Debacle als van RSV is al eerder vertoond Leidse avondmaalsbeker naar Piotrków 'Wapendiefstal brengt veiligheid militair personeel in gevaar' Geschiedenis valt in herhaling Tegenbezoek van lutheranen DONDERDAG 21 JUNI 1984 Terwijl de parlementaire enquêtecommissie de achtergronden on derzoekt van de ondergang van Rijn-Schelde Verolme, viste dr. J.J. Steur uit hoe het drie eeuwen geleden de Verenigde Oost-Indische Compagnie is vergaan. De overeenkomsten tussen beide debacles blijken frappant. De peper en nootmuskaat hebben weliswaar plaats gemaakt voor mammoettankers en kolengraafmachines, er werden veelal dezelfde grove fouten gemaakt. Zowel de VOC als RSV kon zich bovendien verheugen in een gulle overheid die bereid was miljoenen guldens in een 'bodemloze put' te laten verdwijnen. Een verhaal over hoe de geschiedenis zich kan herhalen. Fouten, door voorvaderen van jaren her gemaakt, strekken zelden tot lering. Ook in het bedrijfsleven worden steeds weer plan nen uitgevoerd waarvan de mislukking te voorzien was geweest wanneer het geschiedenisboek er nog eens op was nageslagen. Neem het debêcle van Rijn Schelde Verolme (RSV). Nu een parlementaire enquêtecommis sie steeds meer feiten boven wa ter haalt, blijkt de ondergang van de scheepsgigant opvallend veel overeenkomsten te vertonen met een gebeurtenis in de achttiende eeuw: de neergang van de eens zo roemruchte Verenigde Oost- Indische Compagnie (VOC). Tot die conclusie komt dr. J.J. Steur uit Leusden na de voltooi ing van zijn proefschrift 'Herstel of Ondergang', dat handelt over de pogingen die zijn onderno men om de VOC voor een finan ciële schipbreuk te behoeden. Vorige week promoveerde Steur aan de Leidse universiteit tot doktor in de Letteren op dit on derzoek, waarin hij voor het eerst de feiten over de ondergang van de VOC blootlegt. door Conny Smits 'Molkenboer werd als rege ring swaarnemer naar RSV ge stuurd. En dan zie je die mensen blind worden voor bepaalde din gen'. (foto ANP) "Plannen tot herstel waren er in overvloed, maar ook toen al was het papier geduldig. En net als bij RSV pompte de overheid massa's geld in een bodemloze put". Steur heeft de overeen komst tussen de VOC en RSV niet in zijn proefschrift aange haald. "Maar als ik eerder had ge weten wat de enquêtecommissie nu tevoorschijn tovert, had ik er zeker een stelling van gemaakt". Corrupte kliek De VOC werd in 1602 gesticht met het doel handel te drijven tussen Nederland en Azië. Bo vendien werd in Azië gebied ver worven dat door de Compagnie zelf werd bestuurd. De leiding van het bedrijf was in handen van veelal regenten, eerder bur gemeester dan koopman van be roep en behoorlijk prinsgezind. Toen de VOC aan het eind van de achttiende eeuw naar onpeilbare diepte zonk, waren het dan ook direct de Patriotten (liberalen) die de beschuldigende vinger op staken naar die 'corrupte en on deskundige kliek van bewind voerders'. Zij zouden de bakens niet op tijd hebben verzet. Anderen, en met name de be windhebbers zelf, schoven de schuld van de ondergang op de Vierde Engelse Oorlog (1780-84). Toen gingen immers veel sche pen verloren en de handel lag in die periode stil. Steur schaart zich na zijn gedegen onderzoek, waarbij hij de eerder nooit bere kende preciese verhezen van de VOC achterhaalde, bij de laatste groep. "In die oorlog heeft de Compagnie 43 miljoen gulden verloren. Op het kapitaal werd zelfs 62 miljoen ingeteerd, zodat er een negatief vermogen van vier ton restte. Je moest