'Helft Polen ging stemmen' V-Av\VV. Mario Soares zoekt steun van rechts rl Mm m >.K, \Jh Solidariteit: opkomst 57.4% Zoeloeland blijft bij Zuid-Afrika Walter Mondale, een vrouw als 'best man'? Syrische bemiddeling verdeelt christelijke leiders in Libanon Bestand Irak-Iran van twee kanten geschonden Jood krijgt 10 jaar cel Bisschop ontkent massamoord op indianen in Nicaragua tf&rïSS&S rtW4etv ll f IJ. DONDERDAG 21 JUNI 1984 WARSCHAU (AFP/Rtr/DPA/GPD) - De ondergrondse beweging Solidariteit heeft de Poolse regering beschuldigd van vervalsing van de opkomst van de verkiezingen voor de gemeente en provinciale raden van afgelopen zondag. Regeringswoordvoerder Jer- zy Urban verklaarde dinsdag dat 75 procent van de stemgerechtigden is gaan stem men; volgens de tellingen van Solidariteit bedraagt het percentage 57,4. De verboden vakbond had de Polen opgeroepen de verkiezingen te boycotten. Volgens een gisteren gepubliceerd communiqué van de leiding van Solidariteit hebben zondag in War schau 711.000 mensen hun stem uitgebracht. Er waren 1.240.000 persoenen ingeschreven in het kiesregister. Een woordvoerder van Solidariteit verklaarde dat sympathisanten van de illegale vakbond alle stembureaus hebben gecontroleerd, met uitzondering van die in bejaardentehuizen. Deze waren waren niet toegankelijk voor het publiek. Solidariteit heeft een marge van 33.000 stemmen in acht genomen, oftewel 2,6 procent. Dat betekent dat volgens de verboden vakver bond dat het aantal kiezers in War schau niet boven de 60 procent is gekomen. De cijfers van Solidariteit zijn voor tweeërlei uitleg vatbaar. In de eerste plaats wordt ermee beves tigd dat een meerderheid van de kiesgerechtigden aan de verkiezin gen heeft meegedaan, zodat de re gering niets in de weg wordt ge legd de verkiezing voor geldig te verklaren. Aan de andere kant liggen de cij fers onder de 60 procent. Lech Wa lesa had gedreigd zich terug te trekken wanneer de opkomst bij de verkiezingen hoger zou worden dan 60 procent. Dientengevolge verklaarde de pers en regering na de bekendmaking van de officiële cijfers dat Walesa zijn dreigement maar moest uitvoeren. Solidariteit heeft aangekondigd tegen het weekend met meer eigen WASHINGTON (AFP/ANP) - Binnen de Democratische partij neemt de druk op Walter Mondale toe een vrouw te kiezen als kandi daat voor het vice-presidentschap. Het idee, al meer dan een jaar lang gepropageerd door vrouwenorga nisaties in de VS, heeft thans de steun van de leiding van de partij. De argumenten die gehanteerd worden ten gunste van een vtouw als vice-president zijn zowel van ideologische als van strategische aard. Herinnerd wordt onder ande re aan het feit dat de Democrati sche partij veel te lang heeft geaar zeld de Amerikaanse vrouw de po litieke rol toe te kennen die haar toekomt. Het wordt de hoogste tijd, aldus deze voorstand(st)ers, dat dit verzuim wordt goedge maakt. cijfers te komen over de werkelijke opkomst in andere steden en re gio's van het land. ILO De Poolse regering zal het (opge schorte) lidmaatschap van de In ternationale Arbeidsorganisatie ILO ter discussie stellen wanneer een rapport van een onderzoeks commissie van de ILO over de toe stand in Polen openbaar wordt ge maakt. Dit heeft het officiële Pool se persbureau PAP gisteren be kendgemaakt. In de verklaring staat verder dat Polen bereid is de samenwerking met de ILO te hervatten als de aan leidingen worden weggenomen die tot de opschorting van het lidmaat schap door Warschau leidden. Een van die voorwaarden is dat de on derzoekscommissie van de ILO haar activiteiten staakt. Het persbureau PAP heeft be kendgemaakt dat de Poolse dissi dente schrijver Marek Nowakows- ki is ontslagen uit voorlopige hech tenis. Hij zal wel binnenkort te recht moeten staan. De 49-jarige Nowakowski, een van de bekendste schrijvers van Polen, werd in maart gearresteerd op beschuldiging van samenwer- WENEN (RTRJAFPIUPI) - Een Oostenrijkse agent houdt de wacht bij het autowrak dat overbleef na een bomexplosie. De bom ontplofde gistermor gen op het moment dat de 49-jarige Ozen Erdogan. tweede secretaris op de Turkse ambassade, zijn auto