Schoo verwerpt subsidies NCO c Corruptie op grote schaal in Utrecht CDA en WD steunen minister Veel verkeersdoden als gevolg medicijngebruik Scholen willen via de rechter Janmaat kwijt Kamer akkoord met nieuw salarissysteem onderwijs Ziekenfondsraad tegen verzekeringsplan DINSDAG 26 JUNI 1984 DEN HAAG (GPD) De regeringspartijen CDA en WD steunen minister Schoo (Ont wikkelingssamenwerking) in haar verzet tegen de subsidiëring van vier 'omstreden' voorlichtingsprojecten door de Nationale Commissie Voorlichting en Bewustwording Ontwikkelingssamenwerking (NCO). Binnenland VINKEVEEN (ANP) - Automobi listen die als gevolg van medicijn gebruik niet goed in staat zijn een auto te besturen en dat toch doen, moeten worden bestraft. Daarvoor moet er een controlesysteem ko men dat ongeveer gelijk is aan het bestaande systeem voor alcohol controle. Dat zei de voorzitter van de Raad voor de Verkeersveiligheid, mr. P. van Vollenhoven, gisteren in Vin- keveen op een bijeenkomst ter ge legenheid van een internationale studiebijeenkomst over genees middelen en rijgedrag. Het ontwikkelen van objectieve maatstaven voor aanvaardbaar ge- neesmiddelengëbruik in het ver- keer is echter een moeizame aange legenheid, zo bleek gisteren. Vol gens dr. J. J. de Gier van de Werk groep Geneesmiddelen en Verkeer van de Universiteit van Utrecht wordt momenteel met behulp van bloedmonsters van verkeersslacht offers onderzocht of bepaalde stof fen vaak een rol spelen bij ver keersongelukken. Met de resultaten van dat onder zoek is het volgens De Gier mis schien mogelijk na te gaan of er voor geneesmiddelengebruik een bloedproef is te bedenken, verge lijkbaar met de bloedproef voor weggebruikers die dronken achter het stuur worden aangetroffen. Het huidige systeem van gele en rode waarschuwingsstickertjes op geneesmiddelen voldoet niet, zo betoogde de pharmacoloog prof. dr. F. A. Nelemans in Vinkeveen. Bij driekwart van de mensen die zo'n stickertje op hun medicijnen aantreffen komt de boodschap niet over. Mede als gevolg van die ge brekkige voorlichting is naar schatting één van de tien verkeers doden in ons land het gevolg van medicijngebruik, zo stelde hij. Nelemans pleitte voor de invoe ring van een voorlichtingssysteem zoals dat in de Scandinavische lan den gebruikelijk is: een rode drie hoek op alle „verkeersgevaarlijke" middelen - in Nederland zijn er zo'n vierhonderd geregistreerd - plus een aparte brochure bij elk middel met duidelijke informatie over het specifieke effect van dat bepaalde middel. Minister Schoo heeft de NCO per brief laten weten ernstige bezwa ren te hebben tegen het Financieel ondersteunen van projecten van de Filippijnengroep, van films over Cuba en Turkije en van een reeds gehouden manifestatie van de El Salvadorgroep Amsterdam. Volgens de minister worden de mocratiseringsprocessen in deze landen door de projecten onder mijnd en is er zelfs sprake van het aanzetten tot gewapende strijd, ter wijl er andere manieren zijn om het doel dat de organisaties voor ogen staat te bereiken, aldus de minister in haar brief aan de NCO. Schoo meent dat de projecten Korthals Altes wil beperking alimentatieduur DEN HAAG (ANP) - Minister Korthals Altes (van justitie) ver wacht dat hij nog dit jaar een voor stel zal indienen voor beperking van de alimentatieduur. Hij heeft dat aan de Tweede Kamer laten weten in antwoord op vragen van kamerleden van D'66, PvdA en WD. Het besluit tot indiening van een wettelijke regeling is genomen na overleg met de departementen van financiën en van sociale zaken. Uit het antwoord blijkt dat