BAANVAK Huurverhoging 1984 'Waarde flats door reconstructie plein sterk verminderd' Leidse koren: zang kunst hoog niveau Bewoners Cronestein: DEN HAAG/LEIDEN - Een sterke vermindering van de waarde van hun flats en aantasting van het woongenot blyken de belangrijk ste grieven te zijn die de bewoners van flat Cronestein hebben tegen de reconstructie van het Lammen- schansplein. Dat bleek gistermor gen toen Cronesteinbewoner Dep- pe zijn bezwaren mocht toelichten voor de provinciale beroepscom- "Het zou rampzalig zyn als het groene plein een asfaltjungle wordt", aldus een woordvoerder van de bewoners. Hij wees erop dat hij zijn flat beslist niet had gekocht wanneer hij had geweten wat nu dreigt te gebeuren met het plein. "De flats zijn nu al moeilijk te ver kopen, zeker de lagere verdiepin gen, en dat zal straks alleen maar De woordvoerder van de flatbe woners stelde de commissieleden dan ook forse schadeclaims in het vooruitzicht indien de reconstruc tieplannen worden doorgezet. "En R.R.P. de Vries en A. Termijtelen, S N. Wouters en M. Mizee, C.G. van Tongeren en N. Schuilenburg, W.H. Hermsen en L.M. Op 't Roodt. W. Hof man en M.J. Ens, A.C.H. Verhoogt en M.J. Tomson, E.A. Heijnis en R.C. Schuite, M. Keijzer en P.M. de Roo, S.A.W. Janse en J.E. van der Wereld. T.C. Spoormakers en Y.A.H. Hoek stra, G.J. Ernest en A.E. Kruize, P.J. Lamboo en E.W. Lemaire, J. de Jong en D. Valk, M. la Lau en J.H. Groe nendijk, A.H.J. Slierings en J. Kanis, D. Slingerland en J.H.M. van de Vat horst, C.G.M. Bax en I. Fuchs, L.B.J. van Schagen en J.J.H. Kluivers, L. Vrijenhoek en M. Zant, W.F. Beerman en M.M. Klyn, A. van Soest en I. van Ernst. KADERCURSUSSEN. De Stich ting Kadercursussen Leiden houdt vrijdag en zaterdag haar jaarlijkse expositie van werkstukken en sta geverslagen die eindexamenkandi daten van de opleiding 'Creatieve Handvaardigheid' hebben ge maakt. Dat gebeurt in de lesloka len van de SKL, Noordeinde 2a. Vrijdag van vier tot acht uur en za terdag van tien tot drie uur. erger worden en leegstand kan de serviceverlening in gevaar bren gen", zo vreesde hij. niet alleen van de eigenaren van de 100 Cronesteinflats, maar ook van die van de 32 woningen in het Rijn land-flatgebouw aan het plein". Volgens de bewoners is de re constructie van de rotonde veel te duur (acht miljoen gulden) en on nodig. Zij pleitten daarom voor al ternatieve oplossingen om de ver keersafwikkeling ter plekke te ver beteren. Bezwaarschriftindiener Deppe ging met name in op de tunnels die er worden aangelegd en waarin (brom)fiets- en wandelpaden ko men waardoor het plein kan wor den overgestoken. Hij noemde die gevaarlijk door de ongelijksoortige verkeersdeelnemers, (brom)fiet- sers en voetgangers, die er samen gebruik van moeten maken. Ver der hekelde hij de verplaatsing van de voetgangersoversteekplaats ter hoogte van Cronestein op de Lam- menschansweg in noordelijke rich ting. Volgens de plannenmakers is die verplaatsing noodzakelijk om dat anders verkeerslichten te dicht op elkaar komen te staan. Maar Deppe meende dat Cronesteinbe- woners daardoor per dag wel 600 meter extra moeten lopen als ze boodschappen gaan doen in Lei den zuid-west. Volgens de gemeente zijn de tun nels juist als gevolg van de vele be zwaren 'vrouwvriendelijker' ge maakt. Een ambtehaar gaf toe dat de reconstructie van het Lammen- schansplein een ingrijpend gebeu ren is maar wees erop dat voor de gemeente bij de beslissing de ver-' keersveiligheidvoorop heeft ge staan. Dat laatste voerde ook de vertegenwoordiger van Provincia le Waterstaat, die de werkzaamhe den gaat uitvoeren, als reden