c Trekt Steeds Oplossing in zicht voor afvoer afval Mogelijk vuilstort plaats Leiderdorp Onderhandelingen met Belgisch bedrijf uw auto naar één kant? Winkeliers: Morspoort- brug niet afsluiten B en W: geen subsidie voor scoutinggroepen Tentoonstelling schetst middeleeuwse periode van Hooglandse kerk Sen met ko/enn j(a<fal*ee/d Nieuwe oplage Bruggenboek 14 DONDERDAG 21 JUNI 1984 OEGSTGEEST/LEIDEN Er lijkt een oplossing in zicht voor de afvoer van de afval stoffen van de Leidse vuilverbranding. Er zijn onderhandelingen met een Belgische fir ma, die het zogenaamde residu (vliegas en slakken) kan verwerken. De Belgische over heid zou ook bereid zijn vergunningen te verstrekken. Leiden Binnen drie of vier weken hoopt de directeur van de vuilverbranding, F. van Overmeire, duidelijkheid te hebben over de vraag of de contac ten met de Belgische firma ook daadwerkelijk in contracten kun nen worden omgezet. Van Over meire maakte dit gistermiddag tij dens een vergadering van het alge meen bestuur van de gemeen schappelijke vuilverwerking voor Leiden en omgeving in het Oegst- geestse gemeentehuis bekend. Hij deelde bovendien mee dat een Haags bedrijf een slakkenverwer- kingsfabriek wil bouwen op het Leidse industrieterrein Roomburg. De vraag is echter of de gemeente Leiden daarmee akkoord gaat. De slakken en het vliegas zijn al jaren een bron van zorg voor de vuilverbranding. Vroeger werden de slakken nog wel gebruikt in de wegenbouw, voor het ophogen van terreinen en het dumpen van slo ten. Het niet gebruikte deel van het afval, dat overblijft na verbran ding, werd tot 1975 gestort op de toenmalige gemeentelijke stortter- rein Roomburg in Leiden. Daarna, tot 1981 werd het afval gedumpt in Alphen aan den Rijn. Toen ook daar het terrein vol was, kon worden uitgeweken naar het Vlaamse deel van Belgie, maar in april 1983 verbood de Vlaamse overheid het dumpen van het resi du. Wederom werd uitgeweken, ditmaal naar het Waalse deel van België maar ook dat werd rond de jaarwisseling verboden. Toch gaat het storten in Wallonië nog steeds door. "In strijd met de wettelijke bepalingen wordt het illegaal over de grens gezet. Dat is al vanaf 1 ja nuari verboden", zei Van Overmei re gisteren. Hij gaf echter ook twee mogelij ke oplossingen voor het probleem. Met name de contacten met de Bel gische firma zijn volgens Van Overmeire hoopvol. Het Belgische bedrijf wil het residu zuiveren en daarna gebruiken voor onder meer de wegenbouw. Van Overmeire zei verder dat de besprekingen gaat over een driejarig contract met een optie voor nog eens twee jaar. De afvoer van het residu zou dan voor de komende jaren veilig gesteld zijn. LEIDEN - De subsidie aan het jeugd- en jongerenwerk wordt dit jaar definitief stopgezet. Burge meester en wethouders zullen dit de gemeenteraad voorstellen op grond van het advies van de com missie voor de beroep- en bezwaar schriften. De Sleutelgroep Leiden had, evenals Scouting- Leiden, de scoutinggroepen Wainunga en De Dauwtrappers en de Zeeverken- nergroep Jan van Galen, bij deze commissie een bezwaarschrift in gediend tegen de beëindiging van de subsidie. In het bezwaar dat de Sleutel- groep Leiden tegen deze beslissing had aangetekend werd aangevoerd dat de scoutinggroepen zwaar wor den gedupeerd. Er is sprake van een inkomensachteruitgang van tien procent. Verhoging van de contributie om dit gat op te vullen, betekent dat minder draagkrachti- ADVERTENTIE Dan bent u duidelijk op het verkeerde pad! Het is onveilige vermoeiend. Wees verstandig, doe er wat aan. Laat