bij de ambassade wilde parkeren. Ooggetui gen meldden een oorverdovende knal die onmiddellijk werd gevolgd door een steekvlam. Een politieman die de ambassade bewaakte raakte liep door de explosie ernstige brandwonden op. Ook enkele voorbijgangers raakten gewond, waarvan twee ernstig. De aanslag is in een telefoontje aan een Frans persbureau opgeëist door het 'Armeense Revolutionaire Leger'. Deze organisatie heeft zich eerder verantwoordelijk gesteld voor bomaanslagen in Wenen, Brussel en Lissa bon. De anonieme woordvoerder van de Armeense organisatie, een vrouw, verklaarde in het telefoongesprek dat de aanslag in Wenen be doeld was ter herinnering aan de eerste Armeense aanslag in 1975, even eens in de Oostenrijkse hoofdstad. Drie onbekenden drongen toen de am bassade binnen en schoten de toenmalige ambassadeur, Danis Tunaligil, dood. (foto upii JOHANNESBURG (Rtr/AFP/UPI) De regering van Zuid-Afrika ziet af van haar omstreden plan twee zogeheten zwarte thuislandgebie- den over te dragen aan het aan grenzende koninkrijk Swaziland. Het plan bestond uit het wegge ven van het hele thuisland Kang- wane en een groot gedeelte van Kwazulu, eveneens een thuisland. Het gebied is bijna een miljoen hectare groot en er wonen onge veer een miljoen zwarten. Het Zuidafrikaanse besluit is in Swaziland slecht gevallen. Het kleine koninkrijk, dat ingeklemd ligt tussen Zuid-Afrika en Mozam bique, zou met Ingwavuma, in het noorden van de provincie Natal, een doorgang naar de Indische Oceaan hebben gekregen. Samen met Kangwane, in Transvaal, zou de minder dan 600.000 zielen tel lende bevolking van Swaziland op slag meer dan verdubbeld zijn. Ingwavuma maakt deel uit van het thuisland Kwazoeloe van Gats- ha Buthelezi, die een fel tegenstan der van de overdracht is. Hij bracht de zaak in 1982 voor het Zuidafri- Een argument van meer prak- tisch-politieke aard vloeit voort uit de persoonlijkheid van de meest- da\T vMndikDemo?ratentSW™ter S? Descnulal6'ng van samenwer- voleens dp Pagne kan en overtreding van de valuta-bepa- i£ïtIt hT h Ppf11] bngen. PAP meldde niet of Nowa- InriepTAi verrassende effect kowski „y w maar f we, zorgen dat de Democraten nodig aan dat het verzoek i hebben in de strijd tegen Ronald Er zijn thans 31 miljoen vrouwen die wel stemrecht hebben maar die (nog) niet zijn geregistreerd. Vol gens de jongste opiniepeilingen zou 9 miljoen van hen zijn stem uit brengen op de Democraten. Het verschil tussen Reagan en Carter bedroeg 8,4 mifjoen stemmen. Bo vendien neemt Reagan door onder meer zijn anti-abortus voorstellen steeds meer vrouwen tegen zich in. aan dat het verzoek tot invrijheids telling was gedaan door de Poolse Schrijversbond. BEIROET (DPA/UPI) - Het Liba nese veiligheidsplan, dat afgelopen maandag door bemiddeling van de Syrische vice-president Khaddam tot stand kwam en steun kreeg in het kabinet van premier Karami, is gisteren op weerstand gestuit. De christelijke militie „Libanese strijdkrachten", die van meet af aan samenwerking met Karami heeft afgewezen, het weten zich niet aan het akkoord gebonden te achten. De leiders van de belangrijkste strijdende partijen gaven maandag hun goedkeuring aan een veilig heidsplan voor Beiroet en omge ving en voor hervorming van het ADVERTENTIE ,\\en. SP* lr\C. *e BAGDAD/TEHERAN (AFPAJPI) - Irak en Iran hebben elkaar er van beschuldigd het acht dagen ge leden gesloten bestand gisteren te hebben geschonden. Irak beschul digde Iran van het beschieten van woonwijken in de plaats Basra. Iran maakte melding van beschie tingen door Irak van burgerdoelen in Abadan. Het Iraakse persagentschap INA citeerde een militaire woordvoer der die melding maakte van een Iraanse beschieting met zware ar tillerie van Basra. Het agentschap maakte geen melding van verlie zen. De militaire woordvoerder verklaarde dat voortzetting van de ze schending (van het bestand) Irak zal noodzaken tot het nemen van tegenmaatregelen. Volgens Radio Teheran heeft Irak gisteren het bestand geschon den door woonwijken in de plaats Abadan te bombarderen. De be schietingen hebben volgens het ra diostation aan twee mensen het le ven gekost. Er