Compromis nabij in Westduitse metaal ^SSS&M Westerterp verwerpt kritiek op 'prijsbeleid' Oosterschelde Thomassen was niet eens de lamme die de blinde helpt' Stakingsschade 3 miljard mark BESCHERMD, VOOR 'Teveel aan cadmium in aardappels' Problemen land- en tuinbouw nemen toe Dalingen op vrije markt zet druk op olielanden I [i®ILP[Pkeukens I RSV-enquête WOENSDAG 27 JUNI 1984 BONN (GPD/Reuter/DPA) - Overeenstemming over flexibele invoering in april volgend jaar van een 38,5-urige werkweek moet op korte termijn een eind maken aan de nu zeven wekende durende stakingen in de Westduitse metaalindustrie. De vakbond IG Metall en de werkgevers hebben gisteren een compromisvoorstel van die strekking als basis voor nieuwe onderhandelin gen geaccepteerd. Het voorstel is gisteren bekend ge maakt door bemiddelaar Georg Le ber, ex-vakbondsvoorzitter en mi nister voor de SPD. De delegatie leider van IG Metall in het cao-ge bied Stuttgart, Ernst Eisenmann, noemde het compromisvoorstel een doorbraak in de strijd van de vakbond om afschaffing van de vaste 40-urige werkweek, al zei hij ook dat een aantal punten nog moeten worden opgelost. Werkge versvoorzitter Hans-Peter Stihl noemde het plan van Leber ,een compromis waarmee de werkge vers kunnen leven'. Behalve verkorting van de ge middelde arbeidsduur kunnen be drijven voor bepaalde afdelingen of groepen van arbeiders een flexi bele arbeidstijd vaststellen. In overleg met de ondernemingsraad kan besloten worden om maximaal 40 en minimaal 37 uur per week te werken. Als op 1 april 1985 de arbeidstijd teruggaat naar 38,5 uur por week, zou als looncompensatie 3,9 pro cent per uur meer betaald moeten worden, vindt Leber. Hij is van me ning dat per 1 juli van dit jaar de lonen en salarissen met 3,3 procent omhoog moeten en in de volgende jaren met 2 procent. Dat zijn rela tief bescheiden stijgingen. Verder zal een eenmalige uitkering van 250 mark aan de metaalarbeiders gegeven moeten worden om de zo genaamde „nulmaanden" vanaf het aflopen van de vorige cao per 31 januari 1984 tot juli van dit jaar, te overbruggen. Kort zakelijk De IG Metall begon zeven weken geleden stakingen om kracht bij te zetten aan zijn eis van verkorting van de werkweek van 40 tot 35 uur met behoud van loon. Door de sta king is vrijwel de hele Westduitse autoindustrie stil komen te liggen en zijn 450.000 mensen direct of in direct zonder werk gekomen. Vol gens de centrale bank in West- Duitsland heeft de staking tot aan het begin van deze week een pro- duktieverlies van ongeveer drie miljard mark veroorzaakt over eenkomend met ongeveer drie pro cent van de produktie van de ver werkende industrie. In totaal zijn er in de metaalin dustrie door stakingen en uitslui tingen al acht miljoen werkdagen verloren gegaan. Aan lonen en sa larissen is naar schatting anderhalf miljard mark niet uitbetaald. De economie in het algemeen heeft echter geen onoverbrugbare scha de geleden. Volgens de Bundes bank zet de opleving van de con junctuur zich voort. Belangrijke impulsen daarvoor gaan nog steeds uit van een levendige ex port. Na een sterke toeneming van de vraag vanuit het buitenland in de tweede helft van vorig jaar is er nu sprake van grote leveringen aan dat buitenland. Gezien de verbetering van de af- zetsituatie is de produktie in de Bondsrepubliek zeker groter ge worden. In het eerste kwartaal van dit jaar is het bruto nationaal pro- dukt reëel één procent groter ge weest dan in het laatste kwartaal van vorig jaar en 3,5 procent groter dan in het eerste kwartaal van 1983. Een sproeivliegtuigje in de