LEIDSCH DAGBLAD Geen ondertiteling op satelliettelevisie naw/// Franse staalgigant is ondergang nabij UIPS Schadereparatiesaan alle merken Oproep aan bezitters van het Shell benzineblik Eminent gaat verder onder andere vlag VS bereid tot overleg ruimtewapens «t M: ft WD en PvdA verontwaardigd Predikant dreigt met bom in het Binnenhof Zo'n 30.000 banen op de tocht Argentinië treft regeling met banken Minister: herindeling gemeenten doorzetten 071-89 6595 BAAAAAALEN, ZATERDAG 30 JUNI 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37435 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj hoofdredacteur: R. D Paauw HET GROOTST, Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel.rus. zie colofon 'E DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Jan van der Meer is een typisch Roelofarendsveense naam, maar toch heet bijna niemand er zo. Een dorp met een natuurlijk talent voor het geven van bijnamen figureert in de voorlaatste aflevering van de serie 'Aan de stamtafel'. PAGINA 21 Platenproducer George Martin is wel eens de'vijfde Beatle' genoemd, omdat hij in belangrijke mate het geluid van het illustere viertal bepaalde. Hij stelde zijn studio-ervaringen te boek, en dat was aanleiding tot een gesprek. PAGINA 23 Irak is de oorlog meer dan beu en hoopt op een snelle, beslissende slag met boze buurman Iran. Maar het optimisme daarover lijkt wat voorbarig. Een reportage van het front. Op zijn zomerstekje in Langeraar blikt Jan Cottaar terug op zijn jaren als Tour-verslaggever. Hoe hij een Franse regionaal voor Wagtmans aanzag en hoe een zinderende reportage nimmer tot Hilversum doordrong. BODEGRAVEN (ANP) - Een ge deelte van de activiteiten van de in mei dit jaar ter ziele gegane orgel- fabriek Eminent Electronics BV in Bodegraven wordt onder andere vlag en in sterk afgeslankte vorm voortgezet. Onder de naam „Ver koopmaatschappij Eminent Orgels BV" gaan zo'n twintig mensen zich bezighouden met de verkoop, ser vice en onderdelenvoorziening van Eminent-orgels. Dit heeft een der directeuren van de nieuwe ven nootschap, C.Brugman, gisteren meegedeeld. Bij het faillissement van de or- gelfabriek raakten 260 mensen hun baan kwijt. Forse offers van het personeel en zo'n twintig miljoen gulden overheidssteun konden niet voorkomen dat het toen al da nig ingekrompen bedrijf de poor ten moest sluiten. Directeur Brug man erkent dat de markt voor elek tronische orgels de afgelopen jaren sterk is verslechterd. Hij hoopt niettemin het komende jaar onge veer 2.500 nieuwe orgels te verko pen, een kwart van de totale Ne derlandse markt. Ondanks de geringe bezetting is het mogelijk nieuwe orgels te ma ken, omdat de verkoopmaatschap pij de voorraden, onderdelen en halffabrikaten van de voormalige orgelfabriek heeft overgenomen. Daarvan kunnen nog 1.500 orgels worden gemaakt. Afhankelijk van de resultaten bekijkt de maat schappij volgend jaar of het zin heeft verder te gaan met de pro- duktie van orgels, aldus Brugman. De verkoopmaatschappij maakt voorlopig nog gebruik van de ge bouwen en machines van de voor malige orgelfabriek. WASHINGTON (UPI/RTR) - De Verenigde Staten zijn bereid in september de Sowjet-Unie te ont moeten om formele besprekingen te houden over een verbod op anti- satellietwapens in de ruimte en over regelingen om de onderhan delingen over kernwapens in Ge- nève te hervatten. Amerikaanse functionarissen verklaarden gisteravond in Was hington dat de Russische ambassa deur Dobrynin en de bondgenoten in de NAVO zullen worden inge licht over het Amerikaanse ant woord op de Russische oproep in september in Wenen overleg te be ginnen over anti-satellietwapens. De medelingen over de Ameri kaanse voorwaarden voor het over leg zijn nogal tegenstrijdig, of Was hington hervatting van het kern wapen-gesprek in Genève als voor waarde stelt is nog niet duidelijk. Moskou stelde ook een