voordeslp McEnroe start Wimbledon met lastig karwei Weinig enerverende in tennistoernooien dag Helioform Dressuurploeg voor Spelen In Lisse en Leiderdorp Lissovskaja ver met kogel Kerncentrales Stemmen In '85 zondag bevrijdingsdag GEPY 'Skater' voor vader en zoon écht leer in wit. bruin en blauw Aaten 35 - 40 winkelpr 69.95 Br.stolpr 45. -instapper gepolsterde leder tic kleuren grijs en ivoo winkelpr 59 95 voorblad Zwart Varia LONDEN (Reuter) - Bij de loting voor de eerste ronde van het toer nooi van Wimbledon is voor titel houder John McEnroe als tegen stander de Australiër Paul McNa- mee uit de bus gekomen. McEnroe, die zich vorige week opwarmde in Londen door het grastoernooi op de Queensclub te winnen, werd in 1980 in de kwartfinale van de open Franse kampioenschappen door McNamee uitgeschakeld. De 29-ja- rige Australiër, die vooral naam maakte in het dubbelspel, maar ook een bestendige staat van DEN HAAG (ANP) - Het Neder lands Olympisch Comité (NOC) heeft een dressuurequipe aange wezen voor deelneming aan de Olympische spelen van Los Ange les. Het NOC kon niet meegaan met de voordracht van de Neder landse Hippische Sportbond (NHS) ook een militaryploeg af te vaardigen. De dressuurequipe bestaat uit Annemarie Sanders met het paard Amon, Tineke Bartels met Duco, Bert Rutten met Parsival en Jo Rutten met Ampère. Chef d'equipe is mevrouw Anneke Vellenga-Van Baggum en als veterinair gaat mee prof. dr. H. J. Breukink. In Los An-, geles zal worden beslist welke drie combinaties daadwerkelijk aan de landenwedstrijd mee zullen doen. Het NOC heeft ook twee hand boogsporters aangewezen voor de Olympische Spelen van Los Ange les. Net als vier jaar geleden zullen Carry van Gool-Floris en Tini Re- niers zullen Nederland tijdens de Spelen vertegenwoordigen. Als coach-begeleider zal de heer Floris, de vader van de schutsvrouw, op treden. Els Vader werd toegevoegd aan de Olympische atletiekploeg. Ze start op de 100 meter. De boks- ploeg bestaat uit Pedro van Raamsdonk (middengewicht) en Arnold van der Lijden (zwaarge wicht). dienst heeft als enkelspeler, bezet op de wereldranglijst de 34e plaats. Na deze test kan John McEnroe pas in de vierde ronde stuiten op een geplaatste tennisser, in de per soon van zijn landgenoot Bill Scan- Ion. LONDEN (AFP) - Michiel Scha pers heeft gisteren in de laatste kwaliflcatieronde voor het toer nooi van Wimbledon verloren van de Amerikaan Wittus. Het werd 6- 3, 6-4, 6-7 en 6-4. Toch zal Schapers wel uitko men in het hoofdtoernooi van Wimbledon. De Rotterdammer kreeg te horen dat hij de plaats in mag nemen die is opengevallen door het afzeggen van Yannick Noah. Ivan Lendl en Jimmy Connors, volgens de plaatsingscommissie de belangrijkste rivalen van McEnroe, hebben dinsdag een theoretisch iets gemakkelijker programma toe bedeeld gekregen. De Tsjechoslos- lowaak Lendl ontmoet in de eerste ronde de Amerikaan Dick Stock ton en krijgt daarna waarschijnlijk ook te maken met diens landge noot Gene Mayer. De Zweed An ders Jarryd kruist volgens de voor spellingen Lendls pad in de vierde ronde. Connors start tegen zijn donkere landgenoot Lloyd Bour ne, terwijl Tim Mayotte, die de laat ste drie jaren opmerkelijk presta ties boekte op Wimbledon, het hem in theorie in de vierde ronde lastig kan gaan maken. Bij de dames lijkt niets Martina Navratilova af te kunnen houden van haar vijfde (en derde achter eenvolgende) Wimbledontitel. De Amerikaanse nummer een van de wereld begint het toernooi in Lon den tegen haar landgenoteJUIaccie Louie. Mogelijk krijgt ze'uroe aer- de ronde de Nederlandse vertegen woordigster Marcella Mesker te genover zich. De Haagse treft in de eerste partij de Tsjechoslowaakse Ivana Budarova. Chris Evert-Lloyd, getipt als fi- naliste, werd in de eerste ronde ge koppeld aan Sabrina Goles uit Joe goslavië, terwijl met de Westduitse Claudia Kohde voor haar in de vierde ronde het eerste echte ge vaar lijkt op te duiken. NEW YORK - De blinde Joke van Rijswijk uit Arnhem sprong gisteren tijdens de wereldspelen voor gehandicapten 4,93 meter ver. Het leverde haar een wereldrecord en een gouden medaille op. Ook andere Nederlandse deelnemers waren uiterst succesvol. In totaal veroverde de Oranje-équipe al acht keer goud, negen keer zilver en vier keer brons na twee wedstrijddagen. LEIDEN De vierde dag van de tennistoernooien in Lisse en Lei derdorp was weinig enerverend. In beide plaatsen werd slechts één opmerkelijk wapenfeit genoteerd. Jan Baan en Maurits Bruggink de den hun geplaatste opponenten ca pituleren. Hoewel de in Cl als tweede ge plaatste Lissenaar Eric Driehuis meer in huis heeft dan hij tegen Baan etaleerde, leverde laatstge noemde toch een goede prestatie door als underdog met 7-5, 6-1 te zegevieren. Favoriet Ruud War merdam voldeed vooralsnog aan de verwachting. Zijn vlotte 6-2, 6-1 winst op Van Maren, die een cate gorie lager een halve finaleplaats is toebedacht, demonstreerde weer eens, dat de splitsing van de C- groep in twee categorieën een reële zaak is. De C2 nummer twee Johan van der Lippe uit Noordwijk, moest zich de nodige inspanning getroos ten om over Koning 'heer en mees ter' te worden: 6-3, 3-6,6-3. Jan van Overloop en Fred van Trigt daaren tegen hoefden tegen respectieve lijk Tiller (6-3, 6-3) en Ludeke (6-2, 6-1) niet tot het uiterste te gaan. Ook bij de B-dames soepele ze ges. Allereerst een flitsend optre den van Unicum overgansklasse-A speelster Carla Quak. In hoog tem po joeg zij de ballen de hoeken in en Willie den Hollander had het na kijken: 6-0, 6-0. Annemarie Jünger van Zee en Duin toonde zich onge naakbaar tegen C-speelster Margot van der Haak: 6-0, 6-3. Misschien is de speelster van De Boekhorst for tuinlijker tegen C-favoriete Jeani- ne Jünger. En tenslotte de zege van Juliette Grimbergen; de Room burg-speelster had aanvankelijk moeite met Marlies van Balen, maar na de winst in de tiebreak van de eerste set was het verzet ge broken en werd ook de tweede set overtuigend binnengehaald: 7-6, 6- 1. Voor de B-heren was het ander maal een dag voor het "strand". Al leen Bonno Meddens en Colijn gin gen de strijd aan. Eerstgenoemde bereikte met een marginale twee sets-zege (6-4, 7-5) de volgende ron de tegen de als tweede geplaatste Marcel Vink. De Cl dames konden de eerste halve finaüste binnenhalen. Made- Ion Verdegaal, tweede op het plaat singsschema, was voor Liesbeth Hogervorst te sterk: 6-1, 6-1. In het duel tussen Marja Kuipers en Do- ris Knott was het krachtsverschil minder uitgesproken; 7-6, 6-3 voor eerstgenoemde. In de heren D-categorie vielen eveneens geen verrassingen te no teren. De nummer twee, Jan Langs traat, wandelde met 6-1, 6-1 langs Schepers en de nummer drie, Dik van der Neut met 6-3, 6-1 langs Rij- tema. In Leiderdorp was het B-treffen van Bob van Overbeeke en Jan Willem Lugthart alleen in de twee de set spannend voor het publiek. Unicummer Van Overbeeke was de sterkste in de tiebreak en won daarmee de partij met 6-2, 7-6. Wedstrijdleider Hans van Bij- sterveldt had meer controle over de computer dan over de bal. In B moest hij in Freek Tanis zyn meer dere erkennen (2-6, 6-2, 0-6) en in C verloor hij als vierde geplaatste van Maurits Bruggink: 3-6, 1-6. Marcel Lolling kwam, nu mét het racket, wederom een ronde verder. Willem Jan Nijhuis speelde op ei gen terrein aanvankelijk sterk, maar in de beslissende reeks ver gat hij te scoren: 4-6, 7-6, 0-6. Ook Bob van Overloop en Roger van Houdt lieten een driesets winst no teren. Eerstgenoemde deed dit te gen Hans Lacourt (6-4, 2-6, 6-3) en laatstgenoemde tegen Tom Gibe- rius: 6-2, 4-6, 6-4. Van de C-dames vierden de speelsters van De Munnik triom fen. Derde klasse kampioene Hei- ma Kallenberg trad aan tegen favo riete én tweede klasse kampioene Marion Post. De eerste geplaatste was inderdaad met 6-1, 6-4 de sterkste. En Nelleke Weijermans, de nummer vier van het schema, gaf tegen Florien