buurt van het Zeeuwse Serooskerke trekt zijn baantjes boven een tarweveld. Chemie speelt in de landbouw een grote rol bij de bestrijding van ziekten en schimmels. Keerzijde van de medaille is dat de consument een portie giftige stoffen binnenkrijgt. (foto anpi ADVERTENTIE WINDSCHERM lit dc wind, in het zonnetje met dit windscherm van 4 meter breed en 1,40 hoog. 100% Katoen in mee- neemhoes. Kleur rood, oranje of blauw. Kompleet met stangen en scheerlijnen EN NOG VEEL MEER VOORDEEL VOOR KOMFORTABEL BUITENLEVEN Leiden, Breestraat 142 -144. Tel. 071 13 3511 19 Vestigingen door geheel Nederland. In- en uitvoer De import en de export zijn in de eerste vier maanden van dit jaar toegenomen in vergelijking met die maanden vorig jaar. Dit blijkt cijfer van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Gemeten over de eer ste vier maanden haalde de import een waarde van 65,2 miljard gul den, een stijging van 19 procent. De export in de eerste vier maan den had een waarde van 71,3 mil jard gulden (17 procent meer dan in '83). Het resultaat was een (ge lijkblijvend) positief uitvoersaldo van 6,1 miljard gulden. De invoer uit Japan nam in het eerste kwar taal toe met 33 procent. De export naar de VS steeg met 66 procent. DEN HAAG (ANP) - In aardap pels zit nog te veel cadmium. Hoewel het gehalte niet alarme rend hoog is, krijgt de Neder lander toch ongeveer een vijfde van zijn totale portie cadmium via aardappels binnen. Het is hoog nodig om het cadmium- gehalte te verminderen. Dit stelt de Consumentenbond in het julinummer van de Consu mentengids, waarin de resulta ten staan van een onderzoek van vijftig monsters aardappe len van verschillende rassen. Uit de aardappeltest blijkt dat het cadmiumgehalte per partij sterk kan verschillen. De gehalten van de onderzochte partijen varieerden van 9 tot 47 miljoenste gram per kilo. Ge middeld was het cadmiumge halte 23 miljoenste gram per ki lo. Een wettelijk maximumge halte ontbreekt in ons land. Er zijn plannen om het maximum bij een miljoenste gram per kilo te leggen. Maar de Consumen tenbond vindt dat te hoog en pleit om gezondheidsredenen voor een grens van 30 miljoen ste gram. DEN HAAG (ANP) - De gewijzigde economische omstandigheden, voor al de werkloosheid, drukken hun stempel op de ontwikkelingen van de Nederlandse land- en tuinbouw. Di8ei een stagnatie van het verbruik tegenover groeiende produktie-opbrengsten. De knelpunten worden vol gens hem steeds groter. Het EG-aandeel op de wereldmarkt wordt steeds groter, met als gevolgen prijsverlagingen in de export en nauwelijks meer afzetmogelijkheden. In het landbouwprijsbeleid van de Europese Ge meenschap is nauwelijks ruimte voor prijsstijgingen en soms zal er zelfs sprake zijn van prijsverlagingen. Het beeld is volgens De Veer „duidelijk negatief'. Voor bepaalde sectoren, zoals fruit en bloemen, ziet hij nog wel moge lijkheden als nieuwe markten worden ontsloten. De Veer: ,.A1 met al zijn de vooruitzichten moeilijk. Verhoging van de efficiency en kostprijsver laging zijn nodig om de problemen op te vangen. We moeten niet al te somber zijn, maar het zijn toch negatieve ontwikkelingen in de komende jaren." De melkveehouderij, waarvoor dit jaar de superheffing is ingevoerd, blijft volgens het LEI in het beste geval gelijk, maar in het slechtste moet rekening worden gehouden met ccn inkomensdaling van tien tot vijftien procent. „Verbetering zit er in ieder geval niet in." Over de vollegrond- stuinbouw valt op dit moment nog niets te zeggen. In de glastuinbouw gaat het wel vrij goed, mede als gevolg van