Onbegonnen Verb Hoeveel kannibalen zitten er eigenlijk in de gemeenteraad? ■c Vissen met Minerva Lezers schrijven Leiden VRIJDAG 29 JUNI 19841 Leidse kroniek door Ruud Paauw en John Kroon Centrumpartij Sommige mensen worden al op grote afstand van een bepaalde gebeurtenis door vrees bespron gen. Zo had de PSP Leiden afge lopen dinsdag een forumavond belegd hoe men zich moet gedra gen en opstellen als in 1986 de Centrumpartij haar intrede in de gemeenteraad zou doen. Of dat zo ver komt, is de vraag. Op basis van de recente Europese verkiezingen zou de Centrum partij op zijn hoogst voor een restzetel in aanmerking komen. Ze hebben weliswaar in Leiden niet eens propaganda gevoerd, maar dat kun je waarschijnlijk weer wegstrepen tegen het feit dat bij de Europese verkiezingen in Leiden niet alle partijen deel namen die zich bij gemeente raadsverkiezingen wèl manifes teren (bijv. de SP). Angst, woede en verbittering strijden bij sommigen in de stad nu al om de voorrang bij de ge dachte dat de Centrumpartij eventueel een zetel in de Leidse raad zou bezetten. Nu is dat ook bepaald niet iets om gelukkig over te zijn, maar voor alles dient men in zo'n situa tie toch de kop erbij te houden. Als je PSP-er Hans de la Mar, overigens een heel waardevol raadslid, op dit punt hoort dan bekruipt je de twijfel of hij daar toe in staat zal zijn. De la Mar zei dinsdagavond: "Ik denk dat ik de aanwezigheid van dat soort lieden niet zal kun nen verdragen. Nu al heb ik de grootste moeite met de Socialis- tiese Partij als die met haar vreemde ideeën over buitenlan ders komt aandragen. Ik geloof dat ik me in de nabijheid van ie mand van de Centrumpartij niet zal kunnen inhouden". Hoezeer je je ook in zijn gevoe lens kunt verplaatsen, het is niet goed. De Centrumpartij moet niet worden genegeerd, dat is intus sen al een bot wapen gebleken. Ze zal moeten worden ondermijnd door het gezonde verstand én met de wetten van dit land in de hand. Er is niets beters, sterker: er is voor democraten niets anders om mee te strijden. Het gezonde ver stand - niet omdat de harde kern van de Centrumpartij daarvoor gevoelig is, want die club is juist tot stand gekomen door het ontbréken daarvan. Maar je voorkomt zo hopelijk en waarschijnlijk dat zwevenden, weifelaars en twijfelaars voor verdere groei zorgen. Wie zijn beheersing verliest en heeft enige tijd terug in een ver gadering van de gemeentelijke 'Beleidsgroep Stadsvernieuwing Leiden' een "dramatisch plei dooi" gehouden voor het behoud van de Gijselaarsbank op de ou de plek van het Rapenburg. Dat staat in de onlangs vrijgegeven notulen van die bijeenkomst, waaraan wethouder Waal en tal van hoge ambtenaren deelna- "Sommige beelden en monu menten maken zo'n essentieel on derdeel uit van de stad dat ver- ze die bank weg willen hebben, vreten ze hem maar op. Ja, dat is een hele goede omschrijving voor dat soort mensen. De Leidse gemeenteraad stemt over deze materie (misschien) op 9 juli. Kunnen we eindelijk, ein delijk ook eens zien hoeveel kan nibalen daar nu eigenlijk een zit plaats hebben. Woonlasten Papier is geduldig, zoals de De gemeente houdt wel bij hoog en bij laag vol dat er in Leiden niet slechter wordt gespeld geschreven dan elders in Nederland, maar er zijn momenten dat de twijfel weer boven komt. (Foto Holva: op die manier stennis rond de CP maakt, blokkeert wat hij/zij vu rig beoogt: de efficiënte bestrij ding van die partij. Lawaai, hees geschreeuw en gefrustreerd heid vormen tenslotte haar ge boortegrond. Op de forumavond vertelde het PSP-raadslid Richard Goedhart uit Almere ("Wij hebben de treu rige eer als eerste gemeente de Centrumpartij in de raad 4e heb ben") over zijn ervaringen met de CP. Tussen nu en 1986 zal hij ongetwijfeld nog vele spreek