'Olympische Spelen hadden hoogtepunt moeten worden' c 'Tour is voor ons groot vraagteken' y Van der Capellen voert show op Onbekende verslaat Meagher Edward Maasdijk stopt: 9Ik kan het niet meer opbrengen Districtstitel tennis Nieuwkoopse Petra de Bruin: Amerikaanse zwemkampioensehappen Charlton op oude nest ZLC en Unitas in finale VRIJDAG 29 JUNI 1984 Sport LEIDEN - Edward Maas dijk betrapt? De Leidse top zwemmer kondigde afgelo pen week het einde van zijn carrière in het openbaar aan, direct nadat bekend was geworden dat het Ne derlands Olympisch Comité (NOC) voor hem geen plaats wilde inruimen in de natio nale ploeg voor de Spelen van Los Angeles. Daar kon, simpel geredeneerd, maar één conclusie aan worden verbonden: Maasdijk toon de met zijn drastisch stapje terug aan, niet over de goe de mentaliteit te beschik ken. En aan dat soort gasten hebben 'we' niks op het mondiale podium. Maasdijk dus betrapt om een on zuivere mentaliteit. Het chloor had die kennelijk aangevreten. Of... Er bestaat een reëler voorstelling van zaken, zo blijkt al gauw als Ed ward Maasdijk zélf aan het woord komt. Hij, in de laatste jaren de aanvoerder van de Nederlandse zwemploeg, die "alles heeft gewon nen wat er maar te winnen viel", weet weldegelijk wat verliezen is èn heeft verlies ook leren aanvaar den. "Ik ben groot geworden door het verliezen. In mijn juniorentijd heb ik vaak moeten vechten tegen de bierkaai. Ik hing precies tussen de wal en het schip, steeds een tweede of derde plaats nooit eerste. Op een gegeven moment ben ik zélf gaan winnen en toen, in '77, wist ik al: ééns word jij ook weer van de troon gestoten". Moskou In '77, bij het veroveren van zijn eerste nationale jeugdtitel, later ge volgd door zijn eerste nationale re cordtijd, nam hij ook al het voorne men om op zijn hoogtepunt af scheid te nemen. Met de Olympi sche Spelen in Los Angeles voor de deur leek dat moment aanstaan de. Vier jaar geleden miste Maas dijk op het nippertje uitzending naar Moskou omdat het NOC tegen alle tradities in (ook die van van daag de dag) besloot geen reserve mee te sturen voor de 4x200 meter wisselslagploeg. Maasdijk ("Het waarom is mij nog niet duidelijk") werd daar de dupe van. "Toen heb ik bij wijze van spreken al een maand of vier geen water gezien. Die tegenslag kon ik moeilijk ver werken, dat moet je leren incasse ren. Ik heb toen bij wijze van spre ken een maand of vier geen water meer gezien". Na in november '80 "de stoute schoenen weer te hebben aange trokken" was Maasdijk binnen drie weken terug in de nationale selectie. Een operatie aan zijn elle boog maakte van het zwemseizoen '81 een mislukking, maar Guaya quil '82, tja, daar kan hij zelfs op dit moment nog niet helemaal over uit. Bij de voor Nederland bijzonder succesvolle wereldkampioen schappen (goud voor Annemarie Verstappen) zwom Maasdijk zijn nog bestaande Nederlands record op de 100 meter vlinderslag: 54,87 sec, op dat moment de tweede we- reldseizoenprestatie en een tijd die nü goed zou zijn geweest voor uit zending naar LA. "Ineens stond ik tussen alle grote kanonnen, die ik alleen van de tv kende in de fina le". De later in dat jaar tot Neder lands beste zwemmer uitgeroepen Leidenaar eindigde daarin met zijn tijd van 55,06 als zesde. "Samen met Kees Vervoorn, die nu voor de derde keer naar Olympische Spe len gaat, vraag ik me nog weieens af hoe dat toch allemaal mogelijk was. Het was iets sensationeels. Ik geloofde toen heel goed in het mee maken van de Spelen in Los Ange