Leidenaars richten Omroepmuseum in Wielrennen en Wimbledon op radio en tv Een geschiedenis van handel, verzuiling en commercie 'Familiefilm' in bioscoop IKON en Hum.Verbond hoeven misschien niet op Hilversum 5 Firato: Omroep-Wonderland Cubaanse dichter 'ademt' weer VRIJDAG 29 JUNI 1984 Radio - tv - kunst PAGINA 23 Marja Roks. Huub WljQes en Martijn Bulk (v.l.n.r.) bij wat een nekslag voor de bio scopen zou betebenen: een machine die film in video omzet. Het apparaat staat opgesteld in het Omroepmuseum. (.foto GPD> Foto boven: een Nipkov-schijf (boven) en een Bush-televisie uit 1938. (fotoGPDi Foto links: radiotoestellen gemaakt door de Neder- landsche Seintoestellen Fabriek. Op de achtergrond een salonmodel voor de welgestelde burger, rechts voor het VARA-kastje voor de gewone man. (foto gpd> AMSTERDAM (ANP) - De filmverhuurders en bioscoop exploitanten hanteren vanaf 1 juli het begrip "familiefilm" als verfijning van de categorie "al le leeftijden"-films. Een fami liefilm - de filmkeuring spreekt liever van „kindervriendelijk" - is bij de filmaankondigingen te herkennen aan een vierkantje rond de letters AL. De filmkeuring tracht sinds de invoering (in 1977) van de nieuwe wet op de filmvertonin gen jongeren „zo min mogelijk films te onthouden". Vier van de vijf gekeurde films komen terecht in de categorie alle leef tijden. De andere categorieën zijn 12, 16 en 18 jaar. De praktijk van de afgelopen jaren was volgens de bioscoop bond dat er bij de aankondi ging "alle leeftijden" lang niet altijd sprake was van een film die ook geschikt was voor de hele famiüe. Bioscoopbond noch filmkeuring kunnen pre cies aangeven welk deel van het filmaanbod behoort tot de nieuwe groep familiefilms. HILVERSUM (GPD) - Minister Brinkman van WVC zal zich nader beraden over de indeling van het Humanistisch Verbond en de IKON op de nieuwe radiozender Hilversum 5. De minister deed de ze toezegging gisteren tijdens een gesprek met vertegenwoordigers van IKON en Humanistisch Ver bond. Beide instellingen maken bezwaar tegen hun indeling op Hil versum 5. Enkele weken geleden maakte minister Brinkman bekend, dat de kleine zendgemachtigden zonder leden vanaf 1 oktober ingedeeld zullen worden op de „doelgroepen- zender" Hilversum 5. Deze zender, die alleen via de middengolf te be luisteren is, krijgt er op die datum 30 uur zendtijd bij. De bedoeling van Hilversum 5 is de beluister- baarheid van met name Hilversum 2, waar de versnippering nu enorm is, te verbeteren. IKON, Humanistisch Verbond en de politieke partijen vinden dat zij niet op de doelgroepenzender thuishoren, omdat zij zich in prin cipe tot het hele volk richten. Een van de vertegenwoordigers van de kerkelijke omroep hield de minis ter gisteren voor dat „de kerk er voor de wereld is". Ook de Omroe- praad kwam in het geweer tegen de indeling van met name de IKON op Hilversum 5, terwijl bin- HILVERSUM/LEIDEN - In het voormalige gebouw van de Radionieuwsdienst in Hilversum is vanmiddag een per manente tentoonstelling over de geschiedenis van de Ne derlandse omroep geopend. De expositie, afgestemd op Nederland, die begint bij de eerste radio-amateurs, die met zelfgemaakte apparaten berichten van handel en scheep vaart wisten op te vangen, en loopt tot de omroepwet van 1969, waarin de omroepen zendtijd naar ledental kregen toegewezen. Het museum in zijn huidige vorm is vrijwel geheel het werk van Leidenaars. De Leidse geschiedkundige Huub Wijfjes schreef een beknopte geschiedenis van de omroep in ons land. Dat werd het raamwerk voor de tentoonstel ling. Maija Roks, Martijn Bulk en Peter Zandstra, drie stu denten van de Leidse Reinwardt-academie, een opleiding tot museum-medewerker, ordenden het aanwezige mate riaal om zo dat raamwerk met oude apparaten, panelen en vitrines zichtbaar