uw auto door ons uitlijnen (voor 't geld hoeft u het niet te s laten) en u zult fj opvallend prettiger rijde n STER*** BANDENSERVICE Alphen a/d R(jn: Prinses Margrietlaan 12 (bij Rijnha' Tel. 01720-45041. Open 8-17.30, za. 9-12 ui Een bijkomend voordeel is de la gere prijs in België. Indien contract wordt afgesloten, zou dat een financieel voordeel kunnen be tekenen. De algemene raad maakte gistermiddag direct duidelijk dat dat voordeel dan maar gebruikt moest worden om de tarieven ver der te verlagen. Gisteren besloot de algemene raad overigens al tot een verlaging van de tarieven, die mogelijk werd omdat het bedrijfs resultaat over 1983 meeviel. De Leidse wethouder Fase (WD) waarschuwde er voor om een even tueel voordeel nu al voor een be paald doel te bestemmen. "Waar om zullen we ons nu al rijk reke nen als de beer nog moet worden geschoten", vroeg zij zich af. LEIDEN/VOORSCHOTEN - Bij de kinderboerderij in de Meren- wijk had gisteren een langzamer hand traditioneel evenement plaats: het schapen scheren. Dat ge beurde zowel 's ochtends, aan schouwd door zo'n achthonderd derdeklassers van Leidse scholen (zie foto), als 's middags, toen ook ander publiek een kijkje kon ko men nemen hoe de dieren van hun wollen winterjas werden ontdaan en als herboren te voorschijn kwa- Schapen scheren in Merenwijk en Voorschoten men. De afgelopen weken stond de kinderboerderij al in het teken van schaap en wol, door middel van tentoonstellingen, demonstraties van spinnen en weven e.d. en het beschikbaar stellen van informa tiemateriaal. De vers geschoren schapenvachten werden gisteren meteen te koop aangeboden. Ook in Voorschoten moest een aantal schapen vanochtend naar de barbier. Tien Drentse heidescha- pen werden geschoren in het die- renparkje bij het station. Ook in dit geval vormden scholieren het pu bliek. De schapen brengen hun be staan gewoonlijk door in de ge meentelijke parken bij Ter Wad ding en Rosenburgh. (foto Holvast) LEIDEN - Winkeliers van de Morsstraat vinden het "totaal on aanvaardbaar" als de Morspoort- brug voor verkeer zou worden af gesloten. Dit schrijft de winkeliers vereniging 'De Morsstraat' in een brief aan B en W De vereniging wijst op een schrijven dat de gemeente 14 fe bruari liet uitgaan. Daarin werd aangekondigd dat de brug, die in zeer slechte staat verkeert, begin 1985 zou worden opgeknapt. Over voortijdig afsluiten werd niet ge rept. Inmiddels is het herstel van de brug voorlopig geschrapt, omdat de gemeente van het rijk veel min der geld voor de stadsvernieuwing krijgt (hetzelfde geldt voor bijvoor beeld de Kraaierbrug). Tevens heb ben B en W laten weten dat de Mor- spoortbrug waarschijnlijk moet worden afgesloten, omdat de situa tie anders te gevaarlijk wordt. De brug zou het kunnen begeven. De winkeliersvereniging eist in de brief aan B en W dat de Mors straat en omgeving via de bestaan de route volledig bereikbaar blij ven voor alle verkeer. "Gezien het grote belang en de heersende on rust onder de ondernemers en be woners verwachten wij van u op fcer korte termijn een antwoord", schrijft de vereniging aan B en W. Roomburg LEIDEN/OEGSTGEEST - In Leiderdorp komt wellicht een vuilstort plaats ten behove van de Leidse regio. Directeur Van Overmeire van de Leidse vuilverbranding deelde gistermfddag mee dat er onderhandelin gen zijn met de gemeente Leiderdorp over een vuilstortplaats tussen De Does en rijksweg A4. Het gaat daar om een terrein van twaalf hectaren. In de toekomst moet er een recreatiegebied komen. De onderhandelingen zijn