Route van huis naar school moet veiliger worden Teleurstelling over korten Voorschotense verenigingen Zwangerschapstest is in Geversstraat onbruikbaar Warmond nu 'recreatiegemeente' PAGINA 2 f 1 Stad en rand 1 'Eerst achtergronden schrap-operatie horen' VOORSCHOTEN - De Voor- antwoordelijkheid kan dragen dingsdienst en 90.000 gulden bij de vraagtekens bij deze uitgangspun- de sectie duidelijk geworden dat Hoe dit overleg precies was schotense fracties van WD en voor dit bezuinigingsbeleid wan- afdeling sport en recreatie. Boven- ten van de adviescommissies (sec- bij de verenigingen en instellingen lopen kon hij moeilijk zef WOENSDAG 20 JUNI 1984 VOORSCHOTEN - De Voor schotense fracties van WD en PvdA/PPR zijn teleurgesteld in CDA-wethouder L. Marselis (welzijn). Ze hadden gehoopt dat de bestuurder gistermid dag tijdens een ingelaste verga dering van de raadscommissie welzijn duidelijk kon maken waarom de verschillende ver enigingen en instellingen met bepaalde bedragen worden ge kort in 1985 en 1986. In een vo rige vergadering hadden ze im mers om een dergelijke uitleg gevraagd. De uitleg van Marselis kon hen echter geenszins bevredigen. "Ik vind dat de raad onmogelijk ver antwoordelijkheid kan dragen dit bezuinigingsbeleid de achtergronden niet kennen van de schrap-operatie", zo vertolkte PvdA/PRR-raadslid G. Both de gevoelens van zijn fractie en die van de WD. "We worden geconfronteerd met het resultaat en niet met de argumentatie die er achter zit", zei hij, wijzend op een tabel waarin de gemeente duidelijk maakt op welke manier ze de ko mende twee jaar 240.000 gulden be zuinigt. Een bedrag dat tijdens een ge combineerde commissievergade ring op 13 maart ook al was ge noemd. Toen hadden de verschil lende politieke partijen gezegd dat 50.000 gulden moet worden ge haald bij de onderwijsbegelei dingsdienst en 90.000 gulden bij de afdeling sport en recreatie. Boven dien is de bedoeling dat de sociaal- culturele activiteiten 32.000 gulden inleveren. De bibliotheek tenslotte moest 68.000 gulden worden ge kort, zo kwam tijdens de vergade ring in maart naar voren. Met deze bedragen in het achter hoofd stelden de verschillende commissies die de leden van de raadscommissie adviseren, een in deling op. Verenigingen en instel lingen die minder dan 1.000 gulden subsidie krijgen moeten worden ontzien, gedwongen ontslagen moeten zoveel mogelijk worden voorkomen en ook moet worden bekeken of er een goede verhou ding bestaat tussen subsidie, con tributie en zelfwerkzaamheid. De PvdA/PPR-fractie zette grote vraagtekens bij deze uitgangspun ten van de adviescommissies (sec ties). "Wat verstaat U onder een goede verhouding tussen subsidie, con tributie en zelfwerkzaamheid?", vroeg PvdA/PPR-raadslid G. Both zich af. Zijn fractiegenoot J. Visser wilde weten waarom de gezond heidszorg buiten de bezuinigings ronde was gebleven. Ook was hem niet duidelijk waarom de 'kleine' subsidie-krijgers niet hoeven in te leveren. Wellicht kost het hen naar verhouding minder moeite een stapje terug te doen dan de grote instellingen, opperde hij Niets te halen de sectie duidelijk geworden dat bij de verenigingen en instellingen die minder dan 1.000 gulden subsi die per jaar krijgen "niets te halen is". Zij moeten maar al te vaak een bepaald bedrag besteden aan za ken waar ze niet onderuit kunnen als contributies, was hem geble ken. Wethouder L. Marselis vulde het bezuinigingsverhaal van Peeters aan door te verklaren dat het voor hem en de mensen van de secties moeilijk bezuinigen was omdat de gemeenteraad niet, zoals in voor gaande jaren, had gezegd met hoe veel percent de verschillende in stellingen moeten worden gekort. Hij meende echter dat ze in goed overleg heel wat hebben kunnen regelen. Hoe dit overleg precies i lopen kon hij moeilijk zeggen. "Moet ik van alle vergaderingen verslagen laten maken?", vroeg hij zich af. "Ik hoop dat U wel beseft hoeveel tijd dat kost. We hebben avond aan avond bijeen gezeten, soms