voor de plannen aan. Het plein staat bo venaan op de lijst van ongevallen in de provincie Zuid-Holland, een echte 'black spot'. Waterstaat heeft daarbij in het bijzonder gelet op de verbetering van de verkeersveilig heid op het plein voor (brom)fiet- sers en voetgangers, zo hield hij de commissieleden voor. Voor informatie en tips tel. (07D-1M941, toestel 216 Spreekuur voor ondernemers De Leidse afdeling van het Ko ninklijk Nederlands Onderne mers verbond (KNOV) gaat een tweewekelijks spreekuur op touw zetten. Ondernemers met vragen op het gebied van ruim telijke ordening, huisvesting, verbouwing, huur, opheffing, verplaatsing, overname en der gelijke, kunnen op dit spreek uur terecht. Het zal worden ge houden in restaurant Wiener- wald aan de Steenstraat in Lei den. Het KNOV belooft de onder nemers strenge geheimhou ding te bewaren over de pro blemen die zij op het spreek uur voorleggen. Volgens voor zitter A. Abcouwer zal er aan de andere kant van de tafel 'een bekwaam team' zitten, "met jarenlange ervaring op velerlei gebied". Deze ervaring hebben de adviseurs opgedaan door het bedrijfsleven te verte genwoordigen in diverse stich tingen, commissies, Kamer van Koophandel, Raad van Ar beid, Gewestelijk Arbeidsbu reau, Rijnlands Instituut voor Ondernemersonderwijs e.d. Ook bestaat de mogelijkheid dat voor meer specifieke infor matie (voorbeeld: financie ringsregelingen op het gebied van de horeca) wordt doorver wezen naar deskundigen op het hoofdkantoor van het KNOV of dat de hulp wordt in geroepen van de KNOV-dis- trictsconsulent. "Uw problemen worden in een ongedwongen, rustige sfeer zonder loketten of balies met u doorgesproken", belooft het verbond de Leidse onder nemers. Het spreekuur kost niets, zelfs voor niet-KNOV-leden en zal de eerste keer op 25 juni worden gehouden. Het exacte tijdstip wordt nog bekend ge maakt. Vakantiewerk neemt toe In zeer groten getale bestormen vakantiewerkers momenteel uit zendbureaus, het arbeidsbureau en allerhande bedrijven. Meestal zijn het scholieren die hun vakantie, een stereo-installatie of een surfplank bij elkaar willen sparen. De vraag naar vakantiewerkers stijgt, zo melden de verschillen de uitzendbureaus in Alphen aan den Rijn. Toch blijft het aanbod van tijdelijk personeel nog altijd groter dan de vraag. Het gaat in alle gevallen om laag betaald werk waarvoor geen scholing no dig is. Vooral kwekers hebben nu be hoefte om vakantiewerkers, en dan nog het liefst jongeren om dat die uiteraard goedkoper zijn. De Ter Aarse kwekerij Albatros schakelt een uitzendbureau in om scholieren te werven. Bij conservenfabrikant Uijttewaal in Ter Aar werken nu vijftien vakantiekrachten. De meeste melden zichzelf aan. Uijttewaal betaalt meer dan het minimum loon. Ondanks dit komt slechts één op de drie belangstellenden die zich op de wachtlijst hebben laten plaatsen, ook inderdaad naar het bedrijf. De overigen hebben geen zin meer of hebben ander werk gevonden. Bij de gemeente Alphen is voor vakantiewerkers geen plaats meer. Tot 1982 konden scholieren bij de plantsoenen dienst terecht, maar deze "tege moetkoming aan de behoefte" werd reeds bij de eerste bezuini gingsronde geschrapt. De arbeidsbureaus van Lisse, Leiden en Alphen aan den Rijn bemiddelen niet actief tussen be drijf en vak'antiewerker. Wan neer een aanvraag voor tijdelijk personeel binnenkomt, gaat deze in de bak met vacatures. Het is aan het eigen initiatief van de 'vakantiewerkzoekende' om de banen uit de bakken te pikken. In Alphen is het aanbod van banen op het gewestelijk ar beidsbureau (GAB) nihil. "De meeste bedrijven hebben een