Vergoeding van abortus duister Hyperventilatie miskende ziekte NAVO-oefening: weinig klachten Kamer tegen leeftijd als norm voor beurs Hoge Raad: geen uitsluitsel over niet-jood verklaringen Kabinet laat Kamer in onzekerheid PvdA-bestuur: echte minima blijven ontzien WOENSDAG 27 JUNI 1984 Binnenland PAGINA 5 DEN HAAG (GPD) Er is een kans dat abortus toch in het ziekenfondspakket wordt opgenomen. Dat bleek gisteren in de Tweede Kamer bij de voortzetting van het debat over de uitvoeringsmaatregel van de wet afbreking zwangerschap. Minister Brinkman (WVC) zegde toe dat het kabinet over dit punt, waarschijnlijk nog voordat de wet op 1 januari a.s. in werking treedt, een beslissing zal nemen. Eerder in het abortusdebat teken de zich een kamermeerderheid af die vond dat een in 1980 aangeno men motie over dit onderwerp moest worden uitgevoerd. Daarin stond dat abortus in het zieken fonds moest komen. De meerder heid van de Kamer vond toen, net als nu, dat er geen rechtsongelijk heid mag optreden tussen een zie kenhuis, waar de abortus wel wordt vergoed, en een kliniek, waar dat niet het geval is. WD, PvdA en de overige oppo sitiepartijen blijven hieraan vast houden. Maar het kabinet huldigt het standpunt dat er geen wijzigin gen in het ziekenfondspakket mo gen komen voordat de beoogde stelselherziening van de ziektekos tenverzekeringen aan de orde is. DEN HAAG (GPD) - Een meer derheid van de Tweede Kamer is tegen het plan van minister Deet- man (onderwijs en wetenschap pen) om de hoogte van de studie beurs afhankelijk te maken van de leeftijd van de student. Dit blijkt uit de reacties van de politieke par tijen op Deetmans nota over een nieuw stelsel van studiefinancie ring. In het voorstel van de minister hangt de hoogte van de beurs af van het type onderwijs dat de stu dent volgt, zijn leeftijd en de vraag of hij bij zijn ouders blijft wonen of niet. Lansink (CDA) wijst de leef tijdsafhankelijkheid af. „We kun nen toch niet volhouden dat een negentienjarige minder eet dan een 23-jarige?" vraagt Lansink zich af. Ook PvdA-woordvoerdèr Walla ge en de WD'er Dees hebben op dit punt bezwaren tegen Deetmans plannen. CDA en WD zijn overi gens wel tevreden met het feit dat in het nieuwe stelsel alle studenten Mensen met uitkering in Hellevoetsluis gecontroleerd HELLEVOETSLUIS (ANP) - De ruim 1800 uitkeringstrekkers die de gemeente Hellevoetsluis telt, moeten de komende maanden 's avonds voor hercontrole bij de plaatselijke sociale dienst verschij nen. Het gaat om groepjes van 150 mensen per avond. Zij moeten alle papieren meene men die van belang zijn voor hun uitkering, zoals identiteitsbewijs, trouwboekje, echtscheidingspa pieren, ziekenfondsstrook, bank en girobescheiden en verblijfsver gunning. De betrokkenen krijgen drie keer een oproep. Komen ze niet dan verspelen ze automatisch hun uitkering. De sociale dienst van Hellevoet- sluis zegt dat deze maatregel nodig is om de achterstand in hercontro le in te lopen. Bij de dienst werken nu elke avond 20 mensen over. Alle sociale diensten in Neder land zijn verplicht geregeld her controles uit te voeren. Anders lo pen ze het risico dat ze de rijksver goeding van negentig procent voor betaalde uitkeringen verspelen. GRIJPSKERK/GILZE-RIJEN (GPD) - De Koninklijke Lucht macht heeft gisteren ongeveer 150 klachten gekregen over geluidhin der door straaljagers. Boven Ne derland wordt momenteel een NA- VO-oefening gehouden, waarbij de jets bij uitzondering op sommige plaatsen op een hoogte van 75 me ter mogen vliegen. De sectie ge luidhinder van de luchtmacht is verbaasd dat het aantal klagers zo gering is. De meeste klachten kwamen uit Friesland, Groningen, Drenthe en Overijssel. Opvallend was dat nie mand