actief in I vrije tijd j Leven en overleven in de poolgebieden Officiële status voor bewonersraad LWS Inval politie in studenten huis opnieuw tevergeefs Controle: 37 auto's rijden te snel Tentoonstelling in museum DE NATUUR ALS BUUR A WOENSDAG 20 JUNI 1984 Leiden Een masker. Het linker gedeelte is een otter, het rechter het hoofd van een mens. Dit is een van de voorwerpen die te zien is in het museum voor volkenkunde aan de Steenstraat. <rotop.r.) LEIDEN - De bevoegdheden van de bewonersraad van de Leidse Woningstichting (LWS) zijn sinds kort officieel vastgelegd in een huishoudelijk reglement. Voor het eerst heeft een grote woningcorporatie in Nederland een dergelijke stap gezet. Vol gens voorzitter L. Geradts is de Burgerlijke stand LEIDEN - Overleden: E P. Kruit, geb 15-6-1927 vrouw echtg.v. A. van den Berg, J.C.C. de Graaf, geb 23-1-1940 man, J.P. Riebeek, geb. 4-5- 1910 man, M.H.C. Bot. geb. 10-5-1948 vrouw echtg.v.W.H. Borghuis, H.C.M. Groenewegen, geb. 28-12-1921 vrouw echtg.v.G.J. van der Ham, H. Kastee- len. geb. 19-7-1906 man, J.J. Sjardin, geb. 28-12-1905 man, K. Ravenbergen, 28-12-1936 man, H.H.W. van der Ster. geb. 9-12-1911 man, F.W.J. Vink, geb. 26-8-1925 man, E.C.M. Prins, geb 11 - 5-1903 vrouw echtg.v. W.F. Leemans. G.A. Hulsbergen, geb. 21-2-1913 vrouw geh.gew. met J.C. Alting, M.A.A. Janssen, geb. 11-7-1983 zoon, W. Guijt, geb. 5-4-1928 man, A. Guijt, geb. 5-1-1910 man, W. van der Plas. geb. 6-12-1906 man, CT. Hoppen brouwer, geb. 8-9-1948 man, G. Plomp. geb. 28-10-1910 man, NA. Aal- bersberg, geb. 6-5-1900 man, G A. Szirmai, geb. 6-4-1942 man, M.D.J. van Hal, geb. 29-7-1965 zoon. A. Heemskerk, geb. 12-6-1905 man, W.C.B. Quist, geb. 8-1-1949 vrouw echtg.v.J. van Tongeren, G. Mooij, geb. 4-9-1913 vrouw echtg.v. J. Ram pen, G. Aanhaanen, geb. 22-6-1889 man, E.C. van Ginhoven, geb. 31-5- 1909 man, bewonersraad van de LWS "de. enige in Nederland waarvoor het zo in een reglement is vastge legd", Geradts vergelijkt de bewoners raad met een ondernemingsraad in een bedrijf. De bewonersraad kan gevraagd en ongevraagd over het gehele beleid advies ge ven. Op een aantal punten van ondergeschikt belang, zoals het schoonhouden van gemeen schappelijke ruimten, is de in stemming van de bewonersraad vereist. Het belangrijkste blijft echter de adviserende functie. Jaarlijks is er een grote bijeenkomst waarbij bewonersraad - samengesteld uit vertegenwoordigers van de divers bewonerscommissies van de LWS met het bestuur van de gemeentelijke stichting ver gadert over het onderhoud dat gepleegd gaat worden. "De be wonersraad en de bewonerscom missies hebben nu een onder houdsplan gemaakt dat wordt in gevoegd in ons eigen plan. Dat plan wordt besproken. En als wij daarvan afwijken, moeten wij dat met argumenten doen", al dus Geradts, die zich overigens niet lean voorstellen dat het be stuur de wensen van bewoners negeert. "Als iets echt gewenst wordt door de bewoners dan ge ven we daar ook prioriteit aan. Dat kan alleen maar beperkt worden door de bouwkundige staat van andere woningcomple xen, als onderhoud ergens an ders dus onvermijdelijk is". Duivensport Uitslagen wedvluchten uit Troyes. De Vriendenclub. In concours 452 duiven. 1 gebr. v.d. Voorn; 2 F.J. Compier; 3 J.M. Turk; 4, 7 Th. Dongelmans; 5, 6 W. v.d. Kooy; 8 A. Bink; 9 M.J. Noorder- vliet; 10 Bodiin/Vinkestein. De Hijnklievers. In concours 215 duiven. 