beurten over dit onderwerp ver vullen. Naar hem werd ademloos ge luisterd, als ging het om een sol daat die echt aan het front heeft gestaan (met excuses aan de pa cifisten voor deze vergelijking). Goedharts boodschap was rela tief gezien tamelijk geruststel lend, al zou hij die conclusie er zelf zeker niet aan verbinden. "Ze weten niets en ze doen niets". Met die kwaliteiten houdt geen mens en geen partij lang stand. Kannibalen Ir. Post, ambtenaar van de af deling ruimtelijke ordening, plaatsing een verminking van het stadsbeeld zou zijn", aldus Post. "Dat geldt bijvoorbeeld ook voor een Hartebrugkerk. Die kun je ook verplaatsen naar het Schuttersveld. De kerk blijft daarmee onveranderd, maar de stad bepaald niet. De bank is op de plaats aan het Rapenburg ge projecteerd. Iedereen herinnert zich die bank ook op die plaats en nergens anders. Je maakt Leiden stuk door de bank te verplaat sen". Nou, nou, Post, is dat laatste niet een tikkie overdreven? De ambtenaren Schaap en Van der Hoeven zijn het "van harte" eens met de opvatting van Post. Schaap is wel heel rigoreus. "Of je zet de bank op de oude plaats terug, of je gooit hem weg". Maar ook hier is van eensge zindheid geen sprake. Want de ambtenaren Rien Logtenberg en Leo Meijer zijn vóór verplaat sing. In de notulen worden ze ver volgens, hoogst curieus, betiteld als "de kannibalen". Tot dusver werden voorstan ders van verpl'.atsing aangeduid met de keurige term 'rekkelijken'. 'Kannibalen' is duidelijker, krachtiger en ook wel beter. Als trouwe lezer van deze rubriek wel zal hebben geconstateerd. Maar mensen die moeten pra ten over datgene wat op papier is gezet, geven bij tijd en wijle blijk van een uithoudingsvermogen dat het geduld van Job verre in de schaduw stelt. Gemeenteraadsleden zijn zulke mensen. Of het nu over emanci patie, migranten of De Gijse laarsbank gaat, onwankelbaar houden zij vast aan de idee dat democratie vooral een kwestie is van een schier eindeloos gebruik van het woord. Neem de discussie over de woonlasten. Toegegeven: die kunnen hinderlijk zijn. Het on derwerp is van belang. Zeker. Maar het is er niet mee gediend als raadsleden zich gedragen als schoenmakers die aan de ver keerde leest hebben plaatsgeno men. Over één ding zijn ze het in de raadscommissies voor volkshuis vesting, ruimtelijke ordening, economische aangelegenheden en financiën wel eens. Invloed op de hoogte van de woonlasten heeft de gemeente vrijwel niet. Voor 95 procent zijn ze het gevolg van maatregelen die anderen, het ka binet voorop, nemen. Dat stond trouwens al in de nota die BenW aan de woonlasten hebben ge wijd. Niettemin zijn dezelfde raads commissies er in geslaagd al drie vergaderingen over de woonlas ten vol te praten. Eerder hebben wethouders, ambtenaren en af zonderlijke raadsfracties er ook menige zitting aan besteed. En de complete gemeenteraad gaat straks op vakantie met de ge dachte: ha, over een paar maan den kunnen we over de woonlas ten gaan praten. Waar diezelfde raad dus voor 95 procent eigenlijk niets over te vertellen heeft en dat beseft. De raadsleden kunnen dus net zo goed hun energie besteden aan de vraag waarom het in de Sahara de laatste weken zo matig is ge steld met de regenval. Waar het woord zinloos is geworden, is zwijgen een daad van doelmatig heid. Afgelopen maandag gebeurde dan het onvermijdelijke. Het CDA-raadslid Geelkerken con stateerde: "De woonlastennota is nu al acht maanden in procedu re. Hij is verouderd". Dat hij verzuimde te zeggen: 'zij is verouderd', kan nog als een daad van feminisme worden uit gelegd, dus vooruit. En als hij vervolgens had opge roepen hem/haar nu maar met een fraaie lob in de prullenbak te mikken en over te gaan tot de or de van de dag, waartoe bijvoor beeld