Raketaanval op tanker: 8 doden c Communist Marchais blijft nog Schip brandt in Perzische Golf Regeringspartij van Zuid-Afrika verliest Salvadoraans verzet bezet krachtcentrale Rogers: politiek faalt bij chemische wapens Extreme partijen Israël mogen toch Verldezings verlies PC gevaarlijk voor Mitterrand VRIJDAG 29 JUNI 1984 ZÜRICH (AFP/ANP) - De Zwitserse eigenaar van de olietanker 'Tiburon' heeft meege deeld dat acht van de 31 bemanningsleden zijn omgekomen en drie ernstig gewond toen het schip door een Iraakse raket werd getroffen. De aanval had plaats toen de tanker net vanuit de Iraanse olieterminal Kharg met 250.000 ruwe olie was vertrokken naar Europa. Buitenland Volgens de reder, Suisse-Outre- mer Reederei AG, drong bij de aan val een raket de machinekamer van het schip binnen, anderhalve meter beneden de waterlijn. Er de den zich daarna explosies en er brak een brand uit die oversloeg naar de bemanningsverblijven. De ze zijn met de volledige opbouw van de tanker uitgebrand. De schoorsteen is ingestort en de ma chinekamer onder water gelopen. Volgens een woordvoerder zijn met blusapparatuur uitgeruste sleepboten in de buurt om te voor komen dat de laadruimtes met olie in brand vliegen. Hij zei dat het niet duidelijk was of het projectiel een Exocet-raket was. De rederij had het onder Liberiaanse vlag va rende schip juist een week in de vaart. De reder Suisse-Outremer Ree derei in Zürich zei dat de .Tiburon' Rechts wint tussentijdse verkiezing JOHANNESBURG (Rtr/UP) - De tember van kracht wordt en die regeringspartij van Zuid-Afrika, de een driekamerparlement, inge- Nasionale Partij, heeft gisteren een deeld naar ras, inricht, tussentijdse verkiezing op het plat- Zuidafrikaanse minister van teland verloren aan een rechtse financiën, Owen Horwood, die tien coalitie, maar ze kwam versterkt jaar lang de portefeuille van finan- tevoorschijn in andere verkiezin- cj?n heeft beheerd, heeft gisteren gen woensdag. De tussentijdse aftreden aangekondigd. Hor- raadplegingen werden gezien als wood, de enige Engelstalige minis- een graadmeter voor de populari- ter 1" het Zuidafrikaanse kabinet, teit van de politieke hervormingen wordt opgevolgd door een Afrika- van de regering. ner, de huidige minister van onder- De Conservatieve Partij won in WÜS Barend du Plessis. Potgietersrus, een Afrikaanderdis- De 69-jarige Horwood zei dat hij trict, in een lijstverbinding met de aan het eind van de huidige parie uiterst rechtse Herstigte Nasionale mentaire zittingsperiode, die in au- Partij en de neo-fascistische Afri- gustus afloopt, wil aftreden. Hij kaner Weerstandbeweging. achtte het nu een geschikt ogen- Het kiesdistrict ligt in het enige blik om af te treden omdat in sep- van 15 gebieden die nee stemden tember het nieuwe constitutionele in een volksraadpleging in novem- bestel van kracht wordt. Deze poli- ber van het vorig jaar over het de- tieke machtsdeling heeft ook ge len van de politieke macht met volgen voor het ministerie van fi- mensen van Indische origine en gemengd bloed. De zwarten wor den van de hervormingen uitgeslo ten. De Nasionale Partij vergrootte haar meerderheid in het overwe gend Engelstalige kiesdistrict van Rosettenville in Johannesburg, in de verkiezingen van woensdag voor de Provinciale Raad van Transvaal, die plaatselijke zaken behartigt zoals onderwijs en we gen. De leider van de Nasionale Partij in Transvaal, F.W. de Klerk, zei te gen verslaggevers dat de uitslagen aantoonden dat de Conservatieve Partij geen vooruitgang boekt in de steden. Hij noemde haar over winning op het platteland in Pot gietersrus teleurstellend. Functionarissen van de Nasiona le Partij zeiden dat de