1, 10 J. v.d. Wal; 2, 6 J. Kok; 3 H. Sladek; 4,8 J. Zeven hoven; 5. P. Juffermans; 7 P. Veelenturf; 9 comb. Koak. De Blauwkras. 1, 9 A. van Holst; 2, 4, 5, 7 P. Landensber- gen; 3 comb. Blom; 6 R. Ver hoogt; 8 J. Rozier; 10 W. v.d. We tering. Het Oosten. In concours 124 duiven. 1, 2, 8 H. Adali; 3, 10 comb. De Wolf; 4, 7 R. v.d. Nieu- wendijk; 5 J. Smit en zn.; 6 B. van Putten; 9 P. van Duyl. De Reisduif. In concours 193 duiven. 1 G. v.d. Tang; 2 G. Jong bloed-3, 10 W. v.d. Hoogt; 4,9 W. Kop; 5 W. Tolboom; 6, 7 N. de Groot en zn.; 8 Fokker-Van Ley- den. De Postduivenvereniging Lei derdorp. 1,2,4,7 comb. Reijka; 3, 10 D. van Seggelen; 5 P. Sloos; 6, 8, 9 J. van Alphen. LPC. 1,4,5,7,10 J. Staffelen; 2, 6 H. Pen-Zn; 3 Van der Meer-Hal- lewijn; 8 Schouten-Verhagen; 9 J. van der Horst. De LPC vloog op 9 juni uit Or leans. 1, 5 Schouten-Verhagen; 2 W. Siera; 3,4,10 J. Staffelen; 6 A. Singeling; 7 F. Gijsman; 8 Van der Meer-Hallewijn; 9 H. Pen-Zn. Hengelsport Hengelsportvereniging TOP 1 K. Schouten 1099 cm-48 stuks, 2 H. Schouten 925-41,3 J. Moenen 699-29,4 D. Schouten 530-24,5 G. Kokkedee 483-17, 6 T. Hoppen- brouwer 457-19, 7 W. van Berkel 370-15, 8 F. Oudshoorn 351-14, 9 C. Hoppenbrouwer 335-16, '10 J. van Rijn 303-16. Wandelen Wandelsportvereniging Zuid- West organiseert woensdag de tweede zomeravondwandel tocht. Startplaats is 's avonds van zes tot zeven uur 't Parle ment, Nieuwstraat 45. Deelne mers kunnen kiezen uit de af standen 5,10 en 15 kilometer. In lichtingen: tel. 071-132596. Jongerensoos De Jongerenbeweging organi seert donderdag de laatste soos- avond van dit seizoen. De reg- gaeband Elzagazir treedt op. Inloophuis Het Inloophuis psychiatrie vertoont morgenavond de film Wantij. De film handelt over een. dochter die tracht het isolement van haar depressieve moeder te doorbreken. Met behulp van de ze film probeert de Stichting Pandora voorlichting te geven over mensen die op uiteenlopen de manieren in de problemen ko men en hulp nodig hebben. Bo vendien wordt geprobeerd voor oordelen weg te nemen en onwe- tenheid te bestrijden. Aanvang van de film is acht uur. Plaats van vertoning: Rapenburg 48. LEIDEN - Vanochtend vroeg heef! de Leidse politie voor de tweede keer aan de bel getrokken op Ra penburg 12 om aan acht studenten arrestatiebevelen te overhandigen (wegens het niet betalen van be keuringen). Vorige week was de politie daar ook al aan de deur ge weest en had slechts één verkeers- overtreder thuis aangetroffen. Vanochtend kreeg de politie hele maal nul op het request, want geen van de acht studenten meldde zich thuis. Onder het motto driemaal is scheepsrecht zal de politie binnen kort een nieuwe poging wagen. Struikgewas als oorzaak botsing LEIDEN - Door het hoge struikge was zag een 36-jarige Leidse auto mobiliste, die gisterochtend van de Admiraalsweg rechtsaf de Willem Barentzstraat wilde inrijden, een 42-jarige bromfietser uit Leider dorp over het hoofd. Deze reed op het (brom)fietspad op dezelfde weg en wilde rechtdoor ryden. Ook de bromfietser merkte de automobi liste niet op. Een botsing was het gevolg. De bromfietser moest met schaafwonden aan beide benen en rugletsel paar het AZL worden ge bracht* De politie heeft de directie Groen van de gemeente Leiden ge vraagd de