les". Fiasco En dus besloot Maasdijk om nog door Gerard Haverkamp twee jaar aan zijn zwemcarrière vast te plakken. Het Europees kampioenschap in Rome vorig jaar liep door twee "rare" blessures op een fiasco uit. Eerst werd hij tij dens een trainingskamp geveld door voorhoofdsholte-ontsteking en bij de openingsceremonie stap te Maasdijk onfortuinlijk in een rooster, waarvan het dekseltje was meegehaakt door de hoge hakken van een voor hem lopende deel neemster. "Binnen een paar tellen zat hier zó'n ei", schetst hij met de vuist op zijn linker dijbeen. "Er is toen van alles geprobeerd om mij voor de wedstrijd op te lappen, je weet wel hoe dat gaat. Ik zwom de serie met een blauw been vol bloeduitstortingen en miste de fi nale slechts op achthonderdste van een seconde. Dat was zuur". Omdat Maasdijk het EK voort durend als tussenstation had be schouwd van de reis naar LA, be gon hij met frisse moed aan de voorbereiding op de Olympische Spelen. Het resultaat is inmiddels bekend en hij doet geen pogingen om anderen, in dit geval zijn zwem- maat Vervoorn die door enkele val se starts Maasdijks race zo goed als verpestte, de Zwarte Piet toe te spelen. Edward. Maasdijk: 'Ik ben groot geworden door het verliezen', (foto anp» Geen excuus lijk wantrouwen direct, "dat is geen excuus, hoor. De tijden ble ken namelijk niet zó scherp als ik aanvankelijk had verwacht. Maar aan het begin van zo'n seizoen weet je toch niet helemaal waar je aan toe bent. Je wilt zekerheid. Nu miste je een stukje spirit. En achterafkan ik ook wel zeggen dat m'n examen aan de academie voor lichamelijke opvoeding veel ener gie heeft gekost. Ik wil niet zeggen dat het noodlottig is geweest, maar wel van invloed op de resultaten van het afgelopen weekend. Tot eind mei heb ik in een examenroes geleefd". Volgende week wacht Edward Maasdijk nog een aantal 'herren'. "Je kan zeggen dat ik die examens voor een deel heb laten lopen, al wilde ik best hoog scoren. Deze maatschappij eist nu eenmaal dat je wat wórdt". De sport telt in dat geval niet mee, weet Maasdijk. "Ik hoorde dat een schaatser aardig rond kan komen met zijn onkostenvergoe dingen, maar ik heb er altijd geld bij moeten leggen. Als ik straks tien uur per week wil zwemmen, betekent dat tien uur minder werk en dus minder inkomsten. En als de financiële middelen wegvallen houdt het op". In elk geval voor Edward Maas dijk, die er geen trek in heeft om zich aan sponsors of instanties als het NSF ondergeschikt te maken, in ruil voor pecunia, aangepast werk en dus ruimere trainingsgele genheid. Laat staan aan de door hem altijd kritisch benaderde zwembond. Afgelopen winter liep Maasdijk voorop in een conflict met de bond over vergoedingen aan zwemmers, die grotendeels in de bondskas verdwenen. Zijn ge spannen relatie met de bond zou straks nog tot gevolg kunnen heb ben dat hem een trainersdiploma wordt geweigerd, dat hij op grond van zijn studie aan de Haagse aca demie voor lichamelijke opvoe ding wil aanvragen. 