Brinkman stelt abortustekst bij Vakmanschap herken je zo. Deel Spijkenisse ontruimd WD beraadt zich op controle Spitsuur bij asiels in de Leidse regio Molukkers voorkomen nieuwe huisuitzetting Rietkerk: hoger wedde wethouder ten koste raads- en statenleden In verband met demonteren oude vliegtuigbom Dolman tikt Ruding op de vingers Kamer blijft bij meer middenschool- proeven IKV blijft kruisraketten afwijzen WOENSDAG 20 JUNI 1984 Binnenland (Van e r verslaggevers) LEIDEN - De meeste dierenasiels in de Leidse regio zitten aan de vooravond van de grote vakantie al vol. De verwachting is dat er dit jaar meer honden en katten zullen worden aangeboden dan vorig jaar. Landelijk is het beeld hetzelfde- Hoewel het Leidse asiel aan de Besjeslaan nog niet 'tjokvol' ge boekt is, zijn er voor dieren waar van afstand wordt gedaan al wachttijden. Zwerfdieren krijgen direct een onderdak. Mevrouw Eefting, bestuurslid van de Stich ting Dierentehuis voor Leiden en Omgeving: "Meestal begint het spitsuur vlak voor de bouwvak vakantie. Maar nu was het rond Pa sen al een drukte van jewelste- ."Dierenpensions in Noordwijk en Alphen hebben met eenzelfde ten dens te maken. Zij moeten het DEN HAAG (ANP/GPD) - Minister Brinkman (WVC) wil de controle op abortus iets vooral hebben van hun vaste klan- soepeler maken en zo tegemoet komen aan de wensen van WD en PvdA in de Tweede Kamer. Hij verklaarde gisteren tijdens het debat over de uitvoering van de abortuswet, dat Hij de maatstaven voor de beoordeling van een abortus uit de algemene maatregel van bestuur wil halen. Hij wil deze nu vastleggen in de memorie van toelichting bij de uitvoe ringsmaatregel. ten. Noordwijk zit vol en wacht, zegt mevrouw Vink, die als vrijwil ligster in het pension werkzaam is, met smart op de komst van een nieuw asiel. "Want dan", vertelt zij, "wordt het aanbod van dieren aan zienlijk groter dan nu het geval is- "Beestenspul, het dierenpension in Alphen, heeft nog een enkele ren vrij voor kleine honden. Voor grotere dieren is er geen plaats meer. Volgens mevrouw Broekhof, die samen met haar man het pen sion leidt, is het beeld van nu niet wezenlijk anders dan dat van vorig jaar.Hoe het komt weet mevrouw Van Steijn uit Voorhout niet, maar voorlopig heeft zij in haar pension nog voldoende ruimte om vakan- tiedieren te huisvesten. Zowel voor honden als katten. "Wat ik wel vreemd vind is dat er zo weinig is gereserveerd. Normaal gesproken hadden we nu al vol moeten zitten. Maar dat is nog lang niet het geval. Men is aan de late kant. Waar dat aan ligt? Ik heb geen flauw idee."Een verhaal apart is de op vang van uitheemse dieren (apen, papegaaien enz). De Stichting AAP in Lisse: "Wij vangen tegen woordig alleen maar uitheemse dieren, in hoofdzaak apen, op als de eigenaar het dier wil afstaan. We bieden dus geen pension meer", zegt de heer Meiboom, secretaris van de stichting. "In de vakantie letten we op een enkele papegaai van bekenden. Meer doen wij niet- ."De Dierenbescherming heeft ge constateerd dat vooral in het zuiden van het land (Den Bosch en Maastricht) de grote asiels worden overstroomd met aanvragen voor pension. Om die asiels enigszins te ontlasten worden er dieren overge heveld naar het oosten en het noor den.Het aantal dieren waarvan de finitief afscheid wordt genomen lijkt toe te nemen, meldt de Die renbescherming. Daarentegen be staat de indruk dat er minder huis dieren uit de auto worden gezet of in een bos aan een boom worden achtergelaten. Landelijk gezien werden er vorig jaar 80.000 dieren in de asiels aan onderdak gehol pen. Van de 46.000 honden zijn er 14.000 naar hun baas teruggegaan; van de 34.000 katten waren dat