rekening wordt gehouden met een mogelij ke toeneming van bijstandsuitke ringen als gevolg van een wettelij ke beperking van de alimentatie duur. Bij een in 1980 gehouden on derzoek bleek dat de overgrote meerderheid van de bevolking voorstander is van een tijdelijke alimentatieplicht. In 1982 werd in Korthals Altes (foto anpi het rapport 'Grenzen aan de ali mentatieduur' er eveneens aange drongen deze plicht te beperken. haaks staan op het Nederlands bui tenlands beleid en neerkomen op politieke inmenging in het binnen landse beleid van deze landen. Daarom, aldus de minister, is sub sidieverlening in deze gevallen in strijd met het mandaat dat de com missie heeft gekregen voor het ver delen van de subsidie. Strijdig De NCO heeft per jaar 12,5 mil joen gulden te verdelen. Omdat het dagelijks bestuur, waarin minister Schoo een vertegenwoordigster heeft, in de vier genoemde geval len een beslissing heeft genomen die in strijd is met het standpunt van de minister, wordt de zaak overgedragen aan de commissie. Deze neemt dan alsnog in voltalli ge zitting een beslissing. De commissie gaat morgen pra ten over de subsidiëring van de vier projecten. Als de commissie alsnog instemt met het verlenen van financiële bijdragen aan de omstreden projecten staat de mi nister verder machteloos. Deze werkwijze heeft de Tweede Kamer enkele jaren geleden vastgelegd na problemen tussen de NCO eri de minister van ontwikkelingssamen werking. De enige mogelijkheid om de subsidies dan nog tegen te houden is dat de Tweede Kamer de mijnis- ter per motie vraagt de bijdrage aan de NCO te verlagen met een bedrag dat gelijk is aan de te verle nen subsidies. 'Zoethoudertje' baby's funest voor melkgebit UTRECHT (ANP) - Ouders zijn steeds meer geneigd hun kinderen letterlijk zoet te hou den door ze, overdag of 's nachts in bed, een zuigfles met suikerhoudende voeding in handen te geven. Dat kan fu nest zijn voor het melkgebit. Dat schrijven vier consultatie bureau-artsen in het Tijdschrift voor Jeugdgezondheidszorg. Uit een onderzoek onder ruim negenhonderd kleuters van zestien maanden tot vier en een half jaar is gebleken dat 34 procent in die leeftijdsgroep uit zuigflessen drinkt. De ouders staan er vaak niet bij stil dat het voortdurend binnenkrijgen van de zoete flesinhoud, vooral als dat 's nachts gebeurt, dik wijls tot ernstig tandbederf kan leiden, aldus de onderzoekers. Uit het onderzoek op drie consultatiebureaus is onder meer gebleken dat ouders hun kleuters vaak de fles geven om dat het makkelijk is: het kind kan de fles zelf pakken als hij zin heeft en hij knoeit niet bij het drinken. Het advies om de fles af te schaffen, stuitte vaak op verzet bij de ouders. Woningtoewijzing tegen betaling UTRECHT (GPD/ANP) - In meer dan honderd gevallen zouden en kele Utrechtse ambtenaren woon ruimte hebben toegewezen tegen betaling. In totaal hebben deze ambtenaren, tegen wie justitie een onderzoek instelt, daardoor enkele honderdduizenden gulden opge streken. Dat heeft een van de verdachten in de fraudezaak, die inmiddels is vrijgelaten, verteld. Officier van justitie mr. R. A. M. Behling jvil dit desgevraagd niet bevestigen. Hij erkent wel dat het „niet om een flauwekulletje gaat", en „om meer dan de enkele tientallen gevallen waar aanvankelijk sprake van leek". Wel bevestigt Behling dat het „om veel geld gaat". Behling zegt, dat een uitgebreid team van de Utrechtse gemeente politie het onderzoek met kracht uitvoert „want ambtelijke corrup tie nemen we hoog op, dat is af schuwelijk. We gaan dit keihard aanpakken". Behling en wethouder