'Zwemmoe' "Misschien is het een nieuw woord, maar ik ben zwemmoe". verklaart Maasdijk het voorgoed als wedstrijdsporter voor gezien te houden. "Ik kan het niet meer op brengen. Ik wil tegenover niemand verplicht zijn elke dag zoveel uur te zwemmen. Ik ging de laatste tijd niet meer met volle overtuiging en met vol enthousiasme naar het bad. Nu ik gestopt ben hoop ik straks weer te kunnen zeggen: ha, vanavond lekker naar het zwem bad. En dan zwem ik net zoveel of zo weinig als ikzelf wil". Die zwemmoeheid deed hem ruim een maand geleden besluiten het nü voor gezien te houden. "Deelname aan de Olympische Spelen had het hoogtepunt in mijn carrière moeten worden. Jammer, dat krijgt nu een wrange bijsmaak. Achteraf bezien was Guayaquil het absolute hoogtepunt. Ik heb voor mezelf gesteld: tot hier en niet ver der. Ik had nog een jaar of twee op nationaal niveau meegekund, maar dan ga je kwakkelen en werk je je zelf alleen maar tegen". En dat is het ergste dat iemand die er "altijd een hoop lol aan heeft gehad" kan overkomen. Als trainer bij de Amsterdamse vereniging De Dolfijn houdt hij zijn pupillen ook voor vooral plezier aan het zwem men te beleven. "Want", spreekt Maasdijk uit ervaring, "kinderen tot zo'n 16 jaar kan je niet bewust maken waar zij mee bezig zijn. Wel waarvóór: een kampioenschap, of iets dergelijks. Maar van alle pro cessen weten ze niets". Doel "Later, als je een jaar of 18 bent, ga je je afvragen waar je het alle maal voor doet en stel je jezelf een deel. Zwemmen is een onderge waardeerde sport, 't Is niet even drie weken trainen en gauw een Olympische limiet halen" En daar weet Edward Maasdijk dus ook alles van. "Ik kan deson danks met een fijn gevoel afscheid nemen, al is het met pijn in het hart. Toen ik vanmiddag bood schappen deed, dacht ik: dit wordt m'n laatste interview. Ik heb altijd propaganda voor de zwemsport willen maken. Door m'n resulta ten, door nooit interviews te weige ren. Ik zal het randgebeuren mis sen. Ik verdwijn nu in de anonimi teit, dat probeer ik mezelf bewust te maken. Ik zal ermee moeten le ren leven". LEIDEN- "Ik was lekker op tik", sprak Herman van der Capellen gisteren na zijn geruisloze overwinning op Carel de Bruin zichtbaar vergenoegd. En inderdaad hij speelde weer eens een partij die de kenners doet likkebaarden en die de sport zo'n kinderlijk eenvoudig spelletje doet lijken. Het enfant terrible van het Leidse tennis gaf voorbeelden te over. Een moeiteloze service naar buiten en een volley ver weg in tegenoverge stelde richting die iedere gedachte aan lopen in de kiem smoort. Of een return op de service, diep en laag naar de backhand, dan verder openmaken van het veld met een aai (want klappen zijn het niet) naar de forehand en dan de gena deslag met een venijnige drop bin nen een meter over het net. Carel de Bruin is toch wel het een en ander gewend - hij speelde nog hoofdklasse - maar tegen Her man van der Capellen op volle'toe ren kon hij geen afdoend antwoord vinden. Tot 3-3 in de eerste set leek het er nog op dat de ontmoeting tussen de nummers 2 en 7 een kra ker zou worden. Toen evenwel moest de Bruin zijn service inleve ren en dat verlies luidde definitief zijn nederlaag in. "Herman was vandaag te goed voor mij", zei de verliezer zonder omwegen. "Ik heb geen enkele kans gehad om de par tij naar mijn hand te zetten. De dubbele fouten die ik heb gemaakt Ja, dat krijg je als je beslist iets terug wil doen". Wordt Herman van der Capellen de districtskampioen 1984 Zover kijkt hijzelf niet vooruit. "Ik moet eerst nog een halve finale spelen tegen Noordermeer. En dat zal be slist niet meevallen.". En Ivar de Jong Hoe schat hij diens kansen op de districtstitel "Niet onaan tastbaar", meent Leidens beste dubbelspeler. "Als Marcel van Rijn hem goed aanpakt is ook hij niet kansloos". Een andere bedreiging voor Van der Capellens titelaspiraties is broer Freek. Ook hij heeft 'touch', ook hij kan de bal soms neerleggen waar hij wil. Een pluspunt daarbij is dat hij zich beter in de hand