er slechts 3000. Het probleem van de toetsing heeft te maken met artikel 28 in de alge mene maatregel van bestuur, die de uitvoering van de abortuswet regelt. Daarin staat dat de behan delend arts zodanige aantekenin gen moet maken dat de inspecteur van de volksgezondheid zich een indruk kan vormen van de manier waarop de vrouw tot een abortus- verzoek is gekomen. WD en PvdA vinden dat hier mee de klok wordt teruggezet en dat de vrouw zo niet zelf kan be slissen. Volgens de tekst van de uitvoeringsmaatregel zou de toet sing moeten worden uitgevoerd aan de hand van 'objectiveerbare elementen'. De wetstekst spreekt van 'bevindingen' van de arts. Het CDA staat achter deze tekst, maar de WD wil dat een en ander wordt geschrapt en diende daartoe een motie in. De liberalen - en de PvdA - zijn bang dat de term 'objectiveer bare elementen' de inspecteur van de volksgezondheid te veel macht geeft, waardoor het voor een vrouw erg moeilijk zo niet onmo gelijk wordt een abortus te laten plegen. Misverstand Volgens Brinkman is er echter sprake van een misverstand. Hij verklaarde dat het artikel in de al gemene maatregel van bestuur be doeld is om de verantwoordelijk heden van de arts en van de vrouw nader te omlijnen. Maar, zei hij, het BISSCHOPPEN - In verband met de algemene maatregel van be stuur voor de uitvoering van de abortuswet hebben de bisschop pen zich beraden op de vraag wel ke betekenis moet worden ge hecht aan de - in die wet voorge schreven - verplichting tot het aanvragen van een vergunning. De bisschoppen zullen informatie inwinnen over juridische gevol gen voor besturen en personeel van katholieke ziekenhuizen, in dien de in de wet genoemde ver gunning niet wordt aangevraagd. Dit heeft een woordvoerder van de kerkprovincie gisteren na de vergadering van de bisschoppen meegedeeld. is geenszins de bedoeling dat de in specteur individuele gevallen gaat beoordelen. Het gaat om reeksen van gevallen, die aan de hand van een steekproef kunnen worden ge toetst, aldus de minister. Brinkman stelde bij wijze van compromis voor, dat artikel 28 wordt aangepast. Er komt dan in te staan dat de inspecteur aan de hand van de gegevens moet kun nen beoordelen of de arts heeft ge handeld overeenkomstig artikel 5 - waarin staat dat de vrouw 'verant- woordé voorlichting' moet hebben gehad over voorkoming van onge wenste zwangerschap. Verder wil de bewindsman een wijziging aanbrengen in de toelich ting op de algemene maatregel van bestuur. Daarin komt dan te staan dat in de aantekeningen van de arts vijf 'objectiveerbare elemen ten' tot uitdrukking moeten ko men. De voorstellen van Brinkman leidden ertoe dat het debat gister middag werd geschorst. WD- woordvoerder Dees wil nu met zijn fractie gaan bekijken in hoeverre de voorstellen aanvaardbaar zijn. De vijf 'objectiveerbare elemen ten' zijn de volgende. De arts moet met de vrouw hebben gesproken over 'andere oplossingen van haar noodsituatie', hij moet ervan over tuigd zijn dat het abortusverzoek vrijwillig is ingediend, relevante factoren en de conclusie van de arts moeten in zijn aantekeningen staan, hij moet de kern van advie zen van geraadpleegde deskundi gen zwart op wit vastleggen en hij moet eventueel aangeven waarom andere deskundigen of relaties1 de vrouw niet zijn geraadpleegd terwijl daartoe wel aanleiding be stond. Ziekenfonds Huurakkoord in Capelle Brinkman bleef overigens bij het standpunt van het kabinet dat een abortus die wordt uitgevoerd in een kliniek niet mag worden ver goed door het ziekenfonds. PvdA en WD willen dat dit wel gebeurt, net als bij een abortus die in een ziekenhuis wordt gedaan. Beide partijen hebben hierover een