hadden we wel vijf vergade ringen op een avond". Hij zegde uiteindelijk toe dat bij het sociaal- cultureel jaarprogramma dat over enkele maanden wordt uitge bracht, een tipje van de bezuini gingsvergaderingen zal worden op gelicht. In dit sociaal-cultureel jaarprogramma wordt naast een opsomming van de instellingen en hun activiteiten ook duidelijk ge maakt waarom de gemeente hen met een bepaald bedrag wil verblü- Wethouder Marselis: Lezers schrijven 'Lolly' De Warmondse liberalen kunnen het blijkbaar niet laten om met 'goedkope stuntjes' de aandacht op zich te vestigen. Neem nu eens dat artikel in het Leidsch Dagblad van afgelopen vrijdag over de groenno- ta. - De groennota kan stukken goedkoper, zo luidt de WD-me- ning, en dan heb je even goed ma teriaal als bij de duurdere nota. Was het maar waar. Een goedkoop kostuum is heel goed te onder scheiden van een duurdere, zal ik maar zeggen. Wat de WD-fractie voorstelt is eigenlijk een huis laten bouwen zonder dat het van binnen wordt afgewerkt. En dan nog ver kondigen dat het zo goed bewoon baar is. Genoeg beeldspraak nu. De groennota moet er komen, om zo overzicht te krijgen van wat er in Warmond groeit en bloeit en wat voor groen er in de toekomst aan gebracht/aangeplant dient te wor den. En dan gaat het vooraal om onderhoudsarm groen. Dat be spaart op den duur veel werk, en daarmee kun je als gemeente bfij zijn. Dat komt in de groennota, die wanneer je het bedrag ziet wellicht prijzig genoemd kan worden maar die zichzelf ruimschoots zal terug betalen. Goedkoop is duurkoop!! - En of het nog niet genoeg is ge weest met de groennota, moet er vervolgens alweer een ander plan voor de Hummelburcht naar voren worden gebracht. De Hummel burcht is voor de WD-fractie blijkbaar een lolly die iedere keer opnieuw een ander deel van de Warmondse bevolking kan worden voorgehouden. Was het eerst ge schikt voor een werkplaats, waar artikelen voor gehandicapten ge maakt konden worden, vervolgens bleek het dé geschikte ruimte te zijn voor een kinderdagverblijf. En nu is het een mooie stek voor een ontmoetingsplaats voor bejaaar- den. Bij deze drie plannen is nog nooit een financieel overzicht ge geven. Wat de gemeente nu precies moet gaan betalen aan dergelijke plannen? De Hummelburcht is voor de WD echt een lolly. Een lolly die waarschijnlijk nog vele malen kan worden gebruikt door de liberalen om alweer een nieuwe groep War- monders aan te spreken. Misschien een jongerencentrum? Met al deze plannen, die je als luchtballonnen zou kunnen zien, doet de WD afbreuk aan haar ei gen verkiezingsbelofte. Goed on derbouwde, uitgewerkte plannen zouden de tegemoet kunnen zien in de komende periode. Welaan, er zijn nog twee jaar te gaan. We wachten af. Bram Schavemaker Warmundastraat 38 Warmond. Vloeken blijft in Oegstgeest verboden OEGSTGEEST - Het verbod om in het openbaar 'godslaster lijke of onzedelijke taal' uit te slaan blijft van kracht in de nieuwe politieverordening (apv) van Oegstgeest. Dit on danks het feit dat dat wettelijk niet kan. In de nieuwe apv was het ver bod aanvankelijk geschrapt op grond van een Koninklijk Be sluit uit 1896. De Kroon schrap te toen uit de apv van de ge meente Wonseradeel een aantal artikelen over het gebruik van godslasterlijke taal omdat dit volgens de Raad van State niet onder de bevoegdheden van een gemeente valt. B en W van Oegstgeest schrapten in eerste instantie daarom het verbod in de nieu we apv. Het CDA liet echter weten het verbod te willen handhaven. Het college vindt dat 'te verdedigen'. Als argu menten noemt het dat de kroonuitspraak al bijna een eeuw oud is en dat de gemeen ten er sinds 1896 een grote hoe veelheid taken bij hebben ge kregen. "Het is naar onze me ning te verdedigen dat het we ren van godslasterlijke uitin gen een taak kan zijn van de ge meentelijke huishouding", al dus het college. Drogist Beukman stopt zijn hand i Trillingen door verkeer hevig: OEGSTGEEST - "Het is voor vrouwen die aan de