'De mooiste dag van het jaar' Zoetemelk wil z'n gram halen Oosterbosch 'mag proloog niet winnen' Vliegangst Hinault trékt met proloogzege lange neus naar peloton Nauwelijks voordeel bij ploegenrit Vierde seizoenwinst Raas niet 'modern' ZATERDAG 30 JUNI 1984 NOISY-LE-SEC (GPD) Volkomen ontgoocheld passeer de Bert Oosterbosch gistermiddag de finish in het Parijse voorstadje Noisy-le-Sec. Schaafwonden en gescheurde kleding waren de illustratie van de afschuwelijke tegen slag die de roodharige tijdritspecialist had in de proloog van de Tour de France. Met een tijd die volgens hem con currerend was met die van winnaar Bernard Hinault dook Oosterbosch de laatste bocht naar de eindstreep in en daar smakte hij onderuit. „Ik mag de proloog van de Tour ge loof ik niet winnen", verzuchtte hij gedemoraliseerd. „Het is al de zoveelste keer dat ik het niet red". Alles had hij gezet om een keer de gele trui te veroveren, door op zijn terrein te schitteren. Alles leek er op dat het zou lukken tot die fatale bocht naar de brede Avenue Jean Jaures. „Ineens lag ik onderuit". PARIJS (Van een speciale AN P-verslaggever) - Helicop ters moeten er tijdens de Ronde van Frankrijk aan te pas ko men om de wielrenners tijdig in de hotels af te leveren. De hef- schroefvliegtuigen zijn noodza kelijk op zondag 15 juli op de col la Ruchère-en-Chartreuse aan het eind van de zestiende etappe. De coureurs worden, daar met vier tegelijk ingela den. Een renner begon te gru welen toen hij van dit uitstapje hoorde. De Belg Eddy Planc- kaert uit de ploeg van Peter Post heeft zo'n angst voor vliegen, dat hij niet meedoet. „Ik wacht liever een paar uur dan dat ik de lucht inga". reconstrueerde Oosterbosch zijn val. „Er moet iets op de weg heb ben gelegen, anders kan ik het niet verklaren". De illusie op een ere plaats vervloog. Zelfs bij een ra zendsnel herstel verliest een ren ner door zo'n val al gauw twintig seconden, nu eindigde hij 22 se conden na Hinault. Jarenlang al probeert Ooster bosch via de proloog leider van de Tour de France te worden en vorig het opvallend dat Oosterbosch niet jaar was hij daar met een tweede op een 'tijdritmachine' aan de start plaats achter Eric Vanderaerden verscheen. „We zijn bij Raleigh be- het dichtste bij. „Maar nog nooit zig met het ontwikkelen van een fiets en het moet meteen een hele goeie worden. Eentje waarop ik het had ik zulke goede benen als daag. Mijn voorbereiding is uitste- 0r kend geweest. Daarom ben ik er werelduurrecord kan aanvallen". zeker van dat ik Hinault vandaag had kunnen verslaan", beweerde hij. Ovërigens wezen de tussentij den daar nog niet op, want halver wege het 5400 meter lange par koers had hij acht seconden ach terstand op Bernard Hinault. Ploegleider Peter Post hield het op een piepklein stuurfoutje. „Ik denk dat hij met iets te hoge snel heid die bocht is ingegaan. Dat is riskant, want het materiaal is licht en één kleine verkeerde beweging en je schuift onderuit". De vederlichte fiets werd dus als mede-oorzaak genoemd. Toch was aldus Oosterbosch. „Alleen is het ontwerp nog niet helemaal af. Maar dat neemt niet weg dat ik Hinault hier vandaag zou hebben kunnen verslaan. Dat was op deze fiets ze ker ook gelukt". Het was een tegenslag voor Peter Post, die nota bene op twee paar den kon wedden. Immers, de Belg Eric Vanderaerden veroverde vo rig jaar tijdens zijn debuut in 'la grande bouclé' het geel. Maar de Belgische kampioen kon niet tip pen aan de prestatie van zijn con currenten. Eveneens rijdend op een gewone fiets („maar volgens mij maakt het op korte afstanden weinig verschil") was er geen hoofdrol voor hem weggelegd. „Erie had vandaag geen goede be nen, denk ik", treurde Ooster bosch, „en ik had geen geluk. Be roerder kan het eigenlijk niet". SCHAKEN, LONDEN (RTR) - De 21-jarige Sovjet-schaker Gary Kasparov, de uitdager van wereld kampioen