-c 3 Scheveningen pleit voor behoud van Circustheater Mannenkoren zingen in Pieterskerk Uiteenlopende invloeden verwerkt tot overdonderend dansspektakel Grieken te gast bij Die Haghe Sanghers" Kunstlijn: informatie over expositie Nog geen beslissing opheffing toneelgroepen Amsterdamse orkesten tegen fusie Schauspielhaus Wien speelt nieuwe Handke met diepzinnige ernst WOENSDAG 20 JUNI 1984 ITwee mannenkoren met internationa le allure zullen op 30 juni samen een concert geven in de Pieterskerk: Die Haghe Sanghers uit Den Haag o.I.v. René Verhoef! en Chorodia Emporikis Trapezis tis Ellados o.I.v. Thrassos Cavouras. Deze twee koren zullen eveneens optreden in Den Haag: 29 ju ni in de Grote Kerk en 2 juli in de Goti sche Zaal van de Raad van State. 'Die Haghe Sanghers' is een man nenkoor dat in 1917 is opgericht en sindsdien een reputatie heeft opge bouwd van een koor dat aan de weg timmert, tournees en reizen organiseert, kritisch blijft ten op zichte van het repertoir en de weg weet compositie-opdrachten aan Nederlandse, maar ook buiten landse componisten te geven, zo dat het koor veelvuldig een pre mière van een werk ten gehore kan geven. Vorig jaar reisde dit koor naar Athene waar een internationaal koorfestival werd georganiseerd. Niet minder dan 65 koren namen er aan deel, waaronder het Monte- Kunst verdikoor uit Hamburg, het Nat- cho-Ivanowkoor uit Sofia, het An tonio Illersbergkoor uit Italië. Dit festival werd op touw gezet door het koor dat nu naar Nederland komt, het Chorodia Emporikis tra pezis tis Ellados (wat heel pro zaïsch betekent: het personeels- koor van de Handelsbank van Griekenland). Evenals 'Die Haghe Sanghers' treedt dit koor uit Athe ne vaak buiten eigen land op. Twee keer veroverde het prijzen op het internationaal koorfestival in Llan gollen; het verscheen op de beeld buis o.a. in Italië, Zwitserland en Engeland. Waar het Haagse man nenkoor probeert óók Nederlands (nieuw) repertoir te zingen, zingt het Griekse koor naast werken van o.a. Jannequin, Mendelssohn en Poulenc, veel Griekse muziek, zo wel geestelijke (o.a. uit de Byzan tijnse riten) als wereldlijke (met na me veel volksliederen). Het Griekse koor is veel kleiner (38 leden) dan 'Die Haghe Sang hers', dat ongeveer 110 leden heeft. Dus ook in dit opzicht is het inte- Vercommercialiseerd Het programma dat 'Die Haghe Sanghers' in de Pieterskerk zal la ten horen weerspiegelt de ideeën die de dirigent René Verhoeff heeft over de funktie van mannenkoren: "Het mannenkoorrepertoir wordt schandelijk vercommercialiseerd. De meest voze bewerkingen van tophits, orkestmuziek, balletmu ziek, worden gezongen om zoveel mogelijk publiek binnen te krij gen. Die Haghe Sanghers hebben dat nooit gedaan. Een dirigent moet kritisch met de repertoirkeu- ze omgaan, want een mannenkoor is iets heel aparts, iets heel aangrij pends. Een mannenkoor kan la chen en kan huilen met elkaar. Er kan een grote band ontstaan, waar door je ze alles kan laten zingen. van niveau. Inderdaad. Zoals het stuk 'Hora tn Svetel' (Berg van drie lichten) van B. Martinü. In dit werk voor mannenkoor, bariton (Bernard Kruysen) en orgel (Jan Schmitz), wordt in twintig minu ten het hele levensverhaal verteld van Christus. Hierbij worden twee talen gebruikt, het Engels voor de verhalende gedeelten en het Tsje chisch voor het begin en slotkoor waarin volksliedachtige thema's zijn verwerkt. Het Haagse koor is enigszins gespecialiseerd in het zingen van werk van Martinü: de afgelopen twee seizoenen zong het de Soldatenmis van deze compo nist bij uitvoeringen van het Ne derlands Danstheater. Dit man- nenkorenevenement, op 30 juni in de Pieterskerk, is mede georgani seerd door de Stichting Orgelstad