Gevers- straat wonen onmogelijk om met de Predictor vast te stellen of ze zwanger zijn". Met dit op merkelijke voorbeeld wil dro gist M. Beukman verduidelij ken dat het langsdenderende verkeer in de Oegstgeester Ge versstraat heel wat trilüngen veroorzaakt. "Het instrument van die zwangerschapstest werkt daardoor niet goed meer", zo vertelt de drogist. Maar het verkeer dat over de ze hobbelige weg rijdt heeft ook nog andere vervelende consequenties. Beukman laat dat zien aan de hand van de scheuren, die zijn huis inmid dels ontsieren. Vooral aan de bovenkant zitten behoorlijk grote scheuren. "Maar beneden in de winkel kun je ze ook zien. Ik heb ze voorlopig maar volge- Vredesgroep wil alsnog kernwapenvrije borden hebben ZOETERWOUDE - De werkgroep Zoeterwoude voor Vrede zal pro beren om door middel van bijdra gen uit de bevolking voldoende geld te verzamelen om een aantal borden 'kernwapenvrije gemeente' aan te schaffen. Burgemeester Houdijk had onlangs zelf die sug gestie ook geopperd. De werkgroep heeft inmiddels via een brief toestemming aan de gemeenteraad gevraagd om deze borden op stevige wijze te (laten) plaatsen. Stevig, omdat de borden die tijdens de vredesweek vorige maand werden vernield of verwij derd. De 'officiële' borden met het od- schrift kernwapenvrije gemeente werden door de gemeente wegge haald. Borden die de groep zelf had getimmerd (geldgebrek!) werden gesloopt. De werkgroep wil graag dat er toch 'kernwapenvrije' borden wor den geplaatst, ook omdat de ge meenteraad destijds via een motie het dorp tot kernwapenvrije ge meente heeft uitgeroepen. Door de borden hoopt ze aan die motie een zo breed mogelijke bekendheid te geven. "Het op deze manier duide lijk maken van de mening van een groot deel van de Zoeterwoudse bevolking zal anderen aan het den ken kunnen zetten over de proble matiek van de bewapening", aldus de Zoeterwoudse werkgroep. Overigens bestrijdt ze de gedach te dat dergelijke borden te kost baar zouden zijn: ze werden in de loop der jaren juist goedkoper. Een bord kost nu honderd gulden. spoten met kit. Dan zie je ze tenminste niet zó erg", aldus de drogist, die vooral de bussen en lege vrachtwagens als schuldi gen aanwijst. Dat de gemeente Oegstgeest geen geld heeft om de Gevers straat te asfalteren stemt hem tot ontevredenheid. "Ze leggen wel drie van die stenen rondjes in de Juffermansstraat. En dat is vast en zeker ook niet gratis. Maar voor de drukste weg in het dorp hebben ze geen geld". Inmiddels heeft de gemeente Oegstgeest voor de tweede keer Rijkswterstaat om subsidie ge vraagd om behalve de Gevers- straat ook de Leidsestraatweg te asfalteren. Dat deed ze in 1981 ook al. Samen met het op knappen van het riool moet de verbetering zo'n drie miljoen gulden (bruto) gaan kosten. Weliswaar heeft Oegstgeest een 'potje' in de vorm van een riole ringsfonds, maar dat bevat niet genoeg geld om de twee wegen grondig te verbeteren. Er is nog steeds geen ant woord op het gemeentehuis binnengekomen. De gemeente heeft zelf al wel contact met Rijkswaterstaat opgenomen - en daar niet al te positieve ge luiden opgevangen. Maar, zo zegt gemeentesecretaris Van Hulsteijn, "een eventuele afwij zing willen we uiteraard wel zwart op wit zien". Met de gemeente Leiden zijn inmiddels besprekingen ge voerd over een gezamenlijke aanpak van het wegenpro bleem. Tenslotte ligt de Ge versstraat in het verlengde van de Rijnsburgerweg. Oegstgeest heeft echter het voortouw ge nomen omdat Leiden andere 'hete hangijzers' heeft. Leiderdorpse ouders verenigen zich LEIDERDORP - Kinderen die vanuit de omliggende woonwijken de scholen aan het Leiderdorpse Van Alphenplein willen bereiken staan blootgesteld aan gevaarlijke ver keerssituaties. Strevend naar een zo veilig mogelijke route van en naar school heeft een aantal Leiderdorpse ouders de koppen bij elkaar gestoken en er is inmiddels al heel wat werk verzet. Sinds twee maanden hebben ze een werkgroep 'Veilige Schoolrou- te' in het