c D- 'Asfaltjeugd' in vicieuze cirkels 8,21% Orden breken met General Electric Hulpverlening verloopt maar moeizaam OMHOOG OF OMLAAG, DAT BLIJFT DE VRAAG. Crisis op Antillen komt erg ongelegen DINSDAG 26 JUNI 1984 Varia Van 1 augustus 1985 af zal op een aantal scholen een speciaal onderwijsprogramma worden opgezet voor jongeren van 15 en 16 jaar die min of meer uit de boot zijn gevallen. Dit plan maakten staatssecretarissen Ginjaar-Maas en Van Leijen- horst twee weken geleden be kend. Het gaat om zoge noemde 'randgroepjongeren' of 'asfaltjeugd'. Jongeren waarin de hulpverlening en het onder wijs nauwelijks DEN HAAG (GPD) - In de sportzaal zijn ze ontspan nen aan het werk met glimmende halters en strakge spannen trekveren. Ze kunnen overleven in de bossen van de Ardennen, drie dagen boomwortels eten in het legergroen. Maar een formulier van de sociale dienst is te moeilijk. Belastingen, huursubsidies en parkeerboe tes zijn produkten van een veel te ingewikkelde samen leving. Een wereld vol instanties in kantoorpaleizen, waar ambtenaren achter kogelvrij glas beschikken over hun lot. Met dunne draadjes hangen ze aan de onderkant van de maatschap- pij, niet wetend, niet begrijpend. Zo nu en dan krijgen ze slecht afge stemde hulp. De randgroepen. De onderste laag. De nomaden van de stadsjungle. Ze trekken in groepen van wijk naar wijk, van afbraak naar afbraak. Werkloos, slecht opgeleid, vaak met een strafblad en alle mogelijke andere ellende die 'ook al in de familie zat'. "Er zijn veel verschillende instanties die de mensen kunnen hel pen. Wij proberen de contacten te leggen tussen probleemgevallen en de eerstelijns hulpverlening. Wat we hier doen, is dus eigenlijk nul- lijns hulpverlening", zegt Viktor van Gorkum, welzijnswerker in een Haags project voor randgroepen. 'Hulp of over de heining' is de veelzeggende naam van wat er in een nieuw pand in een oude stadsbuurt gebeurt. Het wel- zijnsjargon ontbreekt er niet: hulpverleners heten 'werkers die stukjes werk ontwikkelen', voor zieningen zijn 'hoogdrempelig' en de mensen heten klanten: het zijn de groepen die al generaties lang aan de onderkant bungelen. Mensen die slecht wonen, geen werk hebben en nauwelijks op leiding, mensen met alcohol- en drugsproblemen en relatiepro blemen, die tegelijkertijd in een sociaal isolement zitten. Hun schoolcarrière ontspoort al in de eerste jaren. Na een slechte lagere schooltijd komt er van een vervolgopleiding of het vindén van een baan niet veel te- recht. Vertier is knokken, bier en drugs. Elke zondag zitten er dui zenden jongeren in op kooien ge lijkende delen van de voetbaltri bunes. Als vee worden ze per trein aangevoerd. De Centrum partij vindt er een vruchtbare voedingsbodem voor simpele, rechtlijnige en onzinnige in stantoplossingen voor alle al eer der genoemde problemen. drag, worden aangezet tot het volgen van een cursus. De moge lijkheid om onderwijs te volgen, moet dichtbij zijn, drempelloos maar niet vrijblijvend en vanuit een praktische aanpak. De theorie komt later wel. Of, zoals Van Gorkum het uitdrukt:, "Ze moeten eerst iets maken. En dat mag niet te moeilijk zijn: het moet lukken. Bij die cursussen kom je allerlei problemen tegen. Komen ze bij je en vragen ze: het is toch niet erg als ik een paar weken of een maandje van de op leiding wegblijf? Dan moeten ze dus een straf uitzitten". Opleiding Alcohol-, drugs- en relatiepro- Kleine Schaal blemen zijn vaak een gevolg van slecht wonen en een sociaal iso lement. Dat komt weer door het niet kunnen vinden van werk, wat weer samenhangt