weder zijds verbod op het ontwikkelen en plaatsen van de ruimtewapens voor, dat van kracht zou moeten worden als de besprekingen begin nen. Washington wees nog onlangs nog een Russische verzoek om een gesprek over anti-satellietwapens in de ruimte af met het argument dat Amerika eerst de achterstand op het gebied van dergelijke wa pens wilde inhalen. Voorts menen de Amerikanen dat Moskou niet akkoord zal gaan met doelmatige controle op een verbod op proe ven. Informele besprekingen als inleiding tot formeel overleg heeft Moskou nooit gewild. Aanhoudend koel Mminimumtemperatuur ongevi graden. Middagtemperatuur streeks 17. Matige noordwesten wind, kracht drie a vier. Na zondag af en toe zon. Eerst nog enkele buien, later droog. Aanhoudend koel. 1 juli 1984 Zon op: 05.24 uur, zon onder: 22.03 uur Maan op: 07.37 uur, maan onder: 01.24 en 13.56 u 2 juli 1984 Zon op 05.25 uur, zon onder: 22.03 uur Maan op: 09.03 uur, maan onder: DE STRAAT OP TEGEN VERLIES VAN WERK WH f miüll DEN HAAG (GPD) - Verbaasd, verontwaardigd en vooral zwaar teleurgesteld. Zo rea geerden de Kamerleden Kosto (PvdA) en Keja (WD) gistermiddag op het besluit van het kabinet geen Nederlandstalige ondertiteling bij buitenlandse commerciële satellietpro gramma's toe te staan. die door de Kamer te amenderen PARIJS - Duizenden werknemrs van Creusot-Loire betoogden gisteren tegen het dreigende verlies van hun banen. Het bedrijf, in grootte het tweede particuliere concern in Frankrijk, dreigt onder financiële moeilijkhe den te bezwijken. (foto ANP) AMSTERDAM (ANP) - „Tot 1 november 1985 plaats ik geen bom in het Binnenhof. Dit op voorwaarde dat u stopt met een beleid dat verliezen socialiseert en winsten privatiseert het is nu welletjes. Gaat u toch door, ook al is het maar één maatre gel ten gunste van de sterken op kosten van de zwakken, dan wordt er geplaatst". Dat schrijft Lodewijk Ring- nalda (60), gereformeerd predi kant te Amsterdam en sedert 1963 werkzaam onder de stu denten van de Vrije Universi teit, in „De Bazuin", opinie weekblad voor Kerk en Samen leving van deze week. Hij doet dat in een open brief, die hij „in eerste instantie" heeft gericht tot CDA-politici. De predikant houdt de politi ci voor, dat het nu dus geheel aan hen ligt of het Binnenhof gespaard blijft, en voegt hier aan toe :„U herkent de redene ring". Hij zegt ethisch falikant te zijn gekeerd tegen het drei gen (met bommen), „maar ik moet ook politiek handelen, die verantwoordelijkheid heb ik nu eenmaal". In het slot van zijn brief zegt de predikant te verwachten dat het verstand zal zegevieren, zo dat "uw misdaad zal worden weggedaan in de zee der verge telheid en er in Nederland geen kruisraketten zullen komen. Er zal - ook door mij - niet worden geplaatst, aldus ds. Ringnalda. "Ons advies kost u niets" Westeinde 12 Noordwijk Tel. 01719-15300 PARIJS (GPD) - Het Franse be drijf Creusot-Loire is op sterven na dood. De grootste particuliere staalgigant van Frankrijk is in zul ke enorme betalingsmoeilijkheden gekomen dat de rechter drie be heerders heeft aangewezen om de ■zaken af te wikkelen. Rond de der tigduizend arbeidsplaatsen zijn met de ondergang van Creusot- Loire gemoeid. Minister voor de industrie Lau rent Fabius is razend op de directie van Creusot-Loire, die hem naar zijn zeggen 'in de boot genomen heeft'. Al twintig jaar lang gaat het niet goed met Creusot-Loire, dat een onderdeel vormt van het industrie imperium van Empain-Schneider. Slechte leiding en onverstandig overheidsingrijpen deden de zieke geen goed. Tot het zover kwam dat Creusot-Loire over deze maand de salarissen niet meer kan uitbetalen - een bedrag van 125 miljoen francs. Terwijl de totale schulden tot rond de drie miljard opliepen, pro- BUENOS AIRES (UPI) - Argenti nië heeft met de buitenlandse ban ken waarbij het in het krijt staat een regeling getroffen voor de be