in het Groningse Grijpskerk verontwaardigd de .luchtmachtstaf in Den Haag belde. Toch was het juist dit dorp dat de meeste last moet hebben ondervonden van het straaljagergeweld. Op de weg tussen Grijpskerk en Lutjegast stond een colonne mili taire voertuigen, waarop gisteroch- Brinkman gaf gisteren echter toe dat het wel eens langer kan gaan duren vóór de plannen tot stelsel herziening zijn afgerond. Niet alle adviezen daarover zijn binnen. De minister zei in dat geval het kabinet om „een nadere beslis sing" te willen vragen. Hij zei ver der dat de wet waarschijnlijk niet eerder dan 1 januari 1985 in wer king kan treden. Indien het kabi net vóór die tijd besluit de abortus toch in het ziekenfondspakket op te nemen, dan kan dat worden meegenomen in de wet, aldus de bewindsman. Toetsing Ook in de derde rondee van dit debat kwam de Kamer nog niet klaar. Dat zal waarschijnlijk mor- vón 18 tot 27 jaar onder de regeling komen te vallen. Lansink meent verder dat de ma ximale studietoelage die een stu dent kan krijgen (inclusief rente dragende leningen), ontoereikend zal blijken te zijn. Deetman acht "12.000 gulden per jaar voldoende, maar volgens Lansink moet dit be drag met 2000 gulden worden ver hoogd. Het verschil zit volgens Lansink in de leningen die een stu dent kan sluiten. Het bedrag,van de zogeheten basisbeurs is volgens de christen-democraat voldoende. Wallage concludeert dat het voorstel van Deetman „te laat, te vrijblijvend, onduidelijk en te schraal" is. Het is „zeer teleurstel lend" dat niet nu al een wetsont werp is ingediend, meent hij. Het kabinet heeft gekozen voor een nieuw stelsel, dat het rijk niet meer mag kosten dan nu aan kin derbijslag en beurzen wordt uitge geven. Maar de aftrekbaarheid van studiekosten blijft bestaan. En juist daarmee had het kabinet een ruimer en beter stelsel kunnen ont werpen, aldus Wallage. De Landelijke Studentenvak bond (LSVB) toonde zich gisteren diepbedroefd over'Deetmans plan nen. "In die plannen wordt toch weer de afhankelijkheid van leef tijd, ouders, partners en leningen geïntroduceerd. Bovendien ligt de beurs nog steeds onder het niveau van de bijstand", zei LSVB-voor- zitter Hartsman. De hbo-raad (ho ger beroepsonderwijs) noemt de voorstellen een compromis en is gelukkig met het feit dat meer stu denten aanspraak kunnen maken op een studiebeurs. Met dat laatste punt is ook de LSVB tevreden. Splitsing van Zuid-Holland weer in kabinet DEN HAAG (ANP) - Het kabinet zal waarschijnlijk morgen zijn standpunt bekendmaken over de eventuele splitsing van Zuid-Hol land. Daarbij gaat het om de vraag of het wetsontwerp voor de split sing wordt ingetrokken of dat er over dit wetsvoorstel alsnog een kamerdebat moet komen. Dat bleek gisteren uit medede lingen van minister Rietkerk (bin nenlandse zaken) nadat in de Ka mer een motie-Faber (CDA) was aangenomen. Daarin staat dat de behandeling van het wetsontwerp moet worden voortgezet. Tegen stemden WD, SGP en Centrum partij. ten maar liefst 46 straaljagers een schijnaanval uitvoerden. Laag over de weilanden en de daar tussen lig gende dorpen kwamen de jets aan suizen om vervolgens weer met grote snelheid naar de horizon te vliegen. „De koeien schrokken zich rot. Eén zat er in de sloot. Er hadden wel ongelukken kunnen gebeu ren', zegt een boer in Grijpskerk. Hij wist niets van de oefenin'g. Zijn buurman, op wiens grond een doel stond, was wel gewaarschuwd. Maar iedereen had het kunnen we ten omdat de plaatselijke kranten en radio de oefening hadden aan gekondigd. Toch kwam 'de aanval' onver wachts. Sommige Grijpskerkers zeiden geschrokken te zijn van het plotselinge lawaai, maar vonden de levendigheid in hun omgeving ook wel leuk. Op de vraag of hij