Karpov, zal volgende week zaterdag geschiedenis schrij ven door als eerste een demonstra tiewedstrijd te spelen via de satel liet. Vijf schakers in Londen en vijf in New York zullen Kasparovs tt- genstandanders zijn in deze simul taanseance. NOISY-LE-SEC (GPD) - Met flit sende en bovenal krachtige pe daalslegen zette Joop Zoetemelk gisteren aan voor zijn veertiende Tour de France. Als zo vaak hield „onze Joop" de vaderlandse eer hoog in het grootste wielerspekta kel van de wereld. En dat terwijl de verfranste Nederlander nog altijd niet klaar is met de Tour van '83. Die voor hem slechts ellende en wanhoop bracht. Immers, Zoetemelk kwam niet ongeschonden uit een van de do pingcontroles tevoorschijn, in zijn urine werden sporen van nortes- tosterron aangetroffen, een stof die op de verboden UCI-lijst staat. Tot op de dag van vandaag vecht de Tour-veteraan die uitslag met voor zijn doen ongekende vastberaden heid aan. Joop is onschuldig en dat wil hij vroeg of laat weten ook. Nieuwe hekken na incident PARIJS-Het incident aan het ein- de van de Touretappe vorig jaar in tweede" vindt ten onrechte dat Saint-Etienne met Henk Lubber- hem het gebruik van nortestoste- ding en Michel Laurent heeft ertoe ro[> geleid dat de organisatoren andere dranghekken hebben laten maken. Lubberding en Laurent gingen sa men op de overwinning af. De Ne derlander week iets van de rechte lijn af. Laurent kwam toen ten val over de uitstekende poten. De Fransman kreeg de etappezege de raceschoentjes werd ge schoven. Het is een zogenaamde li chaamseigen stof, hetgeen bete kent dat het lichaam die zelf pro duceert. Het ene meer dan de an der en daar zit hem nu de kneep Zoetemelk gaat er, alvorens het te gendeel is bewezen, vanuit dat hij dan normale hoeveelheden toegewezen, moest een dag kweekt. Dat wil hij onderzocht NOISY-LE-SEC (GPD) Het mysterie Bernard Hinault is gisteren een stap dichter bij de ontknoping gekomen. Nooit, werd er gezegd, zou de Breton nog het allerhoogste wielerniveau halen, waarmee hij jarenlang het peloton had geteisterd. De bewijzen lagen er met de uitslagen die de Fransman dit seizoen boekte. Sinds de proloog van de Tour de France echter zijn alle twijfels weer haastig ingeslikt, want met zijn imponerende winst bracht hij vrijdag in de voorstad van Parijs alle theorieën aan het wankelen. „Dit", zei Hinault, „is de dag waar ik het hele jaar naar toe heb geleefd. De mooiste dag van het jaar, maar er komen nog mooiere". Grootspraak of niet, de dig Tour-winnaar joeg met zijn krachtsexplosie in de 5400 meter tellende rit tegen het onverbidde lijke uuurwerk de concurrentie wel de stuipen op het lijf. Tot nu toe klampten potentiële kandida ten voor de eindwinst zich nog vast aan zijn matige uitslagen van dit seizoen. Bovendien was hij in de laatste test, de Dauphiné Libéré, geklopt in de afsluitende tijdrit en had hij in de bergen toch voor Co- lumbiaanse amateurs moeten capi tuleren. „Hinault", zei Peter Winn- nen voor de start van de Tour, „is nog niet kapot, maar hij is ook niet meer de oude". Vanouds Zijn proloogzege was echter als vanouds. Een demonstratie van kracht. Hinault tastte zo diep in zijn reserves dat hij van pure uit putting in elkaar zakte bij de wa gen, waar de verfrissende flesjes bronwater worden verstrekt. Slap als een vaatdoek werd hij die bus ingedragen, maar statig als een vorst, die de erewacht inspecteert, stapte hij er weer uit om naar de huldiging te gaan. De specialisten en de concurrenten keken beteu terd toe. Alleen Laurent Fignon, de Tour-winnaar van vorig jaar, had nog alle reden om met geheven hoofd naar zijn hotel te gaan. De overigen verloren zo'n tien secon den of meer. Jammer voor de tijdrijders, die eigenlijk maar één dag de kans hebben om de gele trui te pakken. Sommigen hadden er alles aan ge daan om te flonkeren. Gerrie Kne- temann verscheen met het mo