ei gen bestand opgebouwd of be trekken hun vakantiekrachten van een uitzendbureau", meent een woordvoerder van het Al- phense GAB. In Lisse komen erg veel aan vragen van - uiteraard - bollenbe- drijven binnen. G.M. Wassenaar van het Lissese GAB schat het aantal vakantiewerkers dat via zijn bureau in de bollen belandt op 600. Het gaat volgens Wasse naar voornamelijk om rooi- en pelwerk. De meeste bedrijven gaan hun eigen weg en werven personeel door middel van ad vertenties in de krant. Maar ook in onze bakken zitten veel baan tjes. Volgens mij weten weinig scholieren dit". Bij het GAB in Leiden loopt het nog niet storm. De 90 aanvra gen die in de bak zitten komen van de Katwijkse haringhandel en 'een grote bierbrouwer'. Ook werklozen kunnen in deze tijd een centje bijverdienen. De ze categorie vakantiewerkers moet echter een deel van het ver diende geld terugbetalen aan de instantie die de uitkering betaalt. Werklozen die een wwv- of rww- uitkering ontvangen, moeten driekwart van het geld dat zij met vakantiewerk verdienen weer afstaan. Voor rww'ers is het bedrag dat ze mogen houden aan een maximum gebonden. Uiter Joyce Hoogervorst (links) en Caroline Stam - c t het werk in kwekerij (foto Wim Dijkman) aard kunnen ook mensen die in de ww zitten vakantiewerk doen. Wanneer ze met het vakantie werk een lager bedrag verdienen dan ze normaal via hun uitkering in handen krijgen, vult het Ge meenschappelijk Administratie kantoor (GAK) dit aan tot het ni veau van hun uitkering. Klussenbank bezuinigt Het is mogelijk dat de Leidse Klussenbank, vrijwilligers die bij mensen met een minimumin komen klusjes opknappen, over 1984 geen subsidie meer nodig heeft. Dat blijkt uit een brief aan de gemeenteraad van de Klus senbank. Over het eerste jaar dat de Klussenbank werkte, was er een tekort van bijna 10.000 gulden, dat door de gemeente werd ge dekt. Het betrof de periode juni 1982 tot en met juni 1983. In de tweede helft van 1983 werd het tekort aanzienlijk teruggebracht "dank zij een aantal bezuini gingsmaatregelen". Tweedui zend gulden is er nog nodig. De Klussenbank verzoekt de ge meente dit tekort te dekken, ver wijzend naar de garantiesubsidie die de gemeente heeft toegezegd van 15.000 gulden. Daarvan is nog een deel over. In 1984 is er nog verder bezui nigd. "Een belangrijke bezuini ging is door de vrijwilligers zelf voorgesteld: de dagvergoeding voor hen is teruggebracht van vier naar drie gulden", aldus de Klussenbank. De Klussenbank werkt alleen voof mensen die een inkomen Hebben dat beneden de 1.500 gul den netto per maand ligt en die niet in staat zijn het werk zelf te doen. Het werk loopt uiteen van kleine bouwwerkzaamheden tot tuinonderhoud, glazenwassen en kleine verhuizingen. Baanvak op vakantie De rubriek Baanvak gaat enkele maanden met vakantie. Na het zomerseizoen keert de rubriek echter weer terug. Mensen die nieuws hebben te melden over haanlozen, uitke ringsgerechtigden, werkprojec ten, werklozen die als onderne mer aan de bak willen komen en degenen die hen daarbij willen helpen, enzovoorts, enzovoorts, kunnen hun berichten blijven opsturen naar Leidsch Dagblad, postbus 54,2300 AB Leiden. Het telefoonnummer is 071-144941. LEIDEN - De Anjeractie is in volle gang. Deze week worden er allerlei culturele manifestaties gehouden, bedoeld om geld in het laatje te brengen van het Anjerfonds, dat op zijn beurt verschillende verenigin gen van subsidie voorziet. Zo tra den er gistermiddag op het Stad huisplein diverse majorettengroe- pen op (zie foto) en dat zal ook van avond het geval zijn. Zoals er van avond ook door diverse wijken