'Gasprij sverhoging niet aanvaardbaar' c RSV buitte politieke angst voor ingreep uit Vegin zet juridische stappen 'Opmerkelijke stijging van vliegtuigvakanties Duitse metaal gaat dinsdag weer werken Disconto in Duitsland verhoogd naar 4,5 pet Weer forse groei van goederenvervoer NS Surseance voor Frans concern Creusot-Loire VRIJDAG 29 JUNI 1984 UTRECHT (ANP) - De Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (VEGIN) is tegen een verhoging van de aardgasprijs voor kleinverbruikers per 1 janua ri volgend jaar. De organisatie zal aan die verhoging niet meewerken zolang er met het ministerie van Economische Zaken en de Gasunie geen meerjarenakkoord is bereikt over een door de Vegin gewenste grondslag voor de bepaling van de aardgasprijs voor kleinverbruikers. Economie DEN HAAG (ANP) - Onder meer de sterk verlaagde prijzen voor vliegreizen en het koude en natte voorjaar hebben veel Nederlanders doen besluiten deze zomer zonni ger oorden op te zoeken. De Neder landse reiswereld verwacht dit jaar een gemiddelde stijging van tien procent. Dit hebben woordvoer ders van de drie grote touropera tors gisteren bekend gemaakt. Vorig jaar was er nog sprake van een verlies van gemiddeld twaalf procent ten opzichte van 1982. Rond de jaarwisseling werd een stijgende lijn in de verkoop van vliegreizen geconstateerd. Gister middag bleek dat die tendens zich heeft doorgezet. De touroperators spraken van een opmerkelijke stij gingen in de vliegvakanties naar de zon, van twintig tot veertig procent ten opzichte van vorig jaar. De busvakanties nebben niet te lijden onder de concurrentie van het vliegtuig. Het aantal boekingen is gelijk gebleven. Spanje en Grie kenland zijn het meest in trek bij de zonaanbidders. In het gisteren door het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) ge presenteerde rapport „Enige ont wikkelingen in vakantiebeste ding", staat dat niet iedereen in staat is warmere oorden op te zoe ken. Met name voor de uitkerings gerechtigden en de gehandicapten wordt het door kortingen op de uit keringen steeds moeilijker op vakantie te gaan. Het SCP-rapport wees ook uit dat bejaarden met een redelijk pensioen en vaak een eigen huis juist meer op vakantie gaan. Het gaat vooral om de 65-plussers die op jongere leeftijd ook regelmatig naar het buitenland gingen. De leden van Vegin schaarden zich gisteren tijdens een vergade ring in Utrecht in meerderheid achter een motie van de vier grote steden, waarin een verdere verho ging van de gasprijs werd afgewe zen. De nog steeds stijgende woon lasten maken een gasprijsverho- ging onaanvaardbaar, aldus de Ve gin. Minister van Aardenne van Eco nomische Zaken wil dat de aard gasprijs voor kleinverbruikers vol gend jaar met drie cent per kubie ke meter (exclusief BTW) stijgt. De bewindsman wil de prijzen voor gas, meer dan tot nu toe het geval is, laten bepalen door de prijs die moet worden betaald voor de hoe veelheid huisbrandolie, die nodig is om aan dezelfde hoeveelheid warmte te komen. De Vegin vindt echter dat de in koopsprijs die de Gasunie aan de Nederlandse distributiebedrijven berekent, gelijk moet zijn aan de prijs die de Gasunie vraagt van Ne derlandse grootverbruikers en bui tenlandse gasbedrijven. Die prijs is gekoppeld aan stookolie, goedko per dan huisbrandolie. Volgens de Vegin houdt die benadering in dat het kleinverbruikerstarief voor 1984 in elk geval niet behoeft te worden verhoogd. Ook vorig jaar verzette de Vegin zich al tegen een gasprijsverhoging van drie cent per kubieke