c 'Meer harttransplantaties voor ons geen probleem' Klam Handje en Stalen Zenuw Verlaging van onroerend- goedbelasting vastgesteld Stichting Eurótransplant levertorganen Eurotransplant verbreedt werkterrein steeds meer DINSDAG 26 JUNI 1984 Leiden LEIDEN - Niet alleen de hart- chirurgische afdeling van het Leids academisch ziekenhuis, maar ook de Stichting Euro transplant in Leiden heeft een belangrijke rol gespeeld bij de harttransplantatie die afgelo pen zaterdag in in het acade misch ziekenhuis Dijkzigt in Rotterdam werd uitgevoerd. Door bemiddeling van Euro- transplant heeft het medisch team over een passend ruilhart kunnen beschikken. door Saskia Stoelinga Hoewel het ging om de eerste harttransplantatie in Nederland, was het niet de eerste keer dat Eu rotransplant een hart kon leveren. Dat gebeurde al in 1980. Een Ne derlands hart, afkomstig van een verkeersslachtoffer, werd toen overgebracht naar Engeland en ge transplanteerd bij de 46-jarige Do rothy Hayward. De grafieken van Eurotransplant geven zelfs aan dat er de eerste drie maanden van dit jaar al vijf harten bij Nederlanders zijn verwijderd ten behoeve van transplantaties in het buitenland. De harten werden overgevlogen naar diverse medische centra in Europa. In Engeland wordt niet moeilijk gedaan over de naam van de ont vanger. De patiënt komt breed uit gemeten met naam en toenaam in de krant. Ook wordt daar de naam van de donor, veelal verkeers slachtoffers, in de meeste gevallen niet verborgen gehouden. In Ne derland gaat dat - tot het moment dat bepaalde journalisten er achter komen en menen dit wel te moeten publiceren - anders. Onder strikte geheimhouding wordt er hier aan zo'n bemiddeling gewerkt. De me disch adjunct-directeur van Euro- transplant, G.G. Persijn, tevens voorzitter van de werkgroep Do norwerving, vertelt waarom. Nieuwsgierig "Geheimhoudingsplicht. Wij vinden dat eigenlijk vanzelfspre kend. Waarom moet de laatste daad van solidariteit aan de grote klok worden gehangen? En ik meen zelfs dat men in Engeland al weer van die openhartigheid is be komen. Want wat heb je er eigen lijk aan? De nieuwsgierigheid van het publiek wordt even bevredigd; een soort nieuwsgierigheid waar nabestaanden en de ontvangers niets aan hebben. Het moment waarop zoiets be kend zou kunnen worden ge maakt, komt ook heel ongelegen. De ene familie is nog verwikkeld in het verlies van een dierbaar ie mand, terwijl de andere familie in spanning leeft of het transplantaat wel zal aanslaan. Daar moet geen publiciteit tussenkomen. Ik spreek uit ervaring, want ik heb een fami lie gezien die dat wel is overko men. Daar ben ik erg van ge schrokken. Bij harten schijnt zoiets trouwens meer te spelen dan bij andere organen. Niet on verklaarbaar natuurlijk, maar bij een bloedtransfusie zal niemand vragen naar de naam van de donor. Nee, ook als de ontvanger zelf zou willen weten wie de donor was, zou ik persoonlijk de grootst moge lijke voorzichtigheid willen be trachten. Hetzelfde geldt voor de andere partij. Er bellen wel eens ouders, die een kind hebben verlo ren en toestemming hebben gege De specialiteit van de Stichting Eurotransplant, die werk zaam is in West-Duitsland, Oostenrijk, België, Luxemburg en uiteraard Nederland, is de uitwisseling van nieren. In de bijna zeventien jaar van haar bestaan heeft zij gezorgd dat ruim 11000 donor-nieren goed terecht kwamen. Maar het systeem van Eurotransplant wordt de laatste tijd ook meer en meer gebruikt om hoornvliezen, levers, harten en soms ook een alvleesklier een goede bestemming te geven. In feite is het werk van Eurotransplant'heel simpel. In een computer zijn gegevens opgeslagen van mensen die een nieuw orgaan nodig hebben. Komt er zo'n orgaan be- -schikbaar dan worden de gegevens van dit donor-orgaan vergeleken met de gegevens in de computer. Er rolt dan een lijst met namen uit bij welke ontvanger het beschikba re orgaan het beste