met het gebrek aan opleiding. Een slech te opleiding is het begin van het door Ben Rogmans einde. Van Gorkum: "Ze komen vaak al op een te laag niveau van de basisschool af. Ondanks alle vernieuwingen binnen het on derwijs zitten ze op scholen in de oude binnensteden nog steeds met grote groepen en onderwij zers .die al blij zijn als ze orde kunnen houden". Het plan van minister Deet- man (onderwijs) óm volgend jaar acht miljoen gulden uit te trek ken voor extra onderwijs aan randgroepjongeren van 15 en 16 jaar wordt bij 'Hulp of over de heining' met gemengde gevoe lens ontvangen. Scholing is no dig, maar in scholen is het plan gedoemd te mislukken. Bij scholing moet men zich niet voorstellen dat de randgroe pen op eigen initiatief met tassen vol boeken naar de avondschool gaan. Eerder dat er in het wijkge- bouw voor randgroepjongeren behalve recreatie- en sportruim- ten ook werkplaatsen en docen ten zijn voor timmerlieden en au tomonteurs. Alleen dan kunnen mensen die vervallen zijn tot ne gatief (apatisch of agressief) ge- 'Hulp of over de heining' heeft voorbeelden van redelijk ge slaagde onderwijsprojecten op kleine schaal. Van Gorkum: "Als je de mensen eindelijk aan hun verstand hebt gebracht dat het toch wat duur rijden is zonder rijbewijs, met al die bekeurin gen, krijgen we het voor elkaar dat ze de verkeerStheorie in een groepje gaan bestuderen. En dal we voor enkelen een mondeling theorie-examen aanvragen, war daarin zit 'm vaak het probleem Ooit heeft een groepje met r< delijk succes gepoogd het hore cavakdiploma te halen. Momen teel probeert men voor de i sen met een Scheveningse ach tergrond de visvakopleiding zo aan te passen, dat enkele jonge ren over één of twee jaar een ei gen vishandel kunnen drijven. De schaal waarop dergelijke din gen gebeuren, is echter klein. In de Haagse timmerwerkplaats heeft men momenteel twee, en in de garage drie cursisten. De op leidingen zijn echter pas enkele weken geleden begonnen. 'De werkers' zullen zich nog behoor lijk moeten inspannen om de groepen op volle sterkte te krij gen. 'Hulp of over de heining' helpt met alles, van rijbewijzen en be lastingaanslagen tot complete programma's voor body-buil ding en overlevingskampen. Ge constateerd wordt dat de gewone hulpverlening is versnipperd, dat er geen sprake is van integra le hulpverlening. En dat de nor male hulpverlening voor de randgroepen is gedoemd te mis lukken. Alle problemen hangen met elkaar samen. Werk is er niet, uitkeringen worden lager. Centrumpartij De eerste contacten met justi tie ontstaan bijna automatisch, na een knokpartij of rijden zon der rijbewijs. Wat is hulp in zo'n wereld? Nette en oppassende burgers zullen het nooit worden. Wordt er bij de sociale dienst weer een ambtenaar over de ba lie getrokken of krijgt-ie een paar telefoons op z'n kop. Een week later zijn de ruiten wat dikker, zit de ambtenaar wat verder weg. Neem Willem nou. Hij komt thuis en ziet twee politiewagens voor de deur staan. Zijn zwager zit in een van de wagens. Willem maakt het autoportier open en vraagt wat er aan de hand is. Zwager legt uit dat-ie gearres teerd is. Willem gaat in debat met een agent, uiteraard op een niet al te vriendelijke toon. Komt er een andere agent aan, die denkt dat zijn collega wordt bedreigd. Willem krijgt een flinke stomp. Hij slaat meteen terug en vijf mi nuten later is er een gigantische knokpartij tussen drie families en de politie. Nu moet Willem voorkomen. Voor de eerste keer. De politie heeft bij hem voor goed afgedaan. In de randgroepen stemt een relatief