Kleine 'smartcard' met grote gevolgen Meer doen tegen vreemdelingenhaat Leidse archeologen duiken in Antilliaanse prehistorie Interview VRIJDAG 29 JUNI 1984 Twaalfduizend studenten aan de Parijse universiteit in het ze vende arrondissemen hebben bet afgelopen jaar een bijzonde re collegekaart gekregen. Het is een intelligente chipkaart ont worpen door Honeywell-Bull in Frankrijk. Met deze kaart be schikken de studenten over een vestzaktarief met zowel per soonsgegevens als gegevens over hun studie. Hieronder val len gegevens omtrent hun stu dierichting de studieresultaten. Het gaat om een experiment dat voor de universiteit om twee re denen interessant is: het verbe terd het beheer van de enorme aantallen dossiers over studen ten (en verminderd het beheer van de enorme aantallen dos siers over studenten (en vermin derd het aantal inbreng- en bij- werkfouten). De student zelf kan op diverse plaatsen zijn chipkaart uitlezen om na te gaan welke studieresultaten hij heeft behaald. Verder kan de kaart gegevens over het al of niet betaalde collegegeld bevat ten. Kortom 'de creditcard met hersens' Kleine dingen hebben soms grote gevolgen. Een van de kleinste voorwer pen die ongetwijfeld de wereld van morgen sterk zullen beïnvloeden is de 'smartcard'. Het is een on schuldig uitziend plastic voorwerp, uiterlijk gelijk aan de gebruikelijke cre ditcard. De makers noe men het een 'slimme kaart' omdat hij veel meer is dan een identificatie plaatje. Het is namelijk een stukje computertech niek in een plastic omhul sel: een creditcard met een kleine, zeer platte chip erin. De toepassings mogelijkheden van zo'n smartcard zijn ongekend. door Hugo van der Heem De kaart is opgebouwd rond een chip die een microprocessor (be sturingseenheid voor elektroni sche processen) en een elektro nisch geheugen bevat. Het ge heugen kan 8000 bytes bergen en is daarmee in staat informatie in de vorm van lange reeksen te kens (maximaal 8000 letters en of cijfers) vast te leggen. De smartcard heeft in de linker bo venhoek een muntvormig rondje waar acht kleine koperen contac ten de aanwezigheid van de chip verraden. Als de kaart in een toe stel wordt geplaatst, kan hij via die contacten worden uitgelezen en ook weer van nieuwe informa tie worden voorzien. De toepassingen van de smart card zijn legio. Natuurlijk aller eerst als betaalmiddel. De uiter lijke overeenkomsten met de creditcard zijn niet toevallig. Ook niet dat - zeker in de begin tijd - op de achterzijde een mag netische strook zal worden aan gebracht, zoals dat nu ook het ge val is bij creditcards. Daarin kun nen ook gegevens worden onder gebracht over indentificatie en kredietwaardigheid. De gege vens kunnen echter makkelijker verloren gaan en worden gewist. Bovendien kan men op de mag netische strook veel minder ge gevens kwijt dan in de nieuwe ingebouwde chip, die ook een veel betere geheimhouding waarborgt. Andere toepassingen zijn: be taalmiddel bij (telefoonautoma ten en het opnemen van geld via de zogenoeamde straatkassa's aan de buitenzijde van banken, het erin vastleggen van reeksen persoonlijke gegevens, bijvoor beeld voor gebruik in het zieken huis als men iets wil weten over de ziektegeschiedenis van de kaarthouder. Verderkan men door middel van de indentifica tie in de kaart ook toegang krij gen tot de gegevens van compu ters. En meest voor de hand lig gend is het gebruik (bij wijze van sleutel) als toegangspas. Daarbij geeft de status van de degene die de pas gebruikt ook meteen aan welke deuren wel en niet voor hem gesloten blijven. Standaard Een van de uitvinders van de kaart is de computergigant Ho- neywell-Bull. Vooral de Franse tak van de computerfirma is ac tief met de toepassing ervan. In middels in samenwerking met Philips, want tijdens het bezoek van de Franse president Frap- cois Mitterrand aan Den Haag in februari ondertekenden Philips en Bull in de Franse ambassade een akkoord over de samenwer king op het gebied van de 'ge heugenkaart