Satelliet-tv met ondertitels mag f Spoedige beslissing harttransplantaties BenW Woensdrecht wanbeleid verweten Kamer: geen verlaging vergoeding bestuurders Kamermeerderheid corrigeert Brinkman VVD op de vingers getikt door Den Uyl Kamer: huursubsidie studenten niet korten 'Is tandarts au?': succesvol Raad: wel een volksverzekering maar niet volgens regeiingsplan Menten probeert zijn bezittingen te redden DEN HAAG (ANP/GPD) - Op kor te termijn komt de regering met een standpunt over de harttrans plantaties in ons land. Staatssecre taris Van der Reijden (volksge zondheid) heeft dat gisteren aan de Tweede Kamer meegedeeld. In een vergadering van de kamercommis sie voor volksgezondheid zegde hij toe, dat het regeringsstandpunt nog tijdens de zomervakantie zal worden voorbereid en tijdens het reces of direct daarna zal worden vastgesteld. De Kamer drong aan op een spoedige beslissing. Ook wil de commisie, dat de Gezondheidsraad haast maakt met het uitbrengen van een advies over dit vraagstuk. In de pers is een deel van het nog uit te brengen advies uitgelekt. Volgens de staatssecretaris betreft dit een concept-advies en staat het defnitieve advies van de Gezond heidsraad nog niet vast. Het uitein delijke advies kan wel op zeer kor te termijn worden verwacht. Op basis van dat advies zal de regering een definitief standpunt bepalen, aldus Van der Reijden. In het overleg werd forse kritiek geleverd op de recente harttrans plantatie in Rotterdam. Van PvdA- zijde werd het betrokken hartchi- rurgisch team van Rotterdam en Leiden „slecht gedrag"1 verweten. De staatssecretaris noemde de gang van zaken te betreuren. Wel werd met de geleverde prestatie bewonderd. De liberaal Dees dis tantieerde zich van uitlatingen van minister Deetman (van onderwijs) als zou de prestatie voor het onder wijs en de wetenschap van geen betekenis zijn geweest. Hij noem de die uitlating onder de maat. De snelle stijging van het aantal hartoperaties in ons land heeft de politiek verrast. Met bijna 8500 operaties in 1983 (verwacht was 7200) is al bijna de capaciteit be reikt die officieel voor 1986 was ge pland, aldus Van der Reijden. Hij zal nu snel plannen voor de ko mende jaren voorleggen, waarover Lastenverlichting in Heemstede HEEMSTEDE (GPD) - Een klei- ne meerderheid van de gemeente raad van Heemstede is gisteravond akkoord gegaan met een voorstel om ongeveer vijfhonderd gulden per jaar kwijt te schelden aan ge meentelijke lasten voor de minst- draagkrachtige Heemstedenaren. De gas-, water- en lichtretributies, het huisvuilrecht en de kosten van de kabel-tv bieden de mogelijk heid in individuele gevallen kwijt schelding te verlenen, aldus het raadsbesluit. Wat de belastingen betreft, kan de gemeente alleen een deel van de hondenbelasting kwijt schelden. Bij alle overige belastingen, zoals die voor onroerend goed, kan slechts het rijk die kwijtschelding verlenen. de Kamer wellicht in september kan beslissen. De staatssecretaris wil het aantal operaties over ver schillende ziekenhuizen versprei den. Wel wil hij een maximum aan tal per centrum vaststellen. Van der Reijden had de Kamer een voorlopig overzicht gegeven. Dat was in strijd met de beloften die hij in februari jl. had gedaan, zo hielden WD en PvdA hem voor. „We zouden tijdig voor het zomer reces worden ingelicht; nu kregen we op de valreep (de avond tevo ren) een brief met vaagheden. Ik geef een nul voor dit beleid", zei de liberaal Dees. De socialistische woordvoerster mevrouw Muller, sloot zich bij die kritiek in grote lij- De bewindsman verdedigde zich door te zeggen dat het gaat om „een opsomming van de mogelijk heden". De enquête die hij zou