meter voor 1984, omdat er voor die verho ging volgens de vereniging geen enkele reden was. Minister Van Aardenne voerde die verhoging desondanks via een beschikking door, waardoor de prijs voor een kubieke meter aardgas voor klein verbruikers op bijna 53 cent exclu sief BTW kwam te liggen. Beleningen De Vegin vocht de beschikking van de bewindsman aan via de Raad van State en via een kort ge ding, dat in november vorig jaar diende. De exploitanten van gasbe drijven verloren beide zaken ech ter en schortten verdere juridische acties op. Via de motie van de vier grote steden heeft het Vegin-bestuur nu opdracht gekregen om, indien niet spoedig onderhandelingsresulta ten met de Gasunie bereikt wor den, verder te gaan met die juridi sche acties. In eerste instantie zal daarbij de beschikking tot verho ging van de gasprijzen voor 1984 worden aangevochten. Veel vakbondsleden ontevreden De Nederlandsche Bank heeft bij de woensdag gehouden in schrijving op speciale beleningen f 1599 miljoen toegewezen. De bele ningen dragen een rente van 5,75 procent en lopen van 29 juni tot 6 juli. Op de inschrijvingen is hon derd procent toegewezerf? zo is gis teren uit de geldmarkt vernomen. Vorige week woensdag bedroe gen de beleningen f 1944 miljoen eveneens tegen een rente van 5,75 procent. Kiene Klene's Suikerwerkfabrieken verwacht dit jaar een stijging van de omzet met tien procent vergele ken met het vorige jaar. Dit is giste ren op de algemene vergadering van aandeelhouders bekendge maakt. Hoeveel er in 1983 is omge zet heeft de directie niet meege deeld. Evenmin wilde zij omzetcij fers over het eerste kwartaal van 1984 bekendmaken, hoewel zij dit aan het eind van het jaar conform de vierde richtlijn van de Europese Gemeenschap wel moet doen. Met het oog op haar concurrentieposi tie acht de directie vooruitlopen hierop echter orguist. Inflatie De gemiddelde inflatie in de tien landen van de EG is weer kleiner geworden. Eind mei dit jaar waren de prijzen 7,5 procent hoger dan eind mei vorig jaar, nadat ze in de twaalf maanden tot en met april met 7,7 procent en in de twaalf maanden tot en met maart met 7,9 procent waren gestegen. Dit heeft het Europese bureau voor de sta tistiek gisteren bekendgemaakt. West-Duitsland deed het het bes te. Daar waren de kosten van het levensonderhoud eind vorige maand 2,9 procent hoger dan een jaar ervoor. Nederland is een goede tweede met 3,7 procent. De sterk ste inflatie kenden Griekenland (16,8 procent) en Italië (11,4 pro cent. Volgens het Europese bureau voor de statistiek zijn in de maand mei de prijzen in Nederland in het geheel niet gestegen. Ontwikkelingshulp De ontwikkelingslanden hebben vorig jaar uit allerlei bronnen 33,6 miljard dollar aan hulp ontvangen, ongeveer evenveel als in 1982. De officiële ontwikkelingshulp van de rijke industrielanden beliep vorig jaar 27,5 miljard dollar. Het ging daarbij om de zeventien landen die lid zijn van het Development As sistance Committee (DAC) van de Organisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling (OE SO). Nederland lag met zijn hulp in 1983 al voor het negende achter eenvolgende jaar boven de 0,7 pro cent. Wel verminderde het Neder landse percentage van 1,08 procent in 1981 en 1982 tot 0,91 procent in het afgelopen jaar. D,at lag echter niet aan een beleidswijziging, maar aan problemen bij de uitvoering van projecten en aan toevallige fac toren zoals de tijdstippen waarop gelden beschikbaar werden ge steld. BONN (GPD) - Vanaf dinsdag zal in de metaalindustrie