te maken. nen de NOS de kwestie nog in be spreking was. De minister zegde gisteren toe dat hij op korte termijn overleg zal voeren met de commissaris radio van de NOS en binnen twee weken een definitief standpunt zal bepa len. Deze haast is geboden omdat de Hilversumse omroepen met smart wachten op een nieuwe in deling van het zendschema vanaf 1 oktober. Een eerste schema, dat uitgaat van de kleintjes op 5, is in middels in principe door de pro- grammeleiders radio goedgekeurd. Wanneer de minister op zijn eerde re ingenomen standpunt terug komt, zal dit weer grondig herzien moeten worden. Kees Mijnten van TROS naar AVRO HILVERSUM (GPD) - Kees Mijn- ten wordt per 1 september bij de AVRO belast met het opzetten van een parlementaire rubriek voor zo wel radio als televisie. Mijnten (32) is op het ogenblik politiek verslag gever bij de TROS-radio. Hij is daar vier jaar werkzaam geweest. Het is nog niet duidelijk vanaf welk tijdstip de nieuwe AVRO-ru- briek uitzendklaar zal zijn. Het was vandaag in feite voor de tweede keer dat het museum werd geopend. In februari van het vorig jaar werd in het gebouw voor het eerst een tentoonstelling geopend van historisch materiaal, dat in de loop der jaren door vooral NOS- medewerkers was verzameld. Die openstelling maakte een wat over haaste indruk. Aan ordening was men nog niet toegekomen. Ook het gebouw was nog niet bepaald ge schikt om als museum dienst te doen. De telexkamer en omroep- cellen van de nieuwsdienst waren nog niet afgebroken. Op dat moment kregen de toen werkloze Huub Wijfjes en de Rein wardt-academie lucht van het mu seum. Wijfjes bood zijn diensten aan en kreeg een tijdelijke aanstel ling om een leidraad voor de in richting van de expositie te schrij ven. Drie stageaires van de mu seum-opleiding kregen het buiten kansje vorm te geven aan een nieuw museum, waarvoor al veel materiaal was verzameld. NOS- technici verleenden hand- en span diensten. Omroepcellen en telex kamer van het gebouw van de Ra dionieuwsdienst werden afgebro ken, waardoor een kleine, maar re presentatieve tentoonstellings ruimte ontstond. Borstplaat Daar is nu te zien hoe de radio in de begintijd uitsluitend werd ge bruikt voor commerciële doelein den. Handel, pers en scheepvaart gebruikten Marconi's vinding voor onderling contact. Al snel, nog voor de eeuwwisseling, kwamen er amateurs, die het leuk vonden mee te luisteren naar die uitzendingen. Zo zie je in h'et museum een hou ten doosje van Leidsche Vruchten Borstplaat, waarvan met allerlei contactjes en draadjes een primi tieve radio-ontvanger is gemaakt. De Fries Idzerda was de eerste Nederlander die de mogelijkheden van de nieuwe vinding inzag. Hij richtte in Den Haag de Nederland sche Radio Industrie op. In 1919 ging de eerste, verstrooiende, ra dio-uitzending de lucht in. Onver getelijke melodieën als 'Turf in je ransel', 'Een meisje dat men nooit vergeet'. 'Carmen', 'Ave Maria' en 'De Barbier van Sevilla'. Ingeleid door een pingeltje uit Idzerda's speeldoosje bij wijze van wat in omroepjargon herkennings-tune heet. Later verzorgde hij ook life- uitzendingen: een strijkje in zijn huiskamer, dat lijkt te worden op geslokt door de microfoon, een ko lossale trechter boven het hoofd de musici. Hoewel Idzerda's uitzendingen (onder het motto: 'Somewhere a voice is calling') tot in Engeland te ontvangen waren, en zelfs de En gelse krant Daily Mail hem wat geld stuurde, wist hij het hoofd niet boven water te houden. De echte commercie deed daarop zijn intrede. De Nederlandsche Seintoestellen Fabriek (NSF), fa brikant van radiotoestellen, zag in dat je zonder programma's weinig aan die apparaten had en begon met eigen uitzendingen. In het mu seum staat een prachtige ontvan ger opgesteld, diepbruin en met een enorme luidspreker er