de kwaliteit van de Leidse woningbouw zou kunnen worden gerekend, het ware zelfs prijzens waardig geweest. Maar neen. Geelkerken liet zich zelfs niet vermurwen door een op merking van VVD-er Van der Nat: "De nota is een losbladige uitgave. We kunnen er alles tus- senschuiven". Want, vond Geelkerken, de no ta moet "een signaal zijn naar de regering en het parlement" (hij onderschat duidelijk de omvang van de prullenbakken die in Den Haag staan opgesteld). "Mis schien is het toch wel goed dat de gemeenteraad blijkt geeft te be schikken over actuele informatie. Anders krijgen we alleen een briefje terug als: bedankt, maar u bent niet goed geïnformeerd". Een paar commissieleden leken nog tegen te sputteren, maar dat moet uiterlijke schijn zijn ge weest. Want in hun hart beseften zij natuurlijk dat een herziene versie van de nota opnieuw in vergaderingen aan de orde zal worden gesteld. Zodat zij de de mocratie andermaal verbale diensten kunnen bewijzen. Te vrezen valt dat, het verga- dertempo van de raadscommis sies kennende, nota's altijd ver ouderd zullen zijn op het moment dat zij het laatste woord er over hebben gezegd. Wethouder Eikerbout, die de zieke Tesselaar vervangt, beloof de de commissies toch de nota te zullen aanpassen. Meer dan ooit zal hij op dat moment van de kor te duur van zijn wethoudersloop baan doordrongen zijn geweest. Tenzij Tesselaar natuurlijk aan het bovenstaande argumen ten ontleent die een langduriger ziekteverzuim rechtvaardigen. Onbegonnen werk In deze periode waarin abon nees met vakantie zijn en kran ten dunner, beseffen de schrijvers van deze rubriek meer dan ooit dat hun arbeid als onbegonnen werk kan worden beschouwd. Derhalve laten zij hun pen voor lopig in de inktpot staan. LEIDEN - Tachtig burgers en stu denten wierpen gistermiddag geza menlijk een hengeltje uit in de Wit te Singel als onderdeel van de lus trum-viering van Minerva (zie fo to). In de studentensociëteit aan de Breestraat waren veertig koppels gevormd van hengelsporters en lu- strumvierders die in twee uur zo veel mogelijk pondjes vis uit de Witte Singel moesten vissen. Na een felle strijd ging het duo Bert Heemskerk-Annelies Mulder, goed voor 1600 gram vis, met de eerste prijs aan de haal. Deze door Minerva met steun van de Leidse hengelaarsbond georganiseerde wedstrijd was een onderdeel van de zogenaamde bur- gerijdagen die de 34ste lustrum commissie van Minerva dit jaar or ganiseert. Halve marathon In het kader van die burgerijda- gen wordt vanmiddag om vijf uur een begin gemaakt met ballonwed strijden in de Leidse Hout. Op de Witte Singel start vanavond om 20.00 uur een halve marathon ter wijl vanavond om half negen op het feesterrein in het Van der Werf- park de zangeres Cherry en haar band optreedt. Dit optreden is evenals de ande re festiviteiten in het park alleen toegankelijk voor studenten en burgers die in de voorverkoop een toegansbewijs hebben gekocht. (foto Holvast) Keukenbrand bij Minerva LEIDEN - Een keukenbrandje was er de oorzaak van dat de eerste etage van de studentensociëteit Minerva aan de Breestraat gister avond even na half twaalf moest worden ontruimd. Oorzaak van het brandje, dat door de brandweer is geblust, was een brandende kaars die vermoe delijk een hoeveelheid afval vlam heeft doen vatten. Burgerlijke stand LEIDEN Overleden: J. Molenaar (1918) man. G.C.A. van der Blom (1908) man. G. van Rhijn (1919) echtg. van C. Parlevliet, J.G. van Leeuwen (1909) echtg. van P.F.Th, van de Rijt. D. Schaap (1910) echtg. van J. de Jong. J. van Berkel (1904) echtg. van A.Th. Her- ruer, W. Bakker (1912) man. H.W La- man (1905) man. W.B. Rijsenbrij (1915) man. G.L.J. Aartman (1954) man. M. Hensbergen (1954) echtg. van P.M.C. Raats, T C. Chiao (1947) man. I C. van