C Jan-Simon schrijft zich Minkema blauw 'Ze bemoeien zich met ons op de verkeerde momenten' Ina Deter: lief en leed in vrouwenpop Bekend van 'De familie Knots' Parkpop Freek de Jonge wil geen prijs ZATERDAG 30 JUNI 1984 Radio - tv - kunst AMSTERDAM/HILVER SUM (GPD) - Is hij de onbe kendste bekende Nederlan der? „Ik heb een gezicht dat erg veranderen kan. Als ze me een andere pruik opzet ten, lijk ik niet meer op Jan- Simon Minkema. Dat houdt dus in dat ze me niet alleen vragen voor een heel spe ciaal type. Neem de acteur Derek de Lint, die laatst te gen me zei dat herkenbaar heid heel leuk is, maar dat- ie wel een half jaar zonder werk had gezeten..." Veelzijdigheid kun je hem niet ontzeggen, de 34-jarige Amsterdammer die gebo ren werd in het Noordhol landse Groet. Hij zingt ei gen liedjes met een vaak wat cynische (onder)toon, is tekstschrijver voor de helft van zingend Nederland, ac teur in films en toneelpro- dukties, cabaretier, beden ker van kindercabaretpro- gramma's op radio, televisie en theaterpodia, hij is dich ter, maakte twee lp's, hij doet presentaties van pro gramma's en hij schrijft, schrijft, schrijft. Daarmee verzamel je in ons land geen roem. Financieel kun je jè redden, het houdt je met enige trots uit de ww, maar verder? Jan- Simon Minkema speelde drie figu ren in de NCRV-televisieserie „De familie Knots". Een programma dat na enkele seizoenen vorm kreeg en wat afdwaalde van de me lige kneuterigheid van het geijkte kinderprogramma. Kortom, het werd leuk en door miljoenen beke ken. Ook door volwassenen, maar dat bleek niet de bedoeling en dus werd de serie opgedoekt. door Jacques d'Ancona Minkema wil er niet over door zeuren, maar hy verzucht: „Op zo'n moment denk je: wat jammer toch dat Hetty Heyting en ik geen eigen produktiemaatschappij hebben. Daar is niet voldoende voor ver diend. Anders hadden we „Knots" aangeboden aan een andere zuil". Met zingen, spelen en schrijven als basiskwaliteiten duurt het ken nelijk wat langer voordat het land je kent en herkent. Jan-Simon - al tijd die dubbele voornaam be hoort niet tot het type artiesten die met een sjiek, doch verbeten trekje naast de telefoon zitten te wachten tot er een producer of iemand uit Hilversum belt. „Ik weet te goed hoe dingen gaan en draaf graag op als ze me willen hebben. Dat bleek het geval bij „Zeg 's A". Ik had gemeld dat ik graag eens een vreemd gasttype wilde spelen, maar toen het zo ver was, zaten we in Oman en dat ging dus even niet door". Hoezo, Oman? Het afgelopen seizoen speelde Minkema met Sytha Bolt en pia nist Dick Kuys een mini-musical van eigen hand, „Het lieve leven". Een alleraardigste voorstelling. Maar het liep niet. Toch zat er op een avond in Beverwijk iemand van de Shell in de zaal en die was er verrukt van. Dat had gevolgen. Ze werden naar de vestiging in Arabië uitgenodigd en kregen een week vakantie aangeboden in het emiraat Oman dat normaal gespro ken voor geen toerist toegankelijk Jan-Simon Minkema (rechts) samen met cabaretière Sytha Bolt tijdens Minkema's mini-musical. Een half jaar werken aan dat „Lieve leven" is artistiek gezien niet weggegooid. Er is een uur ra dio van overgebleven dat op 10 juli 's avonds laat wordt uitgezonden. Maar het geinvesteerde geld is er niet uitgekomen. Het heeft heel wat gekost, stelt hij vast. Niet echt bedroefd. Minkema heeft leren le ven met tegenvallers. Wat ben je nou eigenlijk, vragen ze hem vaak. Men zoekt naar een herkenbare categorie. Dat wijst hij af. „Er gebeurt steeds meer buiten de NOS om, er komt steeds meer werk". i pianist Dick Kuys poseren voor de fotograaf (foto GPD» WAt hem betreft zal hij nooit terug vallen op zijn diploma etaleur-de cial met de liedjes en enkele nieu- corateur. Hij kent andere bezighe- we scenetjes is net afgerond en de- den. ze week opgenomen voor de tv. Verder gaat Jan-Simon schrijven voor het kleuterblad Bobo. Lezers van de Gay Krant (een periodiek voor homofielen) ontmoeten hem als columnist. Zijn geaardheid spreekt ook uit zijn dichtbundels en het roze materiaal