taling van 350 miljoen dollar aan achterstallige rente. De Argentijnse deviezenreserve zal worden aangesproken voor 225 miljoen dollar en een consortium van Amerikaanse banken onder leiding van Citibank heeft een le ning van 125 miljoen dollar ver schaft die in principe binnen 45 da gen moet worden afgelost maar kan worden verlengd. Brazilië, Mexico, Colombia en Venezuela zijn bereid voor de der de keer uitstel van terubetaling te verlenen, nu tot eind juli, van een overbruggingskrediet van 300 mil joen dollar dat ze Argentinië in maart verstrekten om de eind die maand verschuldigde rente te be talen. beerde Creusot-Loire-chef Pineau- Valencienne de regering voor zijn karretje te spannen. Minister Fa bius vond dat, in het geval de be lastingbetaler bij de redding van het bedrijf betrokken werd, de staat ook medezeggenschap dien de te hebben. Dit werd door de di rectie tot het laatst toe van de hand gewezen. Minister Fabius is buitengewoon boos over de gang van zaken, om dat naar zijn mening de moeilijk heden bij Creusot-Loire zouden kunnen worden opgelost met gel den uit andere, wel renderende on derdelen van het Empain-impe- rium. Daarvoor voelt de directie echter niets. Minister Fabius is ook boos op de banken, waaronder het bij de onderhandelingen betrok ken Credit Lyonnais, die 'ten slotte weigerden nog goed geld naar kwaad geld te gooien'. De zaak ligt hier delicaat omdat Credit Lyon nais tot de genationaliseerde ban ken behoort. Minister Fabius sprak gisteren zijn wanhoop uit over de ondoor zichtigheid van Creusot-Loire en al zijn nevenbedrijven. Hiertoe beho ren de uiterst bloeiende 'fabriek' van atoomcentrales Framatom en het eveneens met flinke winst werkende Alsthom-Atlantique. Premier Lubbers zei gisteren na afloop van de ministerraad dat de meest betrokken ministers Brinkman (WVC), Van Aardenne (economische zaken) en de minis ter-president zelf - tot de conclu sie waren gekomen dat de donder dag na het debatje over de Pink sterbeschikking (kabelregeling) door het parlement aanvaarde mo- tie-Keja niet dient te worden uitge voerd. Ook de motie-Beinema (CDA), die evenals de WD-motie met steun van de PvdA werd aangeno men en aandringt op aanscherping van het begrip „buitenlands pro gramma", zal het kabinet naast zich neerleggen. „Beide moties dienen niet het goede doel", aldus Lubbers op de persconferentie na de ministerraadsvergadering. WD-mediaspecialist Keja ver klaarde desgevraagd: „We kunnen de Kamer voor een nieuw media debat wel van vakantie terugroe pen, maar dat heeft geen zin. Een nieuwe motie met eenzelfde strek king zal zeker wéér niet worden uitgevoerd. Nee, onze parlementai re mogelijkheden zijn uitgeput. We staan met gebonden handen, juist omdat het hier gaat om een be schikking en niet om wetgeving GROTE BRAND - In het centrum van Dordrecht heeft vanochtend een enorme brand een grote win kel in tapijten en gordijnstoffen volledig in as gelegd. De schade wordt voorlopig geraamd op twee miljoen gulden. De politie heeft twee jongens aangehouden van wie wordt vermoed dat ze de brand hebben aangestoken. Gevelonderhoud- systemen De liberaal is van oordeel dat zijn motie geheel binnen het kader van het regeerakkoord past en daarom alleen al zou moeten worden uitge voerd. Heel anders is het volgens hem gesteld met de motie-Beine ma, die extra drempels aan buiten landse tv-programma's wil opwer pen. „Dat deze motie niet door het kabinet wordt uitgevoerd is een goede zaak, omdat deze wél in strijd met het regeerakkoord zou zyn". Omgekeerd heeft CDA-media- deskundige Marten Beinema er be grip voor dat de WD-motie over de ondertiteling door het kabinet wordt afgewezen en noemt hij het „frustrerend ten opzichte van het mediabeleid in de komende iaren" dat zijn motie over de aanscher ping van de regels tot toelating van buitenlandse programma's niet zal worden