Westhof slechts vier games uit handen: 6-2, 6-2. In de heren D-arena is geen plaatsing toegepast. Maar nu de strijd vordert beginnen de titelkan didaten zich af te tekenen. Vier he ren bereikten de kwartfinale. Pier re van Overloop met 6-0, 7-5 ten koste van Hans Engels. Jan van Duivenbode zegevierde over Ste ven Goldstaub met 7-6, 6-2. Een voudiger was de winst van Cees van Gelderen op Wouter de Vos: 6- 1, 6-3. En Jeroen Koppert kwam zelfs zonder inspanning in de kwarteindstrijd door een walk over tegen Zaalberg. MARIJKE DE BEER KIEV (Tass) - Op de eerste dag van de Russische atletiekkam- Dioenschappen in Kiev heeft we reldrecordhoudster Natalia Lis sovskaja gisteren het kogelstoten gewonnen met een afstand van 21,72 meter. De Russin bleef daar mee 71 centimeter verwijderd van het wereldrecord, dat zij op 27 mei in Sotsji op 22,53 meter had ge bracht. Noenoe Abasjidse werd met 21,35 meter tweede. Natalja Atjomova zegevierde op de 3000 meter in 8.38,84, een tijd waarmee zij op de wereldseizoen- ranglijst de vierde plaats inneemt. Omdat tot dusver niemand heeft gerageerd op uw artikel van 29 mei (Vier kerncentrales nodig vóór het jaar 2000, voorpagina), vind ik dat ik er iets over moet schrijven. Ik heb de ambtelijke studie die aan dit artikel ten grondslag ligt, niet gelezen. Volgens het bericht zou het hoofdargument zijn: de vermindering van afhankelijkheid van buitenlandse kolen en olie voor energie (lees: elektriciteitsop wekking) als eenmaal onze vader landse gasvoorraad is uitgeput. Dit argument is dusdanig krank zinnig dat het mij verbaast dat nog niemand in uw krant de feiten op een rijtje heeft gezet. In de Nederlandse bodem is erg veel winbaar aardgas aangetoond. Eens zal het wel opraken, maar voorlopig is er genoeg. Winbare aardolie komt schaars, maar aan toonbaar voor (Schoonebeek, Rijs wijk enzovoorts). De Limburgse steenkoolmijnen zijn indertijd ge sloten om economische redenen; buitenlandse kolen waren goedko per. Als wij willen, kunnen ze in enkele jaren weer op volle produk- tie draaien. Elektriciteit uit kernenergie be rust op uranium. In de Nederland se bodem is nog nooit ook maar één gram winbaar uranium aange toond. In deze toestand zal naar mijn idee geen verandering ko- Kortom: elektriciteitscentrales mogen dan willen overschakelen op kernbrandstof (naar mijn me ning wegens niet reële economi sche voordelen, hoewel hierover Daarom vroeg ik in het verslag melding te maken van het feit dat ik bezwaar had tegen het feit dat ik op het stembureau met de naam van mijn echtgenoot werd gecon fronteerd en dat ik het voor het uit brengen van mijn stem irrelevant vind met wie ik gehuwd ben. De commissie wist met deze op merking geen raad, adviseerde mij met de burgerlijke stand contact op te nemen en zegde niet toe mijn bezwaar in het verslag op te ne- Bij navraag bij de burgerlijke stand trof ik een mevrouw die be grip had voor mijn probleem. Zij vertelde dat het volgens de kieswet verplicht is dat de naam van de echtgenoot wordt toegevoegd aan die van de vrouw in het uittreksel van het kiezersregister, en dat het zelfs kostenverhogend is om deze namen toe te voegen bij die vrou wen die kenbaar hebben gemaakt enkel met de meisjesnaam te wil len worden aangeschreven. Op de oproepkaart om te stemmen hoeft de naam van de echtgenoot niet voor te komen. Op mijn vraag hoe het zit met het kenbaar maken van bezwaren in het verslag van een stembureau, vertelde zij dat de stemcommissie verplicht is bezwaren op te nemen, dus ook mijn bezwaar tegen de naamgeving. Aan dergelijke com missies is een handleiding met de nodige informatie verstrekt, waar in onder meer melding wordt ge maakt van het laten aantekenen van bezwaren, ook wat betreft de naamgeving van opgeroepenen. Naderhand heb ik het een en ander aan het stembureau doorgegeven gezegd dat ik alsnog verzocht het laatste woord nog lang niet is mijn bezwaren in het verslag tot u gezegd), maar het