boven. Het toestel voor de gewone man. dat er naast staat, steekt er mager bij af. Dat laatste apparaat werd be steld door de VARA, dat het op af betaling aan haar leden verkocht. door Ariejan Korteweg de radio. Vier grote omroepen op grond van levensovertuiging ont stonden: NCRV, KRO, AVRO en VARA. Het omroepbesluit van 1930 kende aan elk van hen twintig procent van de zendtijd toe. De rest werd verdeeld tussen VPRO en het algemeen programma. Alle omroepen opereerden toen nog strikt zelfstandig. Ze hadden eigen reportagewagens, platencol lecties. koren en orkesten. KRO en NCRV hadden zelfs een eigen zen der, die in Huizen stond. Kijk- en luistergeld bestond nog niet. Elke omroep was afhankelijk van con tributies en giften. Een vitrine met lepeltjes, briefopeners, hoefijzer- tjes van keramiek, en bordjes met 'Aan AVRO's huis, bouwde ik mee' maakt duidelijk dat ook in die tijd de omroepen zich veel moeite ge troostten om zieltjes te winnen. Het was de tijd van programma's als 'Ome Keesje', 'de KRO-boys' en 'De Bonte Dinsdagavondtrein'. Het was ook de tijd waarin elke omroep nog z'n eigen model ra diotoestel verkocht. In die jaren dertig werden de contouren van ons huidige om roepbestel zichtbaar. Het zendtijd- besluit van 1930 zou tot 1967 van kracht blijven. Tegelijk maakte de techniek een stormachtige groei door. Uitzendingen werden eerst vastgelegd op wasplaten, die als bezwaar hadden dat er niet kon worden gemonteerd. De opvolger daarvan was het Philips-Miller ap paraat, dat geluid vastlegde op een soort filmband. Een goede geluids kwaliteit, maar de band was zeer brandbaar. Al die apparaten - met uitzonde ring van de ontvlambare band - zijn te bezichtigen, net als de Duit se Volksempfanger uit de Tweede Wereldoorlog. Die werd met opzet zo slecht gemaakt dat alleen Duitse zenders te ontvangen waren. Radio Oranje moest worden beluisterd met illegale radio's, bijvoorbeeld gebouwd in een blikken doosje van 'Lieftinck's half om half extra blanke baai'. Glorietijd Hoefijzer De NSF was gevestigd in Hilver sum. Dat verklaart meteen waarom dat de zetel is geworden van alle omroepen. Want kort na dë NSF deed de verzuiling haar intrede bij Na de oorlog maakte de ontwik keling van de techniek samenwer king noodzakelijk. De apparatuur en voorzieningen werden te kost baar voor de individuele omroe pen. De Nederlandse Radio Unie (NRU) werd opgericht, een facili tair bedrijf dat diensten verleende aan elk van de omroepen. Later zou de NRU samen met de NTS, de Nederlandse Televisie Stichting, opgaan in de Nederlandse Omroep Stichting (NOS). De jaren vijftig, jaren van weder opbouw en Hollandse knusheid, waren de glorietijd van de radio Geen woord wilde men missen van 'Moeders wil is wet', 'Kleutertje luister' en 'De Familie Doorsnee'. Tegelijk diende zich de sluipmoor denaar van de radio aan: de televi sie. Een Nipkov-schijf staat in het museum opgesteld, een zo rudi mentaire voorloper van de tv, dat je je niet kan voorstellen dat daar mee bewegende beelden konden worden overgeseind. Philips begon in 1948 met expe rimentele tv-uitzendingen voor de omgeving van Eindhoven. Drie jaar later volgde de eerste landelij ke uitzendingen van de NTS: een toespraak van de minister-presi dent en een speciaal voor de gele genheid geschreven toneelspel: 'De Toverspiegel', regie: Willy van Hemert. Het begon met drie uur televisie per week, maar het nieuwe me dium sloeg snel aan. De invloed daarvan op de bioscopen wordt in de tentoonstelling duidelijk ge maakt door een apparaat dat film in video omzet. Daarnaast een gra fiek als een steile berghelling, die het dalende bioscoopbezoek weer geeft. De tentoonstelling eindigt met wat misschien later als de puberale tijd van de omroep zal worden be schouwd. De jaren zestig, waarin de commercie