nog in een pril stadium, maar nu al is duidelijk dat de vuilverbranding het beheer en de exploitatie van de nieuwe stort op zich gaat nemen. Een nieuwe stortplaats voor niet-brandbare stoffen als puin is hard nodig in deze regio. Nu moet al het puin worden afgevoerd naar Zoeter- meer. Duidelijk is wel dat de nieuwe stortplaats erg veel geld gaat kosten. Een voorlopige schatting leert volgens Van Overmeire dat het storten van afval daar tussen de 18 en 23 gulden per kubieke meter gaat kosten. Dat is veel hoger dan nu het geval. Volgens Van Overmeire zijn de kosten zo hoog, omdat de milieu-eisen de laatste jaren veel strenger zijn geworden. Voordat er kan worden ge stort, moet er een laag folie worden gelegd. Bovendien moet het gestorte afval ook worden bedekt met een folielaag. Volgens de directeur van de vuilverbranding is het zeker dat op de nieuwe stort, die overigens pas over een aantal jaren in gebruik kan worden genomen, geen stoffen als vliegas en bleekaarde worden gedumpt. Dat is namelijk verboden. Een andere mogelijkheid is de vestiging van een afvalslakkenbe- drijf op het Leidse industrieterrein Roomburg. Een Haags bedrijf heeft een brief aan de gemeente Leiden geschreven met daarin de vraag of de vestiging van zo'n be drijf tot de mogelijkheden behoort. Wethouder Fase sloot de vestiging gistermiddag niet uit, maar zette er wel vraagtekens bij. "Het is niet de bedoeling van Roomburg een vieze bedoening te maken. Het eerste be drijf dat er komt, bepaalt voor een groot deel ook de interesse van an dere bedrijven", aldus Fase, die echter eerst meer duidelijkheid wil hebben over wat voor een soort be drijf het precies is. De Leidse vuilverbranding pro duceert jaarlijks zo'n 30.000 ton af- valslakken. Sinds een aantal jaren is het door de vele milieuregels vrijwel onmogelijk om de slakken voor de wegenbouw te gebruiken. Van Overmeire: "Slakken worden nog steeds gezien als afvalstoffen. Ze vallen dan ook onder de afval stoffenwet. Dan kun je wel een ver gunningaanvraag in 44-voud indie nen, maar dan krijg je hem pas maanden later. Aannemers zijn daar niet bij gebaat. Die willen sneller aan het werk". LfclDEN - Van Kapel tot Kapit telkerk'. Dat is de naam van een tentoonstelling die tot en met 20 september in de Hooglandse Kerk te bezichtigen is. De tentoonstelling, opgezet in sa menwerking met de Nijmeegse hoogleraar Leupen door leerlingen van de Reinwardtacademie, be handelt de middeleeuwse periode toen deze kerk nog katholiek was. Eigenlijk, zo leert de expositie, is de Hooglandse Kerk ontstaan uit een conflict met de pastoor van de St. Pieterskerk. In de veertiende eeuw was het de gewoonte dat rij gen van het lidmaatschap moeten afzien, zo redeneerden de indie ners van het bezwaarschrift. De gemeenteraad merkte daar tegenover op dat de noodzaak tot bezuinigen voorop staat. Een be langrijke rol bij de beslissing om de subsidie stop te zetten, aldus de gemeenteraad, heeft gespeeld de wens om arbeidsplaatsen zoveel mogelijk te handhaven. Met ande re woorden: de gemeente wil zo veel mogelijk trachten het werk met beroepskrachten voort te zet ten. De commissie voor de beroep en bezwaarschriften acht de moti vering van de gemeente voldoende en tekent tevens aan dat het pro gramma wordt vastgesteld na een behoorlijke inspraakprocedure en een proces van politieke afweging. Het advies van de commissie aan de gemeenteraad is dan ook de klachten ongegrond te verklaren. Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Gauwdief Winkeldieven moeten snel aan de slag. Ze lopen nu nog de kans, eenmaal betrapt, dat de bazen en bedrijfsleiders het er bij laten zit ten. Die hebben geen zin om voor de afhandeling een paar uur op het politiebureau te zitten. Met ingang van aanstaande maandag wordt dat anders, al thans bij de meeste grootwinkel bedrijven. Eendrachtig hebben politie en winkeliers de aangifte en aanhouding een stuk eenvou diger gemaakt. De laatsten heb ben voortaan het desbetreffende formulier al in huis, kunnen dat zelf alvast invullen en de politie bellen. De agenten tekenen ver volgens het formulier en nemen de verdachte mee. Eenvoudiger kan het niet. "Dit systeem heeft drie voor delen", heeft E. van der Somme, hoofd recherche, uitgerekend. "Geen werkvermeerdering, de winkeliers hoeven niet een tijd te wachten en de politie krijgt in zicht in de hoeveelheid winkel diefstallen". Hij en J. Bennink, bedrijfslei der bij de Hema zijn de 'denk tank' achter dit initiatief. Een ge sprek tussen die twee over het stijgend aantal winkeldiefstallen en het machteloze gevoel van de middenstanders kreeg een staar tje. Een eigen aangifteformulier van V en D, goedgekeurd door justitie, inspireerde Bennink tot het maken van een 'Leidse' ver- Vooralsnog gaan alleen de gro te zaken 'politietje spelen'. "Dit is een proef', zegt Van der Som- me. "aan het eind van het jaar kijken we hoe het gaat en als het bevalt worden ook de kleinere winkels er bij betrokken". Behalve de tijsbesparing ge looft Bennink ook "in een stuk preventieve werkzaamheid". Hij denkt met andere woorden dat de handjes wat minder los zullen zitten. Zeker ook omdat er met stickers gewerkt gaat worden. De tekst 'Bij winkeldiefstal doen wij altijd aangifte bij de politie' komt bij in- en uitgang te han gen. Van der Somme daarover "Dat werkt in elk geval drempel- verhogend". Bennink ten slotte: "We blijven de klant als een beta lende klant zien". Een geruststel lende gedachte. B.J. ks) en Bennink (rechts) met in hun midden sticker en aangifteformulier, (foto Hoi Poste restante Het is maar goed dat het echt paar Kroon uit de Leeuwerik- straat niet zat te wachten op die ansicht van Olga en Laila Hras- tinski. De ansichtkaart is waar schijnlijk te voet gegaan: twintig augustus 1969 vertrokken bij de Joegoslavische Hrastinski's en pas twee weken geleden in de Vogelwijk gearriveerd. "We hadden eerst nog niks in de gaten", weet mevrouw Kroon. "M'n man had hem neergelegd op de tfal, hij wilde er een dia van maken, 't is toch een mooie kaart nietwaar? Later bekeek hij m'n man de kaart eens beter en hij zegt: 'wel heb ik van m'n leven' Kijk, maar: hier staat het posts tempel". We lezen 21-8-'69. De tekst achterop de kaart is voor de Kronen vertaald door een Joegoslavische: 'hartelijke groeten en een grootte bedank aan jullie allemaal, groetjes van L. en Olga Hrastinski'. Mevrouw Kroon: "Het enige wat ik me ei genlijk nog van die vakantie her inner, is dat er 's morgens vroeg al allemaal handdoeken buiten hingen. En dat we toen in een pension zaten, want alle hotels waren vol. We logeerden bij deze mensen".. Een onverwachte ver rassing was de ansicht wel, "we hadden niet echt dat je zegt een relatie opgebouwd of zo". Hoe de kaart zolang heeft kun nen reizen, is ook het plaatselijke postkantoor een raadsel. Me vrouw Kroon: "Ze konden er niets van zeggen. Het was in elk geval niet zo dat-ie met de ver huizing van de Gerestraat naar het nieuwe kantoor is zoekge raakt". De vertraging is waar schijnlijk in Joegoslavië opgelo pen. "Ik vermoed dat de kaart daar ergens is blijven