straal- DEN HAAG (GPD) - Het hoogste Nederlandse rechtscollege, de Ho ge Raad der Nederlanden, heeft gisteren nog geen uitsluitsel gege ven over de strafbaarheid van het afgeven door bedrijven van een zo genoemde „niet-jood-verklaring". Van de vier beroepen op cassatie van eerdere vonnissen werden er drie niet-ontvankelijk verklaard door de Hoge Raad, terwijl een zaak, van Flakt bv in Amersfoort, werd terugverwezen naar de recht bank van Amsterdam. Doordat de Arabische landen echter in mindere mate of hele maal niet meer om dergelijke ver klaringen vragen, wordt de straf baarstelling hierdoor steeds meer een principieel en juridisch, in plaats van ook een praktisch pro bleem. jagers had gezien, antwoordde één dorpeling dat hij de televisie nog niet had aangehad. Gisteren vond de eerste tactische oefenaanval plaats op een doel in Nederland. Normaal mogen straal jagers niet beneden de 300 meter vliegen. Uitzondering daarop vor men twee routes die van het rivie rengebied naar de Waddenzee gaan. Om de NAVO-oefening zo realistisch mogelijk te maken, zijn in Noord-Nederland, boven de lijn Amsterdam- Arnhem, een zestal gebieden aangewezen waar nu ook op 75 meter mag worden gevlogen. Tactical Air Meet (TAM) heet de tweejaarlijkse NAVO-oefening die dit jaar boven Noord-Nederland wordt gehouden. Vanuit de Ver enigde Staten, Canada, West- Duitsland, Belgie, Nederland, Groot-Brittannié en Frankrijk zijn 65 vliegtuigen van verschillende DEN HAAG (ANP/GPD) - „Op een avond, ik zat rustig voor de tv, voelde ik me plotseling beroerd worden: duizelig, hoofdpijn. Ik kreeg het benauwd, m'n hart be gon als een razende te bonken en het klamme zweet brak me uit. Mijn vrouw zat me met grote ang stogen aan te kijken. Zelf begon ik in paniek te raken. Ik dacht dat ik een hartaanval kreeg. Vijf minuten later lag ik op de afdeling intensive care van het ziekenhuis. Maar het cardiogram vertoonde geen enkele afwijking. Dezelfde avond was ik weer thuis. Ik voelde me een aan steller. Al die drukte, alleen omdat ik verkeerd zou ademhalen?" De beschrijving van dit ziekte beeld, hyperventilatie, moet veel Nederlanders bekend in de oren klinken. Zeker een miljoen men sen heeft er direct of indirect mee te maken. Tien procent van alle mensen die bij de dokter komen hebben klachten die op hyperven tilatie zijn terug te voeren. En dat Zowel het cassatieberoep tegen de eerdere vrijspraken van het be drijf Ballast-Nedam, als die tegen het Nederlands Centrum voor Handelsbevordering (NCH) en het reisbureau Holland International, werden gisteren niet ontvankelijk verklaard door de Hoge Raad. De veroordeling in hoger beroep van het bedrijf Flakt in Amersfoort werd vernietigd, zij het om proce durele redenen, en terugverwezen naar de rechtbank in Amsterdam. Bij het NCH en Holland Interna tional ging het in de oorspronkelij ke tenlastelegging alleen om „het doorgeven" van papieren van be drijven, waarin deze informatie verstrekten over de godsdienst van werknemers die naar Saoedie-Ara- bië werden uitgezonden. De officier van justitie had de typen en bemanningen gekomen om geintegreerd tactieken en pro cedures te oefenen voor het uitvoe ren van luchtaanvallen, luchtver- kenning en luchtverdediging. Voor de buitenlanders worden excursies georganiseerd en iedere avond een amusementsprogram ma met bekende artiesten ver zorgd. Ook is een grote hal inge richt met gokautomaten. Een an der soort vermaak vindt vooral buiten de poorten plaats. Op de wegen rond de basis volgen vele honderden mensen uit het hele land het in- en uitvliegen van de F 16-gevechtsvliegtuigen, de A 10- toestellen, de Jaguars, de Phan toms en andere soorten straalja gers. Een boer heeft zelfs een deel van zijn land