Industrie steunt nieuwe bedrijven lil! Bil Berekeningen Algerijnse orders op kladjes FNV helpt uitgestotenen Banken in VS verhogen de prime rate Philips doet mee in Euroventures Eurocontrol opnieuw met uitstel bedreigd jr.._r.r.1 'AKZO moet meebetalen aan 32-urige werkweek' DINSDAG 26 JUNI 1984 AMSTERDAM (ANP) - Philips gaat met een aantal andere grote concerns in Europa investeren in jonge ondernemingen met goede groeikansen op technologisch gebied. Deze investeringen zullen worden gekanaliseerd via de dezer dagen opgerichte onderneming Euroventures BV, zo heeft Philips gisteren bekendgemaakt. De oprichting van Euroventures is een initiatief van de vorig jaar ge vormde Roundtable of European Industrialists, een groep topfunc tionarissen van Europese concerns die zich ten doel stelt bij te dragen aan de versterking van de positie van Europa op industriëel en tech nologisch gebied. De oprichters en aandeelhouders van de nieuwe on derneming zijn Philips, de Zweed se concerns Asea en Volvo, Fiat, Pirelli en Olivetti uit Italië, BSN, Lafarge Coppee en Saint-Gobain uit Frankrijk en de Westduitse Bosch. komen met elk een vermogen uitverkoren bedrijven zullen ook 25 miljoen ecu (63 miljoen gul- gebruik mogen maken van de be den), in te brengen door Èuroven tures en andere belangstellenden De steun die de grote concern via de satellietmaatschappijen va.. Euroventures aan jonge onderne- Doc Data mingen zullen geven zal niet be perkt blijven tot investeringen. De stuurlijke en technologische erva ring en van de kennis van Philips en haar partners. Minder mensen m ww en wwv DEN HAAG (ANP) - In april is het aantal mensen met een werkloos- __o_w4 heidsuitkering met ruim 22.000 ge- tiviteiten op 1 januari 1985 begin- d_aald. Hiermee is het aantal uitke- 93 Miljoen De oprichters zullen in de c ringsgerechtigden Philips heeft al banden met tal van kleine bedrijven, die zich rich ten op het ontwikkelen van hoog waardige produkten. Een daarvan is DOC Data, een jonge onderne ming die zich bezig houdt met computertoepassingen van de compact disc, waarvoor het Ameri kaanse ITT al belangstelling heeft getoond. DOC Data was enkele maanden geleden het eerste jonge 'high-tech'-bedrijf dat op de Neder landse parallelmarkt kapitaal aan trok. AMSTERDAM - Op het Amsterdamse stadhuis ontvouwde wethouder Heerma gisteren de gemeenteplannen voor de Floriade '92. Als de gemeen teraad volgende maand akkoord gaat, komt de derde Floriade op de plaats van het Westerpark en een deel van Overbraker Binnenpolder. Heerma zei tijdens de persconferentie dat de kosten van deze internatio nale tuinbouwtentoonstelling Amsterdam "maar" tien tot twintig miljoen gulden gaat kosten. (foto anp» derneming een vermogen bijeen- 700 000 gekomen. Ook daalde de brengen van tenminste 37 miljoen b« het Arbeidsbureau geregistreer- i (omstreeks 93 miljoen gulden). Met deze middelen zal Euroventu res deelnemen in een aantal satel lietmaatschappijen in verschillen de Europese landen. Er zullen ten minste vijf van deze maatschappij- z Fokker De Amerikaanse luchtvaart maatschappij Piedmont Airlines heeft de optie op acht Fokker F28's van het type Mark 1000 omgezet in een definitieve bestelling. In de loop van volgend jaar zal deze maatschappij over een vloot van 20 toestellen van dit type beschikken. De toestellen waren eerder in ge bruik bij Garuda Indonesia Air ways, aldus Fokker. De acht toe stellen zullen ikn de Fokkerfabriek in Woensdrecht aan de eisen van Piedmont worden aangepast. Na levering is Fokker door de voor raad ingeruilde vliegtuigen heen. Olievondst Shell Shell Oil, de Amerikaanse tak van de Koninklijke, heeft in de ten noorden van Alaska gelegen Beau fort Zee een oliereserve ontdekt van omstreeks 300 miljoen vaten (van 159 liter). Het is de eerste olie vondst in het buitenste deel van het continentale plat van Alaska. De boringen zijn uitgevoerd vanaf het kunstmatige eiland Seal Is land. De aanleg daarvan