Leiden. De opbrengsten van een extra collecte zullen ten bate ko men aan het restauratiefonds van het machtige, doch gehavende or gel in deze kerk. AMSTERDAM (ANP) - Open baar Kunstbezit heeft een kunstlijn geopend. Onder tele foonnummer 020- 648648 wordt dag en nacht een week lang voor het gewone telefoontarief in vier en een halve minuut in formatie gegeven over ope ningstijden en aard van een reeks tentoonstellingen in Ne derland en het buitenland. Openbaar Kunstbezit is er het afgelopen weekeinde mee be gonnen. De instelling wil hier mee tegemoet komen aan de wens van velen die zich daar voor tot nog toe tot haar bureau wendden. Het is een extra ser vice en een soort aanvulling op het tweemaandelijkse bulletin Openbaar Kunstbericht.Het overzicht bevat een tamelijk willekeurige keus uit de talloze tentoonstellingen. Deze week komen in het overzicht elf Ne derlandse exposities en zeven buitenlandse tentoonstellingen in het overzicht voor.Amster- dam prijkt daarin met vier eve nementen, waarna er telkens één volgt in Den Bosch, Den Haag, Doorn, Eindhoven, Gro ningen, Nijmegen en Utrecht. Verder worden er exposities genoemd in Berlijn (2), Keulen, Londen (2), Parijs en Venetië. In de laatste stad gaat het over de Biennale voor moderne kunst en met name het werk van Armando in het Neder landse paviljoen. Van de gele genheid wordt gebruik ge maakt om mee te delen, dat Openbaar Kunstbezit reizen Venetië organiseert. DEN HAAG (ANP) - De cabaretier Paul van Vliet heeft dinsdag namens 600 Scheveningse bedrij ven, voornamelijk in de horeca, een petitie aan geboden aan burgemees ter Schols van Den Haag. Daarin wordt gepleit voor het behoud van een theaterfunctie voor Scheveningen. Poppenspelers willen geen Instituut DEN HAAG (ANP) - De beroeps- poppenspelers wijzen het door mi nister Brinkman voorgestelde Ne derlands Instituut voor het Pop penspel af. Uitgaande van het pro fessionele poppenspel als een vol waardige theaterdiscipline komt de Vereniging van Gezelschappen van Nederlandse Beroepspoppen spelers (VGNB) met een ander plan: een instelling die trnor de be roepspoppenspelers werkt, waar mee geen extra kosten zijn ge moeid en die wordt ondergebracht bij het Nederlands Theaterinsti tuut waar zoiets volgens de VGNB ook thuishoort. De VGNB heeft één en ander in een petitie neergelegd, die een de legatie gisteren aan voorzitter Cor- nelissen van de Tweede-Kamer commissie voor cultuur heeft over handigd. De VNGB vindt, dat het poppen spel slechts gebaat is bij een voor ziening die professionele kwaliteit nastreeft en kan verwezenlijken. De bedrijven vrezen voor het voortbestaan van het Circustheater in hun buurt, nu het Nederlands Danstheater en het Residentie Or kest hun onderkomen gevonden hebben in het Spuikwartier.Van Vliet, die deel uitmaakt van het gis teren opgerichte Comité tot Be houd van de Theaterfunctie in Scheveningen, meent dat een bad plaats met de allure van Scheve ningen gewoon niet zonder theater kan. Bovendien moet Schevenin gen gedurende vier seizoenen een recreatieplaats zijn voor iedereen. Juist de laatste jaren is veel geïn vesteerd in de badplaats. Volgens Van Vliet mag die badplaats nu niet opnieuw in verval raken door het ontbreken van een theater. Hij wees er op dat Scheveningen vroe ger vier theaters telde en toen per avond goed was voor drieduizend bezoekers.Burgemeester Schols zei dat het laatste woord over het Circustheater nog niet gesproken is. Ook stelde hij dat de Schevenin- gers in het verleden een willig oor vonden bij het gemeentebestuur Hij stelde echter ook geen toezeg ging te kunnen doen aan het comi té maar de petitie te zullen inbren gen in het overleg van B en W.Be- halve Paul van