van zijn twee langspeelplaten. In sommige klei ne plaatsen in het kleine Neder land zijn die elpee's niet te koop. Zo gaat hij het verhaal vertellen bij 30 afleveringen van een teken- filmproject van Robert Kopuit. De videocassette levert ook voor hem een nieuwe markt op. Minkema zegt dat dit zeker voor kinderpro gramma's belangrijk wordt. Per slot kun je niet alles uit het buiten land halen. Hij wenst niet voor Jan-Simon Doedel te schrijven. Dit naar aan leiding van het feit dat Hilversum nog wel eens polst of hij niet in staat is ook voor de radio zo'n aar dige mini-musical te maken. Best. Prima. Maar dan wel graag een uit geschreven opdracht en geen vrij blijvende verzoekjes. Daar heeft Minkema langzamerhand zeer ge noeg van. „Je moet van je afbijten. Ze gooien je gauw voor de leeuwen en dan moet je maar zien of je het redt". Jeugdfilm Volgende week begint hij aan een rol in een jeugdfilm. Een dank bare, die lokt. Karst van der Meu- len maakt „Thomas en senior" waarin de hoofdrollen zijn gepro grammeerd voor Lex Goudsmit en een jongen van 14 jaar. Jan-Simon Minkema vormt in deze film een bandietenstel met Joost Prinsen (de sterke) en Cees Heynen (de domme). Deze film wordt als nieuwtje ingeleid door een serie op de televisie. Minkema zit alleen in de slotaflevering waar in de boeven op komen dagen. Dat moet allemaal zo spannend over komen, dat kinderen daarna als gekken naar de bioscoop vliegen, omdat de interesse thuis is gewekt. - Hoe kom je aan zo'n rol9 Minkema: „Ik sta ingeschreven bij het castingbureau Van Dam en toen Van der Meulen me van de fo to's herkende, hoefde ik geen screentest te doen". Over veelzijdigheid gesproken, Minkema heeft op uitnodiging twee gedichten ingeleverd voor een bundel die de Anne Frank stichting uitgeeft. Een project waarvan de opbrengst aan die stichting ten goede komt. „Een eer om er bij te horen", vindt hij. Als hij dit zegt heeft de bijbehorende ironie hem opeens verlaten. Hij is terughoudend over een ei gen soloprogramma dat er voor zichtig aankomt. „Van de nieuwe show van Martine Bijl heb ik veel opgestoken. Wat kan die vrouw veel. Ik hou zo van liedjes met een verhaal, toneelstukjes van drie mi nuten. Maar zelf ga ik niets met bombarie aankondigen. Ik waar schuw stiekem wat mensen om te komen kijken en heb al iets uitge probeerd. Er zitten ook bluesachti- ge nummers in; Brecht en Peggy Lee staan model, meer entertain mens dus". Een vast contract met een grote muziekuitgeverij geeft hem straks creatieve ruimte en financieel spe ling. Dat streelt. „Ze zijn geïnteres seerd in mijn werk. Ik hoef niet langer zelf besprekingen met pla tenmaatschappijen te doen. Mijn poëtische teksten zeggen iets over me, maar de platenwereld is ont zettend oppervlakkig. Ze vinden het belangrijker wat ik aan heb dan wat ik zing! Laatst droeg ik bij een tv-optreden een spijkerpak met een smokinghemd en een mooi strikje. Onmiddellijk vonden ze dat een prachtig image..." Ten overvloede meldt Minkema met enige walging dat deze verha len niet bij hem passen. Teksten en liedjes bepalen zijn leven. In Zwe den, Italië en Zuid-Amerika zingen kinderen in hun eigen taal zijn lied jes. „Kinderen voor kinderen" dus. Ook een kant van Minkema. De zelfde van wie men zich nog steeds met opgetrokken wenkbrauwen afvraagt wie dat ook al weer is. Perfect Zebra Paul Robertson: Wim Rijsbergen is een geboren (in de Van de Werf- straat) en gelogen Leidenaar. Bij Roodenburg leer de hij de beginselen van het voetbalspel, waarmee hij sinds 1970 zijn brood verdient. Eerst een jaar bij PEC, daarna zeven seizoen bij Feijenoord. Een pe riode die samenviel met de zeven vette jaren van het Nederlandse voetbal. Rijsbergen maakte deel uit van het Nederlandse elftal, dat in 1974 rjiet 'to taalvoetbal' bijna wereldkampioen werd. De finale van toen tegen West-Duitsland wordt dinsdag met vrijwel hetzelfde elftal overgedaan. De VARA zendt die wedstrijd rechtstreeks uit. Na Bastia op Corsica en het Amerikaanse Cosmos voetbalt Wim Rijsbergen nu bij Helmond Sport. Niet lang meer waarschijnlijk want onderhande lingen met de FC Den Haag zijn in een vergevor derd stadium. Hij wil graag weer in Leiden wonen om in de omgeving een amateurclub te kunnen trai- Tijdens zijn verblijf in de Verenigde Staten heeft hij heel wat televisie gezien. 