technologie' zoals het officieel heet. Samenwerking is gewenst omdat standaardisa tie van wat men in de kaart vast legt noodzakelijk is. Kaarten en apparatuur moeten immers voor alle doeleinden uitwisselbaar zijn. Ook met apparatuur in de Verenigde Staten, omdat men daar ook volop bezig is met de ontwikkeling van het nieuwe fe nomeen. Juist omdat Honeywell-Bull in Frankrijk is begonnen met de CP8-kaart zoals hij daar officieel heet, is daar een aantal toepas singen in de praktijk gebracht. Allereerst als bedrijfspas in het nieuwe Parijse hoofdkwartier van Buil aan de Avenue de Mala- koff. De kaart wordt gebruikt om toegang tot het gebouw te ver krijgen en om er lunches in het bedrijfsrestaurant mee te beta len. Ook zullen op korte termijn intern aan de kaart beveiligings aspecten worden gekoppeld zo als voor de toegang op de centra le computer en dergelijke. Om de geheugenkaart in de praktijk te kunnen beproeven hebben alle klanten van een bank in Blois in Frankrijk zo'n CP8 gekregen. Zij kunnen hier mee boodschappen doen zonder geld mee te hoeven nemen. Bank- en girocheques zijn niet nodig. Verlies van de kaart heeft geen gevolgen, omdat hij alleen in combinatie met een sleutelco de, die alleen de eigenaar van de kaart kent, kan worden gebruikt. Voor de winkelier geeft de kaart de zekerheid dat zijn klant de boodschappen kan betalen, net alsof l?ij contant geld bij zich heeft. Hij loopt, met minder geld in huis, ook minder risico te wor den overvallen of bestolen. Voor de bank is de verwerking van de af- en bijschrijvingen ook veel eenvoudiger geworden. De nieu we kassa-terminal registreert de betalingen op band of floppy disk (computerschijf), die vervol gens bij de bank automatisch kunnen worden verwerkt. 'Telebankieren' Omdat de kaart ook in hoge mate beveiligd is tegen mis bruik, heeft de Franse PTT be sloten de 1500 inwoners van Blois de mogelijkheid te bieden voor 'telebankieren'. De op grote schaal geplaatste minitel-termi nals, waarmee men bijvoorbeeld alle telefoonnummers van abon nees op het Franse telefoonnet kan opvragen, zijn voor bewo ners van Blois ook geld-termi- nals. De identificatie van de ge bruiker van de terminal - die in veel openbare gebouwen staat opgesteld en bij sommigen al thuis - gebeurt via de smartcard. Samen met een ander bedrijf heeft Buil verder een telefooncel ontwikkeld die de CP8 accep teert. Dit is voor de PTT in zover re interessant dat de kluisjes voor de betaalmunten, normaal in elke cel aanwezig, niet meer hoeven te worden geleegd en dat het openbreken van de telefoon ook geen zin meer heeft. De afre kening geschiedt immers ook per telefoonlijn. Een aantal andere toepassin gen wordt gevonden op het ge bied van de gezondheidszorg. Privégegevens zoals naam, ge boortejaar, bloedgroep, vaccina ties, bijzondere indicaties zoals allergieën en dergelijke kunnen in een ziekenhuis direct worden afgelezen. In Blois wordt de kaart gebruikt als vestzakarchief voor alle schoolkinderen van de stad. Op de kaart staan essentiële medische gegevens over ziekte, ontvangen injecties, allergieën en maatregelen die moeten wor den genomen voor het geval er iets gebeurt. Op den duur zullen de CP8-kaarten een volledig me disch dossier bevatten. De Fran se minister van volksgezondheid Pierre Beregovoy, heeft al aange kondigd dat de kaart de status van universeel hulpmiddel zal krijgen. Niet alleen als toegangspasje voor gebouwen maar ook voor computers kan de kaart worden gebruikt. De smartcard wordt dan een telepass. Hij helpt bepa len welk deel van de computer toegankelijk is en kan verder on gewenst afluisteren voorkomen. De smartcard kan namelijk extra codes bevatten die de conversa tie tussen beeldschermstation en centrale computer kunnen 'ver sleutelen'. De codes kunnen door de gebruiker eventueel zelf worden vastgesteld. Door de sleutel vaak te wijzigen wordt 'computer-inbraak' al helemaal zinloos. Beveiliging De chipkaart is in hoge mate veilig door zijn ontwerp. De mi croprocessor