IDSCH DAGBLAD Lambsdorff treedt terug P Verlofkaart voor scholieren I* Bonden blokkeren 3 Britse kranten Kabinet wil boren in Waddenzee tot minimum beperken yjuro Occasion Centrum AARDBEIEN Artsen tevreden over toestand ruilhartpatiënt i.v.w- verbouwing totale irrrvERKOOP EUROPA SCHOKDEMPERS tS-AUTOWARENHUIS ENSDAG 27 JUNI 1984 ideuf: G. Koopman (fdredacleur: drs. J W. E. Metselaar hoofdredacteur: R. D. Paauw OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37432 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voor tel.nrs. zie coloton Daterend uit 1610 Manuscript van Hugo de Groot eruggevonden Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - De Leidse hoogle raar dr. G.H.M. Posthumus Meyjes heeft het uit ongeveer 1610 daterende manuscript 'Meletius' van Hugo De Groot gevonden. Hij deed deze be langrijke vondst in de Biblio theek der Remonstrantsch-Ge- reformeerde Kerk te Amster dam. Het geschrift Meletius telt veertig folio's en bevat een vre desboodschap. Meletius dat verloren werd ge waandis nooit uitgegeven. Hugo de Groot praatte er al leen over op slot Loevestein toen hij was veroordeeld. Hij pro beert in dit werk de geest van Meletius, een Grieks patriarch en tijdgenoot van hem, te wij zen op datgene wat de mensen gemeenschappelijk hebben. Volgens professor Posthumus Meyjes is zijn vondst als voor bode te beschouwen van het ui terst invloedrijke 'Bewijs van den waren godsdienst' dat Hu- go de Groot gedurend zijn ge vangenschap op Loevenstein schreef. In dit boek dat voor het eerst verscheen in 1622, tracht te hij de waarheid van het christelijk geloof te bewijzen. (Van e r verslaggevers) LEIDEN/KATWIJK - Om spijbe len en oneigenlijk verzuim op de scholen tegen te gaan hebben de onderwijs-afdelmgen van de ge meenten Katwijk en Leiden de suggestie gedaan om een verlof- kaart voor scholieren in te stellen. Met die kaart kunnen de leerlingen in incidentele gevallen zelf bepalen wanneer zij een vrije dag nemen. De kaart is niet bedoeld om illegaal wegblijven te legaliseren. De Lan delijke Vereniging voor Leer plichtambtenaren heeft vanmor gen laten weten het initiatief niet te steunen. Over het waarom van de verlof- kaart zegt mevrouw J. de la Fuen- te, onderwijsambtenaar in Katwijk en secretaresse van de LVL, dat steeds meer scholieren aan het eind van het schooljaar de lessen voor gezien houden. De verlofkaart kan ertoe bijdragen dat het on geoorloofd wegblijven van school wordt ingedamd. Het onderwijs in Zweden hanteert dit systeem al. Volgens mevrouw De la Fuente met succes. De Landelijke Vereniging van Leerplichtambtenaren zegt niet te weten hoeveel leerlingen jaarlijks zonder goede reden van school wegblijven. Zij begint begint daar om binnenkort met een landelijk onderzoek om achter de omvang daarvan te komen. De cijfers zijn in elk geval schrikbarend hoog en ba ren zorgen. Om het oneigenlijk verzuim aan te pakken zijn enkele gemeenten al op de zaak ingesprongen. De ou ders van schoolgaande kinderen hebben een brief gekregen waarin staat dat zij volgens de wet ver plicht zijn hun kinderen tot de laat ste schooldag voor de vakantie de lessen te laten volgen. Minister wordt toch vervolgd voor omkoping Eendaagse staking bij spoor LONDEN (GPD) - Drie Britse kranten, de Financial Times, The Sun en de Daily Mirror, zijn van ochtend niet uitgekomen omdat zij weigerden redactionele ruimte ter beschikking te stellen voor een verklaring van de grafische bon den ter ondersteuning van de sta kende mijnwerkers. Bij twee andere kranten, de Dai ly Mail en de Daily Express, gingen de vakbondsafdelingen ermee ak koord dat hun verklaring als een advertentie werd opgenomen. The Egypte weigert Iraanse kapers politiek asiel CAIRO/PARIJS (RTR) - Egypte heeft vandaag de twee kapers van een Iraans verkeersvliegtuig ge weigerd politiek asiel verlenen. Vanochtend werd aangenomen dat het toestel spoedig het internatio nale vliegveld van Cairo zou verla ten. De Boeing 727 van de Iraanse luchtvaartmaatschappij „Iran Air" landde daar gisteravond. Eerder waren in het Golfstaatje Qatar de 142 passagiers en het cabineperso neel door de kapers vrijgelaten. De twee mannen kaapten het toestel gisterochtend tijdens een binnen landse vlucht van Teheran naar de zuidelijke havenstad Bushehr. Hoewel de Egyptische autoritei ten het luchtruim sloten en het vliegtuig geen toestemming gaven tot landen, maakte het een ge dwongen landing omdat de brand stof opraakte. Twee weken geleden weigerde Egypte asiel aan vier Iraanse offi cieren die de piloot van een F-27 dwongen koers te zetten naar Cairo en later naar Frankrijk vlogen. Wolkenvelden Wolkenvelden en vrijwel overal droog. In de middag enkele opklaringen. Mi nimumtemperatuur omstreeks elf, middagtemperatuur ongeveer zeven tien graden. Matige, in het Waddengebied nu en dan krachtige noordwestenwind. 28 juni 1984 Zon op: 05.23 uur. zon onder: 22.03 uur. Maan op: 04.21 uur, maan onder: 21.58 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 03.18 en 15.47 uur, laagwater 11.26 cn Times en The Guardian namen de solidariteitsbetuiging op als inge zonden brief. De actie illustreert de steeds ster ker wordende overtuiging bij de grafische bonden, dat zij het recht hebben in te grijpen als de redac tionele inhoud van de kranten hun niet bevalt, of in elk geval het recht hebben op een weerwoord. Zo zijn de afgelopen maanden verschillende Britse kranten hele maal niet verschenen of met blan co pagina's uitgekomen omdat er artikelen over de mijnwerkerssta king in stonden die de grafici be vooroordeeld vonden. Het forenzenverkeer naar Lon den is vanochtend voor grote pro blemen komen te staan door een eendaagse staking bij spoorweg personeel uit solidariteit met de mijnwerkers. Verschillende grote stations bleven de gehele dag ge sloten, op andere kwamen slechts mondjesmaat treinen binnen. BRUSSEL - De Belgische se nator Guy Cudell is terecht. Volgens zijn eigen verklarin gen zou de oud-minister - ook burgemeester van de Brussel se voorstad Sint Joost - er gis teravond in zijn geslaagd te ontsnappen uit een huis in Tellin in zuidoost-België, waar hij sinds zondag werd vastgehouden. Na zijn ontsnapping vroeg Cudell hulp bij bewoners van een nabijgelegen huis, die de Rijkswacht inschakelden. Cu dell verklaarde zondag te zijn opgewacht door een gewapen de man die hem onder bedrei ging van een revolver dwong weg te rijden. Hij reed zelf naar Tellin, waar hij werd op gesloten. De wagen is daarna naar Brussel teruggereden. De ontvoerder zei de senator dat hij voor zijn vrijlating een losgeld van 5 miljoen Belgi sche frank, ruim 250.000 gul den, wilde eisen. Op de foto Cudell die de pers duidelijk maakt hoe hij erin slaagde te ontsnappen. irotoAP) BONN (GPD) - De West- duitse minister van econo mische zaken, Otto Graf Lambsdorff (FDP), heeft gisteravond zijn ontslag ingediend. Kanselier Kohl heeft zijn aftreden aan vaard, zo is officieel in Bonn meegedeeld. Het zou vaststaan dat de rechtbank in Bonn defini tief besloten heeft de mi nister een proces aan te doen wegens omkoping. Lambsdorff is er al maanden gele den door het Openbaar Ministerie beschuldigd dat hij geld zijn partij van de firma Flick heeft aangenomen en in ruil daarvoor dit bedrijf aan een belastingvoordeel van vele honderden miljoenen marken heeft geholpen. De recht bank moest daarop vaststellen of die aanklacht voldoende steekhou dend is om een proces te openen. Hoewel minister