heeft Shell 32 miljoen dollar gekost. In verband met de barre klimatologi sche omstandigheden kan het ech ter tot 1992 gaan duren vóór de pro- duktie goed op gang is. Vestigingswet De fracties van PvdA en CDA in de Tweede Kamer willen dat in de toekomst dezelfde eisen aan begin nende ondernemers worden ge steld als nu. Hierdoor heeft de con sument enige zekerheid over de vakbekwaamheid van de onderne mer. De WD vindt dat eisen op het gebied van kredietwaardigheid wel geschrapt kunnen worden, al dus mevrouw Rempt tijdens een commissievergadering met minis ter Van Aardenne. In grote lijnen deelde de kamer overigens de visie van het kabinet op het verminderen van regelge ving op economisch gebied. Scheepsbouw De orderportefeuille van de scheepsbouw in de 24 industrielan den van de Organisatie voor Eco nomische Samenwerking en Ont wikkeling (OESO) is in het eerste kwartaal van dit jaar aanzienlijk dikker dan in dezelfde periode van 1983. De toeneming kwam hoofd zakelijk voor rekening van Japan, zo blijkt uit cijfers van de OESO. De orderontvangst van de Japan se werven nam toe van 1,03 miljoen tot 2,76 miljoen brutoton. De scheepsbouw in de Europese Ge meenschap zag het totaal aan nieu we orders verminderen van 314.000 tot 209.000 ton. Solidariteitsstaking Twee Britse bonden van spoor wegarbeiders hebben besloten woensdag het werk neer te leggen uit solidariteit met de stakende mijnwerkers. De secretaris-gene raal van de Nationale Unie van Spoorwegbeambten (NUR), Jim my Knapp, heeft aangekondigd dat Londen geblokkeerd zal wor den door zijn actievoerende leden. De grootste stagnatie zal naar verwachting optreden bij de negen stations in Londen, omdat daar vandaan de belangrijkste spoorlij nen vertrekken. Ook de metro zal de gevolgen ondervinden van de solidariteitsactie. de werklozen met 20.000 814.000. Dit blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. De daling deed zich voorname lijk voor bij ontvangers van ww- en wwv-uitkeringen. Bij de ww daal de het aantal uitkeringen met ruim 16.000, dit is 11 procent; bij de wwv nam het aantal af met 5.000 (-2 pet). Het aantal rww-uitkeringen bleef nagenoeg gelijk. In vergelijking met een jaar gele den (april 1983) is het aantal men sen dat een ww- en de wwv-uitke- ring ontving, verminderd met 28.000 respectievelijk 48.000 perso nen. Het aantal rww-uitkeringen is gestegen met 115.000 personen. In totaal steeg het aantal uitkering trekkers ten opzichte van een jaar geleden met 39.000. Het aantal ge registreerde werklozen nam in die periode toe met 58.000. Strijd Westduitse grafici verhard UTRECHT (ANP) - De vakcentra le FNV zal de Westduitse vakbewe ging „ongevraagd" uit solidariteit een geldsom sturen voor hulp aan de werknemers in de metaal- en grafische industrie die vanwege de wekenlange stakingen door de werkgevers zijn uitgesloten en daardoor zonder inkomsten zitten. Het bedrag, afkomstig uit het weerstandsfonds van de vakcen trale, houdt de FNV om strategi sche en collegiale redenen geheim. Het bedrag is nadrukkelijk niet bedoeld om de stakingskassen van de IG-Metall en Druck und Papier te spekken, aldus de woordvoer- AMSTERDAM (ANP) - Het AKZO-concern zal in de nabije toekomst moeten meebetalen aan de verdere verkorting van de werkweek voor de ongeveer 21.000 werknemers. Om in 1990 de 32-urige werkweek te berei ken is het inleveren van de prijscompensatie door de werknemers niet toereikend. De produktiviteitsontwikkeling van het concern zal bepalen hoe groot het aandeel van AKZO in de financiering van de arbeidstijdver korting (atv) zal zijn. Dit zei de onderhandelaar van de Industriebond FNV bij Akzo, Johan Stekelenburg, gisteren naar aanleiding van de vorige week bereikte over eenstemming tussen AKZO en de vakbonden over de invulling van de arbeidstijdverkorting. Per 1 juli zal de gemiddelde werkweek bij AKZO 38 uur bedragen. Daardoor blijven ruim vierhonderd arbeidsplaatsen be houden en ontstaan