kan berekeningen uitvoeren waardoor persoonlijke codes of persoonlijke indentifi- catienummers kunnen worden vergeleken. De ingebouwde chip is toegerust met vier geheugen- gebieden. Het eerste gebied kan uitsluitend intern worden gele zen, dus door de microprocessor in de kaart. In dat gebied is de code aanwezig die door de kaart houder zelf is aangebracht. Ver der is daar plaats voor een code, die de instelling die de kaart heeft uitgegeven, als controle kan gebruiken. Ten slotte kan er een geheim nummer in worden opgeborgen dat gebruikt wordt voor versleuteling van gegevens, zoals bij computer- of speciaal gebruik. In een tweede gedeelte van het geheugen worden persoonlijke gegevens als kredietwaardig heid, medisch dossier en andere zaken opgeborgen, die alleen door bevoegde instanties kun nen worden uitgelezen. Een der de deel van het geheugen bevat steeds nieuwe gegevens, bijvoor beeld over de (geld)transacties die men met de kaart heeft uitge voerd. Deze gegevens kunnen overigens alleen worden uitgele zen als de persoonlijke indentifi- catiecode wordt opgegeven aan de microprocessor. Dus alleen met toestemming van de kaart houder. De laatste en vierde sec tor bevat vrije, niet gevoelige in formatie, zoals de naam van de kaarthouder en zijn bank- of gi ronummer. Alle kassa's, bankter- minals, ziekenhuiscomputers en dergelijke krijgen dus maar een deel van de informatie te zien, zo dat de privacy is gewaarborgd. Met een schat aan materiaal en veel ervaringen rijker is onlangs een Leidse archeologische expedi tie teruggekeerd van het Antil liaanse eiland St. Eustatius. Drie maanden lang werd onderzoek ge daan naar de overblijfselen van een préhistorische nederzetting bij de Golden Rock, een plek die ge doemd is binnen enkele jaren ten prooi te vallen aan de uitbreiding van het plaatselijke vliegveld. Drs. A.H.Versteeg, èèn van de leiders van de expeditie, is èèn en al enthousiasme. "De nederzetting bleek aanzienlijk groter dan wij hadden gedacht. Oppervlakte- vondsten in het recente verleden duidden op een nederzetting van ongeveer 225 vierkante meter. Bij het slaan van de proefputten bleek het om een veel grotere oppervlak te te gaan, namelijk 600 vierkante meter. Daarom hebben we bij deze eerste expeditie maar de helft kun nen afgraven en onderzoeken. Vol gend jaar gaan we terug voor de an dere helft". De bedoeling van de afgelopen en volgende expedities is om meer te weten te komen over de leefwij ze van de oorspronkelijke bewo ners, indianen die zich rond het be gin van onze jaartelling vanuit Ve nezuela op de Caribische eilanden vestigden. door Bert Paauw Versteeg: "We hebben zeven haardplekken gevonden. Dat zijn concentraties houtskool waarom heen de grond cirkelvormig is ver kleurd. Bij de buitenste cirkel tref je grote stenen aan waar bakplaten op hebben gelegen. Tegenwoordig hebben indianen in het noorden van Zuid-Amerika nog dergelijke haardjes, onder meer om hun cas- savekoeken op te bakken. Dat doen ze vaak vlak voor hun hutten. We hebben bij Golden Rock nog wel geen duidelijke resten van hut ten gevonden maar daar hopen we volgend jaar op te stuiten. Gezien de windrichting ligt het voor de hand dat de bij de haardplekken behorende woningen in het nog niet afgegraven deel van de neder zetting zijn terug te vinden". Behalve haardplekken hebben de expeditieleden - drie archeolo gen en zeven studenten van de Leidse universiteit - ook enorme hoeveelheden voedselresten ge vonden, viswervels, rattenkaken, schelpen van schaaldieren, bij el kaar vele tienduizenden botjes. Versteeg:"Je kunt uit de vondsten concluderen dat er op drie manie ren is gevist, met netten dicht bij de kust, met speren bij de koraal riffen cn met boten en lijnen op zee". Hoewel de oorspronkelijk uit Venezuela afkomstige indianen waren gewend op herten en derge lijke dieren te jagen hebben zij zich destijds, volgens Versteeg sneller dan werd vermoed, aangepast aan de mogelijkheden en omstandig heden van de