zouden voorts enke le gewonden zijn gevallen. Op 12 juni sloten Bagdad en Te heran een bestand om de beschie tingen van burgerdoelen te beëin digen. Het akkoord werd bereikt door bemiddeling van de Verenig de Naties. Offensief Enkele duizenden Iraanse vrij willigers zijn gisteren vanuit Tehe ran vertrokken naar het front in de oorlog met Irak. Tijdens een groot se afscheidsplechtigheid riep pre sident Ali Chamenei de „Islamiti sche strijders" op de „kaart te zui veren van deze schandvlek", daar mee doelend op Irak. Het vertrek van de ruim vierdui zend vrijwilligers gaf nieuw voed sel aan de verwachting dat Iran op korte termijn het reeds lang aange kondigde grote offensief begint. Deze vrijwilligers maken deel uit van de strijdmacht, die vorige week werd gemobiliseerd en ver moedelijk zal meedoen aan de ver wachte grondaanval. Diplomaten in Teheran schatten dat al min stens een half miljoen Iraanse troe pen zijn samengetrokken aan het front. Het gaat hierbij om gewone militairen, leden van de Islamiti sche revolutionaire gardes en vrij willigers. President Chamenei hield de vrijwilligers voor dat Iran een de fensieve strijd voert. „Wij zoeken geen oorlog", verklaarde de presi dent. ARREST - Luitenant-kolonel Otelo Saraiva de Carvalho, die wordt beschouwd als het „brein" van de revolutie van 25 april 1974 in Portugal, is gisteren door de militaire po litie in Lissabon gearresteerd. Bij de grootscheepse raz zia's van dinsdag op leden van de ondergrondse ultra-linkse beweging FP-25 (Volksstrijd krachten van de 25ste april) doorzocht de politie ook het huis van de Carvalho. De ope ratie heeft al tot de arrestatie van 35 personen geleid. leger, waar meer rrtoslems op be langrijke posten zouden moeten komen. Het kabinet komt vandaag bijeen om te praten over het ak koord. Na aanvankelijke optimisti sche geluiden was later van zowel islamitische als van christelijke zij de te vernemen dat weinig vooruit gang wordt verwacht op de kabi netszitting. Er dreigt een breuk in de christe- JERUZALEM (GPD) - Een Israë lische terrorist, die schuldig is be vonden aan een poging de Omar en Aksa moskee in Jeruzalem op te blazen, is vanmorgen tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. De uitspraak, tegen Gilad Peli, is het eerste in het proces tegen 27 leden van de Joodse Terreurorganisatie. De rechter wilde, zo zei hij, met dit vonnis een precedent schep pen. Het wordt dan ook be schouwd als „trendsetter" voor de nog komende gerechtelijke uit spraken. Mede gelet op het feit dat Peli tot de categorie „lichte geval len" wordt gerekend, wordt de straf hier algemeen als „zeer zwaar" beoordeeld. De 27 verdachten staan voor de rechter wegens moord en terreur. Juridisch van belang is, dat Peli heeft bekend lid te zijn van een ter reurorganisatie, hetgeen het voor het Openbaar Ministerie makkelij ker maakt ook in andere gevallen het bestaan van de Joodse Terreur organisatie te bewijzen. lijke rangen nu de „Libanese strijdkrachten" het akkoord afwij zen. Christelijke leiders onder wie de christelijke ministers Pierre Ge- mayel en Camille Chamoun accep teerden het plan. Volgens de over eenkomst moet het geregelde Li banese leger weer controle krijgen over West-Beiroet en delen van Oost-Beiroet. De „Libanese strijd krachten" weigeren echter hun po sities op te geven. Zij beschouwen het akkoord als een Syrische po ging de nieuwe Libanese regering te overheersen. Er werd gisteren weer spora disch gevochten langs de groene lijn, die het islamitische westelijk deel van de hoofdstad scheidt van het christelijke Oost-Beiroet. Door de gevechten moest de enige weg tussen West- en Oost-Beiroet, de Museum-doorgang, tijdelijk wor den gesloten. kaanse Hof van beroep, dat bepaal de dat het plan in strijd was met de grondwet. De regering trachtte evenwel haar zin door te drijven door een „gemengde commissie" in het leven te roepen, die moest trachten een compromis tussen voor- en tegenstanders te bereiken. Deze commissie werd dinsdag door de regering opgeheven. Een regeringsbron in Swaziland veroordeelde het besluit van Zuid- Afrika van de overdracht af te zien en zei dat het