dernste materiaal op het startpo dium in Montreuil Sous Bois. Met een dicht achterwiel, a la Moser, een 'ossekopstuur' en een klein voorwiel. „Die dichte wielen zijn vanmorgen pas uit Brussel aange komen", verklaarde Knetemann, „en ik heb er maar heel even mee kunnen trainen. Omdat het met twee dichte wielen moeilijk sturen was, hebben we besloten een voor wiel met spaken te nemen". (AFP) - De uitslag van de proloog van de Ronde van Frankrijk is: 1. Hinault (Fra, Crepel) 5,4 kilometer in 6 minuten 39,44 seconden, gemiddel de snelheid 48,721 km/uur; 2. Fignon (Fra, Guimard) 6.42,87; 3. Peiper (Aus, Berland) 6.48,09; 4. Anderson (Aus. Post) 6.48,20; 5. Sean Yates (GBr, Ber land) 6.49,46; 6. Van den Broucke (Bel, Thevenet) 6.50,47; 7. Roche (Ier, Theve- net) 6.51,20; 8. Zoetemelk (Ned, Godef- root) 6.51,65; 9. Lemond (VSt, Guimard) 6.51,74; 10. Knetemann (Ned, De Witte) 6.53,10; 11. Bondue (Fra# Thevenet) 6.53,63; 12. Andersen (Den, Danguillau- me) 6.54,03; 13. Somers (Bel, De Witte) 6.54,60; 14. Kelly (Ier, De Gribaldy) 6.55,70; 15. Visentini (Ita, Boifava) 6.56,71; 16. Gorospe (Spa, Echevarri) 6.56,72; 17. Vanderaerden (Bel, Post) 6.56,83; 18. Veldscholten (Ned, Post) 6.58,15; 19. Laurent (Fra, Danguillaume) 6.58,56; 20. Jules (Fra, Guimard) 6.58,68; 25. Hanegraaf (Ned, Godefroot) 7.01; 27. Oosterbosch (Ned, Post) 7.02; 32. Raas (Ned, Godefroot) 7.03; 39. Kuiper (Ned, Godefroot) 7.04,56; 40. Van der Poel (Ned, Godefroot) 7.04,77; 44. Lubber ding (Ned, Post) 7.05; 50. Peeters (Bel, Godefroot) 7.06; 51. De Roov(Ned, Post) 7.07.16; 53 Winnen (Ned, Post) 7.07,40; 76. Nulens (Bel, Post) 7.12; 84. Van Hou- welingen (Ned, Godefroot) 7.13; 87. Wij- nands (Ned, Godefroot) 7.15; 97. Planc- kaert (Bel, Post) 7.16; 107. Manders (Ned, Godefroot) 7.18; 111. De Keule naar (Bel. Post) 7.20; 139 Van Vliet (Ned, Godefroot) 7.27; 170. en laatste Greciano (Spa, Echevarri) 7.49. Veel verschil maakte het niet. Althans niet in tijd, want hij werd slechts tiende met veertien secon den achterstand op de superieure Breton, die op een orthodoxe race fiets door de voorsteden van Parijs knalde. „Maar Hinault heeft spe ciale benen en als je die, zoals ik, niet hebt moet je het proberen met een speciale fiets", stelde Knete mann. Het experiment mislukte en 'de Kneet' werd zelfs niet de eerste Nederlander. Die positie was er voor Joop Zoetemelk, de 37-jarige veteraan die met een achtste tijd meer dan tevreden was. Het meest interes seerde hem echter de verrichting van Knetemann. Hijgend vroeg Zoetemelk wat zijn landgenoot had gepresteerd in die korte ope- ningsrit van de Ronde van Frank rijk. „Zie je nou wel dat het niks uitmaakt", lachte hij zijn tanden bloot, „ik ben twee seconden snel ler dan hij. Dat is een hoopvol be gin van deze Tour, al moet je nog maar afwachten wat het wordt". Verschrikkelijk Heel wat minder opgetogen was Peter Winnen, het vinnige klim- mertje uit de Panasonic-ploeg van Peter Post. Bijna een halve minuut moest hij in vijf kilometer toege ven op de ontketende Hinault. „Ik trek mezelf helemaal uit elkaar in zo'n proloog. Maar ik weet van te voren dat ik tijd verspeel. Ik baal verschrikkelijk van dergelijke rit ten, al ben ik toch wel blij dat het niet zo veel is. Het valt me nog wel mee". Winnen echter moest met leedwezen constateren dat Phil Anderson slechts negen seconden verloor op Hinault en nu dus hoger in het klassement staat. De positie als kopman staat voor Winnen wel- siwaar niet ter discussie, zelf de beste uitgangspositie hebben is al tijd een voordeel. Peter Post overigens toonde zich niet ontevreden over Winnen. Net zo min als de prestatie van Hi nault hem verraste. „Hinault weet precies waar hij mee bezig is", al dus Post. De Breton loste gisteren VOETBAL - Joan Gaspart, de vice-voorzitter van FC Barcelona, heeft vrijdag bekend gemaakt, dat de Argentijnse stervoetballer