naar verwachting ruim vijfhonderd nieuwe arbeids plaatsen. De gemiddelde herbezetting bedraagt 78,4 procent. Akzo is de eerste grote onderneming waarbij de invulling van de ar beidstijdverkorting in een dergelijk forse herbezetting resulteert. Vol gens Stekelenburg kan AKZO voor andere ondernemingen als 'trendset ter' gelden. Er is de industriebond daarom veel aan gelegen bij de komen de onderhandelingen te werken aan een verdergaande arbeidstijdverkor ting; de 36-urige werkweek in 1986 en de 32-urige werkweek in 1990. Gezien de herbezetting zullen de werknemers volgens Stekelenburg ook in de toekomst bereid zijn de prijscompensatie voor verdergaande atv in te leveren. AKZO zal daaraan volgens de industriebond ook 'sub stantieel' moeten bijdragen. Daarnaast zou de overheid atv kunnen sti muleren door het bruto-netto-traject van de lonen te verlichten. Dat zou moeten neerkomen op een lagere belasting- en premiedruk voor de werk nemers die aan atv meebetalen, aldus Stekelenburg. der. Het is uitsluitend bedoeld om werknemers te ondersteunen die door de stakingsacties voor een 35- urige werkweek in financiële moei lijkheden zijn gekomen. Op het ogenblik zijn ruim 450.000 mensen rechtstreeks of indirect bij staking of uitsluiting betrokken. De poging om een eind te maken aan het arbeidsconflict in de West duitse metaalindustrie (dat al zes weken duurt), zal vandaag een be slissend stadium bereiken. Dan zal de vooraanstaande bemiddelaar, oud-minister Georg Leber (spd), aan beide partijen zijn plan voor een compromis voorleggen. De metaalondernemers hebben intus sen bij het Constitutionele Hof in Karlsruhe beroep aangetekend te gen een uitspraak van een regiona le rechtbank voor arbeidszaken in Hessen. Deze had vrijdag een de creet van de voorzitter van het cen traal arbeidsbureau nietig ver klaard dat behelsde geen uitkering te verstrekken aan werknemers die werkloos werden door gebrek aan onderdelen als gevolg van de sta king. De grafische bond, die dezelfde eisen heeft als de metaalbond en al geruime tijd stakingsacties uit voert, heeft maandag ca 1.000 werknemers in 110 bedrijven opge roepen tot staking. Een spectacu laire actie van de Frankfurter All- gemeine in Frankfort op zondag heeft de arbeidsstrijd verhard. Toen werd een nooduitgave van het blad per helikopter boven de stakingsposten uitgestrooid. De stakers zouden met flessen, vuur werk en luchtballonnen de heli kopter neer hebben willen halen, aldus de directie. De vakbond zei dat de piloot de openbare veilig heid ernstig in gevaar had gebracht met een schijnaanval op de men senmenigte voor de bedrijfspoort. BRUSSEL (GPD/ANP) - De over dracht van luchtverkeersleidings- taken van vier Westeuropese lan den aan Eurocontrol in Beek dreigt opnieuw te worden vertraagd. De vier hierbij direct betrokken minis ters, onder wie Smit-Kroes, die hierover gisteren in Brussel heb ben overlegd, hebben besloten dat zij aanstaande zaterdag nieuwe be sprekingen zullen voeren met de directeur-generaal van Eurocon trol, H. Flentie. De vertraging is ontstaan door dat Eurocontrol een vragenlijst over zaken die met de overdracht ten nauwste verband houden, naar het oordeel van alle ministers on voldoende heeft ingevuld. Euro control bestrijdt dat, maar zegt wel dat de nationale verkeersleidingen alle medewerking hebben gewei gerd. De Nederlandse luchtver keersleiders verzetten zich al jaren lang tegen de overdracht. Het in september 1983 genomen ministersbesluit houdt in dat na 1990 al het luchtverkeer in het luchtruim boven de Benelux-lan- den en Noord-Duitsland wordt af gehandeld door het centrum van Eurocontrol in Beek. Alleen het naderingsverkeer zou dan nog door de nationale verkeerslei dingsdiensten gedaan worden. De bedoeling is dat België en Luxem burg in 1987/1988 al het luchtver keer aan Beek hebben overgedra gen en dat Nederland „zo spoedig mogelijk daarna" zal volgen. Minister Smit-Kroes werd tij dens de vergadering