in Noord-Ba- den/Noord-Württemberg na zeven weken van stakingen weer worden gewerkt. Na een verhit debat van vijf uur keurde de zogenaamde grote cao-commissie van de vak bond IG Metall gistermiddag het model van bemiddelaar Georg Le ber met 87 tegen 31 stemmen goed. Ook de werkgevers hebben dat ge daan. Dat betekent dat vanaf 1 april 1985 de wekelijkse arbeidstijd in de metaalindustrie met gemiddeld anderhalf uur wordt verkort, van 40 naar 38,5 uur. De looncompen- satie bedraagt 3,9 procent. Verder krijgen de metaalarbeiders voor de cao-loze tijd van januari tot juli een bedrag ineens van 250 mark. De lo nen zullen dit jaar met 3,3 procent Stakingen bij Philips Morris BERGEN OP ZOOM (ANP) - Bjj de sigarettenfabriek Philip Morris in Bergen op Zoom wordt vanaf zes uur vanmorgen voor onbepaal de tijd gestaakt door werknemers van de ochtendploeg. Volgens woordvoerder Fred Allers van de Voedingsbond FNV hebben onge veer 200 van de 260 mensen van de ochtendploeg zich voor de staking ingeschreven. De produktie van het bedrijf ligt thans vrijwel stil. Allers denkt dat hooguit enkele van de 40 produk- tielijnen vandaag werken. De Voe dingsbond FNV, waarbij ruim 600 van de bijna 1100 werknemers van Philip Morris zijn aangesloten, heeft naar het stakingsmiddel ge grepen omdat men het niet met de directie eens kan worden over de financiering en de nadere invulling van de arbeidstijdverkorting in het bedrijf. Vooruitlopend op de staking hebben 500 werknemers van het produktiepersoneel gisteren de produktie al stilgelegd gedurende twee uur. Bonden en directie kwamen vol gens Allers destijds overeen dat de werknemers vijf procent korter zouden gaan werken en dat ze per 1 januari '85 in totaal 11,5 rooster- vrije dag zouden krijgen. en volgend jaar met 2 procent om hoog gaan. Formeel moeten de vakbondsle den in Noord-Baden/Noord-Würt- temberg nog over het akkoord stemmen. Maar de stakingen kun nen worden opgeheven als 25 pro cent van de leden ja zegt, en daar twijfelt in de Bondsrepubliek Duitsland niemand aan. Vandaag en maandag wordt de stemming gehouden. Alle politieke partijen hebben het einde van het conflict begroet. Vele vakbondsleden toonden zich daarentegen ontevreden. Zij vin den dat een arbeidstijdverkorting van anderhalf uur per week lang niet voldoende is om nieuwe ar beidsplaatsen te scheppen. Boven dien zou het reële loon achteruit gaan en bestaat er grote vrees dat de flexibilisering van de arbeids tijd in de bedrijven tot spanningen zal leiden. Het conflict in de metaal is nog niet helemaal afgelopen, want ook in het cao-district Hessen wordt gestaakt. Het ligt voor de hand dat de partijen daar op basis van het akkoord in het district Noord-Ba- den/Noord-Württemberg snel een overeenkomst zullen sluiten. De metaalstakingen hebben volgens de ondernemers tot een productie verlies van 9 miljard mark geleid. De meeste deskundigen in West- Duitsland geloven dat de schade aan de economie niet onherstel baar is. Korter werk bij Polygram UTRECHT (ANP) - De vakbonden hebben met Polygram Nederland BV, de platenmaatschappij die voor 50 procent in handen is van Philips (met vestigingen in Baarn, Amersfoort en Hilversum), een ak koord bereikt over het invullen van de arbeidstijdverkorting waar voor de 1.000 werknemers van Po lygram de afgelopen twee jaar hun prijscompensatie hebben ingele verd. Polygram heeft een eigen cao en is in dat opzicht ook geen „officiële dochter" van het Philips-concern. Bij Philips is het overleg over de arbeidstijdverkorting