groot deel van de mensen op de Centrumpartij. Van Gor kum: 'De mensen hier hebben niet het vermogen om met vreemden om te gaan. Velen van hen hebben in de oude stadswij ken rare dingen meegemaakt met buitenlanders. Een Turk op de derde verdieping doet zijn was in een teil met water. Als de was klaar is, giet hij het water ge woon op de keukenvloer, net als hij thuis in Turkije deed. Het wa ter komt met bakken tegelijk bij de benedenburen naar binnen. Na verloop van tijd komt er een ambtenaar van de gemeente die de man uitlegt hoe het wel moet. de sociale dienst is te moeilijk Die man wist ook niet beter. Maar het contact tussen de fami lies op de tweede en die op de derde verdieping wordt niet meer hersteld. De sfeer blijft be dorven. De problemen worden wel gesignaleerd, maar alleen door de verkeerde mensen'. Mooie babbels En zo ontstaat een groep waar maar weinig mee te beginnen valt. Vuil werk is er niet meer of wordt geautomatiseerd. Het ar beidsethos blijft echter in stand, mooie babbels van mensen die werk hebben en zeggen dat dat niet zaligmakend is ten spijt. Van Gorkum: 'Als je drie jaar werk loos bent en je geld verdwijnt in de gleuf van de flipperkast, als je drie jaar lang met je ene arm biertjes naar binnen giet en met de andere aan de hendel van de fruitautomaat staat te trekken, dan wil je wel werken. Het is veel te duur om op die manier werk loos te zijn. Als 't effe kan zijn die jongens aan het klussen. Zwart natuurlijk. Anderen zakken weer weg in een verschrikkelijke apa thie, soms ook door het voortdu rende gebruik van soft-drugs. Het kost veel moeite om ze daar uit te halen'. De randgroepen. Over tien jaar heten ze weer anders, maar het zijn dezelfde mensen. Gevangen in vicieuze cirkels die leiden tot apathie of agressie. Van Gor kum: 'De meeste mensen heb ben een onbestemd gevoel van angst. Ze zitten zo onveilig als de pest voor wat de buitenwereld al lemaal met ze uithaalt'. ADVERTENTIE Kapitaalmarkt- Renterekening. Rentepercentage maand juli. Denkt u dat de spaarrente nog verder omhoog gaat? En wilt u verzekerd zijn van de actuele rente? Profiteer dan van een spaarvorm die de rente op de voet volgt. U kunt al meedoen vanaf f 1.000,-. En hoe langer uw geld op de rekening staat, hoe lager de opnamekosten. Praat er eens NMB BANK DE NMB DENKT MET U MEE. over bij de NMB. WILLEMSTAD - De partij van premier Don Martina, de Movi- miento Antias Nobo, afgekort MAN, staat bloot aan felle kritiek vanwege de interne strijd en het nastreven van eigenbelang die uit eindelijk de val van de regering hebben veroorzaakt. Tragisch, want juist deze partij begon vijf jaar geleden met niets en behaalde grandioze verkiezingsoverwinnin gen met de belofte aan de vriend jespolitiek een drastisch einde te zullen maken. Met schone handen zou deze partij de politiek bedrij ven. De Curagaoenaars kozen mas saal voor de magische uitstraling van de man achter die partij, Don Martina. Vorige week donderdag diende premier Martina het onslag in van de derde regering die door hem werd geleid. Aanleiding was een ultimatum dat een van de leden van zijn partij, parlementsvoorzit ter Roy Markes aan de minister stelde. Het ging om een weinig principiële kwestie. 8000 gulden regeringssubsidie voor een reis van enkele atleten naar Puerto Ri- De Antilliaanse minister-presi dent vond dat zijn partijgenoot de spelregels van de parlementaire democratie had overtreden en drong erop aan Markes uit de partij te zetten. Volgens premier Martina wilde de parlementsvoorzitter hem chanteren omdat Markes graag di recteur wil worden van het Antil- lenhuis in Den Haag. De partij moet rigoureus worden gesaneerd, zo verklaarde Martina. 