koninkrijk zijn histo rische aanspraken op de twee ge bieden niet zal opgeven. Volgens Swaziland, waar siswati wordt ge sproken, hebben de zoeloetalige gebieden Ingwavuma en Kangwa ne in de vorige eeuw deel uitge maakt van het Swazi-rijk. De Zoe- loe's ontkennen dat en hebben met een „bloedbad" gedreigd als de in lijving door zou gaan. De 'vrijgevigheid' van Zuid-Afri ka was volgens waarnemers onder deel van een 'deal' met Swaziland. Bij geheime onderhandelingen zou twee jaar geleden zijn bedongen dat het koninkrijk geen aanvallen vanaf zijn grondgebied op Zuid- Afrika zou dulden. De wederzijdse betrekkingen zijn echter sinds kort niet zo goed meer. Schoolboek De autoriteiten in de Zuidafri kaanse Kaapprovincie hebben schoolbesturen gelast boeken met het toneelstuk „Boesman en Le na", van de Zuidafrikaanse auteur Athol Fugard, uit de schoolbiblio theken te verwijderen. Aanvanke lijk was gezegd dat de boeken ver brand moesten worden, maar daar kwam men later van terug. Het toneelstuk gaat over de erva ringen in het apartheidsland Zuid- Afrika van een dakloos niet-blank echtpaar. Een woordvoerder zei dat de maatregel was uitgevaar digd nadat ouders van scholieren hadden geklaagd over „de smerige taal" die in het stuk wordt gebe zigd. In Kaapstad zijn gisteren vier zwarten, onder wie een baby, ge wond toen de politie met rubber kogels schoot op een menigte de monstranten die zich verzetten te gen de sloop van illegale onderko mens, zo meldde de Zuidafrikaan se Press Association. STUTTGART (DPA) - De in de pers genoemde cijfers van massa moord op 15.000 Miskito-Indianen in Nicaragua zijn absoluut onhoud baar en volledig uit de lucht gegre pen. Dit heeft John Wilson, bis schop van de Evangelische Broe dergemeente (Hernhutters) in Ni caragua, verklaard in een telefoon gesprek met de leiding van de Broederschap in Bad Boll (Baden- Württemberg). Hij noemde het on begrijpelijk dat dergelijke berich ten die niets met de werkelijkheid gemeen hebben, in de wereld ka- Op 2 december 1981 hadden San- dinistische soldaten in Meimus 35 mesquito-Indianen doodgescho ten. Verder was hem van dergelij ke gevallen niets bekend. Bisschop Wilson woont in Bluefields aan de oostkust van Nicaragua en speelt bij de inspanningen de verhouding tussen de Indianen en de Sandinis- tische regering te normaliseren, een belangrijke rol. De Sandinis ten hadden hun fouten tegenover de Indiaanse bevolking toegege ven, zei Wilson. Tachtig procent van de Mesquito-Indianen zou lid zijn van de Evangelische Broeder gemeente. ADVERTENTIE -e Yio°f nW' ,aüel ;\\aus' LISSABON De Portugese pre mier Mario Soares zal volgens welingelichte bronnen in Lissa bon dit najaar zijn ontslag als eerste-minister indienen. Soares wil zich daarna volledig wijden aan zijn campagne voor de presi dentsverkiezingen, die eind vol gend jaar gehouden zullen wor den. door Gerrit Jan Hoek Het is een publiek geheim dat de Portugese socialistische lei der, na in de afgelopen tien jaar drie keer als premier het kabinet te hebben aangevoerd, een stapje hogerop wil. Hij heeft nu zijn zin nen erop gezet om eind volgend jaar het presidentiële paleis van Belem te bezetten, dat leeg komt omdat de huidige president, ge neraal Ramalho Eanes, zich na zijn tweede ambtstermijn niet meer herkiesbaar mag stellen. Pikant detail is dat het streven van Soares om president te wor den niet alleen is ingegeven door politieke ambitie, maar tevens om zijn aartsvijand Eanes, met wie hij al ruim zes jaar een per soonlijke vete uitvecht, een hak te zetten. Het mogelijke aftreden van Soares in oktober wordt in Lissa bon in direct verband gebracht met de toetredingsprocedure van Portugal tot de EG. Het kabi- net-Soares heeft zeer vergaande (en volgens economen onverant woorde) concessies aan de EG gedaan op het punt van de land bouw en met name van de visse rij, om de integratie te versnel len. Van de Franse president Mit terrand heeft Soares persoonlijk de garantie gekregen dat Frank rijk (tot 1 oktober voorzitter van de EG) alles in het werk zal stel len om te bereiken dat Portugal Mario Soares schudt de hand van de Japanse premier Nakasone. De