mr. H. Kernkamp (o.a. woonruimteverde ling) ontkennen desgevraagd niet, dat mogelijk ook een woning bouwvereniging bij de fraude is betrokken, althans een medewer- 'Parlement in kwestie rond Nieuw-Guinea buiten spel' DEN HAAG (ANP) - Volgens oud- minister De Geus heeft het Neder lands parlement in de Nieuw-Gui- neakwestie een uitermate beperkte rol gespeeld. „Het parlement heeft zich terzake ontzettend dociel ge dragen", aldus De Geus (55 jaar), die vandaag aan de Leidse univer siteit promoveert tot doctor in de rechtsgeleerdheid. De Geus was minister van De fensie in het eerste kabinet-van Agt (van augustus 1980 tot septem ber 1981). In zijn proefschrift komt hij tot de conclusie, dat het Nieuw- Guineaconflict tot een dreigende oorlog escaleerde, die „op het nip pertje kon worden voorkomen". Hij verwijt de vroegere president van Indonesië, Soekarno, „uiter mate onvoorzichtig" handelen. Voor zijn studie maakte De Geus gebruik van de notulen van de mi nisterraad en van de archieven van Buitenlandse Zaken en van Defen sie (marinestaf). In het proefschrift zegt de promovendus dat de rege ring en in de Indië-kwestie en in het conflict over Nieuw-Guinea zich niet liet leiden door de vraag ker van een corporatie die betrok ken is bij het werk in de zogenoem de toewijzingscommissie. Inmiddels heeft het Utrechts col lege van B en W de ambtenaar van de dienst bouwen en wonen E. A. K. voorlopig geschorst, zonder doorbetaling van salaris. De man is vorige week door justitie vrijgela ten nadat hij een bekentenis over zijn aandeel in de fraude-zaak had afgelegd. Mevrouw E. L. die ook was aangehouden, heeft haar werk rnogen hervatten. Voor nader on derzoek worden nu nog drie amb tenaren vastgehouden. Officier van justitie Behling sluit nieuwe aan houdingen niet uit. Volgens wet houder Kernkamp „moet de on derste steen boven komen". B en W gaan, los van het politie onderzoek, ook zelf onderzoeken hoe het mogelijk is geweest dat bij de dienst bouwen en wonen en het gemeentelijk huisvestingsbureau door vier ambtenaren mogelijk valsheid in geschrifte en ambtelij ke omkoping is gepleegd bij de toewijzing van woningen. Samen met de leiding van de twee dien sten wil het college de dienstverle ning aan het publiek verzekeren en maatregelen treffen die herhaling kunnen voorkomen. B. en W. wil len gezien de ernst van de zaak het politie-onderzoek niet afwachten. Dit heeft de gemeentesecretaris van Utrecht, drs.C.Versteden, gis teren meegedeeld. Ook Versteden zei dat het colle ge van B. en W. de omkopingszaak zeer ernstig opneemt. „Het is af schuwelijk dat dergelijke verden kingen op een ambtelijk apparaat rusten. Dat apparaat moet integer zijn, anders kan het in onze demo cratie niet functioneren". UDEN - Bij de vliegbasis Vol- kei hebben ongeveer 25 vrouwen opnieuw het terrein bezet waarop tot gisteravond hun vrouwenver- zetskamp was gevestigd. Nadat de vrouwen gisteravond van het ter rein waren verwijderd, werden hun tenten en verdere eigendom men door de politie meegenomen. Bovendien werd het terrein omge ploegd om terugkeer minder aan trekkelijk te maken. Desondanks hebben rond twee uur 's nachts 25 vrouwen het ter rein opnieuw bezet. De politie heeft besloten voorlopig nog niet in te grijpen. Gisteren besloot burgemeester Schampers van Uden dat het vrou- wenverzetskamp na 6 uur 's avonds moest worden ontruimd. Na de aanwezigheid van het kamp enkele weken te hebben toegestaan, vond de burgemeester dat de veilig heid van de daar aanwezige vrou wen niet langer kon worden ge waarborgd, nadat zich daar ver schillende incidenten hadden