Doorn (1965) vrouw. S.K. de Jong (1897) man, A. Houwaart (1964) man, J.L. La- garde (1924) man, C. Groen in "t Woud (1902) man, J.A. Waaijer (1904) geh. gew. met P.A. Warmerdam, A.M. Monhemius (1888) geh.gew. met Ó.J. van Nieuwen- huijze. LEIDEN - Gehuwd: C.P.C. Breemer ter Stege en A.M. van der Helm. J. Mos selman en M.H. van Joolingen, W.A- .T.I.M. Nijhuis en S. Gressie, J.J. Derk- sen en S.C.A. Wijling, L.J. Diks en S.M.S. Hartogs, P.J. de Vink en J.W.P. Masurel, P.W.K. van Weeren en I.H. Hu- bers, A. de Wekker en C.J. Platteel, J. Nieuwpoort en P. Neuteboom, B. Bave- laar en K. Metscher, W.H. de Feij en der Vooren Inbraken in stadhuis en bij slijterij LEIDEN - Het stadhuis is in de nacht van woensdag op donderdag door één of meer inbrekers be zocht. Deze kwam(en) binnen door aan de achterzijde over een hek te klimmen en een luik te opnenen. Uit een kastje bij de receptie werd een geldbedrag van vierhon derd gulden ontvreemd terwijl de afdeling bevolking op de begane grond en de eerste etage werden doorzocht. Voor zover bekend is daar niets ontvreemd. Bij een inbraak in de slijterij Drankomarkt aan de Diamantlaan zijn in de nacht van woensdag op donderdag ruim honderdvijftig flessen sterke drank buit gemaakt. Bij de inbraak werd een etalage ruit met een waarde van zeker dui zend gulden vernield. Bromfietser aangereden LEIDEN - Een 16-jarige bromfiet ser uit Leiden is gistermiddag rond half drie op de Wassenaarseweg ter hoogte van de ingang van het Aca demisch Ziekenhuis geschept. Hij moest met enkele fracturen aan middenhandsbeentjes en een hechtwond aan zijn kin in het AZL worden opgenomen. Een 66-jarige automobilist uit Den Haag had, toen hij van de Was senaarseweg het ziekenhuisterrein wilde oprijden, verzuimd om de bromfietser voorrang te verlenen. Gouden speld E. van der Heide LEIDEN - Wethouder Schoute heeft gisteren in het 'Huis op de Waard' mevrouw E. van der Heide-Sorgdrager ae gouden gedenkspeld der ge meente Leiden opgespeld omdat zij binnenkort 25 jaar bestuurslid is van de Stichting Gereformeerd Minne- of Arme m'annen- en vrouwenhuis. Mevrouw van der Heide heeft zich voorts bijzonder ingespannen voor nieuwbouw van het bejaardentehuis. Van 1975 tot 1982 was zij lid van de Vrouwenadviescommissie voor de woningbouw; vanaf '76 als voorzitter. In deze functie heeft zijn belangrijk advieswerk verricht in het kader van de bouw van premie-woningen en het tot stand komen van vele renova- tie-projecten. <totoHoiv,si> Renovatie en woonlasten Onder de kopjes 'Renovatie' en 'Woonlasten' zijn er de laatste maanden heel wat ingezonden brieven in deze rubriek versche nen. Ze waren in hoofdzaak ge schreven door de heren Kooien en Nieuwkerk. Ondanks de onsamen hangende inhoud van de epistels is de strekking wel duidelijk. Kort sa mengevat zijn de beide heren van mening dat er in Leiden een "maf fia" werkzaam is die de bewoners in de verschillende wijken een re novatie opdringt. In de gedachten- gang van Kooien en Nieuwkerk wordt deze "maffia" gevormd door de gemeente, de besturen van wo ningbouwverenigingen, architek- ten en aannemers. Om de bewo ners over de streep te krijgen wor den de medewerkers van de Stich ting Welzijn er op uit gestuurd en samen met de door hen onder steunde bewonerscommissies ma ken zij ook deel uit van een wijd vertakt "complot". Uit het merendeel van de tot dus ver verschenen reacties kan men al opmaken dat Nieuwkerk en Koo ien niet die steun genieten die zij hadden verwacht. Voor andere mensen zou dit voldoende reden zijn om de pen ontmoedigd terzij de te leggen, maar de beide heren blijken door te gaan met het uit strooien van hun verdachtmakin gen en lasterlijke praatjes. Want al kunnen veel lezers aan hun ge schrijf geen touw vastknopen, in tussen