motie ingediend, maar de minister hield zich op dit punt enigszins op de vlakte en deed geen concrete uit spraken. Hij en zijn staatssecreta ris Van der Reijden willen eerst de adviezen afwachten die zijn ge vraagd over een herziening van het den HAAG (GPD) - De Tweede van het inwonersaantal van een ge- ziektekostenstelsel. Daarvan zal Kamer blijft zich verzetten tegen meente een belangrijke rol. Bij een het definitieve standpunt van het de voorgenomen verlaging met 10 gemeente met meer dan 30.000 in- kabinet afhangen. procent van de vergoedingen die v/oners wordt het wethouderschap Het kabinet wil de abortuswet in ieden van gemeenteraden en pro- een volledige baan beschouwd, principe per 1 september a.s. laten vincia]e staten ontvangen. Minister Rietkerk wil die grens verlagen ingaan, maar Brinkman zei dat het Rietkerk (binnenlandse zaken) naar 24.000. Maar ook deze verbete- eventueel later kan worden indien heeft de Kamer echter voorgehou- r'n£ vindt de Kamer niet voldoen de Kamer bepaalde wijzigingen wil den dat zonder dje verlaging geen de. Diverse kamerleden betoogden aanbrengen. Het debat wordt sprake kan zijn van verhoging van zoals ook de Vereniging van Ne- waarschijnlijk volgende week de wethouderssalarissen, voortgezet. ROTTERDAM (ANP) - Er zullen vrijwel zeker geen nieuwe massale huisuitzettingen meer komen in de Molukse wijk Oostgaarde in Capel le aan den IJssel. Een woordvoer der van de Molukse wijkraad be vestigde gisteren dat de bewoners in grote lijnen toch akkoord zijn gegaan met de bemiddelingsvoor stellen van minister Rietkerk (bin nenlandse zaken). Volgens de woordvoerder is in principe besloten dat de sinds juli vorig jaar lopende huurinhou- dingsactie tegen de naar het oor deel van de Molukkers veel te hoge huren, met ingang van 1 juli a.s. zal worden opgeschort. Vanaf die da tum zullen de bewoners de inmid dels verlaagde huur van ongeveer driehonderd gulden per maand be talen aan de woningbouwvereni ging SVW. „Er is vanaf die datum sprake van een normale huurver- houding met de woningbouwver eniging", aldus de woordvoerder. Het heeft er de afgelopen weken naar uit gezien dat nieuwe en nu massale huisuitzettingen niet meer konden worden voorkomen, nadat de Molukkers hadden verklaard dat het overleg met de minister goeddeels was mislukt. De advo caat van de woningbouwvereni ging, mr. Th. Sandberg, liet weten niet meer te zien hoe huisuitzettin gen zouden kunnen worden ver meden als de Molukkers bleven Toorenaar gaat vervroegd weg AMSTERDAM (GPD) - De Am sterdamse politiecommissaris Toorenaar gaat met ingang van 1 juli met vervroegd pensioen. Begin dit jaar had de bekende politie commissaris burgemeester Van Thijn verzocht het Amsterdamse korps een jaar voor zijn pensione ring te mogen verlaten. Toorenaar, die bijna veertig jaren in over heidsdienst is geweest, begint na zijn pensionering voor zichzelf met een Commercial Crime Bureau, een soort detectivebureau. De belangrijkste reden voor commissaris Toorenaar om ver vroegd op te stappen, was de over plaatsing eind vorig jaar van bu reau-Lijnbaansgracht naar een ad ministratieve functie op het hoofd bureau. De overplaatsing was een gevolg van contacten met drugs handelaren die Toorenaar in moei lijkheden hadden gebracht. Met zijn bureau wil Toorenaar grote maatschappijen adviseren en behulpzaam zijn bij het opzetten van eigen beveiligingsdiensten, de controle daarop en het opsporen van fraude. Ook is de politieman van plan een boek te schrijven over zijn belevenissen. weigeren de bemiddelingsvoor stellen van Rietkerk volledig te aanvaarden. Met een vonnis van de kantonrechter tegen 96 Molukse gezinnen in de hand zou