la ten instellen naar aantallen en kos ten van hartoperaties, is zeer traag verlopen. Het merendeel van de betrokken ziekenhuizen bleek niet in staat de gegevens voor 15 mei te verstrekken Pas 18 juni kwamen de laatste binnen. Totaal: 8439 ope raties vorig jaar. De kosten verto nen een gemiddelde van ongeveer f20.000. Van der Reijden denkt nu aan een verhoging van 1500 operaties voor de komende twee jaar, zodat in 1986 het totaal van 10.000 zeker zal zijn bereikt. „Maar het kan wel meer zijn", aldus de staatssecreta ris. Binnenland WOENSDRECHT (GPD) - De motie van wantrouwen van de Woensdrechtse gemeenteraad te gen het college van B en W. die ge reed lag, bleef gisteravond tijdens een extra raadsvergadering over de ontruiming van het vredeskamp in de tas. Wel zullen de raadsleden tij dens de volgende raadsvergade ring op deze zaak terugkomen, die namens de meerderheid van de Woensdrechtse gemeenteraad werd omschreven als 'wanbeleid' en 'leugenachtig optreden'. In de bomvolle, vooral door ex- bewoners van het vredeskamp be volkte hal van het gemeentehuis brak een afkeurend gebrul uit. 'Wij willen ons huis terug'. Een enke ling barstte in snikken uit. Acht van de twaalf aanwezige raadsleden uitten gisteravond in niet mis te verstane bewoordingen hun ongenoegen over de handel wijze van loco-burgemeester Len selink, niet zo zeer over het besluit DEN HAAG- Volgende week gaat het zomerreces van de Kamer in. Ter afsluiting wordt jaarlijks een barbecue op het Haagse Binnenhof gehouden. Staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting, rechts op de foto) liet zich de aangeregen stukjes vlees goed smaken. Minister Van Aardenne (economische zaken, links) staat nog na te proeven, (foto ANP) Schooltandzorg zal verdwijnen AMSTELVEEN (ANP) - De Ziekenfondsraad is gisteren ak koord gegaan met het advies voor de jeugd tot en met 18 jaar uitgebreide tandheelkundige hulp in het ziekenfondspakket op te nemen. Daardoor zullen de meeste schooltanddiensten nu gaan verdwijnen. Het kroonlid H.J. Tuntler stemde - als enige - om die re den tegen. Hij noemde het voorstel 'bijzonder tragisch' vergeleken bij de plannen die de afgelopen jaren zijn ge maakt voor een georganiseerde jeugdtandzorg. In het advies wordt al rekening gehouden met een bedrag van 100 miljoen gulden voor de liquidatie van de schooltanddiensten, nog af gezien van de kosten voor de gemeenten. Bovendien komen er 1000 tandartsen en hulp krachten op straat te staan. H. Bode (FNV) betwijfelde overigens, of ouders van kinde ren uit sociaal zwakkere mi- leius gebruik zullen maken van de mogelijkheid uitgebreide tandheelkundige hulp in het ziekenfondspakket op te ne men als de schooltanddiensten verdwijnen. AMSTELVEEN (ANP) - De over grote meerderheid van de Zieken fondsraad heeft zich gisteren uitge sproken voor een volksverzekering als einddoel van de herziening van het stelsel van ziektekostenverze keringen. De raad verwierp una niem de voorstellen van staatsse cretaris Van der Reijden (volksge zondheid), die een deel van de voorzieningen wil onderbrengen in een verplichte particuliere verze kering. De raad sprak zich eveneens unaniem uit voor overheveling op korte termijn van de bejaardenver zekering (1 miljoen verzekerden) en van groepen vrijwillig verzeker den naar de verplichte zieken fondsverzekering (nu nog alleen werknemers). tot ontruiming zelf. Daar was men het eigenlijk wel mee eens. De afkeuring van de gemeente raadsleden lag vooral in het feit dat Lenselink tegen hen gelogen zou hebben. 