opnieuw haar intre de doet. Zendpiraten kiezen het ruime sop, de TROS schrijft om- roepgeschiedenis door vanaf het REM-eiland ons land te enteren ja ren later gevolgd door Veronica. In Hilversum wordt een omroep- kwartier gebouwd, de video dient zich aan. Daarmee is de cirkel zo wat rond. De omroep, ooit ontstaan uit de Nederlandsche Seintoestel len Fabriek, raakt opnieuw steeds meer in handen van het bedrijfsle ven. Censuur Als je het Huub Wijfjes vraagt eindigt de tentoonstelling te vroeg. Graag had hij regionale omroep, lo kale piraten, kabel, satellieten en abonnee-tv erbij betrokken. Ruim te- en geldgebrek verhinderden dat. Ook een blik in de nabije toe komst wordt ons daardoor niet ge gund. Aan dat ruimtegebrek komt waarschijnlijk op korte termijn een eind. De eerste verdieping van villa 'Nieuwe Engh' wordt nu nog ge bruikt door de de administratie van de hoorspelkern. Die wordt binnenkort opgeheven. Het Om roepmuseum wil dan die ruimte voor tijdelijke exposities gebrui ken. Een andere wens is het inrich ten van de tweede verdieping als omroep-bibliotheek, die nu al alle omroepbladen vanaf 1945 bevat. Tot slot zou men graag een bejaar de reportagewagen in de tuin par keren. Dat zit er voorlopig nog niet in. Het zware materiaal zou er met z'n vier wielen door de grond zak ken. Nu de tentoonstelling klaar is, trekt Wijfjes zijn handen af van het Omroepmuseum. Hij heeft een uit gever gevonden voor zijn geschie denis van de Nederlandse omroep Het boek verschijnt volgend voor jaar. Voorts werkt hij aan een proefschrift over censuur bij de Nederlandse radio van voor de Tweede Wereldoorlog. En de drie Reinwardt-studenten, die de afge lopen weken zelfs in het museum hebben geslapen om dag en nacht te kunnen werken aan het tijdig klaar krijgen van de tentoonstel ling, gaan zich opmaken voor hun laatste studiejaar. Het museum aan het Melkpad 34 is voorlopig alleen op woensdagen geopend van 9.30 tot 17.30 uur Groepen kunnen op alle werkda gen terecht, mits ze eerst een af spraak maken met Marieke Veen- Bos (035-773756). Die beperkte openstelling wordt veroorzaakt door geldgebrek. Daar komt naar valt te hopen na deze zomer veran dering in. Maar dan moeten wel al le omroepen een plaatsje voor het museum inruimen op hun begro tingen. En of de 'zuilen' daar al ge noeg voor zijn afgebrokkeld9 AMSTERDAM (ANP) - Tijdens de internationale tentoonstelling van geluid, beeld en muziek, Firato, van 31 augustus tot en met 9 sep tember in het Amsterdamse RAI- complex, zal de Amsterdamse lo kale televisie Salto tien dagen in de lucht zijn. De SALTO-TV-programma's zul len vanuit een studie in de RAI, die toegankelijk is voor het publiek, worden uitgezonden op het Am sterdamse kabelnet. De 330.000 abonnees op dit kabelnet zullen dan elke dag tenminste acht uur lo kale televisie kunnen zien. De NOS zal met het verzorgen van radio- en tv-programma's eveneens op de Firato aanwezig zijn onder het motto „Omroep Wonderland". Zo zullen bezoekers in een soort theater in de gelegen heid worden gesteld om bijvoor beeld de plaats van de NOS- nieuwslezer eens in te nemen, de Playback-show te imiteren of op een andere manier op te treden. In een ander theater zullen STER en enkele reclamebureaus samen met het publiek tv-reclame-spots ma ken. Er worden voorts demonstra ties gegeven van de ontwikkeling van de techniek rond radio en tv. Hilversum 1,11,111 hebben op Firato elk hun eigen lokatie. Dagelijks zullen rechtstreekse radio- en tv uitzendingen vanaf de Firato wor den uitgezonden. Uiteraard zal er op deze tentoon stelling weer alles te zien zijn op het gebied van radio- en tv-appara- tuur, geluidsopname-, beeldregi stratie- en weergaveapparaten, huis-, hobby- en spelcomputers, tv- en computerspelen, muziekinstru menten enzovoorts. Vla de