Sandberg in opdracht van de woningbouw vereniging tot ontruiming laten overgaan, indien alle mogelijkhe den voor een akkoord waren uitge put. Voor het uitvoeren van massale huisuitzettingen zou de woning bouwvereniging opnieuw de hulp nodig hebben van de politie. Na de emotionele taferelen begin dit jaar, toen vier gezinnen via een door de ME beschermde deurwaarder uit hun huizen werden gezet, voelde burgemeester Van Leeuwen van Capelle weinig voor nieuwe ontrui mingen. De woordvoerder van de wijk raad verklaarde dat gisteren een brief is uitgegaan naar de minister, waarin het nieuwe standpunt van de bewoners is uiteen gezet. Steun Booy Clean DEN HAAG (ANP) - Minister Smit-Kroes (verkeer en water staat) heeft het Rotterdamse tank-schoonmaakbedrijf Booy Clean een subsidie toegezegd voor de bouw van een zuive ringsinstallatie. De subsidie be draagt naar schatting twaalf tot vijftien miljoen gulden, afhanke lijk van de hoogte van de totale investeringen. De minister is tot dit besluit ge komen onder dwang van de Raad van State, die na een be roep van Booy onlangs heeft be slist dat Smit-Kroes het bedrijf ten onrechte een subsidie had onthouden. De minister heeft geen vertrou wen meer in de bedrijfsvoering bij Booy, dat de afgelopen jaren wegens illegale lozingen een aan tal keren in opspraak is geko men. De Kamer vindt dat de toegeno men werklast voor zowel gemeen- teraads- en statenleden als wethou ders tot uitdrukking moet komen in de financiële tegemoetkoming die deze mensen ontvangen. "Woordvoerders van PvdA, CDA en WD heten gisteren in overleg met derlandse Gemeenten heeft ge daan - dat een verlaging naar 18.000 inwoners of dicht daarbo ven wenselijker is. Rietkerk wil verder het inkomen van wethouders in kleinere ge meenten die meestal een andere baan erbij hebben - koppelen aan dat van een wethouder in een plaats met 24.000 inwoners. In ge meenten met 14.000 tot 18.000 in de minister weten diens voorstel- woners zou de wethouder 60 pro- len niet zonder meer te willen nemen. De verlaging zou met te rugwerkende kracht vanaf 1 janua ri moeten ingaan. De kamerleden zijn niet princi pieel tegen een verlaging, maar vinden dat die in fasen en pas van af 1985 moet ingaan. Maar Rietkerk hield de Kamer voor dat hem zo 'de budgettaire middelen uit handen worden geslagen' om per 1 juli van dit jaar iets aan de wethouderssala rissen te doen, waarvoor 20 miljoen gulden nodig is. Bij die wethouderssalarissen speelt de verlaging van de grens SPIJKENISSE (GPD) - In ver band met het opruimen van een oude V-l moeten 2000 inwoners van Spijkenisse vandaag hun huis ontruimen. Aan ongeveer 14.000 andere inwoners zijn bijzondere voorzorgsmaatregelen opgedra gen. Als het demonteren niet vol gens de plannen verloopt en de duizend kilo springstof alsnog tot ontploffing zou komen, moet de schade zo beperkt mogelijk blij- In de afgelopen jaren zijn tiental len V-l's onschadelijk gemaakt, maar nog niet eerder moesten daar zoveel mensen voor worden gemo biliseerd. Binnen een straal van 375 meter moeten alle huizen worden ont ruimd en binnen een afstand 1500 meter moeten ramen en deu ren worden geopend. 'We zijn met dat rotding al drie maanden aan het werk', vertelt ma- joor Kuiper van de Explosieven demonteren V-l Opruimings Dienst in Culemborg. 'Hij lag precies onder een riolering. Niet alleen moest die riolering wor den verlegd. De meeste tijd ging zitten in het droogpompen van een flink stuk van de omgeving zonder tot in wijde omtrek verzakkingen te veroorzaken'. Voor de werkput waren 17 meter lange damplanken nodig, is in to taal 400 ton staal in de grond ge jaagd en moesten vijf meetpunten worden geplaatst om veranderin gen in de grondwaterstand te regi streren. Pas toen kon een begin worden gemaakt met het uitgraven van de bom. Op het ogenblik telt de oprui mingsdienst 70 man. Zij hebben hun handen vol, want jaarlijks ko men zo'n 4000 meldingen binnen, zegt Kuiper. 