zou passen. Dat hangt af van de bloed en weefselgroepen. ven voor het 'hergebruik' van de nieren, met de vraag of de trans plantatie is gelukt. Dat vind ik al een hele moeilijke kwestie. Geluk kig heb ik steeds nog naar eer en geweten kunnen zeggen dat het goed is gegaan. Maar hoe zouden die mensen reageren als dit niet het geval was? Iets anders is als de betrokkenen zelf de publiciteit zoeken, dat kun nen wij niet tegenhouden. Ik zal ze daar ook niet op aankijken. Wij - de mensen van Eurotransplant en alle andere betrokkenen - proberen in elk geval tot in de lengte van dagen de privacy van de donors en de ontvangers niet te schenden". Hersenletsel De toestemming om organen te verwijderen, hoe verloopt die? "Ik dacht we in Nederland inmiddels zover waren dat iedereen wel weet dat men geen verkeersslachtoffer zal laten overlijden, omdat men zit te springen om bijvoorbeeld een hart. Nee, zo werkt dat niet. Als de behandelende artsen al het moge lijke hebben gedaan voor een pa tiënt en tot slot de hoop hebben op gegeven omdat er werkelijk niets, maar dan ook niets meer mogelijk is, wordt de transplantatie-coördi nator ingeschakeld. (Het gaat hier vaak om patiënten met hersenlet sel opgelopen bij een ongeluk, waarvan de vitale organen nog in tact zijn. Deze coördinator controleert al les nog een keer en nadat de dood door onafhankelijke neurologen is vastgesteld en vastgelegd, volgt pas de orgaandonor-procedure. Als vragen als: draagt de patiënt een codicil en/of geven de ouders toe stemming met 'ja' kunnen worden beantwoord, dan gaat een team aan werk om het betreffende orgaan of organen, (in sommige gevallen wordt het hele lichaam ter beschik king gesteld), te verwijderen. Voor alle duidelijkheid; het donorteam werkt volstrekt onafhankelijk van het transplantatieteam. Zij kunnen en mogen elkaar niet beïnvloe den". Een hart kan, in tegenstelling tot een nier die 48 uur kan worden be waard, slechts zes tot zeven uur worden goed gehouden. Daarom moet in vlug tempo het donorhart worden verwijderd. Intussen wordt in het weefseltyperingslabo- ratorium nagegaan of de ontvanger geen antistoffen heeft die gericht zijn tegen het donororgaan. Op dit moment kan men dat binnen drie uur bepalen. Er zijn nu eenmaal verschillen in de mate waarin een vreemd orgaan wordt getolereerd. Tekort Waar Persijn zich eigenlijk de meeste zorgen over maakt, is het beperkte aantal donoren. "Voor ons maakt het eigenlijk niets uit als het aantal harttransplantaties in Nederland zou worden opgevoerd. Adjunct-directeur G.G. Persijn: "Geheimhoudingsplicht vinden wij eigenlijk vanzelfsprekend". Wij kunnen dat heus wel aan. Ons succes hangt echter af van de be reidheid van iedereen om via een codicil zijn organen beschikbaar te stellen. Als ik u vertel dat er op dit moment voor niertransplantaties een wachtlijst van bijna 5000 pa tiënten is en voor hoornvlies er ze ker 250 wachtenden zijn, zegt dat, denk ik, genoeg". VALPARTIJ - Een 18-jarige Lei- denaar moest gistermorgen om streeks tien uur met een gebroken sleutelbeen en kneuzingen naar het AZL worden gebracht nadat hij op de splitsing Haagweg/Rijn- zichtbrug met zijn brommer was geslipt en ten val kwam. Beenakker waarschijnlijk rector- magnificus LEIDEN - Prof.dr. J.J.M. Beenak ker, hoogleraar in de experimente le natuurkunde aan de subfaculteit sterrenkunde en natuurkunde, zal naar verwachting per 1 september 1985 rector-magnificus worden van de Leidse universiteit. Hij volgt daarmee de huidige rec tor prof dr. A.A.H. Kassenaar, die te kennen heeft gegeven bij het af lopen van zijn huidige termijn af te willen treden. Beenakker (58), werkzaam bij de vakgroep moleculaire natuurkun de, staat op de voordracht van het college van decanen. De universi teitsraad is gisteravond in alle be slotenheid gehoord over de voor dracht. De Kroon neemt de uitein delijke beslissing. Het is niet ge bruikelijk dat zij afwijkt van