exposi tie van noviteiten kan men ook de ontwikkelingen volgen die zich op deze gebieden manifesteren. MIAMI - Wie wordt Miss UniverseDeze drie deelneemsters binnenkort in het Amerikaanse Miami te houden Miss-Heelalverkiezingen lijkt het op dit moment weinig te kunnen deren. ROTTERDAM (ANP) - „Nadat mij was verteld dat ik op vrije voeten zou worden gesteld, heb ik onmid dellijk een paspoort aangevraagd. Toen de autoriteiten naar de reden vroegen, was mijn antwoord: „Ik heb nu enige tijd nodig om adem te halen." Aldus gisteren op een pers conferentie in Rotterdam de Cu baanse dichter Jorge Valls Arango. Ruim 20 jaar heeft hij gevangen ge zeten in de gevangenis van Boniato in de Cubaanse provincie Oriente. Sinds vorige week woensdag is hij weer een vrij man. Zijn vrijlating kwam voor ieder een als een verrassing. Vrijdag,liet de dichter vanuit Caracas de orga nisatoren van Poetry International in Rotterdam weten dat hij naar Nederland wilde komen Poetry had vorig jaar het eregeld van dit internationale dichtersfestival aan Valls Arango toegekend De dichter verzette zich destijds tegen Castro's opvattingen over de revolutie. HILVERSUM (ANP) - De NOS-ra- dio en -televisie zullen de komende weken dagelijks uitgebreid aan dacht besteden aan de Tour de France en de tenniskampioen schappen op Wimbledon. Tot en met 22 juli zal „Radio Tour de France" elke middag op Hilversum 1 van 14.00 tot 17.00 uur te beluisteren zijn. Verslaggevers in Frankrijk zijn Harne Jansen. Hennie Rückert, Evert ten Napel (Studio Sport) en Pieter Storms (Nieuwe Revu). Studiopresentato ren van „Radio Tour de France" zijn Fred Racké, Klaas Samplonius en Koos Postema. Op zondagen en enkele andere dagen duurt de uit zending tot 18.00 uur. Dat laatste uur zal Postema presenteren. Ook op televisie komt de Tour de France dagelijks aan bod. Het uit zendschema van de Tour en van Wimbledon ziet er als volgt uit: 29 juni: N2 17.00-17.45 indiv. tijdrit Montreuil-Noisy-le-Sec, 18.00-18.30 samenvatting 30juni: N2 15.45-18.00 Bondy- St.Denis, 18.00-18.30 samenvatting 1 juli: NI 16.00-17.15 Bobigny-Lou- 2 juli: N2 15.00-18.15 Valenciennes- Béthune, 18.15-18.40 samenvatting 3 juli: N2 15.00-18.15 Wimbledon. Tour: Béthune-Cergy Pontoise, 18.15-18.40 samenvatting 4 juli: N2 15.00-18.15 Wimbledon, Tour: Cergy Pontoise-Alenon. 18.15-18.40 samenvatting. 5 juli: N2 15.00-18.15 Wimbledon, Tour indiv. tijdrit Alenon-Le Mans. 18.15-18.40 samenvatting Tour 6 juli: N2 15.00-18.15 Wimbledon, Tour: Le Mans-Nantes, 18.15-18.40 samenvatting Tour, NI 23.40-00.30 Wimbledon 7 juli N2 15.00-18.15 Wimbledon. NI 17.45-18.55 Tour: Nantes-Bor- 8 juli NI 15.00-18.45 Wimbledon. Tour: Bordeaux-Pau 9 juli: N2 15.00-16.50 Pau-Guzet Neige, 18.15-18.40 samenvatting Tour, 23.05-23.20 samenvatting Tour 10 juli: N2 16.30-17.15 St.Girons- Blagnac, 18.15-18.40 samenvatting Tour 11 juli: N2 15.45-16.55 Blagnac-Ro- dez, 18.15-18.40 samenvatting Tour 12 juli: N2 15.45-17.00 Rodez-Dom. du Chateau de R 18.15-18.40 sa menvatting Tour. 13 juli: N2 16.15-17.25 Dom.du Chateau de R.-Grenöble, 18.15- 18.40 samenvatting, NI 23.20-23.35 samenvatting 15 juli: NI 16.00-17.10 indiv tijdr. Les Echelles-La Ruchere 16 juli: N2 15.45-17.30 Grenóble- L'Alpe d'Huez, 18.15-18.40 samen vatting 17 juli: N2 16.00-17.45 L Alpe d'Huez-La Plagne, 18.15-18.40 sa menvatting, 23.00-23.15 samenvat ting 18 juli: N2 16.15-17 30 La Plagne- Morzine, 18.15-18.40 samenvatting, 23.00-23.40 samenvatting 19 juli N2 15.30-17.00 Morzine- Crans Montana, 18.15-18.40 samen vatting 20juli NI 18.30-19.30CransMonta na-Villie Morgon. 21 juli: N2 15.30-17.30 Villie Mor gon-Villefranche en, Beaujolais (indiv. tijdrit), 17.30-18.30 samen vatting 22 juli: NI 15.30-17.45 Pantin-Parijs (slotdag)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 23