'Elk jaar karnen in Ne derland ook nog altijd zeven men sen om het leven die oorlogstuig hebben gevonden en ermee zijn gaan experimenteren', voegt hij er aan toe. Explosieven opruimen, aldus Kuiper, is ondanks de gespeciali seerde opleiding 'vrij gevaarlijk' werk. Vandaag begint het riskant- ste deel van de onderneming. De twee ontstekingsmechanismen moeten worden verwijderd. Altijd bestaat de kans dat op dat moment het tijdmechanisme weer gaat lo pen, dat op zeven minuten staat af gesteld. Op de geijkte vraag of hij niet al tijd een beetje in de rats zit, komt schouderophalend een even ste reotiep antwoord: 'Och, je kunt maar één fout maken'. DEN HAAG (ANP) - Tweede- Kamervoorzitter Dolman heeft minister Ruding (financiën) op de vingers getikt, omdat deze zich heeft bemoeid met de in terne gang van zaken in het parlement. Ruding had in een brief aan Dolman geschreven het te be treuren dat de Kamer nog steeds de voorstellen voor de oprichting van de Postbank niet heeft behandeld. Ruding wijst erop, dat de voorstellen reeds op 27 april bij de Kamer werden ingediend en dat tot op heden nog geen com missie voor de behandeling van de voorstellen is benoemd. Ru ding dringt aan op spoedige voortgang in deze kwestie. De kamervoorzitter heeft Ru ding laten weten, dat de minis teriële opmerkingen hem be vreemden. Tegenover de acht tien regels van Ruding zet Dol man in slechts twee regels zijn opvattingen over de regeling der werkzaamheden uiteen: 'De meeste leden der Kamer houden zich reeds langer bezig met de Postbank dan u. De Ka mer is zeer wel in staat haar werkzaamheden te regelen'. Evenals Ruding ondertekent ook de kamervoorzitter zijn brief met vriendelijke groe tten). DEN HAAG - WD-fractievoorzitter Nijpels zat gisteren, samen met een medewerkster, zijn deel van de wacht uit bij de Russische ambassade in Den Haag. Verschillende politici nemen deel aan deze demonstratie, die is georganiseerd om vrijlating te bepleiten van de Russische dissiden te Irina Grivnina. Op een van de meegebrachte spandoeken werd ook aandacht gevraagd voor het echtpaar Sacharov. (foto anpi DEN HAAG (GPD) - Een meer derheid van de Tweede Kamer wil dat in het schooljaar 1985-'86 een begin wordt gemaakt met de uit breiding van het aantal experimen ten met de middenschool. Dit bleek gisteren tijdens een kamer debat met minister Deetman (on derwijs). Het CDA zal morgen een motie hiertoe indienen, die in elk geval de steun zal krijgen van de PvdA. De CDA-fractie wil dat halverwe ge '85 vijftien tot twintig driejarige middenscholen kunnen beginnen. Die scholen zouden vanaf 1 sep tember 1984 of 1 januari 1985 voor bereidingen voor het experiment kunnen treffen. Daarvoor zou nu al een keuze moeten worden ge maakt uit de scholen die zich heb ben aangemeld voor een experi ment. De WD zal tegen de motie stem men. De liberalen willen dat een experimentenwet van kracht wordt voordat nieuwe driejarige middenscholen worden toege staan. Anders bestaat het gevaar dat de scholen experimenten be ginnen die achteraf niet blijken te passen binnen het wettelijke kader dat nog door de Tweede Kamer moet worden vastgesteld. WD- woordvoerder Franssen heeft Deetman gevraagd de motie niet uit te cent, en in gemeenten met 181000 tot 24.000 inwoners 80 procent van dat inkomen moeten ontvangen. Bovendien is de Kamer het niet eens met Rietkerks voorstel om het volledige wethouderssalaris