'Saturday Night Life' was daar één van z'n favoriete programma's. Hij vindt het een schande dat de VPRO ons a/leverin gen van jaren terug voorzet. Gelukkig is er een Ne derlandse variant van Dallas om dat te compense- Als voetballer komt wat televisie betreft voetbal en sport voor mij in het algemeen op de eerste plaats. Ik ben daarom de afgelo pen weken al aardig aan mijn trekken gekomen met de Euro pese kampioenschappen en vooral met de twee halve finales. Terugkomend uit Amerika, waar de televisie een zeer grote rol in de huiselijke kring speelt, be merk ik toch dat het niet uit maakt of dat ding 24 uur per dag speelt, of zoals hier maar een aantal uren per dag. Je gaat toch selectief te werk bij het kiezen van je programma's. Het is bij mij niet zo dat de televi sie van het eerste tot en met het laatste journaal aanstaat. Regel matig kijk ik wel naar Dallas - waarschijnlijk toch overgehou den uit Amerika - en elke keer vraag ik me af hoe het mogelijk is, dat er zo veel ellende in één aflevering gestopt kan worden. In het dagelijks leven is er een aantal generaties voor nodig om hetzelfde door te maken. Gelukkig blijkt toch dat niet al- y les is verzonnen en misschien kijken de Dallas-schrijvers wel eens naar de Nederlandse televi sie. Het is namelijk echt mogelijk met miljoenen te schermen en te liegen alsof het gedrukt staat. Ik doel hiermee op het 'Dallas' van na het tweede journaal, waar ik speciaal voor op blijf, of, als ik niet thuis ben, de video voor in schakel om vooral niets te mis- Men begrijpt waar ik op doel: de capriolen van het RSV-concern, waar de honderden miljoenen als sneeuw voor de zon zijn verdwe nen en niemand er ook maar iets van begrijpt hoe het mogelijk is dat zulke dingen zijn gebeurd. De parlementaire enquêtecom missie, die deze zaak nu al ruim een jaar onder handen heeft, zal zo langzamerhand ook wel inzien dat ze hier niet met één J.R. te maken heeft, maar met een aan tal dat elke dag groter schijnt te worden. Het enige verschil met de serie is dat het hier wel degelijk om ech te miljoenen gaat. Een aantal mensen had en heeft zeer goed betaalde banen, maar bleek niet in staat optelsommetjes te ma ken of contracten zo op te stellen dat het RSV-concern niet alle klappen zou moeten opvangen. In plaats van grote winsten, die een aantal mensen zeer voordelig uit zouden komen, heeft het een groot fiasco opgeleverd. Het is ongelooflijk dat er nu mensen voor de commissie ver schijnen, die over zeer grote be langen hebben beslist, maar zich nu niet veel meer kunnen herin neren en dus allemaal aan geheu genverlies lijden. Desondanks functioneren ze nog normaal. Ik hoop dat, nu Dallas binnen kort stopt, ik nog een tijdje kan genieten van de lotgevallen van het RSV-concern. Met het tennis, de Tour de France en de Olympi sche Spelen in het vooruitzicht zal ik waarschijnlijk niet veel tijd meer hebben voor andere pro gramma's. De enige afleiding zal voor mij het 'Dallas van de late uurtjes' zijn. WIM RIJSBERGEN DEN HAAG - Voor de vierde achtereenvolgende keer wordt morgen in het Haagse Zuiderpark een gratis popfestival gehouden. Het Algemeen Haags Comité is er in geslaagd om maar liefst elf 'acts' vast te leggen. Vanaf één uur 's middags zullen, verdeeld over twee podiums, de volgende groepen optreden. Podium één: The Raiders of The Last Corvette, een Nederlandse groep, geformeerd rond gitarist Carl Carlton (aanvang 13.00 uur), de Engelse formatie Perfect Ze- bras (aanvang 14.15 uur), Ian Dury en zijn nieuwe begeleidingsband The Musicstudents (aanvang 15.30 uur), The Sound (aanvang 16.45 uur), The Cry, de nieuwe band van John Watts (aanvang 18.00 uur) en de Nigeriaan Chief Ebenezer Obey sluit rond 19.15 uur het festival af. Podium twee: Cherry (aanvang 13.30 