geconfron teerd met de wens van haar colle ga's een gebaar te maken om te be wijzen dat het haar ernst is met de uitvoering van de Eurocontrol- plannen. Nederland heeft zoals be kend in het verleden steeds gewei gerd taken aan Eurocontrol Beek over te dragen. Minister Smit- Kroes en de Rijksluchtvaartdienst zijn herhaaldelijk door de Tweede Kamer beschuldigd van het niet willen meewerken aan concentra tie van de luchtverkeersbegelei- ding in het centrum Beek. Minister Smit-Kroes heeft haar collega's toegezegd dat zij bereid is om uiterlijk in 1986 het luchtver keer boven de tien kilometer aan Beek over te dragen. Dit wanneer de antwoorden van de directeur- generaal van Eurocontrol opnieuw onvoldoende basis zouden zijn voor het nader uitwerken van een volledige overdracht. Wanneer Ne derland dit zou doen zou dit bete kenen dat ongeveer 15 procent van het luchtverkeer dat nu nog op Schiphol wordt afgehandeld aan Beek zal worden overgedragen Langdurig uitstel van takenover- dracht heeft tot gevolg dat België vele miljoenen guldens moet uitge ven voor de bouw van een tijdelij ke verkeerscentrale. Op dit mo ment heeft het Belgische parle ment daarvoor een bedrag van 151 miljoen gulden gereserveerd. Wat Nederland betreft zullen op afzien bare termijn afspraken moeten worden gemaakt over aanpassing en vernieuwing van de nu op Schiphol in gebruik zijnde appara tuur. Deze wordt door de Rijks luchtvaartdienst tot 1990 gegaran deerd voor een veilige en continue afhandeling van het luchtverkeer boven ons land. Overstappen op Schiphol neemt toe SCHIPHOL - Meer dan de helft van alle vracht en bijna een der de van alle passagiers die op Schiphol aankomen, heeft geen Nederlandse bestemming, maar wordt via Schiphol naar een ander land vervoerd. Voor al het aantal overstappers is de laatste jaren enorm toegeno- Dat staat in het vandaag gepu bliceerde jaarverslag van N.V. Luchthaven Schiphol. De di rectie is weliswaar tevreden met de toename maar ziet ook risico's. De transferpassagiers en -goederen kunnen namelijk ook heel goed via andere lucht havens worden vervoerd. "Het is dan ook belangrijk dat Schiphol concurrerend blijft voor deze categorie passagiers en vracht", aldus de luchtvaart- directie. De N.V. Luchthaven Schiphol heeft in 1983 een winst behaald van 4,4 miljoen gulden. In '82 bedroeg de winst 3,6 miljoen gulden. De directie is redelijk optimistisch over de financiële ontwikkeling van de onderne ming. De verwachting wordt gestaafd door de resultaten over de eerste vier maanden van 1984. Tot en met april ver werkte Schiphol 24 procent meer vracht en 5 procent meer passagiers dan in dezelfde pe riode in 1983. Schuldenlanden verontwaardigd NEW YORK (RTR/UPI) - Ver scheidene grote banken in de Ver enigde Staten hebben hun mini mumrente voor leningen aan be drijven gisteren met een half punt verhoogd tot dertien procent. Het is dit jaar al de vierde verhoging van de 'prime rate', een tarief dat de banken aan hun meest krediet waardige cliënten in rekening brengen. Eind vorig jaar stond het op elf procent. Inmiddels zijn de eerste veront waardigde reacties uit diverse La tijns-Amerikaanse landen binnen. De meeste landen in Latijns-Ame- rika hebben grote moeite met de betaling van rente over hun enor me schulden aan de banken in de rijke industrielanden, vooral in de Verenigde Staten. Die rente is over het algemeen aan de prime rate ge koppeld en dat betekent dat hun problemen groter worden naarma te dat tarief stijgt. Een verhoging van de prime rate van de Amerikaanse banken bete kent dat de Latijns-Amerikaanse landen gezamenlijk jaarlijks ettelij ke miljarden dollars meer aan ren te moeten gaan betalen. Reacties op de renteverhoging varieerden van 'vergeldingsactie' tot 'een ramp voor Latijns-Amerika' en van 'uiterst zorgwekkend' tot 'onge voelig'. Vorige week bespraken de schul denlanden hun problemen met el kaar in Cartagena. De verhoging van de rente zien ze als