een belangrijke energiebespa ring. De door staatssecretaris Koning van financiën beoogde uniformering van de btw-tarieven is volgens De Veer een slechte zaak. Het zal leiden tot verhoging van de binnenlandse prijzen waardoor er minder afzet zal zijn. Dat zal weer leiden tot meer export tegen lagere prijzen, hetgeen weer van invloed zal zijn op de binnenlandse prijzen. Aanvankelijk is er enige exportstijging, maar uiteindelijk is er een neerwaartse spiraal. De unifor mering zal dus met name ingrijpen in die sectoren die veel exporteren, bijvoorbeeld bloemen, groenten en fruit. DEN HAAG (ANP/GPD) - De ge wezen minister van Verkeer en Wa terstaat Westerterp heeft destijds een bedrag van 130 miljoen gulden in de post onvoorzien van de Oos- terscheldewerken „buiten be schouwing gelaten" om te voorko men dat een kabinetscrisis zou ont staan. Hierdoor werd de post on voorzien teruggebracht van tien op vijf procent. Daarmee werd voor komen dat een van'de drie ontbin dende voorwaarden - de financiële - in werking zou treden en het hele project van de baan zou zijn. De Kamer ging hiermee akkoord en op dat moment - in 1976 - waren ook de ontbindende voorwaarden in feite van de baan. Westerterp zei dit gisteren tij dens een hoorzitting van de kamer commissie rijksuitgaven waarin drie ex-bewindslieden van Verkeer en Waterstaat aan de tand werden gevoeld over de financiële besluit- vorming rond het Oosterschelde- project. Behalve Westerterp waren Tuijnman en Zeevalking. De hoor zitting werd gehouden naar aanlei ding van het rapport van de Alge mene Rekenkamer over de finan ciële besluitvorming en de al dan niet afdoende controle van het Par lement rond het project. Uit de woorden van Westerterp kon worden opgemaakt dat het ka binet Den Uyl in 1976 een zuiver Splijtstof Frankrijk en West-Duitsland hebben gisteren een overeenkomst ondertekend voor samenwerking bij de opwerking van gebruikte splijtstofstaven.De overeenkomst, gesloten ter versterking van de sa- i\/rii i l o *i i menwerking die al sinds de jaren MOlkeilbOer WaïltrOUWde Stikker zeventig bestaat tussen Frankrijk en de Bondsrepubliek op het ge bied van de opwerking, houdt on der meer in dat Westduitse techni ci gaan werken in de opwerkings- installaties van Cogema in Cap la Hague. Frankrijk zal meewerken aan de voorbereidingen en dé bouw van een opwerkingsinstalla- tie in West-Duitsland, die in Beie ren of in Nedersaksen komt te staan. politieke beslissing heeft genomen waarin het financiële aspect op de tweede plaats kwam. Overigens was er volgens hem geen enkele geheimzinnigheid rond het bedrag van 130 miljoen gulden en heeft de Kamer toentertijd voldoende mo gelijkheden gehad om het besluit te torpederen. Kritiek had hij op de passage in het Rekenkamer-rapport waarin ge wag wordt gemaakt van het ver minderen van de post onvoorzien. Volgens Westerterp is dat heel iets anders dan het buiten beschou wing laten daarvan. Er was ten tij de van het kabinetsbesluit al een overschrijding van zo'n 23 miljoen gulden, reden voor de oud-be windsman om met het buiten be schouwing laten van de 130 mil joen het project financieel aan vaardbaar te houden. De totale kosten van de pijlerdam werden in 1976 begroot op vijf miljard gul den. (nu op 8 a 9 miljard).De opvat ting van de Algemene Rekenka mer, dat de Kamer te weinig con trole heeft gehad op de financiële besluitvorming, deelde hij niet. „Impliciet is aan de Kamer meege deeld dat het zeer moeilijk zou worden om binnen de financiële voorwaarden te blijven". De Re kenkamer had nogal wat kritiek op minister