heesters op de Admi raalsweg een snoeibeurt te geven. LEIDEN - Bij een radarcontróle door de Leidse politie zijn gister avond op de Lammenschansweg 643 wagens op snelheid gecontro leerd. Daarvan reden er 37 te snel. Een automobilist maakte het wel erg dol: hij denderde met een vaart van 103 kilometer over de weg, waar een snelheid van 50 kilometer per uur mag worden gereden. Gisterochtend is op verscheide ne plaatsen in Leiden een techni sche controle gehouden. Daarbij werden drie auto's ter plekke van de weg gehaald, omdat zij rijp wa ren voor de sloop. Er werden zes tien processen verbaal opgemaakt wegens technische gebreken. Sinds een aantal jaren groeien er in de Leidse singels en grachten beduidend meer waterplanten dan voorheen. Met name de toe name van de gele plomp en de witte waterlelie is bijzonder op vallend. Waarschijnlijk gaat de uitbreiding van deze planten ge paard met het schoner en helder worden van het singelwater. Op zoek naar bloeiende waterlelies en gele plompen voor de foto konden wij onlangs zelfs door het heldere water de vele fietsen op de bodem van de Vliet zien liggen. door J.P.H.M. Adema H.A.J. in den Bosch planten is niet alleen aan ons op gevallen. Enkele weken geleden maakten wij in het Plantsoen een praatje met een paar medewer kers van de plantsoenendienst, die ook hun verbazing uitspra ken over het feit dat op zo vele merkwaardige plaatsen in de grachten waterplanten opdoken. De gele plomp en de witte water lelie zijn een grote aanwinst in het stadsbeeld. Beide zijn ge tooid met fraaie bloemen, die van juni tot in het najaar te be wonderen zijn. Dit jaar staan ze echter pas sinds afgelopen week volop in bloei; door het koude voorjaar loopt de gehele natuur enkele weken achter. Gele plomp, Nuphar luteum en witte waterlelie, Nymphaea alba, zijn nauw verwant aan elkaar. De niet bloeiende planten lijken dan ook sterk op elkaar. Toch zijn ze met een beetje oefening makke lijk van elkaar te onderscheiden. Gele plomp heeft eironde tot ovale, heldergroene bladeren en driekantige bladstelen; witte wa terlelie heeft cirkelronde donker groene bladeren met een zweem van rood erin en rolronde blad stelen. Als ze in bloei staan zijn ze niet meer te verwarren; gele plomp heeft dooiergele kelk- en kroonbladen, gele meeldraden en een eveneens geel vruchtbe ginsel. Witte waterlelie heeft wit te kroonbladen, die geleidelijk overgaan in gele meeldraden. In het heldere water is thans overigens te zien dat de planten twee soorten bladeren hebben: dunne, wat verfomfaaide onder gedoken bladeren, die wat aan sla doen denken en stevige, vlak ke drijfbladen, die zoals de naam reeds zegt, op de oppervlakte van het water drijven. De onder kant van de drijfbladen vormt een prachtig substraat voor aller lei dieren, maar daarover volgen de week meer. Friesland Beide soorten zijn, hoewel je dat van deze fraaie planten ei genlijk niet zou verwachten, wil de planten in ons land. De schoonheid van de planten heeft de mens echter reeds lang aange trokken. In Friesland heeft men zelfs zo een grote waardering voor de gele plomp, dat men de bladeren ervan op de vlag heeft afgebeeld. Op de Friese vlag staan, zoals men op de flesjes van koffiemelk van het gelijknamige merk kan zien, zeven in rood uit gevoerde plompebladeren. De witte waterlelie wordt vooral om