uitgevoerd. Beinema begrijpt de afwijzing niet, omdat zijn motie volstrekt in de lijn van het kabinetsstandpunt ligt dat het Nederlandse omroep bestel en het Nederlandse abon- nee-tv-regiem niet langs een om weg ontdoken mogen worden. De tijdschriftuitgevers hebben gisteren in een telegram aan minis ter Brinkman met klem tegen Ne derlandse ondertiteling geprotes teerd. Uitvoering van de motie zou betekenen dat buitenlandse com merciële televisie met specifiek op Nederland gerichte programma's en reclame onverbloemd in ons land wordt geïntroduceerd, zo zegt de tijdschriftenorganisatie NOTU. Milieu Technische Service/ Leiderdorp DEN HAAG Minister Rietkerk (binnenlandse zaken) wil doorgaan met gemeentelijke herindelingen om de 'gemeentelijke bestuurs laag' te versterken. Bij de vorming van nieuwe gemeenten kan het cri terium van 10.000 inwoners als een 'nuttig ijkpunt' worden be schouwd. Het criterium zal zeker niet als 'valbijl' worden gebruikt. Dat schrijft minister Rietkerk in een nota die aan de Tweede Kamer is aangeboden. De minister bena drukt in zijn nota dat gemeenten in de toekomst een aantal taken zelf standig moeten kunnen vervullen. In dit verband noemt hij onder meer de sociale zorg. Er moet dan een 'redelijke zekerheid' bestaan dat gemeenten in staat zijn aan die eisen te voldoen. De minister vindt dat gemeen ten tenminste moeten kunnen be schikken over een full-time burge meester en gemeentesecretaris, i ambtelijk apparaat dat niet te kwetsbaar is, een professio nele aanpak mogelijk maakt en dat een zekere specialisatie kent en ten slotte over voldoende financiële spankracht. Minister Rietkerk is van oordeel dat bij een inwonertal van onge veer 10.000 de redelijke zekerheid bestaat dat aan deze voorwaarden kan worden voldaan. Daar komt bij, zo schrijft de bewindsman, dat in een gemeente met een inwoner tal dat tussen de 10.000 en 20.000 ligt, de algemene bestuurskosten het laagst zijn. De minister wil de inwonergrens van 10.000 niet als valbijl hanteren. Rietkerk: „Afwijkingen naar bene den zijn denkbaar, maar moeten dan steunen op goede, uit de speci fieke situatie voortkomende argu menten". Nederland telt op dit mo ment 749 gemeenten, waarvan 391 met minder dan 10.000 inwoners. 138 gemeenten hebben tussen de 2.000 en 5.000 inwoners en 50 ge meenten hebben zelfs minder dan 2.000 inwoners. Rooseveltstraat 61, Leiden 071-764800 Enige tijd geleden zijn via onze tank stations benzineblikken met het opschrift „Noodrantsoen" in de handel gebracht. In extra veiligheidsproeven isechter gebleken dat bij de hoge temperaturen die 's zomers soms in auto's voorkomen, vervor ming van het blik kan optreden. De veiligheidsrisiko's die daarmee gepaard gaan, zijn lekkage en spontaan over lopen bij opening, waardoor gevaarlijke situ aties kunnen ontstaan. Mogelijk zelfs brand. Om die risiko's volledig uit te schakelen hebben we - zeer tot onze spijt - al direkt besloten de verkoop van de benzineblikken te staken en de al verkochte terug te vragen. Het merendeel is inmiddels ingeleverd, maar er is nog een klein aantal exemplaren in omloop. De bezitters daarvan verzoeken wij nogmaals om het blik in te leveren. U krijgt de aankoopprijs volledig terug. Het spijt ons bijzonder dat we u dit ongerief berokkenen en hopen dat u er begrip voor zult hebben dat wij elk risiko willen uitsluiten. Shell Nederland Verkoopmij. BV. Rotterdam dal die gerenoveerde etage ai weg was. Had ik die krant nou maar als éérste gezien Zorg dal je altijd vooraan staat. Neem zélf een abonnement. Ja. ik wil uw krant een kwartaal (f 63,10). Ik krig de kranl emI 2 weken gratis 4 weken voor 110, U kunt deze bon opsturen naar het Letdsch Dagblad. Anlwoordnr 10050, 2300 VB Leiden BeUen kan ook, tel. 071-144941 LEIDSCH DAGBLAD o\er werklui stad kn land een ficht complete krant

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1