Lambsdorff ontkent schuldig te zijn en de aan klacht „ontoereikend, dun en on waar" heeft genoemd, gaat men er in Bonn vanuit dat hij zich wel voor de rechter moet verantwoor den. Dat betekent tegelijkertijd dat hij geen minister van economische zaken kan blijven. Nog onlangs heeft bondskanselier Helmut Kohl dat op een persconferentie in Bonn bevestigd. De leiding van de liberale FDP kwam gisteravond zonder Lambs dorff bijeen. Er kan van worden uitgegaan dat de FDP-top zich heeft beraden over de opvolging van de minister van economische zaken. De partij is van mening dat zij recht heeft op die post. Ondanks het feit dat de CSU vindt dat eigen lijk Franz Josef Strauss economi sche zaken moet krijgen, is het meer dan waarschijnlijk dat de li berale jurist Martin Bangemann zijn partijgenoot opvolgt. Westduitse metaal: compromis nu nabij PAGINA 7 v! Thatcher maakt zich op voor tv-uitzending (foto AP) Volledig akkoord op Europese top PAGINA 7 Vergoeding van abortus duister PAGINA 5 P[j@] 8 Van Het Motorhuis. alle merken In div. prijsklassen v/h Ton Menken ushal vondellaan 42. Lelden Tel 071-769313. "ZOMERKON/NKJEÖ' ROTTERDAM (ANP) - De artsen van het academisch ziekenhuis Dijk- zigt in Rotterdam zijn tevreden over de toestand van de 40-jarige Ger de Keijzer uit Gouda, die afgelopen zaterdag een ruilhart kreeg. Volgens een woordvoerster van het ziekenhuis is zijn toestand stabiel en is hij gisteren van de afdeling intensive care overgebracht naar een normale verpleegaf- deling. De Gouwenaar, die als eerste in Nederland een ruilhart kreeg, ligt geï soleerd in een kamer waar overdruk heerst om infecties te voorkomen. Volgens de woordvoerster komt iedereen via een sluis, waar men gedes infecteerd wordt en steriele kleding krijgt, de kamer van de patiënt bin nen. Een verpleegkundige waakt constant over de hartpatiënt. De Keijzer, die volledig bij bewustzijn is, mag alleen van zijn vrouw bezoek ontvangen. DEN HAAG (ANP) - Het opspo ren en winnen van delfstoffen in de Waddenzee zal zoveel mogelijk worden beperkt en alle aanvragen voor boorvergunningen in niet in concessie uitgegeven gebieden zul len worden afgewezen. Dit staat in de gedeeltelijke herziening van de regeringsnota Waddenzee die mi nister Winsemius (milieubeheer) deze week naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Over de delen van de Waddenzee die al in concessie zijn uitgegeven wil de regering overleg met de olie maatschappij, om te bereiken dat ook in deze gebieden geen ge bruik wordt gemaakt van boor technieken. De winning van aard gas uit de zogeheten Zuidwal zal als het aan de regering ligt worden DAMESMODE i Tel. 131436 Botermarkt 14, Leiden. toegestaan, maar er zou slechts één produktielokatie mogen komen. Over elke lokatie zal een speciale commissie overleggen. Gebieden die belangrijk zijn voor vogels en/ of zeehonden worden ontzien, al dus de nota. Bij onenigheid in deze commissie beslist uiteindelijk de minister van economische zaken. De herziening van de nota Wad denzee heeft inmiddels het sta dium van de planologische kernbe slissing doorlopen. Dat betekent onder meer dat er advies is uitge bracht door de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening en de Voorlopige Waddenadviesraad. De regeringsbeslissing moet nu nog in de Tweede Kamer worden besproken. Philips levert IBM monitors EINDHOVEN (ANP) - Philips gaat aan het Amerikaanse compu terbedrijf IBM speciale kleureri- monitors leveren. Met de order zijn tientallen miljoenen guldens ge moeid. De Italiaanse dochteron derneming FIMI van Philips zal de monitors vervaardigen. Volgens Philips is de levering van groot be lang voor de Europese elektroni sche industrie. IBM gaat de schermen gebrui ken