'Op 25 juni 's middags hebt u de beslissing genomen het kamp te laten ontruimen en op die zelfde dag hebt u op vragen van de gemeenteraad ook gezegd dat er nog geen maatregelen tegen het AMSTERDAM (ANP) - De we gens oorlogsmisdaden veroordeel de Pieter Menten en zijn vrouw willen dat het veilinghuis Sotheby Mak van Waay uit Amsterdam het beslag opheft, op het huis en de grond van Menten in Blaricum, zo dat dit niet kan worden verkocht. Dit heeft de advocaat van Menten, mr. A. Oomen, gisteren naar voren gebracht in een kort geding tegen het veilinghuis. Menten heeft volgens Sotheby sinds 1976 een schuld van ruim een Vrouw door vier mannen verkracht AMSTERDAM (ANP) - In het plantsoen bij de flat Kleiberg in de Amsterdamse Bijlmermeer heb ben vier mannen deze week een Amsterdamse vrouw op „gruwelij ke wijze" verkracht. Dit heeft een politiewoordvoerder gisteren mee gedeeld. De vrouw werd door de mannen de bosjes ingetrokken en bedreigd met een pistool. Ook werd er diver se malen in de lucht geschoten. „De mannen zijn zeker een paar uur met hun afschuwlqke praktij ken bezig geweest", aldus de poli tie. Toen de vrouw uiteindelijk werd vrijgelaten, werd er nogmaals langs haar lichaam geschoten. Voor de volksverzekering stem den de vertegenwoordigers van FNV, CNV. ziekenfondsen, ambte- narenverzekeringen, ziekenhuizen en andere instellingen, tandartsen, huisartsen en vier kroonleden. Een volksverzekering is niét noodzake lijk volgens de werkgevers en de vakcentrale voor Middelbaar en Hoger Personeel. De overige leden van de raad vonden het te vroeg voor een uitspraak over een volks verzekering (specialisten, apothe kers en twee kroonleden). De ver tegenwoordiger van de particuliere verzekeraars stemde blanco. De staatssecretaris had in zijn adviesaanvraag het volgende voor stel gedaan een volksverzekering, een verplichte particuliere verze- kamp in de pen zaten. De zaak was nog in onderzoek. En dan, op 27 ju ni, moeten we via de radio of televi sie horen dat het kamp is ont ruimd', zo werd betoogd. De op de vergadering aanwezige districtscommandant van de rijks politie, kolonel B. Luttken, wees op het grote belang van geheim houding van de ontruimingsplan nen. 'Het is heel gebruikelijk dat miljoen gulden bij het veilinghuis voor onder meer onbetaalde schil derijen. Omdat niet werd betaald, liet Sotheby beslag leggen op kunstvoorwerpen van Menten en later ook op de restanten van de af gebrande villa van Menten in Blari cum, de omliggende grond en het huisraad dat bij de brand was ge red en elders ligt opgeslagen. De rechter keurde dit beslag goed. Menten en zijn vrouw willen dit beslag laten opheffen om executo riale verkoop van het onroerend goed en de huisraad te verhinde- De raadsman van het veiling huis, mr. Ansz, zei tijdens de zit ting: 'Sinds 1976 doet Menten al pogingen om aan executie van het rechterlijk vonnis: betaling van zijn schulden, te ontkomen. Hij construeerde daarvoor allerlei schulden aan anderen, vooral aan zijn vrouw. Zo zou Menten aan zijn vrouw, van wie hij nog niet offi cieel is gescheiden, als een soort alimentatie drie tot vier miljoen gulden schuldig zijn. Maar daarbij spelen de twee onder één hoedje. Het is een gezamenlijke opzet van die twee om het geld, bestemd voor de werkelijke crediteuren, te verduisteren en in de familie te houden. De vrouw treft weinig blaam, maar de enige echte regis seur zit in de strafgevangenis in Scheveningen', aldus het betoog van mr. Arisz. De rechtbank doet op 5 juli uit spraak. kering en een vrijwillig af te sluiten aanvullende verzekering. De raad is daartegen vanwege het particu liere karakter van de verplichte verzekering, de verdeling van de verstrekkingenpakketten over de drie verzekeringsvormen en de las tenverhoging, vooral voor gezin nen met