Vrouwen blazen VOS Zoeterwoude nieuw leven in Voorschotense ambtenaren kruipen straks bij elkaar Raad praat mee over opvolger Staab Uitspraken wethouder 'niet discriminerend' Toeriste berooid na beroving in Leiderdorp WASSENAAR - De Wassenaar- se gemeenteraad gaat meepra ten over de vraag wie de opvol ger wordt van burgemeester Staab, die in februari met pen sioen gaat. Deze week heeft de raad een spe ciale vertrouwenscommissie be noemd om de benoeming van de nieuwe burgemeester te begelei den en daarover advies uit te bren gen aan de commissaris der konin gin. In de commissie hebben alle zes de fractievoorzitters en loco burgemeester Barning zitting. Tot voor kort was de inspraak van een gemeentebestuur beperkt tot het maken an een profielschets van de nieuwe burgemeester. De commissaris der koningin kwam die aanhoren, maar handelde de verdere sollicitatieprocedure af zonder de gemeente er nog bij te betrekken. De commissaris stelde ook de aanbeveling op voor de mi nister van binnenlandse zaken, die op grond daarvan besliste wie de nieuwe burgemeester werd. Deze procedure stuitte op steeds meer weerstand bij de gemeente besturen, die op deze manier bij de benoeming van de burgemeester - in veel gevallen de enige full-time bestuurder - vrijwel geheel buiten spel werden gezet. Als tegemoet koming werd een paar jaar geleden de mogelijkheid geopend om via een vertrouwenscommissie mee te praten over de nieuwe burgemees ter. Die inspraak houdt in dat de commissaris uit de sollicitatiebrie ven een eerste selectie maakt en de overgebleven namen doorgeeft aan de commissie. Deze kan dan solli citanten uitnodigen voor één of meer gesprekken en brengt een schriftelijk advies uit aan de com- Daarop kan de commis- op verzoek van de commissaris of op eigen verzoek nog een mon delinge toelichting geven. Hoewel het uiteindelijk de commissaris der koningin blijft die de aanbeve ling opstelt, zijn de ervaringen met deze vorm van inspraak goed. Vooral bij benoemingen in kleine re gemeenten, waar deze veel min der van landelijke politieke ver houdingen afhankelijk is, blijkt het advies van deze commissies zwaar te wegen. Wassenaar gaat ook gebruik ma ken van deze inspraakmogelijk heid. In de commissie, die sinds maandag officieel bestaat, hebben de zes fractievoorzitters Aptroot (WD), Wensveen (CDA), Nieu- wenhoven (D'66), Goulooze (PvdA) en Lodder (Partij Wassenaar) zit ting. Voorzitter is loco-burgemees ter Barning (WD). De commissie is tijdens en na de benoemingspro cedure absolute geheimhouding verplicht. DONDERDAG 21 JUNI 19841 De Wassenaarse burgemeester Staab gaat in februari volgend jaar met pensioen. Een speciale vertrouwens commissie gaat nu meepraten over de vraag wie zijn opvolger wórdt. (r0toW. Dijkman» VOORSCHOTEN - B en W van Voorschoten vegen de WD- klacht van tafel dat wethouder J. van Leeuwen (PvdA/PPR) in een interview in deze krant uit latingen heeft gedaan die dis criminerend kunnen zijn. De liberalen hadden zich zeer ge stoord aan de opmerking van Van Leeuwen dat in de wijk Adegeest straten zijn waar minder dan twee mensen per huis wonen. Dergelij ke opmerkingen dienen achterwe ge te blijven, zo vindt de WD. Het college is het hier niet mee eens. Het vindt dat de gewraakte passage niets weg heeft van een waarde-oordeel. "De wethouder heeft op enigzins beeldende wijze de terugloop van de gemiddelde woningbezetting willen schetsen", zo voeren B en W aan. Dat hij daar bij Adegeest heeft genoemd, lykt de bestuurders logisch: het is nu eenmaal een wijk met een relatief geringe doorstroming en een sterk gezinsverdunnend karakter, zo we ten zij. In hun antwoord scharen zij zich overigens ook achter de andere uit spraken die de wethouder van openbare werken, woningbouw en economische