Paul Morphy: heel even de allersterkste Radio Nederland reikt tot de verste uithoeken HP Schaakgrootmeester zocht isolement Het vakantiegemak van een kortegolfontvanger ZATERDAG 30 JUNI 1984 Op 21-jarige leeftijd veegde hij de sterkste spelers ter wereld moeiteloos van het bord. Maar zijn zegetocht zou slechts anderhalfjaar duren. Daarna belandde de Amerikaanse schaakgrootmeester Paul Charles Morphy in de anonimiteit, die hij goeddeels zelf verkoos. Een eeuw geleden overleed hij. Een man die door zijn diepe inzicht het schaakspel van een tijdverdrijf deed uitgroeien tot een denksport. door J. A. van der Horst Op 10 juli 1884 overleed in New Orleans de ook nu nog zeer bekende schaakspeler Paul Charles Morphy. Toch zou zijn roem buiten de schaak wereld reeds lang verbleekt zijn, als hij niet gestorven was met een omwolkte geest. Hij werd daardoor een onuit puttelijke bron van inspiratie voor schrijvers over genie en waanzin en voor auteurs over de kwalijke kanten van het schaakspel en over de grote gevaren voor de geestelijke gezondheid van het schaak spelen. Morphy werd geboren in New Or leans op 22 juni 1837. Zijn vader had een hoge functie bij de rech terlijke macht en was rijk, zó rijk dat Paul Morphy nooit heeft hoe ven te werken. Het schaakspelen leerde hij van zijn vader en zijn oom toen hij 10 jaar oud was. Op zijn twaalfde jaar was hij de sterkste speler van New Orleans en wijde omgeving. Groot opzien baarde hij door de rondreizende beroepsschaker Löwenthal, een Hongaarse immigrant, met twee gewonnen partijen en één remise te verslaan. Tot zijn vijftiende jaar ging hij naar een school voor kinderen van rij ke ouders. Daarna ging hij rech ten studeren. Op zijn twintigste jaar werd hij toegelaten als advo caat. Praktijk mocht hij echter pas gaan uitoefenen na zijn 21ste verjaardag. Een jaar van vrijheid had hij dus voor zich. Overmacht Juist in die tijd was in New York een comité bezig met de voorbe reiding van het eerste Ameri kaanse schaaktoernooi. De orga nisatoren nodigden Morphy uit naar New York te komen. Deze kwam en won het toernooi door de sterke Duitse speler Louis Paulsen in de finalematch met grote overmacht te verslaan. In de gehele Verenigde Staten maakte deze overwinnig veel in druk. Een comité van enthou siaste stadsgenoten nodigde de beroemde Engelse schaakspeler Staunton uit naar New Orleans te komen om zijn krachten met Morphy te meten. Ondanks de aangeboden respectabele ver goeding van vijfduizend dollar sloeg Staunton de uitnodiging af. Om toch zyn kracht te meten met de Europeanen vertrok Morphy naar Europa in het voorjaar van 1858. In Parys versloeg hij Har- witz, die toen de sterkste speler van Frankrijk was, in Londen opnieuw Löwenthal, die inmid dels de sterkste speler van Enge land was geworden; en ten slotte iD de kerstvakantie van 1858 in Parijs de Duitse kampioen An- derssen, die door zijn landgeno ten als de schaakkeizer werd be schouwd. Na op deze wijze ge toond te hebben dat hij de sterk ste speler van de wereld was, keerde hij in mei 1859 terug naar New York. Zijn landgenoten ontvingen hem als een wereldveroveraar. Onge veer een half jaar leefde Morphy in de noordelijke staten in de glo rie van zijn overwinning. Eind 1859 ging hij terug naar New Or leans. Het wedstrijdschaken zwoer hij af om zich geheel aan de advocatuur te wijden. Als het nu verder goed was gegaan met de advocaat Morphy zou hij al leen voor schakers een beroemd heid zijn gebleven. De schakers