leven geroepen. In die werkgroep zitten afgevaardigden van de ouderraden van de drie be trokken basisscholen aan het Van Alphenplein: De Hobbit (open baar), De Schakel (katholiek) en Samen Onderweg (protestants). De werkgroep heeft al een en quête onder de ouders gehouden. Met de uitslag daarvan kon een knelpuntenlijst worden samenge steld. Hierin zijn alle obstakels die een verkeersveilige schoolroute in de weg staan opgesoms. De klach ten varieren van 'een gevaarlijke oversteek op de Heinsiuslaan' tot 'te weinig uitzicht door te hoog ge worden struikgewas of heggen'. Conclusie van de werkgroep: "Het is jammer, maar er zal gesnoeid moeten worden". De werkgroep staat niet hele maal alleen. Ze heeft al overleg ge voerd met de gemeente. Deze zou bereid zijn medewerking te verle nen om de knelpunten op te los sen, mits de werkgroep naar goed kope oplossingen zoekt. Zo'n drie weken geleden heeft de raadscom missie voor ruimtelijke ordening, verkeer en milieu zich ook al over enkele knelpunten gebogen toen de problematiek rond het Staring- pad en de Heinsiuslaan aan de orde kwamen. De gemeente stelde toen voor om illegale (brom)fietsers vaa het Staringpad te weren door het aanbrengen van sluisjes en bloem bakken. Maar, zoals één van de werkgroepleden opmerkt: "We willen niet alleen aan onszelf den ken. Ook voor fietsers moeten er mogelijkheden komen". Een voorstel vanuit de raads commissie om het Staringpad te splitsen in zowel een fiets- als een wandelpad stuitte op aansluitings problemen. Wethouder Meerburg daarover: "Een extra uitrit op de al zo drukke en onoverzichtelijke Heinsiuslaan is niet gewenst. En het is ook geen veilige oplossing om het fietspad aan de andere kant midden op het Van Alphenplein te laten uitmonden". 40 tot 50 meter Illegaal WARMOND - Om zich naar buiten toe te presenteren heeft Warmond heeft sinds kort plaatsnaamborden op de gemeentegrenzen gezet. De borden zijn wit,.met daarop naast het gemeentewapen en de plaatsnaam ook het opschrift 'recreatiegemeente'. Dit om de passant op de toeristische mogelijkheden van de plassengemeente te attenderen. Er zijn ongeveer zes borden geplaatst. Op de foto het bord op de Warmonderdam, net over het viaduct. (foto Holvast) De illegale situatie is ontstaan doordat een directe verbinding tussen de wijk Binnenhof en Win kelhof verder ontbreekt. 'Toen Binnenhof werd aangelegd be stond Winkelhof nog lang niet", legt één van de ouders uit. De ge meente zal nu de hele situatie rond de Heinsiuslaan opnieuw bekij ken, waarna er later dit jaar nieuwe voorstellen op tafel zullen komen. De ouders noemen de'uitrit van de parkeergarage, alsmede de ligging van de bushalte als gevaarlijke punten op deze weg. De ouders vermoeden echter dat de NZH nooit zal willen meewerken aan een eventuele verplaatsing van de bushalte, omdat het de maatschap pij klanten zou kunnen kosten. De werkgroep heeft nu alvast ge vraagd om een extra zebrapad ter hoogte van de uitrit van de Schel ling. De kinderen kunnen dan op een overzichtelijker punt overste ken. Het liefst zou de werkgroep zien dat daar ook stoplichten zou den komen. "Maar die schijnen te duur te zijn. Wei hebben we ook om meer waarschuwingsborden gevraagd, zodat de automobilisten naar we hopen eerder gaan afrem men als ze de zebra naderen", al dus een woordvoerder. De ge meente is met de aanleg van de ze bra en de plaatsing van extra bor den inmiddels akkoord gegaan. De ouders verwachten ook een verbetering van een mogelijke tweede uitgang van de parkeerga- rage aan de Heinsiuslaan. Het zal de drukte bij de huidige uitrit doen verminderen, zo denken ze. Uitzicht Een ander knelpunt in de school route is de plaats waar Gallaslaan, Voorhoflaan en Karolusgulden bij elkaar komen. Omdat wethouder Meerburg heeft verteld dat deze kruising al veranderd wordt wil ie nieuwe situatie eerst maar afwachten. Maar de te hoge struiken en heggen worden wel meteen aangepakt. Volgens de werkgroep beneemt het uitschie