'Machtsdronken politici', 'baan tjesjagers' en nog meer prominente MAN-figuren zouden moeten ver dwijnen. De Antilliaanse minister president kon niet langer rekenen op een meerderheid in het parle ment. „De kwestie is zo eenvoudig dat het ongelooflijk is", verklaarde Vance James, oppositieleider op Sint Maarten. door Elly Wempe Uit alle maatschappelijke gele dingen kwamen verontwaardigde reacties. Het is duidelijk dat de An tillen zich momenteel geen kabi netscrisis kunnen veroorloven. De komende anderhalf jaar zijn vitale beslissingen te verwachten over de toekomstige staatkundige struc tuur want de status aparte van Aru ba per 1 januari 1986 ligt vast. Voorzitter Elcova van de over koepelende vakcentrale: „Sommi gen van onze politici kunnen de verantwoordelijkheid niet aan. Ze spelen met hun macht". Zijn kri tiek op de politieke spelletjes wordt gedeeld door de zakenlieden die vinden dat politieke instabili teit slecht is voor de handel, om van het aantrekken van nieuwe in dustrieën maar niet te spreken. De ambtenarenvakbond ABVO vindt zelfs dat het democratisch bestel in gevaar is. „De Antillen dreigen dezelfde kant op te gaan als Suriname. Door hun tragische onvermogen om het democratisch systeem goed te laten functioneren geven de politici wapens aan de vijanden van de democratie". De Antilliaanse gouverneur dr. René Roemer consulteert op het ogenblik de partijleiders in het par lement om na te gaan of er een nieuwe regering kan worden ge vormd. Gedacht wordt aan een na tionaal kabinet waarin de grootste partijen van alle zes eilanden verte genwoordigd zijn. Voor de meer derheidspartij op Aruba, de Movi- miento Electoral di Pueblo (MEP) van Betico Croes, dus een uitste kende kans om regeringsverant woordelijkheid op zich te nemen. Polarisatie In verband met de staatkundige veranderingen voor Aruba in de komende jaren moeten deze partij en eigenlijk in de regering worden opgenomen. Onderhandelingen hierover liepen echter steeds vast. Probleem daarbij is de sterke pola risatie tussen Aruba en de overige vijf eilanden. Nog maar drie weken geleden vroeg de Arubaanse politieke lei der in Den Haag om juridische maatregelen en een eventuele op schorting van de ontwikkelings hulp indien de andere eilanden de afspraken van de Ronde Tafelcon- ACHTERGROND ferentie niet zouden nakomen. Met name op Curagao zien de politieke partijen steeds meer problemen in de uitwerking van de afspraken van vorig jaar waardoor de status aparte van Aruba gevaar loopt. Als herformatie op korte termijn niet mogelijk blijkt wordt het kabi net ontbonden en zijn nieuwe ver kiezingen noodzakelijk. Dit is de minst aantrekkelijke oplossing omdat de Antilliaanse bevolking apatisch wordt van het politieke gekonkel en niet langer bereid is naar de stembus te gaan. Urgente maatregelen en belangrijke beslis singen worden daardoor voor lan ge tijd uitgesteld. Partij sanering Vrijwel alle partijen zijn tegen verkiezingen. Alleen de Movimien- to Antias Nobo (MAN) van Don Martina was er in eerste instantie vóór omdat zij de mogelijkheid ge ven de partij grondig te 'saneren'. Vooral de Arubaanse politici zijn nu bang dat de voorbereidingen voor de status aparte stagnatie on dervinden door de val van het ka binet. Op Curasao hebben ver schillende politieke partijen zich gehaast om te zeggen dat de datum voor de afscheiding van Aruba vast staat. Zij halen opgelucht adem als de banden met Aruba kunnen wor