een nega tief antwoord op hun daar gefor muleerde wensen. In Europse bankkringen is de verhoging zo kort na de conferentie 'politiek on gepast' genoemd. Een bankier ver klaarde dat de VS ermee blijk van geven zich niet echt te bekomme ren om de Latijns-Amerikaanse landen met schulden. In Wall Street wordt verwacht dat de rentevoet in de Verenigde Staten nog verder omhoog zal gaan. Het wordt niet uitgesloten geacht dat de prime rate in de loop van het jaar de vijftien procent zal bereiken. Volgens commentatoren is de rente in de VS nu langzamer hand hoog genoeg om op zichzelf voor een inzinking van het econo mische herstel te zorgen. Dollar Nu de prime rate is verhoogd, zal er voorlopig geen eind komen aan de gestage opmars van de dollar in vergelijking met de voornaamste Westeuropese valuta's. De midden koers van de Amerikaanse dollar is gisteren op de wisselmarkt in Am sterdam vastgesteld op 3,1585 gul den. Dat betekent een koersverbe- tering van ruim twee cent. De stij ging van de Amerikaanse renteta rieven betekent dat het weer aan trekkelijker wordt om dollars te kopen en in de Verenigde Staten op rente te zetten. Dat zal dus voor een toename van de vraag naar dol lars zorgen. Ondernemingsraad vertelde Stikker over verliezen Thomassen DEN HAAG (GPD/ANP) - De be rekeningen die indertijd bij het RSV-bedrijf Thomassen zijn ge maakt om na te gaan wat de werken moesten gaan kosten die de onderneming in Algerije kon krijgen, hadden meer weg van een boodschappenlijstje dan van een serieuze (voor)calculatie. De Parle mentaire Enquêtecommissie RSV confronteerde de voormalige alge meen directeur van Thomassen, Gerrit Alblas, daar gisteren mee bij de voortzetting van de openbare verhoren over het debacle van het nu uit elkaar gevallen concern. De Algerijnse orders leverden Thomassen uiteindelijk een verlies van 200 miljoen gulden op. Ir. A. Stikker, voorzitter van de Raad van Bestuur van RSV, was door ondernemingsraadslid R. de Zwaan eind 1979 al van verliezen op de hoogte gebracht. Het onder nemingsraadslid deed dat nadat Alblas eerder dat jaar de onderne mingsraad de deur had gewezen toen zij opheldering hadden geëist over geruchten van geraamde ver liezen van 20 tot ,22 miljoen. De publieke tribune hoorde de verklaringen van Alblas en de op merkingen van de commissie gis teren hoofdschuddend aan. Het was niet de geringste onder Alblas' medewerkers in de organisatie van Thomassen geweest die de bereke ningen van de orders een bood schappenlijstje had genoemd. Hij was ook niet de enige geweest; een ander heeft gesproken van 'niet meer dan kladjes met aantekenin gen'. Alblas zelf hield vol dat er wel degelijk serieuze berekeningen vooraf waren geweest. "Maar het is Voorzitter van de commissie Van Dijk (links) schudt de hand van de heer De Zwaan, lid van de ondernemingsraad van RSV. In het midden de heer Alblas, algemeen directeur van Thomassen Holland. (foto anp> niet ongebruikelijk dat er span ningsvelden zijn tussen de con tractsom (voortgekomen uit die be rekeningen vooraf) en de budget ten die voor de uitvoering van het werk worden vastgesteld".Het werk in Algerije betrof de bouw van een aantal elektriciteitscentra les. diep in de woestijn achter Al giers. Eén complex ervan was door Thomassen voor 243 miljoen gul den gecontracteerd. Een financieel deskundige, die aan de afdeling centrale planning en calculatie was toegevoegd, meldde Alblas dat het werk voor die prijs niet uit te voe ren zou zijn. ,,'t Kan me niet sche len, die calculatie van jou; als je maar op 243 miljoen uitkomt", zou Alblas toen hebben Nonsens "Nonsens", zei Alblas gisteren tegenover de enquêtecommissie. "Zo iets komt natuurlijk niet in me op". Commissielid Van Dam: "Maar u verklaarde die berekening wel nietig. In de avonduren zijn ze toen (in Alblas' aanwezigheid) aan gepast aan het bedrag dat in het contract stond". Alblas, in 1980 naar de Hoogo vens gegaan en inmiddels zelfstan dige, verweet