kinderen die nu in het zie kenfonds zitten. Het advies zet vraagtekens bij de maatschappelij ke aanvaardbaarheid van de plan nen van de staatssecretaris. Verschillende raadsleden zeiden verheugd te zijn, dat het advies af rekent met de gedachte, dat een verschuiving van de verplichte zie kenfondsverzekering naar de parti culiere verzekering iets zou bijdra gen aan een verlaging van de kos ten van de gezondheidszorg. PAGINA 5 een burgemeester een dergelijke beslissing alléén neemt, zonder kennisgeving of raadpleging van de raad', aldus de kolonel. 'Daar stond of viel het mee'. De raadsmeerderheid nam daar geen genoegen mee, maar wilde de motie van wantrouwen toch min stens tot de raadsvergadering van 28 augustus vasthouden. Na afloop van de raadsvergade ring bleef het nog geruime tijd on rustig in het Woensdrechtse raad huis. 'We gaan nog niet naar huis. we hebben nog geen thuis', werd gezongen. Een uurtje na de verga dering sleepte de politie de onge veer 20 resterende bezoekers naar buiten. Inmiddels hebben de ex-bewo ners van het kamp definitief beslo ten een kort geding aan te spannen tegen de gemeente Woensdrecht. Het zal volgende week woensdag door de Bredase rechtbank wor den behandeld. Brokx wijzigt grenzen voor woonvergunning DEN HAAG (ANP) - De huur- en koopprijsgrenzen voor een woon ruimtevergunning worden met in gang van 1 oktober dit jaar aan zienlijk verlaagd. Vanaf die datum is in gemeenten waar de woon- ruimtewet uit 1947 van kracht is (bijna het gehele westen van ons land) een vergunning nodig voor huurwoningen met een (kale) maandelijkse huurprijs van 400 gulden of minder en voor koophui zen van 100.000 gulden of minder. Staatssecretaris Brokx (volks huisvesting) heeft dit in een brief aan de gemeenten meegedeeld. De gemeenten behouden de mo gelijkheid om van deze bedragen af te wijken. De maximale huur- prijsgrens is dan 1000 gulden per maand en de maximale koopprijs grens 300.000 gulden. Ook naar be neden mogen de gemeenten afwij ken. De oude grenzen lagen op 670 gulden per maand voor een huur woning en 194.000 gulden voor een koopwoning. Gemeenten konden van die grenzen zowel naar boven als naar beneden 50 procent afwij ken. Voor woningen met een huur- of koopprijs boven de vastgestelde grens is geen woonruimtevergun ning van de gemeente nodig. Op grond van de nieuwe be schikking kunnen gemeenteraden voortaan zelf beslissen in hoeverre zij willen vasthouden aan de eis dat een aspirant-koper of -huurder een economische binding moet heb ben met de gemeente waar hij wil gaan wonen. Premiekoopwoningen De Tweede Kamer vindt dat alle inkomensgrenzen, waarbeneden iemand in aanmerking kan komen voor de aanschaf van premiekoop woningen, dit jaar met tienduizend gulden moeten worden verhoogd. De Tweede Kamer heeft zich hier voor gisteren uitgesproken door de aanvaarding van een motie van de WD. De WD diende de motie in om te bereiken dat het stagnerende bouwprogramma voor premie koopwoningen dit jaar toch kan worden gehaald. Staatssecretaris Brokx verzette zich woensdag tijdens het debat over het woningbouwprogramma tegen het voorstel van de liberalen, omdat dit volgens hem te veel geld kost. Hij wilde niet verder gaan dan de toezegging dat alleen de bo venste inkomensgrens voor de goedkoopste premiewoningen kan worden verhoogd van 42.000 naar 50.000 gulden. De Kamer neemt met die tege moetkoming geen genoegen, om dat door dit voorstel de premie-A- woningen niet voldoende toegan kelijk zijn voor de laagste inko mens, waarvoor dit type huizen juist is bedoeld. DEN HAAG (GPD) - Vrijwel de gehele Tweede Kamer vindt dat de verlaging van de vergoeding voor leden van