Tuijnman (eerste kabinet- Van Agt). Zoals bekend heeft Tuijnman de Kamer niet tijdig op de hoogte gebracht van de forse kostenoverschrijding op het mo ment dat nog kon worden overge gaan op een veel goekopere geheel gesloten pijlerdam. Volgens Pe- schar. voorzitter van de Rekenka mer, had de Kamer zich wel vol doende kunnen informeren "wan neer zij daar om hadden ge vraagd". Tuijnman liet bij zijn ver trek een gat achter van zevenhon derd miljoen gulden. LONDEN (Reuter) - Eind deze week moet British National Oil Corporation (BNOC) met haar af nemers overeenstemming zien te bereiken over de prijzen van olie uit e Britse sector van de Noordzee in het derde kwartaal. Het staats bedrijf wil de prijzen het liefst handhaven maar in kringen van de oliehandel in Londen is men er al lerminst van overtuigd dat dat zal lukken gezien de prijsdaling op de vrije markt, zo is gisteren bij na vraag gebleken. Als de afnemers van BNOC een prijsverlaging weten af te dwingen zou dat verstrekkende gevolgen kunnen hebben omdat de Organi satie van Olie Exporterende Lan den (OPEC) over twee weken een ministerraadsvergadering heeft waarin moet worden bezien of er reden is om verandering te bren gen in de basisprijs van lichte olie uit de dertien landen, nu 29 dollar per vat, of in de maximum omvang van de produktie, nu officieel 17,5 miljoen vaten per dag. Veertien dagen geleden lagen de prijzen op de vrije markt nog maar nauwelijks onder de officiële ex portprijzen van de olieproduceren de landen in en buiten de OPEC. Het leek toen voor BNOC geen problemen te zullen opleveren om haar prijs van olie uit de reserve Brent, die bepalend is voor de prij zen van olie uit andere reserves in de Noordzee, op dertig dollar per vat te houden. De afgelopen week zijn de prij zen van sommige soorten ruwe olie op de vrije markt echter met een dollar per vat gedaald. Dat komt doordat de vrees voor een onder breking van de olie-aanvoer uit de landen aan de Perzische Golf als gevolg van de oorlog tussen Iran en Irak is afgenomen, de vraag uit de industrielanden kleiner is ge worden en er nog steeds een groot overschot op de wereldmarkt is, al dus de deskundigen. Vooral de prijs van olie uit de re serve Brent is op de vrije markt in gezakt, namelijk van 29.60 dollar per vat op. 15 juni - een dag nadat BNOC had laten weten dat zij zou proberen de prijzen te handhaven - tot 28,30 dollar nu. In kringen van de oliehandel in Londen gelooft men dat de afnemers van BNOC sterk op een prijsverlaging zullen aandringen, temeer daar olie in werkelijkheid steeds duurder wordt door de koersstijging van de dollar. Tot dusver hebben voorzover be kend nog geen grote afnemers van BNOC geweigerd in het derde kwartaal dezelfde prijzen te blijven betalen maar duidelijk is volgens de deskundigen wel dat ze minder dan voorheen op olie uit de Noord zee zijn aangewezen; de opslag tanks zitten overal tot de nok toe vol en de OPEC produceert aan zienlijk meer dan haar officiële ma ximum van 17,5 miljoen vaten per dag, volgens sommigen zelfs een miljoen vaten meer. Twee kleine afnemers, niet tevre den over de prijzen van BNOC in het tweede kwartaal, hebben naar verluidt hun contract opgezegd. De zegslieden in Londen achten het allerminst uitgesloten dat an dere zullen volgen als de prijzen op de vrije markt blijven dalen en het veel voordeliger wordt om daar olie te kopen in plaats van bij BNOC. Een verdere prijsdaling op de vrije markt zit er zeker in, tenzij* de olie-aanvoer uit de Perzische^ Golf in gevaar komt ADVERTENTIE Ortze ervaring berust op honderden