groensector her leeft", zo meldt directeur J.J.M. Mensch van de Valentijnschool voor lager agrarisch onderwijs in Ter Aar. Hij doelt daarbij niet al leen op de'belangstelling van de jeugd voor alles wat met de na tuur heeft te maken, maar ook op de onverwachte werkgelegen heid. "Hoe meer vrije tijd de mensen krijgen, hoe meer ze zich willen ontspannen", vervolgt hij. Het onderhoud van recreatiege bieden is één van de andere rede nen die hij opsomt. Zijn school krijgt met ingang van het nieuwe schooljaar 73 'verse' leerlingen tegen een aanbod van 51 vorig jaar. Een toename dus van veer tig procent. WASSENAAR - De jachthaven langs de Wassenaarse Wetering, die dit voorjaar werd geopend, blijkt onverwacht goed te draaien. Dat heeft een verheugde wethou der Barning (financiën) meege deeld. Het blijkt volgens hem uit een recente exploitatiebegroting. Een sluitende begroting betekent dat de gemeente Wassenaar het te kort niet hoeft aan te vullen uit de gemeentekas. De aanleg van een jachthaven zorgde in Wassenaar destijds voor de nodige discussie. Het nieuwe bestuur van de Stichting Jachtha ven Accommodatie kwam name lijk met een ongewoon voorstel op de proppen: een jachthaven op ba sis van een 'discount-formule', dus met een laag tarief en weinig voor zieningen. Op die wijze meende het bestuur een jachthaven te kun nen stichten die kostendekkend zou zijn. De gemeenteraad had daarover de nodige twijfels. Bovendien vond de raad het vreemd dat over heidssteun werd gebruikt voor de aanleg van goedkope ligplaatsen. Toch ging men akkoord met de aanleg en verplichtte men zich om tot in de jaren negentig financiële steun bij eventuele tekorten te ver lenen. De formule van de stichting blijkt echter in dit eerste jaar al aan te slaan. Wethouder Barning zwaaide de betrokkenen daarover lof toe: "Het bestuur heeft door een herindeling meer ligplaatsen we ten te creëren en een actief wer vingsbeleid gevoerd. Door deze in ventiviteit en zelfwerkzaamheid is er nu dit succes". Het CDA-raadslid Hoogeweege dringt wel aan op uitvoering van WASSENAAR - Na het bejaarde paard krijgt nu ook de hond op leeftijd zijn rusthuis. Voor Nederland een uniek gebeuren. Lokatie: het terrein van het Wassenaarse asiel Die- renzorg aan de Zijdeweg. Eind volgend jaar moeten de eerste bejaarde honden er van een rustige oude dag kunnen gaan genieten. Voorrang bij opname hebben die dieren wier baas zelf in een bejaardenhuis gaat wonen. dereen kan een beestje adopteren. De hoogte van de bijdrage doet er niet zo toe, die mag men helemaal zelf bepalen. Wij houden hen per kwartaal op de hoogte over de ge zondheid van de hond. Wat we te allen tijde willen voorkomen is de verdenking op ons laden dat het hier een elitair gedoe is. Rijke en arme bazen zijn voor ons gelijk. Jaap Boersma, die Dierenzorg leidt, heeft het initiatief genomen om het rusthuis van de grond te krijgen. Over het waarom ervan zegt hij: "Als oude mensen niet meer zelfstandig kunnen blijven wonen is het struikelblok vaak de hond waarvan ze geen afstand wil len doen. Maar ze mogen het beest je niet meenemen naar het bejaar denhuis waarin ze de laatste dagen door Jan Westerlaken van hun leven slijten. Alleen op grond daarvan weigeren ouderen soms hun huis te verlaten. Omdat ze hun hond niet kwijt willen. Kin deren of bekenden willen het dier niet hebben. Het enige dqt dan nog rest is een gang naar de dierenarts om het beest te laten inslapen. Dat is een martelgang voor