heeft. Gisteren op Unicum won hij probleemloos van Marcel Vink, 6- 3, 6-1. Cijfers, die iets zeggen over zijn huidige vorm want Marcel Vink is bepaald geen versnapering bij de thee. Hans Tonjann, nummer 5 ge plaatst, kwam tegen Anne Jan van der Meer niet zonder moeite over de brug, 6-3, 7-5. Noordermeer, die door Herman van der Capellen met argusogen wordt gevolgd, leek met 6-1,5-0 tegen Kees Heemskerk aan spraak te kunnen maken op de snelste overwinning van de dag. Dat viel dus tegen. Het werd 6-1,6- 4. Opvallende resultaten waren gis teren de winst van Rogier Lief broer op Lodewijk Kallenberg, als vijfde geplaatst, 3-6, 6-2, 7-6 (8-6); de 7-5, 2-6, 6-3 zege van Evelien Krul op Nol Bennink en de vlotte start in het HEB 2 van Waldo Jan sen, bevrijd van de examenzorgen, tegen Rene Cardinaal, 6-4, 6-1. An ne Jan van der Meer, eerste ge plaatst in het HEB 2, stuitte op he vig verzet van Michael van der Berg, maar domineerde na het ver lies van de eerste set, 5-7, 6-2, 6-0. Bij de dames in B 2 klopte de fa voriete Margot van Overloop niet zonder moeite Hetty Bosch, 6-3, 6- 4, kreeg Annemarie Junger tegen M. Oudshoorn, no 4 geplaatst, een w.o. en won Margot van den Ou denrijn, no 3 geplaatst, met 6-2, 6-3 van Juliette Grimbergen. Leo Links boekte bij de HEV een zege op P.van Overloop, 3-6,6-3, 6-1. Jan de Groot, no 1 geplaatst, was met J Willems snel klaar, 6-3, 6-0. Uitslagen HEB 2 K. Heemskerk- F Liefbroer, 6-1. 6-1, J.W Lugthart- A.v.d. Capellen. 5-7, 6-4. 6-0. F.Tanis- J. van Marwijk. 7-5, 6-4. S Faas- O. ten Bosch, 6-1. 6-3 GDB B v.d.Maarel/ K Heem* kerk- H. Bosch/ H. Lacourt, 6-2, 6-3, M. Guyt/ F Grimbergen- C. Quack/ H. v d Capellen. 6-2, 7-5. HEC 1 M. Nagelkerken- R. Booy, 6-4, 3-6,7-5. HEC 2 J.v.d. Lippe- J v. Veen. 6-2, 1-6, 6-1 DEC 1 M Post- D. Knott.. 6-3,6-4. DEC 2 J. Paauw- A.v. Gemund. 6-1, 6-0. HDC J. Kuyvenhoven/ D. Heemskerk- H. Goemans/ R. Hins 6-4, 6-3, E. Homan/ B. Bijleveld- M Lug- tharV P. Nagtegeller, 6-4, 6-4, J. van Duyn/ J. Rodenburg- T. Janzen/ H. van Tongeren, 6-4, 6-4. GDC J. Junger/ R. Booy- L. Voorham/ R. de Groot, 6-2, 6-0. DDC L. Hoogervorst' E. de Jong- C v. Doesburg/ A. Renaud, 6-3, 6-4, H. Ro- ther/ W. den Otter- N. Vogelaar/ L. Voor ham, 3-6, 6-3, 6-4. FRANK BONTE NIEUWKOOP Bijna was Petra de Bruin dit seizoen buiten de hoofdprijzen gevallen. De wereldkampioene op de weg van '79 hoopte op een kans om óf naar de Olympische Spelen óf naar de Tour de France - beide evenementen staan bij de dames voor de eerste keer op het programma - te worden uitgezonden. In eerste instantie hadden de keuzehe ren de Nieuwkoopse wielrenster gepasseerd. Maar het lot was De Bruin op de valreep toch nog gunstig gezind. Eria Oomen meldde zich af voor de Tour en het ticket voor Frankrijk kwam alsnog in Nieuwkoopse handen. Petra de Bruin traint op het vlakke land. "De cols, ja dat zal i Petra de Bruin (22) is zeer veheugd met deze 'troostprijs'. "Er is dit jaar zoveel te doen. De Olympische Spelen is natuurlijk iets speciaals. Maar de Tour de France is een heel mooi alternatief. Het is een uitda ging om er aan mee te doen". Drie weken terug gingen acht door de KNWU uitverkoren dames naar Noorwegen voor vrij goed be zette internationale wedstrijden. De beste drie zouden zich kwalifi ceren voor Los Angeles. Dat wer den Hennie Top, Leontien van der Linden en Thea van Rijnsoever. "Toen we naar Noorwegen gingen waren de kansen voor iedereen nog gelijk. Tot die week had ik het idee niet de beste te zijn, maar ook niet de