zijn hem blijven bewonderen, al ging voor latere generaties veel van de glans van zijn roem verlo- Waardering De verbazing over zijn vermogen om acht partijen te gelijk blind te kunnen spelen - in die tijd een sensatie van de eerste orde - is verminderd naarmate andere, vaak veel minder goede schaak spelers, dit ook gingen doen. De manier waarop hij zwakkere spelers van het bord veegde, ging steeds minder imponeren. Immers, steeds meer schaak meesters lieten op dit gebied ver bluffende staaltjes zien. Men is zich steeds meer bewust ge worden van het feit, dat hij maar anderhalf jaar aktief is geweest als wedstrijdspeler en dat hij ei genlijk maar een veertig partijen tegen slechts vier schakers van formaat heeft gespeeld. Onverzwakt is echter de waarde ring gebleven voor de speler die de schaakwereld geleerd heeft hoe een partij begonnen moet worden en op welke wijze over wicht gebruikt moet worden. Van de grote leermeesters in het schaken was Morphy de eerste en alle anderen hebben op hem geleund. Door zeer velen wordt hij ook nu nog als de grootste schaakspeler van alle tijden ge zien. Tijdens zijn leven was zijn schaakroem zo groot dat nie mand, ook niet de eerste wereld kampioen schaken, Wilhelm Steinitz, zich de sterkste speler van de weereld durfde te noe- Pas twee jaar na zijn dood werd tussen Steinitz en Zukertort in 1886 voor het eerst om de titel wereldkampioen schaken gestre den. Morphy uitte voor het eerst zijn twijfel over de zin van het schaakspelen bij het banket te zijner eer in New York mei 1859. Hij wees er toen op dat men het spel niet boven nuttige zaken moest stellen. Alle uitnodigingen voor wedstrijden heeft hij na 1860 steeds afgewezen, soms uit voerig geargumenteerd. Bij schaakwedstrijden werd hij nooit meer gezien. Ophouden Er is geschreven, dat Morphy's moeder van hem heeft geëist, dat hij zou ophouden met schaken Paul Morphy schreef alle partijen op, zelfs die tegen knoeiers. en een leven zou gaan leiden, dat paste bij zijn stand. Maar de ad vocatuur werd geen succes. Hij werd eenzelvig, een kluizenaar. Dagelijks maakte hij een wande ling, soms ging hij naar de opera en meed verder elk contact. Toen hij ouder werd ging hij zich arm voordoen en vroeg al zijn beken den of zij hem geld wilden lenen. Hun bereidwilligheid was voor hem voldoende, hij leende nooit geld van iemand. In 1867 ging hij nog een jaar naar Parijs, maar leefde ook daar zeer op zichzelf. In 1883 ontving hij Steinitz, onder de voorwaarde, dat er niet over schaken gespro ken zou worden. Een poging van de familie om Morphy onder cu ratele te stellen werd door hem verijdeld, hij kende de wet te goed om met zich te laten sollen. Toen hij na een wandeling een koud bad nam, is hij op 47-jarige leeftijd aan een hersenbloeding overleden. De grote tegenstelling tussen de geniale schaakspeler en de terug getrokken levende zonderling werd een onderwerp van vele be schouwingen. Het is bekend, dat de jonge Mor phy als het ware bezeten was door zijn liefde voor het schaak spel. Al zijn partijen schreef hij op, zelfs die tegen knoeiers. Het schaakspel wilde hij beoefenen als een vak zonder een beroeps speler te willen zijn. Heer Sommigen denken, dat de span ning tussen de schoonheid van het spel en de vulgariteit van de beroepsspelers de afschuw van Morphy heeft opgewekt. Hij was een heer en speelde nooit om geld. Wat hij won, gaf hij weg. De gelddorst van beroepsspelers er gerde hem. Hij had geen idee van hun