voor gedaan, waaronder brandstich ting in een van de caravans. Rond acht uur 's avonds werden de ongeveer 100 aanwezioge vrou DEN HAAG (ANP) - De twee identiteit scholen waar het Tweede Kamer- werkzaam lid Janmaat van de Centrumpartij vroeger les gaf, het St. Janscollege in Den Haag en het Lodewijk Ma keblijde College in Rijswijk, willen hem niet meer als leraar terug. De besturen van de stichting voor het i de scholen waar hy Van den Akker wilde geen ver dere mededelingen doen „omdat deze zaak onder de rechter is en omdat het gaat om de verhouding werkgever-werknemer". Volgens Janmaat zelf komt de zaak op 17 Amsterdam hebben bij de kanton rechter in Den Haag verzoekschrif ten ingediend om de arbeidsover eenkomsten met Janmaat te ver breken. De rector van het St. Janscolle ge, C.J.A. van den Akker, heeft dit gisteren bevestigd. Het gaat vol gens hem om „de eigen gedragin- wen door de ME verwijderd en ach- gen en uitlatingen van Janmaat", ter afzettingshekken geplaatst, waardoor hij het vertrouwen van Rond elf uur werden die hekken de besturen heeft verloren, aldus weer verwijderd. Van den Akker. Maar ook de eigen Bij de foto: de ontruiming gister- gedragingen en uitlatingen van avond van het vrouwenkamp door Janmaat zijn „in strijd met de doel de ME. (foto anp) stellingen van de stichtingen en de Katholiek Algemeen Voortgezet juüv Onderwijs en Voorbereidend We- volgens het ambtenarenregle- tenschappelyk onderwijs te Rys- ment6moeten de werkgevers ie- wy k en de St Johannesstichting te d als volksvertegenwoordi ger wordt gekozen, in dienst hou den zolang zijn lidmaatschap van de Tweede Kamer duurt of tot het moment dat hij of zij te kennen geeft de Kamer te willen verlaten. Hoewel het in het geval van Jan maat om katholieke schoolbestu ren gaat, is hier ook het ambtena renreglement van toepassing, al dus het ministerie van onderwijs. Het kamerlid is officieel met bui tengewoon onbetaald verlof. Met het verzoek tot vernietiging van het contract met Janmaat heb ben de schoolbesturen kennelijk gereageerd op een uitlating van staatssecretaris Ginjaar-Maas, in april. Zij zei, toen Janmaat bekend maakte om weer enkele uren aan de beide scholen les te willen ge ven, dat de schoolbesturen moes ten proberen het kamerlid buiten de deur te houden door te probe ren het contract te verbreken dat ze met hem hebben. Janmaat had r enkele uren les te wil- DEN HAAG (ANP) - Vrijwel de gehele Tweede Kamer heeft waar dering voor het nieuwe systeem van salariëring binnen het onder wijs, waarbij niet meer wordt ge sproken van salariëring naar be voegdheid, maar naar functie. Die waardering bleek gisteren tijdens een mondeling overleg over de no ta herstructurering onderwijs-sala- rissen, in de wandeling HOS-nota genoemd, tussen minister Deet- man (onderwijs) en leden van de onderwijscommissie uit de Twee de Kamer. „Niet nodeloos ingewikkeld en niet te fijnmazig", zo beoordeelde de CDA-woordvoerder het plan. De WD noemde het nieuwe sys teem „een stuk doorzichtiger", waarin „iedere onderwijsgevende een duidelijk toekomstperspectief wordt geschilderd". De PvdA'er Konings sprak van een mooi succes en zei te hopen, dat op dit punt de rust in het on derwijsveld is teruggekeerd. „Men sen horen redelijke zekerheden met betrekking hun inkomen te hebben. Dat is een voorwaarde voor goed functioneren", zei hij. Op de onderwijsbonden ABOP, KOV en PCO en ook op het Neder lands Genootschap van Leraren (NGL) deed hij een dringend be roep te komen tot herverdeling van werk via arbeidstijdverkorting. Konings verweet minister Deet- man op dit