slechtste. Maar het ging toch niet zo lekker en ik kwam er niet gunstig uit. Toen de beslissing INDIANAPOLIS (AFP/Rtr) - Twee relatief onbekenden hebben op de vierde dag van de Amerikaanse Olympische selectiewedstrijden zwemmen in Indianapolis de aandacht op zich gevestigd. De 16-jarige Jenna Johnson werd verrassend kampioene op de 100 meter vlinderslag. Met een tijd van 59.08 seconden zorgde de Amerikaanse zwemster voor de beste wereldseizoenpresta- tie. De scholiere uit Santa Rosa fi nishte voor wereldrecordhoudster Mary Meagher, die met 59.40 se- MANCHESTER (REUTER) - Bob by Charlton is benoemd tot mana ger van de Engelse eerste divisie club Manchester United. Charlton, die deel uitmaakte van het Engelse team dat in 1966 op Wembley de wereldtitel veroverde, is in de acht tien jaar dat hij voetbalde alleen voor Manchester United uitgeko men. De fameuze 46-jarige Brit maakte zijn debuut voor de eerste- divisieclub in 1956. Hij scoorde 192 maal in 570 leaguewedstrijden. In het Engelse elftal kwam de spits- speler 106 maal uit. Hij doelpuntte 49 maal voor het nationale team. conden ook nog onder de grens van één minuut bleef. Een verras sing was tevens de winst van Ri chard Schroeder op de 200 meter schoolslag bij de heren. Schroeder toonde zich de sterk ste in een veld, dat John Moffet, de wereldrecordhouder op de 100 me ter schoolslag en de Amerikaanse recordhouder Steve Lundquist omvatte. Moffet tikte in 2.17.66 tweehonderdste seconde later aan dan Schroeder en verzekerde zich daarmee ook op de 200 meter schoolslag van een plaats in de Amerikaanse Olympische ploeg voor Los Angeles. Lundquist is re serve voor Los Angeles. Tracy Caulkins, die eerder deze week ze gevierde op de 400 meter wissel slag individueel, was de snelste op de 100 meter schoolslag bij de da mes. Zij werd daarmee de tweede dubbele winnaar bij de selectie wedstrijden, die donderdag in te genstelling tot de voorgaande da gen geen nieuw wereldrecord ople verden. George di Carlo, een 20-jarige student aan de universiteit van Ari zona, was in de morgenuren in de series al de snelste geweest op de 400 meter vrije slag met 3.51.69, de tweede wereldseizoenprestatie achter Viktor Salnikov uit de Sov jet-Unie In de finale was hij meer dan een halve seconde sneller De tijd van Di Carlo (3.51.03) beteken de een nieuw Amerikaans record. Di Carlo verbeterde met zijn pres tatie een van de oudste Amerikaan se records. Brian Goodell was se dert 27 augustus 1977 (wereldkam pioenschappen in West-Berlijn) de snelste Amerikaan op de 400 meter vrije slag met een tijd van 3.51.56 genomen moest worden kreeg ik dan ook te horen dat ik niet naar de Tour mocht. Een uur later meldde Eria Oomen, die het mentaal niet aan dacht te kunnen, zich af en toen mocht ik toch mee. In zo'n uur val je van het ene uiterste (he vig teleurgesteld) in het andere (ontzettend blij). Maar het kan toch ook anders? Waarom is de afmel ding van Eria niet eerder be kend?", vraagt Petra de Bruin zich af. Zij heeft dit seizoen sterk naar de Tour toegeleefd en -gewerkt. "Ik heb vier maanden onbetaald verlof kunnen nemen, ben naar trainings kampen geweest en in de winter actiever dan anders geweest. Al mijn aandacht heb ik vanwege de Tour op de weg gericht". Toch boekte De Bruin nog niet zulke grote successen. Vier over winningen (waaronder de zege in de klassieke Lenterace) staan op haar conto. Het hoogtepunt lag voor haar vreemd genoeg op de baan, waar zij nationaal kampioene achtervolging werd. "Zo'n over winning had