uur), de Ina Deter Band uit Duitsland (aanvang 14.40 uur), de Engelse band Amazulu (aanvang 15.50 uur), de Margriet Eshuys Band (aanvang 17.00 uur) en de Dolly Dots Groep (aanvang 18.10 uur). DEN HAAG Gitarist/kud deleider Paul Robertson van de Engelse Perfect Ze- bras zal best tevreden zijn met de uitnodiging van de organisatoren van het Haag se Parkpop-festival. In een interview, enkele maanden geleden voor het optreden van zijn groep in het Haagse Paard van Troje, verklaarde hij ons land 'als het belang rijkste afzetgebied' te be schouwen. Dat komt vol gens de blonde, zeer be scheiden en nog sympathie kere Zebra doordat we hier zo 'open-minded' zijn. door Wim Koevoet Het is de Zebras, waarvan het als gevolg van onophoudelijke perso- neelsmutaties onmogelijk is de be zetting in Den Haag te vermelden, tot dusverre allesbehalve voor de wind gegaan. De groep heeft twee elpees gemaakt die alleen in de pla tenkasten van haar kleine cult-aan- hang staan. de Comsat Angels. Zijn gitaristi- sche bijdragen aan de laatste Com- sats-toernee zijn te horen op een onlangs verschenen 12-inch van Stephen Fellows en zijn gevolg. Hierover ontstond trouwens veel verwarring. Hoe weinig bekend is van de Zebras (Robertson over weegt de groepsnaam te verande ren in The Imperfect Zebras) mag blijken uit het geheel foutieve persbericht dat naar aanleding hiervan de deur uitging. Hierin stond dat Dave, een niet-bestaand broertje van Paul de Zebras verder zou leiden en dat Paul definitief tot Comsat was gebombardeerd. Paul Robertson: "Kijk, dat bedoel ik nou, ze bemoeien zich op de ver keerde momenten met ons". Perfect Zebras met links kuddeleider Paul Robertson: morgenmiddag op het gratis Parkpop-festival in het Haagse Zuiderpark. (foto pr.) Dat is overigens wat Robertson betreft nog tot daaraan toe, al zou hij evenals zijn collega-Zebras nu GRONAU/DEN HAAG (GPD) - Ina Deter (37), net aangekomen vanuit Berlijn waar ze die ochtend zes in terviews afwerkte. Een tref fend contrast: warme be langstelling en engagement van een jonge generatie Westduitsers, tegenover desinteresse van een volks deel dat niets moet hebben van kritische muziek uit de hoek van vrouwen-, vredes beweging- en milieugroepe ringen. Morgenmiddag op het Parkpopfestival in Den Haag. Ina Deters publiek lijkt even gese lecteerd als haar sterk persoonlijke en op de westerse samenleving ge richte teksten. Tieners zie je bij haar concertennauwelijks. „Die gaan naar Nena", geeft ze zelf enigszins ten overvloede aan. De vroegere graficus moet het net als haar collega Ulla Meiniecke heb ben van de zogenaamde twintigers en dertigers, popliefhebbers met een welwillend oor voor een vocale boodschap. Ze bezingt de persoon lijke twijfels zoals de Britse Joan Armatrading dat doet en hekelt net landspeler „Neue Manner braucht das Land", een plaat die in Neder land als Deters debuut geldt. „Mijn teksten zijn bewust in de eigen taal. Zo kan ik mijn eigen ge dachten weergeven. Alleen in het heel prille begin is dat anders ge weest. Toen begon het met num mers van Bob Dylan en Joan Baez, eenvoudig begeleid met de gitaar Skiffle-muziek met een heuse mei dengroep was de volgende fase en nog lang voor de „Deutsche Welle" zijn entree deed, zong Ina al in haar moedertaal. Deters kritische kanttekeningen - - gaan zelden gepaard met verbaal waarm een McDonalds-generatie geweld. Haar songs zijn doorspekt met stil protest, stil verdriet ook door Dolf Ruesink) als haar landgenoot Udo Linden- berg de consumptiemaatschappij. „Ik ben bang voor dit tijdperk. opgroeit", teksten die ook op haai meest recente elpee „Mit Leiden- schaft" terug te vinden rijn. Een tournee door de Bondsrepu bliek is een bijzonder slopende aangelegenheid voor de frele zan geres. De media slokken veel aan dacht op, wat betekent dat Ina voortdurend klaar moet staan met een verhaal. Een beeld waarmee ze vertrouwd is geraakt na haar vijfde soms een stille hoop op andere tij den. Gevoelens spelen een belang rijke rol. De emoties druipen bij tijd en wijle van de