wél van heel goede huize komen om daar nog een bloeiend bedrijf van te maken, aldus Steur. Toch is ook hij er van overtuigd dat er door de Compagnie bovendien erg on handig is geopereerd. "Je zou verwachten dat de VOC na de oorlog weer met een dreun sche pen zou uitvaren om de enorme voorraden koffie in Azië op te ha len. Er hadden toch schepen ge huurd kunnen worden. Maar dat gebeurde niet. Er werden slechts doldrieste plannen bedacht, ris kante ondernemingen waarvoor de Staten van Holland (het pro vinciebestuur) nog leningen ver strekten ook". Honderd miljoen En daarmee is de link met het Rijn Schelde Verolme-concern snel gelegd. Ruim honderd mil joen hebben de Staten van Hol land in de Compagnie gestopt. Een bedrag dat in deze tijd ge rust met de factor vijftig ver menigvuldigd kan worden. RSV ontving ook bedragen die geza menlijk de drie miljard benade ren. Steur: "Het lijkt een onge schreven wet: wanneer een over heid eenmaal geld heeft gegeven, gaat het de volgende keer al heel wat vanzelfsprekender. Naar de haalbaarheid van de investerin gen wordt steeds minder geke ken". Vanzelfsprekend lijken ook de wanhoopspogingen die bedrij ven doen om alsnog dé grote slag te slaan op een moment dat de financiële toestand dat allang niet meer toelaat. Die pogingen hebben eigenlijk maar een ken merk: ze mislukken meestal. Voor RSV is het het jammerlijk falende kolengraafproject in de VS geweest; de VOC kwam met de idee de koffie- en peperpro- duktie in Azië in twee jaar tijd te verdubbelen. Steur: "Een plan dat gedoemd was te mislukken, want waar haal je ineens al die koffiestruiken vandaan? Maar Holland gaf er wel 26 miljoen voor". Bij RSV waren het de vakbon den nog die met hun argument van behoud van werkgelegen heid een flinke pressie op de overheid uitoefende om RSV toch maar te blijven steunen. In de achttiende eeuw waren er nog geen vakbonden. Steur: "Maar het aspect van de werkgelegen heid speelde ook daar wel dege lijk mee. De bewindhebbers zelf betoogden dat hun Compagnie 'tot stut en steun van zo ontel baar veel huisgezinnen' was. Naar mijn weten was het voor het eerst in de geschiedenis dat dit argument opdook". Verknogt 'Denk eens aan de duizenden lieden die door de maatschappij, en door de maatschappij alleen, gevoed worden', was een smeek bede aan de Staten die Steur te rugvond in het Algemeen Rijks archief in Den Haag. "Het was of ik Den Uyl hoorde zeggen: 'Ne derland zonder scheepsbouw, die is voor ons toch altijd een bron van welvaart geweest? Je moet er toch niet aan denken dat het anders zou worden?"' Zo werd er in de achttiende eeuw ook al over gedacht. Zelfs de Patriotten, die met hun ge dachten over vrijhandel niet be paald wegliepen met de monopo lie-positie van de Compagnie, konden de VOC niet wegdenken. Getuige daarvan mag een school boekje uit 1781, nota bene ge schreven door een Patriot: 'De bloei der Oost- en West-Indische maatschappyen is allernaauwst verknogt met het geheele wel- vaaren van onzen Staat, en is een zeer voornaam deel daarvan'. Dus, zoals RSV het gevraagde geld kreeg van het rijk, zo betaal den ook de Staten van Holland. Zonder te verlangen dat er nu eindelijk eens iets aan het mana gement van de Compagnie ver anderde. "Ook wat dat betreft is er overeenkomst met RSV, want ook daar is aan de structuur niets veranderd. Naar RSV werd op gegeven moment Molkenboer gestuurd als regeringswaarnemer, en ook de Staten van Holland hebben destijds een commissie ingesteld die toezicht