tot dusver vastgelopen. FRANKFORT (DPA) - Het discon to in West-Duitsland is met ingang van vandaag verhoogd van 4 naar 4,5 procent. Dit heeft de Bundes bank gisteren laten weten. In na volging van West-Duitsland heb ben ook Oostenrijk en Zweden de prijs van hun geld vandaag ver hoogd om een einde te maken aan het wegvloeien van deviezen uit het land. Nederland is nog niet tot verhoging overgegaan, maar wil eerst de effecten van de Duitse maatregel afwachten.Deskundigen zien de discontoverhoging als een poging de positie van de mark op de internationale financiële mark ten te beschermen. Door de rentes tijging in de Verenigde Staten is de koers van de Westduitse munteen heid de laatste tijd onder druk ko men te staan.Het volkomen onver wachte besluit om het disconto te verhogen betekent niet dat de Bundesbank een krapper krediet- beleid gaat voeren, want tegelijker tijd zijn de mogelijkheden voor de banken om geld te lenen via de uit breiding van het herdisconterings- contingent vergroot. Het bestuur van de Westduitse centrale bank meende het zich niet te kunnen permitteren de indruk te wekken de kredietteugels aan te halen, ze ker niet gezien de situatie in de me taal- en drukindustrie.De gevolgen van de discontoverhoging zullen niet al te groot zijn, aangezien het disconto nog onder de geldmarkt tarieven (ongeveer 5,5 procent voor daggeld) ligt. Volgens het centrale- bankbestuur is het disconto ver hoogd om dat tarief dichter bij de geldmarkttarieven te brengen. DEN HAAG Bij de presentatie van het 21-jarig bestaan van de Neder landse Gasunie werd gisteren voor het eerst een heteluchtballon, voorzien van een aardgasbrander en gevoed met Nederlands aardgas, een meter de hoogte ingebracht. Captain Hans Zoet vond het niet verantwoord met harde wind hoger te gaan. (fotoGPD) PARIJS (DPA) Na wekenlang touwtrekken en verscheidene ke ren uitstel heeft een rechtbank in Parijs gisteren surséance van beta ling verleend aan het Franse con cern Creusot-Loire. De onderhan delingen tussen zijn grootste aan deelhouder, Schneider SA, en de Franse staat over een reddingsplan zijn definitief mislukt. De schul den van het concern worden op vijf miljard frank (1,84 miljard gulden) geraamd. Creusot-Loire, eens het parade paardje van de ïYanse zware indus trie, bestaat voornamelijk uit staal- verwerkende bedrijven en machi nefabrieken. Er werken dertigdui zend mensen. Als het concern fail liet wordt verklaard gaan er ook duizenden arbeidsplaatsen verlo ren bij toeleveringsbedrijven. Wat dat betreft gaat het om de grootste debacle uit de geschiedenis van het Franse bedrijfsleven. Schneider, die vijftig procent van de aandelen bezit, heeft we kenlang met de Franse regering onderhandeld over een reddings plan. Er viel geen overeenstem ming te bereiken doordat Schnei der niet wilde instemmen met in vloed van de staat via de banken die het geld zouden moeten ver schaffen. Zij weigerde ook in te gaan op het voorstel om Creusot- Loire een kapitaalinjectie van 800 miljoen frank (294 miljoen gulden) te geven. De rechtbank heeft drie bewind voerders benoemd die voorlopig voor drie maanden de leiding van Creusot-Loire overnemen. Die pe riode kan telkens met drie maan den worden verlengd. De Franse minister van industrie, Laurent Fa- bius, heeft beloofd dat de Franse regering zal proberen een zo groot mogelijk deel van het concern te redden. De minister bleek van mening te zijn dat de directie van Creusot- Loire zeer onverantwoordelijk heeft gehandeld. "Het gedrag van de