haar decoratieve werking bij ons gewaardeerd; zij geeft de singels en tegenwoordig ook de Vliet en het Rapenburg een rustgevend aanzien. Men kan deze plant bij tuinwinkels verkrijgen, tegen woordig ook in alle kleuren van de regenboog. In de Leidse Hor tus zijn in de grote vijver vele verschillende kleuren waterle lies te bewonderen. Vroeger diende de plant tot voedsel voor de mens, maar het eten van de dikke, ondergrondse wortelstok is inmiddels in on bruik geraakt. Afgebroken stuk ken van de wortelstok van zowel de gele plomp als de witte water lelie kan men in het vroege voor jaar in de grachten zien drijven. Het is naast de zaadvorming een tweede manier van verspreiding. In Afrika en Azië kent men de waterlelies nog als voedsel. De wortelstok doet in de landen al daar dienst als noodrantsoen, evenals de zaden, waaruit men LEIDEN - Hoe vang je een zeehond? Betekent het drinken van coca cola automatisch dat de eskimo zo is verwesterd dat de band met het verleden rigoureus wordt verbroken? Wie een antwoord wil hebben op deze vragen, moet zeker naar de tentoonstelling 'Over leven en overleven' in het Rijksmuseum voor Volkenkunde. Deze indrukwekkende expositie werd vanmiddrg geopend door Emil Rosing, de ad junct-directeur van het Groenlands Landsmuseu* t te Nuuk die speciaal voor deze gele genheid het koude noorden verliet. 'Cultuurveranderingen in de pool gebieden' is de subtitel van de ten toonstelling die een overzicht geeft van de veranderde leefpatronen in de volgende culturen: de Samen (Lappen) van Noorwegen, Zwe den, Finland en de Sowjet-Unie, de Nivch (Giljaken) en Oroch (Orot- schonen) van de Sowjet-Unie, de Ainu van Noord-Japan en de inuit en Yuit (Eskimo) van Alaska, Ca nada, Groenland en de Sowjet- Unie. Wie deze lijst nog eens herleest, zal beseffen dat de tentoonstelling niet is georganiseerd in een kort tijdsbestek. "Tien jaar geleden is het idee voor de tentoonstelling ge rijpt", vertelt G. Nooter, die con servator is van het museum voor volkenkunde. "Aanvankelijk dacht ik: dat kan ik allemaal wel in m'n eentje doen. Maar al snel bleek, dat dat onmogelijk zou zijn". De subtitel van de tentoonstel ling doet vermoeden dat het om culturen gaat die in de loop van de jaren flink zijn veranderd. Op de vraag of het culturen zijn die op den duur ten onder gaan door de door Wim Brands terreur van coca cola chewing gum, antwoordt Nooter: "Ik geef die culturen erg veel tijd; ze blijven wel bestaan. Kijk, als ik op de fiets van Leiden naar Rijp wetering ga, dan kom ik in korte tijd in een ge heel andere wereld. Daar eten ze op een ander tijdstip dan ik, leven ze anders en ga zo maar door". "We drinken allemaal coca cola, maar dat wil nog niet zoveel zeg gen. Ik bedoel, is een eskimo in een pak van C en A geen eskimo meer, maar een Amerikaan? Kijk, als je een huis in Kopenhagen binnen gaat, dan merk je direct of er in dat huis Groenlanders wonen of niet. Dat merk je aan de sfeer in dat on derkomen". Zeehonden Toch zijn er factoren die het le ven van de eskimo bedreigen. "De opkomst van de oliemaatschappij en, dat is er één. Ja, en dan zal ik in dit verband toch ook de acties van Greenpeace moeten noemen. Zij strijken alle zeehonden over één kam, maken geen onderscheid tus sen de zadelrob en de ringzee- hond". "Kijk, de eskimo's jagen op de