moest houden. Maar wat zie je dan: die mensen zitten er zo in dat ze zich gaan vereen zelvigen met het bedrijf en ook adviseren vanuit de visie van dat bedrijf. Ze worden blind voor be paalde dingen". Bodemloze put Bij RSV was het bovendien zo dat informatie over het bedrijf, en dan met name de slechte vooruitzichten, mondjesmaat werd gegeven. En zelfs kwam het voor dat het wél verschafte inzicht door het rijk amper werd opgepikt. Conclusies werden er Oostindiëvaar ders vertrekken van Texel. Steur: "Je zou verwachten dat de VOC na de oorlog weer met een dreun schepen zou uitvaren om de enorme voorraden op te halen. Dat deden ze niet". in elk geval tot 1983 met uit ge trokken. Toen pas hield de over heidssteun op en moest RSV ook direct uitstel van betaling aan vragen. Dat leidde tot verzelf standiging van sommige bedrij ven en sluiting van anderen. En wat bUjkt? Bij de VOC ver liep het weinig anders. De Com pagnie was uiterst terughoudend in het verstrekken van bedrijfs gegevens. En omgekeerd is Steur ook op papieren gestuit waarin wél licht wordt geworpen op de toestand, maar die door de overheid kennelijk terzijde zijn geschoven. "Er was een ontzet tend slechte controle op wat er met het geld gebeurde. Er is nooit gezegd: dit wordt een bo demloze put". Het kon niet uitblijven: pogin gen tot bezuinigen op de be drijfsvoering of het laten varen van verliesgevende produkten, waren nog slechts lapmiddelen. En toen de Patriotten in 1795 aan de macht kwamen, nationaliseer den ze de Verenigde Oost-Indi sche Compagnie. Zo kreeg de staat alsnog iets terug van al de leningen die in de Compagnie waren gestopt. Maar het bete kende bovendien al heel snel de volledige tenondergang van de VOC. De geschiedenis viel weer eens in herhalingen. Een onvermijde lijke zaak, denkt Steur. "Ik ben niet zo optimistisch te denken dat we ooit zullen leren van de fouten die vorige generaties heb ben gemaakt. We kunnen het hoogstens proberen. Want hele- móól hetzelfde lopen de zaken natuurlijk nooit. Maar toch, wan neer je de VOC en RSV verge lijkt: iemand die ook maar een béétje de organisatieleer had be studeerd, had kunnen vermoe den dat het verkeerd zou aflo pen". Het proefschrift van JJ. Steur: 'Herstel of Ondergang', de voorstel len tot redres van de VOC, is in boek vorm verschenen bij HES Uitgevers, ASSEN/AMERSFOORT (GPD) - „Nu blijkt dat het betrekkelijk een voudig is wapens te stelen uit ka zernes. is het gevaar groot dat groe peringen worden aangelokt en zwaardere wapens dan pistolen in grote hoeveelheden willen verove ren. Wij zijn hier uitermate bang voor omdat dan de veiligheid van het militaire personeel ernstig in gevaar komt. Het is daarom de hoogste tijd om voor een betere, zeg maar elektronische beveiliging van kazernecomplexen te zorgen". Algemeen secretaris J. Berghoef van de Algemene Christelijke Or ganisatie van Militairen (ACOM) in Amersfoort neemt gretig deel aan de discussie over de beveiliging van militaire complexen in ons land. Deze discussie is in brede kring opgelaaid na de diefstal het afgelopen weekeinde van negen tien FN-Browning-pistolen, vier seinpistolen en twee bajonetten uit de Johan Willem Friso-kazerne in Assen. Net als vorig jaar in Soesterberg en Steenwijk konden ook nu wa- pendieven ongestoord hun gang gaan in een niet blijvend bewaakte wapenkamer. Elke kazerne in Ne derland heeft wapenkamers in de legeringsgebouwen voor militai ren. In tegenstelling tot vroeger worden de handvuurwapens niet