Poggenpohl- keukens. Voor u betekent deze Poggenpohl-dege- lijkheid: zekerheid, even als kwaliteit, een maxi male montageservice, perfekte planning en ad vies. Verliest u deze voor delen niet uit het oog. Industrieweg 14 De Grote Polder I Zoeterwoude-Rijndijk Tel. 071-899206 DEN HAAG (GPD/ANP) - Ir. A. Stikker, de voormalige president- directeur van RSV, heeft de parle mentaire enquêtecommissie schriftelijk bevestigd dat hij geen persoonlijke belangen heeft gehad in het Amerikaanse kolengraafpro- ject. Bovendien heeft Stikker zich bereid verklaard de commissie in zage te geven in zijn vermogen. Voorzitter Van Dijk van de en quêtecommissie verklaarde dit gis teren aan het slot van het verhoor van regeringswaarnemer Molken- boer. Die zei zich de naam van een van de drie bronnen te herinneren die hem vertelden dat Stikker aan delen in het project had. Molkenboer werd gisteren eigen lijk verhoord over het Algerije-pro- ject van het RSV-bedrijf Thomas sen. "Als de regering eerder op de hoogte was geweest van de desa streuze verliezen die het RSV-be drijf Thomassen in Algerije leed, zou het overheidsbeleid ten aan zien van RSV zeker anders zijn ge weest, zei de regeringswaarnemer daarover.RSV zat volop in de pro blemen met de scheepsbouw. Het beleid was erop gericht de scheepsbouw en zeker de grote scheepsbouw - in het totaal van de activiteiten van het concern terug te dringen. Voor de toekomst meende men de landactiviteiten te moeten versterken. Thomassen werd in die 'droge poot' als een van de steunpilaren beschouwd. Hoewel al heel vroeg aan het licht kwam, dat er problemen wa ren met de projecten die Thomas sen in Algerije had aangenomen, bleef de leiding van het bedrijf lang volhouden dat er (nagenoeg) niets aan de hand was. Ook tegen over de leiding van het moederbe drijf RSV hield men zich van den domme. Molkenboer: "Als regering eerder op de hoogte was geweest. "Maar ik voelde dat het veel er ger was", aldus Molkenboer. "Het was niet eens de lamme die de blin de helpt. Het was een molensteen er by. De schok van Thomassen was het einde". Ze maakte volgens Molkenboer toen al duidelijk dat RSV niet meer te redden was. Molkenboer had het hoogst merkwaardig gevonden dat Tho massen aan het karwei in de Alge rijnse woestijn was begonnen. „Je begint toch niet zo maar aan zulke projecten... Gehannest is er. Een projectleider sprak van incompe tentie, geldverkwisting en klach ten van de Algerijnse contracts partner die niet tevreden was over de prestaties van Thomassen". Molkenboer wist overigens van tevoren dat RSV het werk in de Al gerijnse woestijn abrupt zou stil leggen en al het personeel - voor een deel in het geheim - zou terug halen. Doel ervan was de Algerij nen onder druk te zetten, zodat zij vlotter aan het onderhandelen te krijgen zouden zijn over de prijs van het meer-werk. Mahmoed Rabbani. Palestijn van origine, die sinds 1976 advi seur was van RSV in Arabische ge bieden, zei gisteren dat deze zet heel dom is geweest. "RSV en haar dochteronderneming Thomassen zijn te ongeduldig gweest. Met hun contractpartners in Algerije was wel degelijk te praten over de extra kosten die het bedrijf van Thomas sen had moeten maken op de vijf projecten die het in Algerije onder handen had. Dat blijkt de stellige mening van Mahmoed Rabbani, Palestijn van origine, die sinds 1976 adviseur van RSV was in Ara bische landen. Comissielid Van Dam voegde Molkenboer gisteren toe dat die van zijn schorsingsbevoegdheid gebruik had kunnen maken en het terugtrekken van het personeel had kunnen verbieden". Molken