Vliet maken van het comité o.m. deel uit: mevrouw A.L. van den Beld-Pott, lid van provinciale staten van Zuid-Hol land, W. Mankei, directeur van het Kurhaus Hotel en B. Keijser, direc teur van de plaatselijke VW. VOGEL OVERLEDEN - De inter nationaal bekende componist Wla- dimir Vogel is gisteren op 88-jarige leeftijd na een korte ziekte in Zü- rich overleden. De in Moskou ge boren kunstenaar vertrok na inter nering in Rusland naar Berlijn. Na emigratie in 1933 uit Duitsland ves tigde hij zich in Zwitserland waar hij in 1954 staatsburger werd. DEN HAAG (ANP) - Minister Brinkman van WVC heeft in grote lijnen de voorstellen overgenomen die de commissie-De Boer heeft gedaan voor een herstructurering van het toneelbestel. Over de op heffing van Poëzie Hardop, Thea terunie, Centrum en Sater, alle in Amsterdam, en van Nieuwe Kome die in Den Haag heeft Bnnkman nog niet beslist. Hij wil eerst over leggen met de betreffende gemeen tebesturen. Hij beraadt zich verder over mogelijkheden om de specia le functie te redden die Centrum voor het Nederlandstalig toneel vervult. Dit blijkt uit de brief die de minister aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. Er bestaat in ons land al lange tijd ongenoegen over het functio neren van het toneelbestel. De Raad voor de Kunst gaf ook blijk van kritiek op de gezelschappen. Een speciaal voor het toneelbestel in leven geroepen commissie(-De Boer) nam die kritiek over en legde de bewindsman reorganisatieplan- Deze houden in, dat de rijksover heid een aantal kleine gezelschap pen opheft en de overige kleine ge zelschappen en het artistiek perso neel van de grote gezelschappen voor een periode van telkens drie jaren in stand houdt. De groepen die minder goed presteren kunnen dan tijdig plaats maken voor nieu we die veelbelovend zijn. De commissie beval ook aan de spreiding van toneelvoorstellingen over het land veilig te stellen. Dit heeft de minister ook overgeno- ADVERTENTIE Paul van Vliet (links) biedt de Haagse burgemeester Schols een petitie c functie voor Scheveningen. nastreeft en kan verwezenlijken. Van hij in 1954 staats 'Messe pour e temps futur' van Maurice Béjart T T* 1 1*11 AMSTERDAM (ANP) - De bestu ren van het Amsterdams Philhar- monisch Orkest (APhO) en het Ne derlands Kamerorkest (NKO) in Amsterdam zijn fel gekant tegen de manier waarop minister Brink man (WVC) het orkestenbestel wil herstructureren. Dat blijkt uit de brief die beide orkesten hebben ge zonden aan de Tweede-Kamer commissie voor Welzijn en Cul tuur. Daarin worden de plannen van de minister onaanvaardbaar genoemd.De bedoeling van de mi nister is de twee orkesten onder te brengen in één instelling, de musici van het inmiddels opge heven Utrechts Symfonie Orkest zullen worden opgenomen. Deze nieuwe instelling zal moeten zor gen voor de begeleiding van de voorstellingen van de Nederlandse Operastichting, voor de uitvoering van symfonische taken en kamer orkestconcerten. Daarbij krijgt een Concertbureau in Utrecht belang rijke bemoeienis met de program mering. Tevens zullen de repetities van het kamerorkest in Utrecht moeten plaats hebben alsmede alle eerste voorstellingen van kamer concertenseries. Het is vooral te gen deze kanten van de plannen van de minister waartegen de be zwaren van beide orkesten zich richten. Volgens de besturen van de twee orkesten heeft de minister de „Utrechtse" elementen uit poli tieke overwegingen in zijn her structureringsplannen opgeno men, waarbij hij is voorbijgegaan aan de artistieke en organisatori sche belangen die in het geding zijn. Zij zijn van oordeel dat vooral met het oog op deze punten de plannen van de minister in de praktijk onuitvoerbaar zijn. 0ANZA Y RIT0 Ouato/Chévez ~J' VERKLARTE NACHT Kylian/Schónberg Is BalWortest olv David Porcö<tn CIRCUSTHEATER plaatsen va. heden a d. kassa van 10-16 uur "S KASSA (iM6 uuri 558800 Ballet van de XXste eeuw met 'Mes- se pour Ie temps futur'. Choreografie van Maurice Béjart op 'traditionele muziek van de vijf continenten'. Ge zien op 19 juni in het RAI-congres- AMSTERDAM - Maurice Béjart is niet zomaar een choreograaf, hij is een fenomeen. Het grote Ballet van de XXste eeuw werd 24 jaar geleden in Brussel opge richt, met als doel enkel zijn werk uit te voeren. Zijn komst naar ons land - voor het eerst in tien jaar - was aanleiding voor een stormloop op de plaatsbewij zen. Die hoge verwachtingen heeft hij gisteravond niet beschaamd. Zijn nieuwe avondvullende bal let 'Messe pour le temps futur' (mis voor de toekomstige tijd) biedt het dansspektakel dat je van Béjart mag verwachten. Maar het is vooral een ballet van dansers, die alle gelegenheid krijgen hun grote kwalteiten te demonstreren. Vooral de man nen van het gezelschap zijn van een klasse, die je hier maar zel den ziet. Ze benaderen het klas sieke ideaal van al dansend het aardse te ontstijgen. Béjart is niet zozeer een ver nieuwer van de dans, als wel ie mand die uiteenlopende invloe den zo weet te combineren, dat de dansers optimaal tot hun recht komen en het publiek een overdonderend schouwspel wordt geboden. In dit ballet zie je romantische pas de deux naast acrobatiek, een carnaval in Rio naast Oosterse mystiek, body building naast pantomime. Béjart houdt ervan aan zijn dans filosofische of literaire the ma's mee te geven. Nooit krijg je bij ballet een programmaboekje met zoveel tekst als bij het Ballet van de XXste eeuw. Uitgangs punt voor de Messe pour le temps futur was een tekst van de linkse Braziliaanse bisschop Dom Helder Camara over de mens, die zich tot roböt maakt, en uiteindelijk robotten nodig heeft om de menselijke waarden te herontdekken. Die waarschu wing heeft bij Béjart een wereld omvattend karakter. Vandaar ook de begeleidende volksmu ziek uit de zeven windstreken. In het eerste deel wordt een beeld gegeven van alles wat de heeft gemaakt tot wat hij is. Béjart heeft daarbij geput uit vele bronnen: alchemie, confu cianisme, mythologie, evolutie leer, om er een paar te noemen. Als bindmiddel fungeert een jon geman in spijkerbroek, die dat alles als buitenstaander gade slaat. Dan komen de vier robotten ten tonele. In grote metalen kooi en worden ze neergelaten. Eerst bewegen ze zich nog houterig als Pinokkio's, maar allengs worden hun bewegingen soepeler. Dan zijn het de mensen die schok kend rondstappen. De jongeman in spijkerbroek pleegt hara kiri, maar wordt door de met het lot der mensen bewogen robotten weer tot leven gewekt. Béjart gebruikt dus de dans als middel om ideeën over te bren gen. Dat is meteen het voor naamste bezwaar tegen zijn cho reografie. Want om te zorgen dat zyn boodschap niet wordt mis verstaan, schuwt hij de zware ac centen niet. Zo zie je de tot ma chines geworden mensen op ze ker moment de Hitler-groet brengen. Om aan te geven dat ie mand de schellen van de ogen vallen, laat hij hem vier maal door een met papier bespannen raam springen. Ook het veelvul dig gebruiken van mystieke ele menten werkt vertroebelend. Maar meestal doseert Béjart de theatrale effecten zorgvuldig. Weinigen evenaren hem in het regisseren van grote gToepen dansers. Het toneelbeeld is strak en fraai: een witte achterwand waarin een enorme cirkel is uit gesneden. Die cirkel kan kante len, wat mooie belichtingseffec ten geeft. Het is een decor dat rust geeft aan de voorstelling. Ook de virtuositeit van de dan sers maakt dat je niet lang blijft stilstaan bij die bezwaren. Zoals