meer in de kast, die elke militair heeft, bewaard maar in speciale wapenkamers. Deze maatregel is destijds uit veiligheidsoverwegin gen genomen, zo verklaart adju dant J. van Zwamen van de JWF- kazerne in Assen. Volgens hem zijn de wapenka mers over de hele kazerne verdeeld waarbij de wapens strikt zijn ge scheiden van de bijbehorende mu nitie. Op onregelmatige tijden in specteren wachtpatrouilles de ka mers. Het aantal bezoeken van de patrouilles komt neer op gemid deld eenmaal per drie kwartier. Hierdoor was het voor de mare chaussee vrij gemakkelijk om het tijdstip van de diefstal in Assen te bepalen: tussen vijf en zes uur zon dagmorgen. ACOM-secretaris Berghoef: „Het gaat tot nu toe om handvuurwa pens, zoals UZI-pistoolmitrailleurs en Browning-pistolen. Er bevin den zich natuurlijk ook grote hoe veelheden andere, veel zwaardere, wapens op kazerne-terreinen. Ge zien de onvoldoende mate van be veiliging van wapenopslagplaatsen - dat is in Assen opnieuw aange toond - is het zaak dat de overheid maatregelen neemt. Wij zijn heel erg bang voor uitbreiding van de wapendiefstallen, gewoon omdat deze te gemakkelijk kunnen wor den uitgevoerd". De oplossing ligt naar de mening van Berghoef in het aanbrengen van elektronische beveiligingssys temen op militaire complexen en in het bijzonder van wapenkamers. Als je de bewaking bij het oude laat, vraag je om moeilijkheden. In het belang van de veiligheid van het militaire personeel zal de over heid nu toch met geld over de brug moeten komen, zegt hij. Op het ministerie van defensie laat men er geen twijfel over bestaan dat het nut wordt ingezien van in voering Vein elektronische beveili ging van militaire complexen. Er wordt echter onmiddellijk aan toe gevoegd dat het „een centenkwes tie" is. Deze centen Gees: miljoenen gul dens) zijn niet voorhanden in de begroting van Defensie. De bezui nigingen van de overheidsuitgaven worden ook bij Defensie vrijwel dagelijks gevoeld. Een woordvoerder van het minis terie: „By de belangrijkste comple xen zijn we mondjesmaat bezig met het aanbrengen van elektroni sche bewakingsapparatuur. Alle overige complexen moeten fysiek worden bewaakt". Dat gebeurt dan met een blijvende bewaking aan de toegangspoort van kazernes en van hekken, ter reinen en wapenkamers op onre gelmatige tijden door patrouilles. Publiek geheim De wapenkamers in legeringsge bouwen in kazernes en de manier waarop deze worden bewaakt, zijn algemeen bekend bij de militairen. Iedereen heeft een geweer of pi stool en iedereen moet wachtlo pen. ACHTERGROND Dit geldt niet alleen voor het be- roepspersoneel maar zeker ook voor de ongeveer veertigduizend dienstplichtige militairen die hun diensttijd bij de landmacht in de kazernes doorbrengen. Zij lopen niet langer dan ruim één jaar in het legergroen. De situering en bewa king van de wapenkamers op de kazernes verandert in de loop der jaren niet, of maar heel weinig, zo dat kan worden vastgesteld dat de beveiliging van de wapenkamer een publiek geheim is geworden. Het wordt bevestigd door een zegsman van defensie: „Dit is ech ter niet te voorkomen bij een be drijf als de landmacht waar zoveel dienstplichtigen worden ingezet. Het is ook inherent aan de positie van het Nederlandse leger waarin de burgerij ten nauwste wordt be trokken. Wanneer er sprake zou zijn van een beroepsleger zouden zaken als wapenkamers in kazer nes veel minder bekend zyn". Hij benadrukt dat uit deze opmer kingen niet de indruk kan en mag worden afgeleid