opengesteld, waar de mensen tegen een vergoeding van f 2,50 de hele dag de vliegbewegin gen kunnen volgen. zijn dan alleen nog maar de chroni sche gevallen. Het aantal dat wel eens een acute aanval heeft gehad is vele malen hoger. Dat blijkt uit het boekje „Leven met Hyperventilatie", dat gisteren in Den Haag is gepresenteerd. In het boekje wordt uitgelegd wat hy perventilatie precies is en watje er tegen kunt doen. Het is uitgegeven onder auspiciën van de Nederland se Hyperventilatie Stichting. Ook is een cassettebandje op de markt rechtbank eerder voorgehouden dat ook het doorsturen van derge lijke gegevens op indirecte manier rassendiscriminatie inhoudt. Maar de rechtbank in Den Haag oordeel de dat dit niet het geval was en sprak de beide organisaties vrij. De Hoge Raad oordeelde gisteren dat het verzoek om cassatie van deze uitspraak niet ontvankelijk was. De argumenten van de officier van justitie dat de uitspraak van de rechtbank niet conform de ten lastelegging zou zijn gedaan, wer den door de Hoge Raad verwor pen. Flakt bv en Ballast-Nedam wa ren tijdens de rechtszaken zélf ver antwoordelijk gesteld voor het op stellen van de gewraakte docu menten. Flakt bv is hiervoor in ho ger beroep door de Utrechtse rechtbank veroordeeld tot een geldboete, Ballast-Nedam evenwel werd vrijgesproken door de recht bank van Amsterdam. De vrijspraak voor Ballast-Ne dam volgde echter op een 'slordig heid', een vormfout van de officier van justitie, die in zijn tenlasteleg ging slechts over 'beroep' had ge schreven, in plaats van 'beroep of bedrijf zoals het in de wet staat ge formuleerd. Op grond van deze on juiste formulering oordeelde de rechter dat het bedrijf niet schul dig kon worden verklaard. De Ho ge Raad oordeelde gisteren dat dat terecht was gebeurd. Het enige veroordeelde bedrijf, Flakt bv. was zelf in cassatie bij de Hoge Raad gegaan tegen de ver oordeling van tweemaal f 750. De Hoge Raad verklaarde in dit geval het vonnis van de Utrechtse recht bank nietig, omdat het „in strijd met de goede procesorde" had ge handeld, met name door de wisse ling van rechters. Bovendien heeft de Utrechtse rechtbank „een met de wet strijdige betekenis toege kend aan de term onderscheid tus sen personen wegens ras", aldus de Hoge Raad. Het hoger beroep zal daarom opnieuw moeten die nen voor de Amsterdamse recht bank. gebracht met oefeningen om de klachten de baas te worden. Hyperventilatie is het meest mis kende ziektebeeld in de hele ge zondheidszorg, werd gisteren ge steld bij de presentatie. Hyperventilatie is volgens des kundigen zo oud als de mensheid. Pas in deze eeuw heeft men ont dekt hoe hyperventilatie ontstaat. Het woord hyperventilatie komt neer op 'te veel ademhalen'. Dat te veel ademhalen gebeurt door span- Overste krijgt boete wegens stokslagen ARNHEM (ANP) - De krijgsraad in Arnhem heeft gisteren de 50-jarige luitenant-kolonel J.S. uit Heelsum veroordeeld tot 1.500 gulden en drie weken voorwaardelijke gevan genisstraf wegens het toedienen van stokslagen aan twee onderge schikten. Volgens de krijgsraad heeft de inmiddels geschorste commandant van het opleidings centrum voor officieren in Breda zijn gezag als overste misbruikt door van twee sergeants te eisen dat zij zich aan de pijnlijke verne dering onderwierpen. De .luite nant-kolonel diende de stokslagen toe op het blote achterwerk van beide militairen. Het vonnis van de krijgsraad was overeenkomstig de eis van audi teur-militair mr. D. Veunnk. Hij zei gisteren rekening te houden met het feit dat de luitenant-kolonel door de publiciteit over zijn zaak al zeer zwaar is gestraft. In verschil lende publikaties is de overste vol gens Veurink ten onrechte afge schilderd als een sadist en