in veel balletten van Béjart ligt ook in Messe pour le temps futur het accent sterk bij de mannen. Zy nemen het grootste deel van de dans voor hun rekening en spelen de hoofdrollen. Vaak zijn het engelachtige verschijningen, met halflang haar en prachtige li chamen. De schaarse kleding ac centueert dat nog.Typerend is dat de eerste opkomst van de groep mannen een heupwiegen de en uitbundige dans is. De vrouwen daarentegen hebben te gen het hoofd geplakte haren en geloken ogen. Hun eerste optre den als groep is traag en met ver krampte bewegingen. Al is de symboliek hier en daar wat zwaar, een dergelijk meesle pend spektakel is niet vaak in ons land te zien. Een troost voor wie geen kaartje heeft voor de RAI vanavond: de 'Messe pour le temps futur' wordt zondag vanaf 12.45 uur op Nederland 2 in zijn geheel uitgezonden. ARIEJAN KORTEWEG Klein fragment uit 'Messe pour le temps futur' van Maurice Béjart 'Über die Dorfer' van Peter Handke door het Schauspielhaus Wien. Met o.a. Barbara Stanek, Manfred And rae. Elke Claudius, Günter Einbrodt en Hertha Schell. Muziek: Peter Kai- zar'. Hans Gratzer. Gezien op 19 juni in de Koninklijke Schouw burg in Den Haag. DEN HAAG - De Oostenrijkse schrijver Peter Handke heeft niet de naam een gemakkelijk schrijver te zijn, maar zijn recent ste toneelstuk 'Über die Dorfer' behoort op dit moment tot zijn moeilijkste werk. Zelf noemt hij dit in 1981 verschenen stuk een Dramatisches Gedicht, waarmee al iets van het speciale karakter ervan wordt uitgedrukt. Het is, volgens de verstrekte informatie, een omstreden stuk, dat de nodi ge irritatie heeft opgeroepen en zelfs als 'onspeelbaar' is gekwali ficeerd. Toch heeft het Schaus pielhaus Wien zich aan een voor stelling gewaagd, die onlangs in première is gegaan Ter gelegen heid van het Handke-festival is deze voorstelling naar Den Haag gehaald. Dit gezelschap speelt met een diepzinnige ernst, waar door juist op het filosofische as pect de nadruk wordt gelegd en lijkt zich derhalve niet gestoord te hebben aan één van Handke's aanwijzingen voor de spelers: 'innige ironie'. Hoewel zo'n re gie-opmerking voor meer uitleg vatbaar is. Een man, Gregor ge naamd, keert terug naar zijn ou derlijk huis om met broer en zus de nalatenschap van hun ouders te regelen. Er was al sprake van een volledig uit-elkaar-gegroeid- zijn, wat het weerzien alleen maar nog duidelijker doet besef fen. Van daaruit wordt in mono logen over allerlei zaken gefilo sofeerd, waarin het elkaar niet verstaan, eenzaamheid en het naar huis terugkeren belangrijke thema's zijn. Met name het laatstgenoemde wil Handke als centraal thema van een paar na 1979 verschenen werken be schouwen. Het Schauspielhaus speelt op een ontmanteld toneel, dat tot in de zaal is uitgebouwd De toeschouwers zien aus ae theatermachinerie, wat op zich zelf een allesbehalve originele enscènenng is. Toch is het mis schien wel het beste om aldus het dramatische aspect van het Dramatisches Gedicht zichtbaar te maken. De teksten worden op gestreng-diepzinnige toon uitge sproken, maar krijgen een poë tisch kader door de muzikale omlijsting. Er ontstaat een ijle sfeer door het (zichtbaar!) bespe len van een monochord, waarop geslagen, gestreken en getok keld wordt. Het stuk eindigt met de monoloog van Nova, die Gre gor op zijn toch heeft begeleid. Met name dit stichtelijke, op wekkende betoog heeft veel ïn- terpretatieverwamng veroor zaakt. Ter illustratie een citaat uit deze monoloog: "Maar laat dat gepieker over Zijn of Niet- Zyn: het Zijn is en wordt doorge dacht, en het Niet-Zijn is niet denkbaar - daarover bestaat al leen geprakkizeer". WIJNAND ZEILSTRA

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 27