zaken heeft gedaan in het interview dat 14 mei in deze krant verscheen. Zo zijn ze het met hem eens dat de lijst van woningzoekenden dit jaar beduidend zal slinken door het record aantal nieuwe woningen van 389 woningen dat in 1984 en de eerste helft van 1985 wordt ge bouwd. Zij durven de wethouder echter niet te steunen in zijn bewe ring dat wellicht 150 personen kun nen worden afgevoerd van de lijst die nu nog 1250 personen telt. Wél hebben zij de indruk dat het aantal inschrijvingen behoorlijk afneemt. Ook delen zy de uitspraak dat het plezierig is wanneer in Voor-1 schoten meer woningen zouden kunnen worden gebouwd voor al leenstaanden en tweepersoons-1 huishoudens. Ze verklappen dat ze in het verleden altijd hebben ge probeerd het Rijk te overtuigen van de noodzaak geld vrij te maken door de bouw van dit soort wonin gen. De smeekbedes hebben echter niet altijd datgene opgeleverd waar de gemeente op had gehoopt, zo vervolgen B en W. Het rijk is een beperkende factor om te komen tot een ideaal bouwprogramma, klaagt het college. ZOETERWOUDE - Geruisloos verdween de VOS-cursus destijds uit het dorpsbeeld van Zoeterwoude. Er was gewoon geen belangstelling meer voor deze Vrouwen Orienteren zich op de Samenleving-bijeenkomsten. Maar een 'harde kern' van vier vrouwen tracht nu deze emanciperende activiteit nieuw leven in te blazen. "Ook al omdat we vanuit de bevolking regelmatig vragen kregen wanneer we weer zouden beginnen. En dus willen we het weer proberen", zo licht Corry Wouters, één van de initiatiefneemsters, het opmer kelijke besluit toe. Opmerkelijk, omdat ieder initiatief voor vrouwen in het verleden leek dood te bloeden. Nadat de VOS in 1979 verdween trachtte een groep vrouwen Zoeterwoude warm te maken voor een vrouwenkrant en een vrouwencafé, en dat laatste werd uiteindelijk het Trefpunt. Al leen dat belandde niet op dood spoor: het organiseert nog regel matig thema-avonden. Vanuit dat Vrouwentrefpunt moet de hele zaak nu weer aan het rollen wor den gebracht. De initiatiefneemsters Corry Wouters, Ans van Noort, Annie Koek en Maijan Steven, laten zich positief uit over de 'tweede kans' van de VOS. Terugblikkend zegt Annie Koek dat de belangstelling voor de cursus destijds gedeelte- lijk wegebde "omdat het allemaal nogal omstreden was. Vooral bij de mannelyke bevolking hier. Die had toch iets van: jullie zijn ma- nonvriendelijk, jullie veroorzaken echtscheidingen. Maar dat is een vooroordeel. Neem ons vieren nu", en ze wyst lachend om zich heen, "wij zijn toch ook gewone, huiselij ke vrouwen? En allemaal ge trouwd". Maar wellicht, zegt ze, dat de Zoeterwoudse vrouwen ook niet precies wisten wat de VOS nu ei genlijk inhoudt en dat ze daarom maar wegbleven. Leven Hoe dan ook: de VOS is weer gaan leven. Reden voor het viertal om bij de gemeente subsidie te vra gen (met succes) en alle voorberei dingen voor een nieuwe serie cur sussen te treffen. Er is inmiddels ook al kinderopvang geregeld. De vrouwen hopen in september te beginnen. Voor die tijd moeten zich minstens twaalf vrouwen heb ben opgegeven, anders gaat het feest niet door. Wat staat de toekomstige cursis ten nu te wachten? Corry Wouters: "Dat kunnen ze grotendeels zélf bepalen. Ze werken twaalf bijeen komsten lang met elkaar bepaalde interesses uit. Kijk, de VOS is geen school. Je hoeft niet met je armen over elkaar te gaan zitten luisteren naar wat de meester zegt, nee, je praat zélf. Zo'n gesprek kan bij voorbeeld gaan over natuurgenees wijzen, over alcoholisme, drugs, homofilie. Dat soort onderwerpen keert toch altijd weer op ht ver langlijstje terug. Gemeentepoli tiek, ook zoiets waarover volgens ons veel vrouwen best meer zou den willen weten". Annie Koek over het nut van de cursus: "Je wordt mondiger, je leert beter