grootste be dreiging voor de partij van rechts komt, en in het bijzonder van de conservatieven, die zich in 1982 van de nationalisten afscheidden uit protest tegen de hervorming van het delen van de macht. De hervormingen liggen vast in een nieuwe grondwet die in sep- Giftransport door EG aan banden gelegd "LUXEMBURG (ANP) - Na lange en moeizame onderhandelingen hebben de milieu-ministers van de Europese Gemeenschap vannacht overeenstemming bereikt over een richtlijn betreffende het transport van giftige en gevaarlijke afvalstof fen. Elke lidstaat is verplicht zowel aan het ontvangende als tranporte- rende land te melden als deze stof fen over de grens gaan. Zowel het exporterende land als het ontvan gende land mag in verband met de verwerking eventueel bezwaar ma ken tegen het transport. West-Duitsland en Denemarken hadden aanvankelijk bezwaar te gen de door de Europese Commis sie voorgestelde richtlijn, die slechts een kennisgeving van de transporten inhield. Zij wilden de mogelijkheid van een exportver bod open houden, hetgeen volgens de andere lidstaten in strijd is met het verdrag van Rome inzake het vrije verkeer in goederen. Uitein delijk werd een compromis gevon den. Nederland, na Duitsland de tweede grootste producent van chemische afvalstoffen in Europa, had grote moeite met een alge meen exportverbod. Nieuw licht op v.d. Lubbe en Rijksdagbrand WENEN (DPA) - Historici ver wachten nieuw materiaal dat van belang kan zijn voor het onderzoek naar de achtergron den van de Rijksdagbrand van 27 februari 1933 in Berlijn. Zij hebben daarbij het oog op on langs in Bulgarije gevonden aantekeningen van de Bulgaar se revolutionair Georgi Dimi- trov. Dit staat in een verklaring die is uitgegeven aan het slot van een in Wenen gehouden bijeenkomst van historici uit Oostenrijk, Bulgarije, de DDR, Joegoslavië en Hongarije. De communist Dimitrov werd vrijgesproken in het pro ces dat naar aanleiding van de brand in de Rijksdag, het toen malige parlement, in Leipzig! werd gehouden. De Leidenaar Marinus van der Lubbe, die een bekentenis aflegde waarvan de waarde door tegenstanders van het nationaal-socialisme sterk werd betwijfeld, kreeg de doodstraf. De in Bulgarije gevonden do cumenten en aantekeningen hebben betrekking op contac ten tussen de Sowjetleider Jo zef Stalin en Dimitrov. SAN SALVADOR (RTR/UPI) - Guerrillastrijders van het Salvadoraanse verzet hebben gisteren de grootste waterkrachtcentrale in het land uren lang bezet gehouden. Het verzet heeft zich later teruggetrokken. Dit heeft de zender „Radio Venceremos" van het verzet gemeld. Guerrillastrijders van het Volksbevrijdingsfront (FPL) bestormden de Cerron Grande Dam, 40 km noordoostelijk van San Salvador, gisteren bij zonsopgang, aldus de zender. Na een uur strijd veroverden de rebellen de waterkrachtcentrale, die de helft van El Salvador van elektriciteit voor ziet. Na de dam zeven uur te hebben bezet trokken de guerrillastrijders zich terug, „nadat we onze militaire doelen hadden bereikt en een batal jon van het marionetten-dictatorschap hadden vernietigd", aldus Vence- Het regeringsleger zette onmiddellijk een tegenaanval in. Op het hoog tepunt van de gevechten bombardeerden door de Verenigde Staten gele verde jachtbommenwerpers van het type „Dragonfly" vermoede posities van het verzet bij de dam en vlogen legerhelikopters troepen van het door de VS opgeleide elite-bataljon Ramon Belloso naar het gebied. Troepen vervoer over de weg was onmogelijk omdat de guerrillastrijders de auto weg van San Rafael Cedros naar de dam in handen hadden. Een konvooi van drie vrachtwagens liep in een hinderlaag, waarbij de guerrillastrij ders een 120 