dat al dan niet af gezwaaide dienstplichtige militai ren de wapenroof in Assen hebben uitgevoerd. Ook elektronische beveiliging zal. aldus Defensie, niet kunnen voor komen dat mensen binnendringen in kazernes om daar wapens te ste len. „Bij wat nu in Assen is ge beurd en vorig jaar in Soesterberg en Steenwijk kun je ook niet zeg gen dat de huidige beveiliging vol slagen te kort schiet Het zal altijd moeilijk, zo niet onmogelijk blij ven om een waterdicht bewakings systeem in te voeren. Neem nu de man die, tijdens het debat in de Tweede Kamer over de plaatsing van kruisraketten, ondanks alle elektronische en andere beveili gingsmaatregelen toch op de tafel voor de minister-president kan springen. Ik bedoel maar", zegt de Defensiewoordvoerder. Nieuwe uitgaven - Land van de totkomst', roman van Ja- net Dailey. Het derde deel van de Cal- der Saga. Webb Calder zit liever in het zadel dan deel uit te maken van het industriële Calder-imperium. Hij wordt verliefd op een getrouwde vrouw en ziet het meisje, dat voor hem in vuur en vlam staat, volledig over het hoofd. Het verhaal van drie mensen en hun emoties. De Kern. prijs 31.50. - 'Beste groeten uit de bajes', verhalen bundel van Jill Stolk. ontstaan door gesprekken met jonge gedetineerden Wat wie is er nou echt op uit om later boef te worden? Sjaloom, prijs 12,90. 'Kroniek van Sapepe', roman uit West- Samoa door Albert Werndt. West-Sa moa is een van de vele eilandjes in de Stille Oceaan, in het gebied waar Frankrijk kernproeven uitvoert Een schets van de invloed van het kolo nialisme eerst Duitsland, later Nieuw Zeeland - op de Samoaanse samenleving. Wereldvenster/Novib, prijs 27,75. - 'Gods wil of mafia?'. Paus Johannes Paulus I stierf na slechts 33 dagen pontificaat. 'Een hartaanval', zeiden de officiële berichten uit het Vati- caan. 'Geen denken aan', meent de auteur David Yallop. die na een drie jaar durend onderzoek in een vrij lij vig boek tot de conclusie komt dat de paus is vergiftigd, omdat hij de finan ciën van het Vaticaan wilde saneren en met die plannen de positie van machtige mannen, in gevaar bracht. Van Gennep, prijs 34,50. - 'Op vrijers voeten'. De 32-jarige psy choloog Jeffrey Wijnberg beschrijft hoe jonge mensen kunnen leren 'ver gen'. Hij zegt dat juist dat 'contact- leggen' een verborgen probleem is in onze samenleving. Infopers. Vanmorgen zijn acht leden van de Leidse evangelisch-lutherse gemeente met particuliere auto's naar Piotrków in Polen vertrok ken voor een tegenbezoek aan de lutherse gemeente aldaar. Vorig jaar brachten de Polen een be zoek aan Leiden. Het contact tussen beide ge meenten ontstond, toen de Leid se lutheranen ten tijde van de voedselschaarste iets voor een Poolse zustergemeente wilden doen. Die voedselzendingen en de daarmee gepaard gaande cor respondentie resulteerden in een blijvende relatie. De acht hopen morgenavond op de plaats van bestemming aan te komen. Zij logeren bij ge meenteleden. Zondagmorgen zal de heer A. Trippenzee in de kerk dienst namens de lutherse ge meente van Leiden een avond maalsbeker aanbieden. Een in scriptie daarop vermeldt, dat de beker een geschenk is van de Leidse zustergemeente. Een an dere inscriptie citeert de woor den van Jezus 'Ik ben het brood des levens'. De twee gemeenten hebben de afgelopen winter in kringen het zelfde thema besproken. Dat ging over het 'Onze Vader'. Vol gende week zullen deze kringge sprekken samen met de Leidse gasten worden afgerond. Er staan ook een paar