krijgt men wel het idee dat de essentie van hun verhalen juist is. Waar het rookt, is ook vuur, niet waar? Als voorbeeld noemen zij bij herhaling de gang van zaken in Plan V Tuinstadwijk; de duplex- woningen aan de Lage Morsweg en omgeving. Ik denk dat het hoog tijd wordt om op de werkelijke fei ten in te gaan zodat de lezers van deze rubriek zelf kunnen oordelen. De geschiedenis begint in juni 1983. De bewonerscommissie van Plan V - waarvan ook Nieuwkerk deel uit maakte - besluit unaniem om niet akkoord te gaan met de re novatieplannen. Ondergetekende wordt op verzoek van de bewo nerscommissie als de nieuwe be wonersondersteuner aangetrok ken en er wordt een nieuwe start gemaakt. Begonnen wordt met een uitgebreide meningspeiling onder de bewoners. Van de 102 onder vraagden blijken er 28 voor een uit gebreide renovatie te zijn, 24 bewo ners kiezen voor een beperkte re novatie en 32 bewoners willen uit sluitend uitvoering van achterstal lig onderhoud. Tenslotte zijn §r ook nog 18 bewoners die kiezen voor een definitieve verhuizing uit de buurt. De meningspeiling werd overigens uitgevoerd door de le den van de bewonerscommissie waaronder Nieuwkerk. Om ieder misverstand te voorkomen werden de ondervraagde bewoners ver zocht de enquêteformulieren van hun handtekening te voorzien. Begin augustus doet zich een on beduidend, kinderachtig ruzietje voor tussen Nieuwkerk en enkele ander leden van de bewonerscom missie. Het gevolg is dat Nieuw kerk boos wegloopt. Tot ieders ver bijstering verspreidt hij een week later een circulaire, waarin hij de voorzitter en secretaris van de be wonerscommissie op een uiterst kwalijke en niet ter zake doende manier zwart maakt. Om de ge moederen niet nog meer te verhit ten besloot de bewonerscommissie wijselijk weinig aandacht aan het ordinaire rondschrijven te beste den. Inmiddels ging de bewoners commissie door met haar werk. In samenwerking met de Technisch Bewoneradviseur en ondergete kende werd op basis van de enquê te-uitslag een nieuw plan ontwik keld. Uitgangspunt was dat de be woners vrij zouden moeten kun nen kiezen tussen groot onder houd, een groot onderhoudsbeurt plus enkele verbeteringen óf een uitgebreide renovatie. De kosten van de onderhoudsbeurt zouden 21.444.- per (beneden)woning gaan bedragen; de daaruit voort vloeiende huurverhoging 18,- per maand. De investeringskosten van een totale renovatie werden op 36.463,- geraamd, terwijl de huur verhoging ƒ48,30 zou gaan wor den. Overigens was de bewoners commissie niet geheel tevreden, omdat het plan tóch voorzag in een verbeteringen die door de bewo ners betaald zouden moeten wor den. Met de gemeente en de wo ningbouwvereniging werd tenslot te afgesproken dat desnoods ook die kleine verbeteringen zouden worden geschrapt wanneer de be- dat wensten. Laten we eens wat langer stil staan bij dit inspraakresultaat. De gebruikelijke gang van zaken bij woningverbetering is immers dat een bewonersminderheid zich neerlegt bij de meerderheidsuit spraak. Op die manier wordt reno vatie - en men kan daar terecht kri tiek op hebben - een soort 'een heidsworst', waar met de wensen van individuele bewoners weinig rekening wordt gehouden. Maar in het geval van de Lage Morsweg en omgeving was nu juist met deze re gel gebroken. Het plan voorzag duidelijk in een individuele keuze, er zou met alle wensen rekening worden gehouden. Uiteraard werden de bewoners door middel van circulaires goed op de hoogte gehouden. Toch slaagde Nieuwkerk er in - daarbij gesteund door Kooien die overi gens geen bewoner is van dit com plex - om bij een deel van zijn me debewoners de indruk te wekken, dat zij een peperdure renovatie kregen opgedrongen. In januari jl. zag Nieuwkerk kans om 77 handte keningen van bewoners te