mm-mortier buit maakten. Bij de aanval op de Cerron Grande Dam zijn zeker 120 mensen omgeko men, van wie 80 militairen. Dit is vandaag vernomen in militaire bronnen in Cerron Grande. De Salvadoraanse president, Jose Napoleon Duarte, deelde persoonlijk mee dat de balans van de aanval ongeveer 60 doden aan de zijde van het leger en 60 doden bij de guerrillatroepen is. Duarte inspecteerde, in gezel schap van zijn minister van defensie Eugenio Vides, gisteravond de in stallaties van de waterkrachtcentrale om zich op de hoogte te stellen van de schade van de aanval en de bezetting door het verzet. BRUSSEL (UPI) - De westerse po litieke leiders dragen hun verant woordelijkheid voor het gebruik van chemische wapens niet en la ten te veel daarvan over aan de mi litairen. Dit heeft de commandant van de NAVO-troepen in Europa, generaal Bernard Rogers, gister avond verklaard in Brussel tijdens een diner van de Columbia Club. Rogers zei dat chemische wa pens ..gewoon te hard zijn (voor de westerse regeringen) om over te praten", waardoor de politici de militaire leiding te veel verant woordelijkheid geven over het ge bruik ervan. Volgens de NAVO- commandant dreigen 15 jaar oude voorraden chemische wapens en -wapensystemen verouderd te ra ken. Rogers zei dat de Verenigde Staten juist voldoende chemische wapens zouden moeten produce ren om te kunnen onderhandelen over het uitbannen ervan. Rogers verwacht dat de Ameri kaanse senaat uiteindelijk een amendement van senator San Nunn zal aanvaarden als deze doorgaat op te roepen tot gedeelte lijke terugtrekking van de Ameri kaanse troepen in West-Europa, tenzij de bondgenoten hun defen sie-uitgaven verhogen. Dit amen dement werd vorige week met 55 tegen 41 stemmen afgestemd, maar Rogers zei dat de marge volgende keer kleiner zal zijn. „Het instru ment is foutmaar Nunns motive ring is juist". Volgens de NAVO-commandant zal de stap van Nederland een be sluit over stationering van kruis- vluchtwapens uit te stellen tot no vember 1985, niet voorkomen dat de Sowjet-unie doorgaat met het plaatsen van SS-20-raketten. Ne derlandse functionarissen hebben het besluit een aansporing ge noemd aan Moskou de plaatsing van SS-20's te staken, maar Rogers verwierp deze redenering. Hij zei dat de Nederlandse stap „bemoedi ging" en „soelaas" betekent voor de Russen en de vredesbeweging in West-Europa. als afgeschreven moet worden be schouwd. Het achterstuk lag onder water. Voor de lading, die intact was, dreigde geen direct gevaar. Brandweerploeg Een uit tien man bestaande brand weerploeg van het Rotterdamse bergingsbedrijf Smit-Internationa le is op weg gegaan naar de Perzi sche Golf, om daar te helpen met het blussen van de grote brand aan boord van de tanker Tiburon (260.000 ton). Twee sleepboten van Smit arriveerden de afgelopen nacht bij de brandende tanker en zijn onmiddellijk met blussen be gonnen. Volgens een woordvoer der van Smit in Rotterdam woedt er een zware brand op het achter schip. In de loop van de ochtend is de pompkamer vol schuim gespo ten om te voorkomen dat het vuur zou overslaan naar de met ruwe olie gevulde ladingtanks. KUNEITRAISYRIË - Twee doch ters van een Syrische krijgsgevan gene begroeten hun vader nadat hij door Israël is vrijgelaten. De Sy rische generaal Moustafa lias en de gouverneur van Kuneitra, Hassan Al Sakka. kijken lachend toe. Syrië liet gisteren zes Israëlische krijgs gevangen vrij in ruil voor 300 Sy- riërs. De uitwisseling had plaats in het stadje Kuneitra op de Golan- hoogte, onder toezicht van de Ver enigde Naties en het Rode Kruis. (foto AP) Poolse filosoof 'te vrijzinnig' uit partij gezet WARSCHAU (RTR/AFP) - De marxistische