zijn vroegere mede werkers regelrecht een gebrek aan vindingrijkheid om zo voordelig in te kopen dat zij het werk inderdaad hadden kunnen uitvoeren voor de prijs die de leiding van de onderne ming had afgemaakt. De voormali ge directeur beriep zich er daarbij op dat er vroeger nauwelijks an ders was gehandeld. "Het zou be denkelijk zijn als ik nu zou moeten zeggen dat iedereen het altijd al fout had gedaan". Van Dam draaide de schroef nog wat verder aan: "Er is een intern memorandum waarin u zelf meld de dat een aantal projecten verlie zen ging opleveren. U vond toen zelf dat er iets aan de voorcalcula- ties schortte". Alblas: "Het is niet ongebruikelijk dat budgetten wor den overschreden. Het was boven dien een turbulente tijd met zware concurrentie". In feite kon Thomassen de pro jecten in Algerije helemaal niet aan. De toenmalige voorzitter van de ondernemingsraad, R. de Zwaan, was er heel duidelijk over: "Thomassen is altijd goed geweest in de markt waar zij op werkte. Maar met Algerije werden werken binnengehaald van een orde van grootte die helemaal hieuw was voor het bedrijf'. Volgens De Zwaan deugde ook de projectleiding geenszins. Al heel vroeg ontstonden vertragin gen doordat voorbereidend werk niet klaar was. "Thomassen was niet in staat om zulke werken op eigen houtje uit te voeren". Eind 1978, het jaar waarin de meeste Al gerijnse contracten waren geslo ten, kreeg de ondernemingsraad al meldingen uit het personeel dat er problemen waren. De Zwaan: "De directie zei ons dat het niet waar was, dat men zich vergist moest hebben. We moesten groter gaan denken en het zou wel blijken dat het goed kwam" Wintersport Toen Stikker eenmaal door De Zwaan op de hoogte was gesteld van de verliezen, het hij Alblas niet op een geplande wintersport vakantie gaan voordat er een gede gen raming op tafel lag. Alblas vond dat het wel even kon wachten maar kreeg als antwoord: "Jij verstaat je verantwoordelijkheid niet". Alblas was gekwetst en kon digde in december 1979 zijn ont slagaanvrage aan. Van Dam: "Had u het gevoel dat u een zinkend schip verliet?" Al blas ontkende. Volgens hem zou het allemaal nog goed hebben kun nen komen. Daarbij ging hij vooral uit van een oplossing voor het pro bleem dat voortkwam uit een ge weldig hiaat in de contracten die Thomassen met de Algerijnen had gesloten. Die betroffen eventueel meer-werk dat tijdens de voort gang van de projecten noodzake lijk zou blijken. Die kwestie was echter onvol doende met de Algerijnen gere geld. Alblas, die overigens nooit verder Algerije is in geweest dan tot Algiers: "Toch is daar nog wel degelijk over onderhandeld In de laatste fase is nog een onderhande- lingsdelegatie naar Algerije ge weest". Van Dam. "Bevestigt dat niet dat de klant koning was in uw positie waann de concurrentie in de rij stond?" Alblas: "Dat gold toen voor alles". Paashaas Door het werk abrupt te stoppen en al het personeel in de zoge noemde 'Operatie Paashaas' weg te halen, slaagde later de als 'trou bleshooter' binnengehaalde nieu we projectleider Jasser erin de Al gerijnen werkelijk aan de onder handelingstafel te krijgen. De bere keningen van het totale verlies in Algerije waren toen al op bijna 400 miljoen uitgekomen. Na de her-on derhandelingen kon het (voorals nog) tot 200 miljoen worden terug gebracht. RSV-enqnête Vandaag komt in de RSV-com- missie het overheidsaandeel na drukkelijk aan de orde, wanneer regeringswaarnemer Molkenboer moet opdraven. Vandaag ook de adviseur van RSV voor Arabische landen, Rabbani, die voor elk con tract dat mede door zijn bemoeie nis tot stand kwam, een provisie ontving van 0,3 procent van de contractsom. Do Industriebond FNV heeft vandaag bestuurder Da vid Rijkse voor de enquêtecom missie Die heeft indertijd drie kwart miljoen gulden bij RSV weg gepeuterd als vergoeding voor de uitgaven die de bond hadden moe ten voor een staking.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7