de door college van decanen gedane voordracht. Zakkenrollers beroven man LEIDEN - Een 52-jarige man uit Israël is gistermiddag omstreeks tien over vijf op het perron van het Leidse station beroofd door zak kenrollers. Gestolen werden vijf honderd Amerikaanse dollars en voor ongeveer honderdvijftig gul den aan Nederlands geld. De man werd vermoedelijk bestolen toen hij op het punt stond om in de trein naar Schiphol te stappen. Diefstal bij SSR LEIDEN - Uit een kamer van de studentenvereniging SSR, geves tigd aan de Hogewoerd, is in het afgelopen weekeinde voor onge veer tienduizend gulden aan ge reedschap gestolen. Het gereed schap was eigendom van een aan nemer die in het pand bezig was met werkzaamheden. Volgens de politie is de dader met behulp van een valse sleutel binnengekomen. Nieuwe secretaris emancipatieraad DEN HAAG (ANP) - Drs. F.T.E. van Hoorn (45) is met ingang van 1 juli benoemd tot secrtaris van de Emancipatieraad. Zij is weten schappelijk medewerker bij de dienst sociaal-wetenschappelijk onderzoek van de faculteit der so ciale wetenschappen aan de Rijks universiteit in Leiden. Van Hoorn studeerde in Leiden sociale- en organisatiepsychologie. Zij had als speciale taak bij de uni versiteit de coördinatie van de werkgroep arbeidsvraagstukken en welzijn. Een aantal jaren is zij voorzitter geweest van de emanci patiecommissie van de Leidse Uni versiteit. ADVERTENTIE 1982 SAINT- IVÉRAN Een bijzonder lichte, witte cDelcavê wijn gedistilleerd Tel. f015)569324 LEIDEN - De kans is groot dat de Morspoortbrug nog dit jaar wordt afgesloten. Afsluiting is alleen te voorkomen als er voor "enkele tienduizenden guldens" reparaties worden verricht, voordat begin 1985 begonnen wordt met de ver nieuwing van de in een deernis wekkende toestand verkerende brug. De winkeliersvereniging 'De Morsstraat' is fel gekant tegen een afsluiting. "Het ziet er wel naar uit dat de brug voor auto's moet worden af gesloten", zegt Ph. Woltering, bij de gemeente verantwoordelijk voor het onderhoud van de brug gen. "Als de brug net zo hard achteruit blijft gaan als nu dan moet er iets gebeuren. En dat kan afsluiting zijn, maar ook een vrij grote reparatie". Afsluiting Morspoort brug lijkt onvermij delijk De Morspoort is al vrijwel geheel ontmanteld. De bovenbouw is in april gedemonteerd, omdat die na genoeg geheel was verrot. Maar ook met de fundering en de leunin gen is het niet al te best. Volgens Woltering kan de brug nog open blijven al dreigt instortingsgevaar. "We houden het geheel nauwgezet in de gaten", vertelt hij. De enige mogelijkheid brug open te houden tot de grote opknapbeurt, begin volgend jaar, is het vervangen van de fundering. In het onderhoudsbudget voor de bruggen is voor een dergelijke re paratie geen geld en het is maar de vraag of B en W bereid zijn veel geld uit te geven voor zo'n relatief korte periode. Als het aan de Morsstraat-winke- liers ligt, zal de gemeente dat geld wel moeten uitgeven. In een brief aan B en W eisten zij vorige week dat "de Morsstraat en omgeving via de bestaande route volledig be reikbaar blijft voor alle verkeer". Afsluiten van de brug voordat de vernieuwing begint, "is voor ons uit economisch oogpunt totaal on aanvaardbaar", aldus de nering doenden. WD: huurders zwaarder aanslaan De Morspoortbrug is onlangs al ontdaan van zijn bovenbouw, die nagenoeg geheel was verrot. De situatie aan de onderkant van de pijlers is evenmin rooskleurig zoals de foto links laat zien. Een foto die overigens vorig jaar september is gemaakt. ifotos Holvast* de laa8 LEIDEN - B en W van Leiden heb ben de definitieve verlaging van de onroerend goedbelasting (OGB) met terugwerkende kracht per 1 ja nuari 1984 vastgesteld. Afhankelijk van de getaxeerde waarde van de woning is de verlaging meer of minder. Is de woning bijvoorbeeld op 150.000 gulden getaxeerd, en bewoont de eigenaar ook die wo ning, dan is de verlaging 28 gulden