ringzeehond. Dat is een dier dat niet in sociaal verband jongen krijgt zoals de zadelrob. Eskimo's slachten dit dier niet massaal af, natuurlijk niet, maar Greenpeace denkt daar niet over na. Zij zeggen: alle zeehonden moeten beschermd worden". "Met als gevolg dat de eskimo's worden bedreigd. Ik heb 'ns op een congres over dat onderwerp ge sproken. Ik probeerde te nuance ren - logisch, nietwaar? - maar heus: die zaal walgde van mij". Toch zijn er positieve dingen te melden. Zo lezen we in het voor woord van het boek dat nu in de boekhandel ligt en dat evenals de tentoonstelling is getiteld 'Over le ven en overleven': "Ook de Inuit en Yuit zijn zich gaan organiseren. Tegenwoordig ontmoeten Inuit en Yuit uit Alaska, Canada en Groen land elkaar regelmatig op confe renties en by uitwisselingsbezoe- ken van vooral jongeren. Tijdens de Arctic Peoples Conferences die regelmatig worden gehouden ont moeten Sahfien, Indianen, Inuit en Yuit elkaar". Kortom: de mensen worden zich bewust van het feit dat de dubbele Nelson, uitgevoerd door het wes ten, ogenschijnlijk de poorten van de hemel opent, maar welbe schouwd veel negatieve aspecten bevat, waartegen je je met hand en tand moet verzetten, wil je niet worden ondergedompeld in een bad vol met coca cola. Gezangen Negen musea leverden materiaal voor de tentoonstelling. Een keur aan voorwerpen valt te bezichti gen: jachtgeweren, harpoenpun- ten, kajaks, rendiersleeén, kleding van vishuid, een sneeuwscooter etc. Eskimo's met hun honden op weg. Zï± Veel aandacht wordt besteed aan de gezangen van de bewoners van de poolgebieden. Gezangen die ons veel leren over de manier waar op die bewoners denken. Een mooi voorbeeld is het lied met de titel zanggenot. Een simpel lied, denk je, maar dat is schyn: op geraffineerde manier worden de mislukkingen in het leven bezon gen. n cultuur, die volgens conservator Nooter zal blijven bestaan. Het is zo fijn om liedjes te verzinnen! Maar helaas vaak lukt het niet. Het is zo fijn om wensen vervuld te z maar helaas vaak ontglippen ze. Het is zo fijn om rendieren te jagen maar helaas slechts zelden blink je uit, zodat je als een helder vuur op de grote vlakte staat. Trom Het jachtige moderne leven is aan de jagende bevolking van het koude noorden niet voorbijgegaan. Plastic boodschaptassen zijn ook op Groenland voorhanden, om maar eens een simpel voorbeeld te geven. Toch, ondanks alles, zindert het grijze verleden overal in door. Vaak ligt er in een huis maar één attribuut van vroeger, een over blijfsel. Maar dat voorwerp heeft dan wel een grote symbolische waarde. Neem de trom. Daarover schryven de organisatoren: "De trom was en is nog altijd kenmer kend voor de volken in het hoge noorden. Ondanks de vele veran deringen sinds de komst van de eerste onderzoekers is de trom ge bleven. Daarmee symboliseert de trom de vitaliteit van de oude cul turen die doorklinkt in het heden". Opvallend is overigens dat de uitgestalde voorwerpen niet be paald een primitieve indruk ma ken. Wie bijvoorbeeld de jas van vishuid bekijkt, zal onherroepelijk tot de conclusie komen dat de ma ker het geduld van wel tien monni ken moeten hebben bezeten toen hy aan het werk was. Een van de mooiste plaatsen van de tentoonstelling is de ruimte waarin een Groenlands huis is na gebouwd. Nooter: "Zie het zo: dit huis is pas