mu ziekbands zullen trekken, terwijl op de Haarlemmerstraat volks dansgroep Achalay zal optreden. Morgenavond speelt in de Waag to neelgroep Tombop het stuk Inter- view' en zaterdag staat het Stad huisplein opnieuw in betteken van de muziek, terwijl 's middags xn de Waag (om twee uur) toneelvereni ging Ploef voor kinderen 'Polletje Pak en de geheime opdracht speelt. Velen van u krijgen per 1 juli a.s. weer te maken met een huurver hoging. U hebt misschien bezwa ren tegen die verhoging bijvoor beeld omdat de verhuurder ern stige onderhoudsgebreken maar niet verhelpt. Het kan ook zijn dat u al zoveel huur betaalt, dat de huur niet verhoogd mag wor den. misschien betaalt u zelfs zo veel, dat aanleiding bestaat tot huurverlaging. Of u kans hebt met uw bezwa ren tegen de huurverhoging of met een voorstel tot huurverla ging, kunt u nalezen in een drie tal folders van het Minister van Volkshuisvesting. Twee folders hebben betrek king op zelfstandige woningen. Ze zijn getiteld "Huurprijzen van woonruimte 1984" en "Huuraan- passingen in 1984". U kunt deze twee folders het best naast elkaar lezen. De tweede folder is een soort uittreksel van de eerste. Deze folders, die dus gelden voor het jaar 1 juli 1984 tot 1 juli 1985, zijn op dit moment beschikbaar, bijvoorbeeld, bij de huurcommis- sie (Schuttersveld 9, tel. 131541) of bij ons. Let u er wel op, dat u niet de oude folders (die geldig zijn tot 1 juli 1984) gebruikt. De derde folder is bestemd voor kamerbewoners. Deze fol der heet "Huur en verhuur van kamers 1984". Deze is op dit mo ment nog niet beschikbaar maar zal wel binnenkort uitkomen. In dit stukje gaan we niet opnieuw het systeem van de huurverho ging, hoe men bezwaar maakt etc. uiteenzetten. U kunt dat in de folders nalezen. We bespre ken hieronder een aantal vragen, die ons naar aanleiding van deze of eerdere huurverhogingen zijn voorgelegd. Daarbij passen nog twee op merkingen. In de eerste plaats moeten we er voor de zekerheid nog eens op wijzen, dat het ma ken van bezwaar tegen de huur verhoging lang niet altijd zin heeft. Zo heeft het bijvoorbeeld geen zin bezwaar te maken om de enkele reden, dat het voor u als huurder steeds moeilijker wordt de huur op te brengen. Alleen in de volgende gevallen kan met succes bezwaar worden gemaakt: a. Volgens uw puntentelling Concert Anjeractie door het Toon kunstkoor- en Orkest, Kamerkoor van Collegium Muslcum, het Leids Kamer koor en het WiLLiam Byrd Vocaal en semble met werken van oude en mo derne componisten. Gehoord op 20 Ju ni in de Pieterskerk in Leiden. LEIDEN - In het kader van de Leidse Anjerweek gaven gister avond vier Leidse koren een ver rukkelijke manifestatie van zang kunst op hoog niveau in de Pieters kerk in Leiden. Ondanks het feit dat er gisteravond nog veel men sen op het strand lagen of gekluis terd aan de tv-voetbal-buis ging het weinige publiek in de Pieters kerk daarbij al snel op het puntje van de stoel zitten om daar .prak tisch de hele avond niet meer van daan te komen. Zoals tijdens het fris en subtiel uitgevoerde 'Concerto Grosso' op. 3 nr. 2 van Pieter Hellendaal door het Toonkunst-orkest onder lei ding van René Verhoeff. Heel mooi en heel doorzichtig in de typische- Hindemith-stijl ver tolkte daarna het Kamerkoor van Collegium Musicum a capella en met een uitstekende dynamiek een viertal liederen uit Six Chansons en vier Lieder nach alte Texte van Adolf Brumer. 