armoede. Morphy speelde vaak blind, zes of acht partijen tegelijk. Velen meenden, dat dit niet gezond kon zijn en zagen daarin de oor zaak van zijn ziekte. Maar blind spelen kunnen alle goede spelers en de wereldrecordhouders van deze eeuw zijn tot op hoge leef tijd geestelijk gezond gebleven. Anderen, vooral psychologen, heb ben gemeend, dat door het schaakspelen bij Morphy allerlei sluimerende complexen werden wakker gemaakt en dat daardoor zijn ziekte is ontstaan. Uit deze visie is boeiende literatuur voort gekomen, waarin wordt gewezen op vele mogelijke geestelijke af wijkingen als redenen waarom iemand schaak zou spelen. Vol gens deze schrijvers speelt bijna niemand voor zijn plezier maar alleen om zijn complezen af te reageren. Vooral het Oedipus complex is bij deze auteurs zeer populair. Eenvoudiger is het ver schijnsel voor hen, voor wie ge nie en waanzin dicht aan elkaar grenzen. Morphy was te geniaal en kon dat niet beheersen. De eenvoudige gedachte, dat bij Morphy zijn schaakbegaafdheid niets te maken heeft gehad met zijn latere ziekte is waarschijn lijk alleen voor schakers aan vaardbaar. Toch zijn er goede gronden om dit aan te nemen. Bij de beschouwingen over het le ven van Morphy wordt met de politieke gebeurtenissen ge woonlijk geen rekening gehou den. De gewone wereld en de schaakwereld zijn nu eenmaal verschillende begrippen. Het is al vervelend genoeg dat de poli tiek soms een hinderlijke in vloed heeft op het schaakgebeu- ren, maar dat is geen reden om daar lang bij stil te blijven staan. Zeker in de vorige eeuw was dat sterk het geval. Burgeroorlog De Amerikaanse burgeroorlog was een gebeurtenis, die diep ingreep in het leven van alle Amerikanen en men kan zich afvragen of de ziekte van Morphy geen gevolg was van deze oorlog. Morphy was in de Noordelijke Sta ten een gevierd en gerespecteerd sportman. Hoewel hij op 10 mei 1859 terugkwam in New York van zijn reis naar Europa, ging hij pas in december van dat jaar naar New Orleans, na zeer sterke druk van zijn moeder. Hoewel hij ook in New Orleans een bewon derd schaakspeler was, had Mor phy het gevoel dat een en ander daar mets betekende voor zijn maatschappelijk aanzien. Het is bekend, dat hij daaronder leed en daaraan zijn maatschappelijk falen toeschreef. In 1883, toen hij met Steinitz sprak, was zijn be langrijkste opmerking dat hij als schaakspeler maatschappelijk niet gerespecteerd werd. In de loop van 1860 werd de ver houding tussen Noord en Zuid steeds moeilijker. In augustus 1860 legde Morphy de leiding neer van zijn schaakrubriek van een New Yorkse, dus Noordelij ke krant. In januari 1861 trad Louisiana, waarvan New Orleans de belangrijkste stad is, uit de Unie. Enkele maanden later be gon de burgeroorlog. Morphy nam geen dienst als vrijwilliger, zoals bijna al zijn stand- en leef tijdsgenoten. Het is aannemelijk, dat dit een groot maatschappe lijk gevolg heeft gehad. Het is dan ook waarschijnlijker dat daardoor de advocaat Morphy geen cliënten kreeg, dan omdat hij een schaakspeler was. In 1864, na het einde van de burger oorlog, legde hij de advocatuur neer. Hij trok zich terug in zijn huis. Dat zijn gedrag in sterke mate werd afgekeurd blijkt dui delijk uit het feit, dat er toen wei nig over hem geschreven werd. Ziekelijk Aangenomen mag worden, dat Morphy's mensenschuwheid een ziekelijke vorm aannam als ge volg van zijn isolement tijdens de burgeroorlog en de houding van zijn medeburgers tegenover een lafaard, die zijn plicht