Die- go Armando Maradona niet zal worden verkocht aan Napoli. PARIJS - De voordelen van de ploegentijdrit in het schema van de Ronde van Frankrijk zijn dit jaar zo geminimaliseerd, dat dit specta culaire onderdeel net zo goed ge schrapt had kunnen worden. De overwinning in de 51 kilometer lange rit van maandag tussen Lou- vroil en Valenciennes levert ten opzichte van de tweede ploeg hooguit vijftien seconden op. Is het verschil in echte tijd minder dan vijftien tellen dan wordt dat kleine re verschil doorberekend. De ren ners van de ploeg op de zeventien de en laatste plaats verliezen hoog uit twee en een halve minuut. i zijn zege in de proloog een waarschuwingsschot dat in- ren zijn tegenstanders echter weer druk maakte. De vraag is alleen of als nooit tevoren. „Je vraagt je af', het later in de Tour de France, als zei wereldkampioen Greg Le- het peloton de bergen indraait, ge- mond, „wat het de rest van de Tour volgd zal worden door een vernieti- moet worden als hij nu al zo tekeer gend salvo. Maar tot die tijd sidde- gaat". PARIJS (ANP) - Bernard Hinault heeft vrijdag in Noisy-le-Sec voor de vierde keer in zijn loopbaan de proloog-tijdrit van de Ronde van Frank rijk gewonnen. Zijn kwartet viel in de jaren '80, '81, '82 en '84. De vierde zege was in zoverre verrassend, omdat hij dit jaar nog geen enkele tijdrit op zijn naam had gebracht. Met winst in de proloog deed Hinault een eerste aanzet naar zijn vijfde overwinning in de Tour. Eerder zegevierde hij in 1978,1979,1981 en 1982. De Ronde van Italië won hij in 1980 en 1982 en de Ronde van Spanje in 1978 en 1983. Ook won hij acht klassiekers, waaronder de Amstel Goldra- ce. Het wereldkampioenschap veroverde hij in 1980. Dit jaar was zijn erelijst groot noch groots. De tourproloog was pas de vierde overwinning uit het seizoen. Ver beneden zijn stand. Zijn gemid delde per seizoen ligt, over tien jaar uitgesmeerd, op zeventien. De erelijst van Bernard Hinault van dit jaar ziet er als volgt uit: Winnaar slotetappe Ronde van Drie Provincies, 3e in Parijs-Nice, 7e in Criterium Internatio nal, 5e in Ronde van Armor, 4e Kampioenschap van Zürich, winnaar Vierdaagse van Duinkerken, winnaar criterium in Calais, 2e in Dauphiné Libéré, winnaar proloog Ronde van Frankrijk. In Parijs heeft Hinault zijn aantal etappe-overwinningen in de Ronde van Frankrijk op 22 gebracht. NOISY-LE-SEC (GPD) - Aëro dynamica, de leer van de lucht- krachten, is altijd het onder werp van gesprek voor, tijdens en na tijdritten. Fietsen met platte buizen, omgekeerde stu ren, dichte wielen en futuristi sche helmen staan op zulke momenten in het brandpunt van de belangstelling. Maar lang niet iedereen doet er aan mee. Nationaal kampioen Jan Raas bijvoorbeeld, die halver wege de proloog de op één na beste tussentijd had, liet wel blijken op het terrein van de nieuwste ontwikkelingen geen fanaat te zijn. Gevraagd naar de speciale voorzieningen aan de fietsen van zijn Kwantum- ploeg zei hij alleen maar: „Er zit niet zoveel lint om het stuur ge wikkeld. Dat is dus gunstig voor de luchtweerstand". Revolutionaire fietsen taboe PARIJS (ANP) - Felix Levitan heeft de revolutionaire fietsen verboden voor de gewone etap pes. Ze mogen wel worden ge bruikt in de individuele tijdrit ten en de ploegentijdrit. Voor de etappes met gegroepeerd vertrek zijn de fietsen met om gedraaid stuur en kleiner voor wiel te gevaarlijk. Joop volhouden dat hij vorig jaar ten onrechte is gestraft. De UCI, de mondiaal overkoepe lende wielerbond, is verre van ge lukkig met de zich fel verwerende Zoetemelk, die de rechterlijke macht heeft ingeschakeld om zijn gelijk af te dwingen. Via de KNWU probeerde de UCI de zaak in de doofpot te deponeren, maar daar wil Zoetemelk, bijgestaan door zijn vrouw Francoise, niets van weten. Het gerucht ging dat de UCI zo met deze slepende affaire in de maag zat, dat