argument buitenlandse brandstofafhanke lijkheid is te absurd om er ook maar één serieuze overweging aan te wijden. G.J. Alsema ting te laten komen. Tot slot is het mijns inziens een zeer domme reactie van een stem commissie als ze, nadat ze met mij heeft gediscussieerd over het op nemen van mijn bezwaren in het Sperwerhorst 63 «rslag, vervolgens komt met irre- Leiden 'evante vragen in de trant van: "Op wiens naam wordt uw belasting formulier toegezonden?". R.E. Kooi Seringenstraat 4 Leiden Officieren pleiten voor onderzoek naar verloop marine VALKENBURG (ZH) (ANP) - De Koninklijke vereniging van Mari neofficieren KVMO wil dat er spoedig een onderzoek komt naar het verloop van officieren bij de marine. Volgens voorzitter Gerard Brand is het aantal officieren dat tussentijds de marine verlaat, in de eerste helft van dit jaar met 150 procent gestegen ten opzichte van dezelfde periode in 1983. Het on derzoek moet zich richten op de rechtspositie van de officieren, welke het tussentijds ontslag zou stimuleren. „Naast traditionele ontslagrede nen die volgens het daarnaar perio diek ingestelde onderzoek al jaren lang in de bedrijfssfeer üggen, is er rpden om aan te nemen dat er se dert enige tijd meer aan de hand is", aldus voorzitter Brand gisteren tijdens de algemene vergadering van de KVMO op het marinevlieg kamp Valkenburg, waar hij het voorzitterschap overdroeg aan Stef Marang. Brand bestempelde be slissingen om een marinecarrière af te breken als „contraproduktie- ve neveneffecten" van het huidige defensiebeleid. De scheidende voorzitter pleitte in zijn rede verder voor een actief voorlichtingsbeleid van de over heid in plaats van het huidige voor lichtingsbeleid over vrede en vei ligheid. Dat is volgens hem geba seerd op de Defensienota 84, waar in op „ondubbelzinnige wijze wordt gepleit voor een terughou dende wijze van informatieover dracht". (Zie ook elders in deze krant). In verband met mijn ervaringen op het stembureau van de Anjelier straat van afgelopen donderdag wil het volgende kwijt. Nadat ik mij meldde en mijn kiezersnummer werd genoemd, werd ik aangespro ken met de naam van mijn echtge noot. Ik antwoordde dat dat mijn naam niet was, een antwoord dat enige verwarring opriep. Bij verdere controle door de stem commissie (drie heren) bleek hen dat ik mij met mijn eigen naam laat aanspreken en dat ik dat in het verleden bij d'e burgerlijke stand heb kenbaar gemaakt. In het uit treksel van het kiezersregister stond bij mijn naam ook die van mijn echtgenoot. De commissie kon hiervoor geen verklaring ge- DEN HAAG (ANP) - De viering van 5 mei zal volgend jaar op zondag 5 mei worden gehouden en niet op maandag 6 mei. Dit bleek vanochtend tijdens een kort debatje tussen de Tweede Kamer en premier Lubbers, dat was aangespannen door de kamerleden Schutte (GPV) en Faber (CDA). Schutte en Faber zeiden dat de viering op 5 mei problemen geeft voor degenen die uit geloofsovertuiging de zondag als rustdag gebruiken. Daarom zou de viering volgend jaar naar maandag 6 mei moeten worden verschoven. Premier Lubbers noch de meerderheid van de Tweede Ka mer steunde de beide kamerleden in dat standpunt. Schutte en Faber bepleitten de verschuiving vooral omdat er volgend jaar, 40 jaar na de bevrijding, volgens hen sprake zal zijn van een speciale viering. Premier Lubbers ontkende dat niet, maar zei dat degenen die daar uit geloofsredenen niet aan kunnen deelnemen mogelijk andere vor men van viering kunnen bedenken die wel aansluiten bij hun geloof. SHAFT trim ie voordelig fit in dit mooie acryl joggingpak. Diverse vlotte, modieuze kleurkombinaties maten 140 - 176 winkelprijs 49.95 Bristolprijs 35 - alléén deze week maten S-M-L winkelprijs 59.95 Bristolprijs 45 - alléén deze week Bristolprijs ±1500m 2 Mn/Utouimtè net da*25000pmnscJuMK*, Jea/Ke* jb, donderdag Koopavond LEIDEN Lange Gracht 5 (naast Digros) tel. 071 142864

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17