gemeenteraden en pro vinciale staten met 10 procent niet mag doorgaan. Bovendien moet de voorgestelde verbetering van de inkomens van wethouders per 1 ju li worden doorgevoerd. De Kamer stelde zich daarmee gisteren (met alleen de stemmen van Centrumpartij en GPV tegen) frontaal op tegenover minister Rietkerk (binnenlandse zaken). Deze wil de vergoeding voor raads- en statenleden verlagen om de wet houdersinkomens te kunnen ver beteren De Kamer voelt niets voor die koppeling. De verbetering van de wethoudersinkomens kost onge veer 20 miljoen gulden, de verla ging van de vergoeding voor raads- en statenleden levert 10 miljoen gulden op. Het afzien van de verla ging betekent volgens de minister dat er geen extra geld is voor de wethouders. De Kamer aanvaardde gisteren een motie van de PvdA'er Aalders waarin de verhoging van de wet houderssalarissen wordt vastge legd. Het financiële gat moet de minister maar voor hef nemen, al dus de Kamer. VRIJDAG 29 JUNI 1984 DEN HAAG (GPD) - Een meerderheid van de Tweede Kamer vindt dat via kabel-, straal- of satellietverbindingen aangevoerde buitenlandse televisie-programma's in de Neder landse taal mogen worden ondertiteld. Een desbetreffende motie van de WD'er Keja werd gisteravond bij de stemmingen over de kabelregeling (.Pinksterbeschikking') met steun van de fractie van de PvdA aangenomen. Eerder had minister Brinkman (WVC) deze, overigens aangepaste kameruitspraak ontraden. In eer ste instantie sprak de WD van een verbod op het weren van buiten landse tv-programma's met Neder landse onderschriften. Het zag er toen nog naar uit dat noch het CDA, de PdvA uit een oogpunt van bescherming van het Nederlandse omroepbestel een dergelijke motie zou willen steunen. Nadat Keja echter duidelijk had gemaakt dat het hem geenszins gaat om een bedreiging van de bin nenlandse omroep en in deze zin zijn motie iets afzwakte, wilde de PvdA met de WD meegaan. Daar bij voerden beide fracties dezelfde argumenten aan: Nederlandse be volkingsgroepen die de buiten landse talen (in het geval van het commerciële satellietstation Sky Channel: het Engels) niet machtig zijn, mogen niet worden gediscri mineerd. Niettemin bleef minister Brink man op het standpunt staan dat elk risico van aantasting van het bin nenlands bestel moet worden voor komen en dat Nederlandse onder titeling daarom van de hand moet worden gewezen. Of de bewinds man de aanvaarde motie ook zal uitvoeren, moet worden afge- DEN HAAG (GPD) - Bij de WD zullen ze voortaan eerst twee keer nadenken voordat nogmaals wordt besloten de fractieleider in de Tweede Kamer een plaatsje te ge ven op de kandidatenlijst voor de Europese verkiezingen. Dit auto matisme - tot nog toe deden alle fractieleiders dit is de liberalen in het geval van Ed Nijpels lelijk opgebroken. Want tegen de verwachting in werd Nijpels nummer 30 en laat ste op de WD-lijst twee weken geleden in het Europees Parlement gekozen. Zoals kon worden verwacht, be sloot Nijpels zijn benoeming te weigeren en gewoon fractieleider te blijven. Gisteren in de kamer uitte oppositieleider Den Uyl zijn verbazing over de handelwijze van Nijpels. 'De heer Nijpels zal zijn kandi daatstelling toch zorgvuldig heb ben afgewogen', vroeg Den Uyl zich af. 