directieleden was absoluut schandalig. Ze verwarden de on derhandelingstafel met een speel tafel", zo verklaarde hij gister avond na de uitspraak in een tele visie-uitzending. UTRECHT (ANP) - Na jaren van daling en stagnatie rekenen de Ne derlandse Spoorwegen dit jaar voor het eerst weer op een forse groei van het goederenvervoer. Het in april vorig jaar ingezette herstel van het goederenvervoer per spoor heeft zich de eerste helft van 1984 voortgezet. Er werd 9,4 miljoen ton aan goederen vervoerd, tien pro cent meer dan in de eerste helft van 1983, zo melden de spoorwe gen. In het eerste kwartaal van het vo rig jaar daalde het goederenver voer nog fors, maar daarna kwam er een ommekeer zodat het goede renvervoer over 1983 als geheel voor het eerst sinds jaren op een constant peil bleef van 18 miljoen ton. Ook de gemiddelde vrachtop brengst per ton is in het afgelopen half jaar met enkele procenten ge stegen. De vervoersgroei was het grootst (25 procent) bij het containerver voer. Ook het vervoer van comple te treinladingen van bijvoorbeeld zout, kolen, cokes en chemische produkten steeg met 15 procent. NS schrijven de gunstige ontwik keling vooral toe aan het feit dat de economische groei in West-Europa blijft doorzetten. Zeventig procent van het NS-goederenvervoer is in ternationaal. Ook brengt NS de mogelijkheid van goederenvervoer per trein meer onder de aandacht dan vroeger. Dank zij de gunstige vervoers- ontwikkeling en de reorganisatie van het goederenvervoer die aan de gang is, hoopt NS de tekorten op het goederenvervoer binnen en kele jaren op zijn minst te kunnen halveren. Momenteel wordt jaar lijks op het goederenvervoer nog een verlies geleden van ongeveer 63 miljoen gulden. NS merkt over die tekorten op dat ze voornamelijk voortvloeien uit de ongunstige concurrentiepo sitie die het spoor inneemt ten op zichte van de binnenvaart en het goederenvervoer over de weg. De kosten voor aanleg en onderhoud van de spoorbanen komen geheel voor eigen rekening van de NS. Daardoor ontstaat een enigszins vertekend beeld. Binnenvaart en goederenvervoer kennen dergelij ke kostenposten niet. Amoco gaat olie winnen in Noordzee DEN HAAG (GPD - Amoco Ne therlands Petroleum Company gaat in het Nederlandse gedeelte van het continentaal plat een olie veld tot ontwikkeling brengen. De maatschappij verwacht dat met de oliewinning begin 1986 kan wor den begonnen. Wanneer het veld volledig in produktie is gekomen, zullen ongeveer 23.000 vaten olie per dag worden gewonnen. In de gisteren bekendgemaakte ontwikkelingsplannen voor het zo genoemde blok p-15 wordt uitge gaan van twaalf produktieputten en zes putten voor waterinspui ting. Het hele ontwikkelingspro ject zal medio 1986 zijn voltooid. Met het in produktie nemen van dit olieveld is een investering ge moeid van ongeveer 810 mihoen gulden. Het olieveld ligt ongeveer 40 ki lometer ten noordwesten van Den Haag. De Noordzee is ter plaatse ongeveer 26 meter diep. DEN HAAG (ANP) - In de avond in 31 mei 1980 hakten zes topamb tenaren van de ministeries van Economische Zaken en Financiën een knoop door die de staat uitein delijk zevenhonderd miljoen gul den zou kosten. Dat gebeurde na dat het kabinet Van Agt op 18, 25 en 28 mei niet in staat bleek te kie zen tussen steun voor het open houden van de VDSM-werf, des tijds de grote geldverslinder, of sluiting. Topambtenaar ir. J.P. Hanse van Economische Zaken was één van de zes ambtenaren die ten einde raad besloten de knoop door te hakken. De laatste getuige die