men tot afkoping wilde overgaan. Zoetemelk ontkent dat echter: „Nee, er is zeker geen geld geboden. Men heeft mij alleen ge vraagd of ik van verdere stappen af wil zien". Dat is Zoetemelk echter niet van plan. „Ik ga nu tot het bit tere einde door", laat Nederlands populairste wielrenner strijdlusti ger dan ooit weten. Met ik bedoelt hij vooral Fran coise, die in deze het voortouw heefl genomen en vanuit het hotel in Germiny l'Eveque de strijdbijl hanteert. Want een dergelijk fana tieke aanpak is eigenlijk niets voor Joop, de Joris Goedbloed van het peloton. „Maar", verklaart Zoete melk nader, „ik kan al dat gedoe niet aan mijn hoofd heben, zeker nu niet. Ik ben nu met de Tour be zig en in zo'n ronde moet je dan niet met andere dingen bezig zijn, want dan kun je het wel vergeten". Wat hij nog wel over deze zaak kwijt wil, is de lange duur ervan. „Nu stellen die toxicologen, die mij op de produktie van nortestos- teron hebben onderzocht, de uit slag daarvan maar steeds weer uit. Ze weten blijkbar ook niet wat ze er mee aan moeten". Ziel De hele kwestie heeft Zoetemelk tot het diepste van zijn ziel ge kwetst. Voornamelijk om te laten zien dat hij zonder drog echt wel een goede Tour kan rijden, is hij in deze editie van La Grande Bouclé tot in de vingertoppen geladen ver trokken. Is hij zo wraaklustig ge worden? Zoetemelk: „Nee dat niet. Je moet het meer als revanche ne men zien". Uitsterst consciëntieus bereidde Zoetemelk zich op het zware kar wei in Frankrijk voor. Met het oog op zijn leeftijd (37) nam hij dit sei zoen niet al te veel aan het grote competitie werk deel. Zoetemelk: „Ik heb het gewoon wat rustiger aan gedaan om optimaal naar de Tour te kunnen gaan. In tegenstel ling tot voorgaande jaren heb ik minder klassiekers gereden en heb ik ditmaal ook de Dauphiné uit mijn programma gelaten. Ik ben ook speciaal voor de Tour bij Kwantum gekomen. Ik had min of meer carte blanche, als ik er in de Tour maar zou staan". Eentje Riep Hinault de steun in van een specifieke wielrentrainer (de Zwit ser Paul Kochli), Zoetemelk stip pelde zijn voorbereiding helemaal in zijn eentje uit. Een man als Kochli heeft hij niet nodig. Zoete melk: „Ik weet na zoveel jaar echt wel wat ik allemaal moet doen en laten. Daarvoor heb ik geen trainer nodig". En Hinault dan, die weet er toch ook wel een beetje van. Hij heeft echter wèl de assistentie in geroepen van een trainer. Zoete melk weer: „Maar het is wel zo dat Hinault zelf alle beslissingen neemt. Volgens mij heeft Kochli maar weinig invloed. Hij zal hoog stens hier en daar wat adviseren". Zoetemelk ziet ook niets in al die revolutionaire probeersels in de techniek. „Sinds mijn debuut in 1970 is er van alles geprobeerd om sneller materiaal te krijgen. Maar vaak is men daarop teruggekomen. Kijk nou naar die speciale tijdrit- fietsen, de voordelen daarvan zijn nog altijd niet komen vast te staan. Alleen de aërodynamische kleding en de gestroomlijnde helmen zijn er echt ingekomen". Knoop Hoewel het nauwelijks lijkt voor te stellen, rijdt Joop Zoetemelk dit jaar zijn laatste Tour de France. Die knoop heefl hij na enige aarze ling doorgehakt. Zoetemelk: „Je moet toch een keer een beslissing nemen. En dan kun je er wel weer een jaartje aan vast plakken als het goed gaat in deze ronde, maar wat zullen de mensen zeggen als het volgend jaar dan weer slecht gaat? Nee, het is zo mooi geweest". Het jaar 1985 beschouwt Zoete melk als een afbouwjaar. Hij hoopt zich nog wat in het kleinere werk uit te leven alvorens hij zich bij zijn Francoise terugtrekt in het hotel in Germiny. Voor de wielersport is hfi dan verloren, want een of andere functie ambieert hij niet. Ook niet als ploegleider of bondscoach9 Zoetemelk: „Nee daar ben ik niet geschikt voor. Ik ben wel hard voor mezelf, maar niet voor ande ren".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13