voortaan te koppelen aan het inwo nersaantal. Het CDA-kamerlid Ma- teman zei evenals de WD'er Laux- termann de voorkeur te geven aan een koppeling van het wethouders salaris aan dat van de burgemees ter. Lauxtermann stelde boven dien voor een normale declaratie regeling voor wethouders in te stel len en geen algemene onkostenver goeding meer te geven. Ook Deetman zei gezegd 'nog niet toe te zijn aan een uitbreiding van het aantal middenschoolexpe rimenten'. Hij hoopt over de aard van de experimenten vóór het be gin van de zomervakantie (over twee weken) overleg met onder wijsorganisaties te hebben afge rond. Een voorstel voor een wette lijk kader zal dan in het najaar bij de Kamer worden ingediend. De wet zal dan pas eind '85 van kracht kunnen worden. Dat zou beteke nen dat eventuele nieuwe experi menten pas in het schooljaar '86/'87 kunnen beginnen. CDA, PvdA en klein links verzetten zich daarte gen. CDA-woordvoerder Hermes toonde zich gisteravond ontevre den met de wyze waarop Deetman tot nu toe is omgegaan met de eventuele uitbreiding van het aan tal middenschoolexperimenten. De voormalige minister van onder wijs Van Kemenade (PvdA) be schuldigde Deetman ervan 'onder wijsvernieuwingen te frustreren'. Het hoofdbestuur van het Neder lands Genootschap van Leraren (NGL) heeft 'zeer geschokt' gerea geerd op het feit dat een meerder heid van de Tweede Kamer op dit moment tot uitbreiding van het aantal middenschoolexperimenten wil overgaan. Een woordvoerder van het NGL zei dat de Kamer daarmee als een olifant door de porseleinkast van het overleg loopt, dat wordt gevoerd tussen minister Deetman en de onderwijs organisaties. In het overleg dat zeer moeizaam verloopt, aldus het NGL, is nog geen enkele overeenstemming be reikt over de criteria en de voor waarden waaraan de experimenten moeten voldoen. DEN HAAG (GPD) - Het Interker kelijk Vredesberaad (IKV) blijft zich opstellen achter de eisen van het Komitee Kruisraketten Nee: geen kruisraketten in Europa, in Nederland of welk ander land dan ook. Aan de opstelling van het IKV was twyfel gerezen door uitlatin gen van IK V-secretaris Mient Jan Faber. Volgens Faber zou Nederland bereid moeten zijn voor enige tijd kruisraketten te plaatsen in de theoretische situatie dat die plaat sing zou bijdragen aan de totstand koming van een wapenbeheer- singsakkoord tussen Amerika en de Sowjet-Unie. Het resultaat van dit akkoord zou moeten zijn dat er in Europa geen middellange-af- standswapens meer staan opge steld. Binnen het Komitee Kruisraket ten Nee, waarin zestien organisa ties en politieke partijen zijn ver enigd, werd verbaasd gereageerd op de uitlatingen van Faber. In een spoedvergadering gisteravond in Amsterdam heeft Faber een ver klaring voor zijn uitlatingen gege ven. Faber en een woordvoerder van het KKN verklaarden gisteravond desgevraagd dat er weliswaar ver schillen van mening kunnen zijn over de te volgen tactiek, maar dat de zestien deelnemende organisa ties de plaatsing van kruisraketten blijven afwijzen. DEALEN - Justitie gaat, ter be scherming van gedetineerden en gevangenispersoneel, gevoelige celstraffen eisen tegen drugsdea lers in huizen van bewaring en strafinrichtingen. Dit heeft de Alk- maarse officier van justitie mr. Bosscher-Boon gisteren aangekon digd tijdens de behandeling van de zaak tegen een 33-jarige gedeti neerde uit de Alkmaarse gevange nis die ervan wordt verdacht heroï ne te hebben verhandeld in de strafinrichting. ADVERTENTIE Al meer dan 300 jaar brouwt Grolsch haar bier op natuurlijke en ambachtelijke wijze. En dat proefje Vakmanschap is Meesterschap

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5