'O let me live for true love' van Thomas Tomkins werd zuiver gezongen maar klonk daarentegen toch een beetje braaf. Plichtmatig Het optreden van het Leids Ka merkoor onder leiding van Ton Beckers viel minder mee. Pater Noster, Ave Maria en Credo van Igor Strawinsky kwamen erg plichtmatig uit de verf, terwijl ook tijdens de onevenwichtige en soms onzuivere uitvoering van de "Qua trains Valaisans" van Darius Mil- haud het koor niet in vorm kwam. Een bijzonder aangename ver rassing bleek de muzikale kennis making met het William Byrd Vo caal Ensemble onder leiding van. de jonge dirigent Nico van der Meel. Een parel van een koor met schitterend stemmenmateriaal waarbij geen stem domineert Zo als in het indringend en sensueel gezongen 'Warum ist das Licht ge- geben dem Mühseligen' van Joh. Brahms en het interessante maar razend moeilijke werk 'Prière' van Ton de Leeuw. Het Toonkunstkoor-en-orkest in handen van Hans van Toorn met medewerking van Wim van der Reyden op het Pieterskerkorgel in een bijzonder heldere uitvoering van Hendrik Andriessen's mees terwerk 'Due Madrigali', vormde een prachtig slot aan deze manifes tatie van Leidse zangkunst. ANNEKE VAN VLIET. bestaat geen aanleiding voor een huurverhoging of zou het per centage van de verhoging lager moeten zijn. b. Er is sprake van ernstige achterstallig onderhoud. (We hebben het hier niet over bezwa ren tegen het niet nakomen van de formele voorschriften, waar aan de aanzegging van de huur verhoging moet voldoen; daar over gaat vraag 4, hieronder). Een tweede opmerking is, dat het in de vragen steeds gaat om een huurverhoging per 1 juli, omdat dat de gebruikelijke da tum is. Maar tussen u en uw ver huurder kan net zo goed een an der tijdstip worden afgesproken, als maar voldaan is aan de voor waarde, dat de laatste wijziging van de huurprijs minimaal een jaar geleden heeft plaatsgevon den. Nu komen dan de vragen. 1. "Ik heb bezwaar gemaakt tegen de huurverhoging van juli 1983 wegens achterstallig on derhoud. De huurcommissie heeft mijn bezwaarschrift nog steeds in behandeling. Intussen is de onderhoudstoestand nog even slecht. Moet ik nu opnieuw bezwaar maken tegen de verho ging van 1984 of geldt de uit spraak van de huurcommissie straks toch ook voor dit jaar?". De huurder moet inderdaad opnieuw bezwaar maken. Het is verkeerd om te denken dat, als hy over 1983 gelijk krijgt, zijn ge lijk automatisch ook zal gelden voor de verhoging van 1984. Als hij geen bezwaar maakt tegen de verhoging van juli 1984 en hij de ze ook btaalt, dan zit hij er in elk geval aan vast. Uit de vraag van deze huurder blijkt weer eens, dat het weigeren van huurverho- ging maar een beperkt middel is om te bereiken dat de eigenaar zijn onderhoudsplicht nakomt. Over andere, effectievere, mid delen hebben we al eens geschre ven in dez rubriek. (Leidsch Dag blad 29-10-1981). U kunt telefo nisch een kopie van dat artikel bij ons opvragen. 2. "Hoe moet ik bezwaar ma ken tegen de huurverhoging"? U kunt dat op twee manieren doen. De eerste manier is, dat u binnen 6 weken na 1 juli 1984 bij de verhuurder een bezwaar schrift indient op het formulier D 1066 (bij de huurcommissie te krijgen). Als de verhuurder for mulier D 1065 heeft gebruikt voor de aanzegging van de ver hoging, dan kunt u uw bezwaren op de achterkant van dat formu lier zetten. De verhuurder moet het bezwaarschrift (als hij het niet met u eens is) binnen 12 we ken na 1 juli voorleggen aan de huurcommissie. De tweede manier van bezwaar maken is heel simpel. U doet he lemaal niets en betaalt de verho ging niet. Daarmee geeft u te kennen bezwaar tegen de verho ging te maken, de verhuurder moet zich ook dan binnen 12 we ken na 1 juli tot de huurcommis sie wenden. Met deze tweede methode is het wel oppassen. By een verho ging van 3 of minder geeft de huurcommissie, nadat de ver huurder de kwestie heeft voorge legd, de huurder de gelegenheid om bij haar bezwaren in te die nen. Doet de huurder dat niet alsnog binnen 6 weken dan wordt de huurder op grond van de wet geacht in te stemmen met de voorgestelde huurverhoging en moet hij deze alsnog betalen. Deze procedure geldt niet by een verhoging van meer dan 3%. Dan neemt de huurcommissie de bezwaren altijd in behandeling. 