tende groen op verscheidene ande re plaatsen in de omgeving het uit zicht van menigeen. Men zal con tact opnemen met de gemeentelij ke plantsoenendienst om te over leggen op welke plaatsen kan wor den gesnoeid en waar er andere maatregelen zullen moeten wor den genomen. Grote moeite heeft 'Veilige Schoolroute' ook met het gedrag van veel ouders, die hun kinderen met de auto naar school brengen. "Zij maken het gebied rond de school extra gevaarlijk door van de stappen slechts tien meter te ge- bruiken. Daar wordt vaak zelfs dubbel geparkeerd. Dertig meter lopen is voor veel mensen blijk baar te moeilijk", aldus een geër gerde woordvoerder van de werk groep. Ook dit knelpunt wil de groep aanpakken. Gedacht wordt aan het instellen van een min of meer ver plichte aan- en afrijroute om bij de school te komen. Echt verplicht stellen kan natuurlijk niet, zo be seft men, maar de route kan wel duidelijk onder de aandacht wor den gebracht. Een ander (los) idee is om de scholen te vragen op ver schillende tijden te beginnen. Het zijn allemaal ideeën die de werk groep in het nieuwe schooljaar na der wil gaan bekijken. En dat alles met maar één doel voor ogen: een veilige route van huis tot school. INEZ KEIJZERS WOENSDAG Leiden Vanaf 't Parlement start zomer avondwandeltocht, 18-19 uur. Kijkhuis - Vrouwerlkerkkoorstraat, film The man who knew too much' van Hitchcock, 20 en 22.15 uur. Pieterskerk - in kader van Aryeraktie: concert door het Toonkunstkoor- en or kest Leids Kamerkbor, Collegium Musi- cum en het William Byrd Vocaal En semble, 20.15 uur. Waaggebouw - in kader van Ai\jerak- tie: Het Leids theater met 'Het verhaal van de dierentien, 20 uur; muziekthea ter Plot met 'Geen gehoor', 21.15 uur. In kader van Anjeractie: muzikale rondgrang showbands: Matilo door Zee heldenbuurt,. Allegro Vicvae door Pro- fessorenwijk, Werkmans Wilskracht door Zuid-West, 19 uur. Filmhuis LVC -„Breestraat, film 'Uli- isses' van Wemer Nekes, 20 en 22.15 start fietsdriedaagse, 18-18.45 i Gezondheidscentrum v.d. Waalslaan 25, informatiemarkt 'thuiszorg voor ou deren', 19.30-21.30 uur. Warmond Trefpunt - Herenweg, avonddriedaag- •se, 18.30-19 uur. Gemeentehuis - Herenweg, raads commissie financiën en economische aangelegenheden, 20 uur. DONDERDAG Leiden Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steenstraat, Japanse theeceremonie, 15 Stats jongerencentrum - Haarlem merstraat 73, soos met films en informa tieprogramma's, 15-17 uur. Voorschoten Burg. v.d. Haarplein - start fietsdrie daagse, 18-18.45 uur. Clubhuis Avanti - Raadhuislaan 45, fietstocht voor ouderen, vanaf 13.30 uur. 'Zwart gat' verdwijnt LEIDERDORP - Met ingang van morgen zal het 'zwarte gat' naast AH in Winkelhof definitief ver dwijnen. Blokker, een filiaalbedrijf in huishoudelijke artikelen, doet dan zijn intrede in het Leiderdorp se winkelcentrum. Het 'gat' ontstond doordat de Leiderdorpse Albert Heijn, eens de grootste vestiging van Nederland, een derde van het vloeroppervlak inleverde. Audio-visuele appara tuur en schoenen moesten na drie jaar het veld ruimen. Bij de nieuwe Blokker-vestiging zullen zes mensen gaan werken. LEIDSCH £L DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Een Sleuteltje opgeven 071-143545 Post Uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur), zaterdag v Indien een maand voor hel verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt e verlenging Kwartaalabonnement 63,10 Per post 85,50 Maandabonnement 21.21 (Autom betaling) Losse Commentaren. W F J W.nz en A A van Brussel Rubriekchefs: oon (stad) T Jungrr J Veldhuizen (regio) H vd Postd M Hoenson-de Graaf! (randgem) P. C Rosier (radio, televisie, kunst) S J de Groot <geesteii|k leven) Redactie stad en randgemeenten tel. 071-144941.1 I 219 16.30-18 00 u Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan R L> Paauw Alg redacli Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington. Cain

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2