discussieren, juist door met elkaar over dergelijke zaken te praten. Ja, er wordt best veel ge vraagd van die vrouwen. Ik wil hen niet bang maken, maar de cursis ten hebben een heel wezenlijke in breng". En dat deze ontwikkelingscur sus alleen voor vrouwen bestemd is, tja, het viertal beseft dat ook die voorwaarde de mannen tegen de i die de VOS in Zoeterwoude nieuw leven gaan inblazen. Op de voorgrond Corry Wouters (links) en Ans van Noort, links achter Marjan Steven en Annie Koek midden). haren kan instrijken. Maar nog maals, ze hebben niets tegen de he ren der schepping, alleen: "Met vrouwen onderling praatje nu een maal in een heel andere sfeer dan wanneer er mannen bij zijn", zo verwoordt Corry Wouters het. Bo vendien moeten de mannen ook de hand maar eens in eigen boezem steken. Toen de groep onlangs - ook aal vanwege die kritiek - een avond organiseerde voor vrouwen én mannen verscheen er dus nie mand. Uitje woudse vrouwen "dé manier kan zijn om er eens uit te komen". Per slot van rekening is één van de ini tiatiefneemsters, Ans van Noort, ook op die manier by de organisa tie terechtgekomen. Ze vertelt: "Kyk, in dit dorp heb je geen enke le ontmoetingsplaats. Ja, je krijgt dan straks het Platform, maar ver der is er niets. En als je hier dan komt wonen ga je zoeken naar ma nieren om andere vrouwen te ont moeten. Ik vond het wel doodeng, om voor het eerst naar zo'n thema avond te gaan, maar het heeft wel resultaat gehad". Overigens stellén de vrouwen geen beperkingen aan het oplei dingsniveau van de toekomstige cursisten. Oorspronkelijk was de VOS wel bedoeld v< zonder vervolgopleiding, maar in Zoeterwoude zyn ze niet zo streng. "Per slot van rekening leer je op school ook niet discussieren", stelt Corry Wouters. Als voorproefje hebben de vier vrouwen een avond georganiseerd, tijdens welke alle informatie over de nieuwe cursus op tafel komt. Deze avond wordt volgende week woensdag (27 juni) gehouden in Ons Huis. Ook vrouwen die niet per se willen meedoen kunnen daar aanschuiven. Er rest Corry Wouters, Ans van Noort, Annie Koek en Maijan Ste ven op dit moment niets anders dan hopen en afwachten. En dat doen ze dus maar. DONDERDAG Lelden Stadhuisplein - straatvoetbaltoer nooi, optredens in kader van Anjerac tie door Keytown Stars, Little De grees en Pauline sr.. 18.30-21 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, film 'La mort de Mario Ricci' van Claude Go- retta, 20 en 22.15 uur. Kykhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, film 'Nostalgia' van Andrej Tarkovs- ky. 20 en 22.15 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steenstraat, Japanse theeceremonie, 15 en 20 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, soos, 21-1 uur. Gezondheidswinkel - Topaaslaan 19, spreekuur 20-21 uur. Jongerenbeweging - Koppenhink- steeg, soosavond met optreden van de reggaeband Elzagazir. In kader van Anjeractie Kopermo len, shows door Kopergirls, Little Stars en Con Fucco; Bevrijdings plein, LHK, Lavontys en LPMG; Lan- gegracht/centrum, wykrondgang door Concordia Senioren en Concor dia Junioren; Oosterstraat/De Kooi, vrijkrondgang door Jong K&G; Haar lemmerstraat, volksdansdemonstra- tie door Achalay. Oegstgeest Gemeentehuis - gemeenteraadsverga dering, 19.30 uur. Voorschoten Ambachtshuis - Voorstraat, gecombi neerde commissievergadering over Starrenburg, 20 uur. Lindehoeve - Burg. v.d. Haarplein, optreden folkbandje, 21 uur. Kasteel Duivenvoorde - Veurseweg, concert, 20.30 uur. Wassenaar St Adelbert College - muzikale afslui ting Kulturele Weken, 20 uur, met concert Excelsior. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: 15 juni tot 22 juni doór: Doeza Apotheek, Qoezastraat 31, Lei den. tel. 121313; Apotheek Van Breest Smallenburg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753 en 134604, na 17 uur en in het weekend te bereiken via dokterstelefoon: 122222. Leiderdorper houdt baan DEN HAAG, KOUDEKERK, LEI DERDORP - De Leiderdorper C. Kriek heeft via een kort geding zijn baan terug bij de Koudekerkse wasserij Clean Lease Randstad BV, het vroegere Leiderdorpse Nooitgedacht. Zijn baas moet hem binnen twee dagen weer in dienst nemen, zo heeft de president van de Haagse rechtbank beslist. Opvallend detail in de zaak is dat de vader van Kriek ooit mede-directeur was van de wasserij Nooitgedacht. De zaak ging echter failliet en werd in 1982 overgenomen door Clean Lease Randstad BV. De bedrijfsleiding wil Kriek ontslaan omdat hy niet in de nieuwe bedrijfsvoering zou passen. LEIDERDORP - Een 24-jarige toeriste uit West-Duitsland is gis termiddag in Leiderdorp beroofd van haar volledig bepakte sport- fiets. Toen zij op het Engelendaal de weg vroeg aan twee jongeman nen, werd zij min of meer van haar fiets geduwd. Geheel onthutst zag ze de twee, die naar schatting 25 jaar oud zijn, vervolgens met rijwiel én al verdwijnen. Sportfiets, paspoort, fototoestel, kleding, tent en geld voor een week: dat alles bewoog zich in een snel tempo richting horizon. De dame die na enkele dagen fietsen bijna op haar bestemming was aangekomen, was zo ongeveer berooid. Zij had alleen nog maar wat schaarse zomerkleding en een beetje geld, net genoeg om de politie te bellen. Deze heeft onmiddellijk een onderzoek ingesteld. Men is op het politiebureau echter niet optimistisch. Het signa lement van de dieven is niet al te helder. De politie hoopt dan ook dat mensen die het gebeuren om kwart over drie hebben gevolgd, zich bij de politie zullen melden. WARMOND - De avonddriedaagse in Warmond is weer achter de rug. Gisteravond bleken de 'laatste loodjes' weer zwaar te wegen. De sportieve Warmonders werden bij het Trefpunt verwelkomd door familie en bekenden. De Brass Band zorgde daarbij voor de vrolijke noten. Maar voor het zo ver was moesten de deelnemers nog langs Piet van Leeuwen. Dit ex-CDA-raadslid, bekend als oudste medewerker aan de avonddriedaagse, bemande de laatste controlepost voor de finish. (foto Holvast» VOORSCHOTEN - Het ziet ernaar uit dat de Voorschotense ambtena ren die nu nog verspreid over de gemeente zijn gehuisvest, over en kele jaren allemaal bij elkaar ko men te zitten. Burgers zullen zich dan nooit meer hoeven af te vragen in welk gebouw zij moeten zijn voor paspoorten en andersoortige paperassen. B en W willen namelijk de naast het gemeentehuis gelegen Park school aankopen en gebruiken voor de huisvesting van de ambte naren. Deze ambtenaren kampen nu nog met ruimtegebrek. •Om de school geschikt te maken voor het gemeentepersoneel zal de school flink moeten worden aange past. Niet alleen wordt het inte rieur omgegooid, maar ook wordt er een stuk aangebouwd. Op de plaats waar nu de Parkzaal staat, moet nieuwbouw komen. Waar schijnlijk zal deze nieuwbouw nog wel even op zich laten wachten. Gemeentesecretaris G. de Graaff hoopt dat volgend jaar de nieuw bouw kan beginnen, maar ver wacht dat het nog wel enkele jaren duurt. Dit zal de verhuizing naar de Parkschool niet tegenhouden. De ze moet al over een half jaar plaats hebben. De afdelingen sociale dienst en de boekhouding zullen als eerste vertrekken naar de provi sorisch verbouwde school en de eerste etage van de gemeenteflat leeg achterlaten. De afdelingen welzijn en openbare werken blij ven achter in de flat. Zy moeten een plekje krijgen in de nieuw bouw op de plek van de Parkzaal. In totaal zal dit project 4.755.000 gulden kosten. Volgens het college verdient de gemeente dit echtpr in de toekomst terug. Niet alleen kost het de gemeente zo'n vyf ton per jaar dat de ambtenaren