'En wie de kiezers vraagt om gekozen te worden moet wan neer de kiezers dat vertrouwen ge ven, ook bereid zijn die functie te aanvaarden. Anders hou je de kie zers voor de gek', aldus de PvdA'er. Zelfs in WD-kring wordt open lijk gezegd dat Nijpels 'natuurlijk' nooit écht naar het Europees Parle ment wilde. wacht. Volgens de WD zal eventu eel met de wet in de hand de minis ter tot uitvoering van de motie worden gedwongen. Elf moties In totaal werden elf moties op de Pinksterbeschikking door de Ka mer ingediend, die op één na alle maal door minister Brinkman wer den ontraden of overbodig dan wel ongewenst werden genoemd. Al leen de motie van Beinema (CDA), waarin wordt uitgesproken dat als een uitvloeisel van deze beschik king een zodanig regime moet wor den gevoerd dat het Nederlandse ether- en kabelsysteem noch het binnenlandse abonnee-tv-systeem in gevaar wordt gebracht, noemde de bewindsman een „uitspraak die op het goede spoor zit". Deze motie werd door een meerderheid van de Kamer aanvaard. Een motie van Kosto (PvdA) waarin erop werd aandrongen dat minister Brinkman zijn beschik king intrekt en na het kamerreces met een nieuwe kabelregeling komt, haalde het niet. Ook de mo tie van Keja (WD), waarin wordt gesteld dat het een onrechtvaardi ge eis is dat Nederlandse exploi tanten van abonnee-tv binnen zes jaar ten minste 20 procent van hun programma-aanbod moeten vullen met Nederlandse culturele pro- dukten, kreeg niet voldoende steun in het parlement. DEN HAAG - De Tweede Kamer vindt dat staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) en minister Deetman (onderwijs) een oplos sing moeten vinden voor het feit dat studenten die 23 jaar worden per maand 60 gulden minder huur subsidie ontvangen dat op 22-jari- ge leeftijd. Dat is het gevolg van nieuwe regels voor individuele huursubsidie vanaf 1 juli. De regeling gaat er namelijk van uit dat jongeren elk jaar meer ver dienen en vanaf 23 jaar op zijn minst het minimumbijstandsinko- men voor volwassenen hebben. Daarom wordt de subsidie vanaf dat moment verminderd. Studen teninkomens groeien echter niet. De regeling geldt overigens uit sluitend voor alleenstaande en zelf standig (niet op kamers) wonende studenten,. Staatssecretaris Brokx (volks huisvesting) en minister Deetman (onderwijs) zijn het met de Kamer eens dat de teruggang van zestig gulden per maand voor studenten ouder dan 23 jaar voor de betrok kenen zelf onlogisch mag lijken, maar het is volgens de bewindslie den praktisch gezien onmogelijk het systeem te veranderen. Op aandrang van de PvdA-frac- tie (ondersteund door de regerings fracties) zullen beide bewindslie den nog schriftelijk op de zaak te rugkomen. Mocht dat schriftelijk antwoord onvoldoende zijn dan wil de PvdA-fractie een plenair de bat in de Kamer over deze zaak. HASTINGS - Prinses Margriet en haar zoon Pieter Christiaan (links) dobberden gisteren in een rubberboot voor de kust van de Engelse kust plaats Hastings. Zij brachten een bezoek aan de plaats waar het wrak van het in 1749 gezonken VOC-schip Amsterdam op de zeebodem rust. Men wil het schip nu bergen, (foto ANP) GRONINGEN (ANP) De actie „Is de tandarts altijd au?" die vanaf eind april in de provincie en stad Groningen wordt gehouden is tot dusverre een succes. Volgens een woordvoerster van de Nederlandse Maatschap pij tot Bevordering der Tandheelkunde, die de actie op touw heeft gezet, hebben al r actie. Het doel zorgd gebit i patiënten e duizend mensen de tandarts bezocht in het kader i de de actie is om mensen met een ongesaneerd, slecht ver-' iar de tandarts te krijgen. Dit wordt geprobeerd door de gratis onderzoek aan te bieden. Verder wordt er tijdens een dergelijk bezoek voorlichting gegeven over pijn, kunstgebit, gebit en kos ten bij een behandeling. Aan de actie „Is de tandarts altijd au?" nemen in de hele provincie Groningen ongeveer 180 tandartsen deel. Behalve in Groningen is een zelfde actie in Noord-Holland opgezet. De actie krijgt vrijwel zeker een landelijk vervolg, aldus de NMT.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5