betrokken door de be woners. Ze hebben wat tweede hands spulletjes meegenomen, een kacheltje, wat kookspullen en de wanden voorzien van een fleurig kleurtje". Flessen drank zien we zo snel niet, maar die zullen ongetwijfeld aanwezig zijn. "Ja, dat drankpro bleem, vreselijk", vertelt Nooter. "Als er hier in Nederland zoveel werd gezopen, nou jongen, dan be noemden jullie speciale verslagge vers om artikelen over de alco holverslaving te schryven". "Het heeft natuurlijk alles te ma ken met ontwrichting. Je ziet ove rigens ook dat eskimo's op Groen land de dronkenschap heel anders opvatten dan de aldaar aanwezige Denen. Kijk, de Denen kopen drank en bezatten zich thuis. Eski mo's hebben het idee dat het wes ters is - dronkenschap - en menen dientengevolge dat het getoond moet worden. Zwalkend lopen ze op straat". "Kijk, aan de ene kant is er dus reden tot optimisme. De bewoners van de poolgebieden organiseren zich, maken zich sterk. Aan de an dere kant constateer je ontwrich ting. Je maakt dus ook wel de nodi ge zelfmoordgevallen mee. Jon getjes van veertien die eventjes de kamer verlaten, naar een schuur gaan en - bwammm! zich van het leven beroven". Opgezet Er is ook een zaaltje ingericht voor mensen die slecht zien, blind zijn of gehoorgestoord. "Groen land, tastbaar verleden", heet dit deel van expositie. Samenstelster Phita Overdyk: "Op overzichtelijke manier laten we zien hoe er gejaagd wordt en wat er met de jachtbuit gebeurt. Dat tastbaar kun je natuurlijk tweeledig opvatten: op Groenland herinnert veel aan het verleden en bovendien mogen de mensen het materiaal aanraken". Dat is overigens ook een genot voor mensen die wel goed kunnen zien. Want laten we nou eerlijk zyn: u heeft toch nog nooit een zee hond - opgezet, oké - in uw armen gehad. een soort meel bereidt. In Afrika betreft het de zogenaamde blau we lotus van de Egyptenaren, Nymphae caerulea, die men ove rigens niet moet verwarren met dé lotus uit Zuidoost-Azië, Ne- lumbo nucifera. Deze laatste is in Nederland niet of nauwelijks aan te treffen, als men de zaaddozen die in bloemstukjes worden ver werkt tenminste buiten beschou wing laat. De (fletsblauwe) wa terlelie uit Afrika is wel in Neder land te vinden en, naar we aanne men, uit esthetische overwegin gen wel aangeplant in vijvers van buitenplaatsen. Als men de mo menteel hoge temperatuur 45° Celcius!) van de Victoriakas in de Hortus trotseert, zyn de blau we bloemen daar te bewonderen. Geestverruimend Lange tyd heeft men gedacht dat de afbeeldingen van deze plant, samen met die van de pa paver en enkele andere soorten, op de wanden van graftomben en op allerlei potten van de oude Egyptenaren ook louter decora tief waren. Onderzoek in de afge lopen tien jaar heeft echter aan getoond dat er apomorfine-achti- ge alkaloïden in de bloemen voorkomen met hallucinogene eigenschappen. De plant had zodoende hoogst waarschijnlijk meer dan een sier- functie; gebruik in godsdienstige rituelen is zeer goed denkbaar. Achteraf bly kt dat ook nu nog in delen van Afrika de plant als slaapmiddel in zwang is en in sommige gebieden als middel dat de gedachten- en belevings wereld verandert. In de negen tiende eeuw is het door Europea nen zelfs een tydlang beschouwd als een goede vervanging voor opium.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4