niet durfde te doen. Misschien werd hij zelfs wel gezien als een sym- patisant van de vijand, van het gehate Noorden. Tegenwoordig weten we meer over de houding van een bevolking te genover mensen, die hoewel niet "fout" toch ook niet als "goed" gezien worden, dan de 19de eeuwse Europeanen. Het is dus niet zo verwonderlijk, dat dit as pect van het leven van Morphy nooit veel aandacht heeft gekre gen. Wat de oorzaken van zijn ziekte ook zijn geweest, het is passend om nu honderd jaar na zyn dood vooral de schaakspeler te geden ken, die door zijn diep inzicht in het spel het schaken zozeer heeft verrijkt, dat het van een tijdver drijf is uitgegroeid tot de voor aanstaande en wijdverspreide denksport, die het nu is. Als het aan Radio Nederland Wereldomroep ligt, zou er dit jaar geen Nederlander op vakantie moeten gaan zonder een draagbaar kortegolfra- diootje in de bagage. Het is ook best een aantrekkelijke gedachte om, lekker lui gele gen aan een Noorse fjord of een Spaans strand, uit Hil versum te kunnen horen, on der welk slecht weer de thuisblijvers nu weer gebukt gaan. De Wereldomroep (zoals Radio Nederland in de wandeling wordt genoemd) doet zijn best om de naar alle windstreken uit gezwermde Nederlandse vakan- tievierders van een aantrekkelijk 'Europa-programma' te voorzien, met niet alleen het weerbericht (van Pelleboer), maar ook nieuws en actualiteiten, sport (denk aan de Tour de France en de Olympische Zomerspelen), een dagbladenoverzicht en de onvermijdelijke ANWB-alarmo- proepen aan mensen die zonder een adres door te geven in den vreemde zijn 'zoekgeraakt'. Dank zij de specifieke eigen schappen van de korte golf kun nen de Wereldomroepuitzendin- gen tot de verste puntjes van Eu ropa worden opgevangen. Uiter aard wel met radio's die voorzien z(jn van een rijtje kortegolfban- den. De elektronische industrie heeft ervoor gezorgd dat die ont vangers de laatste jaren niet al leen steeds kleiner in omvang werden, maar ook aanzienlijk makkelijker te bedienen. Sony brengt bijvoorbeeld een reisont- vangertje op de markt met de nietige afmetingen van 13,4 x 7,4 x 2,2 centimeter. Deze ICF 4800 weegt inclusief batterijen iets meer dan twee ons en weet toch nog de kortegolfbanden 49, 31, 25, 19 en 16 meter te herbergen, zodat met recht van een rugzak- ontvangertje kan worden gespro ken. Gemak De meeste radio's met korte golf voor op reis hebben de om vang en dikte van een pocket- book, leveren aanvaardbare prestaties en variëren in prijs tussen 175 en 1000 gulden. De wat duurdere exemplaren zijn voorzien van de nieuwste techni sche snufjes, die het de gebrui ker nog eenvoudiger maken dan vroeger. Een kortegolfstation drukt de plaats waar het zich op de band bevindt tegenwoordig uit in KiloHertzen. 'Onze frekwentie is 15.560 Ki- loHertz', luidt het in vakjargon. Vroeger moest de consument dan net zo lang aan de afstem knop van zijn ontvanger draaien, tot hij de naald op de schaal er gens in de buurt van 15.560 had. Maar of hij precies goed zat, dat bleef een beetje gokken en goed luisteren. De elektronica heeft er nu voor gezorgd, dat bij de jong ste generatie reisontvangers de frekwentie eenvoudig op een LCD-schermpje (net als op een horloge of rekenmachine) kan worden afgelezen. Vaak is er ook geen afstem knop meer om aan te draaien, maar is er op de ontvanger een djfer-druktoetspaneeltje ver schenen, dat het opzoeken van 15.560 KiloHertz vereenvoudigt tot het intoetsen van één-vijf-vijf- Van af 