excur sies op het programma, onder andere naar Warschau en Kra- ków. Het bezoek duurt tot 29 ju- Simonis naar paus Aartsbisschop Simonis van Utrecht gaat op 1 juli naar Rome om met de paus te praten over diens bezoek aan Nederland vol gend jaar mei. Kardinaal Dan- neels van Mechelen-Brussel en bisschop Hengen van Luxem burg reizen voor hetzelfde doel met hem mee. De paus zal in Nederland zijn van zondag 12 tot en met dinsdag 14 mei. Zijn aankomst hier is met een dag vervroegd, nu de Belgen die de paus op zoveel mogelijk plaatsen willen ontvangen - be slag hebben weten te leggen op de woensdag. Eind september zal het aange kondigde 'herderlijk schrijven' van de Nederlandse bisschoppen over dit bezoek worden gepubli ceerd. De Stichting Pausbezoek wil tegen die tijd ook definitieve mededelingen over het program ma doen. In België is het programma al rond. De paus zal daar zijn van 15 tot en met zaterdag 18 mei. Daar na gaat hij naar Luxemburg. Het bezoek aan België bestaat uit vier delen: Brussel, Vlaanderen, Wallonië en een aantal ontmoe tingen. Op de morgen van Hemel vaartsdag zal de paus in het Hei- zelstadion voorgaan in een eu charistieviering. In Leuven ont moet hij speciaal mensen van de universiteit, in Antwerpen leken die een functie in de kerk heb ben, in Mechelen eet hij met de Belgische bisschoppen, in Gent zal hij gast zijn bij een eucharis tieviering met vormelingen en hun familie en in leper zal hy een internationale vredeswake bij wonen. De derde dag is voor Wallonië: Namen (ontmoeting met jonge ren en academici), de pelgrims plaats Banneux (ontmoeting met zieken en de Duits-sprekende ge meenschap in België), Luik (met leken) en Beauraing (gebedswa ke). De paus gaat ook naar koning Boudewijn en enkele instanties van de Europese Gemeenschap. Hij logeert in Brussel, in de wo ning van de pauselijke vertegen woordiger (nuntiatuur). Wat het geschenk voor de paus betreft, gaan in België de ge dachten uit naar een gift voor een evangelisatie- of ontwikke- lingsprojekt in de Derde Wereld. Predikant voor AZ in Leiden Mevrouw ds. M. W. van Bei- num te Almelo, lid van het her vormde synodebestuur, is be noemd tot pastor van het Acade misch Ziekenhuis in Leiden. Zij vertegenwoordigt in de synode de regio (classis) Hengelo van de Hervormde Kerk. Het aanvaar den van de nieuwe functie bete kent, dat zij de synode moet ver laten. Mevrouw Van Beinum is 41 jaar. In 1972 werd zij predikant in Oudorp (bij Alkmaar). Eind 1978 ging zij naar Almelo. Beroepen. Hervormde Kerk: beroepen te Steggerda-Vinkega- De Hoeve (Fr.) P. G. Pranger (vlootpredikant) Den Burg. Ge reformeerde Kerken: beroepen te Lemmer W. J. Molenaar Stap- horst-Rouveen. Onderweg. Bij een groot aan tal VVV- en ANWB-kantoren en op campings ligt nu een folder met gegevens over alle 'onder weg-kerkdiensten' in Nederland. Dat zijn diensten die speciaal worden gehouden voor toeristen en voor mensen die op weg zyn naar hun vakantiebestemming. Noodhulp. Om sneller en doeltreffender te kunnen reage ren op rampen in de wereld, gaan 'Cebemo' en 'Mensen in Nood' hun noodhulp combineren. 'Ce bemo' is de rooms-katholieke or ganisatie voor medefinanciering van ontwikkelingshulp. Voortaan brengen beiae instel lingen elkaar wekelijks op de hoogte van binnengekomen aan vragen en plannen. Maandelijks zal er overleg zyn in een stuur groep. Over een jaar wordt beke ken, of deze samenwerking aan de verwachtingen voldoet.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11