de parlementaire enquêtecommissie gisteren hoorde, onthulde dat de ambtenaren in de brief over de ka binetsvoornemens voor de toe komst van de grote scheepsbouw van RSV een „fatale" zin opnamen. Die brief werd dezelfde avond door minister Van Aardenne on dertekend. „Wij schreven toen de fundamentele zin: de staat zal de financiële consequenties overne men van de grote scheepsnieuw- bouw met ingang van 1 januari 1979", zo verklaarde Hanse. Onder die toezegging bleek de staat later niet meer te kunnen uitkomen. Be rucht werden de verliezen op het wandelende baggereiland, „De.Ka- meel", die voor rekening van de staat kwamen. Druk De ambtenaren kwamen op 31 mei 1980 tot hun opmerkelijke be sluit onder druk van de externe ac countant van RSV en RSV-be- stuurslid Rijke, de „financiële man" van het concern. De accoun tant moest op 1 juli zijn verklaring Hanse: fatale afgeven dat de jaarstukken van RSV een „getrouw" beeld gaven van de positie van het concern. Hij dreigde die verklaring te onthou den als de regering geen besluit zou hebben genomen over de scheepsnieuwbouw. Rijke wilde de jaarstukken niet ondertekenen zonder zekerheid over overheids steun. De ambtenaren gingen ervan uit dat het kabinet-Van Agt, dat een tussenoplossing zocht voor de ex tremen van sluiting dan wel voort zetting van de scheepsbouw bij VDSM, binnen enkele weken zou besluiten dat er niks anders opzat dan sluiting met een overheidsaf- dekking van 180 miljoen gulden. In tegenstelling tot de RSV-top verga ten ze echter, dat het kabinet terug schrok voor de politieke gevolgen van sluiting, die zou leiden tot gro te onrust in het Waterweggebied. Minister Van Aardenne blijkt het kabinet nimmer een kant en klaar voorstel voor de toekomst van de VDSM-werf te hebben voorgelegd maar een „discussiestuk" met di verse alternatieven. RSV kwam door de toezegging dat de verliezen op de grote scheepsnieuwbouw en de offshore gedekt zouden worden in een on verwachte, ijzersterke positie en de ambtenaren op Economische Za ken in een onmogelijke. In het ma- rathonverhoor van exact vier uur van Hanse, waarbij de ambtenaar ten overstaan van collega's op de publieke tribune het vuur na aan de schenen werd gelegd, werd daarvan een gedetailleerd beeld geschetst. De ambtenaren op economische zaken hebben zich jarenlang uitge put in notities met mogelijke op lossingen voor de verliezen op de scheepsnieuwbouw. Legio varian ten deden de ronde en daarvan bleef uiteindelijk afsplitsing van de scheepsnieuwbouw en de off shore van RSV in de ROS over. Daarvoor trok het kabinet Van Agt in juni 1979 250 miljoen gulden uit, terwijl de ambtenaren van econo mische zaken in geheime nota's uitdrukkelijk hadden gesteld dat er minstens 310 miljoen voor nodig Fout Die fout zou zich wreken. Minder dan een jaar na het kabinetsbe sluit, in maart 1980, werd besloten van de oprichting van de ROS af te zien. Er was voor de ROS nog eens 50 tot honderd miljoen meer nodig, zoals de ambtelijke top al een jaar eerder had voorspeld. „Dat is on aanvaardbaar, dat lukt niet", zo waarschuwde regeringswaarne mer Molkenboer bij RSV over de aanvullende rekening van de ROS. Hanse erkende dat RSV zijn on derhandelingspositie na het kabi netsbesluit af te zien van de ROS, volledig uitbuitte. De RSV-top dreigde Volker Stevin failliet te la ten gaan door ontbinding van het contract voor de bouw van het wandelende baggereiland de „Si mon Stevin". Het baggerconcern had hier 210 miljoen gulden op aanbetaald. Die aanbetaling zou voor Volker