liggen". Wie dus post heeft voor een Slaviër moet snel handelen. Kan er nog net voor het eind van de eeuw zijn. B.J. Homoradio een uurtje van zijn zendtijd af staan voor homo-radio. Afgelo pen zaterdag zijn vier homosek suelen (twee mannen en twee vrouwen) tezamen gekomen om een opzetje daarvoor te maken. Cultuur en informatie belooft Antoinette Bollen, één van die vier: een regionale en landelijke agenda, stilstaan bij actuele za ken en informatie over films en boeken. Antoinette: "Bovendien willen we gedeelten overnemen uit het programma Homonos. Dat wordt op een tijdstip in de middag uitgezonden, een mo ment dat maar weinig mensen er naar kunnen luisteren". Of de NOS dat overnemen goed vindt, lijkt ons een grote vraag, maar dat terzijde. Op onze vraag waarom homo radio nodig is, antwoordt Antoi nette Bollen; "Omdat er volgens ons een grote behoefte aan is. We geloven echt dat daar een markt Wie dat ook denkt en een handje wil helpen, belle Antoi nette. 132607 ke parochianen zelf altaren ter ere van hun overledenen stichtten. Wie dat deed, mocht zelf een kape laan aanstellen, die de missen voor de dierbaren las. Meestal koos de stichter van het altaar hiervoor een familielid uit. Na de dood van de stichter erfde de familie dit benoe mingsrecht. De pastoor van de Pieterskerk wilde deze rechten echter in eigen handen krijgen. En om geen last meer te hebben van die pastoor be sloten enkele geestelijken uit de gegoede burgerij in 1365 uit te wij ken naar een andere kerk, de kapel op het Hogelant. Die viel toen on der het beheer van Leiderdorp. Zelfstandig De Leidse jurist Philips van Lei den maakte er zich sterk voor dat deze houten kapel een zelfstandige kerk werd, een kapittelkerk. Hier toe werd de kapel uitgebreid op kosten van de uitgeweken paro chianen zelf. De Pancraskerk zou hij heten en in 1366 werd deze kerk, met toestemming van de bis schop van Utrecht, een kapittel kerk met aan het hoofd een kanun nik. De tentoonstelling schenkt aan dacht aan de belangrijke rol van Philips van Leiden, de bouw en het interieur van de kerk. Maquettes en enkele unieke voorwerpen, waaronder een kasuifel en manus cripten, illustreren de midde leeuwse periode van de Pancras kerk, die na de reformatie, naar de plaats waar hij staat, Hooglandse kerk zou gaan heten. De tentoonstelling is dagelijks van elf tot drie uur geopend. LEIDEN - Dezer dagen verschijnt de herdruk van het Leidse Brug genboek. De eerste oplage van het boek was volgens de makers te be scheiden; vandaar een nieuwe op lage van 1500 stuks. De verkoop begint op maandag 25 juni. Tijdens de eerste twee we ken is er één centraal verkoop punt: kamer 26 in het Stadsbouw- huis aan de Langegracht. 's Mor gens tussen negen en twaalf uur kan men hier terecht op de werk dagen. Vanaf maandag 9 juli zal de ver koop op drie verkooppunten ge beuren: balie stadhuis (dagelijks tussen 08.30 en 16 30 en donder dagavond tussen 17.30 en 21.00 uur), balie stadsbouwhuis (dage lijks tussen 08.30 en 16.30 uur), ge meentelijke archiefdienst (dage lijks tussen 09.00 en 17.00 uur en zaterdag tussen 09.00 en 12.00 uur). De prijs van het boek: dertig gul den. PPR. De afdeling Leiden van de PPR vergadert vrijdagavond. Op de agenda o.m. een toelichting van de gemeenteraadsfractie op de be nneming van de nieuwe rector bij het gymnasium, een terugblik op de Europese verkiezingen, een na beschouwing op het landelijk con gres en de feminisering van de par tij Aanvang acht uur, Rapenburg 100.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3