filosoof Adam Schaff (71), vroeger een der leidende theo retici van de Poolse communisti sche partij, is volgens de partij krant Trybuna Ludu van gisteren, geroyeerd wegens het publiceren van "politiek schadelijke" artike len. Schaff, die sinds 53 jaar lid was van Poolse marxistische politieke partijen, heeft zich sinds de Solida- riteitscrisis in geschriften in bin nen- en buitenland afgevraagd of de marxistische leer of de wijze waarop zij werd toegepast, aan de wortel lag van de praktische moei lijkheden die communistische re geringen ontmoetten. Het dispuut leidde tot furieuze aanvallen op de filosoof die in de Stalinistische tijd een vooraanstaande plaats innam, maar nu wordt beschouwd als vrij zinnig. Adam Schaff was hoogleraar in de wijsbegeerte aan de universiteit van Warschau tot 1968. JERUZALEM - De Joodse De fensieliga en de Progressieve Vre- deslijst mogen van het Israëlische hooggerechtshof meedoen aan de verkiezingen. Het hooggerechtshof vernietigde eenstemmig een eer der besluit van de centrale verkie- zingsraad die beide partijen had verboden aan de verkiezingen mee te doen. Er was op dat besluit van de verkiezingsraad veel kritiek ge weest, omdat de algemene opinie was dat het een politiek besluit was. De centrale verkiezingsraad is een politiek lichaam, samengesteld uit vertegenwoordigers van de po litieke partijen die in het parle ment vertegenwoordigd zijn onder voorzitterschap van een rechter van het hooggerechtshof. door Jaap van Wesel Het hooggerechtshof trad niet in de discussie over de vraag of de verkiezingsraad wel de bevoegd heid heeft partijen uit te sluiten van de verkiezingen om andere dan formele redenen. Veel juristen hadden verkondigd dat de wet de raad in het geheel geen bevoegd heid geeft om de partijprogram ma's te toetsen aan wat voor maat staven ook. Het tegenargument was dat de Joodse Defensieliga verboden dient te worden vanwege zijn on democratische en racistische pro gramma. Rabbijn Kahane en de zij nen propageren openlijk het ver drijven van de arabieren uit Israël, zonodig met geweld. De Progres sieve Vredeslijst zo is het argu ment erkent alleen om tactische redenen Israëls bestaansrecht. In feite zien de arabische leiders dit als een fase in de uitschakeling van Israël. De Joodse Defensieliga heeft bij vorige gelegenheden meegedaan maar nooit een kans gehad. Dit keer wijzen de opiniepeilingen uit dat rabijn Kahane een goede kans heeft in de Knesset gekozen te worden. Ook de lijsttrekker van de Progressieve Vredeslijst zal waar schijnlijk verkozen worden, en wel via het arabische electoraat. De grote vraag is of ook nummer twee van de lijst, reserve-generaal Pe- led, het zal halen. Op stemmen in de joodse sector hoeft deze partij nauwelijks te rekenen, reden waar om Mohammed Myan, een ara- bisch advocaat uit Haifa, De opkomst van de Joodse De fensieliga is ondanks zijn kleine aanhang symptomatisch voor het proces dat gaande is onder de Is raëlische joodse kiezer: er is sinds de Libanese oorlog een toenemen de polarisatie, die de Likoed naar rechts en de Arbeiderspartij naar links trekt. Dat werkt vervolgens door in de partijen die ideologisch dicht bij de Likoed staan, zoals de extremistische Techia-partij en de nog extremistischer Joodse Defen sieliga. Het zijn juist die extremis tische partijen die het te verwach ten verlies van de Likoed enigszins zullen compenseren. President van Brazilië maakt volksverkiezing onmogelijk BRASILIA (AFP - President Joao Figueiredo van Brazilië heeft gisteren zijn grondwetswijziging om het staatshoofd in 1988 weer rechtstreeks door het volk te laten kiezen, ingetrokken. Hij nam dit besluit vanwege het risico