in haar nieuwe werkstation. De monitors onderscheiden zich van andere doordat zy minder on derdelen bevatten, voortreffelijke elektron-optische eigenschappen hebben en minder stroom verbrui ken. De toestand in de Europese Gemeenschap is de laatste jaren zelden aanleiding ge weest tot enig enthousiasme. De hooggestemde idealen uit het Ver drag van Rome bleken te botsen op de harde praktijk van alledag. Dat werd bovendien steeds duidelijker naarmate de economische crisis scherper werd gevoeld. Geconfron teerd met werkloosheid op grote schaal, met grensoverschrijdende mi lieuvervuiling en met overschotten aan landbouwprodukten, dreigde me nig land terug te vallen tot een eng nationalistisch protectionisme. In die omstandigheden kon de Britse pre mier, mevrouw Thatcher, jarenlang bikkelhard onderhandelen over de Britse bijdrage aan de gemeenschap. Er is thans reden tot enig voorzich tig optimisme over de toekomst van de Europese gemeenschap, voor het eerst sinds vele jaren, nu dit pro bleem voorlopig is opgelost. Geheel in Europese stijl, na langdurig touw trekken en zwaar beladen met poli tiek prestige, is een compromis ge sloten dat bar ingewikkeld in elkaar zit. Een superboekhouder lijkt er uit eindelijk in geslaagd te zijn een ver deelsleutel te ontwerpen waarmee al le lidstaten kunnen leven. Op die ma nier heeft uiteindelijk de politieke wil om het samen eens te worden, ge stalte gekregen. Na de politieke erkenning, al in 1980 uitgesproken, dat het arme En geland te veel moest meebetalen aan de EG, moest het kennelijk nog enke le jaren duren voordat dit probleem uit de wereld kon worden geholpen. Meedrijvend op sterke anti-EG-senti- menten in eigen land kon mevrouw Thatcher haar onderhandelingsposi tie jaar op jaar staande houden en zelfs versterken. Zij deed dit met zo veel kracht en verve dat er van de weeromstuit ook zeer sterke anti-Brit- se gevoelens op het continent wer den aangewakkerd. De hele discus sie werd allengs zo hinderlijk, dat de hele verdere ontwikkeling van de EG in het slop dreigde te raken. Een niet onbelangrijk bijverschijn sel bij alle begrijpelijke ergernis was echter, dat de argumenten van me vrouw Thatcher niet meer over het voetlicht kwamen. Het is nooit een geheim geweest dat het Verenigd Ko ninkrijk de kwestie van de eigen bij drage ook keer op keer aan de orde heeft gesteld als een breekijzer in de ongezonde financiering van de Euro pese Gemeenschap. Maar dat argu ment was niet erg welkom bij de an deren, omdat daarmee het gemeen schappelijk landbouwbeleid werd aangemerkt als een financiële molen-: steen om de nek van Europa. De macht van het Groene Front is jarenlang zo sterk geweest dat me nige nationale regering deze niet durfde te trotseren. Bovendien heb ben landen als Nederland, de Bonds republiek en Frankrijk deze vitale sector van hun economie juist in het kader van de EG kunnen modernise ren. Maar dit succes is nu wel mooi geweest en bovendien onbetaalbaar geworden. De opluchting over het bereikte compromis wordt dan ook getemperd als we moeten constateren dat de Duitse boeren uit de eigen nationale ruif genoegdoening krijgen voor de betrekkelijke nederlagen die zij eer der in Brussel en nu weer in Fontai- nebleau hebben moeten incasseren De Gemeenschap moet echter ver der, de politieke wil blijkt uiteindelijk toch aanwezig. De vraag blijft of die gemeenschappelijke wil sterk genoeg zal blijken te zijn om de ongetwijfeld nog pijnlijke beslissingen te nemen die nodig blijven, ook in de toekomst. PRUS-RECORDS AUTO-IMPERIAL Alphen a/d Rijn - Leiden Gratis controle op testbank HOGE RIJNDIJK 5, LEIDEN. TEL. 071-120248. (Direkt nu*t Het Motorhuu).

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1