een man met seksuele afwijkingen. De luitenant-kolonel ontkende gisteren dat hij zijn macht heeft misbruikt. De tuchtigingen had den volgens hem plaats na een ge sprek dat hij niet als meerdere met een mindere had, maar als mens te genover mens. „De mannen had den een flink pak rammel nodig om kerel te worden, om wat meer pit te krijgen", aldus S. ningen. Men krijgt te veel zuurstot binnen, een tekort aan koolzuur met als gevolg benauwdheid, mis selijkheid, braken, flauw vallen en vermoeidheid. Wie aan hyperventilatie lijdt wordt vaak aanstellerig gedrag ver weten. De ziekte is onderdeel van allerlei verschijnselen, die niet al tijd als hyperventilatie worden er kend. Soms worden patiënten met pijnstillers naar huis gestuurd. Volgens deskundigen komt hy perventilatie meestal voort uit ge brek aan ontspanning. Mensen le ven met spanningen en angsten, thuis of op het werk. Door die spanning verliest men de controle over de ademhaling. Hyperventila tie is niet dodelijk, maar wel heel onaangenaam. Een eenvoudig be strijdingsmiddel is het blazen in een plastic zakje, om het even wicht tussen koolzuur en zuurstof weer te herstellen. Ook ademha lingsoefeningen en ontspannings oefeningen kunnen helpen. Kinderziekenhuis claimt geld voor Surinaamse kankerpatiëntjes AMSTERDAM (ANP) - Het Em ma Kinderziekenhuis in Amster dam heeft onder andere de hulp van minister Schoo (ontwikke lingssamenwerking) ingeroepen om financiële problemen op te los sen rond zes kankerpatiëntjes uit Suriname. Deze kinderen werden voor behandeling naar Nederland gestuurd met een machtiging van het staatsziekenfonds in Suriname. Sinds negen maanden worden de rekeningen echter niet meer be taald. Het Emma Kinderziekenhuis heeft daardoor volgens directeur mr. J. Witteveen een strop van bij na 200.000 gulden. Het ziekenhuis heeft Schoo onder andere de sug gestie gedaan om dit geld te halen uit de pot van de voor Suriname gereserveerde ontwikkelingsgel den. De minister heeft nog niet geantwoord, aldus Witteveen. Het Emma Kinderziekenhuis be raadt zich verder over juridische stappen tegen het Surinaamse staatsziekenfonds. De moeilijk heid daarbij is volgens Witteveen de beperkte mogelijkheden van het internationaal recht en de slechte economische situatie in Su riname. Witteveen benadrukt dat een nog aanwezig Surinaams patiëntje net zolang zal worden behandeld als nodig is. Het kind mag volgens hem niet de dupe worden van fi nanciële problemen. Rietkerk zal vergoedingen bestuurders nader bezien Minister Rietkerk (foto anp» DEN HAAG (ANP) - Minister Rietkerk (binnenlandse zaken) is bereid te bekijken of de voorgestel de korting van 10 procent op de vergoedingen voor raads- en sta tenleden kan worden beperkt. De bewindsman kwam daarmee gis teravond tegemoet aan de wens van de meerderheid van de Twee de Kamer, die niets ziet in die kor ting. Rietkerk zei dat hij de opbrengst van de korting (tien miljoen) nodig heeft om de verbetering van de rechtspositie van wethouders (met onder meer salarisverhoging) te kunnen betalen (20 miljoen). Als de Kamer vasthoudt aan het niet laten doorgaan van de korting op de ver goeding voor raads- en statenleden zit die verbetering van de positie van wethouders er mogelijk ook niet in, aldus Rietkerk. Als dat geld ergens anders van daan moet komen, dient de Kamer er rekening mee te houden dat rechtspositieverbetering van de wethouders in fasen wordt inge voerd, zo waarschuwde de be windsman. Hij ontraadde een door de regeringsfracties CDA en VVD en PvdA ingediende motie om ge heel af te zien van de korting. genavond (de laatste dag vóór het reces) gebeuren met een stemming over de moties. Ook de eerder inge diende PvdA-motie over opne ming van abortus