3. "Ik ga een bezwaarschrift indienen tegen de huurverho ging van 1 juli 1984. Wat raadt u aan: de huurverhoging intussen wèl alvast betalen of dat juist niet doen"? Wie bezwaar heeft tegen de huurverhoging, maar geen be zwaarschrift indient, heeft geen keus. Hij kan dan immers alleen nog maar van zijn bezwaren doen blijken door de verhoging niet te betalen. Wie wèl een be zwaarschrift indient, kan kiezen: de verhoging toch alvast betalen of de oude huur blijven betalen. We raden mensen, die een be zwaarschrift indienen, aan om de verhoging intussen niet te beta len. Wèl doen ze er verstandig aan het bedrag van de verhoging te reserveren voor het geval ze door de huurcommissie in het ongelijk worden gesteld. Vanwaar ons advies de verho ging voorlopig niet te betalen? We hebben hierboven bij vraag 2 al aangegeven dat het bezwaar schrift van de huurder door de verhuurder binnen 12 weken na 1 juli moet worden voorgelegd aan de huurcommissie. Als de verhuurder dat niet of niet op tyd doet, wordt aangenomen dat hij instemt met de door de huur der genoemde bezwaren en blyft de vóór 1 juli geldende huurprijs van kracht. De voorgestelde huurverhoging vervalt en de huurder die die huurverhoging toch al betaald had (ondanks zijn bezwaren) kan dit bedrag terug vorderen van de verhuurder. Normaal gesproken zal dit geen problemen opleveren en zal de verhuurder zelf al tot verreke ning zijn overgegaan. Er ontstaan echter wel proble men wanneer de verhuurder stelt het bezwaarschrift nooit ontvangen te hebben en zegt dat hij uit de betaling van de huur verhoging heeft afgeleid dat de huurder instemt met de verho ging. De huurder moet dan kun nen aantonen dat hij wel degelijk een bezwaarschrift heeft inge diend en dat de verhuurder dit ook ontvangen heeft. Daarin zal hij meestal niet slagen. Dat be wijsprobleem is er niet, als de huurder de verhoging niet betaald heeft. Om te beginnen heeft hij dan natuurlijk niets te rug te vorderen. En als de ver huurder de huurverhoging toch Instituut Burgerraadslieden. Breestraat 92, 2311 CV Leiden f Telefoon 071 - 254142. f Coby Kroon van hem wil vorderen, dan kan de huurder volstaan met te ver wijzen naar het feit, dat hy de verhoging niet betaald heeft. Daarmee heeft hij immers te kennen gegeven dat hy tegen de verhoging bezwaren had. Het had op de weg van de verhuur der gelegen deze bezwaren tijdig aan de huurcommissie voor te leggen. Daarom ons advies: als u een bezwaarschrift indient, be taal de verhoging dan niet, maar reserveer deze wèl. U hoeft niet bang te zijn, dat u hierdoor in moeilijkheden komt. Het is uw goed recht de verho ging van de huur in te houden zolang op uw bezwaren nog niet is beslist. (De huur zelf mag u na tuurlijk niet inhouden). 