den verbroken. Minister Richardson (staatkun dige structuur) geeft toe dat door de politieke onzekerheid en onrust wel vertraging zal ontstaan bij de ontwikkelingen op staatkundig ge bied. Vandaag zou onder zijn voor zitterschap op Sint Maarten het topoverleg beginnen van de cen trale regering met de overige vijf eilanden die overblijven na de af scheiding van Aruba. Curasao, Bo naire, Saba, Sint Eustasius en Sint Maarten zullen dan praten over de onderlinge samenwerking als Aru ba uit het Antilliaanse verband is gestapt. Het rapport-DIP, 'samen of ge scheiden voortbestaan', dient bij dit topoverleg tot leidraad. Een no ta waarin enkele samenwerkings modellen voor de eilanden worden uitgewerkt. In juridische kring luidt de kritiek op dit rapport dat opnieuw het 'eilandelijke denken' wordt gestimuleerd in plaats van dat er wordt gezocht naar een poli tieke structuur die de nationale eenheid bevordert. Dit eilandelijke denken leidde juist tot de controverse tussen Aru ba en Curasao en uiteindelijk tot de afscheidingsbeweging op Aru ba. De juristen voorspellen een uit eenvallen van de vijf eilanden doordat Curasao opnieuw een te overheersende rol krijgt toebe deeld. Een belangrijke voorwaarde voor de samenwerking tussen de vijf eilanden is overigens het soli dariteitsfonds. Een fonds ter dek king van de begrotingstekorten van de kleinste eilanden, die nu jaarlijks geld krijgen van de centra le, overheid. Nederland zal volgens de kleine eilanden moeten garanderen dat zij niet de dupe worden van het uittre den van Aruba. Op alle vijf eilan den is inmiddels een motie geratifi ceerd waarin van Nederland een grotere bijdrage aan dit fonds wordt geëist. Tot nu toe heeft de Nederlandse regering steeds vast gehouden aan haar voorstel voor een bijdrage van tien procent. De Nederlandse gelden voor het soli dariteitsfonds worden bovendien afgetrokken van de ontwikkelings hulp aan de Antillen. De eilanden willen echter dat het plafond voor ontwikkelingsgelden dan wordt verhoogd. Zesentwintig orden en congre gaties in de Verenigde Staten hebben hun aandelen van Gene ral Electric verkocht, omdat zij niet in militaire produktie willen investeren. General Electric is een van de grootste kernwapen- fabrikanten in dat land. De orden, waaronder regionale afdelingen van Dominicanen en Franciscanen, hadden aandelen met een totale waarde van ruim 2,4 miljoen dollar (ongeveer 7,5 miljoen gulden). Ze hebben over een periode van zes jaar gesprek ken met de directie van de fa briek gevoerd. Ook gaven zij op aandeelhoudersvergaderingen via resoluties blijk van hun be zorgdheid. "Als het onmogelijk blijkt, het beleid van een kernwapenprodu cent te veranderen, dan kunnen wij niets anders doen dan onze betrekkingen volledig verbre ken", zei Charles Dahm van de Dominicanen. En zuster Katheri- ne Talbot van de Zusters van Liefdadigheid in New York: "Wij kunnen het als leden van een re ligieuze orde niet verantwoor den, financieel beter te worden Verzonnen. De Amerikaanse ^.uitgeverij Richardson en Snyder (New York) heeft op het laatste ogenblik de publikatie van een boek met gesprekken met paus Johannes Paulus II tegengehou den. De schrijver, Antoni Grono- wioz, bleek de gesprekken hele maal te hebben verzonnen. Omdat de uitgever begon te twijfelen aan het waarheidsge halte van de interviews, stuurde hij een medewerker naar Rome om de echtheid te onderzoeken. Die kwam al gauw tot de conclu sie, dat ze aan pure fantasie wa ren ontsproten. Het boek was al gedrukt. Op de voorpagine stond een foto van de paus en de schrij