Portugese premier zoekt in binnen- en ouitenland steun voor zijn gooi naar het presidentschap. foto api vóór 30 september het toetre dingsverdrag zal kunnen teke nen. Een dergelijk politiek suc ces, toetreden tot de EG dit na jaar, nog vóór concurrent-kandi daatlid Spanje, zou volgens inge wijden voor Soares hèt argument kunnen zijn om triomfantelijk als premier afscheid te nemen. Soares heeft zijn campagne tot dusver in alle stilte voorbereid, waarbij hij zijn inspanningen er met name op gericht heeft steun van invloedrijke sectoren te ver krijgen. Dit najaar verraste Soa res iedereen door een bliksembe zoek aan het Vaticaan te bren gen. Meer dan een poging om de paus voor zijn kandidatuur te winnen, was des pelgrimage be doeld als een tactische tegenzet om de kritische en klagende Por tugese bisschoppen de wind uit de zeilen te nemen. Ruggesteun Soares realiseert zich wèl, dat buitenlandse hulp onontbeerlijk is om met succes het paleis van Belem te belegeren. Daarom heeft Soares geen gelegenheid voorbij laten gaan om de machti ge Verenigde Staten, in de ogen van Soares zijn belangrijkste po tentiële ruggesteun, gunstig te stemmen. In december vorig jaar toonde Soares zich, bij de onder handelingen over de Amerikaan se militaire basis van L^jes op de Azoren, meer dan genereus. De Amerikanen mochten de basis uitbreiden en kregen bovendien de concessie van een satelliet- volgstation aan de Algarve en nog (vrij duistere) faciliteiten voor wat betreft het gebruik van de militaire basis van Beja op het Portugese vasteland. Met zijn gastvrijheid jegens de Zuidafrikaanse premier Botha en zijn (betrekkelijke) bemoeie nis met de akkoorden tussen Zuid-Afrika enerzijds en Mozam bique en Angola anderzijds pro beerde Soares nog eens ten over vloede zijn aanhankelijkheid je- gen de Atlantische bondgenoten te bewijzen. Bij Reagan, doorgaans hyper gevoelig voor alles wat politiek een roze tint heeft, kan de socia list Soares derhalve geen kwaad meer doen, getuige de uitlating van de Amerikaanse president bij het bezoek van de Portugese premier dit vooijaar aan Was hington: „Mr. Soares is een spe ciale vriend van ons". Ook intern probeert Soares steun voor zijn kandidatuur te vinden. Boze tongen beweren dat Soares recentelijk vergaande politieke concessies aan de so ciaal-democratische PSD heeft gedaan (over huurverhogingen, versoepeling van het ontslag recht en een wet over de nationa le veiligheid), en niet alleen om de coalitie voor een breuk te be hoeden. Met deze politieke gul heid gokte Soares volgens som migen op een grotere bereidheid van de rechtse sociaal-democra ten om zich achter zijn kandida tuur op te stellen, nog verder ver guld door het aanbod aan vice- premier Mota Pinto (leider van de PSD) om Soares als premier op te volgen. Wisseltruc Een diabolische wisseltruc, die besÜst op fel verzet uit beide coa- litiekampen zal stuiten. De socia listen zullen zelf graag in de va cature van Soares willen voor zien, waar vooral de namen van onder anderen Almeida Santos (minister van staat) en Jaime Ga- ma (buitenlandse zaken) zijn ge vallen. Bovendien valt het nog te bezien of de achterban van de PSD, weinig geporteerd van Soa res en steeds kritischer jegens zijn leider Mota Pinto, zich ach ter dit initiatief zal scharen en niet een eigen PSD-kandidaat voor het presidentschap (bü- voorbeeld de president van de Azoren, Mota Amaral) zal pous seren. Ten slotte heeft Soares er alle belang bij om tijdig, en niet vlak voor de inschrijvingstermijn sluit, zijn campagne te starten. Want hoe langer de Portugese premier met aftreden wacht, des te groter het risico voor hem wordt om politieke deuken in zijn imago op te lopen. Getuige recente opiniepeilingen in het weekblad 'O Jornal' is de popula riteit van Soares momenteel tot een minimum gedaald. De ver dere verscherping van de crisis (toeneming van de werkloos heid, sterke daling van het reële inkomen en opnieuw een hoge inflatie) zal onmiskenbaar op Soares worden afgewenteld, het geen zijn kandidatuur voor het presidentschap beslist geen goed zal doen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7