Stevin verloren zijn als RSV failliet zou gaan door ont houding van overheidssteun. De ambtenaren en de minister van economische zaken gingen daarvoor door de knieën. Voor lang zou dat niet zijn. Topambte naar Hanse sprak gisteren tegen dat hij met zijn collega's pas op het laatste moment koos voor surséan ce van betaling van RSV. Volgens Hanse stond hij in oktober 1982 - een half jaar voor de surséance aanvrage - al voor die keuze. Com missievoorzitter Van Dijk hield staande dat Hanses baas Leliveld en regeringswaarnemer Molken- boer toen nog nieuwe steunopera ties verdedigden, gepaard aan de aanstelling van een „sterke man" bij het concern. Dinsdag 8 juli zal drs. P.B.R. de Geus, ex-minister van defensie en daarvoor topambtenaar bij defen sie, een nieuw steentje bijdragen aan het onderzoek van de enquête commissie. Hij zal moeten vertel len waarom de ambtelijke top van het ministerie heeft nagelaten om bij RSV „extra garanties" te vra gen voor de 'verdwenen' aanbeta lingen op orders voor de Koninklij ke Marine. Het geld werd in plaats daarvan in de Algerijnse projecten en de kolengravers gestoken. De fensie was daarvoor gewaar schuwd door zowel de ambtelijke top van economische zaken als die van financiën. Kopstukken Komende week zal een reeks van politieke kopstukken zal zijn op wachting maken, gelardeerd met twee verhoren van ir. A. Stikker, de voormalige topman van RSV, op woensdag van 's middags vier uur tot tenminste half zeven 's avonds en donderdag van e'e'n uur tot half vier of later. Terlouw (mi nister economische zaken in het kabinet Van Agt/Den Uyl), Engwir- da (D'66), Van Houwelingen (CDA, thans staatssecretaris van defen sie), Van der Hek (de schaduwmi- nister van economische zaken van; de PvdA) en Jacobse (WD) zullen worden verhoord. De verhoren zullen komende i week plaatsvinden in de vergader* zaal van de Tweede Kamer. Voor de vaste bezoekers van de verho ren, onder wie ettelijke ruim tach tigjarige voormalige managers-van RSV-bedrijven, is het een grote op' luchting dat zij de ruim'taehtig tre- den van de middeleeuwse wenteL trap naar de Weeskamer van het Ridderzaalcomplex niét?'meer hoe ven te beklimmen. Werknemers leverden in voor directie DEN HAAG - De top van RSV heeft in 1981 zelf voorgesteld de werknemers hun bonus van vijf procent in te laten leveren, terwijl president-directeur Stikker flinke toeslagen op zijn toch al niet kinderachtige sala ris van een half miljoen kreeg. Dat bleek gisteren tijdens het verhoor van ambtenaar Hanse, die verklaarde dat het plan om de werknemers te laten inleve ren van RSV afkomstig was en niet van de overheid. Hij ging daarmee lijnrecht in tegen het betoog van president- commissaris De Vries, die een dag eerder ten overstaan van de enquêtecommissie in woede was ontstoken toen hem werd gevraagd of hij het niet onver koopbaar vond om tegelijker tijd de inkomens van de top op de vezelen. De Vries zei dat het plan om de werknemers min der loon te bieden afkomstig uit Den Haag: het verhogen van de top-inkomens zou een inter- neyflfiV-kwestie zijn geweest. Beslpien werd destijds de di rectie een 'bijzondere uitke ring' van 35.000 gulden te ge ven, nadat de vakantietoeslag van 4f).000 gulden wettelijk tot 5000 igulden werd 'afgetopt'. Ook werd liet wegvallen van de winstuitkering in Stikkers sala ris gecompenseerd door mid del van een vast loonbestand- deel vaivtwee ton, later 125.000 guld<?nv en betaalde RSV een deel yatv zijn woonlasten.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9