zo ver uit elkaar zitten. Maar ook het huren van de gemeenteflat boven Albert Heijn drukt flink op de begroting. Vanaf augustus 1984 rekent het Ahold-concern 235.000 gulden per jaar aan huur voor de 1.130 vier kante meter die de gemeente in ge bruik heeft. De gemeente verwacht dat dit in 1993 zal zyn opgelopen tot 365.000 gulden. Ook de panden Leidseweg 29, waar personeelszaken huist, en Leidseweg 31, waar binnenkort de afdeling huisvesting in trekt, druk ken flink op de begroting.Naast de ze financiële redenen spelen ook practische zaken mee. Zo vinden B en W het plezierig dat voortaan alle ambtenaren bij elkaar zitten en dat Voorschotenaren precies weten waar zij moeten zijn. Voor de bur gers wordt namelijk een centrale hal aangelegd in het nieuwe ge deelte van het gemeentehuis. Hoognodig is voorts een parkeer plaats vlak bij het aangepaste ge meentehuis. B en W stellen voor om het Rode Kruisgebouw aan de Leidseweg tegen de'vlakte te gooi en en hier een vijf meter brede toe- Fancy-fair gangsweg aan te leggen. Deze zou moeten uitmonden op een parkeer plaats, die wordt aangelegd op de plek waar nu nog het (ex) school plein is. Kulturele weken De Wassenaarse muziekvereni ging Excelsior breidt vanavond een muzikaal slot aan de Kulture le Weken. Het concert wordt van af acht uur gehoude in het St. Adelbert College. Op het pro gramma staan onder meer Mo ment for Mojrricone en Pavane in blue. Sponsorloop De Zoeterwoudse drumfanfare 'De Rijntamboers' organiseert aanstaande zaterdag een sponsor loop. De muzikanten proberen daarmee voldoende geld bijeen te krijgen om nieuwe jurken te kun nen aanschaffen voor de majoret- ten. De loop begint zaterdag om vijf uur in de Nassaulaan (Rijndijk). Opvallend in de nota is de alinea waaarin staat dat de ambtelijke or ganisatie door de verhuizing aan zienlijk efficiënter zal kunnen wor den, "hetgeen ook in de perso neelsbezetting tot uitdrukking moet worden gebracht". Het perso neelsbestand zou dus nog wel eens verder kunnen worden ingekrom pen. Overigens heef het college in het verleden gezegd dat gedwon gen ontslagen zoveel mogelijk die nen te worden voorkomen. Vanavond wordt in een gecombi neerde raadscommissie-vergade- ring over het plan gepraat. De Koningin Julianaschool en kleuterschool de Ruigenhoek in Leiderdorp houden zaterdag weer hun jaarlijkse fancy-fair. Er is een rad van avontuur, een grote rom melmarkt, gezellige muziek, een demonstratie pottenbakken en er worden diverse spelen gehouden. Iedereen is zaterdag welkom van tien tot twee uur in het gebouw aan de Kom van Aaiweg. Disco Het Voorschotense jongeren centrum De Lindehoeve heeft voor vanavond een optreden op het programma staan. Een bandje in de folkmuzieksfeer staat er vanaf een uur of negen op. Mor genavond (half negen) en zondag middag (twee uur) is er disco. LEI DSC H DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur): Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Restitutie is met toegestaan Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Abonnementen kunnen dagelijks ingaan Indien een maand voor het verstreken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 tnv Dam.ate Holding BV te Haarlem Maandabonnement 21.21 (Autom betaling) Losse Directie: G. Koopman Adj.dir N Quakernaat Hoofdredacteur Drs J W E Metselaar Ad| Hoofdredacteur R Paauw Alg redactiechef A van Leeuwen Plv Alg r J M J. Post i Commentaren W F J Wirtz en A A van Brussel W F J. Wirt2 (binvbuitvec P J de Tombe Graaff (randgem.) P C. Rosier (radio, televisie, kunst) S J de Groot (geestelijk leven) Redactie stad en randgemeenten tel. 071-144941. tst. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington. Cairo. Rome. Madrid. Mexico

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2