per jaar. De verlaging is vrij simpel te bere kenen. Per 3.000 gulden getaxeer de waarde gaat de OGB voor de ei genaren met vier dubbeltjes om- de gebruikers per 3.000 gulden met 16 cent. De eigenaar, die tevens gebruiker is, bedraagt de verlaging 56 cent per 3.000 gul den. PvdA-wethouder Bordewijk (financiën) deelde dat gisteravond mee tijdens een gecombineerde vergadering van diverse raadscom missies over de woonlasten. In een vorige vergadering had hij al mee gedeeld dat de verlaging er aan kwam. De OGB kwam gisteravond ook nog op een andere manier ter spra ke. De WD'er Van der Nat maakte duidelijk dat wat zijn partij betreft de gebruikers (huurders) meer moeten gaan betalen en de eigena ren minder. Hij wees op het feit dat de verhouding in Leiden scheef lag vergeleken met de rest van het land. In Leiden betalen de eigena ren ruim drie keer zoveel OGB als de gebruikers, in de rest van het land is dat maar tweemaal. Van der Nat wil dat die verhouding vol gend jaar wordt veranderd. De rest van de raadsleden leek echter wei nig te voelen voor een dergelijke verandering, omdat die de woon lasten verder zou verhogen. En de vergadering van gisteravond, en twee eerdere vergaderingen, waren juist belegd om oplossingen te zoe ken voor dit probleem, waar vele huishoudens mee kampen. Overigens bleek ook gisteravond weer, evenals tijdens de vorige ver gaderingen, dat de gemeente wei nig kan doen aan die woonlasten. Het leeuwedeel, 95 procent, wordt bepaald door het rijk. Het restant is een zaak waar de gemeente enige invloed op kan uitoefenen. Waarborgsommen Een voorbeeld daarvan zijn de waarborgsommen die huurders moeten betalen aan de verhuur ders. Meestal is dat een maand huur, die bij beëindiging van het huurcontract teruggegeven wordt. PvdA-wethouder Eikerbout (volkshuisvesting) vertelde dat de federatie, waarbij alle Leidse wo ningbouwverenigingen zijn aange sloten, de rente over de waarborg sommen gaat bijschrijven op een rekening. Dat betekent dat de huurders als zij de gehuurde wo- LEIDEN De nieuwe wekker van Klam Handje had op deze ochtend niet gerinkeld. Te laat was hij voor het ontbijt en tijd om zich te scheren had hij ook niet meer. Eenmaal achter het stuur van zijn bescheiden au tootje wreef hij nog maar eens een keer over zijn schuurpapie ren kin: wat zou juffrouw Janny wel niet denken? Niet aan denken nu, hij moest als de bliksem naar z'n werk. Maar welke handeling hij ook uitvoerde, z'n auto was niet in beweging te krijgen. Alleen de ruitewissers bewogen. Het leek wel alsof die dingen hem bespot ten. Rennend ging Klam Handje even later naar het station. Van de zenuwen klemde hij z'n tasje zo hard onder z'n arm dat de bo terhammen met jam een huwe lijk aangingen met de boterham men kaas, maar wat deed dat er toe? Als hij maar op tijd was. Hij had nog één minuut, zo zag hij, om de trein te halen. Een kaartje kon hij in de trein wel ko pen. Toen Klam Handje op de treeplank sprong, ging het fluitje van de conducteur: gehaald. Te vreden zeeg hij neer op de bank in een werkcoupé. Alles was van ochtend fout gegaan, maar dit was hem dan toch maar mooi ge lukt. Zijn hoofd begon te knikken als de kop van het speelgoed hondje op de hoedenplank in z'n auto. Langzaam vervaagden de contouren. Een sluimerslaapje deed zijn intrede. Klam Handje zag zichzelf achter de tekstver werker staan. Een glimlach sier de zijn gelaat. Gelukkig zat er niemand anders in de coupé, zo dat niemand het idee kon krijgen naast een halvegare te zitten. Een droge, harde klop wekte hem. Eerst dacht Klam Handje dat de tekstverwerker het begaf, maar dat was niet het geval; een conducteur stond dreigend voor hem, met in zijn rechterhand een kaartjesknipper. Uw kaartje? Klam Handje begon te stotteren en te wapperen met zijn handen, alsof het ruitewissers waren. Geen touw viel er aan vast te knopen, aan dat verhaal van hem. Nog voor Klam Handje ook maar één zin