in het zieken fonds zal daarbij aan de orde ko- Een ander punt waarover de Ka mer in meerderheid nog niet tevre den is, betreft de zogenoemde toet sing van abortusingrepen achteraf door de inspecteur van de volksge zondheid. Brinkman meende aan de bezwaren van de WD op dit punt tegemoet te zijn gekomen door de abortustekst in de uitvoe ringsmaatregel te verzachten. WD-woordvoerder Dees erkende gisteren dat dit inderdaaad het ge val is, maar hij bleef(bezwaren van juridische en wetgevende aard houden. Daarom wilde hij daarover een oordeel vragen van de Raad van State. Maar dat ging Brinkman te ver. PvdA-woordvoerster Haas kwam vervolgens met een nieuwe motie op dit punt. Zij wil de toet sing regelen op dezelfde manier als gebeurt bij de erkenning van zie kenhuizen. Daartoe zou dan aansluiting moeten worden gezocht bij de gel dende regels. Toetsing van het me disch handelen is nodig, maar niet zoals de minister nu wil, zei Haas. De PvdA - en naar het lijkt een meerderheid van de Kamer - vindt een eenvoudige verwijzing naar de geldende praktijk van het staatstoezicht voldoende. Brink man kreeg toestemming op deze wens schriftelijk te reageren; vóór morgen. OOSTERSCHELDE - Koningin Beatrix en prins Claus brachten gisteren een privé-bezoek aan de Delta-werken. Het vorstelijk paar bezocht onder meer de in aanbouw zijnde pijlerdam in de Oosterschel- de. Op de foto praat de koningin met enkele duikers die deelnemen aan de werkzaamheden. In haar hand een cadeau: het stripverhaal 'Suske en Wiske bij de Deltawer ken'. Gisteren is ook een nieuwe finan ciële tegenvaller bekend geworden bij de aanleg van de pijlerdam in de Oosterschelde. Het gaat om een reparatie van twee tot drie miljoen gulden van vier beschadigde pij lers in de stroomgeul de Hammen. De schade is veroorzaakt door be tonnen balken die in combinatie met netten waren bedoeld om de schuif geleidingen te beschermen te gen de zware stenen die moeten worden gestort rond de pijlers. Door de stroming sloegen de balken tegen de pijlers aan, waardoor scheuren ontstonden. (Foto ANP) DEN HAAG (GPD) - Het bestuur van de PvdA vindt dat de 'echte minima' geen nieuw koopkracht verlies moeten ondergaan. In een discussienota schrijft het partijbe stuur dat de bestedingsmogelijk heden van dit 'sociaal minimum' de komende kabinetsperiode op peil moeten blijven. Bij een even tuele economische groei in de pe riode 1986-1990 moet verder een deel van de koopkrachtdaling van de minima in de huidige periode alsnog worden gecompenseerd. De nota, getiteld 'Sociaal econo mische dilemma's voor de Partij van de Arbeid' geheten, is bedoeld als voorbereiding voor het komen de verkiezingsprogramma. In april van het volgend jaar houdt de PvdA hierover een speciaal con gres. Bij de presentatie zei voorzitter Max van den Berg dat het bestuur nog geen berekening heeft ge maakt van de kosten die met de voorstellen zijn gemoeid. Eerst wil de partij de politieke lijn uitstippe len, waarna het kostenaspect aan de orde zal komen. De sociaal-economische voor stellen gaan ervan uit dat het netto minimumloon niet verder wordt verlaagd. Ook indien een verdere verkorting van de werktijd leidt tot loonsverlaging, moet het mini muminkomen worden gevrijwaard van de gevolgen van de arbeids tijdverkorting. Verder vindt het partijbestuur dat de inmiddels los gelaten koppeling tussen mini mumloon en 'sociaal minimum' weer moet worden hersteld. In dit verband kiest het bestuur voor een hernieuwde koppeling van bruto minimumloon aan de ge middelde loonontwikkeling. De bevriezing van het netto mini mumloon wil de PvdA daarbij rea liseren door de belastingen en pre mies te verlagen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5