ik nodig. Anders wordt je toch nerveus. Het gekke is dat ik er helemaal niet voor ge traind heb. Ik was wel erg gemoti veerd. Vorig jaar was ik tweede en toen had ik er alles voor gedaan. Gek, eigenlijk". Donderdag vertrok De Bruin met vijf langenotes (Connie Meijer. Hanneke Lieverse. Heieen Hage, Mieke Havik en Rita Timpers) en ploegleider Ben Schepenkamp naar Frankrijk. Zaterdag staan de Nederlandse dames met elf andere ploegen voor de eerste opgave. In totaal moeten zij achttien ritten, waaronder twee bergetappes, af werken. De dames volgen hetzelf de traject als de profs, zij het dat zij dagelijks slechts de laatste tiental len kilometers van de profetappe fietsen. Leiden - Z1C (zondag) en Unitas Leiden staan op 3 oktober in de fi nale van het Leids straatvoetbal kampioenschap. LFC moest gister avond op het Stadhuisplein zijn meerdere erkennen in ZLC. dat dank zij de uitblinkende Peter Gijsman (3 doelpunten) kans zag om een 3-2 achterstand om te bui gen in de uiteindelijke 4-5 overwin ning. Voor ZLC scoorden ook nog Gerne Nagtegeller en Piet Gubler. Namens de Kanaries schoten Jan Kromwijk (3x) en Nico van As raak. Daarna plaatste Unitas Leiden zich voor de finale ten koste van Lugdunum. Beide teams hielden elkaar lange tijd op 0-0, maar good- old Wally Gallert en Piet Sloos zorgden toch voor een 0-2 zege van Unitas. De Bruin: "De Tour is voor ons een groot vraagteken. Je weet dat je niet boven de tachtig kilometer per dag uitkomt. Gezien de afstan den kan het wel meevallen. Soms moeten we berg-op, dat is zwaar En Frankrijk is bepaald geen vlak land. Dus 't zullen soms wel zware kilometers zijn. We moeten wel veel reizen. Ik denk dat dat ontzet tend vermoeiend is". De voorbereiding op het drie we ken durende wielerspektakel moet goed geweest zijn. Wat heb jij er precies voor gedaan? De Bruin: "We zijn niet naar de bergen geweest. Ja, we hebben een trainingskamp in de Eifel gehad en zijn naar Noorwegen geweest. Vooral die buitenlandse koersen zijn natuurlijk belangrijk geweest in onze voorbereiding. In Neder land heb je alleen maar leuke koersen van veertig kilometer om de kerk Als je niet meer gedaan zou hebben, kun je wel thuisblij ven. Maar die bergen in Frankrijk zullen toch een hele nieuwe erva ring worden. Het zal moeilijk wor den om daar over te komen. Maar sinds dat trainingskamp in de Eifel heb ik zelfvertrouwen gekregen. Zo'n etappe als naar Morzine. Ik heb het idee dat dat verschrikke lijk is. Dat we zullen moeten har ken om boven te komen Maar ik zie er minder tegenop als ik gedaan heb. Het gaat namelijk steeds be ter. Toch zullen ze me die dagen niet voorin zien. Ik weet waar ik sta". Petra de Bruin gokt op een inci denteel succesje. Een ritzege, daar zou ze heel blij mee zyn. De con currentie van de Russinnen en de Franse dames, die op eigen grond koersen, zal namelijk groot zijn 'De achterstand beperkt houden', luidt het motto van de Nieuwkoop se dan ook "Het klassement is ze ker niet voor mij weggelegd. Maar je bent drie weken in koers. De dagprijzen zijn ook interessant. Zelf denk ik dat ik het de laatste week goed zal kunnen doen. Af hankelijk van de situatie. Binnen de ploeg hebben allemaal gelijke kansen. Maar het koersverloop zal veel bepalen. Er staat een tijdrit op het programma. Dan komt het op je zelf aan. Misschien valt er dan wel enige eer te behalen. Ik zal er in ieder geval heel erg mijn best voor doen om Parijs te halen". WIM VAN WANROOY

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 15