4. "Mijn huisbaas heeft me per 1 juli een huurverhoging van 6 aangezegd. Hij heeft er geen puntentelling bij geleverd en ik heb gelezen, dat dat wel is voor geschreven. Wat moet ik doen"? U hebt gelijk: bij een huurver hoging van meer dan 3 is de verhuurder verplicht te vermel den hoeveel punten de woon ruimte naar zijn berekening heeft en hoe hij daaraan komt. Voor zelfstandige woningen moet hy voor de aanzegging van zo'n verhoging van een speciaal formulier (D 1065) gebruik ma ken. Voor kamers hoeft dat niet, maar de eis van een puntentel ling geldt hier net zo. Een ander belangrijk formeel voorschrift, dat voor alle huur verhogingen (dus ook voor die van 3 of minder) geldt, is dat de verhoging tenminste een hele kalendermaand vóór de voorge stelde datum van ingang moet worden aangezegd. De huurver hoging van 1 juli is dus alleen maar geldig aangezegd, als de huurder de aanzegbrief uiterlijk 31 mei ontvangen heeft. Deze en andere van dergelijke formele voorschriften, waaraan de aan zegging van de huurverhoging moet voldoen, zijn te vinden in de folders. Als de aanzegging van de huur verhoging niet aan dergelijke voorschriften voldoet, doet de huurder er goed aan niets te doen, dus niet te betalen en even min een bezwaarschrift in te die nen. Als de verhuurder zich tot de huurcommissie wendt en de ze commissie vraagt de huurder om zijn bezwaren, dan is voor de huurder (in deze situatie) het beste moment aangebroken om zijn bezwaren te maken. 5. "Wij zijn kamerbewoners en betalen een "all-in" huur. Mag de verhuurder ons per 1 ju li een huurverhoging van 3 in rekening brengen"? Daarover kunnen we niet veel zinnigs zeggen. Wat in elk geval niet juist is, is dat deze kamerbe woners niet blijken te weten, welke "kale huur" zij betalen en welk bedrag voor overige kosten. De kale huur is de prijs, die men betaalt voor het enkele gebruik van woonruimte. De "overige kosten" worden ook wel ge noemd "bijkomende kosten" of "servicekosten". Hieronder val len bijvoorbeeld de kosten van gas, elektriciteit en water, tele foon, glasverzekering, schoon maakkosten e.d. Huurders moeten weten welk bedrag zij aan kale huur betalen en welk bedrag aan servicekos ten. Wanneer een verhoging van de all-in huur wordt voorgesteld moeten zij ook weten of die ver hoging betrekking heeft op het huurgedeelde of op de service kosten. Zolang zij deze informa tie niet hebben, kunnen zij niet controleren of de door de ver huurder voorgestelde huurver hoging redelijk is. Als huurders in deze situatie menen dat zy waarschijnlijk teveel betalen, doen zij er goed aan de voorge stelde verhoging niet te betalen. Daarmee maken zij de ver huurder dus duidelijk, dat zij be zwaar hebben tegen deze verho ging. De verhuurder zal de kwes tie dan binnen 12 weken moeten voorleggen aan de huurcommis sie. Vervolgens zal dan blijken, dat de huurcommmissie de zaak niet in behandeling kan nemen zolang niet duidelijk is welke ka le huur vóór 1 juli verschuldigd Wil de verhuurder de verho ging toch doorzetten of althans een uitspraak van de huurcom missie uitlokken, dan zal hij de all-in huur eerst moeten uitsplit sen in een bedrag voor kale huur en een bedrag voor servicekos ten. In dat geval weten de huur ders waar ze aan toe zijn. Ze kun nen dan gemotiveerd bezwaar maken tegen de verhoging van de kale huur. Als daartoe aanleiding bestaat kunnen zij zelf een voorstel tot verlaging van de kale huur doen. En als het bedrag van de service kosten te hoog lijkt, kunnen zy de huurcommissie om advies vragen over de redelijkheid daar- Als de verhuurder de huurders geen uitsplitsing voorlegt, kun nen de huurders daarbij natuur lijk toch belang hebben. Zolang er geen uitsplitsing is, kan de huurder immers zelf ook niet met succes een voorstel tot huur verlaging aan de huurcommissie voorleggen. In dat geval kan de huurder er dus belang bij heb ben de verhuurder een voorstel voor uitsplitsing voor te leggen en te trachten daarover met hem tot overeenstemming te komen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4