van aan vaarding van een oppositiemotie, die onmiddellijk rechtstreekse ver kiezingen eiste. Het is een zaak waarvoor miljoenen Brazilianen in de afgelopen maanden hebben be toogd. De president deelde de in trekking schriftelijk mee aan de voorzitter van het congres, Moacyr Dalla. De opvolger van Figueiredo zal derhalve volgens de bestaande grondwet op 15 januari 1985 wor den aangewezen door een kiescol lege dat beperkt is tot federale en regionale parlementsleden die in meerderheid de aan de macht zijn de militairen na-staan. De ambts termijn zal zes jaar zijn in plaats van de vier jaar die in een wijzi gingsvoorstel van de president was voorgesteld. De eerste rechtstreek se verkiezingen sedert de militaire coup van 1964 zullen nu pas in 1990 worden gehouden. De president had woensdag op de eerste dag van een rumoerig de bat over zijn voorstel waarbij de gemoederen hoog opliepen, al ge dreigd zijn voorstel te zullen in trekken. Een groeiend aantal dissi denten binnen de regerende so ciaal-democratische partij PDS had aangedrongen op verkiezingen dit jaar. In de afgelopen dagen werden er in Curitiba, Sao Paulo en Rio de Janeiro opnieuw volksmanifesta ties gehouden ten gunste van een „diretas ja" (onmiddellijk recht streeks). Een eerder voorstel op initiatief van de oppositie tot ver vroeging van de verkiezingen was op 25 april door het congres in Bra silia verworpen. EG-rijstregels voor Suriname? LUXEMBURG (ANP) - De moge- lijkheid bestaat dat een nieuwe sa menwerkingsovereenkomst tus sen de EG en ruim zestig ontwik kelingslanden een speciaal ryst- protocol gaat omvatten. Zo'n pro tocol zou in het belang zijn van Su riname omdat dit land zijn rijst dan gemakkelijker op de gemeen schappelijke markt kan afzetten. Over deze zaak is gisteren in Lu xemburg gesproken. Volgens de staatssecretaris voor Europese za ken, VanEekelen, is Nederland be reid „deze zaak op zijn meritus te bekijken en zijn huidige speciale verhouding met Suriname daar niet bij te betrekken". HAVANNA De Amerikaanse presidentskandidaat ds. Jesse Jackson (links) geeft blijk van zijn waardering voor een onvervalste Cubaanse sigaar bij zijn voorlopig laatste ontmoeting met de Cubaanse leider Fidel Castro op het vliegveld José Marti in de hoofdstad Havanna. Jackson vloog even later met 48 door Cuba vrijgelaten Amerikanen terug naar de Verenigde Staten. De Amerikanen, voornamelijk ex-drugshandelaren werden mede op aandrang van Jackson vrijgelaten. (foto upi» PARIJS Voor de Franse com munistenleider Georges Marchais doet zich „de vraag van zijn vertrek als secretaris-generaal niet voor". Ook zouden de communisten niet van plan zijn hun deelgenoot in de socialistische regering op te geven. Tot deze mededelingen kwam de communistenleider gistermiddag in een tv-interview, dat meteen zijn eerste optreden vormde na het de bacle dat de partij bij de Europese verkiezingen van 17 juni had gele den. Ze behaalde toen maar 11 pro cent van de stemmen en was daar mee binnen enkele jaren in aan hang gehalveerd. door Rudolph Bakker Het televisie-optreden van Mar chais volgde kort na afloop van een tweedaagse vergadering van het Centrale Comité van de partij. Het communiqué dat na deze bijeen komst door de partijleiding werd uitgegeven, wekte algemene ver bazing. Er staat in te lezen dat de schuld voor het debacle van de PC niet in eigen kring moet worden gezocht, maar bij de socialisten, en dat ook de regering schuld heeft aan de ondergang van de partij Ook de media, zoals de Franse tele visie, worden mede verantwoorde-"1 lijk gesteld. De directe en voornaamste oor zaak van de dramatische terugloop moet worden gezocht onder al die kiezers die