1 januari 1985 zullen de programma's van Radio Nederland (Wereldomroep) aanzienlijk minder storing ondervinden dan thans nog het geval is. Op die datum zal namelijk een gloednieuw computergestuurd zenderpark in gebruik worden genomen. Het park is in aanbouw op het grondgebied van de onlangs gestichte Flevopoldergemeente Zeewolde. zes-nul. Een bijkomend prettig verschijnsel van deze techniek is dat sommige radiootjes die fre- kwenties kunnen 'onthouden' in het geheugen. Wie vaak naar de zelfde zenders luistert, hoeft zijn favoriete frekwenties dus maar eenmaal 'op te slaan' om ze ver volgens telkens bliksemsnel te kunnen opvragen. Dat gaat dan met voorkeuzetoetsen (presets). Overzicht Wie een aardig overzichtje wil krijgen van wat er allemaal te koop is aan reisontvangers, kan het best bij de Wereldomroep de folder 'Nederlandse program ma's in het buitenland' aanvra gen. Er worden niet alleen nutti ge tips voor kortegolfontvangst in gegeven, maar er prijkt ook een overzicht van ontvangers in, compleet met karakteristieken, gewicht, afmeting, prijs en waar dering. Even terug naar de gewone fol der. Een tip: De sprietantenne van de reisontvanger is vaak de zwakke schakel. Om de ont vangst op hotelkamers of in cara vans sterk te verbeteren is een rolletje geisoleerd montagedraad of netsnoer de beste remedie. Rol de (pakweg vijf meter) draad af, gooi er zoveel mogelijk van buiten het raam of over het bal kon en windt het andere uiteinde een paar slagen om de sprietan- --- Het studioteam van Radio Nederland, ook wel The Euroboys genoemd. tenne, als er geen 'echte' anten ne-ingang te vinden is. Het plas tic manteltje niet van de draad halen - dat kraakt alleen maar - gewoon de ongeschonden draad enkele slagen om de uitgetrok ken spriet laten maken. De ont vangst zal door deze zelf gemaak te buitenantenne veel beter wor den. De Wereldomroep zendt de Europa-programma's driemaal daags uit, op een heel rijtje fre kwenties en telkens gericht op een ander deel van de Europese kaart. Wie wil weten op welke frekwentie en op welke tijd er voor zijn vakantieland een Hil- versums programma op de korte golf is, kan van de Wereldom roep een sticker krijgen, die zich simpel laat lezen en die zo op de rug van de ontvanger is te plak ken. Zendschema Globaal zit het schema als volgt in elkaar: -09.30 - 10.20 uur (Ned. zomer tijd): -15.560 KHz Zuid-Frank rijk, Spanje, Portugal; -11930 KHz Zuid-Frankrijk, Spanje, Portugal; - 9.630 KHz Heel Eu ropa, voorzover de landen verder weg liggen dan binnen een cirkel van 800 kilometer om Neder land; -5.955 KHz Europese lan den die niet verder weg liggen dan binnen een cirkel van 800 ki lometer om Nederland, -6.045 Khz idem. -10.30 - 11.20 uur (Ned. zomer tijd): -15.560 KHz Joegoslavië. Griekenland, Bulgarije, Zuid- Roemeniê, Oost-Hongarije; -11.930 KHz Italië met Sicilië, Sardinië, Corsica; - 9.630 Khz Joegoslavië, Griekenland, Bul garije, Zuid- Roemenie, Oost-- Hongarije; - 5.955 KHz Italië met Sicilië, Sardinië, Corsica; - 6.045 Khz Europese landen die niet verder weg liggen dan bin nen een cirkel van 800 kilometer om Nederland. -17.30 - 18.20 uur (Ned. Zo mertijd): - 9 895 KHz Heel Euro pa voor zover de landen verder weg liggen dan binnen een cirkel van 800 kilometer om Neder land; - 5.955 KHz Europese lan den die niet verder liggen dan binnen een cirkel van 800 kilo meter om Nederland; - 6.020 KHz Idem. HUGO VAN DER HEEM

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 25