tekstvellen af: „Spreken is zilver huilen is goud" is een compositie die in dat ver band boekdelen spreekt. over de rol van de vrouw in dat land, haar aanwezig heid in Engeland (1982) bracht de Falkland-oorlog nabij. „Welcome Home" met de terugkeer van Brit se soldaten, al dan niet verminkt, schildert die ervaring. Ina Deters visie op de maatschappij wordt af wisselend beheerst door angst en hoop. „Enerzijds ben ik vreselijk blij, wanneer er een half miljoen mensen op de been komen uit pro test tegen de kernbewapening. De opkomst van de vredesbeweging, vrouwenorganisaties en milieu groeperingen zijn bemoedigend. Aan de andere kant besef ik heel goed, dat al die mensen bij elkaar een enorme minderheid vormen. Op zo'n moment besef je dat West- Duitsland in wezen toch gewoon een heel erg rechts land is". Zijn de teksten bij Deter tot in de puntjes verzorgd, in muzikaal op zicht is de 37-jarige ook een perfec tionist. Ze laat haar begeleidings band weliswaar volop de ruimte, landsgrenzen: een doch dirigeert uiteindelijk met op- Kenia resulteerde in vallend strakke hand. „Ik probeer Deter vindt haar inspiratie ook buiten vakantie op alles mijn stempel te drukken, om helemaal achter de muziek te kunnen staan. De teksten zijn hon derd procent autobiografisch, ze gaan puur over mezelf. Juist omdat mijn werk zo persoonlijk is, wil ik me bemoeien met alle facetten. Be trokkenheid is het allerbelang rijkst. Ik geef eigen ervaringen prijs, of ze nu positief of negatief zijn". wel eens van zijn uitkering af wil len. Veel vervelender echter vindt hij de manier waarop de platen maatschappij met het Zebra-mate riaal omspringt. Op beide elpees staan tal van nummers die de groep er helemaal niet op wilde hebben. Veel van de nummers op de tweede schijf zijn al jaren oud en klinken op het podium zo veel anders dat. zo geeft Robertson toe, de concert-bezoeker het idee kan krijgen 'dat de groep haar eigen nummers niet meer kent'. Robertson en de zijnen zouden dolgraag een derde elpee willen maken. Liever nog vandaag dan morgen. Die moet dan wel klinken zoals de Zebras willen dat-ie klinkt. "Ik hoop dat ik voor het ge luid, de instrumentatie, de keuze van de songs en het hoesontwerp nu eens niet hoef te vergaderen met platenbonzen maar met mijn groepsleden", zegt hij. Om er aan toe te voegen dat hij gefrustreerd is over het feit dat er van de Zebras ondanks een bijna drie-jarig be staan nog altyd niet één serieus te nemen staalkaart op vinyl is uitge bracht. De geringe bekendheid van deze prima band (die van de meest uit eenlopende groepen als de Talking Heads, XTC en de Comsat Angels de beste graantjes heeft meege pikt) is enigszins aan het groeien. Niet dank zij 'air-play' en nog min der door het zeer summiere promo tie-budget waarover de groep be schikt, maar door het tijdelijke ar beidscontract van Robertson met AMSTERDAM (ANP) - Cabare tier Freek de Jonge heeft de Al- bert van Dalsumprijs 1982/1983 van 7.000 gulden, die de Stich ting Amsterdams Fonds voor de Kunst hem had toegekend, geweigerd. De stichting, die De Jonge bekroonde voor zijn uitzonder lijke prestaties met de Mythe, „waarmee hy de grenzen tus sen toneel en cabaret heeft we ten te slechten", zag de bui ken nelijk bij de toekenning al han gen. In het jury-rapport staat namelijk dat de stichting de an tipathie van De Jonge tegen over prijzen kent. Men wilde hem de prijs toch toekennen om te kijken wat hy er dit keer mee zou doen, aldus een woordvoerder van de gemeente Amsterdam. Freek de Jonge was zelf niet voor commentaar bereikbaar. Maar een woordvoerder van Big Boy Productions in Bus- sum, die als manager van De Jonge optreedt, gaf eveneens te verstaan dat Freek de Jonge niet zo gesteld is op toneelprij zen. Vorige week had Freek de Jonge een medewerker van de ze Big Boy Productions nog la ten weten dat volgens hem „die prijzen altyd terecht komen by mensen die ze niet nodig heb ben'. Of dat de enige reden voor zyn weigenng is kon men niet vertellen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 29