die mensen. Ik vind datje hen dit eigenlijk niet kunt aandoen. Bovendien heeft het dier toch ook recht op een goede oude dag? Jarenlang hebben die mensen plezier aan zo'n beestje be leefd. Moet je daar dan, gedwon gen, van het ene op het andere mo ment een einde aan maken? Nee, dat gaat mij echt te ver." Huiskamer Het rusthuis krijgt vijf huiska mers die elk vijfentwintig vierkan te meter groot zijn. In elke kamer leven maximaal tien honden. De kamers hebben hun eigen speel weide. Mogelijk komt in de hal van het rusthuis een volière met vogels waarvan bejaarden afstand hebben moeten doen. Jaap Boersma: "We hebben be wust voor deze vorm van samenle ving, een roedel, gekozen. Thuis ziet de hond zijn baas als een me- de-roedelgenoot. Dat is de manier van leven die hij als het meest ple zierig ervaart. Wie zijn wij dat we daarin verandering zouden moeten aanbrengen?" Een roedel is een roedel; een hond zou er niet in kunnen aarden. Wat dan? Jaap Boersma: "Grote en kleine honden zullen bij elkaar worden gebracht. Als er een uit de boot dreigt te vallen, dan zullen we het in een andere groep proberen. Tenslotte zijn er nog vier roedels. Voor we tot het samenstellen van de groepen overgaan, zullen we eerst de dieren in het asiel observe ren. We brengen ze onder bij een groep asielhonden. Na een paar da gen weten we precies wat voor vlees we in de kuip hebben. Pas daarna zullen we bepalen in welke roedel de hond past." Om voor een plekje in het rust huis in aanmerking te komen moet de hond een leeftijd hebben be reikt van zeven jaar. "Dan is het beest min of meer aan zijn pen sioen toe", legt Jaap Boersma uit. "Bejaarden die met een jonger dier zitten kunnen vanzelfsprekend ook bij ons aankloppen. Als het even kan houden we zo'n hond niet. We proberen er een nieüwe baas voor te vinden. Stel je voor dat hij de rest van zijn leven bij ons zou moeten doorbrengen. Nee, dat is niet de opzet van het rusthuis. Bedenk wel dat een jonge hond het leuker vindt om onder mensen te zijn, dan met soortgenoten in een bejaardenhuis te moeten samenle- Pensioen Hoe denkt Jaap Boersma het rusthuis voor bejaarde honden fi nancieel te i Hij: "De eigenaar van het dier be taalt een pensioentje of noem het, wat mij betreft, aow. Het geld dat wordt opgebracht gaat in een pot. Van dat bedrag moet het rusthuis zien rond te komen. Ik hoef er niets aan te verdienen", benadrukt Jaap Boersma. "Er zullen best bejaar den zijn die dat geld niet kunnen opbrengen. Daarom hebben wij van Dierenzorg besloten alle be jaardenhuizen in het land aan te schrijven om hen van onze plan nen op de hoogte te brengen. Ie- Onze begroting is gebaseerd op een maximale bezetting. Dan hoeft er geen geld bij en houden we er niets aan over." De bouw van het onderkomen vergt een bedrag van 250.000. Waar komt dat geld vandaan? Jaap Boersma: "Dierenzorg heeft inmiddels 120.000 voorhan den. Vergaard uit legaten en giften. Bovendien heeft de Nederlandse Bond voor Bescherming van Hon den toegezegd een halve ton in de bouwkosten te zullen bijdragen. We moeten dus nog zo'n tachtig duizend gulden bij elkaar zien te krijgen. Om dat te bereiken praten we met mensen die het dier een warm hart toedragen. Zodra we twee ton op tafel kunnen leggen stappen we met het plan naar de gemeente Wassenaar. De bouw zal geen weerstand ondervinden, om dat we op de grond mogen uitbrei den." Eigenaar De bejaarde doet wel afstand van zijn hond, maar hij blijft eigenaar. Boersma: "Zeven dagen in de week kunnen ze bij ons binnenlo pen. Als iemand z'n hond een paar dagen wil meenemen of er een wandeling mee wil maken is dat geen punt. Het beestje deelt het lot van zijn baas, daarom moet het voor hem altijd bereikbaar zijn. Rond het rusthuis zullen wij wat wandelpaden aanleggen, een plantsoen inrichten en banken neerzetten. Als de bejaarde slecht ter been is kan hij direct in de buurt met z'n hond wandelen en rusten als daar behoefte aan is." één van de uitgangspunten van de-« jachthaven: het verbod vooi I jachten om langs de Weteringkade |7 af te meren. "Want ondanks hel vollopen van de jachthaven liggen*^ er nog steeds boten in de Wetering. En waar moeten die straks heen, als alle 200 plaatsen bezet zijn?", zo vraagt Hoogeweege zich af. J*aa.Ê Wethouder Barning wil ook dataeels de boten in het ngjaar verdwenen wor" moeten zijn. Waar de vaartuigen w®rK heen moeten en hoe deze operatie semi gaat verlopen wist hij nog niet. Haaf ringc vred dus zijn lang Hc huiz Leni strat laan soot volk gebi Initiatiefnemer Jaap Boersma: "Een dier heeft ook recht op een goede oude dag. Net als zijn baas', (foto Holvast) VOORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten gaat zeer binnenkort een architect in de arm nemen die moet bekijken hoe de Parkschool geschikt kan worden gemaakt voor de huisvesting van ambtenaren. De gemeenteraad heeft hiervoor 50.000 gulden beschikbaar gesteld. Welke architect in de hand wordt genomen is nog niet bekend. "De oorspronkelijke vormgever zullen we echter niet vergeten", aldus burgemeester P. Cannegieter. Het is de bedoeling dat nog vóór augustus volgend jaar de ambtena ren van de afdelingen sociale dienst en boekhouding vanuit de gemeenteflat verhuizen naar de school. De gemeente wil namelijk OEGSTGEEST - De Stichting Jeugd en Jongerenwerk Oegst geest is genoodzaakt het sinds jaar en dag in Huybergen gesi tueerde zomerkamp op te bre ken. Het tentenkamp van de SJJO wordt deze zomer opge slagen in Hilvarenbeek (dicht bij de Beekse Bergen), vlakbij het natuurgebied 'De Rovertse Heide'. Reden voor de verhuizing is de ligging van Huybergen vlak naast Woensdrecht Zo dicht bij dat de stichting vreest dat het kampeerterrein mogelijk het actiegebied kan worden van tegenstanders van mogelij ke plaatsing van kernraketten in Woensdrecht. De SJJO vindt dat zij geen risico kunnen ne men met de aan haar zorg toe vertrouwde kinderen en be sloot uit te kijken naar een an der terrein. Belangstellenden die nog niet bekend zijn met zomer kampen van de SJJO kunnen elke donderdagavond van ze ven tot acht uur op het spreek uur in Gebouw Taberna, Julia- nalaan 1. Telefoonnummer: 071 - 154773. die maand de huur opzeggen van de bovenste verdieping van de ge meenteflat, boven Albert Heijn aan de Schoolstraat. Of dat mogelijk is, is niet zeker. De gemeente is nog in onderhan deling met het pensioenfonds van Ahold over de huur van de flat. In augustus moet het huurcontract verlengd worden. Huurder en ver huurder zijn gewend de huur bij die gelegenheid met vijfjaar te ver lengen. De gemeente wil nu echter afwijken van deze lijn. Het lijkt haar een goed idee de bovenste verdieping nog een jaar te huren en de twee overige verdiepingen vijf jaar. Andere mogelijkheid is dat ze verdieping één en twee nog drie jaar huurt met een optie voor twee jaar. Ze zit met de termijnen van drie en vijf jaar in haar hoofd omdat ze hoopt dat de afdelingen binnen drie jaar kunnen