Caribische eilanden. Tijdens de expeditie op St. Eus tatius kregen de archeologen on verwachte hulp van een 71-jarige autochtoon die op een goede dag langskwam en vertelde dat hij vroeger een Nederlander ook al eens dergelijk werk had zien ver richten. Versteeg:"Hij bleek het werk van De Josselin de Jong te hebben meegemaakt die in 1923 de nederzetting bij Golden Rock had ontdekt. Hij kon nog uitgebreid vertellen over dat onderzoek, hij hielp ons bij de graafwerkzaamhe den, timmerde zeven en andere uit rustingstukken en leverde infor matie over vismethoden en de rond het eiland aanwezige vissoor ten. Een uiterst opmerkelijke man. van onschatbare waarde en altijd goed gehumeurd. Ook de aanwezigheid van een Amerikaanse specialiste op het ter rein van archeologische dierbot- ten, afkomstig van het Florida Sta te Museum, en van twee geologen van de Amsterdamse Vrije Univer siteit - speciaal voor dit project vrij gemaakt - bleek uiterst waardevol Versteeg:"Over de vroegere vege tatie, waterhuishouding, klei en vulkanisch materiaal is veel nieu we informatie verzameld. We kun nen nu de ontwikkelingsgeschie denis van het eiland in de laatste tienduizend jaar nagaan en zeggen: toen de indianen kwamen waren de omstandigheden zo en zo". "We hebben ook ontdekt dat de len van de oostkust zijn afgekalfd, mogelijk zijn daardoor nederzet tingen verdwenen. Straks zullen we in staat zijn de oude kustlijn van St. Eustatius te tekenen". Zover is het nog niet. volgend jaar zal ook nog de nodige kennis worden vergaard. Versteeg "'Aller lei voorbereidende werkzaamhe den zoals kaartmaken. meten, proefputten slaan hoeven we niet meer te verrichten. We kunnen di rect aan de slag. Gelukkig is de ver groting van het vliegveld uitge steld tot medio'85 en als er toch eerder wordt uitgebreid dan begint men in elk geval niet op de nog door ons te onderzoeken plek. We krijgen veel medewerking van de cilandbestuurders, ons verblijf op de Antillen is gratis en van de His torical Foundation St. Eustatius hebben we zelfs een auto te leen gekregen. Verder mogen we onze spullen opslaan in een loods bij het vliegveld". "De interesse bij zowel de be stuurders als de 1200 eilandbewo ners is erg groot. Men is geïnteres seerd te weten hoe het eiland er pakweg tweeduizend jaar geleden uitzag en hoe vroegere bewoners hebben geleefd. Regelmatig zijn tijdens ons onderzoek groepen scholieren en andere belangstel lenden bij de opgravingen komen kijken. Dank zij die interesse en de verleende hulp hebben we de afge lopen expeditie geld uitgespaard en kunnen we volgend jaar met een lagere begroting toe" Nog een 'hulpbron' wordt door Versteeg met nadruk genoemd: de marine "Daardoor konden onze uitrustingen en hulpstukken op tijd aanwezig zijn". De onderzoeks materialen, die de komende maan den bij het Archeologisch Centrum van de Leidse universiteit zullen worden bestudeerd, werden reeds deze week door de Hare Ms. Van Speyk in Den Helder afgeleverd Versteeg:"De eerste expeditie heeft onze verwachtingen overtrof fen. Het is een stimulans voor de geplande onderzoekingen in de ko mende jaren". Interkerkelijke werkgroep Zuid-Holland: Kerkelijke groepen die actief zijn voor vreemdelingen richten zich vooral op verbetering van de verhouding tussen Nederlanders minderheden. Aan verbete ring van de situatie van minder heden doen ze weinig, hoewel de vaak slechte positie van minder heden in de Nederlandse samen leving voldoende bekend is. Dat blijkt uit een onderzoek 'an de Zuidhollandse interker kelijke werkgroep 'Migranten'. Het onderzoek werd ingesteld op verzoek van kerkelijke instanties r maatschappelijk active- ringswerk. In deze provincie be staan ongeveer 30 kerkelijke groepen die zich met de vreem delingen bezighouden, de mees te in Den Haag en Rotterdam. De doelstelling die de groepen voor al noemen is de verbetering van de relatie tussen migranten en Nederlanders. Volgens de onderzoekers zou er meer gerichte aandacht be steed moeten worden aan het be