ver. Die was gemaakt tijdens een audiëntie. Subsidie onzeker sidies van de stad voor zijn socia le werk kwijt te raken, omdat het niet wil voldoen aan de bepaling dat homosexuelen in het perso neelsbeleid niet achtergesteld mogen worden. De nieuwe ver ordening dateert van 1981. Ze is nu ook opgenomen in de con tracten die de gemeente New York afsluit met organisaties subsidie wordt gege- Aartsbisschop John Connor heeft verklaard, dat de kerk lie ver haar opvanghuizen sluit dan haar leer schendt, die homosexu- eel gedrag verbiedt. Hij maakte onderscheid met homosexuele geaardheid. "De kerk probeert wel alle mogelijke bijstand te ge ven aan mensen van die aard". Ook het Leger des Heils loopt gevaar 4,4 miljoen dollar (ruim 13 miljoen gulden) aan gemeentelij ke subsidies te verliezen. Burgemeester Edward Koch ziet nog een kans dat het conflict wordt opgelost. In het contract zou mogen staan, dat ding van de bepalingen niet bete kent, dat de kerk homosexueel gedrag vergoelijkt of aanvaardt. Vrouw. "Toelating van de vrouw tot het kerkelijk ambt is een wezenlijk onderdeel van de gehoorzaamheid aan het evange lie", zegt een studierapport van de Lutherse Wereldbond. "De gelijkheid van de geslachten op grond van de doop is zo wezen lijk, dat de kerk moeilijk kan vasthouden aan een praktijk die daarmee in strijd is". Het rapport verwijst naar het bijbelboek Galaten 3 vers 27 en 28: "Want gij allen, die in Chris tus gedoopt zijt, hebt u met Christus bekleed. Hierbij is geen sprake van Jood of Griek, van slaaf of vrije, van mannelijk of vrouwelijk: gij allen zijn i één in Christus Jezus" Beroepen Opeinde kandidaat Th. Eijsenga Nunspeet, te Polsbroek-Vlist kandidaat S. Jumelet Zeist; aan genomen naar Heerde Tj. Sijtse- ma Harlingen, naar Onstwedde H. Harkema Brakel; bedankt voor Benschop en voor Sprang J. C. Schuutman Zalk. Gereformeerde Kerken: be roepen te Wolvega R. Blaauw Den Burg (Texel). Orgelconcours. In de Haar lemse Bavokerk (Grote Markt) wordt volgende week dinsdag, 3 juli, het 34ste internationale or gelconcours geopend met een concert voor koor, orgel en ande re instrumenten. De Haarlemse componist Wim de Ri/iter heeft het thema voor het concours ge maakt. In de internationale jury zit ook de Nederlander Piet Kee. Bedevaart. Op maandag 16 juli wordt vanuit Noordwijk, Lei den, Den Haag, Delft en Rotter dam een eendagsbedevaart ge houden naar 'Maria's Genade oord' Banneux-Notre Dame in de Belgische Ardennen. Wie be langstelling heeft, kan bellen: in Noordwijk 16706, in Leiden 220146, in Leiderdorp 893621, in Sassenheim 19004, in Lisse 14328, in Rijnsaterwoude 8297 en in Langeraar 2674. Postzegels. In het Bijbels Museum in Amsterdam (Heren gracht 366) is een tentoonstelling geopend onder de titel 'Postze gels en het Heilig Land'. Met postzegels en kaarten geeft deze tentoonstelling een reportage over de geschiedenis van Israel als volk en land. De tentoonstel ling duurt, evenals de tentoon- Israel- Het museum is open vai dag tot en met zaterdag 1 tot 5 uur en op zondag van Bezinning. Het 'Diepgang- centrum' in Hazerswoude heeft voor het seizoen 1984-1985 een bezinningscyclus opgezet onder de titel 'Lijden aan de kerk, de kerk als gave en opgave'. De se rie bestaat uit vijf bijeenkomsten van twee uur. Voor Leiden en omgeving wordt de cyclus ge houden in 'Het Bruggehoofd', Steenschuur 11 Leiden. Belangstellenden kunnen een inschrijfformulier aanvragen bij de administratie van het 'Diep gangcentrum', Rijndijk 108, 2394 AJ Hazerswoude.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13