beleidsterrein een aar zelend optreden. len gaan geven om „meer contac ten te kunnen onderhouden met de Nederlandse jeugd". Ginjaar-Maas vond dat „we bui tengewoon voorzichtig moeten zijn met mensen toe te laten in scholen die erop uit zijn leerlingen te ver giftigen met racistische ideeën". BELASTINGFRAUDETEAM - De Rijks Belastingdienst in de pro vincie Gelderland heeft de primeur van een speciaal onderzoeks- en re chercheteam bestaande uit belas tingambtenaren, dat zich gaat be zighouden met de bestrijding van belastingfraude. Gelderland is daarmee de eerste provincie in ons land die een frau deteam bezit. Het ligt in de bedoe ling dat ook andere provincies een dergelijk team krijgen. Nieuw ziektekostenstelsel bezwaarlijk' genoemd Oud-r nister De Geus (foto anp» wat al ol niet haalbaar was, maar door eigen opvattingen over goed en kwaad. „Dit vloeit waarschijn lijk voort uit de moralistische en zelfs absolutistische ideeën over internationale vragen die in ons land opgeld doen", aldus De Geus. In de bij het proefschrift beho rende stellingen uit hij kritiek op de synode van de Nederlands Her vormde Kerk. Hij wijst erop dat de synode in 1956 nog „op juiste wij ze" de scheiding tussen kerk en staat handhaafde en dat daarvan bij de pastorale brief (in november 1980) over de kernwapens is afge weken. De Geus zegt die gewijzig de synode-opstelling „te betreu- AMSTELVEEN (ANP) - De Zie kenfondsraad heeft grote bezwa ren tegen het door staatssecretaris Van der Reijden (volksgezond heid) voorgestelde stelsel van ziek tekostenverzekeringen. Dit blijkt uit een ontwerpadvies dat de raad aanstaande donderdag behandelt. De commissie die het advies heeft opgesteld, vergadert er overi gens nog een keer over voor don derdag, zodat wijzigingen in het ontwerp niet zijn uitgesloten. De staatssecretaris wilde een 'drietraps-raket', bestaande uit een volksverzekering, een verplichte verzekering met gelijke premies voor iedereen en een - vrijwillige - aanvullende verzekering. Het ontwerpadvies noemt ver schillende bezwaren: het particu liere karakter van de verplichte verzekering, de voorgestelde ver deling van de verstrekkingenpak ketten over de drie verzekerings- vormen en de forse lastenverho ging voor met name gezinnen met kinderen die nu via het zieken fonds verplicht zijn verzekerd. De raad heeft ernstige twijfels over de maatschappelijke aan vaardbaarheid van het door de staatssecretaris ontworpen stelsel. Het huidige stelsel moet volgens de raad meer geleidelijk worden aangepast. De hele raad is het er over eens, dat op korte termijn ingrijpende veranderingen nodig zijn wegens de problemen in de vrijwillige en de bejaardenverzekering. De raad adviseert de bejaardenverzekering op te heffen en de verzekerden over te hevelen naar de verplichte verzekering (nu alleen voor werk nemers). De vrijwillige verzekering zou moeten worden gesloten voor 65- jarigen die voor die tijd particulier verzekerd waren. Die zullen dan in de particuliere verzekering moeten, blijven. Op dezelfde manier zullen verplicht verzekerden in de ver plichte verzekering moeten blijven als ze 65 worden. Ook uit het huidige bestand vrij willig verzekerden (1,5 miljoen) moeten volgens het advies nu al groepen naar de verplichte verze kering worden overgeheveld: vrij willig verzekerde gehuwde bejaar- Confessioneel klein linies samen op pad DEN HAAG (GPD) - Met ingang van vandaag spreken de groep Scholten-Dijkman en de Evangeli sche Volkspartij in de Tweede Ka mer zo veel mogelijk met één mond. Hoewel zij juridisch ge scheiden blijven, gaan mevrouw Ubeis-Veen (EVP) en de heren Scholten en Dijkman „praktisch één fractie vormen". Een nog verdergaande samen werking in de toekomst is niet uit gesloten. De voormalige CDA-dis- sident Jan Nico Scholten hoopt op een federatieve samenwerking tus sen EVP, Scholten-Dijkman, de Europese Groenen en liefst ook de PPR om bij de Tweede-Kamerver kiezingen van 1986 met één geza menlijke lijst te kunnen uitkomen. Scholten wil een bundeling tot stand brengen van al die mensen die sinds 1968 het CDA (of de voor gangers daarvan) hebben verlaten. Op een persconferentie legde Ubels-Veen gisteren uit dat de nu tot stand gekomen samenwerking voor de hand ligt „omdat zij (Scholten-Dijkman) om dezelfde reden uit het CDA gestapt zijn als Al een paar maanden lang voe ren EVP en Scholten-Dijkman we kelijks overleg over de punten die op de Tweede-Kamer-agenda staan. Het is de bedoeling dat by de meeste onderwerpen een van de drie kamerleden namens beide fracties het woord zullen voeren. Alleen bij zeer grote onderwerpen zoals de algemene beschouwingen of een kruisrakettendebat, spreken zij ieder voor zich. Alle departementale onderwer pen zullen gelijkelijk over de drie kamerleden worden verdeeld. Zo doet Scholten het buitenlands be leid, behandelt Dijkman de volks huisvesting en spreekt Ubels over emancipatie. De twee fracties heb ben bovendien besloten hun mede werkers in een ploeg samen te voe gen en zy zullen voor gemeen schappelijke rekening één sociaal- economisch deskundige aantrek ken. Beide partijen blijven verder or ganisatorisch zelfstandig. „De EVP beroept zich op het EVP-pro- gramma en wij ons op het CDA- programma, dat door de CDA-frac tie niet wordt uitgevoerd", aldus Scholten. Broers raken hun verzameling reptielen kwijt GRONINGEN (ANP) - De kanton rechter in Groningen heeft giste ren twee broers uit Leek schuldig verklaard zonder oplegging van straf. Wel heeft hij hun verzame ling van meer dan 4700 reptielen verbeurd verklaard, die vorig jaar mei in hun woning in beslag is ge nomen. Het gaat om enige honderden krokodillen, kaaimannen, wurg- en gifslangen, schildpadden, kikkers, varanen en leguanen, die de broers er in twee aangrenzende rijtjeswo ningen aan de Van Panhuyslaan in Leek op na hielden. De officier van justitie had 3650 gulden boete geëist, wegens overtreding van de plaatselijk politieverordening en de Wet Bedreigde Uitheemse Dier soorten. De dieren werden in mei vorig jaar in beslag genomen, na herhaal de klachten van omwonenden. Zij zijn intussen ondergebracht in Blijdorp, Artis en het Noorder Die renpark in Emmen. De broers heb ben hoger beroep aangetekend en tevens beroep aangetekend bij de Raad van State om hun collectie huisdieren terug te krijgen. ADVERTENTIE den die recht hebben op premiere ductie, bejaarden die geen premie reductie krijgen maar die voor hun 65ste verplicht waren verzekerd en vroeggehandicapten met een aaw- uitkering. Over de vraag of ook de vrijwillig verzekerde bijstands moeders onder de verplichte verze kering moeten worden gebracht, bestaat geen eenstemmigheid. Als deze adviezen Worden opge volgd blijven er in de vrijwillige verzekering één miljoen verzeker den over: rijksambtenaren en on derwijzers met een inkomen bene den de loongrens, gezinsleden van beroepsmilitairen, zelfstandigen en niet verplicht verzekerde uitke ringstrekkers. Het percentage be jaarden zou zakken van 17,6 naar 8 procent. Een vurehouten stelling als: STUDIEBOEK Vraag de ideeënfolder en prijslijst gratis! Lelden - Herenstraat 39, Telefoon 071 - 12 11 41

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5