boer; "Niet zonder ruggespraak met de minister". Van Dam: "Hebt u die geraadpleegd?" "Nee, dat zou De Vries (president-commissaris) doen. En de minister deed ook niets". Stoeien maakt om besluiten van de raad van bestuur ongedaan te maken over de kolengraver die RSV voor 400 miljoen in de problemen stort te. Commissielid Joekes: „Ik krijg steeds meer de indruk dat de raad van commissarissen en de rege ringswaarnemer een aantal jaren met zich hebben laten stoeien". Ook David Rijkse, bestuurder van de Industriebond FNV, zei gis teren dat RSV kapot is gegaan aan een volstrekt gebrek aan goede lei ding. Volgens Rijkse waren de op lossingen die voor de (grote) scheepsbouw waren bedacht, kansloos, mede omdat ze niet ge steund werden door het personeel. In de opvatting van de bond had men moeten kiezen voor een va riant die op de steun van de werk nemers kon rekenen, de VDSM- werf in Rozenburg als kern van de grote scheepsbouw met een aantal 'satellieten' eromheen De ROS (Rotterdamse Scheeps bouw en Offshore) was volgens Rijkse een doodgeboren paard, omdat de mensen daar niet achter stonden. In de ROS werden op aandringen van de overheid de grote scheepsbouw en de offshore ondergebracht, een combinatie overigens die enige jaren eerder ook nog door de Industriebond was bepleit. De regering wilde er echter geen geld meer insteken omdat spoedig alles tegenliep. Commissielid Joekes vroeg zich af of de lage arbeidsproduktiviteit op zichzelf niet een van de oorza ken van de problemen kon zijn ge weest. "Een stuurgroep stelde vast dat een arbeidsjaar per man op niet meer uitkwam dan 1000 uren" (normaal tegen de 1900 uur). Rijkse: "De mensen liepen voort- meer lucht te geven door de loon-! kosten te verlagen, mislukten on-« dertussen. Er was vooral op gemikt' het bonussysteem weg te krijgen. Dat was ontstaan in de tijden dat er. winst werd gemaakt; het verzeker de het werfpersoneel van een aan deeltje in de winst. Men bleef de bonus echter ook betalen in de ja-" ren dat er verhezen werden gele-' den. Voor Rijkse een klare zaak "Je kunt die bonus niet afpakken Rijkse, bestuurder Industriebond FNV (foto ANP» durend met het probleem of hun arbeidsplaats de volgende week nog wel zou bestaan. Niet voor niets lag het ziekteverzuim op 25 procent". De vele gesprekken die Rijkse in de loop der jaren in verschillende commissie heeft gevoerd over de toekomst van de scheepsbouw, hebben in feite nauwelijks iets op geleverd Rijkse verwijt de andere partijen dat zij nooit naar de vakbe weging en haar suggesties hebben willen luisteren. "Men sprak eigen lijk alleen maar over overleven, in krimpingen. Het ging niet meer over herstructurering". Pogingen om de scheepsbouw weten dat de bonus Stikker (een tantième van 150 000 gulden per jaar) is om gezet in gewoon salaris" Geheim Rijkse vertelde gisteren ook dat RSV de Industriebond FNV in 1980 langs een geheime weg een schadevergoeding van driekwart miljoen gulden heeft betaald voor de kosten die de bond voor een sta king op de werf van De Schelde in Vlissingen had gemaakt De lei ding van RSV gas toe dat zij de on rust zelf had uitgelokt en dat de bond ten onrechte op kosten was gejaagd. RSV wilde perse vookomen dat de betaling zou worden gezien als doorbetaling van het loon. omdat het bedrijf dan naast een uitkering zou grijpen uit het fonds dat bij de organisatie van metaalwerkgevers FME bestaat voor kosten die in verband met een staking moeten worden gemaakt. Het geld kwam dus via een omweg, in een geval zelfs via Curacao.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9