verstaanbaar had uitgesproken, had hij dan ook al een bekeuring gekregen. In de trein zat ook Stalen Ze nuw. Nadat de conducteur Klam Handje had bekeurd was deze jongeman aan de beurt. Kaartje? Hoezo kaartje? Stalen Zenuw had dus geen kaartje, maar dat was ook niet vreemd Stalen Ze nuw had nooit een kaartje. Hij reisde op de bonnefooi. Kreeg hij een bekeuring, dan had hij pech gehad. Stalen Zenuw werd in elk ge val niet warm of koud van een boete. Vrolijk fluitend - When the saints go marchin' in - stapte hij even later over het perron. Klam Handje was uit het veld ge slagen. Gedesillusioneerd stond hij de hele ochtend achter de tekstverwerker. Groot was z'n woede. Zou hij de tekstverwer ker misschien een trap geven? Kale Kip U begrijpt dat dit verhaal is verzonnen, maar dat neemt niet weg dat de beschreven types - Klam Handje en Stalen Zenuw - wel degelijk bestaan. Vertegen woordigers zie je zo nu en dan tijdens een zitting van de kanton rechter. Stalen Zenuwen verschijnen vaker voor de balie; en dat is na tuurlijk ook niet vreemd. Klam me Handjes vinden het vreselijk om een bekeuring te krijgen en zullen er dan ook alles aan doen om deze smet op hun fonkelwitte blazoen weg te werken. Stalen Zenuwen laten alles op z'n be loop. Ze zien wel. Reizen zonder kaartje be schouwen ze als een sport. Ze proberen vanzelfsprekend wel om geen veroordeling te krijgen. Bedenken desnoods een smoes; je kunt tenslotte maar nooit we ten. Zo zei de jongeman die gister ochtend werd veroordeeld tot een boete van 225 gulden dat je van een kale kip toch geen veren kon plukken. Waarop de rechter antwoordde dat hij dan niet met de trein moest reizen "Een kale kip moet gewoon in z'n hok blij- ning verlaten de waarborgsom en de jaarlijks bijgeschreven rente (zo'n vijf procent) terugkrijgen. Vooral de SP en PPR/PSP hadden hierom gevraagd. Het CDA-raadslid Van Zijp pleit te voor meer verschillen in de verontreinigingsheffing die aan het Hoogheemraadschap moet worden betaald. "De samenwonen den worden gestraft", zei hij, ver wijzend naar de grondslag waarop de heffing is gebaseerd. Een alleen staande betaalt nu ruim vijftig gul den. Twee of meer mensen die sa menwonen betalen driemaal dat bedrag. Juist de samenwonenden zouden door deze verdeling zwaar der worden getroffen. Eikerbout was best bereid de zaak aan de orde te stellen in het Hoogheemraadschap via de Leidse vertegenwoordiging daarin. Hij waarschuwde er echter wel voor dat grote gezinnen dan zwaarder getroffen zouden worden. Een ver der verschil betekent volgens Ei kerbout dat al naar gelang het aan tal bewoners meer verontreini gingsheffing wordt geheven. Maar dat ging Van Zijp weer te ver. Hij wil dat er drie bedragen komen: voor alleenstaanden, voor samen wonenden en voor gezinnen van drie r Stevenshof Een pleidooi van PPR-raadslid Van Lint, mede namens de PSP, voor de bouw van energiezuinige woningen in Stevenshof werd voorlopig door wethouder Eiker bout afgewezen. Van Lint wees op een project waarbij luchtverwar- ming werd toegepast. Daardoor werd de huur wel 42 gulden per maand hoger, maar daalde de ener gierekening in datzelfde tijdsbe stek met 91 gulden. Maar Eikerbout zag daar voorlo pig niets in. Hij zei dat de belang stelling voor de veertien energie zuinige woningen, die op dit mo ment in de binnenstad worden ge bouwd, zeer gering is. Bovendien is het maar de vraag of het project waarop Van Lint doelde wel zal slagen "Je kunt wel op grote schaal gaan experimenteren, maar als het dan mislukt, zijn de gevol gen ook groot", aldus Eikerbout. SCHRIJFAVOND - De Leidse werkgroep van Amnesty Interna tional organiseert vanavond weer een schrijfavond voor gewetensge vangenen Vanaf half acht in de Bevrijdingskerk en vanaf acht uur in de Vredeskerk kan worden ge schreven voor een docent in Peru, een journalist in China en een ju rist in Syrië.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3