niet naar de stembus waren gegaan, aldus de stelling van het Centrale Comité. Ook de socialisten hadden kort na het be kend worden van de voor hen eveneens teleurstellende uitslag de theorie verkondigd dat die goed deels te wijten was aan het niet op komen van de 'reserves'. Onafhan kelijke politicologen trekken deze theorie van de niet opgekomen re serves echter in twijfel. Terwijl de communistenleider nog tijdens de verkiezingscampag ne voor het Europese Parlement bij herhaling had verklaard dat „de balans van drie jaar socialistisch- communistisch regeringsbeleid over het algemeen als goed moet worden beoordeeld", stelt na de uitslag van de verkiezingen het Centrale Comité dat de uitslag van dit samen regeren als „globaal ne gatief' dient te worden gezien. Met deze woorden zou de partij zijn vertrek uit de regeringsequipe van premier Mauroy min of meer heb ben aangekondigd. Naar wordt aangenomen zal president Mitter rand op zijn beurt voor Mauroy een opvolger zoeken. Commentatoren zien in de recen te ontwikkeling binnen de Franse communistische partij „een nieu we fase in de lange doodsstrijd van de linkse unie op weg naar het fata le einde". De vraag zou nog slechts zijn op welk tijdstip de communis ten de regering zullen verlaten zon der later voor dit vertrek en zijn ge volgen verantwoordelijk te worden gesteld Naar men aanneemt doet zich een dergelijke gelegenheid voor bij de behandeling van de be groting in de komende herfst. Minachting Het heeft algemeen tot nadenken gestemd, dat de partijleiding met superbe minachting voorbij is ge gaan aan de werkelijke oorzaken van zijn nu snel afbrokkelende in vloed. Dat zijn de archaische rege ringsvorm binnen de allerminst democratisch bestuurde partij, de niet langer door de kiezer geaccep teerde nauwe banden met de Sow- jet-Unie, en een ideologie die geen aansluiting meer vindt bij de no den en verlangens van het heden daagse Frankrijk. In kringen rond president Mit terrand vraagt men zich af of de communisten na de komende par lementsverkiezingen in '86 nog wel over een bruikbare vertegenwoor diging in het Palais Bourbon' zul len beschikken, wanneer Mitter rand ertoe overgaat een kieswet in te voeren die het proportionele stelsel (ten dele) invoert. Binnen de communistische party woedt nu intern de strijd tussen de groep die een open en echt democratisch de bat verlangt, en de anderen die zich liever in hun 'bunker' terug trekken zonder concessies te doen aan de regels en opvattingen van weleer. Van de vleugel die zou stre ven naar een 'Italiaanse' opening, dat wil zeggen naar een „historisch compromis" in sociaal-democrati sche richting, zou de huidige mi nister van transport en Politbu- reaulid Fitermann de aanvoerder zijn. Als het waar is dat president Mit terrand de communisten aan zijn regering liet deelnemen om nou vanuit deze positie makkelijker de ..kus des doods" te kunnen geven, heeft de vroegere socialistenleider nu een punt gescoord. Hij had ech ter niet voorzien dat zijn eigen par tij in het proces zelf ook op een ge vaarlijke manier veren zou laten. Het zou nu de nieuwe strategie van de communistische partij kunnen worden, aan te sturen op een volle dig debacle van de vroegere socia listische partners, die in geval van een communistisch uittreden uit de regering in hun eentje en in een minderheidssituatie een bedroe vende indruk zouden maken In deze gedachtengang zouden de huidige rechtse oppositiepartijen bij de parlementsverkiezingen van '86 de overwinning behalen en zou den de communisten dan op de puinhopen van de socialistische partij een nieuw leven kunnen be ginnen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7