strijden van de vreemdelingen haat. Daarvoor zijn in de kerk voldoende aanknopingspunten voorhanden. "De activiteit mag niet blijven steken in de vrijblij vendheid van een Turks hapje of een Surinaams drankje. En als groepen meer willen doen aan verbetering van de si tuatie van minderneden, kunnen ze het best aansluiting zoeken bij andere organisaties die voor bui tenlandse werknemers bezig zijn óf deze organisaties 'structureel' steunen. Dat werkt beter dan zelf iets ondernemen, vindt de inter kerkelijke werkgroep. Deze or ganisaties zijn in de regel des kundiger anedunee voorbere.dinE, m'het bisdom Breda de werkgroep 'Vrouw en geloof opgericht. De groep zal zich speciaal rich ten op vrouwen die dc kerk bele ven als een macht die hen dik wijls miskent. Ze interesseert zich voor alle vrouwen, maar in het bijzonder voor hen 'wier spe cifieke vragen binnen het be staande pastoraat geen aandacht en kans krijgen'. Ook zal de werkgroep aandacht vragen voor vormen van geloofsbeleving die vooral vrouwen aanspreken. Beroepen Hervormde Kerk: aangeno men naar Hilvarenbeek kandi daat A Poldervaart Heusden; toegelaten tot de evangeliebedie ning en beroepbaar: R. W van Mourik Nieuwegein, J. A. H. Timmers Voorhout en N. Verhey Noordeloos. Kerk open. Morgen staat de gerestaureerde Oudshoornse kerk in Alphen aan den Rijn (La ge Zijde) van 2 tot 4 uur ter be zichtiging open. 'Dorpskerkmiddag'. Zondag om half 3 begint in dc hervormde kerk van Zoeterwoude-dorp een muzikale 'Dorpskerkmiddag'. Medewerking verlenen het 'Ba- rokensemble Voorschoten' en Kees van Venetië trompet. Zomeravondconcerten. Met ingang van 3 juli gaat de oude Dorpskerk aan het Kerkplein in Katwijk aan den Rijn tot eind augustus elke dinsdag open voor een zomeravondconcert Vele musici hebben zich bereid ver klaard om geheel belangeloos hieraan hun medewerking te ge ven. Het Assendelft-orgel in deze kerk is nog onlangs hersteld Het Leids Kamerkoor onder leiding van Theo Tobé zal de se rie dinsdag 3 juli openen, met medewerking van Rob van Effe- rink, organist van de Vredeskerk in Katwijk aan Zee. en de so praan Aleida Verdoes. Het con cert begint om 8 uur. Moslems De Raad van Kerken in Ne derland (afdeling 'relatie tot de wereldgodsdiensten') heeft de moslems in ons land gelukge wenst met het einde van hun vas tentijd. Hij spreekt de wens uit, dat christenen en moslems sa men zullen strijden tegen kwaad in de samenleving. "Als christe nen en moslems weten wij, dat alle mensen voor God gelijk zijn en dat racisme regelrecht ingaat tegen Gods bedoelingen" Het Vaticaan richtte zich aan het eind van de islamitische vas tentijd met een brief tot alle mos lems in de wereld, geschreven door het 'secretariaat voor de met-christenen'. "Ondanks de verschillen moeten wij zien te ontdekken, wat beide godsdien sten aan waarheid en heiligheid bezitten, in het bewustzijn dat al les het werk van God is in Zijn ondoorgrondelijk geheimenis" Het Vaticaan vergelijkt de Rama dan - die op ascese, gebed en naastenliefde is gericht - met het doel van het 'Heilig Jaar', dat de Rooms-Katholieke Kerk op 22 april van dit jaar heeft afgeslo ten. Vrouw wel diaken. In de Christian Reformed Church (Ge reformeerde Kerk) in de Ver enigde Staten kan een vrouw nu diaken worden. De synode (al leen mannen) keurde dat met 87 tegen 75 stemmen goed. Ouder ling, evangelist of predikant mag nog niet. Overigens is het aan de plaatselijke kerkeraad, of van de ze regeling gebruik wordt ge maakt. flict met de Rooms-Katholieke Kerk over de rechten van homo- sexuelen toch uit de weg gegaan. Hij heeft de kerkelijke instellin gen vrijgesteld van de regel dat bij aanstelling van personeel ho- mosexuelen niet achtergesteld mogen worden. Het gaat deze kerk niet om de sexuele geaardheid van mensen maar om de praktijk Aartsbis schop Connor zei vorige week, dat hij liever dagverblijven zou sluiten dan in dat opzicht de leer van de kerk overtreden

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11