verza melen die tegen renovatie waren. Gezien de vrije keuze die de bewo ners zou worden geboden, was de ze handtekeningenactie natuurlijk niet nodig. Veel kwalijker was nog het feit dat Nieuwkerk onder valse voorwendsels handtekeningen bij eenschraapte. Van één bewoonster is bekend dat zij juist vóór renova tie was, van een andere bewoner is bekend dat zijn naam buiten zijn medeweten op de lijst is versche nen. Dat is dus valsheid in ge schrifte en een achttal bewoners hebben dit ook schriftelijk ver klaard. Nu wil het geval dat Kooien en Nieuwkerk tot voor kort deel uit maakten van het Leidse Woonlas- tenkomitee. Dit comité probeert door middel van acties en publici teit te bereiken dat er een halt wordt toegeroepen aan de stijging van huren en stookkosten. Evenals veel andere groeperingen wordt ook dit comité door de Stichting Welzijn ondersteund. Deze onder steuning en het werk van het Woonlastenkomitee werden echter steeds meer bemoeilijkt door het optreden van Kooien en Nieuw kerk. Door hun voortdurende ver- dachtmakerij en opstelling als 'Re novatie Adviesgroep' ontstond er verwarring en kwamen de bedoe lingen van het Woonlastenkomitee slecht over bij andere bewoners- groepen. Op mijn voorstel heeft het Woonlastenkomitee toen uit haar midden een onderzoekscom missie gevormd. Het uiteindelijke oordeel van deze commissie was zó vernietigend voor Kooien en Nieuwkerk dat zij zich terugge trokken hebben uit het comité. Terug naar de Lage Morsweg en omgeving. Door de bezuinigings woede van de regering werd om streeks mei duidelijk dat er voor de aanpak van Plan V - en een groot aantal andere complexen in Lei den - geen geld meer was. Daar door dreigen de plannen nu de ijs kast in te gaan, maar dat is dus niet het gevolg van de "heerlijke, eerlij ke strijd" waar Nieuwkerk over schrijft. Hij en zijn medestanders kunnen er trouwens verzekerd van zijn dat wanneer zich een financië le oplossing aandient, de plannen alsnog aan de bewoners worden voorgelegd. Niet de heren Kooien en Nieuwkerk, maar de bewoners van de Lage Morsweg zullen wel uitmaken wat er dan met hun wo ningen gebeurd. Op dit moment worden er door de bewonerscommissies van vier complexen voorbereidingen ge troffen voor een actie om de huur verhoging in te houden. Langs de ze weg hoopt men te bereiken dat de regering onder druk wordt ge zet om de Leidse stadsvernieuwing voldoende te financieren. Onge veer 350 bewoners hebben reeds toegezegd de huurverhoging van 1 juli daadwerkelijk te zullen weige ren. In zijn zoveelste epistel van 12 juni jl. blijkt Kooien zichzelf als ac tiebreker te ontpoppen, want hij vindt dat de bewoners hun 3 tot 6 huurverhoging maar beter wel kunnen betalen... Dat Kooien zich met dit soort uitlatingen weinig ge liefd maakt, blijkt uit het feit dat er nu ook al stemmen van medebe woners opgaan om hem uit de le denraad van woningbouwvereni ging 'De Eendracht' te royeren. Het feit dat Kooien en Nieuw kerk er toch in slagen om een scha mele groep medestanders op de been te houden, zegt op zichzelf natuurlijk niets. Van Goeie Mie is ook bekend dat zij een aantal sym pathisanten had, waarbij men zelfs moet bedenken dat de Leidse gif mengster niet figuurlijk maar let terlijk met arsenicum strooide. Dat neemt niet weg dat het op z'n tijd goed is om óók met giftige praatjes af te rekenen. Nou ja, afrekenen is een groot woord, want van de bei de heren kan worden verwacht dat ze zullen doorgaan met het spuien van hun verdachtmakerij. Overi gens hoeven ze er niet op te reke nen dat ik verder met ze discus sieer. Dat doe ik alleen maar met mensen die - ondanks meningsver schillen - te goeder trouw blijken te zijn. Kees Walle, 5e Binnenvestgracht 1, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4