verhuizen naar de nieuwbouw, die op de plek van de Parkschool moet komen. Zeker is dit echter nog niet. De totale kos ten van de verbouw van en nieuw bouw aan het gemeentehuis bedra gen 4,5 miljoen. De gemeenteraad moet nog officieel duidelijk maken of ze zoveel geld over heeft voor een centrale huisvesting van de ambtenaren, die nu nog verspreid over de gemeente zitten. Waterfestijn De Watersport Vereniging Voor schoten organiseert morgen het jaarlijkse waterfestijn aan de Vliet. Er zal worden gestreden om de kampioenschappen zakslaan en ringsteken. Jong en oud kan hieraan meedoen. Deelname is, gratis. Men kan zich vanaf 12 uur inschrijven aan het Frans Hals plantsoen in Voorschoten, naast jachtwerf De Watersport. Het fes tijn zelf begint om één uur met het ringsteken. Het evenement wordt opgeluisterd met een gezellig stukje muziek. Dorpskerkmiddag De derde van een serie van vijf zogeheten Dorpskerkmiddagen wordt morgen in de Zoeterwoud- se Dorpskerk gehouden. Dorps kerkmiddag wil zeggen: een uur tje klassieke muziek, verzorgd door (amateur)musici. Medewer king verleent het Barok-ensemble uit Voorschoten, onder leiding van Malcolm Hund-Davies, met als solist Kees van Venetië (trom pet). Aanvang half drie; de toe gang is vrij. Door afsluiten verkeersader VALKENBURG - De omzet van Valkenburgse middenstanders is fors gekelderd door de tijdelijke af sluiting van de Hoofdstraat, de doorgaande weg door het dorp. "Ik zet vijftig procent minder om", moppert De Jong van het ge lijknamige garagebedrijf, na twee weken afsluiting. "Maar we blijven in ieder geval open", zegt' de Hoofdstraatwinkelier. "Ook het personeel blijft zo goed en zo kwaad als het kan doorwerken. Pas als het echt niet meer gaat zul len ze naar huis worden gestuurd". Deze maatregel zal volgens T. Terpstra van de vakbond CNV geen gevolgen hebben voor de sa larissen van de betrokken werkne- Van der Krogt, handelaar in le vensmiddelen, heeft minder last van wegblijvende klanten als De Jong. "Mijn klanten lukt het nog wel om hier te komen", zegt hij, terwijl werklui de weg in bezit heb ben genomen. Hij kampt met een ander pro bleem: "De bevoorrading laat te ZATERDAG Leiden Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, film 'Can she bake a cherry Pie', 20 en 22.15 filmhuis LVC - film 'Dans la ville blan che'. 21.15 uur. Pieterskerk - concert Die Haghe San- gers en een koor uit Griekenland, 20 Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café- avond, 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, disco, 22-2 uur. NVSH trefcentrum - Rapenburg 48, tel. i 149987, open soos, vanaf 22 uur. Van der Werfpark - viering lustrum Mi- Oegstgeest Zwembad Poelmeer - zwemvierdaagse met rad van avontuur, 18 uur. Zoeterwoude Don Boscohuis - Noordbuurtseweg, ZÓNDAG Leiden Vredeskerk - koffieconcert m.m.v. Rob de Vogel, orgel, Marijke van Santen- Dorsman, sopraan, Johan Galjaard, trompet, Fluitensemble o.l.v. Piet Kunst, Strijkensemble, Emoenakoor o.l.v. Gerard Middelkoop, 11.30 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, film 'Can she bake a cherry pie', 20 en 22.15 Vanaf Clubhuis Swifttoer - 'Westeinder- fietstocht', start tussen 8.30-9 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, 'De Roze Salon', 14-18 Van der Werfpark - viering lustrum Mi- Leiderdorp Manege Liethorp - De Bloemerd, dres suur en springwedstrijden, 10 uur. Zoeterwoude Don Boscohuis - Noordbuurtseweg, ploegentijdrit KPJ, 9.30 uur. Dorpskerk - Dorpsstraat, Dorpskerk- middag met klassieke muziek Barok Ensemble, 14.30 uur. Muziekcentrum - Schenkelweg, optre den van The Shoes, 20 uur. Voorschoten Clubhuis Avanti - Raadhuislaan 45, start fietstocht, inl. 760844. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: 29 juni tot 6 juli j door: Apotheek Kok, Topaaslaan 15, Leiden, tel. 76439. Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Rosmolen 13, Leiden, tel. 211611. Apotheek Noord-Hofland, Thorbecke- weg 3. Voorschoten, tel. 762877. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753 en 134604, na 17 uur en in het weekend te bereiken via dokterstelefoon: 122222. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 177444. Voorschoten gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Wassenaar Horst en Vliet - Hofcampweg 65, tel. 16275, ma t/m vr 9-10 uur en op afspraak. r. De vrachtauto's kun nen al bijna niet meer bij mijn be drijf komen", aldus de midden stander. "Ze komen of helemaal niet meer, óf uren te laat. Normaal krijg ik rond een uur of twee 's middags mijn melk. Maar van de week kwam de wagen pas om vijf minuten voor zes het Castellum- plein opdraaien. Ik heb toen wel de hele middag nee moeten verko pen". "Op die manier verlies je natuur lijk ook een stuk van je omzet. Bo vendien viel door de werkzaamhe den donderdagmorgen de elektri citeit ruim anderhalf uur uit. U weet waarschijnlijk wel wat dit be tekent voor een bedrijf als het on ze, waar zo goed als alles op elektri citeit werkt. Ik heb de winkel maar dicht gelaten, want door de storing vielen niet alleen het licht, maar ook de kassa's, de koeling en der gelijke uit". Hij benadrukt evenals De Jong van het garagebedrijf echter dat de zaak open blijft, wat er ook ge beurt. Zoeterwouds dagverblijf in kinderschoenen ZOETERWOUDE - Er komt een kinderdagverblijf in Zoe terwoude, maar het staat nog wel in de kinderschoenen. Dat meldt M.E.M. de Vries, één van de initiatiefnemers van deze opvang voor baby's en peuters van 0 tot 4 jaar. Oproepen en mond-op- mond-reclame hebben inmid dels geleid tot een groep van 26 mensen, die zich sterk wil ma ken voor het kinderdagverblijf. Dat het er moet komen staat volgens De Vries buiten kijf: "We zijn ervan overtuigd dat een opvang in Zoeterwoude geen overbodige luxe is", zegt hij. Met degenen die zich nu al hebben aangemeld zullen de initiatiefnemers aanstaande dinsdag rond de tafel gaan zit ten. Ze roepen geïnteresseer den alsnog op om zich te mel den, maar 'gewoon' informatie vragen kan ook via telefoon- 01715-1476 (tussen zes 's avonds). LEI DSC H -£L DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Witte Singel 1 2311 BG LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur). zaterdag van 16 30-18 00 uur. Abonnementsgelden bi| vooruitbetaling te voldoen Restitutie is met toegestaan incassokosten Abonnementen kunnen dageli|ks ingaan Indien een maand voor het verstreken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Maandabonnement 21,21 Directie: G Koopman J Kroon (stad) B W T Jungman (plv) IJ Veldhuizen (regio) E Metselaar Hvd Post (plv) P J de Tombe (sporl) A van Kaam (plv) W C H Schrama (feature) M Hoenson-de Graatf (randgem P C Rosier (radio, televisie, kunst) S. J de Groot (geestelijk leven) Redactie stad en randgemeenten I 071-144941,1 I 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington. Cairi Rome. Madrid. Mexico en Wenen

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2